Paradijselijk wonen Vrijwel zeker geen r in Enschede Baby in wieg Bon appétit De leukste tijd van de K.L.M. Heilige Roomse Kerk wordt tijdelijk bestuurd door College van Kardinalen van Jan Pieter Coen Alle kardinalen die in Rome zijn vormen een Glorieus rentree in Hoorn Oudhollandse markt op de RODE STEEN GROEP VAN VIER HEEFT DAGELIJKSE LEIDING G. M. H. Frijns (afbovit Hoofdagent krijgt ontslag Nederland eet boter In Hoogeveen Na schieten van zoon meer Vice-president Johnson naar de bijzetting Inbraak in Utrechts warenhuis: voor ruim 20 mille gestolen CONCLAAF BEGINT OP 19 JUNI DONDERDAG 6 JUNI 1963 PAGINA 5 Nog slechts t/m 8 juni Als u nti een nieuwe foto- of filmcamera koopt, is uw oude fototoestel 7.50, 10.~ of 15.— waard ROME, 6 juni Toen de H. Vader Joannes overleden was, heeft de kardinaal-camerlengo volgens zijn plicht 's Pausen dood mede aan de hand van de getui genis van de medici vastgesteld en de pauselijke notarissen daar van een acte laten opmaken. Voor kardinaal Benedetto Aloisi Masella was het de tweede keer in zijn lange leven van ruim 83 jaar, dat hij het bewind over de tijdelijke zaken van de Kerk op zich moest nemen. Nu de H. Stoel leeg staat, is het zijn taak de lo pende materiële dingen af te han delen en deze „als een goed huis vader" te beheren, tot een nieuwe Pontifex is gekozen. In de paarse rouwdracht van de kardinalen en met het symbool van zijn waardigheid, de rode scepter, nam hij, zoals dat heet, bezit van de pauselijke goederen. Na het overbrengen van het lichaam van de overleden Paus naar de St. Pieter verzegelde hij de persoon lijke Pauswoning in het Vati- caan en in Castel Gandolfo. Paus Joannes had tot zijn executeur- testamentair zijn particuliere se cretaris mgr. Capovilla benoemd en aan deze is het te zijner tijd zijn laatste wil uit te voeren. Parlement" Het Conclaaf Drs. A. P. T. van Pol gelooft dat de woningnood slechts valt op te lossen met drastische maatregelen. Daarmee onder scheidt hij zich niet van de massa, Want vrijwel iedereen wil deskundig °t ondeskundig drastische dingen doen of gedaan zien worden. Meestal gaat het dan om gemeenschapsbouw bedrijven of om het aanbieden van Volkstuintjeswoningen aan jonge paar tjes, extreme voorstellen, die ofwel Politiek niet haalbaar of zo maar ontroerend gek zijn. De oplossingen d|e drs. Van Pol biedt laten de bouw- hijverheid in haar waarde zonder haar op sentimentele wijze in be scherming te nemen. Bovendien be looft hij meer en betere woningen, «ij heeft zijn denkbeelden onlangs uit gesproken voor de katholieke aanne mers. Zijn voorstellen verdienen het aandachtig bestudeerd te worden. Zij verdienen het verder bij een voorko mende gelegenheid in een minder Compacte vorm te worden voorge dragen dan de heer Van Pol onlangs heeft gedaan. De kernen van het betoog zijn de volgende. De overheid kijkt bij haar bouwbeleid vrijwel uitsluitend en dan hog zeer bijziend, naar de capaci teit van het bouwaanbod, terwijl zij hauwelijks oog heeft voor de behoef ten van de consument. Als gevolg daarvan bouwt men te weinig huizen, die dan in zoverre ook nog slecht zijn, dat ze over 25 jaar niet meer han moderne eisen voldoen. Daar naast wordt dan in een tijd van wo ningnood op een weinig efficiënte wij- 2e beslag gelegd op bouwcapaciteit Voor het bouwen van zeer perfecte scholen, kerken, ziekenhuizen, schouwburgen en panden voor han del en nijverheid. De overheid en de Politieke partijen spreken wel van Volksvijand no. 1, maar zij handelen *r niet naar. Zij geven de woning bouw geen prioriteit, ook al valt dat Woord zo gauw zij hun lippen van el- haar doen. Het drastische in de redenering van de heer Van Pol is nu, dat hij de woningbouw wél prioriteit wil geven. Is er echt Woningnood en zeggen wij hem met alle mogelijke middelen te willen be strijden, dan begaan wij