.Kindervreugd' in Haarlem-O. viert zevende lustrum mm Zelfwerkzaamheid een der grootste deugden WIEST SIDE STÖRY I PALACE Directeur Panman benoemd tot ridder Oranje Nassau Aanrijdingen in Haarlem tijdens het weekeinde Scooter-rijdster gewond na wanhopige uitwijkmanoeuvre Bejaarde rijdt tegen scholier Devote pelgrimage door de oude binnenstad DR. K. STEURWij moeten Maria van haar verheven heid in de wereld terugvoeren Niet overtuigend OUDSTE KATHOLIEKE SPEELTUINVERENIGING Openbare L.T.S. in Schalkwijk Geslaagd feest FEEST ONZE LIEVE VROUW VAN HAARLEM B. en W. stellen voor: CONGRES NED. REISVBRENIGING De viering Receptie De beurs vandaag: Fa. B. ENGELENBERG Driejarig meisje op slag gedood bij aanrijding Morgen kerkeveïling in Sassenheim Finale Miss Bril in Zandvoort MAANDAG 27 MEI 1963 PAGINA 3 NOG SLECHTS t/m DONDERDAG a.s. dagelijks 2 uur en 8 uur (Advertentie) PB0WKT Mil HETER SCHOEN VERFCHEMIE ïeofc - POETSKATOEN IN 1 KG PAKKEN Jongen maakte een ritje HAARLEM, 27 mei Op de prachtige mei-zondag van giste ren is het feest gevierd ter ere van Onze Lieve Vrouw van Haarlem. Enkele honderden men sen verzamelden zich in het vroege ochtenduur voor de Sint Josephkerk aan de Jansstraat, vanwaaraf de stille bedetocht be gon door de oude binnenstad. Het werd weer het vertrouwde beeld van andere jaren: een lange, ingetogen stoet, die zijn weg zocht door de stilte van straten en straatjes. Een pelgrimage langs de historische plekjes, die in het Haarlem van vier, vijf eeuwen terug het stempel droegen van middeleeuwse devotie. Vele van die plekjes zijn verloren gegaan in de latere bebouwing, zoals de Karmel aan de Warmoesstraat. Maar nog steeds rijst en grijst op de Grote Markt de Sint Bavo, ligt in de vroegere begijnhof de Petrus en Pauluskerk wegge doken en staat boven het onver gankelijke Bakenes nog steeds de toren gekroond van de voormalige Lieve Vrouwe-kerk. Het feit, dat B. en W. van Haar lem enige weken geleden Kun nota over de huisvesting van gemeente- personeel en onderwijskrachten plot seling hebben ingetrokken en thans in uitgebreider vorm hebben inge diend, en vooral het verschil tussen de beide nota's, doen veronderstellen dat het College behoefte heeft gehad aan een dialoog met de publieke opinie. De tweede nota immers ver schilt vooral van de eerste in de moti vering van bet in de dagbladen be streden recht om bij voorbaat een groot percentage nieuwe woningen te reserveren voor eigen personeel. De bereidheid om deel te nemen aan een dergelijke openbare dialoog, is dunkt ons. een gelukkig verschijnsel dat de overheid allerminst ontsiert. HAARLEM, 27 mei „Kindervreugd," de oudste speeltuinvereniging Van de Haarlemse Katholieke Vereniging voor het Gezin, is een begrip ge- Worden in het Haarlemse jeugdleven. Met haar tientallen bestuursleden en medewerkers en haar honderden gezinnen met meer dan duizend kinde ren is deze speeltuinvereniging een belangrijke gemeenschap in de Amster damse buurt, rond de parochie van St.