OUDERS JOANNES XXIII ONTSLAPEN Honderdduizenden bijeen op St. Pietersplein Paus wordt donderdag in stilte bijgezet Gisteravond 19.49 uur beleefde hij „moment van vreugde en glorie TIJDENS EEN H. MIS OP HET ST. PIETERSPLEIN Vaticaanstad, maandagavond 20 uur. Het weer- Minder stabiel Condoleance-register op internuntiatuur Telegram van deel neming van Koningin iWMORRIS'ie fore if on êuif! Suede dames- en herenjasjes Plaatselijk meer bewolking WEER IN EUROPA Prijs van f 15.000.- e goede Paus Joannes is overleden. Om 19.49 begaf zijn groot en sterk hart het. In simpele ^°orden, zonder de gewone omslachtige versie- ^gen werd het ons op het Vaticaanse pers- Ce*ttrum meegedeeld en in even simpele woorden Radio Vaticana spoedig het bericht door. De j^gelinuziek nam een einde. Het gebed „Heer Uw dienaar in vrede gaan" leek in mensen- overbodig geworden. Eerder dan de „Mise- werd op het horen van dit bericht het „Te eUöi" gebeden. Ook Paus Joannes was een jjeïls met feilen en fouten, maar de barmhartige ^eer heeft het goed met hem voorgehad. De ^Us kreeg, zo zegt spontaan iedereen, zijn rest I §evuur op aarde te verwerken, speciaal in de ^atste dagen van zwaar lichamelijk lijden. Zijn *lel is nu bij God. In Harderwijk Soldaat gedood bij - ongevraagd - regelen van het verkeer DINSDAG 4 JUNI 1963 87ste JAARGANG No. 31452 HH Zie onze advertentie op pagina 18 Wat de laatste weken herhaal delijk heel de Christenheid met bezorgdheid en vrees heeft ver vuld, is thans werkelijkheid ge worden. Paus Joannes XXin is nog vóór de hervatting van het Tweede Vaticaanse Concilie, waartoe hjj het initiatief heeft genomen en waaraan hij zeer per soonlijk leiding gaf, gestorven. Volkomen andersgeaard dan zijn voorganger Pius XII, die een Ro meinse aristocraat was en als as ceet en diplomaat ondanks zijn minzaamheid een afstand van verering rondem zich schiep, leg de Paus Joannes XXDI met zijn natuurlijke eenvoud, die slechts uit plicht het onvermijdelijke ce remonieel onderging, zijn vader lijke menselijkheid en goedheid en zijn altijd waakzame zin voor hu mor onmiddellijk beslag op de harten van wie met hem in nau wer contact kwamen. Hij heeft ii. zijn woorden en gedragingen nimmer zijn nederige afkomst uit het Noorditaliaanse Bergamo verloochend, integendeel, het was zijn eer en bepaalde mede zijn persoonlijkheid, die vol vertrou wen en begrip en werkelijkheids zin zo dicht bij de individuele mens stond als bij de verheven heid van zijn ambt nauwelijks mogelijk scheen. Op hoge leeftijd tot dit ambt geroepen, liet hij telkens blijken, hoe diep hij ervan doordrongen was, dat hem slechts weinig jaren gegeven konden zijn om zijn pontificaat voor heel de Kerk en heel de Christenheid zo vruchtbaar mogelijk te maken. Zonder zichzelf te ontzien of te sparen heeft hij met aanvanke lijk verbluffende energie gearbeid aan het beantwoorden van de grote en kwellende vragen van onze technocratische tijd, waarin de natuurwetenschappen het ge- ïoof schijnen te willen overvleu gelen. Vóór alles was.hij zielzor ger. Niet alleen zijn encyclieken „Mater et Magistra" en „Pacem in Terris" waren door zijn pasto rale bezorgdheid en liefde inge geven, maar vooral ook het bijeenroepen van het Vaticaanse Concilie, waarvan hij een aan de moderne tijd aangepaste vernieu wing van veel wat overleefd zal blijken in de Kerk en een begrips volle toenadering tot de afge scheiden broeders in Christus verhoopte. Met voorbeeldige en oprechte vriendelijkheid trad hij allen tegemoet, zelfs hen, wier levensbeschouwing