De Paus is zeer zwak doch helder van geest li. VADER geeft zelf aan Waarvoor men moet bidden Kan prof. Romme vóór Pinksteren koningin rapport voorleggen Enkele punten MINISTER LUNS BIJ KENNEDY Verhouding met V.S. is uitstekend" Universiteit moet opnieuw een zwarte student toelaten STATIONSKAP ingestort te Lissabon: 52 doden Trein afkomstig uit tweetal badplaatsen reed net binnen Actie-program K. AB. en N.V.V. LICHTE VERBETERING GEMELD Aard van de ziekte nader aangeduid weer- Koude lucht van Noordzee eIS*^ magen Kamerfracties niet ontevreden over leidraad van informateur nog onduidelijk NEGERS BETOGEN NU OOK WEER IN MISSISSIPPI Proefvaart Esso Den Haag gestaakt Nog altijd zwarte lonen in textiel VARA en NCRV stellen zendtijd beschikbaar Prijsverhogingen in Frankrijk Wilde tonelen hij begrafenis van Grieks politicus Verf met voldoening [falcon Hogere middag- temperaturen w Stempeltochten voor jeugd in luilaknacht Bij het overlijden van de Paus Sigaretten en trein- restauratie duurder Sneeuwbaleffect? Uitverkoop in Brabant en Limburg vroeger Geslaagde Russische raketproeven gemeld woensdag 29 mei 1963 87ste JAARGANG No. 31448 Rome, 29 mei De Osserva- re Romano meldde gisteren in communiqué voor het eerst juiste aard van 's Pausen ziek- j;6. Hij heeft maagbloedingen, die et gevolg zijn van een hetero- Plasia gastrica, waaraan de Paus S1hds ongeveer een jaar lijdt. Na panden van stilstand zijn dezer agen de bloedingen weer begon- rieh. Thans zijn die van milde j^rd; de gevolgen van deze bloe- ^jngen voor het organisme van de Heilige Vader zijn tot heden be pakt en worden gecompenseerd d°or geëigende medische behan deling. Aldus het communiqué. V°or het ogenblik wordt Joannes HXlll verzorgd door prof. Gas- "arrini en prof. Mazzoni, terwijl gisteren ook de bekende Romeinse hiedicus en hoogleraar Valdoni is aangetrokken. Vanmorgen vroeg spraken Vaticaanse zegslieden Wederom over een geringe ver betering in 's Pausen toestand. MORRIS (icforeijou êni/f REGENJASSEN |deèSibUrê LISSABON, 29 mei (AFP, Rtr, UPI) In Lissabon zijn gisteren enkele tientallen personen gedood en hebben talrijke anderen ver wondingen opgelopen, toen tijdens het spitsuur de betonnen over kapping van een van de drukste spoorwegstations met donderend geraas naar beneden kwam. Een produkt van de Sikkens Groep BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM 'elefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Kantoor Beverwijk Zeestraat 50: telef. 4790 Jsantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 N Telefoon 5790 fectie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen, hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents Der millimeter hoogte. Omroepers Ié cents oer m m.-hoogte. De administratie Dehoudi zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week 2.65 per maano. f 7.90 oei Kwartaal. Voor klachten over de bezorging s avond» tussen 5.30 en 7 uur, tel. 20800. (Van onze Romeinse correspondent) Heteroplasie betekent de abnormale Vorming van cellen uit een orgaan of Weefsel, in dit geval de maag. Maar net kan ook betekenen de vorming van nprmaio cellen op de verkeerde plaats, do 'n liet communiqué van afgezien T.;J,erm '«neoplasie" te gebruiken, die »ood n8" z0U intekenen en die naer meer zou wijzen op maag- tumoren. Het is natuurlijk mogelijk, «at het gebruik van bet woord „hete roplasie" door het Vaticaan een eufe misme is. Maar of hier sprake is van Jhmoren of niet, vast staat, dat de Patiënt, gezien zijn 82-jarige leeftijd, n°ch geopereerd, noch bestraald zou pinnen worden. De situatie is dus ngst ernstig. j Hoelang de Heilige Vader nog te lbten heefL is onbekend, maar mense- UKerwjjze gesproken is hoop op een "'erkelijke en duurzame genezing uit gesloten. De Paus zelf is op de hoogte (Advertentie) BARTEUORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 l^PSESTRAAJ (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) t^hiiige perioden en hogere middag- •nperaturen en enkele verspreid ®°rkomende buien. Zwakke tot Vr:-,e en lan?s de kust af en toe oo t acb*'£e wind tussen noord en 2oj DONDERDAG: 4.29-20.46. Maan: 12.12-1.56. (Van onze weerkundige medewerker) DE Bilt kant van Huitslancj 29 mei Aan de west een zwak frontje, boven N.W.