-Jan de Doper in het oude „Bavo- dorp." Bij dit feest komt natuurlijk de oude geschiedenis naar voren. En daarbij oude en roemruchte namen. Het was wijlen Jan Felix, de grote buurtfiguur, die in juni 1928 op initiatief van de „Haarlemsche Roomsch-Katholieke Vereeniging voor Groote Gezinnen" de speeltuinvereniging stichtte. Aan vankelijk werd van het gemeentebestuur toestemming verkregen tot mede gebruik van de gemeentelijke speeltuin aan de Zomervaart. Maar onafge broken aktiviteit van het enthousiaste bestuur maakte 25 september 1932 tot een grote dag voor Kindervreugd". Wethouder J. W. B. van Liemt, Voorzitter van de „Groote Gezinnen" (de vader van de huidige voorzitter van de inmiddels van naam veranderde „Haarlemse Katholieke Vereniging voor1 het Gezin") opende op plechtige wijze de nieuwe en geheel eigen speeltuin. De eerste katholieke speeltuin in onze stad. De hechte buurt gemeenschap in Haarlem-Oost had iets groots tot stand gebracht. Talrijke, geheel met eigen krachten vervaardigde speeltoestellen op een mooie ruime speeltuin gaven direct aan honderden kinderen ongedachte spelmogelijk- heden. Enkele jaren later in 1933 bouwde een aantal vrijwilligers een klein, maar zeer noodzakelijk schuil- en berghuisje. Dit was het begin van een grote ontwikkeling, tot 1956 geleid door voorzitter J. Felix, wiens taak in dat jaar werd overgenomen door J. Overtoom, die op zjjn beurt in 1959 werd opgevolgd door N. van Elferen, die thans nog als voorzitter het huidi ge bestuur leidt. stuur, dat het destijds onder moeilijke omstandigheden begonnen werk zo voor treffelijk had iitgebouwd. Op humoris tische wijze schetste spreker de kwali teiten van de verschillende bestuursle den, waaruit wel bleek, hoe veelzijdig het bestuur van „Kinderveugd" is sa mengesteld. Hij bracht ook hulde aan de vele medewerkers rond hetb estuur. Voorzitter N. van Elferen dankte alle spekers voor hun welgemeende woorden, waarop aan alle aanwezigen een smaak vol aandenken aan het 35-jarig bestaan ter hand werd gesteld. De sportdagen, ieder jaar, van „Kinder vreugd" zijn befaamd geworden. De foto geeft een beeld van de sportdag van vorig jaar. (Advertentie) HAARLEM, 25 mei In Schalkwijk moet een vierde LTS worden gesticht. Het moet een openbare lagere techni sche school worden, die moet worden opgenomen in een zogeheten „scholen gemeenschap". Tot deze conclusie zijn B. en W. van Haarlem gekomen en zij stellen de raad voor deze stichting noodzakelijk te verklaren. In Haarlem bestaan reeds een alge mene, een katholieke en een protes tants-christelijke L.T.S. De protestant se L.T.S. moet nog met het geven van onderwijs beginnen en B. en W. stellen dan ook, dat de voorgestelde openbare L.T.S. pas beginnen mag wanneer de protestantse school functioneert. B. en W. hebben laten berekenen, dat in 1970 een vierde L.T.S. noodzakelijk zal zjjn, omdat dan ongeveer 2250 leerlingen la ger technisch onderwijs zullen willen volgen. Aan de nieuwe, openbare L.T.S. zou begonnen moeten worden met de vakken metaalbewerken, houtbewer- ken, autotechniek en electrotechniek. De zelfwerkzaamheid van de leden is een oude faam van „Kindervreugd". De bouw van het clubhuis in 1957 door eigen mensen onder leiding van E. de Geus, was een uniek staaltje van sa menwerking. Nadat op 4 mei 1957 de onvergetelijke J. Felix de eerste steen bad gelegd, kon reeds in september 1957 het clubhuis feestelijk worden ge opend. De heer W. van Liemt, des tijds voorzitter van de Haarlemse Ka tholieke Vereniging voor het Gezin (op volger van zijn vader), draaide de sleu tel om, waarna Kindervreugd eindelijk oen volwaardig onderkomen bezat voor bet uitgebreide clubwerk in zeer vele- eh zeer verscheidene clubjes. Reeds enkele jaren na de oprichting, in 1928, dit clubwerk begonnen, zodat lan- fe jaren met nood-lokaliteiten moest wor oen volstaan. Momenteel telt Kinderveugd bijna 300 'eden (gezinnen) met meer dan 1000 kinderen. Het