fraaie hoogtepunten Haarlem wacht met smart op verbetering van schouwburgaccommodatie Internationaal Orgelconcours HAARLEM is in juli weer internationale orgelstad Exclusief concert op 5 juli in de Nieuwe Kerk Drie dagen feest rond herleefde Bakenessergracht Gevarieerd toneelseizoen met enkele Voetbalvereniging D.S.K. viert 40-jarig jubileum „Schipper mag ik overvaren?" [AXI 13000 1 BALANS STEMT TOT TEVREDENHEID Ko//ie K R E M E R T/iee Reputatie van sportief tegenstander IN HAARLEM-OOST Damkampioenschap van Heemstede ZATERDAG 1 JUNI 1963 PAGINA 3 i^fcaaassasssss Haarlem, i juni Een Wel bijzonder gevarieerd toneel seizoen ligt achter ons. In het Mgemeen behoeft men niet on tevreden te zijn. Er wordt in Nederland vaak voortreffelijk toneel gespeeld en de drama turgen doen hun uiterste best om «et wereld-toneelrepertoire op de voet te volgen. Haarlem staat nu het punt om zijn stadsschouw burg première-theater te zien Worden. Ter inleiding hierop hoeft de toneelgroep „Centrum" het afgelopen seizoen al drie pre mières in Haarlem uitgebracht er> „De Nieuwe Komedie" twee. «Centrum" wil meer en zo mogelijk zelfs alle premières m Haarlem gaan uitbrengen. Dat betekent een extra belasting voor he schouwburg, die intussen nog mtijd niet verbouwd is, en voor het personeel dat nu ook bij de Natste repetities van het gezel schap moet helpen. Het betekent 'utussen niet, dat „Centrum" nu het eigen gezelschap van Haarlem Wordt. Het blijft in Amsterdam repeteren en de acteurs en actri ces blijven in de hoofdstad wonen. Maar wel is het de bedoeling, dat Centrum ook buiten de voorstel lingen in de schouwburg, een rol in het Haarlemse leven zal gaan sPelen. In dat opzicht wordt van het Haarlemse theaterpubliek een meer dan gewone medewerking gevraagd. HAARLEM, 1 juni De win naar van de Haarlemse orgel improvisatie-wedstrijd 1962, de Duitser Konrad Schuba zal dit jaar de wisselbeker niet verdedi gen. Hij heeft laten weten, dat hij geen tijd heeft. De commissie van het orgelconcours betreurt uiter aard deze ongebruikelijke versto ring van de continuïteit in de jaarlijkse improvisatiewedstrijd, maar acht zich gelukkig in de Berlijnse Sieglinde Ahrens, doch ter van de bekende Duitse orga nist prof. Jos Ahrens een waar dige plaatsvervangster te hebben gevonden. Verder zijn uitgenodigd de Canadese organist Raymond Daveluy, die in 1959 ook aan het concours heeft deelgenomen, de Nederlander Nico van den Hoo- ven, die vorig jaar in Bolsward winnaar werd van het Nationaal Orgelimprovisatieconcours en de Oostenrijker Wilfride Grasemann. De improvisatiewedstrijd wordt dit jaar op dinsdag 2 juli gehouden in de Grote Kerk. Daarna wordt in de kerk de uitslag bekend gemaakt, terwijl op vrijdag 5 juli tijdens een plechtige bijeenkomst in het Haar lemse stadhuis de wisselprijs aan de winnaar zal worden overhandigd. Eerder op de avond heeft in de Nieu we Kerk een bijzonder concert plaats, waar onder meer een in opdracht van de commissie gecomponeerd con cert voor orgel en strijkorkest van Anton Heiller zijn première zal be leven. Heiller zal zelf het orgel be spelen. Ook verleent deze Weense organist zijn medewerking aan de uitvoering van de Grote Orgelmis van Haydn tezamen met het Col legium Musicum Amstelodamense van Toon Vranken. Op dit concert wordt verder nog uitgevoerd het Vierde Brandenburgse Concert van Bach, waarbij als solisten zuilen op treden de fluitisten Jeanette van Wingerden en Frans Brüggen