- hOordSHu Selegen, staat een matige lucht wind, waarmee te koude Voerd t1 de Noordzee' wordt aange- inistvLij ae kustprovincies komen ook C. J® voor met overdag 12-14 gr. oostkajJ binnenland 15-17 gr. Aan de en too„ van het frontje is het zonnig land hieiweer, met in N.W.-Duits- De ka^ temperatuur van 22 a 23 gr. leideim!-S °J? neerslag blijft klein en ge- onklai-iv. Zljn er wat meer verspreide gebieH te verwachten. In het kust- ied bl«H het evenwel te koel. Station: Den Helder 5® B"t 4 wen te Eindhoven Amsterdam t^ussel Luxemburg ^rtis gordeaux Nice gerljjn frankfort Weer mist geh. bew. mist geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. motregen onbew. onbew. geh. bew. mist geh. bew. zw. bew. geh. bew. mist onbew. onbew. zw. bew. max. temp. min. temp. neersl afgel gisteren 24 uur 12 9 0 14 10 0 14 10 0 14 10 0 15 11 0 17 10 0 17 10 0 16 11 0.2 23 6 7 21 11 0 13 8 8 15 10 0 16 11 0 21 13 0 19 11 0 23 12 1. 25 18 0 23 13 0 25 16 0 van zijn toestand. Gistermorgen zei de kardinaal - staatssecretaris Cicognani, toen hü de Paus aan zijn ziekbed be zocht om een aantal dringende zaken af te doen: „Heilige Vader, heel de wereld bidt voor U". Joannes XXIII gaf toen de kardinaal een bericht, een verzoek aan ons allen, mee. „Als", zo zei de Paus, „heel de wereld bidt voor de zieke Paus, dan is het natuurlijk, dat men dit bidden een intentie geeft. En dit zijn de in tenties die de Paus vraagt: als God het offer van het leven van de Paus wil, moge dat dan rijke gunsten bren gen voor het Oecumenisch Concilie, de Heilige Kerk, en de mensheid, die streeft naar de vrede. Als het daar entegen God zou behagen deze ponti ficale bediening nog door te laten duren, moge het dan zijn tot heili ging van de ziej van de Paus en van allen die met hem werken en lijden voor de uitbreiding van het Rijk van Onze Heer. In de oude, als in de nieuwe christelijke landen en op heel de wereld." De Paus, die het bed houdt, zit bijna rechtop, in de rug gesteund door kus sens. Hij wordt gevoed met vloeibare spijzen, maar heeft soms zelfs daar last mee. Hij is doorschijnend bleek en het lijkt zo deelde een geestelijke mee, die de Heilige Vader gistermorgen een ogenblik mocht bezoeken, of in zijn aderen geen bloed circuleert. De Paus is zeer vermagerd en ziet er moe uit, maar zijn ogen staan heel helder en klaarwakker, met levendige intelligen tie en een volkomen begrip van de situatie. Als hij spreekt of zich be weegt, doet hij dit zeer langzaam. Al leen een wonder, aldus onze zegsman, kan de Paus nog redden. Een roerende bijzonderheid is, dat de Heilige Vader tot gisteren bezig is ge weest zelf de drukproeven te corrige ren van een tweede boek, dat hij ge schreven heeft over het leven van mgr. Radini Tedeschi, de bisschop van Bergamo, wiens secretaris hij in zijn jon ge jaren geweest is. In het Vaticaan is een gordel van stilte gelegd rond het pauselijke apparte ment en men heeft de kanunniken van de Sint Pieter gevraagd het doen lui den der klokken van de basiliek tot een minimum te beperken. Toen gistermorgen een Vaticaanse auto prof. Gasbarrini aan zijn Romeins adres kwam halen en kort daarop ook prof. Valdoni kwam om mede te over leggen met de behandelende medicus Mazzoni, die 's nachts bij de Paus ge waakt had, ging uiteraard het gerucht van een acute vererging van de toestand rond. De drie geneesheren bleven van 9.45 uur tot 12.45 uur bij de Heilige Vader, althans in het pauselijk apparte ment. In Vaticaanse kringen gaat verder het gerucht dat 's Pausen fysiek steeds langzamer gaat reageren op e toegepaste therapieën. De leider van het Vaticaans persbureau, dr. Ca- simirri, noemde gistermiddag de toe stand van de Paus stationair. Ook heden bereikten weer vele be wijzen van deelname van over de ge hele wereld Vaticaanstad. In tal van diocesen scheef de plaatselijke bis schop de officiële rituele gebeden voor de Paus tijdens de H.Mis voor. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 29 mei De kabinets informateur prof. Romme ontvangt van daag de schriftelijke antwoorden van de vijf grote fracties in de Tweede Kamer, op de „leidraad" die hij heeft voorgelegd. Dit stuk is gisteren uitvoe rig besproken. Heit omvat een 35-tal punten, die als controversieel kunnen worden aangemerkt. Zijn de antwoor den die de informateur krijgt duide lijk, dan kan hij wellicht nog vóór Pinksteren de koningin een rapport overhandigen, waaruit blijkt welke kan sen voor een nog te benoemen forma teur wel en welke niet aanwezig zijn. Over de inhoud van de „leidraad" waren de fracties in het algemeen niet ontevreden, maar er zijn enke le gevaarlijke punten. In socialistische kring wordt het parool „voorzichtig manoeuvreren" gelanceerd. Er blijkt uit, dat de P.v.d.A. in de huidige stand van zaken nog geen aanleiding ziet om de hoop op te geven dat zij de rol van oppositie-partij zal kun nen verwisselen voor die van rege ringspartner. Een van de punten waar men nog niet goed weg mee weet is de televisie-paragraaf. Het schijnt dat prof. Romme met be trekking tot de televisie-paragraaf een formulering heeft gekozen, waarin men iets van een eigen interpretatie kan zien. Hij zou voor dit onderdeel van de leidraad zijn afgeweken van het sys teem, dat hij elders toepast, namelijk het eenvoudig registreren van de mo gelijkheden om een probleem op te los sen. Het is bekend, dat prof. Romme voor stander is van reclame in de t.v. Hij heeft zich eens daarover als volgt uit gelaten: „Het t.v.^bestel zal zich eerst goed kunnen ontwikkelen en zijn cultu rele taak kunnen waarmaken, wanneer aan twee voorwaarden wordt voldaan: er moet wat meer concurrentiemoge- lijkheid komen en men moet het geld niet op straat laten liggen". De „leidraad" laat zich intussen niet uit over de vraag welke maatschap pij of combinatie dat dan zou zijn. Ook ziet men nog niet duidelijk in de tekst of de commerciële factor, die de Ka mer met een duidelijke meerderheid heeft afgewezen, nu wel definitief bui ten do deur wordt gehouden. Waar schijnlijk zullen enkele fracties antwoor den dat zij hierover een nadere ver duidelijking wensen. Men zal nu reeds willen weten waar men aan toe is. De KVP is met de oplossing wel te vreden, al zijn er in deze fractie ook tegenstanders, die destijds de commer ciële televisie met grote overtuiging hebben afgewezen. Tekenend voor de situatie is, dat de WD, die zich steeds het meest consequent als voorvechtster voor commerciële televisie heeft opge worpen. gistermiddag het eerst klaar was met het beraad over de gehele „leidraad" en optimistisch bleek te zijn over de hoofdpunten. Daaronder kan men het televisievraagstuk zeker rekenen. De AR daarentegen is niet gelukkig met de formuleringen van prof. Romme, voor zover het dit vraagstuk betreft. Men verwacht dat vele antwoorden met betrekking tot andere problemen wel zo geformuleerd zullen zijn, dat de fracties een slag om de arm houden en graag nog een verduidelijking zul len wensen. Dat kan aanleiding geven tot vertraging in het uitbrengen van het rapport van prof. Romme aan het Staatshoofd. WASHINGTON, 29 mei (AFP) Mi nister Luns heeft dinsdag in het Witte Huis een onderhoud van bijna een uur gehad met president Kennedy. Dit on derhoud stelde de twee staatslieden in de gelegenheid in het algemeen van ge dachten te wisselen, vooral over de po litieke situatie in Europa en over de toekomst van de NAVO. Minister Luns verklaarde na afloop van het gesprek .dat hij met de Ameri kaanse president