een fout bij het metselen van iedere baksteen die aan de oplossing van de woningnood beter besteed geweest zou zijn. Dit klinkt nogal rigoureus en de heer Van Pol heeft weinig moeite gedaan Zich het verwijt van het lijf te hou den, dat hij een barbaarse economist is. Maar het klinkt erger dan het is. Onder het geven van echte prioriteit aan de woningbouw wil de heer Van Pol verstaan, dat in het vervolg de bouw volgens traditionele methoden, die dus veel arbeidskracht vragen, zoveel mogelijk gereserveerd wordt voor de woningbouw. Systeembouw en andere arbeidbesparende methoden zijn vooralsnog veel te duur voor de Woningbouw. Bovendien zijn deze sys temen ook minder geschikt voor de bouw van kleine aantallen woningen. De duurdere bouw volgens moderne industriële methoden zou men moe ten toepassen voor andere bouw dan woningbouw. Zelfs zou men de goed keuring van de bouwwerken voor handel en nijverheid die zich mo menteel ophopen in het stuwmeer Van aanvragen, afhankelijk kunnen stellen van de cis dat zij volgens mo derne methoden gebouwd worden, zo dat er praktisch geen metselaars of stukadoors meer aan te pas hoeven te komen. Daar hoeven deze wer ken lelijker noch slechter van te wor den. En wat de andere bouwwerken, zoals schouwburgen, ziekenhuizen en kerken etc. betreft zou men voor Zover dat mogelijk is soortgelijke ei sen kunnen stellen. Bovendien wordt op dit gebied vaak gestreefd naar een perfectionisme dat, hoe begrijpe lijk het op zich ook is, doet vergeten, dat wij in een tijd van woningnood le ven. Het is daarom begrijpelijk, dat drs. Van Pol zich afvraagt of in som mige gevallen niet wat meer begrip Zou kunnen worden opgebracht voor de noodzaak van de geleidelijkheid Waarmee men naar de verwezenlij king van de verschillende doeleinden Zou kunnen streven. Zou men in som- büge gevallen werkelijk niet kunnen volstaan met semi-permanente bouw werken? Er zit toch bepaald wel iets onbe vredigends in de gedachte dat een Perfect gebouwde kerk gedeeltelijk met woningnood lijdende gelovigen gevuld is. En is kunst minder te Waarderen in een schouwburg die in 25 jaar kan worden afgeschreven en herbouwd dan in een schouwburg die *oor de eeuwigheid gebouwd lijkt? «et zijn onprettige vragen die in hun •ehijnbare simpelheid gemakkelijk on der tafel geveegd kunnen worden. Maar daarmee is het woningpro- oleem niet opgelost. Het blijkt zo groot te zijn dat men er zich gemak kelijk achter kan verschuilen, want Wemand hoeft zich immers persoon lijk het voortbestaan van deze nood ®an te trekken. Tot nu toe biedt de redenering van de heer Van Pol slechts uit zicht op meer woningen. En op een opbloei van de moderne bouwmethoden op de plaatsen waar deze economisch het best thuis horen. Hij beoogt echter tevens de bouw Van betere woningen. Groter, met c.entrale verwarming en geluidsisola tie e.d. voor prijzen die niet hoger Win dan thans voor de woningen betaald worden. Daarbij gaat hij er- Van uit dat de grootste kans op kos tenbesparing in de traditionele bouw gelegen is in de vermindering van de financieringskosten. Momenteel fi nanciert de overheid de woningbouw dit de lopende middelen. Zij leent daarmee geld aan de gemeenten en Woningbouwverenigingen die er rente voor moeten betalen. Maar als dit geld aan de overheid wordt terugbe taald vloeit het niet terug naar de belastingbetaler van wie het in feite afkomstig is. De heer Van Pol vindt dit onjuist. Hij wil de overheid wel geld laten lenen, maar dan zonder rente. Dat zou kunnen gebeuren door middel van woningbouwcertificaten, renteloze en aflosbare stukken, die de overheid bijv. inplaats van een on middellijke belastingverlaging aan de belastingbetaler zou kunnen aan bieden. Het gevolg zou zijn, dat de bouwkosten sterk daalden, waardoor dus woningen van betere kwaliteit ge bouwd kunnen worden, terwijl boven- (Van onze correspondent) ENSCHEDE, 6 juni. Naar aanlei ding van de publikaties betreffende een vermoedelijk geval van rabies heeft de veeartsenijkundige dienst in Zwolle meegedeeld, dat er geen enke le reden tot ongerustheid is. Ondanks de vreemde gedragingen van de hond en zijn plotselinge dood is er vrijwel zeker geen sprake van rabiës. De ge troffen maatregelen droegen een rou- tinekarakkter en worden in soortge lijke gevallen veiligheidshalve steeds genomen. HOOGEVEEN. 