Amsterdammer handelde vanuit Parijs in porno grafische lectuur THAILANDS VORSTENPAAR IN JAPAN r a Tweede Kamer herdenkt Paus Joannes XXIII Ie Sumatra-inschrijving 1963 werd groot succes Aantal studerenden aan T.H.'s zal toenemen met 100 pet. DE Afscheidsaudiëntie van de gestorven Paus Haring voor vorstin „CLOSE-UP"- AFFAIRE Tijdens 14-daags bliksembezoek aan ons land in de kraag gegrepen Prins Rainier vertrokken Rede voorzitter mr. F. van Thiel Het was alsof de H. Vader diep Luchtmachtka pel- optreden afgelast in Eindhoven Nederland verreweg grootste koper Pieters Graafland door Portugese clubs gepolst Op de campus ook ruimte voor allerlei recreatiemogelijkheden Staten-Generaal geopend EIS VOOR RECHTBANK: EEN JAAR Socrates faillissement Hof wijst vordering van „ambassadeur re Daad" af Heilige Kans voor De Waard in Tour de France Aanbod van Belgische ploeg Pontificale Mis van requiem voor de Paus Uitzending door tv uit Den Haag vrijwel zeker Bij Gerzon gang van zaken niet ongunstig Vrijzinnigen IVVC rouwen om dood Paus Prof. Vlugter, adviseur T.H.-Twente: Verenigde vergadering in de Ridderzaal Durbridge DONDERDAG 6 JUNI 1963 PAGINA 11 ROME, 5 juni Uitgestrekt op een twee meter hoge vierkan te katafalk heeft het stoffelijk overschot van Paus Joannes van daag in de St. Pieter een grotere audiëntie verleend dan de H. Va der in zijn leven ooit heeft mee gemaakt. Een onafzienbare schare Romeinen en toeristen stroomde over het St. Pietersplein de basi liek binnen om afscheid te nemen van de Opperherder. Het was de meest aangrijpende audiëntie welke ik me had kunnen voor stellen, massaal en toch voor iedereen een persoonlijke beleve nis. 4 door Francis VLAANDEREN hl1!, (Van een onzer verslaggevers) ^STERDAM, 5 juni Over het ooid van de 40-jarige Amsterdamse Hlflsehriftenhandelaar B. C. H., ontspon JCh vanmorgen voor de rechtbank een CJjJische strijd tussen de officier van Justitie mr> E. van Benesse en de J®tdediger van H., dr. L. P. van der De officier van justitie meende Justitie Ver d 1 last de strafbaar was aan de hem ten ste gelegde verspreiding van por- °Krafische lectuur en eiste een jaar Suvangenisstraf met aftrek waarvan o*1® maanden voorwaardelijk. De ver- bn - r <11e de aanstotelijkheid van de Rekjes fel bestreed was van mening, zijn cliënt niet in strijd met de ba i. ffehandeld. Hij vroeg de recht- ank ontslag van rechtsvervolging op leggen en H. onmiddellijk in vrijheid k stellen. l Het verzoek tot onmiddellijke invrij- JJU'dssteMing werd na overleg in de aadkameT door de rechtbank toegewe- liu op vo°rwaarde dat H. zijn paspoort •"leverde en een borgsom zou storten. Als tweede figuur in deze omvang- *uko pornogragiezaak stond een 50- JUrige Amsterdammer terecht, die slechts een ondergeschikte rol had Bespeeld en evenredig daaraan ook ®en zeer karig loon voor zijn werk «ad ontvangen. Tegen hem e'iste de officier van justitie drie maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk met een Proeftijd van drie jaar alsmede een Seldboete van 250 gulden subs. 50 dagen hechtenis. De officier van justitie rekende de "8-jarige H. als de grote man in deze zaak. H. was al eens eerder we gens handel in pornografische lectuur en foto's met de justitie in aanraking geweest. Hij was echter weer ener giek de vroegere weg ingeslagen, maar had er naar zijn idee bijzonder slim aan gedaan om zijn dagelijkse arbeid naar het buitenland en wel Parjj;. te verplaatsen. „Ik ben dan In Nederland niet strafbaar" had hij na zijn arrestatie tegen de rechter-com- missaris gezegd. In Parijs werkte hij samen met een Rotterdammer en diens Franse vrouw. Het drietal han delde in tal van boekjes, die later na de arrestatie van H. door de politie sis pornografie waren