Indonesië doet geheimzinnig met - slechte - de viezenpositie De roepiah is letterlijk geen halve cent waard RQBECO DAGPUZZEL P DE STILLE STRIJD m m Alfredo a De oorlog van de Zeven Bronnen BOODSCHAPPER VAN DE NACHT DE GREENHO Zullen militaire uitgaven nu dalen? het fundament van uw vermogen Twee broers uit Goes ontvluchten Zeeuwse politie Twee vrije boeren op vrije voeten Nat. Volkspartij wint eilandsraad- verkiezingen HOE GELUKKIG TE LEVEN MET REUMATIEK CREDIET- EN EFFECTENBANK N.V. Vliegtuig met 101 inzittenden ivordt vermist Naar België? Derde broer stelend trio nog in arrest Na indiening rekest: Curaqao: door „Modernen van toen in Laren DINSDAG 4 JUNI 1963 PAGINA 4 DJAKARTA, 4 juni Weste lijke diplomaten in Djakarta noe men de deviezenvoorraad van In donesië een van de zorgvuldigst bewaarde geheimen van Indo nesië, bekend aan niet veel meer dan 10 ingewijden. Minister-presi dent Djoeanda noemde dit welis waar overdreven waarbij hij met een voorbeeld aantoonde dat het bewaren van dit soort gehei men in Indonesië vrijwel onmoge lijk is doch hij verheelde niet, dat het zeker niet in het belang van de monetaire^ situatie van Indonesië is, precies aan te geven over welke buitenlandse reserves het land beschikt. Natuurlijk wor den er ramingen gemaakt. Ge schat wordt, dat het bezit aan buitenlandse harde valuta van de republiek toereikend is voor niet meer dan de noodzakelijke invoer van een tot drie maanden. Eerste kwartaal Economische opbouw ERIC DE NOORMAN PSSs JOHN BINGHAM (Wordt vervolgd) KARL MAY n KROMME NIEUWE GRACHT 6 - UTRECHT Aantrekkelijke rentevergoeding op rekeningen-courant met deposito-karakter TELEFOON (030)-15851 POSTGIRO 75651 Een andere schatting van aan wes telijke ambassades in Djakarta verbon den economen is, dat Indonesië min sten* per jaar voor een bedrag van 600 miljoen Amerikaanse dollar aan noodzakelijke goederen moet invoeren en dat voor het kamende jaar het dol- lartekort minstens 350 miljoen zal be dragen. Naast de maatregelen, die de Indonesische regering het afgelopen weekeinde heeft getroffen voor het sti muleren van de buitenlandse handel en die in feite neerkomen op een verdere formele devaluatie van de roepiah, acht men dan ook nieuwe buitenlandse financiële hulp onontbeerlijk. Rapporten, die op westelijke ambas sades zijn opgemaakt over de econo mische toestand, zijn ook over de eer. ste drie maanden van dit jaar weinig bemoedigend. Ondanks het feit, dat de regering erin slaagde enige beperking aan te brengen in de niet door inkom sten gedekte uitgaven, bleef de druk op de roepiah onverminderd aanhouden en daalde de „vrije koers" tot bijna ongekende laagte: tussen de 1200 en 1300 roepiah voor een Amerikaanse dollar, (ca. 0,3 cent per stuk). Volgens ramingen is de nietagrarische produk- tie gedaald tot minder dan 25 procent van de capaciteit. Dit is grotendeels veroorzaakt door gebrek aan grond stoffen en onderdelen, noodzakelijk voor het onderhoud van het produktie- apparaat. Een tijdelijke verbete ring wordt verwacht in de komende maanden door het aanwenden van een Amerikaanse lening van dir. 17 min. een speciale toewijzing uit de eigen de viezenreserves voor de aankoop voor grondstoffen en onderdelen. Maar dit brengt geen verandering in de basis problemen: een ernstig tekort aan de viezen, gekoppeld aan een statische of verminderende produktie door voor de export werkende ondernemingen (met uitzondering van olie), terwijl de behoefte aan deviezen juist abnormaal hoog is. Enerzijds wordt dit veroor zaakt door de aankoop van importgoe deren en anderzijds door de jegens het buitenland aangegane verplichtingen. Een