Wanbeheer van directeur leidde tot faillissement Bertels oliefabrieken BENOEMING FORMATEUR SPOEDIG VERWACHT Prof. Romme vandaag met rapport bij koningin DE HELDEN ZIJN VERMOEID Invoeroverschot in eerste kwartaal ƒ937 (946) min. A tax9 knorrende de taxi9s van het eerste uur Particuliere luchtvloot in West-Duitsland vertoont snelle groei Krupp heeft straalvliegtuig Aangeboden Sumatra-tabak maakt minder goede indruk D VAKANTIE! IJZERWERKER VERBRAND CE „CLOSE-U?"- AFFAIRE Pt l Vordering A'damsche Bank betwist Verslag van het Centraal Orgaan Nederl. Veem 9 (v.j. 8) Iets gemakkelijker prijsbasis Schemer over Djakarta Personeelstekort remt produktiestij gin g bij Willem Smit E.N.I.-officials gingen olie-industrie in Rusland bekijken lillllli! "lliplii Sliililillilli! Ifcllli De lege Nieuwe deelneming van Ned. Textielunie DINSDAG 4 JUNI 1963 PAGINA 19 „Heb je om de krani gedacht?" door. F< «ti.cis Burhridge PAUL VLAANDEREN accu s Uw dagblad gaat gaarne met U mee. Geeft echter Uw adres één week vóór Uw vertrek per BRIEFKAART aan ons op en vermeldt U daarbij Uw vaste adres, Uw vakantie-adres, de datum van ingang en de datum van terugkeer. Voor toezending naar een adres in het buitenland worden de extra portokosten in rekening gebracht, d.w.z. 45 ct. per week. Wij adviseren onze lezers kranten naar Finland, Italië, Noorwegen, Portugal, Spanje, Zweden e.d. per luchtpost te doen verzenden. Hiervoor bedragen de extra kosten 1.20 per week. (alleen voor landen in Europa) Indien verzending per lucht post moet geschieden, dient men dit duidelijk te vermelden. Week-abonnees gelieven het abonnementsgeld voor de vakantie-periode vóóruit aan onze bezorger te voldoen. De administratie AMSTERDAM, 1 juni Wanbeheer, waarvoor de faillietverklaarde direc teur persoonlijk aansprakelijk is ge steld, heeft geleid tot het faillissement van Bertels oliefabrieken n.v. en haar zusterbedrijf Roest's pluimvee en vee voederfabriek n.v. aan de Omval in Amsterdam, waar inmiddels 115 perso neelsleden zijn ontslagen en een liqui datiekern van tien man is gehandhaafd. Dit blijkt o.m. uit het verslag, dat de curator in dit faillissement, mr. B. L. Burwinkel, in de gisteren in het Am sterdamse gerechtsgebouw gehouden druk bezochte verificatievergadering heeft gegeven. Het ANP heeft daar over vernomen, dat van de 200 credi teuren er 60 aanwezig waren, die on der meer te horen kregen, dat de cura tor van de ruim 21/» miljoen gulden schuldvorderingen er enkele betwist, waarvan de belangrijkste is die van de Amsterdamsche Bank, welke aan spraak maakt op ruim 1% miljoen gulden. Aan activa is (inclusief de ge taxeerde opbrengst van het gisteren en vandaag geveilde roerend goed) slechts 1,7 miljoen gulden beschikbaar. De passiva bedragen 2,5 miljoen gulden plus 400.000 gulden boedelkostenBij Roest n.v. bedragen activa en passiva resp. 233.000 gulden en 631.000 gulden. Tot hun grote schrik kregen de crediteuren te horen dat op aandrang van de Amsterdamsche Bank, die een tweede krediethypotheek had op on roerend goed van Bertels eind vorig jaar voor ongeveer 2% miljoen gul den, het fabrieksterrein van Bertels inclusief de opstallen aan de Omval in Amserdam is verkocht, en dat dit inmiddels voor 5 miljoen gulden is doorverkocht naar het Philips pen sioenfonds. Daarover werden zure op merkingen gemaakt Voor de crediteuren in dit faillis sement is in feite, volgens het verslag van mr. Burwinkel, alles afhankelijk van de beslissing