De Paus en n c Concilie w% Zullen twee grootste partijen elkaar vinden? D m Trek er FIETSEN IN HET GOOI commentaar Moeilijke taak Meisje (3 j.) valt 8 meter uit raam Afspraken hebben hun Voordelen? uit a Individuele RAILTOUR reizen ZATERDAG 8 JUNI 1963 PAGINA 9 "V door prof. drs. F. HAARSMA J Doden in het verkeer Ruim 370 min. voor ontwikkelingsplan Ned. Antillen Goed NIEUWS, om Uw gezondheid te dienen DIEETMARGARINE met een rijkdom aan onverzadigde oliën COSTA BRAVA ZWITSERLAND 7M Plannen Butlinkamp Auto- en vaarroutes Nieuwe eilanden Volg het spoor Romantiek rond het kasteel Raadsels in Bouillon t Paus Joannes XXIII heeft zijn le venswerk, het Tweede Vaticaan se Concilie, niet mogen voltooien. Toch zal zijn naam onverbreke lijk verbonden blijven met Vaticanum f1 en dit Concilie zal de geschiedenis •hgaan met het stempel dat hij er per- JP°hlijk op gedrukt heeft. Het Conci- 2® was zijn hartstocht en zijn oogap- bijna vier en een half jaar neeft "f3 er voor geleefd en gewerkt; er |'hg geen audiëntie voorbij of hij "Prak erover en met steeds meer aan- vroeg hij alle christenen ervoor te bidden; een paar dagen voor de °Pening in oktober vorig jaar is hij haar Loreto en Assisië gereisd om er de zegen van de Hemel voor af te i'^den; tot zijn laatste ogenblikken ?®eft het zijn aandacht volkomen in °®slag genomen; enkele dagen voor ?Jn dood, zo heeft men kunnen lezen, ?®en er medisch geen uitzicht meer jy&s. speelde hij nog met de hoop, dat Heer van het Leven hem nog als ^3n instrument zou willen gebruiken het begonnen werk tot een geluk- einde te brengen; hij heeft ervoor «eleden en is ervoor gestorven. Het was en het is zijn Concilie. openingsrede opnieuw stelling geno men: geen herhaling van wat de Va ders, de oude en nieuwe theologen, hebben geleerd daarvoor behoeft geen Concilie bij elkaar te komen maar de onveranderlijke geloofswaar heid zó onderzoeken en uiteenzetten als onze tijd het vereist. Steeds zal Joannes, die zich bij zijn kroning had voorgesteld als Herder, terugkomen op het pastorale karakter van zijn Con cilie, bij de instelling van de coördi natiecommissie in december, in zijn brief aan de bisschoppen voor de in terim periode, in zijn toespraken en bij audiënties voor bisschoppen en ge lovigen. Bij de opening reeds verwijdt zich de horizon: het gaat niet alleen om de Katholieke Kerk, maar ook om een versterking van de banden die de katholieken verbinden met christenen van andere confessies. Persoonlijk heeft hij gewild dat er waarnemers en gasten zouden zijn namens alle chris telijke kerken die de uitnodiging wil den aanvaarden. Dit aspect was hem zo dierbaar dat hij geen enkel risico heeft willen nemen. In tegenstelling met alle andere voorbereidingscom missies (opgeheven en vervangen door Conciliecommissies) werd reeds in de eerste week het secretariaat voor de eenheid verheven tot de status van Conciliecommissie. In de belangrijk ste gemengde commissies gaf hij het secretariaat voor de eenheid een plaats. Het gaat zelfs niet alleen om allen die de erenaam van christenen dragen en ondanks de gescheidenheid onze broeders zijn; het gaat ook om hen die vanuit de rijke traditie van niet-christelijke godsdiensten of vanuit niet godsdienstige humane waarden le ven, om heel de mensheid, die één familie is en vele noden, angsten en verwachtingen gemeenschappelijk heeft. Zijn Concilie zal betekenis heb ben voor hun aller heil en wegen moe ten zoeken om met hen samen te wer ken. Hoe na hem dit aan het hart heeft gelegen, blijkt opnieuw uit de brief aan de bisschoppen van 6 janua ri. Daar spreekt hij