sprekend voorbeeld hiervan is de schuld van Indonesië aan de Sov- f Advertentie) MIDDELBURG, 4 juni Tijdens het afgelopen weekeinde hebben twee van de drie broers De K. uit Goes, die *inds zaterdag 18 mei in verband met diefstallen in Zeeland in arrest zaten, kans gezien te ontsnappen. Zij zijn on afhankelijk van elkaar gevlucht. Vrij dagavond om elf uur wist een van hen op de stoep van het Middelburgs zie kenhuis, waarheen hjj was gebracht voor medisch onderzoek, zijn twee be wakers met een felle sprint te verras- *en. 48 uur later, in de nacht van zon dag op maandag, zag zijn broer zijn kans schoon, toen hem in het groeps- bureau van de rijkspolitie te Kapelle werd toegestaan even zijn cel te verla ten om zich te verfrissen. Ook hij •printte naar de vrijheid. Beiden waren vanmorgen nog voortvluchtig. Zowel in Middelburg als in Kapelle heeft de politie onmiddellijk al het mogelijke gedaan om de ontsnapten te achter halen. In beide gevallen konden zelfs vrij snel speurhonden worden ingescha keld. Zo was men op Tweede Pinkster dag in Kapelle nog volop bezig met speurhonden boomgaarden en schuur tjes te doorzoeken. Men vreest echter dat de beide broers gebruik hebben gemaakt van de Pinksterdrukte en met ae toeristenstroom naar België zijn ontkomen. KRUISWOORDRAADSEL 1 23456789 10 Horizontaal: 1. onneembare vesting: 2. gebied in Duitsland, pers. vnw.; 3. wild zwijn, Belgische plaats met bekende grotten; 4. vliegende witte mier, deel van bijenkorf; 5. Ned. provincie (afk.), meis jesnaam; 6. schrijver; 7. plaats in Zee land; 8. azijn, een en ander, voegwoord; 9. door vreemd gebied ingesloten stuk land; 10. staat in U.S.A., noot; 11. pers. vnw., leerling. Verticaal: 1. bijbels persoon, vermaak; 3. wraak, peuter; 3. brandstof; 4. chns- ten vervolger, heetwatertoestel minus landman, Nat. Arbeids Secr.; 5. acad. graad, slot van zondenbelijdenis; 6. gar nituur, eetgerei; 7. anonymus, edel dier: 8. Amerikaanse republiek, bezit van boer; 9. hoon, ontkenning; 10. proefexa- men, sportevenement. Oplossing 31 mei 1 kist - 2 isar - 3 sate - 4 tree - 5 lans - 6 adel - 7 nero - 8 slok - 9 merk - 10 étui - 11 ruin - 12 kind - 13 norm - 14 die - 15 rite - 16 meel. DEN HAAG. 4 juni Do beide land bouwers, uit Eefde (gemeente Gorssel), de beer G. W. Voortman en zijn be jaarde oom de heer B. Dijkerman, die maandag 27 mei waren gearresteerd, wegens het niet verstrekken van be drijfsgegevens op vordering van het landbouwschap, zijn zaterdagmorgen, terstond na de indiening van een re kest bij de koningin, op vrije voeten gesteld. Hangende de behandeling van de rekesten, zo had de minister van justitie, mr. A. C. W. Beerman, za terdagmorgen bepaald, is de vrijheids straf van de beide „vrije boeren" ge schorst. Boer Voortman was veroordeeld tot een boete van 45 gulden subsidiair 9 dagen hechtenis, zijn oom, de heer Dij kerman, moest twee boetes van in to taal 80 gulden (subsidiair 16 dagen hechtenis) betalen. In zijn aan de koningin geschreven brief zegt de heer Voortman, dat hem door het arrest van de Hoge Raad van 22 oktober 1962 in een zaak tegen hem gewezen, is gebleken, dat de vroegere vonnissen, die tegen hem waren gewe zen, onjuist waren. „Het is daarom niet juist, zo betoogde hij, dat deze vonnissen alsnog werden geëxecu teerd." De heer Voortman stelt verder in zjjn brief aan de koningin, dat hjj in die oude zaak verzuimd had een schrif tuur met cassatiemiddelen in te die nen, waardoor de Hoge Raad aan be handeling ervan niet kon toekomen. Daardoor werd zijn beroep door de Ho ge Raad niet-ontvankeHjk verklaard. De heer Voortman zegt verder, dat hjj onoverkomelijke bezwaren heeft, te voldoen aan voorschriften van het land bouwschap. Ook zegt hij, dat hjj de boete niet kap betlaen. omdat dat een vrijwillige daad zou zijn. Een soortgelijk rekest is ingediend door de heer B. Dijkerman. De heer Voortman is, zoals bekend, voorzitter van het „comité handhaving van vrijheid en recht", dat zich ten doel stelt „met wettige middelen onoir- bare P.B.O.