Nauwere banden tussen Centrumen Haarlem HENSEN Belangwekkende aarzeling tussen allegorie en anekdote Woningwetbouw vrij laten Agenda voor Haarlem en omgevini Vrijdag bijzondere voorstelling VERENIGING VAN VRIENDEN IN OPRICHTING STRENGE VERKEERSREGELING OP TWEEDE PINKSTERDAG In verband met autoraces op het Zandvoortse circuit Nederlandse Comedie met „De Physici" TEVEEL HOOI OP DE VORK VAN BENTZ VAN DEN BERG Prachtige creatie van Elly van Stekelenburg EEN NIEUWE LENTE... H Alleen het EITJE met het Provimistempel garandeert U versheid! Goed prijshoudend SPORTKLEDING Het ongeval in de Oost-Indiëstraat beschonken bromfiet- Ser beschadigt auto's Foto-tentoonstelling in Zandvoort Comité reumabestrij ding in Zandvoort opgericht B.R.B. EXAME1NS SPOR'iNOTA „Touring Zandvoort" vraagt kamers SPORTHEMDEN Floraliaplanten voor schoolkinderen De beurs vandaag: WOENSDAG 29 MEI 1963 PAGINA 3 DUBBEL POPLIN JACKS natuurlijk PAARLAARSTEEG 1 HAARLEM 'N GRIJS COSTUUM IN „MEDIUM WEIGHT" ANEGANG 17 JDJ-iX/Hiivi üiJN JJ AJL HAARLEM, 29 mei Instinctief heeft het Haarlemse schouw burgpubliek gisteravond aangevoeld, dat het geconfronteerd werd met iets uitermate belangrijks, met iets dat wezenlijk met het mens zijn te maken heeft. In doodse stilte heeft het de voorstelling van „De Physici" van Friedrich Dürrenmatt aangezien en na afloop heeft het zich ontladen in een heftig en langdurig applaus. Men mag de Nederlandse Comedie dankbaar zijn voor deze voorstelling, ook al heeft men bezwaren zowel tegen het stuk als tegen de voorstelling. Eirtt in CóIjoxiw kijkèn De spelers 'n Unieke collectie c.a. El-Mior, King, Meika, Trenco, Kerko en Fablo Ook in grote en extra grote maten va. 12.90 Haarlem, Barteljerisstraat 24, tel. 20420 Allegorie Films Muziek Toneel Diversen Cabaret T entoonstellingen Beurs va w York HAARLEM, 29 mei Vrijdagavond Komt de toneelgroep „Centrum" in de Haarlemse stadsschouwburg een voor stelling geven van „Nathan de Wijze", net wordt de vijftigste voorstelling van dit stuk. Het is de bedoeling, dat de titelrol-speler, Guus Hermus, na floop Van de voorstelling namens de Haar lemse toneelminnaars een hulde wordt oereid. He betrekkingen tussen de toneel groep „Centrum" en Haarlem zijn lang zamerhand van die aard geworden, a at men erover denkt deze betrekkin- |en een meer vaste vorm te geven. Uaarom wil men komen tot stichting Van een vereniging, waarvoor men nog {Len naam moet bedenken. Degenen uit Haarlem en omstreken, die wel iets voelen voor een nauwere binding tus- s®n „Centrum" en Haarlem, kunnen van deze vereniging lid worden. Er een aanbevelingscomité in op lichting. Dit aanbevelingscomité treedt VHjdagavond bij de huldiging van Guus Hermus welke tegelijkertijd een hul diging van de toneelgroep „Centrum" voor het eerst in de open- jvil - zijn - baarheid. In het aanbevelingscomité hebben zit- Sng wethouder D. J. A. Geluk, de heer Ih. Ruygrok, leraar toneel aan de ge meentelijke middelbare scholen; de Jeer Jaap Buys, kunstrecensent; de be«r Simon Koster, hoofdredacteur van Haarlems Dagblad; drs. H. W. M. Run, hoofdredacteur van de Nieu we Haarlemsche Courant; de heer D. pchwagermann, adjunct-directeur van het Frans Halsmuseum; ds. J. P. Ja- eobszoon, doopsgezind predikant; drs. J. Voogd en mr. J. M. Landré, president Vsn de sociëteit Teisterband. Het comi- te zal nog worden uitgebreid. De bedoeling van de vereniging is ?hs gestalte te geven aan de nauwe betrekkingen tussen de toneelgroep '.Centrum" en Haarlem. Centrum is voornemens in het komende seizoen vrjjwel alle premières in Haarlem uit brengen. De toneelgroep wil onder öeze „vereniging van vrienden" een Periodiek gaan verspreiden met infor- matis over het wel en wee van de (Advertentie) kleuren: MARINE - BLEU BLAUW en COGNAC vanaf leeftijd 6 jaar 22.90 NYLON JACKS aan twee kanten te dragen vanaf 55.25 HELANCA DAMESPANTALONS kleuren: MARINE - ROOD GROEN en BLEU vanaf 25.50 ook in meisjesmaten Voor een goede keus ...