er zijn vreugde over uit, dat er zo'n groot meeleven is gegroeid met het Concilie, ook bui ten de Katholieke Kerk, en wijst hij de bisschoppen erop, dat deze toege nomen verwachtingen het Concilie zware verplichtingen opleggen; zij mo gen niet teleurgesteld worden. De be noeming van kardinaal Suenens tot lid van de coördinatiecommissie ligt in dezelfde lijn: hii was het immers die het Concilie heeft voorgehouden om de taak van de Kerk ad extra ernstig on der ogen te zien. Vanuit dit doel heeft paus Joannes het programma telkens gewijzigd: de liturgie als eerste agen dapunt, de terugverwijzing van het scherm. De Fontibus naar een ge mengde commissie, de instelling van de coördinatie-commissie. Het Tweede Vaticaans Concilie is inderdaad 's Pausen hoogst ei gen persoonlijke zaak geweest. Maar het paradoxale is, dat de ze intense persoonlijke bemoeienis op geen enkele manier afbreuk heeft ge daan aan de vrijheid en zelfstandig heid van het Concilie. Integendeel juist zijn persoonlijke invloed heeft hij steeds gebruikt om het Concilie als vrij beraad van het bisschoppencolle ge ten dienste van 1 de Universele Kerk mogelijk te maken en te stimuleren. Hij heeft, zich als hoofd van het bis schoppencollege sterker doen gelden op het Concilie dan ooit een Paus vóói hem. Dit kwam voort uit een diep besef van de verantwoordelijk heid die zijn ambt meebrengt. Maar tegelijk is het bisschoppencollege op dit Concilie tot zijn recht gekomen als nooit tevoren. Paus Joannes heeft daarmee de leer van de Kerk geloof waardig gemaakt, dat hoofd en leden onverbrekelijk verbonden zijn in het Apostolisch College. Hij heeft door zijn wijsheid, zijn menselijkheid, zijn le vendigheid en zijn geloof waar ge maakt de uitspraak van het Eerste Vaticanum, dat het hoogste gezag van het Petrusambt geen afbreuk doet aan dat van de bisschoppen, maar dit be vestigt en versterkt. De Paus is dood en daarmee het Concilie zonder hoofd. De Geest Gods geve dat de bezieling, door Paus Joan nes gebracht, blijve. GRONINGEN, 8 juni. De drieja rige Harmanne Buitenkamp uit de Su- matralaan alhier viel gisteren van acht meter hoogte uit het raam van haar slaapkamer. Zij kwam terecht op het betegelde trottoir. Met ernstige verwondingen is zij in het ziekenhuis opgenomen. Haar toestand werd gis teren vrij goed genoemd. LEENDE, Op de rijksweg Eind hoven-Weert is de 28-jarige vertegen woordiger F. J. A. Peters uit Heerlen bij een verkeersongeval om het leven ge komen. HUIZEN, Hier is de 64-jarige heer D. Kos verongelukt. Hij stak op zijn fiets een klein stukje van de Naar- derstraat over om op de Ceintuurbaan op het fietspad zijn weg verder te ver volgen. Vermoedelijk heeft hij niet op het naderende verkeer gelet met het gevolg, dat een autobus uit de richting Blaricum de wielrijder aanreed. De man was vrijwel op slag dood. APELDOORN, De anderhalf jaar oude Geertruida Johanna Eggink glip te gistermiddag te Apeldoorn door het tuinhekje van haar ouderlijke woning aan de Deventerstraat. Het meisje werd gegrepen door een vrachtauto, bestuurd door de 19-jarige P.M. uit Kedichem. Zij was op slag dood. FRANEKER, Bij een autobotsing op de Rijksweg LeeuwardenHarlingen is gisteravond de 50-jarige mevrouw B. Amels uit Makkum om het leven ge komen. Haar echtgenoot en de 50-ja- rige leraar R. Krol uit Franeker wer den ernstig gewond in een ziekenhuis opgenomen. Het ongeluk gebeurde toen een niet verlichte, gemotoriseerde aardappel- sproeimachine plotseling de weg opreed. De heer Amels kon een botsing niet meer voorkomen. Hij raakte de land bouwmachine, geraakte op de