Feest voor oog en oor Lof voor Willem ZONDER ANKER TERUG NAAR DE WERF Deskundige meningen Boer met bedrijf van 12 ha. verdient f 45.- schoon Alarm in Brabant na uitlating van ambtenaar Kunstmatigheden woning markt nog noodzakelijk Kostenvoorsprong van de Nederlandse industrie is Toch vrijwel verloren moet export verdubheid j MMM Bezwaar tegen de wijziging wet-PBO Sportvisser (29) verdronken H. j. D. Verbeek 8000ste student in Utrecht Koopwoningen middengroepen in Rijswijk Twee Duitsers op overweg gedood Bastaardwoorden Verbetering van kwaliteit mede door subsidie r mmm i ln Waddenzee Prijsvraag studenten huisvesting Op campus Drienerlo te Enschede B. en W. verdeeld brandkast in gestolen auto meegenomen <Waardemaker Dr. ir. F. Q. den Hollander 70 jaar Belgisch-N ederlandse commissie geïnstalleerd KATHOLIEK INSTITUUT VOOR VOLKSHUISVESTING Vijftig jaar reclassering SCHEIDENDE VOORZITTER F.M.E.: Nieuwe stap op weg naar zaligverklaring Pius IX Utrechtse universiteit krijgt conventsraad DONDERDAG 30 MEI 1963 PAGINA 5 «fill j Zeg jongelui, I schuif eens op. J FELIX is niet I alleen voor jullie, maar ook voor mijj en voor de hond is er BONZO I mmm I I mmm I I I Mshoudjam 76 ct. tot 1.04 ex"a jam 1.30 neemt VAKER - jiiiiHiii'iiiiiiii|M!jnpni gevitamineerd (door de lekkere harde brokjes worden de ik poezetanden -4 sterk) (Van een verslaggever) NIJMEGEN, 30 mei Op de bijeen komst van de Federatie Metaal en Elek- troteehnische-industrie (F.M.E.) heelt de (aftredende) voorzitter, ir. W. van Osselen, geconstateerd, dat het kosten niveau in onze industrie over het alge meen niet meer lager ligt dan in het buitenland. De arbeidskosten per uur mogen in enkele branches nog wel la ger liggen, maar als wij rekening hou den met de verschillen in arbeidspro- duktiviteit, dan blijken de arbeidskos ten per eenheid produkt bijzonder wei nig van die In het concurrerende bui tenland af te wyken. Compereren is nog slechts mogeljjk door successies in de winstsfeer. De metaal- en elektrotechnische-in- dustrie in ons land exporteert 40 pet. van de jaarproduktie, hetgeen het hoog ste percentage is van welk land ook op het westelijk halfrond. Het is dan ook zaak dat de voorwaarden om te blij ven exporteren gunstig zijn. Wil men met het kostenpeil naar beneden, dan zal men dit moeten zoeken in andere factorer dan de arbeidskosten. De verbetering zal gezocht moeten worden in wetenschappelijk speurwerk, mechanisatie, rationalisatie, interne be drijfsorganisatie, kwaliteits-verbetering, (Van onze correspondent) BREEZANDDIJK, 30 mei De 29- jarige Amsterdammer G. W. Feraar is gistermorgen b|j het sportvissen in de Waddenzee verdronken. De man was met enkele kennissen aan het vissen ter hoogte van Breezanddjjk op de Afsluit dijk. Op een gegeven moment misten zij Feraar. Na enig zoeken vond men het stoffelijk overschot in zee. De sportvis ser is vermoedelijk uitgegleden op de bazaltstenen, die soms spekglad zijn. Het slachtoffer was ongehuwd. ENSCHEDE, 30 mei. Het curato rium van de Technische Hogeschool Twente schrijft een prijsvraag uit voor het ontwerpen van huisvesting voor on geveer 500 studenten op de campus Drienerlo. Deelname staat open voor Nederlandse architecten en arehiteo tuurstuderenden. Op verzoek kunnen ook anderen door de jury tot deelname worden toegelaten. Curatoren stellen de volgende be dragen als prijzen beschikbaar: een eerste prijs van f 10.000, een tweede frijs van f6.000, een derde prijs van 3.000 en drie prijzen van elk f 