Geen ijs, limonade of patates LEYDUIN: vergeten stukje paradij: -met telkens nieuwe verrassingen- Kinderen denken er nog kabouters en elfen te ontmoeten Ernstige en lichte muse in Haarlem hand in hand Afscheid na 43 jaar m LEYDUIN: Het kan helaas ook anders zijn ZATERDAG 8 JUNI 1963 PAGINA 3 aluminium jaloezieën VOGELENZANG, 8 juni. De eyduin is niet zo maar een wan- L delbos. Er is meer te zien dan bomen, mos, een beekje en vo gels. De grond behoort bij een groot herenhuis in ingetogen empire- stijl en heeft tal van eigenaars en vooral eigenaressen gekendsinds 25 mei staat het iedereen vrij te gaan kijken wat zij er de afgelopen vier eeuwen van gemaakt hebben. Hoe zij getracht hebben het zich gerieflijk te maken met gazons, moestuinen, bil jartkoepels, vinkenbanen en thee huisjes. Men heeft op de strook grond, die nu omsloten wordt door Leidsevaart, Boekenrodeweg, Leyweg II en Vogelenzangseweg, van het le ven genoten en daarvan getuigt bijna elke vierkante meter. „Leyduin" is niet altijd even groot geweest. De diverse eigenaars hebben naar hartelust verkaveld en bijge- koeht. Oorspronkelijk behoren ook Koekkoeksduin en Vinkenduin bij het landgoed, maar bij de laatste verkoop in 1920 zijn de drie percelen voorgoed van elkaar gescheiden. Sinds vorig jaar is het goed eigendom van de provincie Noordholland, terwijl het ln beheer is bij het Provinciaal Wa terleidingbedrijf van Noordholland. Met man en macht is er gewerkt om het bos voor de eerste bezoekers dit voorjaar toonbaar te maken na bijna dertig jaar verwaarlozing. Maar veel verder dan voorkomen dat wande laars zioh met kapmes een weg moe ten banen strekt de zorg van de pro vincie althans voor de wandel- en fietspaden niet. Bij een wandeling door het bos bewaart men daarom voortdurend de indruk dat er waar achtig niet veel mensen zijn die van het bestaan van een dergelijk juweel op de hoogte zijn. Op een door-de-weekse dag biedt „Leyduin" inderdaad - de aanblik die u hiernaast beschreven vindt. Dan is het een oord van stilte en idyllische schoonheid. Maar op de Pink sterdagen is helaas bewezen dat het er ook anders kan zijn. Wij menen dat dit volledigheidshal ve hier moet worden gesigna leerd. Er werd gefietst op de wandelpaden; er werd gejoeld en geschreeuwd. Anderen meenden op andermans terrein zozeer zichzelf te moeten zijn, dat zij zich waagden aan ont kledingen die zij tot dan toe al leen in hun achtertuintjes had den toegepast. Enzovoorts. Het landgoed is gratis voor iedereen toegankelijk. Moet nu beslist eerst de barrière van een toegangsprijs worden opgericht vóórdat er in „Leyduin" behal ve rust en stilte ook menselijk fatsoen te vinden zaJ zijn? Nee toch? imm uitL/iyitirLcitLiiiy its een van i\ eeruinüs grootste Luxa flex aluminium jaloezieën leveranciers. Wanneer U daar dus Uw Luxaflex koopt profiteert U van de grote ervaring en deskundigheid van deze specialisten en bovendien van de bekende Stoutenbeek WONINGINRICHTING - BEVERWIJK - 250 MODELKAMERS ton stond schroeiend aan de hemel, toen wij deze week een hezoek brach ten aan het pas opengestelde wandel tos „Leyduin". De weg erheen heb ben wij gemaakt langs de Leidsevaart, een smal pad vanaf Heemstede. Het Was er stil. Aan de waterkant soms een visser. Geen verkeer. Geen wan delaar. Het was te heet. Even voorbij de Amsterdamse waterleidingduinen twee verschrompelde stenen zuilen. De ingang van „Leyduin Een pad Van gebrokkeld steen is voor de fiet- •er het vagevuur, waar hij doorheen moet om de hemel te