Geschiedenis der mensheid s BLANKENHEYI LONDENSE BRIEF B D ai an 1 HET EIGEN KARAKTER VAN VERSCHILLENDE KULTUREN EN KULTUURKRINGEN Belangrijk teamwerk voltooid Gezongen mis in café Tjasker teruggekeerd Koolmees in zwabber Perzische school Maatschappelijke ladder Russisch-Brits beroep op alle partijen in Laos Scandinavië zone zonder A-wapens? Kaslik regisseert opera „Rusalka Groningen telt 150.000 zielen Hout lijmen?... C ET AF LEX W Ceta-Bever NEERLANDICI HULDIGEN BREDERO Reacties op voorstel van Finse president Op weg naar Berlijn Sovjet jager hindert Amerikaans toestel Geen voortgang bij ontwapeningsgesprek In Holland Festival Om t.v.-uitzending Radiohandelaars procederen tegen voetbalbonden Britse lucht in blik O, die prachtige rotsen van 1 Dover! Vele kralen en vreemde methoden om die te genezen Emigrant verongelukt in Zuid-Afrika DONDERDAG 30 MEI 1963 PAGINA 7 Nieuwe opzet Levensbeschouwing Politiek Kuituur Als u niets aan de haak kunt slaan laat dan uw bengel even staan en neem meteen een kloek besluit en drink uw glaasje nog eens uit. De goeie ouwe met de baard is z'n gezelschap altijd waard. ESMtSt» die goeie ouwe (met de baard) 9.10 en die goeie jonge (met 't baardje) 7.65 het best ventilerende schuifdak h Het verschijnen van het vijfde en laatste deel van de „Geschiede nis der mensheid" het eerste deel verliet in 1956 de persen is een welkome aanleiding om dit werk nog eens onder de aandacht der le- ters te brengen. Opzet en bedoeling waren, naar het ▼oorwoord zegt, „het eigen karakter van de verschillende culturen en cul tuurkringen tot uitdrukking brengen door de samenwerking van velen, die op hun gebied gespecialiseerd zijn". Een grote groep van 150 geleerden uit 15 verschillende landen heeft de plan nen van de uitgever en redactie tot verwezenlijking gebracht. Voor ons land heeft „De Bezige Bij" te Amster dam een vertaling van de oorspronke lijke Zwitserse uitgave op uitstekende wqze verzorgd. Wanneer wij nu onze gedachten over het werk nog eens samenvatten, dan moeten wq zeggen inderdaad een werk van geheel eigensoortige allure gele zen te hebben. Men heeft de bestaande schematische indeling der geschiedenis laten vallen en werkt met kuituren, kuituurkringen en kuituurperioden, teneinde de historie „wereldomvat tend" te kunnen beschrijven. Daar door krijgt men eenheden, zoals wij die tot heden niet zagen, te meer ook omdat iedere keer de historie van een bepaalde ruimte of kuituurkring (bv. Eurazië) wordt doorgetrokken tot op onze tijd toe. Zo werd bv. in het twee de deel als dé grote eenheidsfactor van Azië beschouwd de Boeddhistische Oecumene, die voor Azië hetzelfde be tekent als het Christendom in al zjjn facetten voor Europa. Bij beschouwin gen als deze en andere over allerlei fodsdiensten is sterk de invloed merk- aar van Toynbee, die de godsdienst ziet als een sociaal verschijnsel wel iswaar van de allerhoogste orde en voor wie het streven naar een soort wereldgodsdienst als parallelverschijn sel van een wereldomvattende „socia le rechtvaardigheid" het meest urgen te vraagstuk is, dat de wereld mo menteel dient op te lossen. Het derde deel was gewijd aan de historie van de Europese beschavings kring, waarbij bijzonder vermeld mag worden dat men de Joden telkens de hun toekomende plaats inruimt. Maar dit deel heeft o.i. hetzelfde nadeel als het voorgaande: waar het Christen dom toch voor de Europese kuituur van zulk een immens belang is ge weest, wordt het te veel