en de violist Jan Hesmerg, concertmeester van het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest. Het geheel staat onder leiding van Henri Arends, dirigent van het N.Ph.O. Alkmaar en Beverwijk Orgelmaand Het blijft opmerkelijk, dat er in ons «nd zo voortreffelijk toneel wordt ge speeld, maar men mijdt liet zoeken van nieuwe wegen. Grote gesubsidieerde ge selschappen als De Nederlandse Gorue- die en de Haagsche Comedm geven by- Zonder knappe prestaties te zien. Wij oenken aan ,,De brave soldaat Schwejk m de tweede wereldoorlog van Bert Brecht, waaraan door de Hagenaars in drukwekkend gestalte werd gegeven; en „De vrouwen van Troja" van Euri pides, .een intelligente vertoning yan het hoofdstedelijke gezelschap. Maar de ech te gebeurtenissen op toneelgebied, kwa men toch van de kleinere speelgroe- Pen. „Centrum" heeft zijn seizoen voor treffelijk besloten met de voorstelling van „Nathan, de wijze" en vroeg op Nieuwjaarsavond de aandacht voor twee imposante eenacters van de jon ge Engelsman, Harold Pinter. En te- Voren vestigde het de aandacht op zich met een gedurfde voorstelling van „De Meiden" van de Frahse re volutionair Jean Genet, welke voor- Stelling achteraf ook nog een commer cieel succes bleek te zijn. De toneel groep Studio, gereorganiseerd door Kees van Iersel, speelde Beckett's •.Gelukkige Dagen", Manuel van Log- gems parafrase van de Baarnse moordzaak, „Jeugdproces", en het dramatisch niet zo sterke, maar toch ^vel indrukwekkende „Een slok aar de" van Heinrich Böll. Deze voorstel- hngen waren telkens aansluitingen op Wat er in het hedendaags toneel om gaat. Belangrijke vertoningen in een aantrekkelijke vorm gepresenteerd die bewust een afstoting poogde te zijn yan de ouderwets-realistische formu le. - Vooral De Haagsche Comedie kon jaar enkele perfecte voorstellingen in ju. dit gezelschap vertrouwde, tra- vjtlonele vorm tegenover stellen: „Ve- c® bespied" van Christopher Fry, '•fnndsprint" van Peter Ustinov, „Tocht aar het duister" van Eugene O'Neill "Ge zaak Howard", terwijl het ge- 2 'schap het seizoen opende met een by- nder feestelijke vertoning van „Don v'.met de groene broek" van Tirso de Val Ge Amsterdammers brachten Goldoni een vrij zwak stuk, geti- ïie '|P>e Botterikken" en uit het vo ltij Se'20en kwam de Haarlemse pre- bidrl van Max Frisch' „Andorra", een bi; Jbhwekkende toneelgebeurtenis. Het le ff „Mary Mary" voldeed aan al- Karin Haage en Henny Orri in de voortreffelijke voorstelling „De Meiden" van Jean Genet, door de toneelgroep „Centrum". en de min- eeJ S1} van het uitgaand publiek drieJmispelvertoning van allure was Jiaab,oekscomedie „De lankmoedige m van Graham Greene. Nieuw Rotterdams Toneel heeft We]jn Haarlem nogal af laten weten, vetwaar bracht het gezelschap een Van (?ls,tclijke vertoning van „Niemand 3onge^S". een wrang tijdsbeeld van de kluchn bitser, Siegfried Lenz, maar de Gopok en feestelijke V^QP'q|Z CI1 XCColCllJAt. yyXVCV SeizoJwas toch onvoldoende men i lang op te teren. Hel Jem j'.an de Rotterdammers „Revisor" van om er een Helaas kreeg aers in Haar- zien de vertoningen van t,inë"Tfllin"' een weinig gespeeld ko- keuj{ea„ma van Shakespeare en „De h°ld W iVan i°n8e Engelsman Ar- seiz<w. er- Het gezelschap maakte het te ttmu!n Haarlem vol met twee knap- "Het J.s: „Een bitter uurtje" en twee o ln staat op moord". Over de en ]-,aenacters van Anouilh „Medea" Ver''njaffes°rkest" praten we maar lie- Tneelgroep „Theater" uit Arnhem haalrt n zien, hoe een repertoire be- "e leia;1 samengesteld moet worden, biet e2ing van be groep wil blijkbaar bet vermIïnen' bat het gezelschap na verzwakt- Van ^-°b de Vries dermate eenvouriio-1S dat men velerlei stukken 26 bevoo niet meer op passende wij- vallen j.