bereiken. De spootbaan hek open, hek dicht is de laatste hindernis. Maar dan breekt het paradijs zich open en Weten wij precies wat het is, in Voge lenzang te zijn. Het was er stil. Een paar kinderen speelden op een groot grasveld. De 'hoog gekruinde bomen zeefden het zonlicht, dat in het groezelig water van de beek grillige figuren tekende. „Leyduin' is, zolang het nog niet ontdekt is, een bos van stemmingen. Het leven gaat er stil en onzichtbaar zijn gang. Kinderen zou het niet ver bazen kabouters en elfen te ontmoe ten, volwassenen hebben hun eigen elf en moeten tegen zonsondergang wel in de sfeer van Rijnvis Feith ge raken, die zijn Julia laat dromen aan de voet van een heuvel, waar de ruïne van een theekoepeltje op nieuwe glorie wacht. Aldus is het wandelbos voor ons een openbaring geworden. Een plekje op de aarde, heel dicht bij huis, dat eeuwen lang vergeten was. Het zal er niet storm lopen. Gelukkig niet. Zolang verreweg de meeste mensen' slechts daarheen trekken, waar verre weg de meeste andere mensen vertier zoeken, zal de rust van „Leyduin niet verstoord worden. Er is geen ijs of limonade te koop. de geur van patattes is er vreemd. Het is allemaal nog puur en ongerept. Mensenhanden hebben slechts de wandelpaden aan gegeven. De stille genieter, die niet belaagt wenst te worden door het ge luid uit een draagbare radio, vindt bier wat hij zoekt. Een droom van louter groen, doorspeeld met een fonkelende zomerzon. Eenenvijftig hectare telt de opper vlakte van het landgoed nu en die zijn voldoende om er een vacantiedag van 8 uur 's morgens tot zonsonder gang, zoals de openingstijden zijn vast gesteld, door te brengen. Om het de wandelaar geheel naar de zin te ma ken, werd besloten gemotoriseerd ver keer niet toe te laten. Op twee parkeer terreinen en een fietsenstalling kan men auto's, en bromfietsen kwijt. Het oudste stuk in de archieven van Leyduin dateert van 1596, een koopcontract betreffende een goed, 6 morgen groot met huis, schuur en erven „aen de Leyduin". Een ruzie over het schieten van konij nen volgt direct daarop. Het is bekend dat onze voorouders niet afkerig waren van een konijneboutje en op „Leyduin" waren de dieren in overvloed aanwe zig, tot grote* angst van de toenmalige eigenaar die zijn konijnenstand door talloze jachtpartijen voortdurend ach teruit zag gaan. De volgende eigenaars hebben ervoor gezorgd dat het goed steeds uitgebreid en verfraaid werd. Een vroeg-achttiende eeuwse bewo ner, Johan Romswinckel, heeft daarbij duidelijk sporen nagelaten: aan het emd van het fietspad vanaf de Voge lenzangseweg staan bij de oprijlaan naar het herenhuis twee palen waarop duidelijke letters zijn naam vermel den. Deze dienden ter afzetting van een nieuw-gekocht. stuk duingebied. Johan Romswinckel, een rijk koopinan uit Amsterdam, had het landgoed in bezit als een gerieflijk zomerverblijf wanneer het hem 's zomers in Amster dam te warm werd. Van zijn vrienden had hij waarschijnlijk de tip gekeregen, dat in Aerdenhout zoveel aardige bui tens en stroken grond te krijgen waren en hij had hun goed voorbeeld gevolgd door „Leyduin" over te nemen. Op merkelijk is dat onder de eigenaars van de naast elkaar liggende buitens in Vogelenzang en Aerdenhout zoveel Als de zon schijnt, levert Leyduin para dijselijke plekjes op. Het licht dringt voorzichtig door het lover en vooral bij de beek blijkt dan het sprookje werke lijkheid geworden. dezelfde beroepen voorkomen. Dat doet vermoeden dat het gesprek op de he rensociëteiten