gerelativeerd Ook In het vierde deel zien wij het zelfde verschijnsel bij het bespreken van allerlei filosofische stelsels uit de „eeuw van de machine en de eeuw van de massa". - Kortom dus: het werk als geheel staat op een zuiver humanistisch standpunt, gehuldigd in naam der onpartijdigheid, voor zover het be treft de algemene gedachtengang, die er aan ten grondslag ligt. Hier zal derhalve de lezer, ai naar gelang zijn persoonlijke instelling t.a.v. vraagstukken van levensbeschouwe lijke aard, wel eens geneigd zjjn meer, minder of geen reserve te ma ken. Op het vlak van de politiek is het boek zonder meer knap. De schrijvers LONDEN, 30 mei (AFP) Enge land en de Sovjet-Unie hebben gisteren als voorzitters van de Geneefse confe rentie over Laos gemeenschappelijk een beroep op alle Laotiaanse partijen gedaan zonder verwijl bijeen te komen om te spreken over een herstel van de vrede. De oproep vormt een antwoord op een brief van de neutralistische lei der Soevanna Phoema en een schrij ven van de internationale controlecom missie, waarin Engeland en de Sov jet-Unie werd gevraagd stappen te doen ter voorkoming van „de vererge ring van de militaire toestand in de Vlakte der Kruiken". Zoals bekend zijn daar schermutse lingen voorgekomen tussen neutralisti sche troepen en strijdkrachten van de pro-communistische Pathet Lao. In het Brits-Russische schrijven wordt goedkeuring uitgesproken voor het verlangen van de neutralistische groep in Laos „om de vrede, eendracht en strikte neutraliteit in het koninkrijk te aeindhaven". Alle partijen wordt ver vent mee te werken aan een doel- tretxmd optreden van de internationale controlecommissie, waardoor iedereen 05 de hoogte kan zijn van ,,de werke lijke toestand" in Laos. KOPENHAGEN, 30 mei (Rtr.) De Deense minister van buitenlandse za ken, Per Haekkerup, heeft gisteravond zjjn instemming betuigd met een voor stel, dat de Finse president Kekkonen dinsdag in een rede voor de Paasikivi- vereniging te Helsinki heeft gelanceerd en dat de instelling betoogt van een kernwapenvrjje zone in Scandinavië. Haekkerup verklaarde, dat de Deense regering „altijd ontwapeningsvoorstel len heeft gesteund en de wens heeft geuit, dat verdere verspreiding van kernwapens zou worden voorkomen". Hij merkte overigens op, dat geen enkel Scandinavisch land momenteel over deze wapens beschikt en dat voor lopig geen wijziging in deze situatie valt te verwachten. De premier van Zweden, Tage Er- lander, liet zich gisteren in een radio interview in dezelfde geest over het voorstel van Kekkonen uit. Alleen was hij van oordeel, dat ontwapeningsvoor stellen als dat van de Finse president in de eerste plaats een zaak zjjn voor de ontwapeningscommissie van de Ver enigde Naties. De Noorse minister van buitenland se zaken, Haivard Lange, verklaarde, dat Noorwegen het voorstel van presi dent Kekkonen zorgvuldig zal bestu deren. Hij zei, dat zijn land zelf geen kernwapens in zijn defensie zal op nemen. moesten evenwel hun uiteenzettingen binnen nauwe grenzen beperken, zodat de stof meermalen té schematisch, in korte, afgebroken zinnen wordt behan deld. Heel duidelijk blijkt dit in het vijfde deel, dat „de wereld na de Tweede Wereldoorlog" bespreekt. Alle hoofdstukjes zjjn in een eigenaardige, gedrongen telegramstijl gesteld. De knappe, gespecialiseerde auteurs willen in één zin soms te veel zeggen. Door een, overigens wél-overwogen, gebruik van bijvoeglijke naamwoorden en tus senzinnen