® kan- Draaglijke stukken alleen ff m Harden. Feitelijk kwam beb boze"°Pmerkelijke „Verlos ons van Jan stj.=i van onze jonge landgenoot b't cmzifKf' v°lboende uit de verf. In Veel betff zofgbe „Ensemble" voor een van Shafff eus- „Naar het u lijkt" land" vk®speare- "Een maand op het Jhate ook Loer8eniev, en in mindere lo, war» '-Hendrik IV" van Pirandel- n zeer goede voorstellingen. De (Advertentie) comedie „De duivel hale ze" werd door een hartveroverend spel gered. De mis lukte voorstellingen van „Galgehumor" een would-be modern Amerikaans spel, en de evenzeer mislukte „Trijntje Cor nells" van Huygens vergeeft men dan graag. Han Bentz van den Berg toonde de wil om nieuwe wegen te bewandelen als regisseur met zijn voorstellingen van „De Gijsbrecht" en „Wat U maar wilt" (Driekoningenavond) van Shakes peare. Met alle bewondering voor het initiatief van Van den Berg moet men toch constateren, dat deze vereenvou digde weg eerder van het toneel af leidt, dan erheen. Helaas heeft Haar lem n et acnms auanen maken met de grandioze voorstelling van „Gallileo Galldci' van Bert Biecht door de Am sterdammers onder regie van Ton Lutz. Evenmin trouwens met „De dans van de reiger" he' nieuwste stuk van Hugo Claus. Over het wegblijven van de bui- enlandse gezelschappen in Haarlem, .an men beter zwijgen. Een bijzonder gevarieerd speelplan lus met doorgaans knappe vertolkingen. Maar in het algemeen ook erg steriele vertolkingen, omdat de wil om bestaan de vormen te doorbreken en aanpas sing te zoeken aan de vormeisen van de eigen tijd ontbreekt. Gelukkig tonen Studio en Centrum, dat het ook anders kan en Haarlem mag zich gelukkig prij zen, dat Centrum zich nauwer aan Haar- ïem binden wil. Het is een gezelschap dat in het komende seizoen met een indrukwekkend tableau de la troupe voor de dag komt en dat door zijn re- pertoir keuze en door zijn wijze van en sceneren bewijst, dat het de voortgang van de tijd ook in het toneel tot uit drukking gebracht wil zien. Helaas beschikt Haarlem nog altijd niet over een voldoende toneelaccomo- datie. De rijksgoedkeuring voor de twee jaar geleden goedgekeurde plan nen, blijft nog altijd uit. De moge lijkheid, dat Haarlem daardoor ach terop zal geraken, is beslist niet uit gesloten. Het ware te wensen, dat ook de omliggende gemeenten die in toe nemende mate mee-profiteren van de Haarlemse schouwburg, samen met Haarlem nog eens een dringend be roep zouden doen op de minister. Te gelijkertijd zou dan eens een gerich te reclame-campagne opgezet moeten worden om meer mensen te doen be sluiten de schouwburg te bezoeken. De aanwezigheid van de toneelgroep Centrum kan in dit opzet belangrijk zijn. En misschien is het zelfs mo gelijk om in dit kader een aantrekke lijker schouwburgagenda te doen uit gaan, want het bestaande, gestencilde blaadje werkt niet erg aanmoedigend. De grote gesubsidiëerde gezelschap pen hebben zich enigermate uit Haar lem teruggetrokken. Zij hebben de eer ste helft van het seizoen nauwelijks ge speeld in Haarlem. Hun plaats werd in genomen door de kleinere groepen. Voor wat Studio, Centrum en Ensemble be treft, kan men daar vrede mee heb ben, maar de toneelgroep