omschreven. De prijs liep uiteen. De Engelse boek jes kostten 5 dollar, voor een Duitse uitgave moest de koper 30 DM neer tellen. „Ik heb ze gratis mogen lezen, maar ik zou het geld er nooit voor over hebben gehad" riep de presi dent. mr. J. Knottenbelt, vanmorgen Uit. „Maar", zo vervolgde hij „er zijn natuurlijk altijd wel mensen die er van houden en daar hebt U van ge profiteerd". H., die met beide elle bogen bp het verdachten hekje leun de, knikte schuldbewust. Er werd ook in fotoboekjes en losse foto's gehan deld. Er waren zelfs kleurendia's, die Per vier stuks in een kartonnetje ver- Zonden werden. Er lagen op de grote tafel voor de president zowel boeken, foto's als dia's. De president bekeek de in be slag genomen voorwerpen tijdens de behandeling van de zaak zo nu en dan oppervlakkig. Do 50-jarige Amsterdammer de K. tvas als expediteur opgetreden. Hij kreeg partijen zowel van H. als van diens collega uit Parijs toegestuurd. Hij maakte er in zijn woning in Amster dam-Zuid keurige stapeltjes van drie kilo van en bracht deze keer op keer onvermoeid naar het postkantoor. Hij ^as er een regelmatige klant van post- Paketten. De Amsterdamse expediteur kreeg Wekelijks van H. slechts kleine partij on, maar van de Rotterdammer uit Parijs kwamen maandelijks wel ge middeld 500 a 600 boeken binnen, die J'erzonden moesten worden. De K. kreeg niervoor een beloning van 80 gulden Per maand. „Ik geloof dat bij nauwe lijks 5 cent per boek haalde" riep de officier van justitie uit. „Maar ja, je hebt werkpaarden en luxe paarden" vervoIgde hü, doelend op het bedrag van 15 tot 20 gulden dat H. aan één boek zou hebben verdiend, buiten zijn garantieloon van 1250 francs per maand. „Ik las de boekjes nooit" de 50-jarige de K. varnr waren in het Engels of in het Duits verklaarde vanmorgen. „Ze AMSTERDAM, 5 Juni Het ge rechtshof heeft het beroep verworpen, oat de thans in Heiloo wonende be drijfseconoom en „ex-ambassadeur van de Heilige Daad" J. instelde tegen de beslissing van de Amsterdamse recht bank, die deze ex-employee van de failliet verklaarde bouw- en handels maatschappij N.V. Socrates weigerde als preferent en concurrent schuldeiser m het faillissement te erkennen. Het ging om een salarisvordering van i 18.000 en een bedrag van 81.050 voor een beweerde geldlening. De N.V. So crates -zou dit geld hebben geschonken Voor reis- en verblijfkosten van vier «ich noemende ambassadeurs van de ..bovenkerkelijke, universele en chari tatieve organisatie De Heilige Daad", die zich met de oprichting van deze organisatie bezighielden. Op Majorca o.m. een universiteit voor 2000 stu denten worden gebouwd door de N.V. «écrates, die als tegenprestatie de aan loopkosten voor De Heilige Daad zou debbèn gefourneerd. Zoals bekend is, werd de Heilige Daad-organisatie door de politie als een schertsorganisatie ontmaskerd en J„ een van de steun pilaren, is wegens oplichting tot acht- ti«i maanden veroordeeld. Evenals destijds de rechtbank is ook dot gerechtshof er in zijn overwegingen vanuit gegaan, dat de „Heilige Daad" ais organisatie nimmer heeft bestaan, «et gerechtshof heeft het aanbod van om binnen negen maanden het be- vdjs van de voorbereide oprichting van deze organisatie te leveren, naast zich neergelegd omdat o.m. de door J. ge pretendeerde vordering door een veel grotere tegenvordering van de curato ren iri het faillissement - Socrates wordt overtroffen. Hierbij gaat het o.m. mn een bedrag van 165.000 Mark, dat po giving als eerste aanbetaling op een koopsom voor een stuk grond op v,;f9rca- Het gerechtshof geloofde dat merdoor de N.V. Socrates onrechtmatig oenadeeld, omdat van geen investe- irig kan worden gesproken wanneer er SreP organisatie bestaat waarvan voor- v!