wordt alles te zeer gedron gen en is er te weinig ruimte voor nuanceringen. Deze beknoptheid van zeg gen leidt, helaas, wel eens tot eenzij digheid, met name bij het karakterise ren van personen. Maar daarnaast ook ziet men kort geformuleerd diepe en fraaie gedachten als slotsom van vele overwegingen a.h.w. zo maar even ter loops neergeschreven staan. Tegenover de grote kortheid staat' echter het voor deel, dat men de stof in één verband bjjeen ziet staan. Uitstekende, goed-ge- vulde kaarten, vooral over gebieden die ons minder bekend zijn, lichten het be sprokene toe. Leemten zjjn er uiteraard ook: de middeleeuwse kuituur bv. wordt in een 35 blz. afgedaan (dl. III), hetgeen toch wel te summier mag worden geacht. En in het vijfde deel, dat trouwens maar dun is, ontbreekt Afrika! Helaas, doch onvermijdelijk, ge loof ik. Dit deel loopt tot 1956, het jaar waarin het werk begon te verschijnen. Op dat moment vertoefde dit wereld deel juist vóór de drempel van de ont voogding: slechts een zestal landen was zelfstandig, van welke er vier reeds lang een min of meer eigen bestaan leidden. Pas de jaren 1960 tot en met 1962 geven de volledige vrijwording te zien; in die jaren worden niet minder dan 24 staten zelfstandig. De „Geschiedenis der mensheid" is door registers van allerlei aard, die samengebracht zijn in het vijfde deel, volledig toegankelijk geworden. Perso nen en zaken kan men snel vinden in het verband waarin zq thuis horen. Daardoor is dit historiewerk inzake zijn vorm een mengeling van „geschie denisboek" en encyclopedie, met alle voordelen die hieraan verbonden zijn. Daar het zich niet alleen met de eigen lij gezegde „politieke geschiedenis" bezig houdt, maar in hoofdzaak juist met de „kulturele historie", vindt men hier tal van namen uit de letterkunde, muziek, wijsbegeerte, sociologie, enz. Het is verbazend handig zulk een werk in huis te hebben. En wil men achter elkaar de hele geschiedenis van Bel gië eens bestuderen: het register komt ook aan zulke wensen tegemoet met lijsten van jaartallen en bladzijden. Wjj geloven wel, dat „De Bezige Bij" een gelukwens in ontvangst mag ne men voor de uitgave van dit boek. Naar onze mening wordt de markt er voor immers steeds groter, omdat men meer en meer de waarde van de geschiede niskennis als factor van algemene ont wikkeling gaat inzien, spijts de besnoei ingen die de Mammoetwet juist in dit vak wil doordrijven! Dr. B. A. VERMASEREN BERLIJN, 30 mei (Reuter) Een Russisch jachtvliegtuig is gisteren een vliegtujg van de Amerikaanse lucht macht in de Berlijnse luchtcorridor tot op zestig meter genaderd, zo heeft een Amerikaanse woordvoerder meege deeld. De Amerikanen hebben een pro test ingediend bij de Russische verte genwoordiger op het luchtveiligheids- centrum van Berlijn, zo deelde hij mee. GENèVE, 30 mei (AFP, Rtr) De ontwapeningsconferentie in Genève, waaraan vertegenwoordigers van 17 landen deelnemen, heeft gisteren be sloten de kwestie van de vermindering van het aantal middelen om kernbom men naar hun doel te brengen te ver wijzen naar geheime bilaterale bespre kingen van de Amerikaanse en Russi sche voorzitters van de conferentie (respectievelijk Charles Stelle en Sem- jon Tsarapkin). De conferentie heeft tot dusver geen enkele vordering gemaakt by het opruimen van deze grote hinder paal op weg naar ontwapening. WASHINGTON Dean Rusk, de Amerikaanse minister van buitenland se zaken, heeft op een persconferentie gezegd, dat hq onlangs