die de rechtbank zal nemen over de betwisting van de vordering van de Amsterdamsche Bank. Slaagt deze actie, dan bestaat de mogelijkheid van volledige beta ling aan crediteuren. Bertels oliefabrieken, die in de boek jaren 1960-'61, 1961-'62 en 1962-15 jan. 1963 werkte met verliezen van resp. ƒ875.000, ƒ1.225.000 en ƒ800.000 be hoorden, vojgens de accountant die vorig jaar een toelichting op de ba lans schreef, reeds op 31 mei 1962 (Vein onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 4 juni Het is niet Uitgesloten dat de koningin vanavond de benoeming van een formateur be kend maakt. Interessant is vooral de opdracht die zij hem zal geven. Daaruit 'al iets blijken van de inhoud van het rapport van prof. Romme, dat verder geheim blijft. Vanmiddag om vijf uur Jou prof. Romme in Soestdjjk zijn om het Staatshoofd zijn bevindingen aan te bieden en vanzelfsprekend ook monde ling toe te lichten. Verondersteld wordt, dat zijn infor matie wel de conclusie zal bevatten, dat een opdracht aan de komende for mateur om een kabinet samen te stel len van vijf partijen, waaraan zowel so cialisten als liberalen deelnemen, geen 'in heeft. Het staat langzamerhand wel »ast, dat deze opdracht zou mislukken, cm dat de liberalen zich niet in een ka binet met socialisten willen begeven, terwijl anderzijds de socialisten en ook de drie christelijke partijen in een der- gclyke combinatie geen heil zien. Wat "verblijft is dus een vier-parttfen-kabi- det. Maar ook als de formateur een cpdracht krijgt om daarheen te stu- Fen kan er nog moeizame arbeid op hem wachten. Eerst wanneer een formateur de zaak hu in handen gaat nemen, komen er *°hte onderhandelingen. Hij neemt daarbij als richtsnoer het regerings program. dat hij zelf opstelt. Dan gaat het om de combinatie waarmee dat Program het best is te verwezenlijken. Het kan enige tijd duren voor hij het "iet de door hem uitgekozen partijen eens is over alle détails. Daarna komt Pan nog de bezetting van de verschil lende portefeuilles aan de orde, het- feen al evenmin een eenvoudige zaak IS. ..Het ligt in de verwachting, dat dr. fr® Kort, voorzitter van'de KVP-fractie de Tweede Kamer, met de formatie ®ai worden belast. De socialisten, die d« destijds zelf liever hadden gezien "an het invoegen van een informa- our, zijn thans over het werk van Prof. Romme zo tevreden, dat zij nu liefst zouden zien dat ook de forma- aan hem zou worden toevertrouwd. Prof. Romme zal zeker alles in het werk stellen om van een dergelijke 1 iul" Het bestuur torenï^ï Smit en Co's Transforma- zettP 1 en deelt mede, dat de om- KroBn Ja,n de tot de Smit Nijmegen eerst behorende fabrieken zich in de juli ,JïeP „maanden van het boekjaar bewe l 1963 op hetzelfde niveau Ü96l-!fi2) aIs m het vorige boekjaar Het nog steeds aanwezige r>f>Qi«7 o.OTvu. oouvvcugc perso- brei^v ort heeft ondanks een uit- de L Is yan het aantal tewerkgestel- m Ji?uenaandse arbeiders een rem- ke stK werking op de zo noodzakelij- daarr£Fln? ,van de produktie. Het is de wSt S* ?eker dat de voortgaan- VerheS; ugmgen tengevolge van de gehoftf P,?ifn Yan lonen en salarissen gen 1 'uilen kunnen worden opgevan- van een concem- drijfstelling «trnS, tlet opbouwen v°cr de groep wordt'g"oede -Ag gemaakt. De verdere inbe- sterk geme- ek verloopt ,unaanKs enkele aanlooppro- InSdriifst^U me-n de laatste fase der maanden »}1"^ iin e komende twee «waen af te kunnen sluiten. opdracht af te komen. In ieder geval zal hij geen