traject YELSERTÜNNEL- ouderkerk kost drie miljoen per kilometer Activiteit op vele fronten voor aanleg van rijksweg 6 vero Ingrijpende veranderingen in Badhoevedorp en Amstelveen rmses van Tilburg en R'dam krijgen juridische faculteit Haagse opticiens op maandag dicht MOTORRIJTUIGEN 4000 mensen met gemoedsbezwaren? Katholieke hogere agrarische school Binnenkort oprichting in Den Bosch Eersten in branche Mevr. Arundi Winkel Vasuwong niet helemaal eens BOUW OP CONCORDIA OPBOUWPOLIS CONCORDIA LEVENSVERZEKERING op brood - op toast - op het borrelhapje - als roerei «als omelet door de pudding - bij de nassi goreng WOENSDAG 29 MEI 1963 PAGINA 5 (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 29 mei Ongeveer vierduizend Nederlanders zullen, zo verwacht minister Beerman, gemoeds bezwaren hebben tegen het aannemen van de verplichting tot verzekering te gen wettelijke aansprakelijkheid. Die verplichting is opgenomen in de wet aansprakelijkheidsverzekering motorrij tuigen, die gistermiddag door de Eerste Kamer zonder hoofdelijke stemming is aangenomen. Minister Beerman deelde de senaat mee, d„t een fonds zal worden gesticht waarin jaarlijks een bedrag zal worden gestort en waaruit de uitkeringen zullen worden gedaan die eigenlijk zouden moeten komen van de verzekeraars van de mensen met gemoedsbezwaren. In tegenstelling tot de senatoren mr. J. L. M. Niers (KVP) en dr. L Samkalden (PvdA) meende de minis ter, dat een indrukwekkend arsenaal van strafrechtelijke sancties de na leving van de wet verzekert. Hij wees daarbij op verschillende strafrechte lijke mogelijkheden, zoals het opleg gen van een geldboete van duizend gulden, het veroordelen tot een hech tenis van ten hoogste drie maanden en intrekking voor een jaar van de rijbevoegdheid, bij recidive voor vijf jaar. De minister zei voorts erop te zullen toezien, dat aan de uitvoeringsmaatre gelen voor deze wet de nodige prioriteit zal worden verleend wegens het drin gend noodzakelijke karakter van de wet. Mr. Niers had tevoren gezegd, dat Nederland met het aannemen van deze wet acht jaar na het sluiten van desbe treffende Benelux-verdragen „achter aan komt strompelen". "Huiden '</ELSERTl'NNEL /iANDPUT 3PAARNW0UDE •40.000). m» dankte de voorzitter van de Kamer, mr. J. Jonkman, de leden voor de be toonde medewerking in het afgelopen zittingsjaar. Het was het slot van de 41ste vergadering. Dit betekent overigens niet dat de senatoren hun activiteiten tot de derde dinsdag in september heb ben gestaakt. Na 5 juni, zei de Kamer voorzitter, is er nog voldoende stof om door te gaan. Hij merkte tenslotte op, dat 21 senatoren een uitzonderlijk groot aantal de Eerste Kamer gaan verlaten. Drie van hen gaan de Tweede Kamer versterken. De vertrekkende se natoren nemen zaterdag tijdens de slui ting van de zittingsperiode afscheid van de Kamer. Na zijn volledige diensttijd van 40 jaar krijgt de gepensioneerde ambtenaar in het vervolg 70 pet. welvaartsvast pen sioen en daarbij 20 pet. welvaar 'svast algemeen pensioen. De pensioenpremie voor de ambtenaar wordt echter met anderhalf pet. verhoogd. Daarentegen zal echter geen premie meer worden geheven voor de AOW en AWW. Angst dat de nieuwe regeling een achteruit gang in het pensioeninkomen tot gevolg zal hebben, hoeft er niet te bestaan. Een overgangsregeling voorkomt dit. Minister Toxopeus betreurde het, dat de maatregelen niet erg overzich telijk zijn. Als verontschuldiging daar voor voerde hij aan dat het geheel van de maatregelen moest worden onder gebracht in het keurslijf van de be staande wetten. In die onoverzichtelijk heid zal echter verandering komen wanneer te zijner tijd de nieuwe pen sioenwet zal zijn aanvaard. De be windsman was erkentelijk voor de spoed waarmee de Eerste Kamer de