bij een gesprek met de Russische ambassadeur Dobry- nin geen enkele aanwijzing heeft ont dekt dat de Sovjet-Unie bereid zou zjjn een verbod van kernproeven in de at mosfeer te aanvaarden. Rusk zei, dat Amerika, samen met Engeland, de Sovjet-Unie binnenkort nog eens zal voorstellen de kernproeven in de atmosfeer te staken. (Advertentie) 99 DEIN HAAG, 30 mei. De opvoerin gen door de Nederlandse Opera van Dvorak's „Rusalka" in het Holland Festival zullen worden geleid door Jaroslav Krombholc. De decors zijn van Svoboda en de kostuums van Sta- licky. De regisseur, een van de bekendste uit Tsjechoslowakije, is Vaclav Kaslik, die ook in het buitenland naam ver worven heeft, o.a. door zijn regie van de opera van Nono .Jntoleranza 1960" te Venetië in 1961. Kaslik is tevens componist (o.a. van symfonische, bal let- en kamermuziek en van de expe rimentele opera „Krakatit" op tekst van Karei Capek) en regisseur van meer dan honderd televisie-opera's in zijn vaderland. Zo juist is onder zijn regie tot stand gekomen de kleuren film van de opera „Rusalka" van An- tonin Dvorak. De Tsjechische solisten die medewer ken aan de voorstellingen van deze opera zijn: Jadwiga Wysoszanska, Lva- na Mixova, Ivo Zidek. Eduard Haken. Van Nederlandse zijde verlenen mede werking: Anny Delorie, Els Bolkestein, Mizzy van der Lanz, Nelly Morpurgo, Sophia van Santé, Rudolf Kat en Wim Koopman. Zij zullen eveneens in het Tsjechisch zingen. Anny Delorie wordt voor enkele voor stellingen vervangen door de Tsjechi sche zangeres Marta Krasova. De voorstellingen worden gegeven op 22 juni en 5 juli in Amsterdam, op 24 juni in Den Haag, op 29 juni in Heer len, op 2 juli in Rotterdam en op 9 juli te Utrecht. (Advertentie) Hands] - MIJ. H. Albert de Baiy Co. N.V. Deviezenbank Herengracht 450 Amsterdam-C. Tel. 221155 (Van onze correspondent) GRONINGEN, 30 mei De stad Gro ningen heeft vanmorgen een belangrijke mjjlpaal bereikt, namelijk 150.000 inwo ners. De 150.000ste is Wybe Antonius Klaverdijk, zeseneenhalf pond, zoon van technisch ambtenaar eerste klas bjj Openbare Werken S. Klaverdijk (33) en mevr. M. P. Klaverdijk-Straatman. Wy be is nummer twee in het gezin Kla verdijk, waar al een vierjarig dochter tje is. De burgemeester van Groningen de heer J. Tuin fungeerde vanmorgen als ambtenaar van de burgerlijke stand. Hij complimenteerde de gelukkige va der en bood hem ten behoeve van zijn zoon een zilveren tafelcassete met wapen van de gemeente Groningen aan. DEN HAAG, 29 mei De Neder- landsche vereniging van radio-detailhan delaren heeft op advies van haar raads man, de Rotterdamse advocaat mr. L. E. Pieters. tot de minister van Econo mische Zaken het verzoek gericht over te gaan tot onverbindendverklaring van de overeenkomst tussen de verschillen de Europese nationale voetbalbonden. Door deze overeenkomst kan elk dezer bonden zijn veto uitspreken over de t.v.-uitzending van een internationale voetbalwedstrijd in een ander land. De vereniging meent dat de toepas sing var deze overeenkomst (krachtens welke in het verleden de Belgische voet balbond enige malen een tv-uitzending van een wedstrijd waarbij het Neder lands elftal was betrokken, kon verhin deren) in strijd is met het algemeen belang in Nederland, en wel in de eer ste plaats met het consumentenbelang. 