Ü? Is te verwachten. Het hof achtte net onaannemelijk dat J. het bestaan ,®."e „Heilige Daad" in oprichting zal kunnen bewijzen, omdat hij daartoe vanaf juli 1959 de gelegenheid neeit gehad. Toen werd het voorlopige Koopcontract voor de gronden op Ma jorca getekend. geschreven of vertaald en die talen ken ik niet. De foto's heb ik wel eens Ingekeken. Ik wist ook wel wat voor soort lectuur het was. Maar ik deed het eigenlijk meer voor H. die het zo bijzonder druk had en aan rnjj gevraagd had of ik hem niet een beetje kon hel pen". „Ik las de boekjes ook niet" verklaarde H. even later. „Ik houd meer van een detective, boeken van Havank en zo." „Maar u wist toch wel dat het smeri ge boekjes waren?" vroeg de president. Verdachte beaamde dat nadrukkelijk. Uit de stukken bleek nog, dat de Franse boeken vanuit Parijs verzonden wa ren, de Engelse en Duitse uitgave had de K vanuit Amsterdam over de hele wereld verstuurd. De adressen had de K. altitd van H. gehad die eens in de veertien dagen met een vliegtuig uit Parijs overkwam om zijn gezin te be zoeken en de K. zijn loon uit te beta len. Alles zat perfect in elkaar. „Er moet behoorlek aan verdiend zijn" con cludeerde de officier van justitie van morgen. „Als ik bedenkt dat H. iedere twee weken met een vliegtuig over kwam en er bovendien in Nederland een auto voor zijn gezin, waarvan nog vijf kinderen thuis waren, op na kon houden". Tijdens een van deze bliksembezoe ken was H. door de Amsterdamse ze denpolitie in de kraag gevat. In het huis in Amsterdam Zuid waar De K. woonde werd nog. een party van 2650 pornografische boekjes aangetroffen, waarvan de verkoopwaarde op 80.000 gulden werd geschat. De politie was de zaak op het spoor gekomen door de al te regelmatige gang van De K. naar het postkantoor in Zuid. De Rotterdamse collega van H, die zyn vriend niet meer zag opdagen bleef wijseiyk in het buitenland. Hy verbluft op het ogenblik in België. De officier van justitie zei in zijn requisitoir dat het er niet toe deed dat H. vanuit Parijs had gewerkt. „Het verspreiden van pronografische lectuur is ook in Frankrijk strafbaar" aldus, mr. van Renesse. „Bovendien heeft hij de boekjes via de Nederland se grens naar Amstardam verzon den' Dat de lectuur aanstotelijk is stond volgens hem zonder meer vast. „Na dertig bladzijden was ik een vies woord al tachtig keer tegengeko men. De verdediger van H. betwist te de aanstotelijkheid. „Bij een eer dere zaak voor uw rechtbank zijn soortgelijke boeken vrijgegeven. Bo vendien kan men deze romannetjes gewoon in Parijs langs de Seine ko pen" Hij haalde ook nog een arrest aan over de plaats van handeling, waarna hij ontslag van rechtsvervol ging vroeg. In beide zaken is de uitspraak bepaald op 19 juni. SCHIPHOL, 5 juni Na een privé- bezoek van drie dagen aan ons land Is prins Ralnier vanochtend naar Mo naco teruggekeerd. Vergezeld van de heer Caruso, die kapitein zal worden van het in Groningen bestelde jacht „Albecaro", en van zijn particulier se cretaris Pierre Rey, stapte hy in het ïyntoestel van Flnnair naar Pary's. Onder de schuilnaam „Comte de Ro- chemont" is de prins er in geslaagd zich vrijwel onopgemerkt door het pu bliek in ons land te bewegen. Hij ver bleef in het Hiltonhotel en bracht op Tweede Pinksterdag een bezoek aan zijn in aanbouw zijnde jacht in Groningen. Des avonds wandelde hij door de Leid- sestraat in Amsterdam en bezocht een nachtclub, waar niemand hem herken de. Op Schiphol deed de heer Alfred Hei- neken, met wie de prins persoonlijk be vriend is, hem uitgeleide. Koning Phumibol en koningin Sirikit van Thailand brengen een officieel bezoek aan Japan. In de stad Nara bezochten zij een park, waar de herten niet tevergeefs beroep deden op de koninklijke goedgeefsheid. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM, 6 juni De Neder- lanse onafhankelijke Jaap de Waard uit Rqsoord krijgt een kans dit jaar uit te komen in de Tour de France. De leider van de Belgische ploeg „De Groene Leeuw" heeft De Waard een plaats in zijn ploeg aangeboden. De 23-jarige coureur heeft dit aanbod te danken aan zijn goede rijden in de Ronde van België voor onafhankelijken. Ook in de Ronde van het Midden-Oosten, een Franse klassieker, heeft hh de aan dacht op zich gevestigd. Jaap de Waard zal, wanneer hij het aanbod aanvaardt, over moeten gaan naar de professio nals. Sjefke Jansen, die De Waard het nieuws meedeelde (Jansen Is de contactman voor Nederland van de Belgische ploeg) verklaarde, dat hij de renner zou ad viseren niet in te gaan op het aanbod. Voor de Belgen zou hij niet meer zijn dan een knecht, terwijl hjj, wanneer hij onafhankelijk blijft, opgenomen zou worden in de Nederlandse ploeg, die deelneemt aan de Ronde van de Toe komst, waarin hij als kopman van start kan gaan. Als de Waard het aanbod aanvaardt, zal hij in de Tour de France zijn dien sten moeten verlenen aan de kopman Junkermann. WENEN, 5 juni (UPI) Twee jonge Hongaren zijn er gisteren in geslaagd op klaarlichte dag de Hongaars-Oosten rijkse grens over te steken, nadat zij een gat hadden gevonden in de prikkeldraad versperring, aldus de Oostenrijkse politie. De twee jongens, een 20-jarige sloten maker en een 25-jarige timmerman sta ken een mijnenveld over en bereikten veilig de provincie Burgenland, waar zij de politie-autoriteiten politiek asiel vroegen. De vluchtelingen verklaarden dat zij van huis waren gevlucht vanwege de slechte economische toestanden in Hongarije. DEN HAAG, 5 juni Indien ooit een Paus by zyn sterven terecht in deze Kamer wordt herdacht, dan is het Paus Joannes XXIII aldus mr. F. J van Thiel, voorzitter van de Tweede Kamer vanmiddag bq de opening van de eer ste vergadering van deze nieuwe Tweede Kamer. Mr. Van Thiel zei, dat dit Pontificaat immers zeer in het bijzonder geken merkt werd door een onvermoeid stre ven naar de verwezenlijking van twee grote idealen, die wij allen voorstaan, gelovigen zowel als niet-gelovigen. „Wij allen waren toch bij voortduring getui gen van zijn grote ijver voor de sociale gerechtigheid en zijn niet aflatend vech ten voor de vrede en voor de toenade ring der volkeren.'' De voorzitter noemde de twee en cyclieken van de Paus, „Mater et Magistra" en „Pacem in Terris" gro te monumenten te zijner nagedachte nis, meesterwerken, niet alleen gele zen, bestudeerd en gewaurdeed in de besloten kring van katholieken, maar ver daarbuiten ook aangehaald als maatgevende richtlijnen. In de eerste encycliek liggen de sterke fundamen ten, waarop de sociale gerechtigheid moet worden opgebouwd, in de twee de wezenstrekken van de ware vrede. Uniek in de wereldgeschiedenis was, dat „Pacem in Terris" in de algeme- nt vergadering van de United Na tions met grote belangstelling en In stemming werd aangehoord. De heer Van Thiel zei verder dat het Pontificaat van Paus Joannes slechts onvolledig getekend zou zijn, indien niet wera gewezen op het grote Conci lie, waartoe hij het initiatief nam en aan de voorbereiding waarvan hij met inspanning van al zy'n krachten heeft gewerkt. Zijn hartewens, aldus mr. Van Thiei, was de eenheid der christenen mede door de vernieuwing van het le ven der katholieke kerk. Daarvoor heeft hy gebeden, gewerkt, geleden en daarvoor Is hy aller dank waardig. De voorzitter meende zich te moeten beperken tot deze eenvoudige opsom ming van de kernpunten van Paus Jo annes' werk. Daardoor, zo stelde hij vast, wordt het best gehandeld in de geest van deze eenvoudige boerenzoon uit