ïïAARIJEM, 29 mei - Naar aanlei- jjhtg van het bericht in onze editie van r?bandag betreffende het ongeval in de jT°st-Indiëstraat, waarbij een 3-jarig heisje gedood werd bij,een aanrijding oor een driewielige bestelwagen, ver bekt de politie ons nader te willen "Stichten, dat de jongen, die de bestel- j Kgen bestuurde, wel degelijk met me- JSjJeten van de bakker op de wagen geklommen was. De jongen had ge- i/hagd te mogen helpen, waarop de ha!j r hem de werking van de wagen ter u'tgelegd. De jongen was toen ach- het stuur gaan zitten. - In verband met het ongeval verzoekt Politie de ouders erop te willen toe- lev'1 dat jongens en meisjes niet aan j, ^fanciers aanbieden te helpen met Vo berijden of voortduwen van hun terr kinderen dikwijls moeilijk te han- eb wagens of bakfietsen. 29 mei In de nacht Lo'.Kundag op maandag heeft in de Van Parko1Tlstraat een bromfietser twee ge- Waarn'd staande auto's aangereden, fiets de man zijn beschadigde brom- ®Uto'v ?.aasl de eveneens beschadigde een liggen en de benen nam. Na VoW^derzQek van de politie kon de Haan dag een 22-jarige bijrijder uit ken H o m w°rden aangehouden, die be- Zuirw, bromfiets zondag in de Van aaf gestolen te hebben, straal6n- aanfjjding in de Van Loghem- de rn Wlst hÜ zich niets te herinneren: Een r^u was onder invloed geweest. Werd ewUs dat hij in zijn bezit had, ®gesloteneV°rderd' De bijrpder werd kr uv.'Nl V vOORT29 mei De foto- dar i1 °°rt organiseert op zater- 3 inL,i f en maandag, 1 tot en met schart6" foto-expositie in het gemeen- van 10 tot 22e uu7'0SiÜe 'S opgesteld GEEN SPREEKUUR. - De burge- dao- ^an ^andvoort zal op woens- don -Juni geen spreekuur kunnen hou- VriM-, o,weth?uder A- Kerkman is op bcaiden mei verhinderti spreekuur te toneelgroep, terwijl men erover denkt voor de leden in Haarlem speciale in structiemiddagen te gaan geven en voorstellingen voor de jeugd. De leden van de vereniging zullen bepaalde faci liteiten gaan gemeten bij voorstellingen van Centrum en vooral bij premières. Tijdens de voorstelling van „Nathan de Wijze", vrijdagavond in de stads schouwburg, zal het publiek in de ge legenheid worden gesteld zich als lid van de vriendenvereniging aan te mel den. Overigens kan men zich voorlo pig ook opgeven bij het contactadres: Frederik Hendriklaan 37 te Haarlem, (tel. 34505). (Advertentie) Medium weight houdt het midden tussen het normale kostuum en 'n lichtgewicht. Velen prefereren zo'n „tus- sengewicht" kostuum, want het is comforta bel en degelijk boven dien (Terlenka). Tinten: licht en mid dengrijs en blauw 12?.— 145.00 HAARLEM, 29 mei Op Tweede Pinksterdag zullen de verkeerspolities van Haarlem, Heemstede, Bloemen- daal en Zandvoort weer gezamenlijk opereren. Als het enigszins goed weer is, wordt een grote belangstelling voor de kust verwacht, terwijl op die dag bovendien op het Zandvoortse circuit de nationale sportwagenraces worden gehouden. Verleden jaar op de Tweede Pinksterdag, toen op het circuit de Grand Prix-races werden gehouden, is dezelfde verkeersregeling toegepast. De regeling houdt in, dat het verkeer uit het noorden en uit de richting Am sterdam (zowel via Amsterdamsevaart als Schipholweg) via de Zeeweg in Bloemendaal naar Zandvoort wordt ge leid, terwijl het verdere verkeer uit het oosten en dat uit het zuiden via de Zandvoortselaan naar Zandvoort wordt gestuurd. In Zandvoort wordt getracht de wagens zodanig te laten parkeren, dat men ook weer via dezelfde weg terug kan. De verkeersstromen hoeven elkaar dan zo min mogelijk te kruisen. Op het publiek wordt een dringend beroep gedaan om als het wel naar Zandvoort wil, maar niet de races wil bezoeken te zorgen dat het vóór 11 u. in Zandvoort is en vóór 4 uur of pas na acht uur weer uit Zandvoort vertrekt. Wie wél naar de races wil, moet tijdig van huis gaan en zorgen, dat hij vóór 