1.500. Bovendien zal de ontwerper van de bekroonde inzending behoudens de in het programma genoemde restricties, worden uitgenodigd een definitief ont werp ter uitvoering te maken. T e hebben in Arnhem een 1,1/ paar zomerfeesten ge- ff had. Het eerste was ge slaagd, het tweede min der, het derde nog minder. Sinds dien is er geen zomer en geen feest meer gewenst. Tussen de festiviteiten in hadden we de Beeldententoonstellingen in het Park Sonsbeek; stille, verheven feesten voor kunstminnenden. Met die korte maar mooie tra ditie is het uit. We zouden een Arnhemse Filmweek krijgen. Ook dat gaat niet door. En zo wonen wij dan in een toeristencentrum van je welste, waar geen steek te doen is. Moet er hier dan per se iets te doen zijn? Nee, dat wil ik niet bewe ren. Rustzoekers komen bij ons royaal aan hun trekken, vooral als er niets te doen is. Om nu echter te beweren, dat de mensen alleen maar naar Arnhem komen om op de Hoge Veluwe te wan delen, dat gaat me te ver. En dus is het goed, dat er elk jaar iets op touw wordt gezet, dat tien duizenden mensen leuk en mooi vinden. Vindt zo iets maar eens. Nou, wij hebben het gevonden; niet ik, o nee, ik zeg duidelijk „wij"; een paar burgers en een paar officieren, tezamen en in vereniging vormend het bestuur van de Stichting Navo Taptoe. We staan nu voor de zesde; de eerste trok 18.000 bezoekers en nu zitten we al op een capaciteit voor 56.000." Dit zegt de heer H. J. D. Verbeek (49) voorzitter van de Stichting Navo Taptoe. Hij houdt met zijn kleine gestalte het midden tussen Napoleon en Dolfuss, met zijn eeuwige sigaar in bruinpapieren pijpje, met zijn nasaal geluid en met zijn meesterschap in het dirigeren van een Taptoe- bestuur, waar muziek in zit en waar elk jaar muziek uit komt; van Bach tot swing. Het begon zes jaar geleden toen het clubje burgers en officieren in een Arnhems café in de schaduw van VVV zat te mopperen over het feit, dat er in Arnhem nooit iets attractiefs te doen is. Het woord taptoe viel; een taptoe, uitgevoerd door Nederlandse Politiemuziekcorpsen. Gut ja, dat was wat, maar zo'n taptoe moet mensen trekken, twee, drie rijen dik op zijn minst. Wil je, dat er méér komen dan moet je ze laten zitten. Wel, dan zijn er tribunes nodig, maar dan heb je ook verlichting nodig en omdat dat alles bij elkaar veel geld kost, moet je entrée heffen. Volgens de begro ting zou dat op zijn minst f 3.50 moeten zijn, maar dat verplicht je meieen, iets bijzonders te brengen. Nu kan een taptoe van Politiecorpsen heel aardig zijn, maar welk mensenpaar heeft daar f 7- voor over. Dat is een te riskante zaak. Maar wat dan? Delft nadoen? Dat is onsportief. Maar als het nu eens in tegenstelling tot Delft een internationale taptoe werd? En toen viel voor het eerst in de geschiedenis der mensheid het woord NAVO Taptoe; een denkbeeld, geboren uit het contact lussen burgers en militairen. Op de moeilijke weggvan denkbeeld naar dat eerste grootse kijk- en luisterspel op de Arnhemse Grote Markt staat de dikke stippellijn van moeilijkheden, die werden overwonnen in stugge strijd, gesteund door de geestdriftige medewerking van Defensie, van de Provincie Gelderland, van stafchefs en ambassades en van het Vreemdelingencentrum Arnhem, dat met een voorschot van tien mille de eerste taptoe mogelijk maakte. Toen het stichtingsbestuur eenmaal zijn draai had gevonden werd de organisatie van de volgende Taptoes minder moeilijk. Bir .en zes jaren werden de rollen zelfs omgekeerd. Niet langer moet het