zitting meer in een kabi net willen nemen. Hij zou dus in het uiterste geval alleen een kabinet kun nen trachten samen te stellen waar hij acht het ongetwijfeld juister, dat nu het woord is aan de mannen van de politieke praktijk. Het verlangen van de socialisten is overigens begrijpelijk. Zij hebben hun kansen, naar zij menen, door de infor matiewerkzaamheden van prof. Rom me zien stijgen. Bovendien is bekend, dat prof. Romme een voorstander is van de brede basis met socialisten er bij. De zaak zou voor de PvdA wat onzekerder worden, wanneer een ander formateur wordt. te worden geliquideerd. De solva biliteit was toen reeds ernstig aan getast, o.m. als gevolg van gebrek aan goede leiding, geen investeringen direct na de oorlog en dergelijke. De directeur van Bertels deed reeds begin 1962 hardnekkige pogingen de krediteuren van het lijf te houden, waarna de Amsterdamsche Bank op 24 mei 1962, na een in oktober 1961 in gesteld boekenonderzoek, het krediet van 1% min gulden per 1 september. Zeer scherp wordt in het verslag van de curator het directiebeleid veroor deeld. Voor de hele gang van zaken stelt de curator de failliet verklaarde directeur verantwoordelijk en aanspra kelijk. Deze nam in 1960 de in 1917 op gerichte n.v. Bertels over en ook de dochtermaatschappij, waarvan het hele aandelenkapitaal in handen was van de familie Bertels. Destijds was hij direc teur van een havenbedrijf in Amsterdam, waar hij op dat moment een schuld van ƒ150.000 had. De curator gelooft dat zowel door de transacties bij de overneming van de n.v. als de daarop gevolgde Investerin gen en het slechte zakelijke beheer, de reeds aanzienlijk verslechterde liquidi teit verder is verzwakt. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, X juni Op de scheepswerf Verschure en Co. in Noord is gistermiddag een ernstig ongeluk ge beurd, dat de 52-jarige ijzerwerker J. A. van der Meer uit Amsterdam Oost het leven heeft gekost. Bij het aan elkaar bevestigen van twee scheepswandsegmenten was een bout scheef gedraaid. De heer Van der Meer had opdracht de b ut stuk te branden. Door nog onbekende oorzaak is de slang van het brandapparaat los geraakt. De kleren van de arbeider vatten vlam. De heer Van der Meer liep zo ernstige brandwonden op, dat hij onmiddellijk overleed. Zijn stoffelijk overschot is naar het Wilhelminagast- huis gebracht. De politie stelt een on derzoek In. ROME, 1 juni (Reuter) Professor Marcello Boldrini, president van de Italiaanse oliemaatschappij E.N.I., is aan het hoofd van een delegatie naar Moskou geweest voor een bezoek op uitnodiging van de Russische regering. Na afloop van het bezoek van Bol drini is mén in Italiaanse kringen in Moskou van mening, dat er voor 1964 een vergroting te verwachten is van de hoeveelheden ruwe olie, welke door de Sovjet-Unie aan Italië worden geleverd. Volgens een in oktober 1960 gesloten akkoord zal de E.N.l. die eigendom is van de Italiaanse staat, gedurende vijf jaar twaalf miljoen ton Russische olie afnemen, en op haar beurt 240.000 ton aan Italiaanse oliebuizen en ander materieel leveren. Toen deze overeen komst werd gesloten was wijlen Enrico Mattei nog president van het concern. Het is niet bekend, of er wijzigingen zjjn gekomen in de bepalingen inzake de uitvoer van oliebuizen sinds de Ver enigde Staten bij hun N.A.V.O.