huidige bestuur bestaat naast voorzitter N. van Elferen ïjt mej. C. Teeuwen en de heren Sj. "ak (secretaris), W. v.d. Putten (pen ningmeester), W. van Hemert, E. de Ueus, A. Prenen, J. Bulters. Laatst genoemde vier bestuursleden vormen isyens de technici van de vereniging. r1) behartigen de vele technische za- die steeds opd e speeltuin weer aan de orde komen. Kapelaan C. Lok- Ui' is sedert het vertrek van bouwpas- A. Duym de geestelijk adviseur, a-en 40-tal leidsters en leiders staan ter Pfschikking van het Bestuur. Speciaal in j*- clubwerk en bij de aktiviteiten ri.oe vakantiemaanden wordt van hun „Unousiaste hulp een dankbaar gebruik Smaakt. a.. en zeer speicaal contact onderhoudt OnuV^reniging met de Broeders van de P^vlekte Ontvangenis aan het Nagt- jji--mplein. Voor vele moeilijke zaken is sinn Broeders altijd weer een oplos- k te vinden. Geen wonder dat het thniwU1" van Kindervreugd bijzonder en- Sbreekt8' over de samenwerking bestuursleden, genodigden en ouders was zondag reeds leest. stpnf; Lokker droeg met assi- niie van de parochie-geestelijkheid tivn °»K6"S ind e „St. Jan" een plech- hoom h- i 8 °P- Kapelaan A. Ouds- de m f de predikatie en memoreer- dienst een enkel woord de grote ver- de speeltuinvereniging „Kin- Vo.» u Be collecte was bestemd deH U. werk van de vereniging. Na besJ^.i verzamelden bestuur, hoofd- VerimiU Van de Haarlemse Katholieke tal "K voor het Gezin en een aan- feeKwiu-9. medewerkers zich aan het tuj„ Jt in het clubhuis op de speel- rien" a ?en boog gestemde toespraak ter v™ .,he(£- H- van Liemt, voorzit- eniirii^? Haarlemse Katholieke Ver- herinn^ ^0Or bet Gezin het verleden in Feliv -!"1™ en herdacht de heren J. de hum?- van. Liemt (de vader van dracht;„ e voorz*tter), door wiens een- tenslotte 272*1**" «Kindervreugd" "Slotte tot stand was gekomen. m^wtrweedebe^°®p op en hoofd K Cm saven van hart en blijvenstellen mT8 Vanr de jeugd te bet hrwfHho f een feestgave van voor rhf Ur', sPeciaal bestemd Vreugd" wu,V? leidmg van „Kinder- menf rio' be!loot spreker zijn rede. Na- de ïhetoir^ rs b00d de heer Ch- van b°nil e®s^gave"Vert aa" m6t 6611 van J' °vertoom, ere-voorzitter B^Likki1Jerveugd teru« i« de «esosiedems en roemde Set huidige be- 's Middags had een druk bezochte receptie in het clubhuis op de speel tuin plaats. Namens speeltuin „Kinder- veurd" uit Uitgeest sprak de heer J. Laan woorden van gelukwens en dank voor de destijds ondervonden hulp bij de oprichting van de speeltuin in Uit geest. Een aardig geschenk onderstreep te zijn woorden. De heer J. Coenen bracht de gelukwensen over van het Landelijk Verbond van Katholieke Speeltuinorganisaties, dankte voor de bijzonder goede samenwerking in het verleden en overhandigde het bestuur de wimpel van het Landelijk Verbond. De heer H. Loppersum, voorzitter van het Wijkcomité Haarlem-Oost, onder streepte nog eens het belang van deze bloeiende speeltuinvereniging voor dit stadsdeel. De heer F. Gustenhoven, se cretaris van de Haarlemse Katholieke Vereniging voor het Gezin, riep de goe de samenwerking met het hoofdbestuur in herinnering en wees op de waarde volle resultaten, die mede hiervan een gevolg zijn geweest. De heer A. Rood, voorzitter van de woningbouwvereniging St. Bavo, bleef niet achter en huldig de vereniging en bestuur voor hun ja renlange intensieve arbied voor de jeug ij Talloze ouders en belangstellenden maakten daarna van de gelegenheid gebruik het bestuur te complimente ren, waarbij