Noord-Italië, die ook in het Vaticaan de eenvoudige Herder is gebleven. Als de Paus van de eenvoud zou men hem terecht kunnen kenschetsen, die een ieder met wie hij in aanraking kwam hartelijk, oprecht en met grote eenvoud tegemoet trad. „Wij herdenken Paus Joannes met grote dankbaarheid als een der groot ster: van de wereldgeschiedenis der laatste jaren," aldus de heer Van Thiel. DEN HAAG, 5 juni (KNP) Dins dag 11 juni om 8 uur 's avonds zal de pauselijk internuntius in Nederland, mgr. G. Beltrami, in aanwezigheid van het Nederlands episcopaat, het corps diplomatique en vele regeringsverte genwoordigers, een pontificale Requi emmis opdragen voor de zielerusf van Paus Joannes in de St. Jacobskerk aan de Parkstraat alhier. Het is zo goed als zeker dat de KRO-televisie de plechtigheid zal uitzenden. AMSTERDAM, 5 juni Op de aan deelhoudersvergadering van Gebr. Ger- zon's Modemagazijnen is meegedeeld, dat de gang van zaken in het lopende boekjaar niet ongunstig is. „De hoofd zaak is dat wy de onkostenstijging kun nen opvangen en dat is tot nog toe gelukt", aldus de directie. Een verdere prognose voor dit jaar kon men niet maken, omdat het bedrijf in hoge mate afhankelijk is van de weersomstandigheden, maar wel werd gezegd dat de „trend" van vooruitgang in het tweede halfjaar van 1962 nu wordt voortgezet. De enige problemen van de directie zijn het aantrekken van personeel en de vijfdaagse werkweek. Over de investeringsplannen werd meegedeeld, dat het wachten voor de nieuwe vestiging in Eindhoven is op de bouwvergunning. Moderniseringsplan nen voor het bedrijf in Amsterdam worden uitgewerkt. Tenslotte werd naar aanleiding van een vraag over het deelnemen in shop- pingcenters door de directie gezegd, dat een groot deel van de in aanbouw zijnde centers niet geschikt is voor Gerzon. Enkele betere kunnen op de duur wel aantrekkelijk zijn, b.v. die in Amstelveen en Leidschendam. Het stoffeiyk overschot was gekleed in een witte albe en een rood kazui fel. De voeten staken in rode met goud geborduurde schoenen. De handen, in rode handschoenen, omklemden een crucifix. Het hoofd was getooid met een vergulde mijter. Doordat de met rode zijde bespannen katafalk enigs zins naar voren helde en het bovenli chaam van de dode op een kussen rustte, kon men het gelaat van de Paus duidelqk zien. Een ogenblik om nooit te vergeten. Zo vredig en ontspannen waren de trekken, dat het was alsof de Paus sliep. Slechts de kleur van het gelaat grijsgrauw, als uit klei geboetseerd verried dat men op audiëntie was gekomen bij een dode. Vanmorgen heb ik Rome voor het eerst zien rouwen. Zelfs de hemel HAARLEM, 6 juni Het Interna tionaal Verbond voor Vrijzinnig Chris tendom en geloofsvrijheid (I.V.V.C.) heeft een telegram van deelneming in de rouw om het overlijden van Paus Joannes XXIII naar Rome gezonden. In het telegram wordt gezegd dat de miljoenen mensen die in het IVVC ver bonden zijn, treuren om het heengaan van de Paus en God danken voor het werk dat hij met zoveel ijver en toewij ding heeft gedaan om de eenheid tus sen de christenen over de gehele wereld te bevorderen. EINDHOVEN, 6 juni. In het ka der van de viering van „Vijftig jaar militaire luchtvaart in Nederland", zal morgen op de vliegbasis Eindho ven een „open dag" worden gehou den. De vliegbasis zal van negen uur af zijn open gesteld voor ieder die belang stelt in vliegen en wat daar mee samen hangt. In verband met de bijzetting van Paus Joannes XXIII zal vanavond de kapel van de luchtmacht op het Fre- derik van Eedenplein niet optreden. Evenmin zal het college van b. en w. de autoriteiten van de feestvierende vliegbasis Eindhoven in het museum ontvangen. (Van onze tabaksmedewerker) BREMEN, 5 juni De verkoop van de 