-dwang te bestrijden". WILLEMSTAD, 4 juni De Natio nale Volkspartij van mr. dr. M. F. da Costa Gomez heelt de eilandsraad- verkiezingen op Curasao gewonnen. De partij behaalde twaalf van de 21 zetels tegen tien in 1959. De Nationale'Volks partij werkte samen met de Curacaose Onafhankelijke Partij. Beide wa^n op positiepartijen. De Democratische Partij, die teza men met de Constructieve Volkspartij tot nu toe een meerderheid bad in de eilandsraad, kreeg negen zetels, even als in 1959. De Constructieve Volks partij. die tot nu toe over twee zetels beschikte, heeft de kiesdeler niet kun nen halen en krijgt dus geen plaats in de eilandsraad, evenmin als de Radi cale Volkspartij, die voor het eerst aan de eilandsraadverkiezingen heeft deel genomen. Van de Bovenwindse Eilanden is nog niet veel bekend. Vast staat, dat op Sint Maarten de verdeling gelijk is gebleven; de Democratische Partij bad vier zetels en heeft deze behouden. Ook de Nationale Volkspartij behoudt de ene zetel die zij bezet. jet-Unie, voor het grootste gedeelte ont staan door de aankoop van Russische wapens voor de strijd om Westelijk Nieuw.Guinea. Het afgelopen jaar be liep deze schuld reeds dir. 80 min., in 1965 zal dit bedrag, dat in jaarlijkse termijnen moet worden terugbetaald, zijn gestegen tot dir. 110 min. Een Russische missie, die kortgeleden in Indonesië vertoefde om over de han delsbetrekkingen tussen beide landen te spreken, weigerde de Indonesische wens om deze lasten enigszins te ver zachten op de agenda te plaatsen. Wat waren nog steeds volgens westelijke diplomatieke bronnen de ontwikkelingen in het eerste kwar taal van dit jaar? Het indexcijfer (augustus 1955 is 100) voor levens middelen, textiel en olieprodukten steeg tot ver boven de 2.000, de geld circulatie verdubbelde in een jaar tot naar schatting boven de 130 miljard (volgens sommigen tot 150 miljard) roepiahs en de vrije notering voor de roepiah werd 28 keer zo hoog als de officiële koers. Voor het verloop van in- en uitvoer baseerde men zich op de export van 12 procent in verge lijking tot 1961 en een vermindering van de invoer met 27 procent aan gaven. De economische moeilijkheden heb ben ook niet nagelaten de investerin gen ernstig te belemmeren. Uitstel van en wijzigingen in het grootse 8-jaren- plan voor de economische opbouw wor den dan ook onvermijdelijk geacht. De Indonesische minister van voorlichting, Roeslan Abdoelgani, verklaarde trou wens zelf, dat de financieel-economi- sche situatie van het land nog niet vol doet aan de nodige voorwaarden om een krachtige basis te kunnen leggen voor het uitvoeren van alle punten van het 8-jarenplan. „Wij zien ons ge noodzaakt", aldus voegde hij hier aan toe, „vele goede en dringende plannen uit te stellen of stil te leggen". Buitenlandse waarnemers bestrijden overigens de mening, dat de economi sche achteruitgang van Indonesië uit sluitend zou zijn te wijten aan de in spanningen voor het verkrijgen van „Irian-Barat". Zij wijzen daarbij op het feit, dat de achteruitgang is begonnen in 1950 en aanzienlijk werd versneld na de anti-Nederlandse actie in 1957. Wel heeft de koers van de roepiah de ontwikkelingen in het Indonesisch-Ne- deriands geschil gevolgd. Na de over eenkomst in augustus van het vorige