nogal eens in de richting van onze streken uitging. Trouwens ook huwelijken onder de „buren" kwam veel voor. En dat is eigenlijk niet zo[n wonder met zoveel romantisch bos in de omgeving. De familie Van Loon, die het goed tot 1798 in haar bezit heeft gehad, heeft op „Leyduin" niet stilgezeten. Behalve dat het gebied bij de verkoop aardig was uitgebreid, bleken' de bo men van het buiten te verbergen: een „heerenhuizing" met koetshuis, stal ling, tuinmanswoning, wagenhuis, bil- lardkoepel, tuinkoepeltjes, tempel tje, menagerie, beek en waterval, boerenwoning met boomgaarden, broeikassen en moestuinen. Boven dien deed Jan van Loon zichzelf en zijn vrienden het grote genoegen een Op een der heuveltjes van Leyduin staat een oud theekoepeltje, dat nu zeer vervallen is. Men heeft het met prikkeldraad moeten afrasteren, omdat de bouw valligheid gevaar oplevert voor de bezoekers van het wandelbos. De ruïne geeft het landschap daar een eigen accent. vinkenbaan in het bos uit te kappen. In het midden van de vinkenbaan liet hij op een heuvel tegelijk het hoog ste gedeelte van het ge„bied een koepel bouwen, waarschijnlijk om ge rieflijk op het vinketouw te kunnen zitten of misschien om de dames in de gelegenheid te stellen tijdens het theedrinken de verrichtingen van de heren gade te slaan. In de beek stroomde het drinkwater en tot ver in de vorige eeuw was het de kinde ren van „Leyduin" verboden daar pootje te baden. Bij hoog water stond er een sterke stroom wat voor een van de eigenaars aanleiding ge weest is er met kinderlijke zorg een keurig watervalletje aan te leggen. Wat is er nu van al dat moois nog te zien? Bijna alles. En vreemd genoeg maken de ver laten en zelfs vervallen koepels geen verstarde of doodse indruk. Zij krijgen als vanzelf iets mee van de lief lijkheid van het landschap, dat geen vijf minuten wandelen lang hetzelfde blijft. Telkens staat men in een nieuwe omgeving, telkens treft men andere verrassingen: een bemoste helling aan de overkant van de beek, die bij het aanleggen van een ondergrondse water leiding overbodig werd, maar dienst bleef doen als afwatering van de pol ders aan de Vogelenzangseweg. Bovenaan de helling op een bijna on beklimbare heuvel staat als een kleine Middeleeuwse burcht het vinkenhuis. geheel vervallen en daarom afgesloten voor het publiek „Die koepel zou ide aal zijn als broedplaats voor de vogels hier", zegt de heer J. Adrichem, de nieuwe boswachter van „Leyduin", „of als uitkijktoren, maar dan moeten er een paar transen opgebouwd worden, want nu kijk je niet boven de boomtop pen uit". De vinkenbaan ligt er nog als een lommerrijke graslaan die aan de rechterkant rechtstreeks naar het pronk stuk van „Leyduin" voert: de Beuken- Het wandelbos Leyduin heeft vele paadjes, die telkens nieuwe verrassingen opleveren. Er zijn enkele forse lanen, die een brede en fraaie doorkijk geven. Een van die lanen is de prachtige Beukenlaan. laan. Weliswaar blijken de eerste veer tig meter van de laan met hoge eiken afgezet, maar daarna beginnen de beu ken, die hun ouderdom van ruim 250 jaar duidelijk aan te zien zijn. Als een gedeelte uit een Japanse miniatuurtuin is het daarachter liggende beekje met de brug en het evenwijdig lopende paad je, veruit het meest romantische plek je in het landgoed. Helaas is de vreugde van een wandeling daar van korte duur, want bijna direct voert het water naar de af en aanrijdende zandauto's op de Boekenroodeweg. De linkerhelft van de vinkenbaan leidt de wandelaar in