-bond- genoten bedenkingen uitten over de levering van goederen van strategisch belang aan Oosteuropese landen. INTUSSEN, OP 'T KONTOOR VON INSPECTEUR VOSPER.. HET 15 IN ORDE, BARNES... ZE HEEFT TEVEEL SHERRY GEDRONKEN IK BRENG Hf) AR THUIS DfltLOWSON "IS ENIGE KEREN WEGENS SMAAD5CHR1FT VOOR DE RECHTER GEWEEST. MAAR DIE GRAIDeR-DAT IS EEN ZWART 5CHAAP. EsTlïl i;)ii\ NOOIT JOURNALIST GEWEEST HU B'J DIT WEEKBLAD KWAM. WE VERDENKEN HEM VAN CHANTAGE, MAAR HU IS HEEL SLUW- WE KUN NEN GEEN BEW'JS TEGEN HEM KR'J- In de buurt van Wiesbaden, in West-Duitsland, moest gisteren een vossejacht, die voor een groot publiek als show werd opgevoerd, even worden stopgezet omdat de honden het lieten afweten. Zij hadden dorst en verdrongen zich rond een koele vijver. Hun bazen begrepen het wel en accepteerden het oponthoud met een glimlach. DEN HAAG, 31 mei De invoer heeft in het eerste kwartaal van 1963 een waarde bereikt van 3.053 min. In vergelijking met het cijfer voor dezelfde periode van vorig jaar 4.988 min) lag de Invoer dus iets meer dan 1 pet. hoger. Ten opzichte van het vierde kwartaal 1962 is een stijging geboekt van 3 pet, aangezien in dat kwartaal de invoer een waarde had van 4.893 min., aldus meldt het Centraal Orgaan voor de Economische Betrekkingen met het Buitenland in haar kwartaalverslag. De nitvoer toont een cijfer van pilllliil? AMSTERDAM, 1 juni De taxi's spelen een vaste rol in het Amsterdamse straatbeeld. De hoofdstad heeft er zo'n kleine zeshon derd. Geen opvallend groot aantal, maar de Amsterdam se taxi is dan ook sinds jaar en dag een moeilijke zaak. Altijd spelen hier problemen en een vaststaand feit blijft dat hij te duur is. Tenminste wanneer men de prijzen ver gelijkt met vele andere grote Europese steden. Men moet er rekening mee houden min stens tienmaal zo veel te be talen dan de toeh ook niet zo goedkope tram. Ruim een halve eeuw gele den deed de gemotoriseerde taxi zijn intrede in Amster dam. Hij kwam er als een vreemdsoortig vehikel en luisterde naar de naam Atax. fv-* Hoog op de wielen zag hij er indrukwekkend uit. En dat zelfde kon trouwens gezegd worden van de chauffeur. Als een vorst troonde hij op de trillende motorkap, ge huld in een zware, stugge jas, de benen gestoken in le ren kappen. De grote platte pet bleef het teken van zijn waardigheid. De Amsterdam se Rijtuig Maatschappij was met dit nieuwtje op de prop pen gekomen. Zij had bij een firma in Hamburg twaalf van dit soort voertuigen ge kocht. De voortstuwing ge schiedde door middel van electra. Daarvoor plaatste men accu's in de wagens. Men had nu geen last van benzinestank en ook het la waai was tot geringe propor ties teruggebracht. Dat wa ren trouwens de eisen die het Amsterdamse gemeente bestuur had gesteld, alvorens zij de A.R.M. toestemming verleende. En zo kropen er op een goede dag 12 van die „knorrende beesten" door de hoofdstedelijke binnen stad. Een nieuwigheidje waar men met verbazing naar staarde. De dure jongens lie ten deze kans niet lang on benut. Het maakte dan ook wel indruk. Met de Atax kon je „showen", dat was duidelijk. Maar erg lang heeft deze pret niet geduurd. Al snel bleef er van die „show" niet veel over. Op de meest ongewenste momenten was de accu aan het einde van zijn latijn. En de gevolgen aangeeft. laten zich raden. De Ataxen deinden langzaam uit en vormden onmiddellijk mas sieve obstakels voor het ove rige verkeer. Zij moesten met veel drukte naar de garages worden gesleept om de accu's te laten bijvullen. De 70-G- 20-70 was zo'n Atax. Hij staat op deze prent links ge parkeerd tegen het trottoir van het Damrak, ter hoogte van de plaats waar nu de Bijenkorf staat. Dit waren huis was toen gevestigd in een noodwinkel op het Beurs plein, waar men onlangs nog de noodwinkel van C en A wilde vestigen. Achter de schutting was het grote wa renhuis in aanbouw. Parkeer problemen kende men toen nog niet, zoals dit verruk kelijke stadsbeeldje duidelijk 4.