en levensprac- tijk hij als in strijd met de godde lijke wetten moest veroordelen. Dat sommigen, die zich daarover verbaasden, dit niet waardeerden, is begrijpelijk, maar doet niets af aan de liefdevolle intentie van de Paus, die nadrukkelijk alle men sen van goede wil wenste te be reiken. Ware Paus Pius XII door een soortgelijke figuur opgevolgd, dan zou in de menselijke waardering de geromantiseerde overledene het waarschijnlijk gewonnen hebben van de kritisch bekeken levende. Maar Joannes XXHI, ofschoon plaatsbekleder van dezelfde Chris tus, was zó anders in verschijning en mamer van optreden en karak ter, dat elke vergelijking al bij voorbaat als onredelijk werd er varen. Zelden heeft een paus van Rome een zo algemene sympathie en bijval en waardering, ook bui ten de Kerk in de niet-christelijke wereld, genoten als deze „Pastor bonus", die met een voor zijn jaren verbluffende vitaliteit de wereld en haar zorgen is tege moet getreden en de richting heeft aangewezen, waarin alleen een blijvende oplossing van haar beangstigende problemen moet worden gezocht. Een grote, be minnelijke en alom beminde Paus is van ons heengegaan. Alleen door het door hem in gang gezette oecumenische en wereldvrede be vorderende werk met de hulp van Gods genade in zijn geest gewe tensvol voort te zetten en tot een goede en troostrijke voltooiing te brengen, zal zijn nagedachtenis waardig en naar waarde kunnen worden geëerd. VATICAANSTAD, 4 juni (KNP) De bijzetting van paus Joan nes is bepaald op donderdag. Van nacht nog werd het stoffelijk overschot opgebaard in zijn privé- vertrekken. Van vanmorgen negen uur af konden de kardinalen en de leden van het Dij de H. Stoel geaccrediteerde corps diploma tique de overledene de laatste eer bewijzen. ileh°j1j 's Pausen sterfbed heeft lijk k AiV00rge^aan dat wonder- <3igi Alleen op een late aankon- l)aai ?L u°or de radio, dat kardi- Mein X^glia op het Sint Pieters- Nna 19 "ur de H. Mis „Pro *ieke T1 rmo" zou iezen, voor de 5'0dpiraaus' tr°kken de mensen iij Vt t>Ze, drommen op naar het ersPlein. De vallende Van de Tweede Pinkster- %0 rw\ ^aar evenveel personen rio r. meer) verzame]d als V aasmorgens om twaalf wanneer de Romeinse Ponti fex de plechtige Zegen „Urbi et Orbi" plach't te geven. Tot ver in de Via della Conciiiazione stond de menigte. Het stoffelijk overschot van onze Heilige Vader Joannes XXIII, zo als het in een van de pauselijke privé-vertrekken ligt opgebaard. Een overzicht van het stampvolle St. Pietersplein t oen op de trappen van de St. Pieter een H. Mis werd opgedragen. Nog geen vijf minuten na het „Ite, missa est" overleed de Paus. dat wil zeggen de kelder onder de St. Pieter. In zijn ,,Motu Proprio" van 5 septem ber 1962 heeft Paus Joannes bepaald, dat na de traditionele rouwplechtig- hedei het stoffelijk overschot van de Paus, nadat de menigte de kerk ver laten heeft, door de Martha-deur naar de Vaticaanse grotten moet worden ge bracht. Slechts de drie oudsten van de verschillende kardinaalsorden, de kar dinaal-staatssecretaris, de aartspriester van de St. Pieter en enkele kanunniken mogen daarbij meegaan. Behalve nog er.kele werklieden, die bij de werk zaamheden van de bijzetting en de ver zegeling van de sarcophaag moeten helpen, ma« niemand anders bij de bijzetting aanwezig zijn. Tijdens zijn leven heeft Paus Joannes nog twee andere wensen ten aanzien van zijn bijzetting bekendgemaakt: dat zijn stoffelijk overschot niet zal worden gebalsemd en dat een klein crucifix, dat hij destijds kocht bij een