Integratie van universiteiten gaat steeds verder Levering DRAKA gaat dooi CONDOLEANCE VOOR DE PAUS Prof. De Quay en dr. De Kort bii Koningin Bijzetting Paus Vanavond zes uur op TV Schandaal rond Britse minister Carrière van John Profuno wordt abrupt afgebroken Amerika 's negers boeken drie maal belangrijke zege Vanavond in alle stilte bijzetting van de Paus WILDE BETOGINGEN IN TEHERAN Moslims in verzet tegen plannen van de regering KENNEDY op bezoek bij de nieuwe Paus DRAKA J. J. VAN K00TEN Politicus geeft grove leugen toe RASSENSTRIJD IN VERENIGDE STATEN Leger schoot onmiddellijk raak Kans op buien Het weer DIRECTIE N.V. HOLLANDSCHE DRAAD- EN KABELFABRIEK Bedrijfsschool mmÊMÈÊmm 1ILT' 6 juni Hen zwak buien- getroi.?.s langzaam naar het noorden plaat? n- Het bracht op de meeste regen en niet meer dan 2 tot 5 mm een h, e komende 24 uur blijft nog onweo nlïans aanwezig, mogelijk met een maar het weer houdt daarbij perati, ers karakter met middagtem- g6tl aren van 22 graden en hoger. Te- erU2e einde van de week is weer stabiliteit te verwachten. Veranderlijke bewolking DONDERDAG 6 JUNI 1963 87ste JAARGANG No. 31454 WASHINGTON, 6 iuni (UPI) De militante strijders voor rassengelijkheid in de Verenigde Staten hebben gisteren weer en kele opmerkelijke successen ge boekt. Nu de massabetogingen van negers in steden als Birming ham, Greensboro en Jackson (tijdelijk?) niet meer worden ge houden, concentreert het gevecht Fele honderdduizenden Ro meinen en andere bewonde raars van Joannes XXIII hebben gisteren en vandaag over het St. Pietersplein en door de St. Pieterskerk geschuifeld om een laatste blik te kunnen wer pen op het opgebaarde stoffelijk overschot van de beminde Paus. De bovenste foto laat zien hoe het lichaam is opgebaard op de katafalk. Op de foto beneden ziet men de lange rij mensen in de re gen, geduldig wachtend tot ook zij in de basiliek worden toege laten. zich geheel rond de inschrijving van negers aan universiteiten in de zuidelijke staten. Daarbij scoorden de negers gisteren drie maal een belangrijk winstpunt. Niettegenstaande de grote schade door de brand in de DRAKA fabriek te Noord- wijkerhout, zijn wij in staat de aflevering van al onze kunststofschuimen en ook van onze DRAKACEL matrassen vanaf maandag 10 juni a.s. normaal voort te zetten. SOLEX-OTO LONDEN, 6 juni De rust tan het parlementaire Pinkster reces is op schokkende wijze ver stoord voor de Britse regering. Geheel onverwacht werd gisteren bekend gemaakt, dat de heer John Profumo, minister van Oorlog, zich genoopt heeft gezien af te treden als minister en als Lager huislid, omdat hij het Lagerhuis op onvergeeflijke wijze heeft mis leid. INSCHRIJVEN van leerlingen DAGELIJKS Telefoon 11805 de en nappa vesten In Chattanooga in de staat Tennes see werden liefst tien negers tegelijk aan de universiteit van die stad inge schreven. Zij zijn de eerste negers die tot deze universiteit worden toegelaten. In de komende dagen zullen nog méér negers het goede voorbeeld volgen. De inschrijvingen verlopen zonder enige moeilijkheden. Hieruit blijkt dat althans in Tennessee de staatsautoriteiten zich geheel met de integratie van de uni versiteit van Chattanooga hebben ver zoend. In Oxford in de staat Mississippi, waar verleden jaar zulke grote moei lijkheden ontstonden rond de inschrij ving van de neger James Meredith, meld de zich gisteren voor de tweede maal een neger bij de 'Ole Miss-universiteit. Zijn verzoek om te worden ingeschre ven werd zonder meer ingewilligd. De neger, Cleve McDowell, werd bij zijn tocht naar