Negen jonge toneelspelers krijgen hun diploma Openbare demonstraties Leniging van woningnood door bouw van huisjes op volkstuincomplexen Fries belang in goede handen De eer het enige loon van de informateur N1EUW-EN GELAND Wat is een informateur Werkende jeugd en kunst Russen moeten de buitenlanders bij voorkeur mijden Dr. S. J. Fockema Andreae Eindexamens in Amsterdam en Maastricht Goudvissen voor de Stadsschouwburg Festival in Tilburg een succes Examen doen? Idee Groningse wethouder MAANDAG 27 MEI 1963 PAGINA 5 VOOR U\V WEEK-END EN VACANTIE Wij tonen de grootste collectie SHIRTJACKETS (overhemd-jasjes) in poplin en linnen. Maten tot 62 v.a. 32.50 Boatshoes v.a. 17.90 welkom Maastricht Door gas gedood IN EVERY COUNTRY SMART PEOPLE PAY A LITTLE EXTRA TO ïhe cigarette of quality and prestige 1.25 AMSTERDAM KONINGSPLEIN ROTTERDAM KORTE HOOGSTR, AMSTERDAM, 27 mei Een van *e®steUjkste gebeurtenissen in de jadsschouwburg is jaarlijks het eind examen van de toneelschool. Zaterdag r^ren er vijf kandidaten, die, als elk |Tar, al wisten dat zij gpslaagd waren, n derhalve goedgeluimd een aantal Aefkstukken konden laten zien, waarop f'1 voor de toneelwereld rijp geacht "'aren. blijspelen van uiteenlopende Sard overigens hadden de overhand, r® enige uitzondering er op was de Penacter ,,Hé daar buiten" van Wil lam Saroyan. Geen groots stuk, maar \°°r deze gelegenheid geschikt omdat ?e twee grote rollen erin materiaal PSvatten, waar iets aan te spelen is. if de modern-realistische trant. Het *omt dan wel neer op ruwe bolsters g1 blanke pitten, maar zowel Huib froos als Els Seherjon blijken goede jalenten te hebben voor het genre: zij {""achten twee goed getekende figuren Jjf voorschijn. Zij beiden hadden ook grote rollen in „De min in het La zarushuis" van Focquenbroch, waar aan enkele fragmenten gespeeld wer- Jen. Realisme wel opnieuw, maar nu M komische accenten. Ook daar ble ken zij - ongetwijfeld ook geïnspireerd Ooor hun docent Ton Lutz een veel- boiOV-ende aanleg voor te hebben, die r", m staat stelt het komische samen :e 'joen gaan met het menselijk-ontroe- rende. In deze „Min" traden de vijf kandi daten gezamenlijk op, waarbij Ineke 5^'anevelt na de hoofdrollen het meest ?e aandacht trok. Een bijzonder opval- end contrast leverde na dit komische ®alisme Oscar Wilde's society-satire ïoifj ernst van Emst" op. De vijf eifde spelers troffen de Engels-preci- 'Uze sfeer opvallend in de licht-ironi- |srende toon. Opnieuw kon men Huib £,e°s waarderen als een heel stijlvolle utier. Hans Kemna, die „Ernst" Peelde, heeft klaarblijkelijk een sterk f„y°el voor deze verfijnde comedie- "Jl, die overigens ook door Hein Boele ty^Ineke Swanevelt goed getroffen Natuurlijk was Ineke Swanevelt te IJjS voor de matrone, die lady Brack- Jr11 is, maar toch was het een ver- Iv ue,nde reuzesprang naar haar Emi- Webb', de prille teenager in Thorn- Advertentie) De vijf Amsterdamse toneelschool-eind- examinandi van dit jaar. Van links naar rechts Ineke Swanevelt, Hans Kemna, Huib Broos, Hein Boele en Els Seherjon. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiuiiiiiiimiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiimiiimi ton Wilders „Onze Stad". Zij en Hans Kemna de jongen George Gihbs waren op een treffende manier aan doenlijk in de verwarringen van hun vroege schoolverliefdheid. „De mu- ziekkuur" van G.B.Shaw „een vol strekt nonsensikaal variéténummer voor twee musici" noemde hij het zelf viel iets minder gelukkig uit, waarschijnlijk omdat het een bravour- stukje is, dat een grotere routine vraagt dan beginnende acteurs kunnen hebben. Misschien ligt het ook, met veel grovere effecten, te dicht bij Wilde om het na hem te kunnen waarderen. De Hein Boele, die men hier zag, leek te veel oh de Hein Boele uit „De ernst van Emst", nu wat op drift geraakt, en dat is een indruk, die men hem had mogen be sparen. Vlak voor de pauze kreeg men een schermdemonstratie te zien op basis van het slot van Hamlet, getuigend van behendigheid, maar enigszins te kortschietend in gespannenheid. Men heeft dus op een aangename manier vijf nieuwe talenten kunnen verkennen de een kreeg wat meer kansen dan de andere, het is bij de monstraties als deze onvermij delijk. Er kon nog niets bericht worden over de engagementen, die zij krijgen, om dat de directies pas beslissen als zij de hele „nieuwe oogst" kunnen over zien. Maastricht was ook al klaar, maar Arnhem nog niet. De geslaagden boden de school Schnitzlers „Liebelei" aan, voor de plaat gespeeld door het Wiener Burg theater. De stadsschouwburg kreeg een paar goudvissen cadeau voor het vijvertje in de hal. R MAASTRICHT Maar zelden, om niet te zeggen nooit eerder, zal de Maastrichtse Toneelacademie geduren de haar twaalfjarig bestaan zulke voortreffelijke eindexamenkandidaten hebben afgeleverd als dit jaar. De vier geslaagde abituriënten: de dames Els van Rooden uit Rotterdam en Anne Wil Blankers uit Heemstede, alsmede de heren Jaap van Donselaar (Eindho ven) en Herman Lutgerink (Rotter dam), verwierven van de Rijksgecom mitteerden Maiie Hamel, Joris Diels en Egbert van Paridon het predikaat „meer dan voldoende". Tijdens een zaterdagavond in de stadsschouwburg alhier gegeven de monstratie toonden de vier geslaagden zich deze onderscheiding tenvolle waard. Met assistentie van leerlingen van de eerste en tweede klas, brachten zij een geslaagde en tegelijk bijzonder Advertentie boeiende toneelshow. In de éénacter „the Long Goodbye" van T. Williams waren de jeugdige actrices en acteurs op hun best. De daaropvolgende scène uit „de getemde Feeks" van Shakes peare werd een ietwat té kluchtige, maar desondanks goede vertoning. Zeer verdienstelijk brachten Jaap van Donselaar en Els van Rooden voor de pauze nog een fragment uit Vondel's „Lucifer". Tijdens de pauze reikte de voorzit ter van het schoolbestuur, de zeereerw. heer L. Linssen, aan de geslaagden de diploma's uit, terwijl de wethouder van O.K. en W. mr. W. Korn de actrices en acteurs als herinnering aan hun verblijf in Maastricht het fraaie boekwerk „Land zonder grenzen" aan bood. De waarnemend directeur van de Toneelacademie, Willem Tollenaar, stelde met niet geringe trots vast, dat het eindexamen dit jaar bijzonder goed is verlopen. De rijksgecommitteerden waren vol lof over de prestaties van de vier kandidaten, die reeds door ver schillende toneelgezelschappen bena derd zijn. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 27 mei De 21-jarige schilder H. Weening is zaterdagavond hier om het leven gekomen. Vermoede lijk heeft, toen hij het fornuis wilde gebruiken, het gas geen vlam gevat. Door het uitstromende gas is de schil der bedwelmd geraakt. Zijn ouders vonden hem, toen zij 's nachts om twee uur thuiskwamen, levenloos in de keuken. Sinds 1948 kent Nederland het middel om bij moeilijke situa ties die zich voordoen wanneer een nieuw kabinet moet worden samengesteld, een informateur in te schakelen. Hij onderscheidt zich dui delijk van de eigenlijke formateur, die hem moet opvolgen. Zijn taak is verkennen en de weg bereiden voor wat zijn opvolger tot stand moet brengen. Hij stelt dus geen