jaar steeg de roepiah ten opzichte van de Amerikaanse dollar van 1200 op 1 tot 600, na te hebben geschommeld naar mate de spanning om het gebied toe- of afnam. Maar daarna is de koers weer snel gedaald. President Soekamo en vele minis ters hebben de afgelopen maanden her haaldelijk de nadruk gelegd op de noodzaak van de economische opbouw, nu de kwesties van de binnenlandse veiligheid en van West-Irian zijn opge lost. „Nooit tevoren heeft het Indone sische kabinet zo veel aandacht be steed aan economische vraagstukken als in de eerste drie maanden van dit jaar", aldus werd in een rapport van een westelijke ambassade over de re cente ontwikkelingen gezegd. De in deze periode door president Soekarno afgelegde economische ver klaring, hoewel daarin geen specifieke oplossingen voor de moeilijkheden werden aangegeven, werd door buiten- 13. „Gegroet Thorfinn," klinkt in de diepe stilte de stem van Erwin. „Ik wist de hele tijd dat jij mij volgde, pijnlijk voor een groot jager om zo in de val te lopen." De Noorse prins lacht spottend. „Jullie zit ten daar knus met z'n tweeën... en maar babbelen... Artor zal je wel een boel vertellen, tevéél naar mijn smaak, om je kalm rond te laten lopen, Thorfinn, en aangezien deze hut toch ook niet zo veilig is als ik hoopte, zal ik andere maatregelen moeten nemen..." Dat is het laatste voorlopig wat de twee gevangenen van Erwin horen... En ver weg in Olafs burcht ijsbeert de Noorman naar mate de dagen verstrijken ongeduldiger door zijn gastvertrek. Fronsend staart hjj naar de witte wereld buiten zijn venster, wachtend op Thorfinns terugkeer. Hij weet dat Thorfinn op zichzelf passen kan maar toch, helemaal gerust is hij niet. De komst van een bode van Winonah geeft enige afleiding. Het blijkt dat de man gezonden is, met een verzoek aan Axe terug te komen in verband met Aranrod. Reeds enkele uren later staat de jongeman gereed met de boodschapper de terugreis te aanvaarden. „Zeg niets van wat hier gebeurt aan de koningin," drukt Eric hem op het hart. „Zend een krijger met m'n hond Wolf dan ga ik achter Thor finn aan, want ik vrees dat er iets gebeurd is..." MOCO COPENHAGEN landse waarnemers toch bemoedigend geacht, omdat 1) de noodzaak wordt erkend van al gemene beginselen, die in het verleden werden genegeerd, 2) een plaats schijnt te worden open- ehouden naast de staatshandei voor et particuliere initiatief en 8) de nadruk wordt gelegd op het belang de bestaande produktiecapaci- teit ten volle te benutten. Het in de praktijk brengen van deze punten zou moeten leiden tot een grote stimulans voor producenten en expor teurs, meer aandacht voor een sluiten de begroting, verbetering van het be lastingsysteem, vereenvoudiging van de economische voorschriften en con trole, meer doelmatigheid in en con. currentie tussen de staatsondernemin gen, groter gebruik van de hulpbron nen en een verdere beperking van de invoer van luxe goederen. Inmiddels wachten buitenlandse waarnemers in Djakarta met belang stelling de nog steeds niet ingediende begroting voor 1963 af. Daaruit zal moeten blijken, of de regering de mi litaire uitgaven, die in 1962 naar ra ming 80 procent van het totale budget uitmaakten, kan besnoeien, nu de In donesische vlag in Kota Baru (Hollan- dia) wappert, en in welke mate de in spanningen zich gaan richten op de economische opbouw. „Nederland kan daarbij helpen door het leveren van on derdelen voor het produktieapparaat en nieuwe machines en door technische bjjstand", merkte een Amerikaanse di plomaat op, hieraan toevoegend: „het vertrek van de Nederlanders in 1957 en 1958 heeft Indonesië veel gekost WAT ML DAT ZEGGEN 