veel over EEG-kwes- ties gesproken had en verder over de „Kennedy-ronde" van onderhandelin gen over tariefsverlagingen. De minis ter heeft de leider van de Amerikaan se uitvoerende macht het standpunt van zijn land uiteengezet met betrek king tot de vorming van een multilate rale kernmacht in de NAVO. Wat de Europese situatie in het al gemeen betreft, zei minister Luns, dat de mening van president Kennedy pa rallel loopt met die van de Nederland se regering. lunchte mr. Luns met zijn Amerikaan se ambtgenoot Dean Rusk. Daarna had hij een onderhoud met de onder-minis ter van Buitenlandse Zaken George Ball. Na het onderhoud met Kennedy Rusk en Ball zei minister Luns, dat het vraagstuk van de multilaterale kernmacht „uiterst ingewikkeld" is. zowel op het technische als op het politieke vlak. De minister gaf even wel te kennen, dat „zekere vorde ringen" zouden kunnen worden ge maakt in de richting van een multi laterale kernmacht in de periode tot de volgende ministerraad van de NAVO, die in december in Parijs ge houden wordt. In elk geval zou re kening gehouden moeten worden met t meningen van toekomstige rege ringen in Bonn, Rome en Den Haag. De minister kenschetste de betrek kingen tussen Nederland en de Ver enigde Staten als „uitstekend", na de uiterst moeilijke periode tijdens het ge schil om Nieuw-Guinea. Minister Luns zal zich met zijn Bel gische ambtgenoot Spaak vrijdag in schepen op de „France" voor de thuis reis. JACKSON, 29 mei (AFP, Rtr) Een groepje jeugdige blanken mishan delde gisteren te Jackson, in de Ame rikaanse staat Mississippi, een jonge neger, die bij wijze van demonstratie in een eetgelegenheid voot blanken was gaan zitten. Ook twee negermeisjes, die daar waren binnengegaan, kregen enkele trappen. De politie sleepte de negerjongen tenslotte naar buiten. In het centrum van de stad zijn gis teren voorts vijf betogers drie ne- ROTTERDAM, 29 mei De techni sche proefvaart van de 90.000 tons-tan- ker „Esso Den Haag", die het grootste schip van de Nederlandse koopvaardij vloot wordt, is gestaakt. Het tankschip vaart nu op halve kracht terug naar yerolme's werf op Rozenburg, waar het in de loop van morgen wordt verwacht. Gebleken is dat door lekkage in de hoofdcondensor zout in het condensaat systeem is gekomen, wat risico's met ?lc« brengt voor de gehele machine- installatie. Op zee zal de lekkage zo veel mogelijk worden verholpen. De heer Verolme heeft tot het afgelasten van de vijfdaagse proefvaart besloten omdat het verwisselen van enkele ketelpflpen beter aan de wal kan geschieden. Na de reparatie zal de „Esso Den Haag" opnieuw voor een technische proefvaart naar Noorse wateren uitva ren. Het is niet bekend of de officiële overdracht gehandhaafd kan blijven op 12 juni, zoals de bedoeling was. Bij de overdracht zal prinses Margriet de doopplechtigheid verrichten. gers en twee blanken door de poli tie aangehouden. Deze incidenten vor men waarschijnlijk het begin van een door de negers in deze stad aange kondigde serie betogingen tegen de rassenscheiding. Later brak in de eetgelegenheid op nieuw een vechtpartij uit, toen blan ke peper-, zout- en mosterdvaatjes naar de betogers wierpen. Een blank meisje kneep een tube tomatenketchup boven het hoofd van een demonstrante uit, maar deze bleef onverstoorbaar zitten. Toen een negerstudent in el kaar zakte, waarschijnlijk als gevolg van mishandeling, maakte de politie ■r een einde aan. Zij sloot de zaak en verspreidde de menigte. Te Biloxi, eveneens in Mississippi, heeft de negerstudent Cleve McDowell van een federale rechtbank de uit spraak losgekregen, dat hij vóór de zo- mercolleges, die 5 juni beginnen, moet worden toegelaten tot de universiteit van Mississippi, waar hij rechten wil gaan studeren. Slechts één neger is tot dusver op deze universiteit ingeschre ven. Dit is James Meredith, die verle den jaar na hevige onlusten werd toe gelaten. HAARLEM, 28 mei