12 uur in Zandvoort is. Het is voorts zaak, dat men de aanwijzingen van de politie zo nauwkeurig mogelijk opvolgt, ook als men schijnbaar een afwijkende route wordt opgestuurd. Men moet vooral niet op eigen houtje een oplos sing gaan zoeken. Het overige verkeer in Zuid-Kenne- merland zal ongetwijfeld last ondervin den van de verkeersstromen van en naar Zandvoort. Daarom raadt de poli- ZANDVOORT, 29 mei De gezamen lijke Zandvoortse kruisverenigingen, nameniijk het Wit-Gele Kruis, het Oran je-Groene Kruis en het Witte Kruis, heb- oen opgericht een plaatselijk comité voor de Rheumabestrijding. Voorzitter is de heer D. Geurtsen, (Witte Kruis), secretaris de heer E. J. Poster (Oran je Groene Kruis) penningmeester de neer J. C. M. van Eijk (Wit Gele Kruis). Het comité is geïnstalleerd door de heer R. Smit, secretaris van het iNationaal Rheumafonds. Binnenkort zul len mededelingen worden gedaan om trent de in Zandvoort te beginnen ac tie. BLun-MENDAAE, 29 mei. In het geoouw van de G.g.D. in Haarlem neeft directeur dokter D. Heymans, maandagavond een aantal leden van de Bloemendaalse reddingsbrigade aan de tand gevoeld over hun Kennis van de EHBO. van de acht deelnemende kan didaten kon aan zes deelnemers het Eenheidsdipioma EHBO worden uitge reikt. De namen van de geslaagden zijn: mejuffrouw J. M. Sondervan en de heren J, van Berloo, A. J. M. van Ekelenburg, H. J. Janse, Fr. Schuite maker en W. J. van der Werff. De geslaagden ontvingen hun opleiding in Huize Bloemenheuvel in Overveen van de Bloemendaalse arts C. Eenhoorn, medisch adviseur van de B.R.B. BEUEMENDAAL, 29 mei B. en W. van Bloemendaal hebben dezer dagen aan de leden van de Bloemendaalse sportraad de in december van het vo rige jaar toegezegde sportnota gestuurd. Hierin zijn van de elf verschillende tak ken van sport de betreffende vereni gingen vermeld de bestaande accommo datie waarover deze verenigingen be schikken en de door de besturen hier van verlangde uitbreidingen. De elf soorten van sport hebben 4084 beoefenaren. Hiervan zijn slechts 1364 (of 33Lh pet.) inwoner van de gemeen te. Dit cijfer is enigszins vertrokken als men er rekening mee houdt dat in dit cijfer is opgenomen het aantal van 1261 zwemmers in Stoop's bad. Dit is na melijk een particuliere instelling, ter- wijt de overige sporten grotenaeeis wor den beoefend op gemeentelijke terrei nen. Van de genoemde 1364 sportbeoefe naren uit Bloemendaal zijn er 731, die de leeftijd van 16 jaar nog niet heb ben bereikt. Voorts blijkt uit de nota, dat de gebouwen op Bleek en Berg uit 1908 dateren. Geen wonder dat vernieu wing daarvan dringend noodzakelijk is. ZANDVOORT, 29 mei In verband met de te verwachten drukte tijdens de Pinksterdagen heeft de stichting „Touring Zandvoort" een oproep ge richt tot particulieren die nog kamers beschikbaar hebben. Gevraagd wordt, daarvan kennis te geven aan het bu reau van de stichting (telefoon 2262) op dat men over deze adressen kan be schikken voor het onderbrengen van gasten als de hotels en pensions zijn volgeboekt. tie de automobilisten aan om op Twee de Pinksterdag de verschillende routes tussen Zandvoort en Amsterdam zoveel mogelijk te vermijden tussen 11 en 2 uur en tussen 5 en 7 uur 's middags. Het verkeer van e n naar Zandvoort heeft dan voorrang en het kruisen van deze verkeersstromen zal dan zeker tot I indruk vertragingen leiden. Frank Dürrenmatt is zonder twijfel een van de belangrijkste toneelschrijvers van deze tijd. Evenals Max Frisch, die an dere belangrijke auteur, is hij een Zwitser. Zijn „Bezoek aan een oude dame" heeft destijds toen het stuk door Theater gespeeld werd diepe emaakt. De mislukte „opera" heeft die indruk niet te niet (Advertentie) DAGBLAD COBOUW (Het vakdagMad voor de bouwwereld) Voor een gratis proefabonnement COBOUW. POSTBUS 1067, DEN HAAG et komt mij voor dat de nieuwe minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid voor een zware taak zal komen te staan. Van deze minister wordt verwacht, dat hij althans voor de woningbouw maatregelen zal weten te nemen om binnen afzienbare tijd te komen tot een herstel van de sinds de oorlog ontbre kende „woning-reserve". Zonder deze reserve, vroeger 5 a 10 pet van de woningvoorraad, zal de re gelmatige doorstroming van nieuwe en uitgroeiende gezinnen, yan ongewenste samenwoning, van bejaarden Paar eigen woningen steeds moeilijk bipven. De minister heeft slechts beperkte mogelijkheden om tot deze normale toestand te komen. In hoofdzaak ko men deze neer op het berekenen van de productiecapaciteit van de bouwnij verheid, het verdelen van deze capa citeit over de verschillende sectoren, waarbij aan de woningbouw de grootst mogelijke prioriteit wordt gegeven. Het laatste jaar werd op deze wijze het contingent op 90.000 woningen be paald, 40.000 woningwetwoningen, 25.000 voor premie en 25.000 ongesub sidieerde woningen. Met de behoefte werd daarbij slechts rekening gehouden door het contingent woningwetwoningen het grootste te doen zijn. Juist op dit punt zijn de meningsverschillen ontstaan. De minister zijn verwijten gemaakt, dat hij het contingent woningwetwonin gen op een te klein aantal vaststelde, in vergelijking met de premie- en on gesubsidieerde sectoren. Om de juistheid van deze aantijging waar te maken zouden de aanvallers over nauwkeurige gegevens van de wo ningbehoefte in de drie sectoren moe ten beschikken. Deze zijn echter zelfs bij benadering niet nauwkeu rig te bepalen. Dit is begrijpelijk, indien men er re kening mede houdt, dat alleen voor de te ontruimen krotwoningen er sprake is van daklozen. Alle andere aanvra gers hebben een woning. Om welke re den dan ook wensen zij deze woning (soms inwoning) te verwisselen voor een meer passende, zowel van klein naar groot, als omgekeerd. Gegevens, vandaag geregistreerd, omtrent gezins grootte, levensomstandigheden, inclu sief inkomens, zijn morgen alweer ver ouderd. Leven en dood spelen een be langrijke rol. Is het nu bij deze, steeds in bewe ging zijnde materie redelijk over de grootte van de woningbouwcontingen- ten te discussiëren? Ik meen van niet. In de vooroorlogse jaren werd de nieuwbouw aangepast aan de gebleken of te verwachten behoefte. Terugkeer tot deze situatie, dus tot vrijgave van de gehele bouwnijverheid, zou leiden tot ongewenste spanningen op de ar beidsmarkt en de beheersing van lonen en prijzen in gevaar brengen. Ik meen evenwel, dat een geleidelijk vrijgeven van de bouwnijverheid nage streefd moet worden. Daarbij zal allereerst het belang van de minst-draagkrachtigen gediend en beschermd moeten worden. Daarom leg ik de gedachte op tafel de woning wetbouw los te maken van de contin- gentering, onder handhaving van die voor de andere sectoren van de woning bouw en van de bouwnijverheid in het Igemeen. Het initiatief van de woningbouwcor poraties en van de gemeentéh kan dan op grond van de ledenaanmelding bij de corporaties of van de voor de ge meente gebleken noodzakelijkheid, volledig tot uiting komen. Bepaalde voorwaarden zullen echter gesteld moeten blijven ter verkrijging van rijksvoorschotten en bijdragen. Deze moeten eerst worden verleend, indien de situering van de complexen past in een goedgekeurd uitbreidings plan, indien de geldende curveprijs wordt aangehouden, blijkende uit de aannemersverklaring, en indien de bouwgrond ter beschikking is. Bij deze gang van zaken wordt de bepaling van de plaatselijke be hoefte gelegd in handen van de meest geëigenden, n.l. de plaat selijke woningbouwcorporaties en de gemeenten. Een tekort-schieten komt dus ten laste van deze organen, waar door deze emotionele zaak uit de rijks politiek wordt gelicht. Handhaving van dé curveprijs bete kent bescherming van het huurpeil; de invloed van de woningbouwcorporaties op de plannen wordt vergroot, hetgeen