menige oude herinnering werd opgehaald. Bouwpastoor A. Duym, vele jaren gesstelijk adviseur van „Kindervreugd", ontbrak natuur lijk niet. Volkomen onverwacht arri veerde tegen het einde van de mid dag de Harmonie St. Bavo, die op de tuin een feestelijke serenade aan het bestuur bracht. De aktiviteiten van Kinervreugd, die toch al bijzonder groot zijn (beroemd zijn de jaarlijkse sportdagen ter af sluiting van de vakantie) zijn nu nog eens extra op de kinderen gericht. Voor de 8-12 jarigen wordt op zater dag 1 juni een feestelijke voorstelling fegeven door Roberti's Jeugdtoneel van om Poes. Deze voorstelling vindt plaats in de Hildebrandzaal ind e Sme- destraat. Maandag 3 juni (Tweede Pink sterdag) is er in het clubhuis op de speeltuin een voorstelling door het be kende poppentheater van Jan Nelissen uit Amstelveen. Deze middag is spe ciaal bestemd voor de kinderen van 4- 7 jaar. ZANDVOORT, 27 mei Het congrc van de Nederlandse Reisvereniginf' werd zaterdagmorgen officieel ten raad- huize door het gemeentebestuur van Zandvoort ontvangen. De burgemeester van Zandvoort, mr. H. M. van Fenema begroette de congressisten en wees op de overeenkomstige doelstelling van de N.R.V. en Zandvoort; de bevordering van het toerisme. De reisvereniging brengt haar leden in beweging en aan het doel van de reis gekomen, hebben zij gelegenheid tot ontspanning maar ook tot contemplatie op de kosmos. Wij zijn te veel doe-mensen en te weinig denkers. Eenzamen vinden middels de reisvereniging contact met de mede mens. De burgemeester noemde het ook een belangrijke taak van de reisver eniging, haar leden te maken tot goe de ambassadeurs van ons land in het buitenland. De burgemeester weidde vervolgens uit over de verdiensten van de heer Panman, directeur der vereni ging, die na 25 jaar met pensioen gaat. Onder toejuiching van de aanwezigen gaf de burgemeester hem kennis van de hem verleende koninklijke onderschei ding: de benoeming tot ridder in de orde van Oranje Nassau. De Algemeen voorzitter, mr. J. F. E. Hopman dankte voor de ontvangst in Zandvoort; hjj prees de voortvarend heid van het gemeentebestuur en de aan trekkelijkheid van de badplaats, die zulk een grote ontwikkeling doormaakt. 's Middags werd in hotel Bouwes een receptie gehouden ter gelegenheid van het afscheid van de heer Panman. Tij dens het feestdiner hield de burgemeester nog een tafelrede waarin hij zei, dat Zandvoort pas aan het begin van zijn ontwikkeling staat; antwoordend op een interruptie over de pier, zei de burge meester, dat hjj hoopte, dat de reis vereniging haar volgende congres op de pier van Zandvoort zal kunnen houden. De burgemeester verklaarde zich voor stander van grootse plannen. Het plan van de Franse regering om de Riviè- ra dubbel zo groot te maken getuigde volgens de burgemeester van durf en visie die men in het bedachtzame Hol land helaas te weinig vindt. De burgemeester was kort geleden benaderd door iemand die een hele straat in Zandvoort wilde kopen en opnieuw opbouwen. Zulke mensen kon hjj waar deren. Hjj besloot met te vertellen dat hjj zelf een plan ontwikkelt om te ko men tot een doorgaande verbinding langs de Nederlandse kust. Daardoor AMSTERDAM, 27 mei. De beurs kon vandaag niet op dreef komen. Wall Street heeft vrijdag geen stimulans op geleverd en ook van het Europese bui tenland ging nagenoeg geen activiteit op onze beurs uit. Wel werden van Zwitserse zijde enige aankopen in Phi lips en Unilever gedaan. Beide fondsen openden zodoende vanmiddag een halve gulden boven het vorige slot. Aandelen Kon. Petroleum waren echter bijna een gulden lager, terwijl AKU en Hoogovens zich eveneens enig koersverlies moesten laten welgevallen. 