het universiteitsgebouw ver gezeld door twee ambtenaren van het ministerie van justitie in Washington. Hem werd echter niets in de weg gelegd. De gouverneur van Mississippi, Rose Barnett, dezelfde man die verleden jaar al het mogelijke deed om de in schrijving van Meredith te verhinderen, legde gisteravond een verklaring af voor de televisie. Daarin zei hij: ,,Ik zal geen enkele poging in het werk stellen de toe lating van McDowell te verhinderen. Zijn inschrijving is tot stand gekomen door toedoen van de gewapende macht van Amerika. Het zou-voor Mississippi onwijs en nutteloos zijn zich in een ge vecht te begeven met het Amerikaanse leger." Zoals men zich zal herinneren zond president Kennedy verleden jaar fede rale troepen naar Oxford om de onlus ten, ontstaan rond de inschrijving van Meredith, de kop in te drukken. Hun derde succes boekten de voorstan ders van rassenintegratie gisteren in Birmingham in de staat Alabama, de stad die in de afgelopen weken vele malen het terrein is geweest van wil de rassenonlusten. Een federale rech ter, Seybourn H. Lynne, besliste daar dat gouverneur George Wallace „geen enkel recht" heeft de inschrijving van negers aan de staatsuniversiteit van Ala bama te verhinderen. Twee negers hebben bekendgemaakt dat zij van plan zijn zich binnenkort op deze universiteit, waar tot nu toe alleen blanken mogen studeren, te laten inschrijven. Gouverneur Wallace heeft bij voorbaat verklaard dat hij persoon lijk bij het universiteitsgebouw aanwe zig zal zijn om de inschrijving van de negers te beletten. De uitspraak van de federale rechter de aanklacht tegen Wallace was afkomstig van de regering in Washington legt nu reeds vast dat het gedrag van Wallace, als hij doet wat hij gezegd heeft, ongrondwet tig zal zijn. Zodra dus Wallace m actie komt om de toelating van de negers te verhinde ren beschikt de regering reeds over een gerechtelijke uitspraak op grond waar van tegen hem kan worden opgetreden. Deze tactiek van de regering is nieuw en, naar minister Kennedy hoopt, doel treffend. Verleden jaar, toen gouverneur Bar nett van Mississippi de toelating van Meredith tot de universiteit van Oxford wilde verhinderen, diende de regering pas een aanklacht tegen hem in toen de moeilijkheden al waren begonnen. Door ervaring wijs geworden heeft Ro bert Kennedy de zaken nu handiger aan gepakt.' Duitsland West-Duitsland zal met een aantal Afrikaanse landen (o.a. Ni- gerië) overeenkomsten sluiten voor het verlenen van militaire hulp, zo is in Bonn bekendgemaakt. (Reuter) (Advertentie) In verband met het overlijden van de Paus bestaat er gelegenheid, bij de Pauselijke internuntiatuur in Óen Haag een condoleanceregister te tekenen. Minister Klompé heeft daar gisteren gebruik van gemaakt. DEN HAAG, 6 juni De Koningin heeft gistermiddag op het Huis ten Bosch de demissionaire minister-presi dent, prof. dr. J. E. De Quay ontvan gen. Zji heeft een vrij langdurig onder houd gehad met hem. Zij heeft besloten vanmorgen een gespres te hebben met de katholieke fractieleider van de KVP in de Tweede Kamer, dr. W. L. P. M. de Kort. Zij heeft deze politicus daartoe naar het paleis Soestdijk ontboden. (Advertentie) De nieuwe Solex met vol-automatische koppeling vanaf f 375.