ook voor het huurpeil van belang kan zijn; de corporaties krijgen mogelijkheid de kwaliteit van de woningen mede te bepalen. Daarnaast is het noodzakelijk paal en perk te stellen aan het ook thans reeds bestaande gevaar, dat woning zoekenden met een inkomen, voldoen de om een niet-gesubsidieerde of een premie-woning te betrekken, pogen een woningwetwoning toegewezen te krij gen. Dit zou moeten geschieden door bij het verlenen van de rijkssteun te dien aanzien regelen te stellen. Ik denk hier bij aan een maximuminkomen van 8.500 voor de toekomstige bewoners van nieuwe woningwetwoningen. Ongetwijfeld zullen velen een aan zienlijke toename van het getal voor financiering aangevraagde woningwet woningen verwachten. In de eerste plaats zal plaatselijk, vooral bij de wo ningbouwcorporaties, een telling van de candidaten moeten geschieden. Door overleg zullen daarbij de dubbele of driedubbele candidaten uit de lijs ten moeten worden geschrapt. Nieuwe candidaten zullen zich aanmelden, in dien de werking van het nieuwe sys teem bekend wordt. Verder zullen de besturen met de gemeentelijke instanties overleg moe ten plegen over de beschikbare bouw terreinen en de toegelaten bebouwing daarvan. Deze voorbereidingen eisen tijd, evenals het daarna komende ontwer pen door architecten van plannen. Ver vólgens zal door aanbesteding of over leg een aanneemsom moeten worden vastgesteld, te toetsen aan de curve prijs. De wijziging vereist derhalve tijd van voorbereiding. Het lijkt mij moge lijk de ingang op begin 1964 te stellen. Nu komt het mij voor, dat voor een scherpe toename van de financierings- aanvragen niet behoeft te worden ge vreesd. Immers, aangenomen moet worden, dat op het ogenblik de bouw capaciteit vrijwel tot het maximum wordt belast, in welke sector ook. Handhaaft de minister het huidige be leid ten Kanzien van alle sectoren, be halve die van de woningwetbouw, dan blijft grosso modo de voor deze laatste sector beschikbare bouwcapaciteit de zelfde. Wellicht wordt door inschake ling van kleine aannemers, vooral in de kleine gemeenten, deze capaciteit vergroot. Een moeilijkheid zie ik nog in het financiële vlak. de lasten voor de schatkist ingevolge de woningwetbouw kunnen voorlopig niet nauwkeurig wor den begroot. Uitgaande van de hui dige contingenteringen kan men zeker het grootste deel der lasten vaststel len; eventuele hogere lasten zullen suppletoir moeten worden geregeld. In het bovenstaande heb ik getracht een begin te maken met het afschaf fen van een noodgedwongen aanvaard distributiesysteem. Ik meen, dat mijn voorstel geen enkel risico meebrengt. Het betreft slechts een deel zij het een zeer belangrijk deel van het bouwbeleid. Het legt het accent daar, waar het behoort te liggen, n.l. bij de behoefte van de bevolking. Het wordt daarmede aan de politiek onttrokken. Dat de contingentering voor premie- en ongesubsidieerde sector moet wor den gehandhaafd, lijkt mij voorlopig onvermijdelijk om voor de hand liggen de redenen. De meer lucratieve douw zou de animo van de aannemers voor woningwetbouw kunnen beïnvloeden. Van harte hoop ik dat mijn gedach ten bi) de komende regering aandacht mogen krijgen. J. A. SCHIPPERS, Wethouder van Volkshuisvesting en Economische Zaken van de gemeente Haarlem. gedaan. Dürrenmatt is vóór ales the aterschrijver. Hij bouwt tegenstelling en op die dramatische spanningen op roepen. Hij brengt verkleedpartijen op het toneel en houdt van flinke effecten. Maar wat hem werkelijk belangrijk maakt, is dat hij iets te zeggen heeft. „De Physici" is een allegorie van onze tijd. Het stuk speelt in een parti culiere krankzinnigenkliniek, waar een zekere dr. Möbius verblijft, die voor geeft influisteringen te ontvangen van Koning Salomon. Twee andere physici eveneens ingesloten in de kliniek stellen zich voor respectievelijk New ton en Einstein te zijn. Möbius blijkt echter een