ka binet samen, maar maakt het samen stellen ervan wel zo gemakkelijk mogelijk. Prof. Romme heeft de gren zen van het informeren zo scherp mogelijk getrokken, door zelfs het polsen van gegadigden voor ministers- portefeuilles uit zijn opdracht te schrappen. Hij onderzoekt wel de verhoudingen en schrijft daarover aan de koningin een rapport, waaruit blijkt welke opdracht zij met kans op succes aan de eigenlijke formateur kan geven. Het is duidelijk dat prof. Romme toch met zijn rapport de formatie op gang gaat brengen. Hij gaat erover praten met de politici die de verschil lende partijen vertegenwoordigen en zal op zijn minst met suggesties komen om althans de basis waarop formeren mogelijk zal zijn, vast te kunnen stellen. Of het hem zal ge lukken, ook bij dat onderhandelen de notaris die slechts wil rapporteren, en niet de politieke adviseur te zijn, zal deze week blijken. Lukt hem het pure notariaat, dan is er vermoedelijk geen voorbeeld in de parlementaire geschiedenis te vinden van een zo objectieve taakvervulling van wat eigenlijk een informateur moet zijn. Zij die voor hem geïnformeerd heb- «mm ItneKef rronnnn TILBURG, 27 mei Het tweede festival voor de werkende jeugd te Tilburg is een succes geworden. 450 jongens en meisjes, uit alle delen van het land afkomstig, maar voor meer dan de helft toch wel uit het zuiden, hebben zondagmorgen in het openluchttheater in Oisterwjjk dit suc ces onomstotelijk bevestigd. Er is die zondagmorgen na de H.Mis, gecele breerd in het openluchttheater door mgr. W. M. Bekkers, bisschop van Den Bosch, heel wat applaus geweest. Niet alleen voor de bisschop, die een recht-uit-hart-predikatie hield, maar ook voor Wim Bary, initiatiefnemer en voorzitter van het festival, en vooi z(jn rechterhand, de heer L. N. de Brabander, die het nogal ingewikkeld apparaat van het festival feilloos heeft laten lopen. Zo'n laatste dag heeft toch iets wee moedigs. Ondanks het voortreffelijke optreden van het Spaans-dans-ensem- ble Antonia y Marino en de met verve gespeelde middeleeuwse klucht „Nu noch" door de toneelgroep de Nieuwe Comedie onder regie van Erik Vos, viel er in het Oistèrwjjkse theater heel de ochtend iets te bespeuren van het naderend afscheid. Afscheid van de kunst? Dat niet! Want Wim Bary en zjjn festivalgan gers zijn ervan overtuigd dat deze drie-daagse ontmoeting met de kunst en haar dienaren een begin is van een lange vriendschap. De jongelui hebben het prachtig gevonden, die ge sprekken op de man af, de toneel-, ballet- en filmvoorstelling, het bij wonen van een concert en de bezoeken aan ateliers van in de omgeving van Tilburg wonende kunstenaars. Natuur lijk is er onder elkaar ook veel ge sproken. De bevindingen en ervaringen lopen uiteraard niet steeds parallel: de eer vond dit mooi, de ander dat. In elk geval is er een grote interesse gekweekt voor kunst in het algemeen en men heeft ontdekt dat kunst vreug de is waar je met al je medemensen aan deel kunt nemen. Ofschoon de jongelui drie dagen lang veel te ver werken kregen zijn de meesten toch van mening, dat zij niets hebben willen misser, van het rijke programma. Daar hebben zij graag een snipperdag voor over gehad. De regen van de eerste festivaldag was misschien wel symbo lisch voor de schroom waarmee de werkende jeugd de onderwerpen tege moet trad. De andere dagen brak de zon door, letterlijk en figuurlijk. Men heeft de kunstenaars leren kennen als gewone ambachtsmensen, die hard moeten werken met hoofd, hand en hart. Als mensen, die met dezelfde problemen bezig zjjn die alle mensen