Evenals vo rige jaren worden in de komende lui laknacht (vrijdag op zaterdag) door de Raad voor de Jeugd in samenwerking met verschillende clubhuizen, speeltui nen en jeugdorganisaties een groot aan tal stempeltochten door de gehele stad georganiseerd. Jongens en meisjes van 6 tot en met 14 jaar kunnen eraan deel nemen. Zij kunnen deelnemerskaarten krijgen bij alle speeltuinopzichters, bij alle politieposten en wijkagenten, bij verschillende clubhuizen en bij de Raad voor de Jeugd, Kleine Houtweg 47. President Kennedy en minister huns de eerste zoals zo dikwijls in zijn schom melstoel gisteren gefotografeerd tijdens hun gesprek in het Witte Huis. DEN HAAG, 29 mei. Het is de looncontroledienst bij een nieuw onder zoek gebleken, dat de zwarte lonen, die twee jaar geleden, bij de vorige controle, in nagenoeg alle ondernemin gen van de textielindustrie, zowel in Twente als in Brabant, werden gecon stateerd, nog steeds bestaan en dat in sommige ondernemingen het ver schil tussen de CAO-lonen en de wer kelijk uitbetaalde lonen nog groter Is geworden. Bij de huidige spanningen op de arbeidsmarkt gaat de looncontrole dienst van het ministerie van Socia le Zaken en Volksgezondheid soepel te werk. Er werd twee jaar geleden slechts in een heel enkel geval, wan neer de zwarte lonen al te gortig wa ren, proces-verbaal opgemaakt. Hoe wel nu bij de looncontrole van dit jaar blijkt, dat het in de textielindus trie wat de lonen betreft nog van hetzelfde laken een pak is, heeft de looncontroledienst wederom nog niet „toegeslagen". Deze keer werd de textielfabrikanten een proces-verbaal aangezegd. Slechts tegen sommigen, die het naar de mening van de dienst al te bont hadden gemaakt, werd proces-verbaal aan de officier van justitie toegezonden. Een dergelijke soepele gedragslijn met waarschuwingen en een soort be denktijd, waarin het euvel van de zwarte lonen ongedaan zou kunnen worden gemaakt, volgt de looncontro ledienst ook in andere bedrijfstakken. Want het zijn niet alleen de onderne mers in de bouwnijverheid en de tex tielindustrie, die zich aan dergelijke overtredingen schuldig maken. (Van onze radio- en tv.-redactie) HILVERSUM, 29 mei. Zowel de VARA als de NCRV hebben zich be reid verklaard een half nnr radio-zend tijd af fe staan aan de KRO, voor het geval dat de Paus mocht komen te overlijden op een tijdstip dat de KRO geen radio-zendtijd heeft. De KRO zal een programma uitzenden ter nage dachtenis aan de overleden Paus. De KRO treft eveneens voorzieningen om in de ter beschikking gestelde zendtijd via de televisie een uitgebreide necro logie te bnnnen uitzenden. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 29 mei. De Franse ro kers zijn gisteren verrast met de be kendmaking, dat vanaf 31 mei a.s. alle in Frankrijk verkochte sigaretten en sigaren in prijs verhoogd zullen wor den. De verrassing was dubbel onaan genaam, omdat tof dusverre van meest bevoegde zijde met grote stelligheid verkondigd was, dat een dergelijke verhoging niet voorkwam onder de di verse financieel-fiscale regeringsmaat regelen ter dekking van de ontstane extra begrotingstekorten Van de nieuwste prijsverhoging wordt een meer-opbrengst voor de Franse schatkist verwacht van ca. 400 miljoen francs (plusminus f 225 mil joen). Een enkel voorbeeld: Frankrijks bij uitstek populaire sigaret, de zwarte „Gauloise" vaak geadopteerd door buitenlandse toeristen die ook zijn overgegaan tot het dragen van de Bas- kische baret gaat van frs. 1,25 £rs. 1,40 kosten per pakje van 20. De niet minder zwarte maar beter ver pakte zogenaamde blauwe „Gitane" die als luxe wordt beschouwd, komt van frs. 1,50 op. frs. 1,80. Camels gaan frs 3,10 i.p.v. frs. 2,60 kosten. Een prijsverhoging waarmee de toe risten in Frankrijk eveneens te maken hebben heeft plaats gehad bij de Com pagnie die het slaapwagen- en restau- ratiebedrijf der Franse sponwegen ex ploiteert en die de