aantal principiële natuur kundige wetten ontdekt te hebben, die in verkeerde handen dermate mis bruikt kunnen worden, dat zij het einde van de mensheid betekenen. Möbius heeft voor zichzelf de beslissende keu ze gedaan: hij laat zich gek verklaren en „neemt zpn kennis terug", zoals hij het zelf uitdrukt. Maar „Einstein" en „Newton" blij ken evenmin werkelijk krankzinnig. Zij hebben zich in laten sluiten, omdat zij in dienst van geheime diensten ieder voor zich proberen Möbius mee te lok ken naar hun land. Om hun waanzin te bewijzen en om ontdekking te voor komen, hebben beiden hun verpleeg ster om het leven gebracht en Möbius doet tenslotte hetzelfde, omdat zijn zuster ontdekt dat hjj niet gek is, met hem trouwen wil en hem in de bewoon de wereld wil terugvoeren. Als dit alles ontrafeld is. weet Mö bius zijn „collega's" van zijn gelijk te overtuigen. Gedrieën blijven zij in de kliniek en de wereld lijkt gered. Maar dan blijkt, dat de directrice van de inrichting de papieren van Möbius die hij na het vermoorden van zijn verpleegster verbrand had te heb ben gecopiëerd. Sterker zelfs, zij ont popt zich als een echte waanzinnige die het zich tot taak rekent de theo rieën van Möbius in praktijk te bren gen, waartoe zn een wereldconcern heeft gesticht. Ergo: het lot van de mensheid is in handen gekomen van een waanzinnige. De drie physici rest niets anders dan hun oude rol van krankzinnige weer op te vatten. Van alle na-oorlogse atoomstukken tijdsdrama's dus, die over het atoom probleem handelen is „De Physici" ongetwijfeld het sterkst. Het biedt geen oplossing. Het laat zien. Het houdt een spiegel voor. Het is een allegorie in zover het niet handelt over reële ka rakters, over individuen, maar over personificaties van menselijke moge lijkheden. Het is een ontstellend beeld, dat Dürrenmatt de mensen voorhoudt; ontstellend omdat men zichzelf en zijn eigen situatie ontdekt. Een situatie die weinig bemoedigend is. behoudt men een overweldigende in druk. Han Bentz van den Berg heeft het weer eens nodig geoordeeld om èn de regie te voeren èn de hoofdrol te spe len. Ik twijfel niet aan zijn artistieke capaciteiten, maar ik geloof dat onder zulk een opgave één van beide moet lijden. In dit geval hebben beide er zelfs onder geleden. Als regisseur heeft Bentz van den Berg niet voldoende de zwakheden van het stuk onderkend. Hjj heeft het eerste deel een te sterk anek dotisch karakter gegeven, waardoor hij de duidelijke allegorie van het twee de deel niet helemaal waar kon ma ken. Dat eerste deel ging tezeer een eigen, humoristisch leven leiden. Wim Vesseui tekende voor deze voorstelling een nogal mat decor, dat sterk het anekdotisch karakter aanzette, maar de symboliek liet voor wat zij was. Men maakte gebruik van een uitste kende klinkende vertaling, van Gerrit Kouwenaar. Het meest opmerkelijk was de prachtige creatie van Elly van Ste kelenburg als de directrice van de kliniek: aanvankelijk een wat onbe houwen dienares van de wetenschap met wat vreemde trekken, later zich taat. Zij heeft hiermee een van de ontpoppend als de aanzinnige poten- meest indrukwekkende rollen van haar carrière gespeeld, vooral tegen het einde van het stuk waar haar waanzin blijkt. Als speler schoot Han Bentz van den Berg tekort doordat hij de figuur van dr. Möbius een te vage gestalte gaf. Hij overtuigde niet van (Advertentie) het enorme offer dat hij terwille van het mensdom gebracht had, inclu sief de moord op de verpleegster. Het werden losse scènes, die niet tot een groter geheel versmolten waren. Pas aan het slot, wanneer hij zich opnieuw in zijn quasi-waanzin terug trekt, bereikte hij het niveau dat men van hem gewend is. Joan Remmelts speelde een voortref felijke Newton, vooral ook in aanmer king genomen dat de schrijver hem niet zoveel mogelijkheden bood. Henk Rigters als Einstein was te gevoelerig om te kunnen overtuigen. Opmerkelijk