linkerhelft van de weg en kwam daar in botsing met de auto van de heer Krol. De echtgenote van de heer Amels was op slag dood. De beide gewonden zijn op genomen in het streekziekenhuis Oran je-oord" in Harlingen. De bestuurder van de sproeimachine werd niet noe menswaardig gewond. SCHIPHOL, 8 juni Gistermiddag zijn de ministers Korthals en Zijlstra met hun staf van medewerkers uit Cu racao teruggekeerd. Zij arriveerden met vier uur vertraging, omdat het DG 8 toestel wegens mist eerst naar Frank fort uitweek. In de perskamer herhaalde minister Korthals zijn reeds in Curagao uitge sproken officiële verklaring over de fi nanciering van het meerjarig ontwikke lingsplan voor de Nederl. Antillen. Mi nister Zijlstra voegde er nog aan toe, dat de overeenkomst niet. uitsluitend be trekking heeft op wat men steeds ,,de urgente plannen", heeft genoemd, doch op de financiering van de gehele eer ste fase met alle projecten van het ont wikkelingsplan en wel tot 1966 toe. Nederland gaat daarvoor 370 miljoen gulden verstrekken' plus nog vier mil joen voor het oprichten van een ont wikkelingsbank. Advertentie oAiA'A'a U weet dat niet alle vetten gelijk zijn. Er zijn dierlijke en plantaardige vetten, er zijn vetten (in vaste vorm) en oliën (vloeibaar); zij kunnen bovendien ver zadigd, onverzadigd of meervoudig on verzadigd zijn. Zij zijn onmisbaar in Uw dagelijkse voeding - zij leveren calorieën, nodig voor Uw dagelijkse energie. Maar de meervoudig onverzadigde oliën, zoals bepaalde plantaardige oliën, doen nog méér voor U. Want het is bekend dat zij een gunstige invloed kunnen hebben op de bloedvaten. Een °*GEZOUTEN PLANTAARD'" S°'55'* meervoudig onverz*^ eigenschap die vooral wordt gevonden in de oliën van mais, saffloer en zonne bloem. Daarom is het prettig te weten dat Becel volop zonnebloemolie bevat! Want dat kan voor Uw gezondheid véél betekenen! Bovendien is Becel bij zonder aangenaam van smaak, voor treffelijk smeerbaar en tevens uitmun tend bij bakken en braden. Becel is goed, rijk aan meervoudig onverzadigde plantaardige oliën, gevitamineerd en ongezouten. Becel in 250 grams blik, dus prettig lang houdbaar: f 0.90. Vraag erom bij Uw leverander. (Van een medewerker) Met de beëdiging van de leden der Eerste en Tweede Kamer der Staten Generaal is een nieuwe en normaal gesproken vierjaar lijkse regeringsperiode begonnen. Zelfs al zouden we op korte termijn ook een nieuwe regering hebben, dan valt toch niet te verwachten, dat we dit jaar al zaken van groot belang in behandeling zullen zien genomen. Zeker niet vóór de derde dinsdag in septem ber, omdat eerst dan het gewone werk kan gaan beginnen. Voordien moeten de nieuw gekozen Kamers de grond wetswijziging behandelen en het is_ re delijk dat daarna de nieuwe minis ters kans krijgen zich wat in te wer ken. Maar politiek is een vreemd bedrijf, men is nooit ergens helemaal zeker e betrekkingen tussen Paus en Concilie zijn in de geschiedenis zeer verschillend geweest. Bij u de Oude Concilies in het Oosten «ebben de Pausen van Rome nauwe- JKs een actieve rol gespeeld. De Mid- ®leeuwse Concilies kan men als t®®hts gedeeltelijk geslaagde pogin- -h beschouwen van de Pausen en de bineinse Curie om de Kerk te her- flfiien: daar was de Paus het mid- ^'Punt. Ten tijde van het Westers ~*-"tsma (1378-1417) en de daaropvol- ®®hde periode vond de conciliaire the- 2r grote aanhang het Concilie iaat boven de Paus Geen wonder ®at (je pausen dan huiverig worden een Concilie en alleen met tegen- 2? tot een bijeenroeping overgaan, als ri-l Seen andere oplossing meer zien. P® extreme nood van de Kerk brengt Trente Paus en Concilie dichter bij ""kaar. Ondanks de spanningen tussen v® Paus en de minderheid en een ze- ?re morele druk van Pius IX op de v5?.chöPPen, kan men ook het Eerste wC, num beschouwen als een stap j?