stichtingsbestuur zich het vuur uit de sloffen lopen, om het puik der buitenlandse corpsen naar Arnhem te krijgen; de corpsen zelf stellen er een eer in, mee te doen aan die Taptoe, die wereldfaam verworven heeft. Twentieth Century Fox Movietone komt voor het eerst naar Arnhem om de Navo Taptoe in het wereldnieuws te brengen. Nog niet zo lang geleden wist men in verschillende NATO-landen bepaald niet, waar Arnhem lag. Men kende slechts Holland; niet eens Nederland. Zo kon het gebeurendat onze ambassadeur in Londen twee jaar geleden tijdens een bijeenkomst van industriëlen begroet werd als de ambassadeur van Denemarken. De Arnhemse NAVO Taptoe blijkt door zijn opzet, organisatie en zijn kameraadschappelijke internationale contacten een voortreffelijk ambas sadeur voor Nederland. Dat men dit hier weet te waarderen blijkt uit de opname in de omzetbelasting, die de niet commerciële Taptoe moet betalen naast vermakelijkheidsbelasting, die tezamen er voor zorgen, dat de stichting alle zeilen moet bijzetten, om zelfstandig en onafhankelijk te blijven. Het vele werk wordt door de bestuursleden in hun vrije tijd verricht. Het draagt zware lasten om tienduizenden een feest voor oog en oor te kunnen bereiden. Natuurlijk is Willem Beu- kelszoon een van de meest verdienstelijke vaderland»® figuren uit heden en ver leden. Als u het mij vraagt overtreft hij in dezen zelfs Jan de Wit, Piet Hein, Jan Salie, en Abe Lenstra. Hij wordt dan ook terecht ieder jaar weeraan herdacht ipet een vlag getjesdag, maar vooral in de harten van degenen die tegen einde mei, zo gezegd de vruchten plukken van de verrukkelijke speelse inval, die hij destijds heeft gehad en die hem dreef tot het uitvinden van het kaken van haring. Hoe komt een mens op het idee? Ik heb die vraag dezer dagen, toen ik aan een karretje met een vlaggetje wat nieuwen naar binnen liet glijden, even staan bespiegelen. En ik ben tot de slotsom gekomen, dat het een kwes tie van genade moet zijn geweest. Wat een uitvinding. Het buskruit zo dacht ik vóór de conclusie had voor m|j niet gehoeven. De boekdrukkunst? Over de uitvinding daarvan valt te twisten en over de uitvinding van de atoombom straks wellicht niet meet. Toen zover was voelde Ik ineen» een enorme dorst. Want nuttigt men oesters per dozijn, het kost nauwelijks moeite nieuwen per half dozijn te con sumeren. Maar kijk, op zulk een moment bljjkt de grootheid van een Willem Beukelszoon pas goed. Deze man ont dekte namelijk niet alleen het ha ringkaken goed, goed, Columbus mag er óók wezen neen, hij bracht bovendien dan nog de goede smaak op van geboren te worden in Bier vliet. (Advertentie) UTRECHT, 30 mei. Gistermiddag heeft de rector-magnifieus van de rijksuniversiteit, prof. dr. W. C. van Unnik met enig ceremonieel een col legekaart uitgereikt aan de 8000ste stu dent. Het bleek te zijn mej. E. M. W. Vreeswijk, candidate in de rechtsge leerdheid. Vanwege het bijzonder ge beuren kreeg zij ten geschenke het boekje „De Universiteitsgebouwen te Utrecht" van S. Muller, herzien door J. W. Smit. (Advertentie) Uw zorgen voor morgen bij de OLVEH geborgen. (Van onze correspondent) DEN BOSCH, 30 mei De opmer- ^'"E van de directeur-generaal van de landbouw ir. J. Wellen, dat de finan- cieringsregelingen voor de landbouw Boed zijn en dat er weinig problemen Heer z|jn in de landbouw, is volkomen onjuist. Het verhaal van de 85,- schoon in de week is voor de Neder landse boer een sprookje dat te mooi •s om waar te zijn. Het betalen