5294 pakken Sumatra-tabak, die door de Deutsch-Indonesische Tabak-Handels- geselischaft m.b.H. verleden vrijdag, 31 mei in de lste Sumatra-inschrijving te Bremen werden aangeboden, bewees weer eens te meer, dat voorspellingen omtrent de ontwikkeling van het prijs niveau gewooniyk niet uitkomen. Rede- ïyke argumenten, zoals bijvoorbeeld de grotendeels door het hoge vochtgehal te zeet matige hoedanigheid (om het maar matig uit te drukken) van de nieuwe oogst en o.a. ook de tijdens het afgelopen lange winterseizoen teruggelopen omzetcijfers bij de siga- renindustrie in binnen- en buitenland, schqnen op de prqsontwikkeling geen invloed te hebben. Reeds toen het eerste tempo afkwam het gehele tijdschema bestond slechts uit 3 tempi, waarvan de afwik keling liefst 41/2 uur duurde werd het duidelijk, dat deze tabakscampagne weer op een zeer hoog prijsniveau in zette, dat in net verdere verloop van de inschrijving zelfs nog een opwaarts- gaande tendens vertoonde. Dat enkele partijen onder makelaarstaxaties ver kocht werden, zoals o.a. de Mandige- wassen doet aan de genoemde vaste prijsvorming geen afbreuk; dit ligt trouwens op een terrein, dat misschien nog voor ontwikkeling vatbaar is. Van de ca. D.M. 16 miljoen, die deze inschrijving in de eerste hand op bracht, ging voor ruim DM 13 miljoen naar Nederland. Frankrijk en Zwitserland zijn deze keer als kopers van partijen In het geheei niet opgetreden De Franse Re gie beschikt immers over de eerste keus uit de Cameroun-tabak, waarvan elke oogst niet alleen groter wordt, maar tevens door een tot nu toe zorg vuldige manipulatie regelmatig vooruit gaat. De Zwitserse Industrie koopt reeds sinds jaren op voorraad en kan derhalve een afwachtende houding aan nemen. Opvallend was de eensgezinde terughoudendheid van de Denen, die slechts met 303 pakken naar huis gin gen, terwijl zij anders voor de tabaks- markt een steunpilaar van betekenis kunner zijn. Hoofdkopers van de Nederlandse han del waren: A. L. van Beek en Koch en Co., Rotterdam; Frowein en Co, Arnhem en de T.E.I.C., Gazan v. d. Linden en Co., Schleicher en v. d. Wetering en Bleijs en v. d. Kroft, Am sterdam. Van de Nederlandse fabrikanten koch ten: „Agio" 289 pakken 81/TL/l a ca D.M. 34,-, 86 pakken 89/S&R/2A a ca D.M. 24.-, 155 pakken 89/SViR/2 a D.M. 34.65 en 60 pakken 80/QB/2A k ca D.M. 29.29. „Willem II" 103 pakken 82/Tandem/2A a ca D.M. 30.20 en 229 pakken 69/Deli/P /2A a ca D.M. 26.77. „Hofnar" en „Ritmeester" samen 126 pakken 84/TH/l a ca D.M. 3275a „Elisabeth Bas" 53 pakken 91/PG/l'a ca D.M. 37.75. Vrije transakties in de tweede hand werden slechts in bescheiden hoeveel heden afgesloten. Verder schijnt er iets aan de aan- vooren van de tabak te haperen. Eerst was het de inschryving van 10 mei j.i., die wegens te late aankomst van de scheepsladingen niet kon doorgaan, nu is het weer de 3de Sumatra-in schrijving geïnteresseerde groepen ge- 1963 in de plaats van de 2e Ja va-In schrijving zal plaatsvinden. De Suma tra-inschrijving in de week van 8 t.m. 12 juli a.s. gaat echter wei door. Aangaande de verhoudingen van de aankopen door de diverse bij de lste in schryving geïnteresseerde groepen ge ven wij nog de volgende overzicht: Nederl. handel 2796 pakken 52.82 a D. M. 19.32 bedr. D.M. 8.103.000,— 50.27 rouwde mee. Toen om acht uur het défilé begon, pakten grauwe wolken zich boven de stad samen en om half tien vielen de eerste druppels van een regenbui, die steeds heviger werd en uren aanhield. De hemel weende en als van de weeromstuit weenden ook de Romeinen, die zich in een onafgebroken brede stroom naar de St. Pieter begaven om voor de laatste keer hun geliefde Paus te zien. Maandagavond had ik mij verbaasd over de bijna opgewekte stemming op het St. Pietersplein en ook dinsdag avond, toen het stoffelijk overschot naar de St. Pieter werd overgebracht, was de sfeer onder de tienduizenden kij kers eerder geanimeerd dan bedroefd. Maar vanmorgen heb ik de Romei nen dan toch in rouw gezien, biddend en met betraande ogen. Naarmate de menigte, voetje voor voetje voort- schuifelend over het St.