°Diit in de richting van een groeien- v? harmonie tussen Paus en Concilie. vAar het is de grootheid van Joannes dn geweest, waardoor het eerste Sn van Vaticanum II een Concilie is fworden, waar geen spoor van antago- »nu?e tussen Paus en Concilie is over- *®bleven. Er is wel geen Concilie geweest in de geschiedenis, dat zo zeer be paald is door de persoon van de l Paus. Het initiatief kwam van j?ba en was een verrassing voor kar- 'halen en bisschoppen. Het doel, aan lassing van de Kerk aan de nieuwe en bevordering van de eenheid ®r christenen, werd door hem per- r?onlijk omschreven en kwam voort liiL eigen visie. Toen het duide- tita Werd dat er in de voorbereidings- jJd krachten naar voren kwamen, die jPplaats van naar vernieuwing streefden aar restauratie, heeft de Paus in zijn (Advertentie) Enkele voorbeelden: 10 en 17 dagen naar van f 260.- tot f 668.- van f 205.- tot f 559.- "O "c <5 x> o> ■*- (O Neerlands eerste reisbureau odvies Voor een QOede icis Ons land gonst werkelijk van re creatieplannen. Wat er in de praktijk van terecht komt, moet uiteraard met enig geduld wor den afgewacht, maar een feit is, dat in tal van plaatsen van ons vlijtige va derland ideeën rijpen, samenwerking wordt gezocht en de onvermijdelijke vergaderingen worden gehouden met dat éne doel voor ogen: de verpozing zoekende mens zo prettig mogelijk op te vangen. Er valt nu eenmaal geld aan hem te verdienen! In Wiilemsdorp is zulk een plan in middels werkelijkheid geworden. In de schaduw van de Moerdijkbruggen is daar onder de naam Bruggehoi een groot recreatiecentrum gebouwd, dat een uitbreiding betekent van het des tijds door de Rijkswaterstaat aangeleg de strandje. Er was op een EHBO-post na geen enkele accommodatie voor de badgasfen. Thans kunnen zij beschik ken over een kampeerterrein, een zon neterras, een midgetgolfbaan, een speeltuin en een strandbad. Later wil men nog een kapel bouwen voor zowel katholieke als protestantse erediensten. Misschien is dit laatste wel dé oplos sing voor het probleem van de kerken bouw en zielzorg in de Nederlandse toe ristenstreken. Vervolgens maken we melding van een plan dat de gemeente Renkum heeft uitgebroed ten behoeve van het in die streek steeds in omvang toenemende toerisme. Het gemeentebestuur heeft iiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiin Degen en temperatuur in: O -ë-X-'-rPUUSLAND en DFNFMAPkFN Frankfurt/m Neurenberg Stuttgart München kopenhagen S kagen "Gemiddelde maandelijkse hoeveelheid regen in mm. KNAC- de hele, tachtig hectare metende Ro- sandepolder, langs de Rijn bij Ooster beek, gereserveerd voor de aanleg van een soort recreatiepark, waarin als elementen zijn opgenomen een water- tuin, een groot meer met jachthaven, een openluchtbad, een strand en een motel. Ook in het Overjjselse Delden is iets gaande. Een groep zakenlieden hebben zich in een commissie verenigd om na te gaan, of er in die plaats mogelijk heden zijn voor een vermaakcentrum. Voorlopig wil men volstaan met accom modatie te scheppen voor de water sport, een hotel-restaurant en een jeugdmotel. Tenslotte naar Westerhoven nabij onze lichtstad, waar het Euro- strand in de enkele jaren van zijn bestaan voor tienduizenden men sen een begrip is geworden voor heer lijke ontspanning: in 1962 vierhonderd duizend bezoekers, het jaar daarvoor nog maar de helft. Dit Brabantse