Theater zou dunkt ons beter eerst weer eens kunnen bewijzen, dat het de kost bare speeldata in Haarlem waard is. Het is overigens betreurenswaardig, dat de grotere gezelschappen zo onregelma tig komen, maar men kan daar vrede mee hebben, zolang de belangrijkste voorstellingen ook in Haarlem te zien zullen zijn. In dit opzicht heeft men in Haarlem niet zoveel te klagen, al is het jammer dat men dit seizoen enke le uitermate belangrijke voorstellingen heeft moeten missen. De Bakenessergracht is opnieuw tot leven gekomen en is haar zoveelste jeugd ingegaan. Vermoedelijk is er geen gracht in Haarlem die in de loop der jaren zo in discussie is geweest. Hoe lang is het alweer geleden, dat de eerste kreten opklonken om die „sloot" maar te dempen? Maar ge lukkig waren de vechters voor het behoud van de gracht altijd groter in aantal en zeker sterker met argumen ten. Zy moesten niettemin op hun qui-vive blijven. Want wanneer alles weer in pais en vree scheen, dook er wel weer een demper (uit de gracht) op, die altijd wel op enige aanhang kon rekenen. Het verdrietige was, dat de dempers langzaam maar zeker het gelijk aan hun (walle-)kant kre gen. De gracht mocht dan pittoresk zijn, de verpaupering was onmisken baar, zeer tot ongenoegen van de be woners en tot teleurstelling van al diegenen wie het stadsschoon lief is. Een gedempte Bakenessergracht zou het vertrouwde beeld van en de sfeer in he* oude Bakenes volkomen teniet doen Gelukkig heeft de gemeenteraad aan de strijd van dempen of niet- dempen radicaal een eind gemaakt. Na de nodige discussies overigens hebben de raadsleden diep in de ge meentelijke buidel getast en een fors bedrag op tafel gelegd om de Bake nessergracht te restaureren. Het is een kostbare restauratie geworden: twee nieuwe bruggen werden ge bouwd, aan één zijde werd het weg dek verbreed, nieuwe rioleringen zijn aangelegd en de straatverlichting werd vernieuwd. Zonder bomen kon de gracht natuurlijk niet leven. Er zijn nu lindebomen geplant, waarvan de laatste onlangs in de grond werd gezet. Met de bomen groeit thans de Bakenessergracht naar zijn oude glo rie terug. Een uniek stukje Haarlem is aldus gebleven, de bewoners zullen er dank baar voor zjjn. Drie van hen hebben het initiatief genomen de restauratie feestelijk te vieren en de gracht offi cieel in gebruik te doen nemen. De organisatie is in handen van Jan Kraakman, de heer J. Portegijs treedt op als ontwerper, de heer J. Kruyvei zal als accountant de finan ciën beheren. Dit trio wil de feeste lijkheden organiseren op donderdag 4, vrijdag 5 en zaterdag 6 juli. Men rekent erop, dat B en W althans wat het officiële gedeelte betreft acte de presence zullen geven. Het ligt in de bedoeling de belangrijke en mooie oude plekjes in het licht te zetten. De toren van de Bakenesserkerk zal zeker in het licht moeten baden en voorts wil men zig-zag over de gracht een lampionverlichting aanbrengen. Verder wil het trio een zogenaamde braderie organiseren. Er zullen langs de waterkant marktstalletjes komen, waar kunstvoorwerpen te koop zijn, antiek, curiosa, souvenirs, oude boe ken, bloemen, feestartikelen, con sumpties enzovoort. De braderie zou gehouden moeten worden aan de bre de kant van de gracht. Op de drie bruggen wil men draaiorgels stationeren, er zullen straatartiesten komen en de liefheb bers kunnen op de bruggen dansen in een bal-champêtre. Tenslotte zullen verlichte vaartuigen in de gracht ex tra luister