7ER IS DUS NIEMAND IN DIT KASTEEL? (Advertentie) Leef opgewekt Neem Togal tabletten. Bevrijdt U afdoende van pim, reumatiek, ischias, spit, hoofd- en zenuwpijn. Morgen reeds mogelijk Toga] is veilig voor de maag. Bij apotheken en drogisterijen. TOGAL 0.95: 2.40: 8.88 19 Op weg naar huis leek de mist nog dikker. Een keer reed een auto langzaam in tegenovergestelde richting langs hem heen, knarsend in de eerste versnelling. De chauffeur leunde uit het portierraampje. Verder waren alle verkeersgeluiden verstild. Hij kwam koud thuis en de mist proefde bitter in zijn mond. Elspeth had de gashaard in het souterrain uitgedraaid en het huis was donker op een lichtkier onder de deur van de slaapkamer na. Hij vond in een kast de rest van een half whisky, schonk het in een glas en dronk het in één teug leeg. Hij moest ervan hoesten omdat hij niet aan onverdunde alcohol gewend was. De warmte in zijn maag deed hem goed. Toen ging hij naar boven. Elspeth keek van haar boek op toen hij binnenkwam. „Zeg wat betekent in 's hemelsnaam die band-recorder beneden?" „Een afscheidscadeau van 't bureau". „Een afscheidscadeau? Wat 'n gek idee om je zoiets te geven." „Het was goed bedoeld," zei hij. „Ik zou zeggen dat ze hun geld wel beter hadden kunnen besteden." „Och, ze weten dat ik van muziek houd," zei hij, denkend aan de concer ten die hij met Isobel had bezocht. „Ze hebben vanmiddag bij het afscheid de toespraken en zo opgenomen." „Hoe was die fuif?" vroeg Elspeth. zonder haar boek te laten zakken. ,,0, heel prettig." „Heb jij zelf een goeie speech gehouden?" „Niet bepaald, een paar woorden maar." Ze bleef weer een paar minuten lezen. „Vreemd, ik zou gedacht hebben dat je wat moeite zou hebben gedaan om een goede speech in elkaar te zetten. Niet dat zulke toespraken iets te betekenen hebben „Nee", zei Harold, in zijn pyjama schietend. „Dat geloof ik ook niet." Hij had met genoegen naar de speeches geluisterd en had zich bij deze bijzondere gelegenheid wijsgemaakt, dat ze misschien werkelijk wat bete kenden. Maar ze had natuurlijk gelijk, ze betekenden niets. Hij zou morgen waarschijnlijk het bandje wel glad maken. Nadat zij het licht had uitgedraaid lag hij nog een poos in het donker te denken en kwam tot de slotsom dat haar, echte diepe haat niet een kwestie was van drift of teleurstelling of zoiets. Haat was een combinatie van vele emoties en haat was koud, zó koel-onverschillig in 't aanvaarden van feiten, dat het bijna geen emotie meer was. Maar het was natuurlijk slecht om te haten en je moest er wél tegen vechten. Harold zei nog altijd 's avonds zijn gebeden op, hoewel Elspeth hem van de gewoonte om voor zijn bed te knielen had afgebracht. Daar hij slaap kreeg begon hij te bidden, maar het was een dorre formaliteit die eindigde in een droom waarin hij probeerde een grote ba) een heuvel op le duwen en hoewel hij na elke duw een klein succes boekte, viel de bal toch telkens weer op hem terug. Hij voelde dat zijn armen moe werden en hij begon te roepen dat een man niet om de dood van zijn vrouw mocht bid den omdat haat heel slecht was en je daartegen moest vechten. Hij werd hijgend wakker en vroeg zich af, of hij het hardop zou hebben geroepen. Maar Elspeth lag in haar eenpersoons bed te snurken. Tegen negen uur de volgende morgen begon de mist op te trekken en midden oft de dag scheen de zon; in de late middag was de horizon echter alweer geel en in de schemering sloot de mist Londen opnieuw geheel in, zij het niet zó dicht als de vorige avond. Elspeth was vroeg uitgegaan en had hem meegedeeld, dat ze niet voor 's avonds laat zou terugkomen. Hij was bezig in de