41/2 Ned. 1960 4% Ned. 1961 4*/i Ned. 1963 I 4Vi Ned. 1963 H 4 Ned 1961 4 Ned. 1962 Staffel 1947 B.N.G. Won. bouwl. 6 Ned. Handel Mij. Cert. Amsterdam Rubber H. V. A. A. K. U. Berkel Patent Calvé-Delft Cert. Deli-Mij. Fokker Ford van Gelder Hoogovens Müller Co. Ned. Kabel Philips Gem. Bez. Unilever Wilton-Fijenoord Billiton 2e Dordtsche Petr. gew Kon. Petroleum '50 Holl Amerika Lijn Java Ch. P. L. K. L. M. Kon. Ned. Stoomb. Mij. K. P. M. Stoomv. Mij. Nederland van Nievelt van Ommeren Rott. Lloyd Ned.Scheepv. Unie Interlinie Robeco Unitas Ver. Bezit Rentespaarbrieven '57 Rentespaarbrieven '58 2% Amsterdam '56 X 2% Amsterdam '56 n 2% Amsterdam '56 III 2 Amsterdam '59 2% Rotterdam '57 Alb. Heyn KI. obl. Philips (stocks) Vorig opening Slot 27/5 lOl'/i 99ft 99% 98% 98% «r. 93 107& 370 126% 1241/2 161'/. 476% 474 240 850 130.80 138.50 402 920 254 624 6191,1 347 mmm 488 168.10 168.50 169.50 170 293 423 784% 171.70 170.80 120% 120 173% 56 158>/< 155 168% 164% 150 148 119% 263 146 142% 146% 143» 196.50 224 501 135.20 142% 123% 84% 93% 92% 99% 91 US'/. 8.33 ordt veel recreatiegebied ontsloten en .uilen de badplaatsen niet langer meer „kop stations" zjjn met alle verkeers- misére die daar uit voort vloeit. Gisteren maakten de congressisten een autobustocht door Zuid-Kennemer- land. HAALRLEM, 27 mei In de Jans straat is zaterdagmorgen omstreeks elf uur een voetgangster, een 39-jarige ad ministratrice, door een scooter aange reden. De bestuurster van de scooter, een negentien jarige inwoonster van Haarlem, zag de vrouw te laat. Op het laatste moment rachtte zij nog naar links uit te wijken, maar raakte daar bij de administratrice met het stuur. De scooterrijdster begon te slingeren en viel, waarna zij ruim tien meter over het wegdek schoof. Met een her senschudding, schaafwonden en rug klachten moest zij in de Mariastiching worden opgenomen de administratrice werd niet gwond. Op de kruising Delftlaan-Stuyvesant- straat zijn zaterdagmorgen een 77-jari- ge inwoner van Haarlem, die een brom fiets bereed, en een twaalfjarige scho lier uit Haarlem, die vanaf de Stuyve- santbrug de Stuyvesantstraat wilde in- fietsen, met elkaar in botsing gekomen. De jongen had de bromfietser op de kruising geen voorrang verleend, om dat hem het uitzicht was benomen door een auto, die in dezelfde richting naast hem reed. De bromfietser kwam te val len en moest met een hersenschudding in het ziekenhuis St. Joannes de Deo worden opgenomen. Een negentien jarige inwoner van Haarlem, die zaterdagavond op het kruispunt Herovingenstraat Hannie Sohaftstraat J. J. Hamelinkstraat met zijn bromfiets geen voorrang ver leende aan ten bromfietser, een twee entwintig jarige Haarlemmer, veroor zaakte een botsing. Daarbij raakten de twee bromfietsers zodanig verwond, dat beiden opgenomen moesten wor den in de Mariastichting. (Advertentie) Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 13232 OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Een 41-jarige opzichter uit Velsen, die zaterdagmorgen met zijn auto een op het Spaarne geparkeerde auto wilde passeren en daartoe naar links uit week, liet door zijn manoeuvre een fietser, een 53-jarige goudsmid uit Haar lem, zo schrikken, dat deze het trot toir