interesseren moeten. Natuurlijk zullen de festivalgangers, eenmaal weer aan het werk in het dagelijks bestaan, voor kunst niet steeds hetzelfde enthousias me ontmoeten als in Tilburg. Zij zullen dan die onverschilligheid echter wel beter kunnen opvangen dan vroeger. Daaraan twijfelen zij zelf nu niet. MOSKOU, 27 mei (Reuter) De Russische pers heeft de campagne tegen „niet-goedgekeurde" contacten tussen Russen en buitenlanders verscherpt en laten doorschemeren, dat wellicht „een aantal nietsnutten en klaplopers" in dit verband uit de grote steden zal worden verbannen. Het regeringsblad „Izvestia" gaf als zijn oordeel te kennen, dat uit het „uitvaagsel" dat bij voorkeur contac ten onderhoudt met buitenlandse diplo maten en journalisten, „verraders" groeien, Bent U enige dagen voor die tijd reeds onrustig, neem dan Mijnhardt's Zenuw tabletten, dan ondervindt U reeds van te voren hoe rustig, beheerst en heider- denkend U er door wordt en blijft (Van onze correspondent) GRONINGEN, 27 mei Op het acht tiende, tweejaarlijkse congres van het Algemeen Verbond van Volkstuinders- verenigingen in Nederland, welk con gres zaterdag in het 'Stadspark-pavil joen alhier gehouden is, heeft de Gro ningse wethouder van Sociale Zaken en volkshuisvesting mr. dr. K. van Dijk een idee gelanceerd, dat ongetwij feld nadere aandacht verdient en dat in elk geval het congres stof tot pra ten heeft gegeven. Hij stelde voor om volkstuincomplexen beschikbaar te stel len aan de volkstuindersverenigingen onder het beding, dat daarop gebouw- do eenvoudige, maar voor permanente bewoning geschikte huisjes de eerste jaren afgestaan worden voor bewoning. Op deze manier zou het mogelijk zijn de ergste woningmisère snel te leni gen. De normale woningbouw zou zo de tijd worden gegeven de achterstand (Advertentie) in te halen. Op de duur zouden deze huisjes dan weer vrij komen voor de volkstuindersverenigingen. De algemeen voorzitter, de heer P. Visser uit Amsterdam, zei aan het slot van het openbaar gedeelte van het congres, dat de bond graag mede werking wil verlenen en adviezen en voorlichting wil geven, indien de over heid voor dit doel ruimte en moge lijkheden zou creëren. Hij zou verder graag zien, dat de Nederlandse rege ring een goed doorgevoerd recreatiebe leid zou voeren en dat het niet alleen zou blijven bij het uitbrengen van rapporten. Het kost de bond veel moeite om voor het volkstuinwezen de nodige ruimte te krijgen, zei hij. Met uitzondering wat betreft het noordoostelijk deel van het land, waar verschillende gemeentebesturen hun tijd vooruit zfln door in de uitbrei dingsplannen rekening te houden met volkstuincomplexen. Mr. dr. K. van Dijk schetste in zjjn rede over de betekenis van het volks tuinwezen de evolutie in de begrippen „volk" en „volkstuin". Hij wees op de stijgende behoefte aan een volkstuin, als compensatie voor het jachtige en mechanische karakter van de grote- stads-samenleving. Een behoefte aan een „tweede woning", een min of meer riant verblijf in een tuin onder de rook van de stad, waar men zijn vrije tüd doorbrengt en zjjn „status" kan afleggen Maar vele gezinnen beschikken nog niet eens over een eerste woning. De euende van de woningnood is met geen pen te beschrijven. Daarom zou de „tweede woning" kunnen helpen, meende dr. Van Djjk, om de woningnood zo snel mo gelijk uit te bannen. Die woning behoeft niet te voldoen aan te hoge eisen, is minder duur en snel gebouwd en vele jonge mensen zouden er dolgelukkig mee zijn. Op langere termijn houdt deze woningnoodoplossing een grote groei van