re creatiegebied is nu 200 hectare groot, waarvan 50 ha wordt ingenomen door bos. Het strand is van 10 op 15 hectare gebracht, en de waterpartij is verrijkt met een ski-caroussel, die bestaat uit een boei rondom welke een op de kant electrisch te bedienen motorbootje vaart. Boei en boot zijn verbonden door een kabel van vijftig meter. Aspirant waterskiërs vinden hier een pracht ge legenheid om te oefenen. Maar als het aan de heer M. Eigen- berg, eigenaar van Eurostrand, ligt, zal het hierbij niet blijven. Hij is name lijk in Engeland enthousiast geraakt over de zgn. Butlin-vakantiekampen, waar iedereen wel de vakantie kan vin den die hij zoekt. De komende drie jaar hoopt de heer Eigenberg het Engelse systeem geleidelijk in zijn vermaakcen trum te kunnen introduceren. Voor watersportievelingen en auto mobilisten een prettig bericht uit de Noordwesthoek van Overijssel. De V.V.V. aldaar heeft enkele auto- en waterroutes samengesteld, die de toerist voeren door de mooiste de len van dit deel van Overijssel, met in begrip van de Noord-oostpolder. Uitvoe rige beschrijvingen van de bezienswaar digheden die men onderweg passeert, completeren de papieren gids. Voor drie kwartjes zijn zes autoroutes of tien vaar routes verkrijgbaar. Nieuwe watersportkansen ook op de Loosdrechtse plassen. Dat wil zeg gen, niet door meer water, maar door meer land. Het plassenschap heeft namelijk 130.000 beschikbaar ge steld voor de aanleg van een vierde kunstmatig eiland. Er komen er daar na nog negen. Momenteel is er één eiland, „Geitekaai" genaamd, gereed. 17 juli wordt het eiland „Meent" ge opend. en het derde komt eind van dit jaar klaar. Bij het Tienhovens kanaal komt bovendien een recreatiestrook. Nog meer goed nieuws uit Over ijssel. Staatsbosbeheer is daar de wandelaar tegemoetgekomen door van de boswachter^' Ommen een voetspoorkaart samen te stellen. Door het op deze kaart uitgezette spoor maar te volgen komt hij op de mooiste plek jes en leert hij het bos beter kennen dan op. een wandeling a l'improviste. Er komen nog meer van dergelijke voet- spoorkaarten. Wel eens gehoord van het Inter nationale Kastelen Instituut? De ze organisatie beoogt het onder zoek naar kastelen en de in standhouding daarvan. In de loop der jaren is zeer veel materiaal verzameld, 1min dat tot vong jaar bewaard werd in kasteel Rapperswil in Zwitserland. Nu geniet kasteel „Rosendael" bij Velp de ze eer, en het museum is thans toe gankelijk gesteld gedurende de hele zo mer. Het bezit van het Internationale kastelen uit diverse landen, foto's, plat- kastelen uit diverse landen, foto's plat tegronden, kaarten en nog veel meer. Goed voor enkele uren vol romantiek. Op de muren van de vesting Bouil lon groeien anjers, al sinds on heuglijke tijden. Het merkwaardi- dige hiervan is, dat deze bloem nergens anders in de omtrek wor tel wil schieten, en er is dus een mooie legende aan verbonden, waarin o.a. de overlevenden van de eerste kruis tocht een rol spelen. Bouillon is. behal ve om zijn anjers en zijn burcht, nog bekend om het mysterie van het vier meter lange kruis, dat niet lang gele den in de bodem van de „zaal van Godfried van Bouillon" is aangetrof fen. Is ook dit kruis een herinnering aan de helden van Palestina? Niemand die het nog kan zeggen, maar de vondst is in elk geval curieus genoeg om eens nader te bekijken, bijvoorbeeld morgen, wanneer Bouillon zijn jaarlijkse anjer- feest viert. llliiillllllliiiiilliilllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll \.^v De rijwielpadvereniging Gooi en Eemland heeft haar net van par den met enkele kilometers kun nen vergroten. In lengtemaat uit gedrukt geen opmerkelijke uitbreiding misschien uit een oogpunt van toe ristische attractie echter wel. En wie besluit deze zomer het Gooi op de fiets te doorkruisen, mag niet verzuimen de koers eens te wenden naar de IJssel- meerkust om over het nieuwe fietspad het tochtje te maken van de haven in Huizen naar de uitspanning Oud- Naarden. Het pas opengestelde fietspad slin gert zich door geaccidenteerd terrein tussen de kust en de rand van de Gooise bossen. Soms pal langs de rietkraag van het meer, dan weer langs een bre de, groene strook met typisch Neder landse oevervegetatie, verdwijnt dan af en toe de bosrand in waarbij het de fietser soms verrassende doorkijkjes op het meer verschaft. De luwte van de bosrand noodt tot een ogenblikje rustig toeven om te genieten van het kostelijke panorama dat het IJsselmeer biedt, vooral wanneer u de moeite wilt nemen naar de top van een zandheuveltje te klauteren. Gewapend met een kijker valt daarbij de westkust te bespieden, de werkzaamheden aan Zuid-Flevopol- der en de bedrijvigheid van watervogels. van. Het zou best kunnen zijn, dat een op korte termijn tot stand komende re gering van een zodanige samenstelling blijkt, dat een zich presenteren reeds dadelijk tot een politiek debat zou lei den. Maar dat zullen we maar rustig afwachten. Bijzonder belangrijk is uiter aard, of het sociale program van de nieuwe regering minstens genomen zo beloftenrijk zal zijn als de voorbije da- denrijk was. Het is gebleken, dat daarbij de po litieke combinatie, dus het al of niet aanwezig zijn van de Partij van de Arbeid, niet van beslissende betekenis is. De praktijk heeft aangetoond, dat een goed sociaal beleid ook is te voe ren zonder socialisten. Of het de meest wenselijke, dat wil tevens zeggen de meest democratische, situatie zou be tekenen. is een vraag van geheel ande re orde. Al zijn we altijd verplicht om vooruit te zien, de geschiedenis is er om ons waarschuwend te begeleiden en om het maken van fouten, zoals die in het verleden voorkwamen te voor komen. Een voorbereidingstijd voor een nieu we regering is er altijd een vol ge heimzinnigheid. Politici trachten zoveel mogelijk te praten zonder iets te zeg gen en de journalisten doen hun uiter ste best, om het publiek zo goed mo gelijk op de hoogte te houden van de richting, waarin de kabinetsformatie zich beweegt. Deze keer is dit spel boeiender dan vier jaar geleden, om dat het wel zeker schijnt, dat gekoerst wordt naar een regering, die ten aan zien van een aantal belangrijke pun ten, althans voor wat de hoofdlijn be treft overeenstemming heeft bereikt met de Kamer. Toen het kabinet De Quay in 1959 aantrad, wist de Kamer bepaald niet wat dit ministerie zou gaan doen. Het wilde zoals de minis ter-president destjjds zei een christelijk sociaal beleid gaan voeren en hjj no digde de kamerleden uit het werk van hem en van zijn ministers kritisch te begeleiden en naar hun daden te be oordelen. In zo'n geval kan de kritiek van de kamer uiteraard veel schgrper zijn dan wanneer men reeds bepaalde afspra ken heeft. We zullen dat aanstonds met een paar voorbeelden verduidelijken. Maar er is nog een ander punt uit het verleden, waar we graag nog even aan herinneren. Regeringen, die afspraken hadden met het parlement hebben we tussen '45 en '59 regelmatig gekend. Eén van de mederegerende partijen, de Partij van de Arbeid, kwam evenwel in een situatie, waardoor zjj meende het eigen program niet meer voldoende te kunnen realiseren. Zij ging daarom hoog op de toren staan, maar verloor