een doolhof van kleine zangpaadjes tus sen dennen en beuken, die alle naar het herenhuis blijken te lopen. Over rompelend is daar het geluid van het grote aantal vogels, terwijl aandachtige bezoekers er zeker eekhoorntjes, fa zanten en konijnen zullen vinden. Het herenhuis en het terrein er omheen zijn voor wandelaars ontoegankelijk gebied sinds 10 jaar is daar het meisjesinter naat „Leyduin" gevestigd. De ernstige en lichte muze samenlinks Aafje Heynis, rechts Anneke Grönloh. Morgen is het dus zover. In het Haarlemse concertgebouw zullen op initiatief van Henri Arends, de diri gent van het Noordhollands Philharmo- nisch Orkest, de ernstige en lichte muze elkaar ontmoeten. Aafje Hey nis en Anneke Grönloh, Emmy Ver- hey en Willeke Alberti. Nog meer namen? The Blue Diamonds, Henk Driessen, Hans Henkemans, Trio Pim Jacobs en Rita Reys, Herman Kreb- bers. Johnny Lion and the Jumping Jewells, Rob de Nijs en zi,in Lords, André Pressor en Joop Stokkermans. Var, drie tot zeven uur zal het fees? duren. Lichte en serieuze mu ziek zullen elkaar afwisselen. Henri Arends wil bewijzendat zulks moge lijk is en verantwoord. Zijn initiatief, waarvoor Gerrit den Braber van de AVRO-T.V. mede getekend heeft, heeft uit heel het land reacties ge kregen. Maar liefst zestienhonderd tie ners, komend uit alle streken van Nederland, zullen present zijn om de ze unieke gebeurtenis mee te beleven. Nederlands oudste orkest, het Noord hollands Philharmonisch Orkest, or ganiseert dit evenement, een prome nade-concert in co-produktie met AVRO-radio en -T.V. De jeugd heeft zelf het programma samengesteld. IIIIIHIItllllHIIIIIIIMIHfNIIIIIIIIIIIIIIIIllllllllllllllllllHIIIIIIHIIi Vele mensen in Heemstede, die met Van Gend en Loos te maken hebben, hebben deze week voor het laatst in functie gezien de chauffeur-besteller Henri Arends heeft uiteraard een keu ze moeten maken uit de verzoeknum mers. De jeugd heeft ook de sterren en solisten van de „lichte en ernstige muze" gekozen. Het Prins Bernard Fonds heeft financiële steun ver leend. Het concert is helemaal uit verkocht. Het heeft geen zin te pro beren alsnog kaarten te verkrijgen. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIflIllllllliltl Jaap Kroon, wonend in de Hagestraat te Haarlem. Vandaag is hü 65 jaar geworden en dat betekent, dat hij na 43 jaar dienst het bedrijf zal verlaten. Hij kwam namelijk op 29 maart 1920 als koetsier-besteller in dienst bij de toenmalige A.T.O. Zijn bestelwijk was het vroegere Schoten. In 1924 was de heer Kroon een van de eerste koetsiers van Van Gend en Loos. die zijn rijbewijs haalde. Hh moest het paard vaarwel zeggen. Hij werd de eerste chauffeur, die om streeks 1925 de bestelauto instapte en zijn klanten in de wijk ging bedienen. In die jaren geschiedde de besteldienst nog vanuit het gebouw aan de Bal juwslaan. Ruim dertig jaar met 'een korte onderbreking in 1959, toen hij het Kleverpark bediende heeft de heer Kroon goederen besteld en af gehaald in Heemstede. Hjj is daar een begrip geworden, het visitekaartje van het bedrijf, zoals bij zijn veertig jarig jubileum werd gezegd. Men ziet hem in Heemstede dan ook node gaan. Dinsdag 11 juni wordt het afscheid gegeven in de S.O.V.-kantine boven het kantoorgebouw bij het goe derenstation aan de Westergracht. Be langstellenden kunnen daar terecht, 's middags van vijf tot half zeven. In de loop van de maand zal de directie in Utrecht officieel afscheid van hem nemen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 3