Franse regering als voornaamste aandeelhoudster heeft. Voortaan is het bedieningspercentage van 15 pet. voor het serveren van maaltijden en consumpties niet meer inbegrepen in de officieel vermelde prijzen. In feite dus een prijsverhoging van 15 pet. Pakistan en Afghanistan hebben be sloten tot hervatting van hun diploma tieke betrekkingen, die in 1961 werden verbroken, omdat Afghanistan de af scheidingsbeweging van de vier mil joen Pathanen in het grensgebied van Pakistan ondersteunde (Rtr) EENDHOVEN, 29 mei. De uitver koop In de rayons van de Kamers van Koophandel en Fabrieken voor ooste lijk Noord-Brabant, kantoor Eindho ven en die van Tilburg, begint op don derdag 11 juli en niet op donderdag 18 juli. De Eindhovense kamer heeft van het recht de aanvangstijden van de uitverkoop te wijzigen gebruik ge maakt. De Kamer heeft dit gedaan omdat de collectieve fabrieksvakantie van een groot aantal Eindhovense on dernemingen op 20 juli begint, waar door de meest effectieve dagen voor deze zomeruitverkoop tot twee worden beperkt. Naar verluidt zouden de Kamers van Koophandel in 's-Hertogenbosch, Hel mond, Waalwijk, Tilburg en Roermond eveneens tot wijziging van de uitver koopdatum willen overgaan. De Kamer van Koophandel voor Roermond heeft gisteren met 8 tegen 7 stemmen een voorstel van een aan tal leden aanvaard, als gevolg waar van de uitverkoop in het gehele rayon van de kamer reeds op 11 in plaats van op 18 juli zal beginnen. Dit is ge schied in navolging van een soortge lijke beslissing van de Kamers van Koophandel voor oostelijk Noord-Bra bant en Tilburg. De voorzitter, de heer J. Breukers, zei voor de stemming, be vreesd te zijn dat aanvaarding van het voorstel van de leden ertoe zou leiden, dat de verschuiving van de aanvangs datum van de uitverkoop „zich als een olievlek over de rest van Limburg zou uitbreiden". Over het aantal slachtoffers is van officiële zijde niets medegedeeld. Uit een navraag bij de ziekenhuizen en de eerste hulp posten is echter gebleken, dat tot nu toe 52 personen om het le ven zijn gekomen en 40 anderen ge wond zijn. De algemene verwachting is, dat het aantal slachtoffers nog zal oplopen. De ramp voltrok zich op een tijd stip. dat de trein uit de badplaatsen Cascais en Estoril arriveerde. Een groot aantal reizigers werd on der de puinhopen van de overkapping bedolven. Het dak is onlangs boven het gemo derniseerde perron van het Cais do So- dre-station opgetrokken. Volgens ooggetuigen begat plotseling een van de steunpilaren het, waarna vervolgens de overkapping over een lengte van 70 meter instortte. De politie en de brandweer waren onmiddellijk ter plaatse om met de reddingswerkzaamheden te beginnen. Over de oorzaak van de ramp tast m in het duister. Een vein de eerste theorieën was, dat de zware regenval van de afgelopen winter het perron heeft ondermijnd. Openbare bijeenkomsten die voor dinsdagavond waren vastgesteld ter ge legenheid van het 37-jarige bestaan van het huidige regiem in Portugal, zijn afgelast. ATHENE, 29 mei (Rtr) Zoveel mensen waren gisteren bij de begrafe nis van het linkse Griekse parlements lid Gregorios Lambrakis op de be graafplaats van Athene aanwezig, dat een aantal graven onder het gewicht van de duizenden belangstellenden in stortte. Enkele personen werden ge wond, toen zij in de grafkuilen vielen of door vallende grafstenen werden ge troffen. Buiten het kerkhof schreeuw den duizenden anderen in koor leuzen en ook werd hef Griekse volkslied ge zongen. Zoals gemeld is Lambrakis woens dag jl in Saloniki aangereden door een motor nadat hij gesproken had op een vredesbijeenkomst. De motorrijder, iKotzamanis, is op beschuldiging van moord gearresteerd. Hoewel het gezamenlijk actie-pro gram van K.A.B. en N.V.V. geen politiek stuk mag heten men zou zich daarover beledigd voelen ge tuigt het moment van publikatie van goed politiek inzicht. De betekenis van de vakbonden