-Pietersplein. de basiliek dichter naderde, werd het geroezemoes minder. En eenmaal bin nen verstomde het geluid helemaal. Priesters tn alle schakeringen, theo loganten in hun kleurige togen en non nen in alle denkbare habijten lieten de rozenkrans door de vingers glijden, en steeds meer anderen volgden hun voor beeld. Zo schuifelde een biddende stoet nader, steeds langzamer, steeds dichter opeengepakt. Ik heb een kwartier nodig gehad om van de ingang van de St. Pieter naar de katafalk te komen, die vóór het Pausaltaar was opgesteld. De laatste tientallen meters heb ik niet meer gelopen maar werd ik voortge dreven en geperst, snakkend naar adem. Maar tenslotte kwam ik dan toch bö de afscheiding, op nauwelijks vijf me ter afstand van de katafalk. Aan weerszijden hadden twee monsignori en zes leden van de Edelgarde de do denwacht betrokken, stram en onbe weeglijk. Mij vastklemmend aan de houten afscheiding heb ik geprobeerd even stil te staan, de druk van dui zenden achter my trotserend. Daar lag de Paus. Mijn ogen foto grafeerden het vredige gelaat dat voor altijd onuitwisbaar in mijn geheugen geprent zal blijven De druk in mijn rug werd onhoudbaar en tenslotte moest ik wel los laten. Avanti prego door lopen alstublief smeekten de gardisten, die met verbijstering in hun ogen de nog steeds zwellende stoet slechts cen timeter voor centimeter zagen voort gaan. Zo zal het gaan tot donderdagavond, zelfs gedurende de nacht. Het is alsof heel Rome afscheid nemen wil, voor de laatste keer het gezicht wil zien van de Paus, die slechts kort in hun mid den is geweest en zich desondanks zo bemind heeft gemaakt dat men voor de ze afscheidsaudiëntie het gevaar trot seert om letterlijk onder de voet gelopen te worden. NIC. SCHRAMA ft De eerste hollandse nieuwe haring werd donderdag aan koningin Juliana aange boden op het paleis Soestdijk. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM, 6 juni Eddie Pie ters Graafland, doelman van Feqenoord heeft contact met vertegenwoordigers van twee Portugese topclubs, waarby gesproken is over een eventuele trans- Ier. Feijenoord's doelman verklaarde desgevraagd, dat er twee interessante aanbiedingen zijn gedaan. „Ik moet het overwegen, want ik heb in Rotterdam een goed lopende zaak opgebouwd". Het contact, aldus Pieters Graafland, dateert reeds van na de wedstrijd van Feyenoord tegen Reims. Het is niet Benfica, dat belangstelling heeft voor Pieters Graafland. Verenigde Staten. Dr. Walter Hall- stein, voorzitter van de Europese Com missie, heeft gisteren in New York het ere-doctoraat in de rechten van de Co- lumbia-undversiteit ontvangen. (Re* ter) (Van onze correspondent) ENSCHEDE, 6 juni „De chemi sche industrie telt één ingenieur op elke omzet van 10 miljoen". Tot deze berekening kwam prof. dr. ir. J. C. Vlugter, adviseur bij de Technische Hogeschool Twente en toekomstig voorzitter van de afdeling der che mische technologie woensdagmiddag tij dens de algemene ledenvergadering van de vereniging van de Nederland se Chemische Industrie. Nederland telde in 1962 2370 afgestu- DEN HAAG, 5 juni In opdracht van koningin Juliana heeft de minister van Binnenlandse Zaken, mr. E. H. Toxopeus, vanmiddag in de Ridderzaal de verenigde vergadering van de Sta- ten-Generaal geopend. Minister Toxopeus zei in een korte redevoering onder meer het volgende: „Bij de werkzaamheden, die thans een