6 juni. Woensdag is het ruim één jaar oude dochtertje van de dienstplichtige militair H. van de Pol verward geraakt in het tuig van de wieg en door verstikking om het leven gekomen. Het kind werd door de moeder ge vonden. Pogingen om door kunstma tige ademhaling het leven op te wek ken faalden. Het dochtertje was enig kind van het gezin van de Pol. CULEMBORG, 6 juni. Een schiet incident is hier aanleiding geworden tot het ontslag uit politiedienst van een 53-jarige hoofdagent. Dit heeft de burgemeester van Cu- lemborg, de heer H. A. J. M. van Ko- ningsbruggen, als hoofd van de Cu- lemborgse gemeentepolitie meegedeeld Op Hemelvaartsdag was de 23-jarige zoon van de hoofdagent met een uit Duitsland meegenomen revolver in de tuin van zijn ouderlijk huis op een kolenkist aan het schieten. Een kogel Ketste en kwam via het raam terech in de woonkamer van de Culemborg se gemeente-ontvanger Wiggelink huizen. De hoofdagent, die op de hoog te zou zijn van het ongeoorloofd wa penbezit van zijn zoon, was op da moment niet thuis. Na een eerste onderzoek door de ge- 'meentepolitie heeft de burgemeester de zaak overgedragen aan de rijksre cherche. De recherche heeft hierover een rapport uitgebracht, hetgeen voor de burgemeester aanleiding was het dienstverband van de hoofdagent na 1 augustus 1963 niet meer te verlen gen. #Het wordt tijd, mensen, dat wij eens magnetronisch gaan eten. En dat kan, want de AVRO bestaat niet alleen veertig jaar, maar zij zal ook gedurende de maand juni in Hilver sum een magnetronisch res taurant inrichten. Het grootste van Nederland. Wat is een magnetronisch restau rant? Een magnetronisch restaurant is een etablissement waar men be schikt over een of meer magnetron»- sche ovens. Wat is een magnetroni- sche oven? Een magnetronische oven is een oven, die is voorzien van een magnetron voor de produktie van energie-rijke golven. Met deze golven wordt het voedsel bestraald en uiterst snel homogeen verhit. Zo zal bijvoor beeld een diepvries-gekoelde maaltijd, bestaande uit kip met appelmoes en frites in twee minuten tot de juiste serveertemperatuur kunnen worden gebracht. Bovendien blijven vitaminen en mineralen alsmede de natuurlijke smaak en kleur van het voedsel be houden. Nog meer bovendien gaat het lekker vlug. In het geval van het magnetronische AVRO-restaurant in Hilversum zullen bijvoorbeeld twee honderd personen per uur kunnen worden bediend zonder dat daar een enorme staf van personeel aan te pas komt. Ik herhaal dus, dat het hoog tijd wordt dat wij eens magnetronisch gaan eten. Voor de gezelligheid. En vooral de jong-verloofden onder ons kan ik een magnetronisch etentje van harte aanbevelen. Jazeker, bij kaars licht kan het ook. Ofschoon ik wél vermoed dat een magnetronische kaars bedrieglijk veel op een third degree-gloeilamp zal lijken. Maar met de wjjn zit het natuurlijk goed. Want ik zie niet in waarom men een diep vries-gekoeld glaasje Beaujolais mag netronisch niet in de kortste keren op kamer-temperatuur zou kunnen ver hitten. Kortom, met zijn allen op naar dat op stapel staande AVRO-restaurant in Hilversum. En als het ons dan goed gesmaakt heeft en als wij ons vol doende hebben verheugd in het be waard blijven van vitaminen, minera len, natuurlijke smaak en natuurlijke kleur van het voedsel roepen wij 'op getogen de kok naderbij