van ïenten en aflossingen gebeurt ten koste Van oplopende schulden aan de leve- ranciers en van armoede in de gezin- Jen. Dat waren de geluiden, die woens- geboord werden op een studiedag nie (ioor de Noordbrabantse Christelij ke Boerenbond was uitgeschreven voor "e voorzitters van de afdelingen en een aantal deskundigen. Zowel ir. G. van Logtestijn, hoofd Van de bedrijfseconomische dienst van n.e N.C.B. als ir. P. Bakker-Arkema, rijkslandbouwconsulent voor landbouw werktuigen en arbeidsmethoden heb ben in hun inleidingen deze stellingen bader geargumenteerd. Op een bedrijf Van 12 ha. kan de boer gemiddeld tekenen op 9.190,- voor aflossingen, tenten en huishoudelijke uitgaven, dat betekent dat er na aftrek van alle lasten een weekgeld van 45,- schoon Overblijft. Wanneer niet op korte ter- Hijn een oplossing daarvoor gevonden J^ordt zal ook aan vakbekwame jonge boeren moeten worden geadviseerd, oe landbouw vaarwel te zeggen, het geen zal leiden tot een desastreuze Jlucht met zeer nadelige gevolgen voor oe Nederlandse economie. Zowel door de investeringen die hodig zijn om gebouwen en inventa rissen op peil te houden als door die voor de noodzakelijke mechanisa tie, z|jn de lasten bijzonder hoog ge worden; ze zullen in de komende jaren nog met 40 a. 45.000 gulden Per bedrijf toenemen, mede ook om (Van onze Haagse redactie) RIJSWIJK, 30 mei Tweehonderd betaalbare ééngezinswoningen voor de middengroepen zullen de inzet zijn van het debat dat de gemeenteraad hier Vermoedelijk morgenavond zal houden haar aanleiding van het pre-advies van en W. over de toewijzing van grond voor je bouw van deze woningen. B. Vn W. z|jn, blijkens het pre-advies, ver beeld over de vraag, of aan de stichting CVR, die voornemens is deze koopvvo- Hngen te bouwen, grond moet worden Verstrekt. De meerderheid verzet zich tegen me dewerking aan de plannen. Als argumen ten worden aangevoerd, dat de wonin gen van het CVR bij doorverkoop niet Heer toekomen aan de middengroepen dat, de woningbouwverenigingen Jeeds voorzien in huurwoningen voor deze groepen. Bovendien kan, gezien het exploitatietekort van vier miljoen van Jet uitbreidingsplan Steenvoorde II, *V3ar de CVR-woningen zouden moeten gorden gebouwd, de grond niet tegen de lage prijs van 4.500, per woning vah de hand worden gedaan. Twee wethouders adviseren de raad echter zich uit te spreken voor nader onderzoek en overleg met het CVR, omdat naar hun mening het streven Van deze stichting sympathie en steun Verdient. Zij wijzen erop, dat het gaat °m een groep met beperkte financi ële mogelijkheden en dat daarom ten banzien van de grondprijs een zekere grens in acht moet worden genomen. Afwijzing van het verzoek van het CVR 2°u ertoe leiden, dat de betrokken gronden aan de woningbouwverenigin gen zouden worden toegewezen. Daar Voor deze verenigingen een nog lagere grondprijs zou gelden, zou het exploi tatietekort van Steenvoorde II daar- Hede slechts nog hoger worden, zo re deneren deze wethouders. Cvr?lgens een opgave van de stichting hoi woont tweederde van degenen die «langstelling hebben voor de koop van zeven-kamerwoning van het CVR, j,P bet ogenblik in een woningwetwo ning- De bouw van tweehonderd CVR- eningen zou dus een belangrijke door- la „Hing betekenen ten gunste van de eere inkomensklasse. .ARNHEM, 30 mei Inbrekers heb- (jgb gisternacht kans gezien uit een aan beflAmsterdamseweg gevestigd garage- Van een brandkast met een bedrag 2ij °hgeveer 5.000 te ontvreemden, (jp wisten zich