was de kleine rol van Kitty Courbois als de verpleegster van Möbius. Eens temeer bleek zjj een boeiende toneel- persponlijkheid. In kleinere rollen zag men Mimi Boesnach als het burgerlijke vrouwtje van Möbius, Dick Swidde als haar tweede echtgenoot, de „harts tochtelijke vader" en dominee, en Pe- ronne Hosang in een veel te zwaar aangezette rol als de hoofdverpleeg ster. Johan Fiolet zette een merkwaar dige politie-inspecteur op het toneel: een wat vrijbuiterende, kluchtachtige politieman. J. W. v.d. V. Enerzijds is het allegorisch karakter van het stuk zijn kracht: het maakt het getoonde beeld universeler en directer herkenbaar. Anderzijds is het ook zijn zwak te: de personnages leiden geen eigen leven. Men gelooft niet in hun per soonlijke tragiek en toch speelt de tragiek van Möbius een hoogst belang rijke rol in het stuk. Die tweespalt is voortdurend merkbaar. Tegenover de sterk allegorische „geleerden", staat de vrij individueel en reëel getekende di rectrice van de kliniek. Pas tegen het einde, als zij waanzinnig blijkt te zijn, wordt ook zij een allegorische fi guur voor de waanzinnige potentaat. Dan komt ook de volle kracht van het stuk los en dank zij dit krachtig slot, Han Bentz van den Berg als dr. Möbius en Kitty Courbois als zijn verpleegster, zuster Monica. BLOEMENDAAL, 29 mei Niet min der dan 3319 Floraliaplanten zijn dins dag uitgereikt op 31 kleuter- en lagere scholen in alle vier wijken van de ge meente Bloemendaal. Niet al deze plan ten hebben de leerlingen bereikt, want elk jaar stelt de Floraliavereniging in Bloemendaal ook enige tientallen plan ten beschikbaar om in de schoolloka len te worden opgekweekt. Dankzij een subsidie van het gemeen tebestuur kan de Floraliavereniging dit opvoedende werk doen. De planten zijn afkomstig uit de kwekerijen van Lin- denheuvel. Voor uitreiking kwamen ne gen verschillende plantensoorten in aan merking zoals onder meer de bladbe gonia, de struikbegonia, de ster van Bethlehem, coleus, fuchsia en Vlijtig Liesje. Verdeeld over de verschillende wijken werden in Bloemendaal op 12 scholen 1189 planten uitgereikt, in Over veen op 7 scholen 902 planten, in Aer- denhout en Bentveld op 8 scholen 951 planten en op de beide scholen in Vo gelenzang 277 planten. In september kunnen de kinderen hun planten aan een jury ter beoor deling aanbieden. Op elke ingezonden tien planten zullen drie prijzen beschik baar worden gesteld. Aan de kinderen is als bijdrage in de kosten een be dragje van 55 cent gevraagd. (Advertentie) CINEMA PALACE: 13e en laatste week: West Side Story, 14 jaar, dagelijks 2 en 8 uur. FRANS HALS: De onbevredigden, str. volw. 2, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 8 uur. LIDO: De zeven hoofdzonden, str. vlw. 2, 7 en 9.15 uur. LUXOR: Summer Holiday, a.l„ 2, 7 en 9.15 uur. REMBRANDT: De wonderen zijn de wereld niet uit, a. 1. 2, 7 en 9.15 uur. ROXY: S.O.S.-Pacific, 14 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. STUDIO: Mijn beste vijand, al. 2.15. 7 en 9.15 uur. MINERVA. Woensdag 2.30 uur: Geef 'm de sporen, alle leeftijden. Dinsdag 8.15 uur: Het Hemelbed, 18 jaar. Woensdag 29 mei Concertgebouw, 8.15 uur: N. Ph. O. o.l.v. Henri Arends. 3e concert in de Beethoven- cyclus door de pianist Hans Richter Haaser. Donderdag 30 mei Concertgebouw, 8 uur: Kon. Mannenkoor „Caecilia" o.l.v. Anton de Beer. Concert voor de bejaarden. Woensdag 29 mei Stadsschouwburg, 8 uur: Haagsche Come die met „Don Gil met de groene broek" van Tirso de Molina, Regie: Joris Diels. In de hoofdrollenMyra Ward, Do van der Stek en Jules Croiset. Donderdag 30 mei Stadsschouwburg, 8 uur: Nieuw Rotter dams Toneel met „Het sein staat op moord van Monte Doyle. Regie: Richard Flink. In de hoofdrollen: Lia Dorana, Pim Dikkers en John Lanting. Donderdag 30 mei. „De Wijde Blik". 8 uur: Wijkcomité Haar lem Oost, wethouder W. Happé over „Haar lem op zicht, en de betekenis ervan voor Haarlem Oost". Rest. Brinkmann. 