om hem een compliment te maken. Dat wil zeg gen, dan zien wij dankbaar niet een overbodig stuk personeel, maar een oven in de magnetronie. A Ut er teutte 1 DEN HAAG. 6 juni. Uit gegevens van het produktschap voor margarine, vetten en oliën blijkt, dat het boter- verbruik in Nederland In het eerste kwartaal van dit jaar in vergelijking met vorig jaar is gestegen van 14842 ton tot 17119 ton, terwijl het verbruik van margarine is gedaald van 55147 tot 54370 ton. Per hoofd van de bevol king en op jaarbasis steeg het boter- verbruik van 5,06 tot 5,75 kg en daalde het margarineverbruik van 18,79 tot 18,27 kg. In het afgelopen jaar be droeg het verbruik per hoofd van de bevolking voor boter 5,35 kg en voor margarine 19,59 kg. EL PASO, 6 juni (UPI) De Ame rikaanse president heeft gisteravond be kendgemaakt, dat vice-president Lyn don B. Johnson aan het hoofd van de Amerikaanse regeringsdelegatie zal staan, die de bijzetting van Paus Joan nes XXIII in Rome zal bijwonen. De delegatie bestaat uit twee katho lieken en twee protestanten. (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 6 juni. Eerst nu is bekend geworden, dat er tijdens de Pinksterdagen bij V. en D. aan de Oudegracht is ingebroken. De inbre kers klommen via een plat dak op de binnenplaats van het Rembrandtthea- ter naar binnen. Zij hebben o.a. vier honderd wekkers tot een waarde van naar schatting twintig tot dertig dui- 1 zend gulden meegenomen. ~W~f e zwerven graag, maar 11,- het liefst eten we dood- fw gewoon een verse witte boterham met appel- V stroop." Oud K.L.M.-gezagvoer- 9 9 der G. M. H. Frijns lacht met grote, helblauwe ogeji. Hij is een tevreden man. Tevreden met zijn lot, dat hem de pionierstijd van de K.L.M. „the company" heeft doen meemaken. Te vreden met zijn zoon, die nu bij Martin's Aircharter vliegt en met zijn dochters die ook al over de wereld gezworven heb ben. En vooral tevreden met zijn gerieflijke huis met ruime tuin in Heemstede. Een plezierige thuishaven. Vooral sinds de heer Frijns vier jaar geleden afscheid nam van de K.L.M. en nu zijn pensioen geniet door te dwalen door de prachtige natuur van Kennemerland. Gisteren werd hij 65 jaar. Een gewone dag als alle andere dagen: vrienden uit alle delen van de wereld zorgen voor de band met het verleden. Die 65 jaren kunnen overigens alleen maar administratief geconstateerd worden. Aan zijn zon - verbrande kop, zijn luchtige, open overhemd en zijn sportieve tred merkt men het niet. De heer Frijns vertelt met tal van understatements over vroeger. Hij doet dat met een warme, gezellige stem die nog een heet klein beetje de zangerigheid heeft van het Limburgse land waar hij in 1897 ge boren werd. ,rAls ik 103 jaar oud word, heb ik in drie achtereenvolgende eeuwen geleefd." In 1921 kwam hij als militair vlieger op Soesterberg en vijf jaar later stapte hij over naar de K.L.M. Het jaar daarop al werd hij uitverkoren om in opdracht van het comité Vliegtocht Nederland-lndië de legendarische eerste postvlucht mee te maken als tweede man op de „Postduif". En toen? Óch, gewoon lijntjes vliegen over heel de wereld. Veel gecharterd op liet Midden-Oosten. Dat herinnert hem aan de gouden tijd van het be- i roemde „Circus-Frijns", dat pelgrims van Istanboel naar Djedda, de haven van Mekka, vloog. Met veertig man personeel en een paar Dakota's zaten ze in 1949 in Istanboel. Een paar maanden lang. Merkwaardige passagiers, die Moslims. Wassen was er nauwelijks bij en de heer Frijns vraagt zich nog altijd af hoe die mensen midden in de nacht, hoog in de lucht, in het aardedonker, het Oosten wisten te vinden om zich tijdens het gebed heen te wenden. Andere charterreizen in het Midden-Oosten: in '34 een wetenschappe lijke toeristenreis onder leiding van een Amerikaanse prof, naar de Per zische oudheden. In '38 nog eens zo'n