opkoper en dat hem zeer dierbaar was, hem zal vergezellen in zijn graf. DEN HAAG, 4 juni (KNP). In ver band met het overlijden van de Paus heeft de pauselijke internuntius mgr. G. Beltrami, in de internuntiatuur, Ccr- negielaan 9, alhier, een condoleance-re- gistei neergelegd. Fr is gelegenheid tot tekening tot vrijdag 7 juni, dagelijks van 's morgens tien tot 's middags één uur. DEN HAAG, 4 juni Koningin Ju liana heeft bij het overlijden van Paus Joannes het Vaticaan een telegram van deelneming gezonden, aldus werd door de Rijksvoorlichtingsdienst mee gedeeld. (Advertentie) BARTEUJORISSTR HAARLEM TEL 13439 IEIDSESTRAAT HBIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot woensdagavond (Opgemaakt Ce 11.15 nur) Op de meeste plaatsen droog weer met voornamelijk in de noordelijke provincies tijdelijk meer bewolking. Zwakke tot matige wind in hoofd zaak tussen noord en oost. In de kuststreken lagere, elders ongeveer dezelfde temperaturen. Woensdag Zon: 4.24-20.53. Maan 18.50-3.50. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 4 juni Op 1944 na was het met dertig uren zonneschijn de zon nigste Pinksteren van deze eeuw. Ook vandaag bleef het zomers, maar een onweerstoring boven Frankrijk veroor zaakt in het zuiden wat meer hoge be wolking. De algemene situatie wordt iets minder stabiel, maar voorlopig houdt het weer toch nog wel een zomers karakter met temperaturen boven 20 gr. Aan zee: matige wind tussen oost en noord. Overwegend zonnig met mid- dagtemperaturen van 19 tot 20 gr. Langs de Wadden later een meer noor delijke wind. Zeewater 13 gr. Vooruit zichten: zomers strandweer met later wat meer hoge bewolking. max min neersJ Station; Weer temp temp afgei 24 uui Ypenburg licht bew. 20 10 0 Vlissingen licht bew. 20 10 0 Belde onbew. 21 8 0 De Bilt onbew. 21 10 0 Twente onbew. 21 10 0 Kindhoven licht bew. 21 9 0 Zei-Limburg licht bew. 20 8 0 Helsinki geh. bew. 20 9 15 Oslo geh. bew. 22 14 0 Kopenhagen licht bew. 20 9 0 Londen licht bew. 21 13 0 Amsterdam zw. bew. 21 11 0 Brussel zw. bew. 20 11 0 Luxemburg zw. bew. 21 13 8 Parijs Locamo gisteren vrijwel onb. 20 13 licht bew. 20 10 licht bew. 20 10 onbew. 21 8 onbew. 21 10 onbew. 21 10 licht bew. 21 9 licht bew. 20 8 geh. bew. 20 9 geh. bew. 22 14 licht bew. 20 9 licht bew. 21 13 zw. bew. 21 11 zw. bew. 20 11 zw. bew. 21 13 zw. bew. 22 14 licht bew. 23 12 licht be w 21 8 half bew. 19 7 geh. bew. 20 4 regen 19 11 geh. bew. 21 12 zw. bew. 18 9 zw. bew. 24 10 zw. bew. 24 14 zw. bew. 15 8 half bew. 23 12 Berlijn licht bew. 23 12 0 Frankfort licht be w 21 8 0 München half bew. 19 7 0 Zurich geh. bew. 20 4 13 Genève regen 19 11 11 Wenen zw. bew. 18 9 0 Innsbrück zw. bew. 24 10 6 Athene zw. bew. 24 14 0 Rome zw. bew. 15 8 8 Madrid half bew. 23 12 BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk Zeestraai 50 teiet 4790 Bijkantoor en Red llmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie- W. C. H. Leijdeckers en Mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents Der millimeter hoogte. Omroepers 16 cents eer m m.