's Lands Kroniek (Advertentie) Het is moeilijk uit tg ma ken waar sentiment ophoudt en bijgeloof begint. Als vanuit den vreemde Britse ballingen blikjes Engelse lucht bestel len in een befaamde winkel in Londens Holborn, mag men aannemen dat ergens in een transatlantische verte een Brits lijder aan heimwee behoefte gevoelt te rui ken aan de roetbezwangerde lucht van zijn vaderland om zich de goede Britse dingen van weleer voor de geest te roepen: de liedjes die zijn moeder zong, de gouden re gen en de seringen in Lon- dense voorsteden, de geur van de Ondergrondse Spoor wegen, de geur van gebak ken frites, gebakken vis en azijn, de geur van roet en sterke thee en vochtige poli tieagenten op naargeestige Engelse stations. En men kan er inkomen dat van over heel de wereld bij de gemeenteraad van de haven plaats Dover bestellingen binnen komen voor brokken kalksteen van de rotsen van Dover. Do"er doet zijn va derlandse plicht en voert de bestellingen uit en verlangt hiervoor niet meer dan de onkosten van verpakking en verzending. De hemel alleen weet hoeveel Britten in het buitenland nu en dan smach tend kijken naar de brokjes grijze kalksteen afkomstig van de ten onrechte als ,wit' bestempelde rotsen van Do ver. Deze rotsen zijn voor Engelsen een symbool van de terugkeer naar huis. Wij hebben vele malen het Ka naal overgestoken van Calais u3uï Dover, en iedere keer hebben wij Britten gezien die Zlc" opstelden op de voor plecht om vooral niet het eerste gezicht van de grnze rotsen te missen. Sommigen hunner keren terug van ver re. Anderen komen alleen maar terug van een vakantie in Frankrijk. Maar zelfs de ze vakantiegangers snakken naar de eerste blik op deze rotsen, die genezen van al wat vreemd is, van knoflook en pinard, van croissants en slappe Franse thee, van Bourgondische slakken en Frans bier en van onbegrij pelijke vreemdelingen die, met vreemde mutsen op hun on-Engelse hoofden, elkaar met grote snelheid toespre ken in een monsterachtige taal die helemaal niet lijkt op het Engels en die eigen lijk opgeheven diende te wor den, tezamen met president De Gaulle en de Gare du Nord. ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiimiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiii^ De meeste Engelsen weten maar al te goed dat het zee water dat de Engelse kusten bespoelt in de buurt van haven- en badplaatsen niet beter is dan rioolwater, waar in vissen rotten en zeevogels sterven. De Amerikanen zijn onschuldiger. Er was zelfs een Amerikaan, een zekere mijnheer Renton, die woont in de buurt van Seattle, die naar Dover schreef met het verzoek hem voldoende Dovers zeewater te sturen om een grote vijver te vul len bij .qn landhuis. Men heeft de man enige liters Dovers zeewater gezonden en hem bericht dat het verzen den van grote hoeveelheden zeewater aanzienlijke kosten met zich meebracht, maar dat men bereid was tot ver dere medewerking. De we tenschap interesseerde zich voor dit geval, en een lid van het Nationaal Instituut voor Oceanographie ver klaarde dat een chemisch on derzoek van het zeewater in de buurt van Seattle waar schijnlijk zou uitwijzen, dat laatstgenoemd water che misch in geen enkel opzicht verschilt van het zeewater bij Dover. Soms hebben wij ons af gevraagd of de behoef te aan het bezit van brokjes Dover in den vreemde alleen maar een kwestie is voor sentiment en of er niet sprake is van een vorm van bijgeloof, het geloof dat je als Brit niets kan overkomen, als je maar een brok van je eigen land in de buurt hebt of zelfs in je zak draagt. De Engelsen zijn zeer bijgelovig en heb ben hun eigen methoden om zich te beschermen