opreed. De opzichter kwam even eens op het trottoir terecht en reed de fietser klem tussen zijn auto en de hui zenrij. De goudsmid moest daarop met rugklachten in het Grote Gasthuis wor den opgenomen. Dfiets werd totaal ver nield. HAARLEM, 27 mei Vanmorgen om kwart over elf is de driejarige Jean- nette Damstra, die met een fietsje speelde voor het ouderlijk huis aan de Oost-Indiëstraat, door een bestelwagen op drie wielen aangereden. Het kind was op slag dood. De bestelwagen werd bestuurd door een 15-jarige jongen, die buiten mede weten van de bakker achter het stuur was geklomen en het wagentje had ge start. De jongen maakte daarop in de straat een rondje en reed daarbij het trottoir op. Het meisje raakte bekneld tussen de bestelwagen en de huizenrij. SASSENHEIM, 27 mei Morgen is het voor de St. Pancratiusparochie te Sassenheim weer de dag dat de traditi onele kerkeveiling wordt gehouden ten bate van kerk, armen en St. Bernard. Als dan om half acht 's avonds in de grote zaal van „Het Bruine Paard" het eerste nummer van de vierhonderd zal worden ingezet, zal in de loop van de avond, de altijd bij deze veiling aan wezige spanning weer uitgroeien tot een climax, over de vraag „Zal het ricord van voorgaande jaren weer wor den gebroken?". Pastoor Bakker en zijn secondanten hopen weer op een verrassing, zowel van de offervaardig heid der parochianen als wat betreft de opbrengst. Tussen de huizen verklonken de stappen van de pelgrims. Oude en jon ge mensen, mannen en vrouwen. Een bedetocht, maar tevens een bedevaart naar het verleden. Een tocht, die her inneringen opriep en een zeker heim wee verried. Dit jaar wellicht meer dan ooit, nu allerwegen de christenen elkaar opnieuw proberen te vinden, op zoek naar de eenheid. Van dat streven naar eenheid gewaagde gisterenoch tend deken drs. Th. Zwartkruis en des avonds tijdens de plechtigheid in de kerk pastoor dr. K. Steur. Beiden plaatsten de devotie tot Maria in het kader van oecumene. Toen de tocht door de binnenstad was geëindigd verzamelden de deelnemers zich in de Sint Josephkerk, waar een H Mis werd opgedragen. Celebrant was kaoelaan H. van t Hart. Het dames koor onder leiding van mejuffrouw I Nelissen verzorgde de gezangen. Deken Zwartkruis hield een toespraak waarin hij onder meer stelde, dat de Maria-devotie niet mocht worden afge zwakt. Bij het streven naar de eenheid der Kerken dient men niet te verge ten, dat Maria in de Oosterse Kerk een belangrijke en vooraanstaande plaats inneemt. Bovendien, wordt Maria niet genoemo: de Moeder der Eenheid? Zeer velen waren 's avonds in de kerk weer aanwezig, toen de completen gezongen werden, waarbij agens was de bisschop van Haarlem, mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard. Tientallen priesters uit Haarlem en omgeving had den op het priesterkoor plaats geno men, onder wie mgr. J. P. Huibers, de vicaris-generaal, mgr. J. M. Groot en behalve deze nog de kanunniken, mgr. dr. C J. Henning, mgr. H. W. Agterof en drs. Th. Zwartkruis. De completen werden gezongen door de schola can torum van de St. Josephparochie onder leiding van de heer J. van der Meer. Na de completen hield dr. K. Steur, pastoor te Scheveningen, de predikatie, waarin hij uitging van de tekst uit het Boek der Spreuken: „Weest gelukkig y m-cc;.; met de vrouw van Uw jeugd". Hij betrok deze tekst onder meer op de vreugde een goede moeder gehad te hebben. Hij noemde het een wonderlijk voorrecht van de vrouw haar geluk