-hooqte. De administratie Behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder oogave van redenen ie weiqeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents oei week t 2.65 iet maanc 90 oe <*s't9ei Voor klachten over de Dezcging s avonds tussen 5.30 en 7 uur, tel. 20800. DEN HAAG, 4 juni - In de 559e Staatsloterij, vierde klasse, -eertiende lijst, is een prijs gevallen van 15.000 op lot nr. 19765. PAUS JOANNES XXIII OVERLEDEN NA ZWAAR LICHAMELIJK LIJDEN iMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimimiiiiimiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiHiiniiii Vanavond om zes uur wordt het stoffelijk overschot van de derde ver dieping van het Vaticaans paleis naar de St. Pieterskerk overgebracht. De stoet trekt over de Scala Regia door de bronzen deur van het Vaticaan over het St. Pietersplein naar de basiliek. Vanaf woensdagmorgen acht uur kun nen de gelovigen dan defileren langs de baar, tot donderdagavond vijf uur. Een uur daarna, 's avonds om zes uur, wordt het lichaam van de Paus in alle stilte bijgezet in de Vaticaanse grotten, (Advertentie) (Van onze Romeinse correspondent) Aan alarmerende berichten waren wij do laatste dagen gewend. En het ziek teverloop laat bijna uur voor uur zien hoe onzeker de geneesheren waren om trent de afloop van 's Pausen lijden. Heden was het (in tegenstelling met onze gebruiken) ook geen vrije dag in Rome. Was het met een wonderlijk in stinct dat men nu juist uitliep naar de Vaticaanse basiliek? Door de luidspre kers op het Pietersplein, door de radio thuis, werd de Heilige Dienst gevolgd. Om 19.45 klonk het „Ite, missa est". De mensen sloegen een kruis en baden: „De heer hebbe zijn ziel". Er was de gewone beweging, die het eind van een Mis meebrengt, maar men ging nog niet weg. Geen vijf minuten later, toen het plein voller was dan ooit, kwam het bericht dat de geheiligde ziel van de bis schop van Rome was ingekeerd in het Huis des Heren. De indruk was overweldigend, niet in de zin van droefheid om dit heen gaan, maar eerder in vreugde, een dubbele vreugde dat Joannes de Goede uit zijr lijden verlost was en dat naar zijn eigen woorden het ogenblik van „vreugde en glorie" was gekomen. Om 19.50 uur begonnen de doodsklokken te luiden, de grote klok van Sint Pieter met zijn somber dreunende slag elke mi nuut, de lichtere klokkeslagen overal in de lucht. Vergissen wij ons als wü met, alle anderen er eerder een overwinning in hoorden, dan een straf? Nooit in de historie van de laatste eeuwen is een Paus gestorven te midden van een zó groot getuigenis, van wat men ge noemd heeft een volksstemming, een plebisciet van trouw en aanhankelijk heid. Is dit het loon op aarde al van de nederigen, de mensen met mede dogen, de zachtmoedigen en barmhar- tigen, de zuiveren van hart en de vredestichters, die de Bergrede zalig- spreekt? De jonge zoon van een onzer Neder landse collega's in Rome, die meeleefde met het gebeuren in Vaticaanstad en met de smartelijke, lange doodsstrijd van Paus Joannes, was meer dan ont roerd, het greep hem in zijn ziel. Toen heeft zijn vader hem gezegd: „Jongen, je moet niet bedroefd zijn, wii moeten met z'n allen blij zijn, dat zo'n man onder ons heeft geleefd, dat de goede Jan bijna vijf jaar onze Paus was." Uw correspondent kan zich slechts hier bij aansluiten. HARDERWIJK, 4 juni De 19- jarige dienstplichtige soldaat A. J. R. Veraar uit Den Haag is gisteravond laat op het Flevoviaduct alhier door een personenauto aangereden en overleden. Hij stond daar op eigen initiatief met een rode lamp het verkeer te rege len. De bestuurder van de personen auto verklaarde dat de militair plotse ling met zijn lamp voor hem opdook. De soldaat had gistermiddag aan de politie gevraagd of hij mee mocht hel pen het verkeer te regelen. De politie had hem er op gewezen, dat dit niet mogelijk was. Hij was gelegerd in Harderwijk en in gedeeld bij het 41e verbindingspeloton. Hij was niet getrouwd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1