het volkstuinwezen in. (Advertentie) Uw zorgen voor morgen bij de OLVEH geborgen Met de benoeming van dr. S. J. Fockema Andreae als rijksarchivaris in de provincie Friesland als opvolger van dr. M. P. van Buij- tenen keert de telg van een oud Fries geslacht naar het Heitelan terug. De Friese ency clopedie vermeldt onder de fa milienaam Andreae: „Geslacht van eigengeërfden uit Hitsum, thans geheel buiten Friesland." Friesland kan er zich op ver heugen, dat straks per 1 juli een belangrijke post bezet zal worden door deze man van we tenschappelijk formaat Dit laat ste heeft Fockema Andreae wel bewezen door zijn talrijke pu- blikaties: onder andere ,£)e Ne derlandse staat onder de repu bliek", „Rechtsgeleerd Hand woordenboek", „Geschiedenis der Kartografie van Nederland" en .Jnleiding tot het water schapsrecht". Op jeugdige leeftijd verliet Fockema Andreae zijn geboor testad. Leeuwarden. Hij was vier jaar oud. Zjjn vader, die in Leeuwarden een advocatuur iad, ging het in de rechterlijke macht zoeken. In Alkmaar en in Arnhem stond hij als rechter en werd tenslotte vice-president van het Arnhemse Gerechtshof. Sybrand Fockema Andreae werd na zijn studies in Leiden archivaris van het Hoogheemraadschep Rijnland. Voor hem was dit een mooie gelegenheid zich te verdiepen in alles wat met een archief te maken had (1928). In '35 nam hij een baan aan op de Provinciale griffie te Zwolle en in de oorlogsjaren verhuisde hij naar de griffie te Gromingen. In 1948 kwam hij bij zijn eerste „baas" terug, het hoogheemraadschap, maar nu als secretaris. Na meer dan tien jaar solliciteerde Fockema naar de functie van directeur, hoofd van de afdeling waterstaatsrecl t van Rijks waterstaat in Den Haag. De nu 59-jarige Fockema Andreae heeft in al die tvd nooit zijn Friese afkomst verloochend. Integendeel, zijn banden met het Heitel&n bleven steeds hecht. Dit is op te maken uit zijn publikaties over de Friese historie, maar hii bleef Friesland ook geregeld bezoeken. De nieuwe rijksarchivaris is bijzonder ingenomen met zijn benoeming. Het zal hem ook de gelegen- he i geven enkele beloftes na te komen. Meewerken aan de Friese Ge schiedenis, dit uitgegeven zal worden door de Fryske Akademy en het publiceren van een boekje in zakformaat over de waterschappen. Het zal een populair-wetenschappelijk geschrift worden, dat ook begrijpelijk is voor leken. Dr. Fockema Andreae, die zelf nooit tekent met dr„dal doen de Lei'enaars niet," is ook actief in het verenigingsleven. Niet alleen plaatse lijke verenigingen hebben zijn hart, maar ook Landelijke. Zo bekleedt hij onder meer functies in de Maatschappij voor Nederlandse Letterkunde, Bomd Heemschut, bij de redactie van het tijdschrift van het Kon. Neder lands Aardrijkskundig Genootschap en de Koninklijke Academie van w e- tenschappen. Geïsoleerd van de buitenwereld slijt kabinetsinformateur prof. dr. C. P. M. Romme tijdelijk zijn dagen in een kamer van het ministerie van Algemene Zaken aan Plein 1813 in Den Haag. In het domein van de secretaris-generaal van het ministerie breekt de infor mateur nu al een week lang het hoofd over grote Hjnen en controversiële punten. Vóór hem op zijn bureau lig gen stapels dossiers, die de wegwijzer moeten vormen naar een nieuwe re gering. Met professorale zelfverze kerdheid is de informateur vorige week na zijn benoeming door de ko ningin aan de slag gegaan. De achtenswaardige man uit Bloe- mendaal is echter niet aan zjjn taak begonnen om zoals sommige mis schien menen er financieel beter van te worden. Formateurs en infor mateurs worden