te gen de gevaren en benarre- nis welke de mens belagen op het ondermaanse. Niet lang geleden waren wij in het gezelschap van een groep Britse beeldhouwers en schil ders. Iemand bracht het ge sprek op rheumatiek, een kwaal die, na bronchitis en aanverwante ademhalings- stoornissen, het meest ver dient „Engelse ziekte" te he ten. Tijdens het gesprek bleek niet alleen dat alle Britse aanwezigen bij tijd en wijle leden aan rheumatiek, maar ook dat zij, met slechts twee uitzonderingen, zich ge wapend hadden tegen de kwaal. Zij hadden allen een nootmuskaat in hun broek zak. Een had er altijd drie bij zich. Van de twee ande ren had er een een gedroog de aardappel in zijn zak. De andere had niets, maar ver zekerde ons dat dit alleen maar was omdat hij de laat ste tijd niet aan rheumatiek had geleden. Een Engels dokter heeft ons verzekerd dat, als je de hele lengte van Piccadilly af zou lopen van af Hyde Park Corner tot Pic cadilly Circus, je er zeker van kunt zijn dat je voorbij- gewandeld bent aan honder den nootmuskaten en hon derden gedroogde aardappe len, allemaal bedoeld als ge heime munitie tegen de Brit se rheumatiek. Er zijn Engelsen die noch van nootmuskaat noch van aardappelen willen weten. Zij zweren voor hetzelfde doel bq koperen armbanden of dunne schijven koper, gedra gen in de schoenen, of een stuk zijden koord, gewonden rond het middel. Tussen de menigten die door het Britse leven wandelen met derge- lqke munitie in de zak of rond het lqf, bevinden zich eveneens vele Britten die rondgaan met gedroogde ui en in hun zak, als bescher mingsmiddel tegen verkoud heid. Naast het ronddragen van uien, gaan deze lieden verkoudheden eveneens te lijf door het tot zich nemen van uien. Vele Britten eten tqdens- de winter dagelijks een rauwe ui voor dit doel. Anderen zweren bq kamfer en azijn dat in een glazen' potje onder het bed wordt geplaatst en heilzaam heet te zqn. De nootmuskaat en de gedroogde aardappel genieten eveneens grote populariteit bq mensen die tqdens de nacht last hebben van aan vallen van kramp, een kwaal welke blqkbaar wqd verbreid is in Brittannië. Ook in dit geval heet kamfer doeltref fend uitkomst te bieden. Een andere zonderlinge remedie voor Engelse kramp is kurk. Vele lqders rqgen zes kur ken het moeten er zes zqn aan een eindje touw en leggen dit tussen de de kens. Ook magneten helpen. Je brengt ze aan óf onder de matras óf onder je hoofd kussen. Een ander probaat geneesmiddel tegen kramp, waarin veie Engelsen gelo ven, is het plaatsen van je pantoffels op de vloer bq je bed, evenwel met de zolen naar boven. Anders helpt het niet. Voor de grote-stadsbewoner in de Randstad, die t>e keus heeft uit vier katholieke kerken op een af stand van hooguit een kwartier tje lopen, is het wel even wennen aan het iaee dat er ook nog geloofsgeno ten in Nederland zijn die zover van een kerk afwonen dat niet ieder lid van een gezin elke zondag de H. Mis kan gaan bqwonen. Dat is ook het geval in de Drentse diaspora. Welk doorzet tingsvermogen er nodig is om aan die bezwaren tegemoet te komen heeft de „Statie van St. Franciscus" bewezen, waarin een twaalftal gezinnen vere nigd is uit een omtrek van 40 kilo meter die enige jaren geleden geza menlijk hebben weten te bereiken dat er elke zondag een H.Mis werd opge dragen in de bovenzaal van café „Broadway" in Rolde. Het café heet nu „Hof van Rolde", het aantal ge zinnen is met enkele vermeerderd, maar de H.Mis wordt er nog steeds