aanvang nemen, en waarbij al lereerst de voorstellen tot verandering van de grondwet uw aandacht zullen vragen, zult gij u gesterkt weten door het vertrouwen, dat het Nederlandse volk u onlangs heeft geschonken. Mo ge God uw arbeid zegenen, opdat hij tot heil zal strekken van land en volk". De opening van de verenigde verga dering werd bijgewoond door de meeste leden van het demissionaire kabinet als mede door twee senatoren en twee afgevaardigen van het Mexicaanse par lement. Deze werden begeleid door de Mexicaanse ambassadeur in Den Haag en diens secretaris. Na afloop van deze ver enigde vergadering kwamen de Kamers in afzonderlijke vergaderingen bijeen. Ned. industrie 1101 20.80 Duitse handel 681 12.86 Duitse industr. 204 3.85 Engelse industr. 209 3.95 Deense industr. 303 5.72 31.23 9.16 17.75 32.07 8.26 5.157.000,— 31.99 935.000,— 5.80 543.000,— 3.37 1.005.000,6.24 375.000,— 2.33 Totaal 5294 pakken 100 h D.M. 20.30 bedr. D.M. 16.118.000,— 100 deerde chemische ingenieurs, van wie 13 procent is geëmigreerd. Twaalfhon derd ingenieurs zijn werkzaam in indus triële bedrijven; de dienstensector (han del TNO enz) telt 388 ingenieurs, bij het onderwijs zijn 252 ingenieurs betrokken en 529 ingenieurs (gehuwde vrouwen, mi litairen, gepensioneerden) zijn niet ac tief werkzaam. De chemische industrie telt van het totaal van 2370 gespeciali- seerden slechts 355 ingenieurs Het aan tal studenten zal in de toekomst met 50 procent toenemen; het aantal stude renden aan technische hogescholen zal naar verwacht, zelfs stijgen met 100 pro cent. Het is dan ook duidelijk, dat de technische hogeschool Twente na de ope ning in september 1964 een grote toe loop zal kennen. Over de bezetting van de leerstoelen zei prof. Vlugter optimis tisch te zijn. Er zijn reeds thans con tacten gelegd met toekomstige profes soren. Naar de mening van prof. Vlugter is de campusgedachte niet alleen geba seerd op praktische redenen (o.m. het tekort aan huisvestingsmogelijkheden) maar ook op ideële redenen (o.m. con tact tussen student en docent). Een moeilijkheid noemde hij het gevaar van isolement. Deze moeilijkheid zal echter voor een belangrijk deel worden on dervangen door het feit, dat de burgerij vrij entree in de campus heeft. Het feit dat het vrouwelijk element op de cam pus te veel ontbreekt, noemde spreker een tweede moeilijkheid, die echter wel door de studenten zal worden ondervan gen. Uiteraard zullen in de campu» strengere maatstaven gelden dan op an dere hogescholen. Er zal daarom geen plaats zijn voor de „eeuwige student". De term „woonplicht", zou de adviseur van de THT liever gewijzigd zien in „woonrecht". „De student moet het als een recht gaan zien, dat hij op de cam pus woont". In zijn toespraak schetste prof. Mug ter de plannen van de THT. Behalve de gebouwen voor de faculteiten electro- techniek, werktuigbouwkunde en che mische technologie en de woonflats voor studenten, personeel, behuizing voor do centen en professoren, biedt de cam pus ook ruimte aan recreatiemogelijk heden als een schouwburg, een open luchttheater, sportvelden, vijvers en een bosbaan. Men streeft er naar in sep tember van het volgend jaar de eerste 200 studenten te ontvangen. De eerste fase van de bouwwerkzaamheden is daarop gericht. Er tvordt reeds gewerkt aan de bouw van zeven flats die elk ruimte bieden aan 36 studenten. Ook met de hallen waarin voorlopig het on derwijs zal worden gegeven is men reeds begonnen. SNAP! VLAANDEREN 06 NIET THUIS KANTOOR Mm JIU 15 IN tAOEHJKHEDEN... DAN GA IK Dl REKT NAAR HET KANTOOR VAN DE 'CLOSE OP OM TE ZIEN WATER GEBEURD 15, MR 20... JE WOU ONTSNAPPEN, MAAR WE Z'JN NOG NIET MET J5 KLAAR! sWjtfi 51

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 11