met de brandkast uit g., voeten te maken door in de garage een bestelauto te stelen. (Advertentie) de verdere uitbreidingen die de be drijven moeten ondergaan. Mogelijk heden om geld aan te trekken zijn er voldoende, maar zowel de rente als de termijnen van aflossing z|jn bijzonder ongunstig. Voor de komen de generatie van boeren zal er ge middeld geen mogelijkheid bestaan om het bedrijf schuldvrlj te maken wanneer het landbouwersgezin een zelfde welvaartspeil wil genieten als de overige bevolking. De ene cent per kg melk meer of minder betekent voor vele jonge boe ren een verhoging of verlaging van in komen met 15 a 20 Dct. Opgemerkt UTRECHT, 30 mei Op een niet beveiligde overweg in Liempde, tussen Boxtel en Best, is een personenauto gis termiddag in botsing gekomen met de sneltrein Amsterdam-Maastricht. IXvee inzittenden van de auto kwamen hierbij om het leven. De slachtoffers zijn van Duitse nationaliteit. Wrakstukken van de auto veroorzaakten bijna een half uur stagnatie van het treinverkeer op het spoor in tegengestelde richting. Advertentie) werd dat de boerenleenbanken in Utrecht en Eindhoven meer dan vijf miljard gulden aan ingelegde gelden hebben; een vierde daarvan zou per manent ter beschikking kunnen wor den gesteld van de Nederlandse boe renstand zonder dat de liquiditeit van die banken daar schade onder zou lei den. DELFT, 30 mei. Vrijdag zal dr. ir. F. Q. den Hollander, president van het college van curatoren van de Tech nische Hogeschool alhier zijn zeventig ste verjaardag vieren. Franciscus Quirien den Hollander werd in Goes geboren, waar hij de ho gere burgerschool volgde. Vervolgens ging hij in Delft studeren, waar hij in 1916 met lof zijn diploma als werktuig kundig ingenieur behaalde. In 1955 werd hij doctor honoris causa in de tecnnische wetenschap in Delft. Dr. ir. den Hollander trad in mei 1945 op als gemachtigde der vertrou wensmannen van de regering voor het ministerie van Handel, Nijverheid en Landbouw. In hetzelfde jaar werd hij directeur-generaal van het verkeer bij het ministerie van Verkeer en Ener gie. Vervolgens werd hij benoemd tot directeur, plaatsvervangend president directeur der n.v. Nederlandse Spoor wegen. Op 1 januari 1947 werd hij pre sident-directeur van de Nederlandse Spoorwegen, welke functie hij tot 31 december 1958 bekleedde. Nadat hij in mei 1946 tot lid van het college van curatoren der Technische Hogeschool in Delft was benoemd, werd hij in ja nuari 1959 plaatsvervangend president curator en het jaar daarop voorzitter van dit college. Zoals bekend, is de zeventigjarige thans voorzitter van de raad van commissarissen van de KLM. Dr. ir. den Hollander heeft voor zijn wetenschappelijke verdiensten een groot aantal onderscheidingen ontvan gen. Zo is hij bijvoorbeeld ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw, officier de la Legion d'Honneur de la République Frangaise en commandeur in de Kroonorde van België. Gistermiddag werd Verolmes Mammoet- tanker" „Esso Den Haag", waarvan de technische proefvaart wegens een storing moest worden onderbroken, via de Nieuwe Waterweg teruggesleept naar de werf op Rozenburg, zonder anker, want dat had het schip verspeeld. DEN HAAG, 30 mei. Minister dr. Klompé heeft in haar functie van mi nister van O. K. en W. ad interim in plaats van haar nog niet geheel her stelde collega mr. J. Cals, de Belgisch- Nederlandse commissie inzake spel ling van de bastaardwoorden geïnstal leerd. Deze commissie werd ingesteld, nadat de afgelopen