opgedragen. Met Pinksteren zal er nu, in dat café, voor het eerst een gezongen H. Mis worden opgedragen. Dit dank zq de schola cantorum van de parochie van het Sacrament in Den Haag, dat daarheen gedirigeerd wordt door de heer F. G. van Dqck in Den Haag, die in zijn vakantie met deze katholieken in de diaspora heeft kennis gemaakt. Hq ging helemaal met de „statie van St. Franciscus" meeleven en wist zqn enthousiasme ook over te brengen in zqn parochie met als resultaat dat de leden van het koor graag met Pink steren koers zetten naar Drente. Zelfs loopt de heer Van Dqck overal met een gironummer te zwaaien omdat de Drentenaren druk aan het sparen zqn om een kleine kapel te kunnen laten bouwen. Want een café kan gezellig zqn, maar het is niet de aangewezen plaats om er elke zondag de H.Mis te horen. De Noordwesthoek van Overqssel heeft weer een tjasker een speciaal klein type watermolen die door de waarnemend commissaris der koningin in Overijs sel, de heer J. Haverkamp, feestelqk in gebruik is gesteld. Tegelqk werd een door Staatsbosbeheer aan wie het beheer van dit gebied is opgedra gen ingericht veldlaboratorium ge opend. Gedeputeerde H. Bakker open de daarna een toeristen-opvangcen trum. De tjasker is een geschenk van het tienjarig Overqssels maandblad „De Mars". De voorzitter van de redac- e laatste tqd is er spra ke van een nieuwe ont wikkeling. Er komen uit Amerika talrqke bestellingen binnen in Dover voor Engels zeewater. Dit water is alleen maar aan vaardbaar als het uit de zee geschept is aan de voet van de befaamde Witte Rotsen. Het wordt verzonden in sier- Iqke flacons en wederom be rekent Dover niet meer dan de kosten van verzending en verpakking. Er is evenwel reden te vermoeden dat de gegadigden in dit geval niet Engelsen zijn maar Ameri kanen, die in Engeland zqn geweest en een blqvende her innering aan hun reis willen bewaren in de vorm van een fles Dovers zeewater. -«vViVYrL .smachtend kijkend. ronchitis is de kwaal waaraan in Brittannië meer wordt geleden en gestorven dan in enig ander land ter wereld. Het is bq uitstek de „Engelse ziek te" van heden. Als je in een barre winter of op mistige herfstdagen gebruik maakt van publieke vervoermidde len, behoef je geen medicus te zyn om te beseffen dat je omringd bent door lqders. Tqdens de afgelopen winter op een mistige avond moest plotseling een bejaard En gels vriend van ons per zie kenauto naar het ziekenhuis worden vervoerd omdat hq geen adem meer kon halen. Wq hebben hem de volgende dag bezocht, toen hy dank zq een onmiddellqke zuurstof behandeling weer kon adem halen. Wq hebben bq die ge legenheid letterlqk zalen vol gezien van lqders aan deze kwaal. En ook hier nemen de bq gelovige Engelsen hun toevlucht tot vreemde reme dies. De ui speelt een grote rol, of uiensap met bruine suiker. En een Engels arts heeft ons verteld dat vele lijders aan bronchitis zich proberen te verweren tegen deze verschrikkelqke kwaal door op hun blote borst een stuk bruin pakpapier aan te brengen. Dit helpt, mits men het papier voorziet van ga ten. DAAN VAN DER VAT AMSTERDAM, 29 mei. Vorig jaar werd door H.E.L.I.O.S., de faculteits vereniging van Neerlandici aan de Universiteit van Amsterdam, het initi atief ontwikkeld grote zeventiende- eeuwse literatoren tot leven te wekken in een passende, zeventiende-eeuwse omgeving. In een „Hooftse Fantasij" werd toen P. C. Hooft in de Ridder zaal van het Muiderslot geconfronteerd met een hedendaags