te vinden in het geven van geluk. Daarom is de vrouw niet te missen. Niemand kan de vrouw missen, aldus dr. Steur, die ook de spreuk aanhaalde: „Wordt niet ontrouw aan de vrouw van Uw jeugd". Beide spreuken bracht hij in verband met Maria, die hij de vrouw bij uitstek noemde en met name ook „de vrouw van Uw jeugd". Hij herin nerde de ouderen er aan, hoe zij vroe ger bloemen plukten om het beeld van Maria in de meimaand op te sieren. „Zij is," zo zeide hij, „van onze jeugd de moeder geweest, aan wie wij bij het H. Doopsel werden toegewijd". En hij stelde daarbij de vragen: Is zij nog onze moeder' Zijn wij haar ontrouw geworden of hebben wij haar althans uit het oog verloren?". Het was dr. Steur opgevallen, dat toen hij 's middags de Mariakapel bezocht, waar de gehele dag door de rozenkrans was gebeden, zo weinig jongeren waren. „Zijn zij," aldus vroeg hij, „niet vervreemd van de vrouw, die hun jeugd gelukkig maakt? Hebben zij nog een rozen krans? Bidden zij nog de drie wees gegroeten, nu de kuisheid geen pro bleem meer mag zijn?" Met nadruk verzekerde dr. Steur, dat als er ooit een tijd is geweest, dat Maria iets kan betekenen, dat het dan de onze is. Wii moeten haar echter zien, zoals de Schrift haar beeltenis geeft. „Ik geloof aldus dr. Steur, „dat wij Maria feitelijk van ons hebben afgesto ten. Wij hebben haar ver boven ons verheven. Onze mede-christenen zeg gen zelfs, dat wij haar vergoddelijken. Het wordt dan onze tijd, dat wij Maria terugvoeren in deze wereld, in onze tijd, zij maakt deel uit van de wereld, die God heeft geschapen en die hij in Zijn scheppingsdrang steeds verder ont wikkelt Maria is van die wereld, waarop wij allen een veld bloemen zijn. Van die bloemen is Maria de mooiste. Zij is de glorie van de schepping, de eer van het oude en nieuwe Jeruzalem, van het ou -■ en nieuwe Israël. Zij is daarom niet uit de schepping weg te denken, zij hoort er in thuis." Dr. Steur herinnerde aan de twee nog jonge dogma's. Ten eerste dat van de Onbevlekte Ontvangenis. Dat wil zeg gen, dat Maria was, wat de schepping had .ïoeten zijn. In haar Ten Hemelop neming kennen wij de toekomst van de schepping. Zoals zij nu is, moeten wy allemaal worden. Hij noemde deze dogma's een teken aan de hemeL Tenslotte maakte h\j een parafrase op de wapenspreuk van Haarlems bis schop: „Christe teneameus te - Chris tus, laten wij U vasthouden". Ieder van g is moet de Heer Jc ius vasthouden, zo betoogde dr. Steur, die het menselijke tafereel vi dc bruiloft van Kana schilderde, warr Cchristus met zijn moeder de gasten waren. Daarom ver bond hfi die wapenspreuk aan die van mgr. Huibers: „Sub tuum praesidium - onder Uwe bescherming". In der: geest wilde hij de figuur van Maria zien: „Christe teneamns te, sub tuum praesi dium". Na deze predikatie werd het beeld van Onze Lieve Vrouw van Haarlem plechtig in processie rondgedragen en werd de plechtigheid besloten met een kort lol Dat na de tweede nota onze be zwaren tegen bet systeem van bet reserveren van woonruimte op grotere schaal verdwenen zouden zijn. zal bet College zelf niet verwacht hebben. Het prerogatief om nieuwe woningen te verdelen ontleent de gemeente aan de woonruimtewet. Zij maakt daar van o.i. misbruik wTanneer zij dit pre- rogatief hanteert als w-apen in d« strijd om de nodige arbeidskrachten aan te trekken. Dat bet gebrek aan huisvestings mogelijkheden een ernstig bezwaar oplevert bij het aantrekken van per soneel, zal door niemand