maanden de Bel gische minister van Cultuur, adjunct voor Nationale Opvoeding, de heer R. A. van Elslande, en de Nederlandse minister van O. K. en W., mr. J. Cals, enkele malen overleg hebben gepleegd, om' op korte termijn tot een oplossing te komen van de moeilijkheden die ten aanzien van de spelling van bastaard woorden bestaan. De beide bewindslieden zijn van me ning, dat in afwijking van het gestelde in de woordenlijst de voorkeur gege ven moet worden aan één schrijfwijze zonder keuzemogelijkheid. De commis sie moet adviseren op welke wijze een spelling van de bastaardwoorden kan worden bereikt, waarbij een zo conse quent mogelijke opzet in fonologische zin en een zo ver mogelijk gaande vernederlandsing wordt nagestreefd. DEN HAAG, 30 mei. Het „Katho liek instituut voor Volkshuisvesting" heeft in verband met de kabinets-infor- matie een aantal beschouwingen over het volkshuisvestingsbeleid opge steld en aan de Tweede Kamer gezon den. Op grond van de bestaande ver houding tussen vraag en aanbod meent men in dit stuk te kunnen stellen, dat nog geruime tijd kunstmatigheden in de woningmarkt noodzakelijk zullen zijn. Hiertoe rekent men huurprijsbe- heersing, huurbescherming ei. woning distributie, al dan niet in gemitigeerde vorm. Het streven naar rendabele huurprijzen kan bij gebrek aan reële marktmaatstaven slechts uitermate ge brekkig zijn en is mede daardoor min der urgent, aldus het instituut. Ook de prijsstijgingen maken een minder geforceerde aanpak van de op heffing van kunstmatigheden in het huurprijspeil van nieuw te bouwen wo ningen noodzakelijk. Het door de com binatie van prijsstijging en subsidie verlaging veroorzaakte verschil tussen de huurprijzen van reeds bestaande en die van nieuw te bouwen woningen vormt wederom een kunstmatigheid in de woningmarkt, welke in een normale markt evenzeer zal moeten worden op geheven als andere kunstmatigheden, zoals de subsidiëring van het meren deel van nieuw te bouwen woningen. Dit betekent volgens het instituut dat algemene huurronden voor de bestaande woningvoorraad niet auto matisch kunnen leiden tot verminde ring van subsidies voor nieuw te bou wen woningen, zoals dit ook vóór 1960 het geval was. De noodzakelijke verbetering van de woonkwaliteit van de nieuw te bouwen woningen zal een zodanige stijging van de huurprijzen veroorzaken, dat de discrepantie tussen de vraaghuur en voor zeer velen betaalbare huur, on aanvaardbaar groot wordt. Dit is nu reeds het geval. De kwaliteitsverbete ring zal dan ook mede door subsidië ring mogelijk moeten worden gemaakt. AMSTERDAM, 28 mei De vereni ging van reclasseringsinstellingen viert donderdag 27 juni in het kon. insti tuut voor de tropen haar vijftigjarig bestaan. Prof. mr. W. P. J. Pompe zal e rede houden en Johan Schmitz een voordracht. Daarna, om kwart over vier, zal de receptie volgen. (Advertentie) VATICAANSTAD, 30 mei (KNP) Een nieuwe stap is gedaan voor de zaligverklaring van Paus Pius IX, die in 1869 het eerste Vaticaanse Concilie bijeenriep. De Congregatie der Riten heeft namelijk de heroïsche graad van de deugden van deze paus besproken. Pius IX, Giovanni M. Mastai Ferretti, bestuurde de Kerk van 16 juni 1846 tot 7 februari 1878. Tijdens zijn pontificaat werd de Kerkelijke Staat opgeheven en begon een nieuw tijdperk in de geschie denis van het pausdom. Paus Joannes maakte eind vorig jaar bekend, dat hjj zijn voorganger, die het eerste Vati caanse Concilie bijeenriep, graag tot de eer der altaren zou verheffen. De