8 uur: Ver. „Haerlem" met „Wandeling door Oud Schoten en om geving". Adam en Era, Raamvest 5. Iedere avond 8 tot 2 uur. Cabaret 9 tot 11 uur. Frans Halsmuseum: Werken uit de Haar lemse School van de 16e t/m 19e Bijzondere collectie werken van Frans Hals Dag. van 105 u. Zo. 1—5 uur. Teylers Museum: Schilderijen I9e en 20e eeuw Tekeningen Nederlandse Italiaanse en Franse school 16e t/m 19e eeuw Fos sielen, natuurkundige Instrumenten Ge opend op werkdagen, behalve maandag, van 113 uur. Eerste zondag van de maand van 13 uur. Bisschoppelijk Museum: Jansstraat76: Oude religieuze kunst, schlldaljen. middel eeuwse beeldhouwwerken. Van 10—12.W en van 1.30—5 uur (behalve maandag) Zon- en feestdagen van 25 uur In t Goede Uur, Nieuwe Kerkspleln Maand mei: Houtsneden van Cor Basart Museum ,,'t Huls ran Looy". t/m 3 Juni Van vormende hand tot lopende band Geopend dag. van 10—17 uur. Zo. van 13- 17 uur Tot en met 3 juni. Keukenhof, Lisse: Openlucht-tentoonstel ling van voorjaars- en zomerbloemen. Geopend van 8 uur v.m. tot een half uur na zonsondergang. Kasteel Keukenhof: Schil derijen, plafondschilderingen en kunstvoor- weipen. Vlsbal. Tentoonstelling Keltische Kunst, oodemschatten uit Salzburg Geopend dag 10-5 uur, zo.- en feestdagen 1-5 uur, iedere vrijdagavond 8-10 uur Lm. 3 juni. AMSTERDAM, 29 mei. De Neder landse internationale fondsen hebben gis teren uit Wall Street weer eens een steuntje in de rug gekregen en dit heeft vandaag vooral de koers van Philips goed gedaan. Het fonds opende ruim een gulden hoger op f 169.80. terwijl even later de mijlpaal van f 170 werd gepas seerd. Unilever en Kon. Petroleum wa ren beide ongeveer een halve gulden beter terwijl AKU en Hoogovens resp. 114 pnt. en 414 pnt. hoger openden. De cultuursector was nauwelijks prijshou dend Scheepvaartaandelen bewogen zich rond de vorige koersen. De staatsfond- senmarkt bleef onveranderd. 414 Ned. 1960 414 Ned. 1961 4V. Ned. 1963 I 4>/< Ned. 1963 II 4 Ned 1961 4 Ned. 1962 Staffel 1947 BJ4.G. Won. bouwl. 6 Ned Handel Mij. Cert. Amsterdam Rubber H.V.A. A. K. U. Berkel Patent Calvé-Delft Cert Deli-Mij. Fokker Ford van Gelder Hoogovens MüUer Co. Ned. Kabel Philips Gem. Bez Unilever Wilton-Fijenoord BiUiton 2e Dordtsche Petr. gew Kon. Petroleum '50 Holl. Amerika Hjn Java Ch. P L. K. L. M. Kon. Ned. Stoomb. Mb K. P. M. Stoomv. Mp Nederlano van Nievelt van Ommeren Rott Lloyd Ned.Scheepv Unle Interunie Robeco Unitas Ver. Bezit Rentespaarbrieven '57 Rentespaarbrieven '58 214 Amsterdam '56 I 2 Vo Amsterdam '56 II 2 ',2 Amsterdam '56 II) 214 Amsterdam '59 214 Rotterdam '57 Alb. Heyn Kl. obi Philips (stocks) Anaconda Coppei Bethlehem SteeJ Chrysler Corp. General Electric General Motors Kennecott Coppt K.LJd. Montgomery Wai Radio corp. Republic Stee) Royai Dutch Shell Union Oi Southern Pac: Southern Ran Stand. OU N' Tidewater Unilever U.S Stee: Vorig opening Slot 29/5 101* 99* 99^ 99* 98V4 98% 92 92% 107% 370 123% 122% 1551/2 155% 469% 471% 247 860 392 917 248 614% 618% 346% 486 168.90 169.80 170.20 170.50 286% 424 778 170.50 171 120 170 58 154% 154% 164% 166 148% 149 117% 117 261:/« 143 143 143% 143 196 223 AQQ 135.50 124% 123% 85% 93% 92% 93% 90% 128% 8.40 2T/5 28/5 52 51%d 3114 31% 57 >4 58% 82% 82% 71% 72% 75% 76 15% 15% b 35% 38% 62% C3% 38% 38% 47% 47% 41% 42%d 36 35% 61% 62% 66% 67% 24% 24% 47% 47% 49% 50 fraction eel lager NOORDWIJK, 29 mei Donderdag 6 juni, 's middags om vier uur hoopt de heer R. N. J. Cupédo aan de Ge meentelijke Universiteit te Amsterdam te promoveren tot doctor in de genees kunde. De titel van zijn proefschrift luidt: Het tecto-cerebellaire systeem van de albino-rat, een experimenteel meuro-anatomisch onderzoek en een interpretatie van zijn functionele bete kenis. Promotor zal zijn prof. dr. J. Ariëns Kappers.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 3