betwist worden. In dat opzicht staat de ge meente geenszins alleen. Iedere gro tere werkgever zal dat kunnen be amen. Maar juist daarom gaat het niet aan, dat de gemeente zichzelf in een bevoorrechte positie plaatst door gebruik te maken van prerogatieven als verdeler van woonruimte. Het is ontstellend te moeten con stateren, dat vrijwel 50 pet. van dc beschikbaar komende woonruimte door de overheid (gemeente, provincie en rijk) aan zichzelf wordt toebedeeld. In een noodsituatie op huisvestings- gebied, als waarvan B. en W. in bun nota gewagen, past een strikte recht vaardigheid. Wij erkennen graag de noodzaak zoals door B. en \V„ maar ook dooT adressanten als de Curatoren van het Stedelijk Gymna sium benadrukt om onderwijs krachten zo spoedig mogelijk aan passende huisvesting te helpen. Het onderwijs kan niet dan ten koste van blijvende schade, worden uitgesteld of vertraagd. Een zekere reservering ten behoeve van deze categorie lijkt ons dan ook wel te rechtvaardigen. Maar wij kunnen allerminst inzien, waarom een spoedige en passende huisvesting van gemeente-personeel dringender noodzakelijk zou zijn dan die van personeel van welke particu liere instantie ook. Daarom zouden wij ons kunnen voorstellen, dat bij het huisvestingsbeleid onderscheid gemaakt wordt tussen degenen die Kier willen werken en degenen die bier willen wonen, en voor wat de eerste categorie betreft een zekere prioriteit wordt verleend aan onder wijskrachten en vergelijkbare groepen. Voor bet overige zal men andere mid delen moeten zoeken om bet gemeen- tepersoneel aan passende woonruimte te Keipen. Wij zouden ons kunnen voorstel len, dat de gemeente de hogere licha men die bij voorbaat een deel van de gereedkomende woningen op eisen. Iaat weten dat in Haarlem een der gelijke bevoorrechting niet me«r mogelijk is. Het is onder de huidige omstandigheden onverdraaglijk te weten, dat men dringend noodzakelijk onderwijskrachten in de kou moet laten staan, terwijl een of andere onderofficier, een loketbeambte van P.T.T. of een klerk van de Provin ciale Waterstaat, buiten alle regels om vrijwel onmiddellijk aan een woning geholpen kan worden. Dit geldt niet alleen tegenover de onder wijskrachten, maar evenzeer tegen over de zeer velen die bij bet Huis vestingsbureau reeds geruime tqd staan ingeschreven. Daarnaast is bet misschien moge lijk om via het salarisbeJeid iets te doen om de gemeente aan een gun stiger concurrentiepositie te helpen op de arbeidsmarkt. Misschien kan de gemeente de stichting van een orga nisatie stimuleren, die zich uitslui tend en met inachtneming van de regels die voor iedereen gelden toe legt op de bouw van woningen voor gemeentepersoneel. Een woningbouw corporatie met dat doel en met die naam bestaat overigens al. In ieder geval zal de gemeente moeten blijven waken, dat zij geen concurrentie- methoden ontleent aan bevoegdbeden die haar uitsluitend als overheid toe komen. ZANDVOORT, 27 mei Donderdag 30 mei zal in hotel Bouwes te Zandvoort worden uitgemaakt wie zich Miss Bril 1963 zal mogen noemen. Aan deze finale nemen negen kandidates deel, namelijk de dames N. C. v. d. Hoogen, Nijme gen; E. Onstenk, Arnhem: J. de Knegt, Amsterdam; R. A. Hofland, Rotter dam; A. Bamberg, Rijswijk; G. Groen- wold, Oosterwolde; J. Potvliet, Goes; J. Haan, Eindhoven; L. Dijkstra. Berg- eyk. Reserves zön mej. G. Niesten, Leeuwarden en mej. A. Reyven, Til burg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 3