is door hun mas saliteit en door de plaats die zij in de politieke periferie van adviserende colleges innemen zo groot, dat zij geen beweging kunnen maken die zich niet in de dunne bovenlaag van „politieke' politici voortplant. Het zou vreemd zijn als het anders was. Als het rapport niet de bedoeling heeft uiting te geven aan het vurige verlangen naar een hernieuwde rooms-rode samenwerking geeft het toch in ieder geval een aardige inven tarisatie van de moeilijkheden die kunnen ontstaan wanneer die samen werking niet tot stand komt. Die moeilijkheden zouden zeer pijnlijk en actueel kunnen worden als een kabi net a la De Quay de conjunctuur eens tegen zou krijgen. Het program als zodanig bevat overigens niet zoveel opzienbarende nieuwigheden. Men kan er wat in bespeuren van de invloed die de beide centralen op eikaars menings vorming hebben gehad. Zo herkent men in de paragraaf over winstdeling en aandelen in de investeringen de gedachten van de K.A.B.. terwijl bijvoorbeeld in de suggesties over een vermogensaanwasbelasting en de suc cessierechten de gedachtenwereld van de socialistische centrale wat meer naar voren komt. Men zou dus naar believen van enige radicalisering of van enige verburgerlijking kunnen spreken. Over de financiering van Je sociale verzekering uit de algemene middelen wordt gesproken alsof het geen geld kost. Verder is men het over sommige punten zoals dat van de structuurhervorming van de onder neming kennelijk nog niet eens ge worden, aangezien men zegt zich daarover nog te beraden. Het ontbreken van een prioriteiten schema en een kwantitatieve weer gave van de gestelde eisen is een zaak. die door socialisten vóór Je verkiezingen met gehoon zou zijn af gedaan. Ook wat dat punt betreft is het moment van publikatie wel met zorg gekozen. De honden verdedigen zich echter met de opmerking. dat de keuze van de activiteiten afhankelijk moet blijven van Je realiserings kansen. Dat klinkt nogal handzaam, maar de kans op twistpunten wordt hiermee tamelijk groot als men be denkt, dat de twee centralen het van tijd tot tijd eens moeten worden over de vraag of de kansen rijp zijn en of het moment gekomen is om ze te plukken. (Advertentie) OS0 MOSKOU, 29 mei (AFP) De Sov jet-Unie heeft op 18 en 25 mei met succes nieuwe iange-af standsraketten voor de verkenning van de ruimte be proefd, zo heeft het Russische persbu reau Tass bekendgemaakt. Het resul taat van deze proeven was zo goed, dat er geen nieuwe proeven nodig zijn, aldus de bekendmaking. De raketten kwamen na een vlucht van 12.000 ton uit de Sovjet-Unie „met een grote precisie' terecht in het doel gebied in de Stille Oceaan, dat de Rus sen in het begin van deze maand had den uitgezet Op 12 mei lieten zij we ten, dat het bewuste gebied van 15 mei tot 15 juli met het oog op hun raket proeven gevaarlijk voor schepen en vliegtuigen zou zijn. Uit de bekendma king van Tass blijkt, dat de lucht- en scheepvaart de zone niet langer be hoeft te mijden. „Het succes van de lancering der ge perfectioneerde draagraketten verze kert de ontwikkeling van de Sovjetwe tenschap op het gebied van de ver kenning der kosmische ruimte en de bestudering van de planeten van het zonnestelsel", aidus Tass. Duitsland. Een Oostduits echtpaar is er het afgelopen weekeinde in ge slaagd naar Beieren te vluchten Sa men met hun tweejarig kind hebben zij een pad gevolgd, dat dwars door een mijnenveld liep. (UPI) Sovjet-Unie President Brezjnev is voornemens een officieel bezoek aan Perzië te V mgen. dat op 16 november a.s. zal beginnen. (UPI) Amerika De eigenaar en president- directeur van de New York Times, Or- vil E. Dryfoos, is op 50-jarige leeftijd in een Newyorks ziekenhuis overleden. (UPI) BELLEN, De 72-jarige D. Kleihe is gisteravond met zijn fiets op de auto weg Assen-Beilen, door een bestelauto gegrepen en op slag gedood. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1