pensioenregeling heeft behandeld. Ver heugd toonde hij zich over het feit, dat de voorsprong die het ambtenarenpen- sioen in het verleden op het bedrijfs leven heeft gehad, thans is hersteld. Aan het eind van de vergadering (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 29 mei. Aantasting van de adel der rechtswetenschap noemde prof. mr. I. A. Diepenhorst (AR) gistermiddag in de Eerste Ka- me het „verzwageren" van die we tenschap aan de economie en de socio logie. Dit bij gelegenheid van de be handeling van de wijziging van de wet c het wetenschappelijk onderwijs. De ze wijziging bedoelt de economische hogescholen te Tilburg en Botterdam een juridische en sociologische facul teit te geven. Met de aantekening dat de leden prof. Diepenhorst en prof. De Gaay Fortman (AR) tegen waren, werd deze wijziging gistermiddag zon der hoofdelijke stemming door de Eer ste Kamer aangenomen. Prof. Diepenhorst zei niet te geloven ii een waarlijke ontmoeting tussen ju risten, sociologen en economen. Hij meende, dat de rechtswetenschap zich door haar eigen aard niet laat verbin den met andere wetenschappen. „Men plant een oude boom over in een bo dem die niet direct goede voedings stof bevat". Tegen de opvatting van prof. Diepen horst keerden zich zijn collega's, prof. dr. Th. L. M. Thurlings (KVP) en prof. ir. W. Schermerhorn (PvdA). Prof. Thurlings meende, dat de rechts wetenschap wel degelijk ook een soci ale wetenschap is. Dr. Klompé stelde als minister van Onderwijs ad interim in haar antwoord, dat een gesprek tus sen de drie schappen zeer wel moge lijk is. (Advertentie) (Advertentie) -OUDE R KERI iy- BBIX5 VlkOUCT geweekt en/of gemengd met vruchtesap, fruit of groente. In verband met de uitbreiding van Schiphol zal, zoals bekend, rijksweg 4 (Den Haag-Amsterdam) gedeeltelijk moeten worden omgelegd. De weg zal onder de startbaan met een tunnel ter lengte van 500 meter worden geleid. Bij het ontwerp van rijksweg 6 is met deze omlegging uiteraard rekening ge houden. Voor Badhoevedorp heeft het plan grote gevolgen. Er was destijds in het dorp een opening gespaard voor het doortrekken van een provinciale weg, als vervanging van de Schiphol- DEN BOSCH, 29 mei (KNP) Bin nen enkele weken is hier de oprichting en vestiging te wachten van een ka tholieke school voor hoger agrarisch onderwijs. Hierin zullen de twee be staande instellingen: de hogere land bouwschool te Roermond en de hoge re zuivelschool te Den Bosch worden samengebracht en uitgebreid met een hogere tuinbouwschool. Er is reeds geruime tijd gewerkt aan de oprichting van een dergelijke instel ling, omdat daardoor grotere voorde len te halen waren, dan uit drie apar te, verspreide scholen. Achter deze op richting en concentratie staat de Ka tholieke Nederlandse Boeren- en Tuin- dersbond. De nieuwe instelling is van plan ho ger agrarisch onderwijs te geven, dat het midden houdt tussen middelbaar onderwijs van land- en tuinbouwscho len en het universitaire onderwijs dat in Wageningen wordt gegeven. Het aantal leerlingen, dat op deze nieuwe hogere agrarische school plaats kan vinden bedraagt 300. Oostenrijk. Een transportvliegtuig van de Oostenrijkse luchtmacht is gis teren in de omgeving van de vliegba sis Langelebam, 25 km. van Wenen, neergestort. De zes inzittende militai ren kwam om het leven. (AFP) DEN HAAG, 29 mei Mede op aandrang van de werknemersorganisa ties in het optiekbedrijf om een vijfdaag se werkweek te verkrijgen, zijn alle op ticiens van Den Haag en randgemeen ten als eersten in him branche in Ne derland overeengekomen voortaan de gehele maandag hun bedrijven te sluiten. Deze bedrijven zijn dus voortaan geo pend van dinsdag tot en met zaterdag. De Nederlandse organisatie van opti ciens (Novo), die dit heeft bekend ge