— Houtplein 18-20 - Haarlem - Tel 12000 HILVERSUM, 6 juni De NTS zal vanavond van 6 uur tot omstreek» kwart voor zeven een rechtstreekse Euro visie-uitzending verzorgen van de plechtigheden in de St. Pieter van de bijzetting van paus Joannes XXIII. Het Nederlands commentaar wordt ver zorgd door drs. M. van Buuren. (Van onze Londense correspondent) De achtergrond van deze onverkwik kelijke geschiedenis is als volgt. In maart van dit jaar werd een Westindi- er veroordeeld tot 7 jaren gevangenis straf, omdat hij in het bezit was van een vuurwapen met het doel ander mans leven in gevaar te brengen. De hoofdgetuige a charge, een mannequin genaamd Christine Keeler, bleek vóór het proces Engeland te hebben verla ten. Er gingen geruchten dat minister Profumo, die juffrouw Keeler kende, mede verantwoordelijk was voor het feit dat de getuige het land had verlaten. De geruchten hadden nog een ande re, sinistere kant. Christine Keeler was bevriend met een Russisch diplomaat, kapitein Ivanov, die in januari van het huidig jaar werd teruggeroepen naar Moskou. De geruchten kwamen ter sprake in het Lagerhuis en op 22 maart zag minister Profumo zich genoopt een persoonlijke verklaring af te leggen in het Lagerhuis. De eerste-minister, Harold Macmillan, en de leider van het Lagerhuis, minis ter Macleod, hadden zich voor deze gelegenheid speciaal naar het Lager huis begeven om hun morele steun te verlenen aan de heer Profumo. In deze verklaring deelde de heer Profumo aan het Lagerhuis mee, dat zjjn naam was genoemd in verband met het verdwijnen van Christine Keeler. Hij ontkende absoluut, dat hij iets te maken had met de verdwijning en wekte de indruk dat hij juffrouw Keeler slechts oppervlakkig kende. Hij verklaarde eveneens dat er niets onoorbaars was in zijn betrekkingen met de mannequin. Zowei de regering als de leden van de conservatieve fractie accepteerden deze ministeriële verklaring. Nu evenwel heeft de heer Profumo bekend tegenover de eerste-minister, dat hü het Lagerhuis heeft misleid en dat hij derhalve ontslag neemt als mi nister van oorlog en als lid van het Lagerhuis. In zijn brief aan. de eerste-minister, schrijft de heer Profumo, verwijzen naar zijn verklaring in het Lagerhuis op 22 maart, dat hjj volgens de geruch ten, die toen de ronde deden, iets te maken had met de verdwijning van een gerechtelijk getuige en dat hij eveneens verwikkeld zou zijn geweest in een inbreuk op de veiligheid van de staat. Hjj vond de beschuldigingen toen zo ernstig, dat hij zich gedwongen had gevoeld een verklaring af te leggen, waarin hij onder meer ontkende dat er iets onoirbaars zou zijn geweest in zijn betrekkingen met de ontbrekende ge tuige. „Tot mijn grote spijt", aldus vervolgd het schrijven, „moet ik bekennen dat dit niet waar was en dat ik u, mijn collega's en het Lagerhuis heb misleid. Ik verzoek u te willen begrijpen dat ik zulks deed om, naar ik meende, mijn vrouw en gezin, die eveneens misleid waren, te beschermen". Verder erkent de heer Profumo In zijn brief aan de premier, dat hij beseft zich schuldig te hebben gemaakt aan een ernstig vergrijp door de regering en het Lagerhuis om de tuin te leiden en dat hij, ofschoon onschuldig aan andere tenlasteleggingen, niet langer lid kan blijven van de regering en van het Lagerhuis. In zijn antwoord verklaart de eerste- minister, dat hij met groot leedwezen kennis heeft genomen van het schrijven van zijn ministeriële collega. Hij noemt de gebeurtenis „een grote tragedie voor u, uw gezin en uw vrienden" en ver klaart geen andere keuze te hebben dan de koningin te adviseren het ont slag van de minister te aanvaarden. Deze schokkende gebeurtenis is onge twijfeld een ernstige klap voor Macmil lan en zijn regering, en als het parle ment over 14 dagen terugkeert van het Pinksterreces, zal het pijnlijk onder werp zeker ter sprake komen en het is met