nu gehouden bijeenkomst van de Congre gatie der Riten is een nieuwe stap in het zaligverklaringsproces. (Van onze universitaire correspondent) UTRECHT, 30 mei Morgen kiezen de lectoren en wetenschappelijke mede werkers van de Rijksuniversiteit te Utrecht voor het eerst een besturend en vertegenwoordigend lichaam, de conventsraad geheten. Deze raad, die 25 leden telt, is samengesteld uit staf- .eden van alle faculteiten. Door de nieuwe wet op het wetenschappelijk onderwijs is het voor stafleden moge lijk gemaakt, tezamen met de hoog leraren, te kunnen beslissen inzake onderwijs en onderzoek, gezien hun Delangrijk deel in deze taak. Voorlopig zal het bevorderen van de samenwer king van professoren en stafleden een van de belangrijkste werkzaamheden zijn van deze conventsraad. industriële vormgeving en specialisatie, aldus ir. Van Osselen. De slinkende winstmarges leiden tot stagnatie van de investeringsactiviteit. De overheid is zich blijkens de indus- trialisatienota bewust van de noodzaak van een hernieuwde opvoering van het investeringspeil, hetgeen de verwach ting rechtvaardigt, dat zij de investe ringsbereidheid wil stimuleren. Voor het verbeteren van het concurrentieklimaat is deze stimulans van essentiële bete kenis. Ir. van Osselen maakte bezwaar te gen de voorstellen van staatssecretaris Schmelzer tot wijziging van de wet on de PBO. Het belangrijkste onderdeel van dit wetsontwerp zou tot gevolg hebben, dat de SER voortaan uit eigen beweging zou kunnen adviseren tot in stelling van een bedrijfslichaam, ook wanneer daarover geen overeenstem ming is bereikt met de betrokken orga nisaties van werkgevers en werkne mers. „Ik acut deze wijziging in strijd met het vrijwilligheidsprincipe dat aan de wet, en in verband met het Nederlandse organisatiepatroon terecht, ten grond slag ligt" aldus ir. Van Osselen. Zijn inziens kunnen de voorstellen van de staatssecretaris het gebrek aan sym pathie, noch het wantrouwen tegen een gedwongen organisatie bij de onderne mers wegnemen. „Ik vrees eerder, dat het omgekeerde het geval is", verklaar de de heer Van Osselen. De F.M.E. meent, dat het lange uitblijven der bouwvergunningen niet langer kan worden aanvaard. Voor een miljoen gulden industriële bouw zijn de helft minder bouwvakarbei ders nodig dan voor een miljoen gul den woningbouw. Ir. Van Osselen heeft de indruk, dat dit in bepaalde krin gen onvoldoende wordt ingezien. Bo vendien gaan specifieke aannemers in de industriële bouw er volgens spre ker over het algemeen niet toe over zich in de woningbouw te begeven. Tijdens deze bijeenkomst van de F.M.E. werden door de heren ir. C. Oorthuys en J. E. Kiekens de proble men belicht, die samenhangen met de noodzakelijkheid de export in tien jaar tijd te verdubbelen. De lerste keerde zich vooral tegen de omstandigheid, dat de bedrijven in de metaal- en elektrotech nische industrie de export-inspanning nog onvoldoende onderkennen als een gemeenschappelijk belang. Hij beklem toonde voorts, dat de metaal- en elek trotechnische sector in het buitenland niet de reputatie geniet van een hoog waardige en veelzijdige industrie, waar bij de bekende vergelijkingen met bloem bollen- en kaas-export veelvuldig om de hoek kwamen kijken. De heer Kiekens onthulde de moeilijk heden en mogelijkheden van de export, waarbij ook hij de propaganda in het buitenland voor hoogwaardige Neder landse industriële produkten op de voor grond stelde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 5