daarbij het evenwicht en verdween uit de regering. Het antwoord dat de kie zers hitrop hebben gegeven is bijzon der duidelijk. Zulk een houding wordt als onverstandig afgewezen. Toch mo gen we niet vergeten, dat tot en met, laat ons zeggen 1957, de medewerking van de P.v.d.A. constructief was. Het lijkt ons denkbaar, dat de harde les van 1963 de denkrichting en mentali teit ten opzichte van het samenwerken met anderen zodanig heeft beïnvloed, dat een vernieuwde constructieve stel- lingname kan worden verwacht. Onder deze omstandigheden doet zich de ernstige vraag voor, of het niet van de grootste beteke nis is, dat de regering zich in het parlement gesteund weet minstens door de twee grootste politieke groeperingen. Dit is te meer van betekenis, wanneer we denken aan de realisering van een aantal sociale verlangens, waarmee de Kamer voor een deel %1 is geconfron teerd door de voortreffelijke plannen van minister Veldkamp en die overigens naar voren komen in de berichtge ving van de parlementaire journalisten aangaande de punten, die mogelijker wijze in het nieuwe regeringsprogram zullen komen. We denken hierbij om te beginnen aan vier uiterst belangrijke sociale wenselijkheden. Een versterkte inspan ning tot vermindering van de wo ningnood. Een verlangen, dat bij alle partijen leeft. Zal het lukken, hetgeen de K.V.P. in haar program heeft ge steld, om het totaal aantal te bouwen woningen op te voeren tot 90.000 jaar lijks, waarvan minstens 45.000 woning wetwoningen en mogelijk 25.000 in de premiesector? Zal de wet op de arbeidsongeschiktheidsverzekering, waarover we binnenkort een aantal artikelen hopen te publiceren, in deze vier jaar tot stand kunnen komen? Zal de uitkering krachtens de Alge mene Ouderdomswet zodanig kunnen Via een of meer omwegen is de formatie-opdracht uiteindelijk terecht gekomen bij de man die er, gerekend naar de verkiezingsuitslag, wel mee belast moest worden, dr. De Kort. De formulering van de opdracht is enger dan bij de informatie het ge val was. Men kan wel beredeneren, dat „ruime steun op een vijf-par tijenkabinet kan slaan, maar dat doet men dan eerder uit beleefdheid of behoedzaamheid dan dat men 20 iets nog werkelijk zou verwachten. Of de V.V.D.. of de Partij van de Arbeid moet nu afvallen. Wat de christelijke partijen betreft heeft de formateur zich reeds duidelijk ge noeg uitgelaten. Zij komen in ieder geval in de regering als hij zijn zin krijgt. Welke partij in de oppositie verdwijnt valt nog moeilijk te voor spellen. Tijdens de informatie-perio de hebben zij beide een bijna onbe perkte bereidheid getoond bun ver- kiezingseisen te laten vallen om niet in de buitenspel-val te lopen. Maar wij zijn er nog niet zo zeker van dat deze tactiek ook tijdens de formatie zal worden voortgezet. Het is wel bekend, dat in de Partij van de Ar beid niet iedereen betzelfde denkt over een verlenging van de opposi tie-politiek. Het zon kunnen zijn dat, naarmate de kans op een plaats in bet kabinet geringer wordt, de socia listische fractie zich beter gaat her inneren wat men de kiezers allemaal heeft beloofd. De socialisten zouden zich dan kunnen opmaken voor een werkelijk geharnaste oppositie. Het sociaal-economische gedeelte van het toekomstige regeringsprogram is zwaar. Dat maakt een kabinet zeer gevoelig voor oorïjunctuurwisselin- gen. Met de morele steun van K.A.B. en N.V.V. in de rug hoeft de toe komst er voor een rode oppositie niet zo triestig uit te zien. Ook de V.V.D. zou bet spel anders kunnen gaan spelen. Een voortzetting van de lijn-De Quay, maar dan zonder commerciële tele