onwaarschijnlijk, dat de opposi tie een nader onderzoek zal vragen naar de gehele affaire. Het is evenwel te hopen, dat deze pijnlijke geschiedenis niet zal leiden tot een ketterjacht in de geest van het brallend hoofdartikel dat het socialis tisch dagblad „The Daily Mirror" he den wfldt aan deze zaak. Volgens dit blad is de grootste tragedie niet die van de afgetreden minister, maar die van Macmillan, zijn familie (,,de meeste hiervan zijn in de rege ring"), zijn vrienden en zijn politieke partij. Het is te hopen, dat de oppositie fatsoen zal tonen en de affaire-Profumo zal beschouwen als niet anders dan een afschuwelijke persoonlijke tragedie welke een man, die 9 jaar lang minister is geweest, een veelbelovende carrière heeft gekost. Duitsland Bondskanselier Adenau er heeft gisteren in Bonn de gouden vrijheidsmedaille van het Amerikaanse Veteranenlegioen ontvangen. „Omdat ik behoor tot een volk dat tijdens de oorlog aan de andere kant heeft ge staan, beschouw ik dit als de grootste onderscheiding die ik ooit heb gekre gen", zei Adenauer in zijn dankwoord. (UPI). BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM «slefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 jjjJKantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 "ukantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 ec,ie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. "°ofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-heogte. De administratie behoudt zich het recht voor adverterwiën eventueel zonder oogave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRITS 61 cents oer week t 2.65 oer maanc t 7.9C oe <waftaai Voor klachten over de bezorg'nc s avonds tussen 5.30 en 7 uur, tel. 20800. (Advertentie) Ólan onze Romeinse correspondent) Rome, 6 juni Heden in de vroe- avond zal Paus Joannes uitgedra- JpJ worden. Het is op het uur, dat het j' 'd geworden licht niet warme oran- J?r°de schakeringen door het ovale al>- .'sraani van de St. Pieter valt. Met oostelijk albast is in dit venster het jhibool van Gods leiding over de Kerk jL'tgebeeld: de duif in stralenkrans, "eel de kerk-grote absis lijkt dan zijn **cht te ontvangen uit deze transparant, let levende bewegende gloed, die niet "omineert, maar omhult, schaduwen jejjjept, die niet scheiden, maar verbin- Elke dag en elk ogenblik, heeft Jo annes niet lang geleden gezegd, is goed om geboren te worden en goed genoeg om te sterven. Zijn laatste gang valt in de Pinkstertijd, op een hur, dat de hele schat van de sym boliek in de parochiekerk van de Christenheid spreekt van het „Licht der harten", dat verkwikt, geneest, herstelt en reinigt. .Pe overleden Paus heeft gewild en Jhjn wil tot kerkelijke wet verheven Sat de stoffelijke resten van een Pon- hfex voortaan in alle stilte worden be graven. Nadat iedereen zonder onder- geheid de gelegenheid kreeg eerst in de e'gen woning, daarna in de St. Pieter rf scheid, een voorlopig afscheid, te ne pen van de Paus, nadat de plechtige gebeden rond de dode gezegd en gezon de zijn, trede men terug. Slechts een *leine schare, enkele kardinalen, de fa milieleden en getrouwe sampietrini zul- 'eh de H. Vader naar zijn groeve bren gen. ..Ook het protocol, meende Joannes, pent de intimiteit van de dood te res pecteren. De Paus is dood, het nederig hchaam van Angelo Giuseppe Roncalli -kl ter aarde besteld worden als dat v&n ieder ander. schoten te lossen in de lucht. Verschei dene leden van de Mohammedaanse geestelijkheid zijn gearresteerd. Onder de slachtoffers, die gisteren zijn gevallen, bevinden zich drie