„16 min voor de eerste drie maan den van 1963, hetgeen ten opzichte van dezelfde periode in 1962 ',f 4.042 min.) een ooruitgang van iets minder dan 2 pet. betekent. In vergelijking met het vierde kwartaal 1962 4.479 riin.), valt er een scherpe daling te constateren van 8 pet. Teruggang in dit tijdvak is een dikwijls voorkomend verschijnsel, maar de percentuele daling is echter iets groter dan voorgaande keren. (1961/62 - 1 pet, 1960/61 - 3 pet. en 1959/60 - 6 pet.). Da"- he" prijsindex cijfer voor 4" export een stijgende lijn volgt, is de daling van het exportvo lume op meer dan 9 pet. te stellen. Het invoeroverschot heeft in at eerste kwartaa' dus 937 min. bedra gen tegen 946 min in dezelfde periode van 1962. Het ekkingspercentage bleef op 81 staan. In vergelijking met het laatste kwartaal 1962, toen een invoer overschot van 414 min geboekt werd, is het dekkingspercentage met 11 pun ten teruggelopen. De situatie vertoont ook hierin veel gelijkenis met vorig paar. De dekkingspercentages voor de af zonderlij! e maanden van het eerste kwartaal bewegen zich eveneens in ge lijklopende stijgende lijn: jan. 74 (76), febr. 83 (82) en maart 87 (86). In januari bleven zowel d- invoer als de uitvoer onder hun niveau van het vorige jaar (resp. 1.706 min. tegen 1.731 min. e: 1.268 min. tegen 1.314 min). In maart bereikte de in voer een hoogtepunt n.l. 1.770 min. Het is moeilijk te constateren in hoe- verrr de strenge winter invloed heeft gehad op de goederenbewegingen. Rechtstreeks hiermee verband houdend is de verhoogde invoer van ruwe aard olie enkele tientallen miljoenen meer in januari en februari. In de agrarische sektor viel eer sterke toe name waar te nemen van d"> export waarde van diverse produkten. (Van onze correspondent in Bonn) BRUNSEIJK, 1 juni Het aantal bij het „Luftfahrtbundesamt" in Bruns- wijk (Nedersaksen) ingeschreven parti culiere vliegtuigen in de Bondsrepubliek bedroeg op 1 mei 1.536. Eind 1957 be droeg dit aantal 512. Bij de ondertekening van de Parjjse verdragen in mei 1955 waarbij de Bondsrepubliek haar souvereiniteit her won en opgenomen werd in het Atlan tische bondgenootschap werden de beperkende bepalingen voor de parti culiere vliegerij, die de geallieerden na de Duitse capitulatie in 1945 hadden uit gevaardigd, opgeheven. „Als deze ontwikkeling voortduurt, zal het aantal particuliere vliegtuigen in West-Duitsland over enige jaren op nieuw zijn verdubbeld", meent men bij het „Luftfahrtbundesamt". Particuliere eigenaars en niet de charter-maatschappijen bezitten de meeste kleine toestellen. Voor de char ter-maatschappijen vliegen maar 140 toestellen van de grotere soorten klei ne vliegtuigen. Dan zijn er nog de toestellen van de Aeroclubs. Ongeveer duizend vliegtuigen zijn echter in par ticuliere handen. In vele gevallen staan deze toestellen op naam van on dernemingen, het beste bewijs van de rol die het vliegtuig in het Westduitse bedrijfsleven speelt. Reeds een half jaar na het herstel van de Westduitse souvereiniteit liet de wa renhuis-miljonair Horten als eerste een particulier vliegtuin bij het „Luftfahrt bundesamt" registreren. De fa. Krupp 'n Essen bezit een hele vloot van particu liere vliegtuigen. Alfred Krupp von Bohlen und Halbach en de Frankfurtse grootindustrieel dr. ir. Günther Quandt (die tevens president is van de Duitse Aeroclubs) bezitten als enigen in de Bondsrepubliek straalvliegtuigen. Krupp heeft een viermotorige „Lock heed". Quandt een Franse ..Morane". Tweemotorige vliegtuigen zijn in het bezit van verschillende automobielfa brikanten. radio- en t.v.