maakt, merkt hierbij op dat volgens de gemeenteverordening met ingang van 10 juni alle opticiens van de gemeente Den Haag toch reeds op de maandag middag zouden sluiten. (Advertentie) (Advertentie) Elke OLVEH polis is winstdelend. Denk aan later, jongeman van 25! Een appeltje voor de dorst en méér zekerheid voor je gezin. Sluit een opbouwverzekering, bijv. voor: 2.500 GULDEN als je 65 wordt 5.000 GULDEN als je ebrder komt te overlijden 10.000 GULDEN als je door een ongeval overlijdt. Deze bedragen groeien jaarlijks nog aan door een winstaandeel. De premie? f. 6,60 per maand (f. 74,72 per jaar). /n de dierentuin van Frank fort aan de Main is mevr. Arundi Winkel-Vasuwong, Thailandse van geboorte en nu in Deventer woonachtig, op Hemelvaartsdag „naaldprinses van Europa" geworden. Een in ternationale jury van modedes kundigen had haar uit eenenzes tig deelneemsters gekozen als de beste amateurnaaister, die haar complet op de meest gracieuze wijze wist te presenteren. Het bleef niet bij de eer van de titel alleen want aan die titel was een gloednieuwe auto verbonden, een „prinses" waardig. Het begon in Assen. De In- coop Combinatie Nederland ,Jn- zoné" organiseerde in samenwer king met de organisaties in Duits tand Oostenrijk, Zwitserland, België en Luxemburg mode shows voor amateurs. Elk meisje of vrouw, die niet het naaien of ontwerpen van mode als be roep uitoefende, kreeg de kans met zelfgemaakte kleding aan een show deel te nemen. Alle inlichtingen bij de plaatselijke vertegenwoordigers, of by: HoofdkantoorOudenoord 10 - Utrecht - telefoon 030 -16591 (Advertentie) Van een kennis in Assen hoorde mevrouw Winkel van die show. Zij voelde wel voor deelname. Zij naait graag en kocht een vrij donkere stof met .etwat mysterieuze kleuren. Ze had ook patroon tekenen ge leerd en ontwierp een mouwloze japon met vrij lage rug en daarover een mantel van dezelfde stof. Zij droeg nog nooit een hoed, maar drapeerde nu net zo lang een stuk zwarte zijde om haar hoofd tot ze naar haar mening een geschikt model verkregen had. In Assen werd ze tot haar grote verwon dering eerste en won daarmee een elektrische naaimachine, een bedrag van f 150,- plus het recht deel te nemen aan de landelijke finale. Die was op 18 mei in Krasnapolsky. Samen met de tweede-prijswinnares ging zij naar Amsterdam en werd „naaldprinses van Nederland". Dat leverde haar een complete wascombinatie op plus het recht met de vijftien Amsterdamse finalisten mee te dingen naar de Europese titel. Van zenuwen had mevrouw Winkel ook in Frankfort weinig last. Ze vond het allemaal wel grappighaar optreden en haar creatie vielen blijkens het applaus van het publiek bijzonder in de smaak, maar ze was toch stomverbaasd via de luidsprekers te horen dat zij „naaldprinses van Europa" was geworden. De „naaldprinses" bleef intussen de zaak nuchter beschouwen. Naar haar mening waren de andere modellen mooier dan de hare. ,£>e kleuren en de stof, het gehele complet past bij mij en daarmee heb ik succes gehad," meent zij. Vanzelfsprekend heeft haar zelfvertrouwen er wel mee gewonnen. Ze houdt van mooie dingen en alles wat ze maakt moet mooi zijn. Mevrouw Winkel gaat nu trachten de diploma's te halen die voor het zelf beginnen van een winkel want dat is haar plan nodig zijn. De Europese titelhoudster is pas zes maanden in Nederland en moet nog aan veel wat hier zo anders is dan in haar geboorteland wennen. Ze was als stewardess verbonden aan de luchtvaartmaatschappij van Thailand en leerde drie jaar geleden in Bangkok waar de heer Winkel werkte haar echtgenoot kennen. Hij is druk bezig zijn charmante „prinses" de Nederlandse taal te leren, wat nodig is toil ze haar plannen verwezenlijken. aukts(

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 5