geven aan het feest, dat bovendien omlijst wordt met muzikale rondwandelingen van verschillende korpsen. Eer groot en feestelijk plan dus, dat volgens de organisatoren een be- De Nieuwe Kerk, waar vrijdag S juli een exclusief concert wordt gegeven in het kader van het Internationaal Orgel concours. In de Nieuwe Kerk worden in de loop van juli nog drie concerten gegeven: het eerste op zaterdag 13 juli door Piet Posl met solistische medewerking van de alt Aafje Heynis; het tweede op 19 juli door deelnemers en docenten van de Zomeracademie voor Orgel en van de Internationale Harpweek, welke onder auspiciën van de Eduard van Bei- nUm t^hting wordt gehouden en waar- me het Haarlms Orglconcours sinds vorig jaar goede relaties onderhoudt; het derde op 25 juli eveneens door deel nemers aan de Zomeracademie. In het kader van het concours worden ook dit keer concerten gegeven in Alk maar en Beverwijk. Omdat het hier oude, zeer waardevolle orgels betreft, heeft de commissie met medewerking van de betrokken kerkeraden welbe wust twee nieuwe orgels van Neder landse makelij in haar programma op genomen. Het zijn het Van Vulpen-orgel in de „Hoeksteen"-kerk te Santpoort waar Anton Heiller op 8 juli een con cert zal geven en het Flentrop-orgel in de Adventskerk in Aerdenhout, waar op 12 juli een concert gegeven zal wor- Opname van het concert in de Nieuwe Kerk, vorig jaar tijdens het concours. den door Marie-Claire Alain met mede werking van de fluitist Pieter Odé. In Alkmaar worden drie concerten ge geven; twee zogenaamde „kaasmarkt concerten" op 5 en 12 juli, resp. door Sieglinde Ahrens en Piet Kee en een concert voor orgel en orkest op donder dag 4 juli, waaraan medewerken het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Henri Arends, de or ganist Piet Kee, de fluittisten Jea nette van Wingerden en Frans Brüggen en de violist Jan Hesmerg. Op het pro gramma staan werken van Handel, Reda, terwijl een week later het Hoorns concerteert woensdag 10 juli Siegfried Reda, terwjjl en week latr het Hoorns Kamerkoor onder leiding van Willem Talsma er zal optreden. De Haarlemse orgelmaand wordt maandag 1 juli geopend met een concert in de Grote Kerk door de vier deelnemers aan de improvisatiewed strijd. Twee dagen later zullen de leden van de jury, de organisten Robert Noeh- ren (Amerika), Jean Langlais (Frank rijk) en Cor Kee (Nederland), het Chris- tiaan Müllerorgel bespelen. Tenslotte wordt op 6 juli de Achtste Zomeraca demie voor Organisten geopend, waar voor zich inmiddels achttien deelnemers uit alle delen van de wereld hebben aangemeld. Als docenten treden op Ma- rie-Claire Alain, Siegfried Reda, Anton Heiller, Gustav Leonhardt en Cor Kee. Lezingen worden gehouden door de heer Flentrop, dr. J. F. Obermayer en prof. A. D. Fokker. De lessen worden voorna melijk gegeven op de orgels van de Grote Kerk, de Nieuwe Kerk en het Con certgebouw, terwijl ook verschillende ka tholieke en protestantse kerken in Haar lem en omgeving belangeloos hun orgels aan de deelnemers beschikbaar hebben gesteld. Evenals andere jaren worden ook dit jaar de belangrijkste evenementen ge houden in het kader van het Holland Festival. Daarom valt het te betreuren, dat deze evenementen in de folders van ht Festival zo weinig aandacht krijgen. In de folder, waarop Festivalbezoekers beslissen naar welke uitvoeringen zij zullen gaan, wordt in een heel summiere aanduiding gewag gemaakt, dat in Haar lem het