-industriëlen en warenhuis-directeuren. De vorst von Waldburg zu Zeil .in Württem- berg bezit eveneens een dergelijk toe stel. 62 procent der particuliere vlieg tuigen zjjn echter eenmotorige. Onder de eigenaars bevinden zich de chef van het Hohen'zollern-huis, prins Louis- Ferdinand van Pruisen in Bremen en verschillende filmacteurs, o.a. Hardy Krüger, die met zijn vliegtuig velé film-safari's in Afrika heeft gemaakt om rolprenten te kunnen draaien voor de Westduitse televisie. AMSTERDAM, 1 juni Het Neder- landsche Veem stelt over 1962 een divi dend voor van 9 tegen 8 pet. over het voorgaande jaar. De bedrijfsrekening vertoont een saldo van 345.474 (328.585); aan dividenden en interest kwam voorts een bedrag van 50.282 (47.301) binnen, er wordt minder afge schreven, n.l. voor 95.484 (110.471). Voor vennootschapsbelasting wordt 148.433 (131.188) gereserveerd. Na af trek van een nadelig saldo diverse ba ten en lasten ad 18.426 (7.135) blijft eeu saldo winst van 133.414 (127.092). Het boekjaar zette in met een verho ging der lonen. Verschillende andere kos ten stegen in de loop van het jaar even eens. Dat niettemin een iets beter resul- taa kon worden bereikt dankt men aan een hogere omzet, lagere onderhouds kosten der pakhuizen en een verhoging van sommige tarieven. Vrijwel het gehele jaar door was er vee! werk en waren de pakhuizen zeer goed belegd. Deze gunstige situatie komt onvoldoende in het eindcijfer tot uitdrukking omdat de winstmarge daalde. (Van onze tabaksmedewerker) BREMEN, 30 mei Bjj de bezich tiging van de monsters die het aanbod van dc 5294 pakken Sumatra-tabak ver tegenwoordigen, waarmee de Deutsch- Indonesische Tabak Handelsgesellschaft m.b.H. deze week de tabakscampagne 1963 in de Bremer Tabak 3örse opent, valt het op, dat met de indeling van de lengtes blijkbaar een ingrijpende verandering heeft plaats gevonden. Er zijn namelijk beduidend meer 1ste en 2de lengtes dan ooit tevoren en minder 3de lengtes, die trouwens doorlopend onder de normale maat vallen. De 4de lengtes zandblad en zandblad-uit- schot ontbreken ook dit jaar weer, al thans voor zover het hier geen AD- Ztjes betreft. Wanneer men deze mer ken en lengteverdeling op papier ziet, zou men wellicht tot een onjuiste gevolgtrekking aangaande de uitval van de oogst van 1962 kunnen komen. Bij het doornemen van de monsters kan men zich niet aan de indruk ont trekken, dat deze oogst minder goed geslaagd is, hetgeen vooral door de diverse nogal vochtige, deels tamelijk zware partijen bij het plukblad beves tigd wordt. Zo heeft bijvoorbeeld de 88-Mandi een totaal mislukte oogst. De 69-Deli-P-ladingen zijn wel bladdig, maar eveneens zwaar en vochtig. Een goede plukbladlading is de 89-S en R- Deli-2 (155 pakken), weliswaar iets ge dekt, maar goedsoortig, tamelijk blad dig en droogsoortig. In aansluiting hier op noemen we de partij 82-Tandem-2 (144 pakken) ook van goede kwaliteit, echter slechts matig van kleur. Bij het zandblad en bij de