studentenpubliek. Toneel, muziek en poëzie wisselden el kaar af en gat-en een kijk op leven en werken van deze dichter. Dit jaar zullen studenten, musici en akteurs onder regie van Fons Eick- holt hun beste krachten geven om de grote Amsterdammer Bredero te laten herleven. Helaas vond H.E.L.l.O.S. het Muiderslot voor zich gesloten, doch dankzij de medewerking van de heer H. T. Baard, directeur van het Frans- Halsmuseum te Haarlem, is het nu toch mogelijk dit evenement in een zeventiende-eeuwse omgeving plaats te doen vinden, en wel in de Renais- sancezaal van dit museum, op 30 mei a.s. Het programma zal bestaan uit een „Drieluik": Boert, Amour en Aen- dacht een indeling naar analogie met die van het Grootliedtboek, dat in 1622 uitkwam en de Klucht van den Molenaer, waarin Bredero zijn volle talent als toneelschrijver ont plooide. De Stichting Kunstmaand-Amster- dam zal dit Bredero-programma over nemen in een extra, openbare voor stelling in het kader van de Kunst- maand, op 6 juni a.s. in de Kleine Zaal van het Concertgebouw. Advertentie) tie, dr. C. F. Diesch, droeg het mo lentje in eigendom, beheer en onder houd over aan Staatsbosbeheer. De tjasker is gemaakt door de enige nog levende tjaskerbouwer in Nederland, de heer R. W. Dqksma in Giethoorn. In het recreatie-opvangcentrum wordt op duidelqke wqze een indruk §egeven van het leven in Noordwest verqssel in vroeger tqden. Den koolmees heeft in Aalten, ken- nelqk met huisvestingsmoeilqk- heden kampende, een zwabber uitgekozen om zqn nest in te bouwen. De zwabber stond tegen de muur van de woning van de familie Schouten. De vogel was net begonnen met de bouw, toen de vrouw des hui zes de zwabber gebruikte. Nadat zq hem weer tegen de muur had gezet bouwde de mees enthousiast verder. Het nest is nu voltooid en er liggen al eitjes in. Ten behoeve van de door de aard beving in september 1962 in Iran verwoeste scholen, heeft het Unesco Centrum Nederland een actie gevoerd in samenwerking met het Genootschap Neder land-Iran. Ter leniging van de eerste nood kon onmiddellqk een bedrag van ruim 25.000 beschikbaar worden gesteld, terwql een actie op 145 scholen in Ne derland bovendien nog een bedrag van ruim 30.000 opbracht. Als reactie op deze hulp ontving het Unesco Centrum Nederland een groot aantal bedankbrieven uit Per- zië. Het ligt in de bedoeling de gelden, die nog steeds binnenkomen, in overleg met het Genootschap Nederland-Iran, te bestemmen voor de bouw van een school in het Perzische rampgebied. iiiiiiiiiiniiiiiiiiniiiiimiiiiHtiMiiiiHiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii In opdracht van dt gemeente Amster dam heeft de kunstenaar Martin van der Wal een houtsnede vervaardigd, voorstellende „de maatschappelijke ladder". Het geheel is uit teakhout gesneden en acht cm dik in reliëf. De hoogte bedraagt 2.75 meter, de breedte 20 cm. De voorstelling: 1. is moedeloos, 3 trapt 2 omlaag, 4 klimt, 5 krijgt hel pende hand van 6, 7 zit stil en denkt dat hij er is, 8 tuimelt naar beneden, terwijl hij bijna boven was, 9 heeft de hoogste sport bereikt en heft de armen juichend omhoog. "V" n ROERMOND, 30 mei De 28-jarige J. Tobben, een Nederlandse emigrant, is verongelukt tqdens ondergrondse werkzaamheden in een goudmqn in Zuid Afrika. De man, die afkomstig was uit Roermond en die al enkele jaren in Zuid-Afrika verbleef, was gehuwd en vader van twee kinderen. t Advertentie o

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 7