trip, nu met Amerikaanse geldadel. Buitensporige dingen gebeurden er nauwelijks. Je deed je werk. Moei lijk, natuurlijk. Tenminste achteraf bekeken, als je ziet hoe het vliegen nu tot wetenschappelijk werk is uitgegroeid. Toen werkte je met primi tieve middelen. Je hielp jezelf en je vormde met een handjevol passa giers één familie, die samen op avontuur uittrok. In 1951 zei de heer Frijns de vliegdienst vaarwel. Hij had er 32 jaar vliegen opzitten en vond het welletjes. De K.L.M. maalae hem chef van ce afdeling vlucht-voorbereiding. Een gezellig werk: coördineren en zorgen, dat de vliegers zoveel mogelijk' hun liegkundige bedje gespreid vonaen als ze erop uitgingen. Wegen jaar lang met evenveel plezier gewerkt. „Ik mag tevreden zijn, Tk heb de leukste tijd van de K.L.M. meegemaakt en zelf meegewerkt aan de uitgroei van the company Alfredo kardinaal Otbaviani Eugène kardinaal Tisserant (Van onze Romeinse correspondent) Pius XII heeft de verschillende re gels van zijn voorgangers voor het be stuur van de Kerk tijdens het inter regnum, de „Sedis Vacatio", en voor de keuze van een volgende Paus samen gevat en bijgewerkt in zijn constitutie „Vacantis Apostolicae Sedis". Paus Jo annes heeft er enkele bepalingen in ge wijzigd en aangevuld. In werkelijkheid ligt de opperste leiding in de Kerk stil gedurende het interregnum. Het kardi naalscollege kan de Paus niet vervan gen en evenmin de Romeinse Curie. De ministeries mogen en moeten het wer.. voortzetten voor de lopende za ken, maar kunnen geen enkele beslis sing nemen, die normaliter de toestem ming van de Paus behoeft. De hoogste kerkelijke functionarissen zijn op enkele met name genoemde uitzonde ringen na automatisch van hun amb ten ontheven, al dienen zij ad interim op hun posten te blijven. Het gehele college van kardinalen heeft geen be voegdheden, dan die welke het zowel voor de lopende eenvoudige zaken, als vooral voor de voorbereiding en het houden van het Conclaaf zijn opgedra gen. Als men de constitutie in haar ge heel doorneemt, vallen enkele zaken op. Het „heil van de zielen" loopt als een rode draad door de bepalingen: de gemeenschap der gelovigen wordt zoveel mogelijk gevrijwaard voor de nadelige gevolgen van de Sedis Vaca tio. Uiteraard blijven de bisschoppen, de authentieke opvolgers van de apos telen in het apostelcollege, hun dage- miiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiimiiii» iMiiiimiioNiiiimiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiniiiiiiiiimiiiiiniiJiiiiiii lljkse leiding uitoefenen. Maar ook de pauselijke vertegenwoordigers, de nuntii, internuntii en delegaten, die nen met him arbeid verder te gaan. De volmachten aan de groot-peneten- cier en de speciale biechtvaders in de Romeinse aartsbasilieken worden ge handhaafd. Zelfs de Curieleden, die de pauselijke caritas beoefenen, moe ten hun werk ongewijzigd voortzetten. Uit de gehele wetgeving blijkt, dat niettegenstaande de beklemtoning ui teraard van het persoonlijk bewind van een Paus, er een scrupuleuze zorg is voor de noden der lidmaten van de Kerk. Terloops gezegd: menigeen zou een voorbeeld kunnen nemen aan de grote menselijkheid en soepelheid van de te veel gesmade Romeinse „juris terij." Met het lopend beheer van de tijdelijke zaken, in de meest uitgebreide zin, van de H. Stoel is de president van de Apostolische Kamer, de kardinaal-ca merlengo, aangewezen. (Waarom men te onzent hardnekkig niet de Latijnse benaming „camerarius" maar het Ita liaanse woord „camerlengo" bezigt, ter wijl kamerling volgens de grote Van Da- Ie een goed Nederlands woord blijkt, is ons overigens een raadsel). Gedurende het vacant zijn van de H. Stoel is voor algemene zaken, die vooreerst een be slissing behoeven, het bestuur opgedra gen aan het college van kardinalen. Manuel Gongalves kardinaal Cerejeira, Benedetto