namelijk niet be loond met een in geld uitgedrukt ho norarium. Hun enige winst zit in het met succes volbrengen van de gege ven opdracht. Zij genieten wel alle faciliteiten, die zij voor het vervul len van hun opdracht nodig hebben. Zolang prof. Romme informeert is hij de gast van het kabinet van de mi- nister-president en heeft hij op elk moment van de dag de beschikking over een rijksauto met chauffeur. Iedere morgen deze weken staat chauffeur J. Kautz op het afgespro ken tijdstip in Bloemendaal voor de woning van prof. Romme om de in formateur op het ministerie van Al gemene Zaken af te leveren. Chauf feur Kautz hoeft zich niet meer bjj zijn passagier aan te passen. Prof. Romme herkende hem vorige week tijdens de eerste rit meteen van de kabinetsformatie van een jaar of twaalf geleden. Chauffeur Kautz vindt de professor een gemakkelijke passagier. Onderweg leest prof. Rom me de krant, kijkt wat stukken door, en maakt af en toe een praatje. Voor het eigenlijke informatiewerk heeft prof. Romme een secretaresse, die zijn stukken verzorgt, de telefoon be dient en hem 's morgens de kran tenknipsels brengt. Het is een juf frouw, die met zorg is uitgekozen en die niet loslippig is, verzekerde de secretaris-generaal van Algemene Zaken. Zo kan er niets wat met de eigenlijke informatie te maken heeft uitlekken. Een kabinetsinformateur is een be langrijk man. Dat is iedereen duide lijk. Hij dient het landsbelang. Het is niet vriendelijk zo iemand van zijn professorstitel te ontdoen. Het ANP corrigeerde vorige week het kabinet van de koningin door in de officiële tekst van de benoeming van de in formateur aan de naam van dr. Rom me het „prof" toe te voegen. De titulatuur verdween weer toen men meende te weten, dat de correctie onjuist was. Nu achteraf blijkt dat dr. Romme terecht professor ge noemd mag worden, houdt het pers bureau halsstarrig vol de titulatuur weg te laten. Bij de kranten heeft dat verwar ring gesticht. Een voorbeeld daarvan is net Vrije Volk. De parlementaire redacteur van dit blad heeft het in de krant van zaterdag over „prof" Romme. De commentator van het blad schrijft op dezelfde pagina over „dr" Romme. Voor ons blijft de heer Romme professor. Als dr. Romme buitengewoon hoogleraar zou zijn ge weest aan een Rijksuniversiteit of Rijkshogeschool zou hfl het professor niet meer mogen voeren op grond van de wet op het wetenschappelijk onderwijs van vorig jaar. Die wet geldt echter niet voor het buitenge woon hoogleraarschap aan bijzondere hogescholen. De besturen van deze hogescholen zijn vrij een buitenge woon hoogleraar zijn titel te laten be houden ofschoon men zich doorgaans aanpast aan de regels, die voor rijkshogescholen gelden. Voor dr. Romme, die van 1935 tot 1937 buiten gewoon hoogleraar in het staats- en administratief recht is geweest aan de Economische Hogeschool in Til burg, is er dus geen enkel beletsel zich professor te blijven noemen. Overigens zou volgens insiders dr. Romme zich bij de rijksregeling heb ben aangepast, en het „prof" op zijn visitekaartje en briefpapier hebben geschrapt. Het A.N.P. heeft het ech ter niet bij het weglaten van de pro fessorstitel van de heer Romme ge laten. Voor het persbureau is ook de minister-president geen professor meer. In een week tijd zjjn dus twee vooraanstaande figuren teruggeval len van professor tot het simpele dr. Als de kabinetsformatie lang gaat duren en dat zit er in ons land altijd in houden we geen profes sor meer over..,. (Advertentie) SMOKE THE BEST

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 5