zandblad- uitschot-partijen zijn het de ladingen 79-KB-Langkat en 91-PG, die in soort bovenaan staan, terwijl de ladingen 78-D-Langkat en 81-TL wel gedeeltelijk tamelijk helder van kleur, maar zeer matig van soort zijn. De vroegere Se- nembah-gewassen zijn over het alge meen genomen wel tamelijk bladdig, maar doorlopend ook onrijp, zwaar en vochtig. y Of zich het hoge prijsniveau van ver leden jaar ook dit jaar zal kunnen handhaven, is niet met zekerheid te voorspellen. De lange en strenge win ter heeft de omzet van sigaren niet be paald gunstig beïnvloed. Een iets ge makkelijkere prijsbasis zou in verband hiermee niet denkbeeldig zijn. ROTTERDAM, 1 juni De netto voor uitgang van het verzekerde bestand van De Waerdye was in 1962 wederom groter dan in" enig voorgaand jaar: 14,5 min (v.j. 13,1 min). Het ver zekerde bestand bedroeg hierdoor per ultimo 1962 82,1 (67,6) min. De ont wikkeling in de guldenswaarde van de waerdyfractie de op een belegging io aandelen-Robeco gebaseerde rekeneen heid van De Waerdye geeft van het koersverloop van 1962 een duidelijk beeld: januari ƒ1,65, juli ƒ1.31, sep tember 1,36, november 1,30 en de cember 1,39. In mei 1963 noteert de waerdyefractie 1,48. Vliegtuigen kunnen op afbetaling wor den gekocht. Vandaar dat er in de rol len van het „Luftfahrtbundesamt" in Brunswijk enige malen als eigenaren worden genoemd: ..Afbetalingsbank Es sen" en „Kreissparkasse Freudenstadt". De toestellen worden op naam van de werkelijke eigenaren overgeschreven, zodra ze zijn betaald. HENGELO, 31 mei De Koninklijke Nederlandse Textiel-Unie en Ames Tex tile Corporation te Lowell (Mass.) zul len op korte termijn gezamenlijk een nieuwe vennootschap oprichten onder de naam Ames Textiel Unie n.v. Deze nieu we vennootschap zal te Enschede een bedrijf vestigen, hetwelk zich in het bij zonder zal toeleggen op de vervaardiging van speciaal doek voor de coating-in dustrie (in de Engels-sprekende landen „knitbacks" genaamd), volgens een door Ames Textile Corporation ontwik keld en in de praktijk beproefd systeem, waarbij gebruik gemaakt wordt van voor dit doel ontworpen Amerikaanse appa ratuur. Als afzetgebied voor het product wordt in de eerste plaats gedacht aan de landen van West-Europa, in het bij zonder die van de EEG. Ames Textile Corporation, een zeer goed gefundeerde Amerikaanse textiel onderneming, exploiteert fabrieken in een vijftal steden van de Verenigde Sta ten, alsmede een bedrijf in Westhough- ton (Engeland). Met name op het ge bied van „knitbacks" neemt Ames Tex tile Corporation zowel in de Verenigde Staten als in Engeland een zeer voor aanstaande plaats in. De op dit gebied verkregen „know-how" staat geheel ter beschikking van de nieuwe Nederlandse vennootschap. Aan de in deze „knitbacks" te ver werken garens worden zeer bijzondere eisen gesteld. Verwacht mag worden, dat door een goed samenspel tussen de spinnerijen van de K.N.T.U., die als leveranciers van het garen voor dit spe ciale doek zullen fungeren, en Ames Textiel Unie, het nieuwe bedrijf nog vóór het einde van het lopende jaar in regulaire produktie kan worden ge bracht. Met de inrichting ervan is reeds een begin gemaakt. Tot directeur van Ames Textiel Unie is benoemd de heer A. van Riel, voorheen directeur van S.A. Orgaminer te Agadir (Marokko). e Indonesische journalist Mochtar Lubis, in conflict met het regiem te Djakarta, heeft een aantal ja ren geleden een boek geschreven, waarin hjj een tijdsbeeld heeft