kardinaal Aloisi Masella gisteren voor het eerst vergaderd. Dit college komt voortaan iedere dag bij een om de bestuursregelingen te tref fen. Binnen hun zeer afgegrensde be voegdheden is dit „parlement" de hoog ste instantie, waaraan zich ook de Con- gregatio Particularis te onderwerpen heeft. Voorzitter qualitate qua is de deken van het H. College. Ook voor kardinaal Tisserant is dit de tweede keer. Na de dood van Pius XII had hij een zeer lastige functie en wel omdat hij naar hij later lachend getuigde voor zitter moest zijn van een parlement, waarvan de leden allerminst gewend wa ren aan parlementaire vergadermetho des. Intussen is zijn taak technisch misschien gemakkelijker geworden, om dat vele kardinalen zowel tijdens de voor bereidingen van het Concilie als gedu rende het Concilie zelf de spelregels ge lee" I hebben. Of deze thans met hun ervaring even snel onder de beproef de leiding van Tisserant tot een besluit zullen komen zal de praktijk moeten leren. De constitutie voorziet verder in een klein gremium, dat daarin de dagelijk se leiding heeft, maar zonder in wezen een eigen zeggingschap te hebben. Dit gremium bestaat dan uit de kardinaal- camerlengo, en de naar benoeming oud ste kardinalen van de drie rangen: de oudste kardinaal-bisschop, thans de Fransman Tisserant, tevens deken van het H. College, de oudste kardinaal priester Manuel Goncalvez Cerejeira, patriarch van Lissabon, en de eerste kardinaal-diaken, Alfredo Ottaviani, se cretaris van de congregatie van het H. Officie. Toen terstond na de dood van de Paus dit dagelijks bestuur bij elkaar kwam, fungeerde de te Rome aanwezige Curie kardinaal Copello, Kanselier van de Heilige Roomse Kerk, oud-primaat van Argentinië, als oudste van de kardi naal-priesters. Thans is kardinaal Cere jeira in Rome aangekomen om zijn plaats in de kleine bestuursraad in te nemén. Praktisch ten nauwste betrok ken bij deze dagelijkse leiding zijn de genoemde Kanselier van de Kerk, de pre fect van de Pauselijke Ceremoniën, mgr. Dante, en de secretaris van het H. College, d Siciliaanse titulair-aartsbis- schop mgr. Francesco Carpino, een top functionaris uit de Curie, die ook de seci-etaris van het Heilig Conclaaf zal zjjn en als de komende Paus de tra ditie voortzet toekomstig kardinaal. n Het gremium heeft in de constitutie de naam van de Congregatio Parti cularis. Het blijft gedurende de gehele interregnumtljd in functie, ook tijdens het Conclaaf, maar op de derde Con claafdag worden de oudste eerste kardinalen van de drie ordes vervan gen door de op één na oudste, die op hun beurt weer na drie dagen door hun opvolgers in anciënniteit vervangen worden, en deze na drie dagen door d< hunne en zo verder. Do volledige vergadering van de in Rome aanwezige kardinalen, de zo genaamde Congregatio Generalis, heeft De constitutie inzake het vacant' zijn van de H. Stoel geeft als richt lijnen aan welke agendapunten het meest urgent zijn in de eerste verga deringen van de generale congrega- ti Uit de mededelingen van het Va ticaanse persbureau van gisteren blijkt, dat de president zich strikt aan de aanwijzingen heeft gehouden. Eerst hebben alle aanwezigen (31 Cu rie-kardinalen en één residerend kar dinaal, de Fransman Liénart) de ge hele wetgeving doorgenomen en de eed afgelegd deze te zullen gehoorza men. De eerste zorg was dan naar voorschrift het komende Conclaaf. Men heeft vastgesteld, dat dit Con claaf over veertien dagen, dus op woensdag 19 juni, zal beginnen. Daar na werden de negen dagen van bid stonden en H. H. Missen voor de over leden Paus vastgesteld en een reeks andere organisatorische beslissingen getroffen. Vandaag kwamen reeds verschillen de leden van het H. College in Rome aan, niet slechts om terstond hun taak als leden van de generale congregatie te aanvaarden, maar vooral