vrou wen, die ongesluierd de openbare straat hadden betreden en die door betogers werden gemolesteerd. Zij overleden in een ziekenhuis. In to taal zijn gisteren tien vrouwen en meisjes aangevallen en gewond. De demonstranten hebben ook een auto, die meisjes van een middelbare school vervoerde, omgegooid en in brand ge stoken. Men heeft verder getracht brand te stichten in een aantal openbare gebou wen en op verscheidene plaatsen zijn ruiten ingegooid. In Shiraz, waar in middels de staat van beleg is afgekon digd, riepen de betogers: „Weg met de huidige regering. Dood aan de vij anden van de Islam. Wij eisen, dat onze godsdienstige leiders worden vrijgela ten. Wij zijn bereid onze laatste druppel bloed te offeren voor onze heilige zaak" In Teheran zijn vanmorgen aanhou dend arrestaties verricht. De betogers schijnen het daar gemunt te hebben op de etalages en toonkamers van buitenlandse firma's, waaronder de Pepsi Colafabrieken in de buitenwijken van de stad. In Beiroet heeft men een illegale ra diozender opgevangen, die zich „De Stem van Vrij Perzië" noemt. Het sta tion meldde, dat de regering in Tehe ran alle militairen heeft opgedragen „De godsdienstige leiders, die de cor rupte regering van de Sjah kritiseren, op te pakken en te martelen". Enkele Perzische autoriteiten heb ben de veronderstelling uitgesproken, dat president Nasser van de Verenigde Arabische Republiek het verzet finan cieel steunt. WASHINGTON, 6 juni (UPI) In Washington is officieel meegedeeld, dat president Kennedy op 1 en 2 juli aan staande tien dagen later dan aanvanke lijk zijn plan was, een bezoek aan Ita lië zal brengen. In verband met het over lijden van Paus Joannes XXIII en de Pausverkiezing heeft men zijn bezoek aan Italië thans aan het eind inplaats van aan het begin van zijn reis door Europa geplaatst. Men gaat er in Amerikaanse regerings kringen van uit, dat het Conclaaf te- ge.i eind juni het begin van de stem mingen over de Pauskeuze "alt op 20 juni, terwijl het Conclaaf op 19 juni begint gereed zal zijn met de Paus keuze, zodat Kennedy, als hij in Rome is, een bezoek zal kunnen brengen aan de nieuwe Paus. Teheran, 6 juni (afp, upi) Het *przet van de Perzische grootgrondbe- •j'tters tegen de verdeling van de lan derijen door de Sjah gaat sinds gis pen hand in hand met het verzet van Mohammedaanse geestelijkheid (die {•'er vooral behoren tot de Sji'ietische pk van de Islam) tegen de toenemen- ?6 secularisatie van de staat. Bij wilde Jjetogingen in de hoofdstad Teheran en Je bedevaartplaats Qum zijn gisteren ~.b Personen gedood en 60 gewond. Van daag is het opnieuw tot relletjes geko- JJen in de hoofdstad en in Shiraz, een "ad die verder naar het zuiden ligt. Evenals gisteren hebben de Perzi- ^ebe politie en het leger vandaag de prikte opdracht van premier Assadol- g.1 Alarn om alle betogingen tegen de "Jah en tegen de regering „in de kiem SD"1 nrnn" '7.ii mal/on nrrrv* i rl N oil tl Ir era- eh zjj zelfs na eerst waarschuwings- (Adverten tie) (Vail a onze weerkundige medewerker) fA? ,?ee: kleine buienkans en zonni- erv,;: Doden. Matige oostelijke wind. 2ep«, Fatuur m de middag 22 a 23 gr. ewater 14 graden. -N00ruitziehtenperioden met goed ^andweer en vrijwel dezelfde tempe- Veranderlijke bewolking met enke- 6 Zonnige perioden en hier en daar eh bui. Dezelfde of iets hogere tem peraturen. Zwakke tot matige wind n hoofdzaak uit oostelijke richtin- sen, Vrijdag 4.22-20.55. Maan: 21.00-4.44. Verwachting tot vrijdagavond (Opgemaakt te 11.15 uur)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1