visie en belastingverlaging en mét zeer netelige problemen op bet ge bied van woningbouw en landbouw is op de keper beschouwd tocb ook geen glanspunt voor de liberale po litiek. Er kan dus nog van alles gebeu ren. Dat de christelijke partijen onder deze omstandigheden op rozen zitten en maar boeven af te wachten welke van de sollicitanten bet meest van zijn eisen laat vallen is natuurlijk oofc niet 'waar. Na de nu verstreken informatie-periode-, waarover de socialistische regerings- belusten rustig en zeer tevreden zijn, is bet verbazend moeilijk van één der candidaten te zeggen dat met ben niet te regeren valt. In zoverre biedt de leidraad, welke prof. Romme aan dr. De Kort meegeeft, geen erg handzaam politiek instru ment. Men is zeer dicht in de buurt van een vijf-partijenkabinet ge weest. Het is daarom duidelijk, dat de verwijten van socialistische of liberale kant des te zwaarder op de drie christelijke partijen zullen neer komen als er een vier-partijenkabi- net zou komen. Na de geforceerde convergerende activiteit der partijen tijdens de informatie zou de forma tie-periode wel eens tot krampach tige divergerende bewegingen kun nen leiden. Dat laatste is minder dankbaar, omdat bet dan het ver zoenbare onverzoenlijk kan maken. De situatie is niet eenvoudig. Dr. De Kort staat voor een zeer moei lijke taak. worden verhoogd, dat het sociaal mi nimum (nu ongeveer 3.300 gulden per jaar) wordt bereikt? Zal de ver minking van de kinderbijslagregeling, zoals die onder druk van de V.V .D. uit de bus is gekomen kunnen wor den weggewerkt? Het zou van grote betekenis zijn, in dien een regering kon worden gevormd, welke met de Kamer de voorafgaande afspraak zou hebben, dat deze punten in ieder geval moeten worden gereali seerd. Hier ligt dus de betekenis van die afspraak waarop wij boven doelden. Het gaat daarbij niet over de vraag langs welke weg al deze verlangens moeten worden vervuld. Tal van kwesties blijven ter vrije dis cussie staan. Bijvoorbeeld de vraag, of, en zo ja welk, gedeelte van de zware financiële lasten welke deze sociale ver beteringen met zich brengen uit de al gemene middelen moeten worden be taald en welk gedeelte uit premie. En als er een sterk beroep wordt gedaan op de algemene middelen, hoe moet het dan gaan met de belastingen? We twijfelen er geen seconde aan, dat de debatten in de Kamer ook bij afspra ken over hoofdlijnen er watlevendig heid betreft, er niet onder zullen lijden. Voor de televisie heeft de fractieleider van de V.V.D. gezegd, dat het dan een saaie boel zou worden, zoals hij ook stelde, dat bij een deelname van vijf partijen aan de regering en dus de afwezigheid van een grote homoge ne oppositiegroep in de Kamer de de mocratie geweld zou worden aange daan. Dit zou naar onze mening een ontkenning zijn van de eigen verant woordelijkheden der beide partners in de wetgevende arbeid. We hopen van harte, dat het de for mateur gegeven moge zijn een regering samen te stellen, welke inderdaad het grootst mogelijke vertrouwen geniet in het parlement en dus van het Neder landse Volk. Dat zou immers beteke nen, dat het overgrote deel van het Nederlandse Volk ook het streven naar een christelijk sociaal beleid op zeer concrete punten zou ondersteunen. Zweden. Een 85-jarige vrouw, die vermoedelijk lijdt aan pokken, is in Stockholm in quarantaine geplaatst. (UPI) Hongarije. In het kader van de amnestie-politiek van de regering van Janos Kadar zijn sinds maart van dit jaar ongeveer drieduizend politieke ge vangenen vrijgelaten. (UPI)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 9