om afscheid te nemen van een Paus, die terstond na zijn dood door het spontane oordeel van niet alleen de katholieken, maar ook van andere gelovigen en „mensen van goede wil" een man genoemd is die de belichaming voor onze tijd is van de idealen uit de Bergrede. (Advertentie) inqewa (acfieve kooMrogee^ bij maag-en i n qewqndsklachten.fi.25 dien de belastingdruk lager zou wor den. In combinatie hiermee stelt drs. Van Pol dan verder nog voor, dit „bouwfonds" aan te vullen met le ningen van institutionele beleggers tegen een gematigde rente van 4 pet. Op deze wijze zou men een 1500 mil joen gulden beschikbaar krijgen waarvoor in een jaar 80.000 volkswo ningen met toekomstwaarde gebouwd Kunnen worden, gefinancierd tegen een rentevoet van 2 pet. gemiddeld. Wij hebben de redenering van de heer v. Pol weergegeven zoals wij haar begrepen hebben. Wij zien er wel haken n ogen aan, maar toch lijkt zij ons bepaalde elementen te bevatten die zo waardevol zijn dat zij niet zonder verdere verspreiding en bestudering mogen blijven. Dat de voorstellen tot rigorisme zouden leiden geloven wij niet. Daarvoor zijn dictators nodig. Of zij tot „diri gisme" zouden leiden? Waarschijnlijk wel. Maar zijn wij dan op het ogen blik met de woningbouwpolitiek en het goedkeuringsbeleid niet met diri gisme bezig? Laten wij dan dat soort dirigisme kiezen, dat ons in zijn ef ficiency op de snelste en op een so ciaal en economisch verantwoorde wijze van toekomstig dirigisme ver lost. Wij maken ons druk over de vraag of wij wel in een so ciaal paradijs leven. Daar over kan men verschillend denken. Maar één ding is zeker: wij wónen er niet in. (Van onze verslaggever) et stille, stemmige Hoorn, soe zend aan de oude Zuiderzee, verkeerde gisteren in een iet wat opgewonden staat. Een ver maarde stadgenoot, op wiens roem men daar nog gaarne blijkt te teren, zette na drie eeuwen opnieuw voet aan land in zijn geboorteplaats, om enig reliëf te geven aan de attractie die Hoorn dit seizoen de vreemdelin gen biedt: een kleurige markt van het soort zoals dat in de zeventiende eeuw werd gehouden. Die illustere figuur was Jan Pietersz Coen, stichter van Jacatra en eerste gouverneur van de Oost, die een glorieus rentrée maakte aan het Hoofd van Hoorn, daar wel kom geheten door de Hoogmogende Heren Zeven van de Kamer van Hoorn en andere, in met het tijdsbe stek corresponderende gewaden gesto ken, notabelen van de stad. Met be heerste geestdrift werd de voorname gast door de bevolking begroet, waar na deze zich met een Coene sprong in het zadel wierp van een gereed staand paard. Later kon men hem te rugzien bij de ingang van het West- fries museum. Daar voltrokken zich de onvermijdelijke, voor het publiek helaas onverstaanbare, toespraken en toen opende Hoorns roemruchte me deburger tenslotte met het hijsen van de Staatse vlag de Oudhollandse markt waar het immers allemaal om begonnen was. Later loste hij op onnaspeurlijke wijze in de menigte op, maar wat bleef was zijn standbeeld en daaromheen, tegen het goeddeels zeventiende eeuws decor van de Rode Steen de bonte wemeling van de oud- vaderlandse marktkraampjes. Klom penmaken, kaasbereiding, sigarenma- ken, kantklossen en meer van derge lijke ambachten zullen voortaan iede re woensdag tot en met eind augus tus op deze copie van de vroegere jaarmarkt gedemonstreerd worden? De De „burgemeester van Hoorn (rechts), spreekt Jan Pietersz. Coen bij zijn glorieuze WV hoopt de vreemdelingen er in rentrée toe, voor het Westfries museum. drommen mee naar Hoorn te lokken. Zij zullen dan merken, dat een be- zoek aan de Oudhollandse markt al (Advertentie) spoedig leidt tot een verdere verken ning van dit dromende Zuiderzeestad- Elke OLVEH polis is winstdelend jef En dat is natuurlijk precies de opzet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 5