orgelconcours wordt gehouden. Dat lijkt te weinig eer aan dit evene ment, dat zijn navolgers heeft gevonden in Gent, München, Rotterdam, Leiden en Bolsward. HAARLEM, 1 juni De bekende Haarlemse voetbalvereniging DSK (Door Samenspel Kampioen) bestond gisteren 40 jaar. Geen uitzonderlijke gebeurtenis in de geschiedenis van het Nederlandse voetbal, maar toch echt wel een belevenis, vooral voor clubs uit het lagere voetbal, om er even bij stil te staan. De club, die op 31 mei 1923 door een twaalftal personen werd opgericht, heeft zich in de loop der jaren tot een kern gezonde vereniging ontwikkeld. Zjj re- cruteerde haar leden voornamelijk uit de Amsterdamse buurt, Haarlem Oost dus, en speelt al sedert 1930 aan de Oudeweg. Wel moest men het vel aldaar drie jaar geleden ontruimen, maar DSK vond onderdak bij de naaste buur, VVD, ook aan de Oudeweg. Momenteel telt de jubilerende vereniging ruim 150 werkende leden en ruim 300 donateurs en de ontspanning viert bij DSK hoog tij. In de competitie van de HVB,waar aan DSK sedert het seizoen 1923-24 deelneemt, heeft men via enkele kam- klasse de hoogste afdeling bereikt, pioenschappen in derde en tweede Dit gebeurde n ahet seizoen 1941-42 en sedertdien spelen de DSK-ers met afwisselend succes onafgebroken in de eerste klasse van de HVB en heb- ven zie hdaarin een reputatie van een uiterst sportief tegenstander weten te verwerven. Vijf senioren- twee junio ren- en één adspriranten elftal nemen aan de competitie deel en daarnaast bezit de club een bloeiende toneel afdeling, die regelmatig voor leden en donateurs optreedt in de feest zaal van St. Jan aan het Tyelerplein. Voorts doet in het zomerseizoen de hengelsportafdeling van zich spreken. Het huidige dagelijkse bestuur, be staande uit de heren W. Voogd, voor zitter, J. de Man secretaris en A. van Ling penningmeester heeft de touwtjes goea in handen en wordt begestaan door een aantal volijverige bestuurs- en com missieleden. Een der meest op de voor grond tredende leden was destijds wij len de heer W. C. de Bruin, jaren lang secretaris, wiens nagedachtenis in hoge ere wordt gehouden. Tijdens een bijzondere algemene vergadering is de zer dagen aan de ereleden de herer. G. G. de Bruin en J. H. Sieraad, van de oprichting af al lid, de gouden ver- enigingsspeld uitgereikt, terwijl acht le den, die 25 jaar of langer lid zijn, de zilveren speld ontvingen. Voordat op zaterdag 1 juni a.s. de festiviteiten een aanvan nemen heeft er morgen een sobere plechtigheid plaats op de Algemene Begraafplaats aan de Vergierdeweg, waar een stille hulde wordt gebracht aan hen, die de club zijn ontvallen. Zaterdagmiddag is er receptie bij Brinkmann van 2 tot 4.30 uur en 's avo wordt een grote feestavond gegeven in de gemeentelijke concertzaal. Op 11 augustus vindt de sportieve viering plaat met een toernooi, waaraan naast DSK deelnemen Oisterwjjk, KDC, Lochem en Trekvogels Nijmegen. HEEMSTEDE, 30 mei Het toernooi om het damkampioenschap van Heem stede is na een spannende finale ten ein de. De heer J. B. Sluiter wist met één punt voorsprong op B. H. Stevens voor de zoveelste maal beslag te leggen op de fraaie wisselbeker. Voor de eerste klas werd G. A. Val- kema kampioen. Deze prestatie is wel heel mooi gezien de scherpe concurrentie en het feit dat deze jonge speler vorig jaar nog in de tweede klasse speelde. Van de afdeling thuisdammers werd C. Prins, na een zware finale waarin de heren Overtoom en Smithuis