vestibule een boeken kist dicht te spijkeren toen ze uitging. Flink gebouwd, maar niet dik, doelbewust en zelfverzekerd, liep ze de kleine vestibule door, schoof langs de kist en zei hem vluchtig goedendag. Hij keek even op en zag haar goed verzorgde grijze haar onder een kleine blauwe hoed en de sterke lijn van haar kaak en neus. Ze keek hem niet aan en hij vermoedde dat haar geest bezig was met interessanter dingen dan boeken, huizen of echtgeno ten. Het huis was stil en deprimerend, de kamers en gangen slordig en ongezellig met half ingepakte kisten, stukken papier en rommel. Electri- sche gloeilampen zonder kap hingen van de plafonds af en op de wanden waren lichte plekken waar schilderijen hadden gehangen. KUK DE KEUKEN EENS! GEEN VUUR. t GEEN BROOD! GEEN DAM! NIETS/!N/ETS DAN STOF EU SP/NNE WEBBEN LATEN IVE EENS /MOE ANDERE VERTREKKEN GAAR KIJKEN i 19. „Laat dat beest maar lopen! Dat is niet te temmen," schreeuwde Sam, toen ik mijn beredoder tegen een boom zette en mij op de rug van de weer opgekomen muilezel slingerde. „Hij zal gehoorza men!" riep ik terug, terwijl ik mijn benen zo stijf ik kon in zijn zijden drukte. Dit kon ik beter dan Sam. Het muildier probeerde mij dezelfde streek te leve ren, die bij Sam gelukt was, maar ik trok uit alle macht aan de lasso, zodra hij wilde gaan liggen. Zo wist ik hem staande te houden. Het was een zeer zware strijd van kracht tegen kracht maar tenslotte werd zijn tegenstand minder. Zijn wiedend gesnuif ging over in een kort hoesten en tenslotte stortte het uitgeput onder me neer en bleef met van ver moeidheid verdraaide ogen liggen. Ik was bijna net zo uitgeputWat ben jij voor een man! Je was sterker dan dat dier!" riep Sam uit. „Ik ben een greenhorn, dat weet je toch?" hijgde ik met een moeizaam lachje. „Houd toch op met die grapjes» je hebt geluk, dat is alles, als ik me niet vergis," pareerde Sam, terwijl hij zadel en halster van zijn paard afhaalde. Het muildier, liet zich rustig zade len, al beefde het over al zijn leden en even later reden wij terug naar het kamp. Sam was zo blij als een kind en had de meeste praatjes. Advertentie 7? LAREN, 4 juni Honderdzestig schilderijen van 58 meest Vlaamse oude meesters uit de periode van 1570 - 1630 zullen te zien zijn op de tentoonstelling die, als onderdeel van het Holland Festival, ln het Singer Museum op vrijdagavond 14 juni door mr. H. J. Reinink, de directeur-gene raal van de culturele buitenlandse be trekkingen van het ministerrie van O., K. en W., zal worden geopend. De ten toonstelling draagt de naam „Modernen van toen", waarmee de organisatoren tot uitdrukking hebben willen brengen hoe deze schilders binnen het kader van hun tijd modern en soms zelfs revolutionair waren. ANCHORAGE, 4 juni (UPI) Canadees vliegtuig heeft in de Golf Alaska kussens en reddingsvlotten drijven, die, naar men vreest, stig zijn van een gecharterde DG' 101 personen aan boord, die s'n, „sfel, teravond wordt vermist. Het Jc,:eiit eigendom van de „Northwest d Airlines", vervoerde 95 personen, fT-eje- 'ikaansc militairen en hun fan»1 'r/,e* den. De bemanning bestond uit koppen. iS De reis moest van de vliefLgaT McChord nabij Washington £®aIlnch0" Elmendarf, een vliegbasis naby i\, 0rti rage( Alaska. Het vliegtuig h®^seiijK« negen minuten over acht Plaa,: jate" tijd voor het laatst iets van zien con- horen. De gezagvoerder nam to gaf tact op met hpt eiland Annette ten een positie op, die 200 kllofP noordwesten van Ketchikan i»R- Op de plaats, waar de eet vlotten zijn waargenomen, gol sterke zuidwestelijke wind, ven hoog opjaagt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 4