gegeven van het corruptie-gretige politieke leven en de zedenverwildering in de Indonesische hoofdstad. Tegenover de faits et gestes van bepaalde partij bonzen en hun handlangers heeft ntf het tamelijk verwarde maar van idea lisme niet ontblote streven van jongere figuren gesteld. Men kan zich, bij het lezen van dit in romanvorm gegoten relaas, niet onttrekken aan het gevoel dat de auteur een generaliserend ver nietigende beoordeling beoogde. Een veroordeling van het regiem waaronder de beschreven excessen mogelijk wa ren. Maar het vraagstuk is geen actu ele. De omstandigheid, dat de Neder landse vertaling eerst nu verschijnt, een aantal jaren nadat de Indonesische regering maatregelen heeft genomen tegen hooggeplaatste functionarissen en misbruikers van politieke macht in dat land, ontneemt de roman elke actuele politieke betekenis. Een anti-Djakarta- stemming kan het boek m.i. slechts kweken bij de lezer die daarvoor is ge predisponeerd. Elke objectieve lezer zal in de beschreven situaties te Dja karta de kenmerken terugvinden van een overgangsfase, die niet specifiek Indonesisch is. Elders in jonge landen z(jn dergelijke toestanden gesignaleerd, nadat een gezag wegviel, dat uit hoofde van zijn karakter zich streng had laten felden. Een vacuum dat op vele ge- ieden ontstond bood malafide politici gelegenheid zich te verrijken. In de sector van handel en economie bleek voor velen de verleiding tot knoeien te groot. Na-oorlogse tekorten schiepen voor oneerlijke ambtenaren kansen op extra-inkomsten. Het zijn alle zaken waarmee de regeringen in diverse on afhankelijk geworden landen te kampen hebben gehad, korter of langer en waarmee sommige zelfs nu nog kam pen. De Duitse journalist Reinhard Al brecht heeft een zestal jaren geleden in zijn reisverhaal „Azië tussen West en Oost" de gebeurtenissen en haar ge volgen in de bezochte landen beschreven. In het door hem geschetste patroon pas sen de door Mochtar Lubis aangeduide misstanden. Reinhard Albrecht schreef met betrekking tot Japan o.a„ dat pas toen (vele jaren na de oorlog) de ge wone burger merkte welke grondige ver anderingen er in het economisch bestel, in de sociale structuur en in de levens gewoonten waren gekomen, deze burger zich bewust werd van de grote omwen teling. En evenals Albrecht daar schrok van de uiteenlopende verschijningsvor men van de geïmporteerde democratie, zo zot' hij in Seou. in Manilla, Bang kok en Rangoon schrikken van de ge volgen der tegenstellingen, frustratie, cor ruptie. De donkere zijde van een radi cale verandering, waarbij het vele ja ren duurt aleer het nieuwe gezag zich heeft geconsolideerd, het volk zijn ver stoord norm-besef heeft hervonden, de troebele atmosfeer is gezuiverd. Afgescheiden van detailbeschrijvingen die niet terzake doen, is Mochtar Lubis' relaas sterk geschreven. Hij heeft zelfs niet nagelaten een straf voor bepaalde ontspoorde figuren te bedenken: de dood of de gevangenis. En de idealisten laat hij, na eindeloze gedachtenwigselingen tot duidelijke conclusies komen. Zelfs duidt hij aan hoe de verworven onafhan kelijkheid tenslotte inhoud zal krijgen en hoe aan de verwording paal en perk zal worden gesteld. Men vindt hierin welhaast een rechtvaardiging van de ge leide democratie welke sindsdien in In donesië is ingevoerd. „Schemer over Djakarta" is versche nen bit Uitgeverij en Drukkerij Hollan- dia N."V. in Baam. - dHs.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 19