ernstige belagers bleken, kampioen 1963 en ver overde daarmee de heel mooie wissel- prjjs. Dinsdag 4 juni zullen in de zaal van café-rest. v. d. Heuvel aan de Camp- laan de huldiging en prijsuitreiking plaats vinden waarbij alle deelnemers acte de présence zullen geven. HAARLEM, 30 mei Voor zaterdag is ingelast de belangrijke voetbalwed strijd RipperdaAalsmeer. De Haarlem mers moeten deze ontmoeting winnen om zich veilig te stellen voor degrada tie. De wedstrijd wordt gespeeld op bet terrein aan de Schaikwijkerweg en De- gint zaterdagavond om 7 uur. Het oude vaderlandse liedje „Schip per mag ik overvaren", dateert uit het romantische tijdperk, dat men overal langs het water nog veerlieden aantrof, die de mensen per roeiboot van de ene oever naar de andere brachten. In deze tijd wordt de veer man een steeds zeldzamere verschij ning en vooral rond de grote steden zal men hem nauwelijks meer aantref fen. Haarlems, enige veerman Jan Krijns heeft de wacht aan het Spaarne bij Schalkwijk echter nog steeds niet verlaten. En dit niettegenstaande het feit, dat hij op 2 juni Eerste Pink sterdag de leeftijd van 75 jaar zal hebben bereikt. Jan Krijns, een door zon en wind verweerde figuur, die men zijn leeftijd beslist niet zou aanzien, houdt van zijn werk. „Ik zit hier niet zo zeer om het geld, ik doe het meer om een tijdspassering te hebben. Als een mens oud wordt, moet hij niet bij de pakken IIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIinilllllilllltllHIHHIIIIIIIIIIIHIl' drag van 3000 zal vragen. Zij reke nen echter op de steun van alle Ba- kenessers en in hun hart op alle Haarlemmers, die minstens zo blij zijn met het behoud van de gracht. De bewoners van de gracht hebben een circulaire ontvangen, waarop zij kunnen aangeven hoeveel zij willen bijdragen. De anderen kunnen ge bruik maken van het gironummer 30 62 21 ten name van de heer J. C. Kruyver te Haarlem. Ze kunnen hun bijdrage ook afgeven op diens kan toor: Bakenessergracht 29. gaan neerzitten. Dat roeien houdt mij jong, zo blijf ik in beweging en word ik niet te dik. Wanneer een mens geen beweging meer heeft, gaat 't verkeerd met hem". Krijns is geen man die zo maar wat zegt. Hij heeft een filoso fische inslag en denkt graag na over de dingen. „Ik weet", zegt hij, „wat eenzaamheid is. In de eenzaamheid kom je tot rijpere gedachten". Wan neer Krijns geen passsagiers heeft, zit hij in zijn veerhuisje aan de Schaikwij kerweg, vanwaar hij een prachtig uit zicht heeft over de wijde omgeving. Uren brengt hij door met lezen, naast zijn taak als veerman, zijn grootste liefhebberij. „Ik heb een grote voor keur voor de werken van Heming way, Bromfield en Steinbeck. Sommi ge boeken van deze schrijvers heb ik wel tienmaal gelezen. Door de krant houd ik mij op de hoogte van het wereldgebeuren en de uitvindin gen". In 1936, het jaar waarin de Buiten- rustbrug werd geopend, heeft Krijns zijn betrekking in een garagebedrijf verwisseld voor die van veerman aan het Spaarne. „Ik ben geboren Spaam- dammer en had eigenlijk altijd graag willen varen. Zo heb ik mijn levens doel toch nog kunnen verwezenlijken, al is het dan maar in een roeiboot. Ik heb hier aan het Spaarne veel con tact met de mensen. Je maakt een praatje met deze en gene en vooral de kinderen vinden het prachtig wanneer zij na een wandeling of fietstochtje met vader en moeder over het Spaarne worden geroeid". (Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 3