»V.S. bevinden zich in constitutionele en morele crisis hamol vandaag* Vlucht naar het water Doden bij zwemmen FORMATEUR krij-t de laatste INFORMATIES Man en vrouw verdacht van baby-moord Afrikaans ,,vredescorps voor V.S. voorgesteld Niet alleen Labour eist aftreden van Harold Macmillan Dr. Ward door justitie in arrest gesteld weer- ttentie ctie Oostduitse actie „go slow" op weg naar BERLIJN Stembus-fraude in PERU Tempels van Aboe Simhel tóch gered DE AFFAIRE-PROFUMO Het Bedrijfsschool MORRIS "üefore ijou Snij! Overwegend zonnig INSCHRIJVEN van leerlingen DAGELIJKS Telefoon 11805 Gouverneur Faubus nodigt koningin uit naar Amerika Laatste bisschops benoemingen van Joannes XXIII KARDINAAL KÖNIG NIET NAAR PRAAG MAANDAG 10 JUNI 1963 87ste JAARGANG No. 31457 STOMEN HONOLOELOE, 10 juni (Rtr, UPI) President Kennedy heeft gisteren op een congres van Ame rikaanse burgemeesters op Ha waii verklaard, dat de negers in Amerika hun strijd voor gelijke rechten als de blanken zullen win nen en dat het land eraan mee rnoet werken dat deze overwin ning op vreedzame wijze tot stand komt. „Wij hebben te maken met een ogenblik van een morele en constitutionele crisis en mensen niet invloed en inzicht moeten hun stem in elk deel van het land laten horen", aldus Kennedy. [FALCON REGENJASSEN Ku Klux Klan Kapperszaken Westerse beschaving Deze week kan de spanning in Alabama om het Amerikaanse negerprobleem ten stop stijgen. De foto toont een Ku Klux Klan- leider tijdens een bijeenkomst in Tuscaloosa. Ook het traditionele brandende kruis is niet vergeten. (Telefoto) LICHTGEWICHT REGENJASSEN Polyester 59.75 Nylon 24.75 Plastic 3.90 EPHSfUMaHslilflBBS] AMSTERDAM, 10 juni Voor enkelen is de vlucht naar het water, naar zwembaden, kanalen en rivieren tijdens het afgelopen, warme weekeinde geëindigd met de verdrinkingsdood. Zowel in een officieel zwembad met controle als in de „vrije" wateren vielen slachtoffers te betreuren. STOPPEN De president waarschuwde, dat in de homende maanden nog meer betogin- Advertentie) Fabrieken Zevenbergen (Advertentie) BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSESIRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMS1EROAM IEL 223596 Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Overwegend zonnig en op de meeste plaatsen droog weer, maar aan de kust kans op van zee binnendrüven- de mist. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen noordoost en noord. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. DINSDAG: Zon: 4.20-20.58. Maan: 8.03. (Advertentie) m (Advertentie) (Advertentie) gen van negers moeten worden ver wacht. Hjj vroeg de steun van de aan wezigen om de strijd van de negers in een vreedzame revolutie te veranderen. „Ik vraag u, hier en nu, met mg de rechten van alle Amerikanen te erken nen en de weg naar een vreedzame re volutie langs constructieve kanalen te leiden, een vreedzame revolutie die niet alleen een ramp zal voorbomen, maar die ook onze hoogste verplichtingen zal vervullen." De Amerikaanse president zei voorts, dat iedere Amerikaan een billijke kans moet krijgen om zijn talenten te ont plooien. Hij drong er bij de burgemees ters op aan, teruggekeerd in hun ge meenten, een voorbeeld te stellen dat degenen die zich nog aan het verleden vastklampen niet kunnen negeren. De regering kan maatregelen nemen om de grieven van de negers op vreedzame wijze te verhelpen. Kennedy zette een program van vier fasen uiteen dat de stedelijke autoritei ten in hun eigen gemeenschappen ten uitvoer moeten brengen. Ten eerste stel de hij voor de oprichting van gemengde commissies voor menselijke betrekkin gen, ten tweede, dat er voor wordt ge zorgd dat de plaatselijke bepalingen en gebruiken in overeenstemming zijn met de grondwet, ten derde dat in de ge meentelijke ambtenarij alle discrimina tie wordt opgeheven en ten vierde, dat bepalingen voor gelijke kansen voor iedereen worden afgekondigd. „Federale maatregelen kunnen van nut zijn... De staat kan helpen, maar wat er in Birmingham of Chicago of Atlanta of Los Angeles gebeurt hangt in laatste instantie voor een groot deel af van de leiding in die gemeenten", voegde hij eraan toe. Hij beloofde fede rale steun voor elke stad die een ieder zijn burgerrechten toekent. TUSCALOOSA Vijftienhonderd le den van het Amerikaanse geheime Ku Klux Klan-genootschap hebben zater dagavond op een veld bij Tuscaloosa in de staat Alabama een openbare verga dering tegen integratie gehouden. De „grand dragon" van de Ku Klux Klar afdeling Georgia, Calvin Craig, riep ui dat „de nikkers" in Amerika een rev< lutie aan het ontketenen zijn. Robert Shelton, grand dragon van Alabama en tweede spreker op 'de vergadering, deed een beroep op zijn volgelingen om gou verneur Wallace van Alabama zijn gang te laten gaan, „en dit varkentje voor u te wassen." Gouverneur Wallace heeft president Kennedy meegedeeld dat hij 500 soldaten van de nationale garde naar Tuscaloosa heeft gestuurd voor het handhaven van de orde in deze universiteitsstad. De maatregel is ge nomen met het oog op de verwachte toelating van twee negerstudenten tot de universiteit. Zoals bekend heeft de gouverneur verklaard morgen bij de universiteit aanwezig te zijn om persoonlijk de stu denten de toegang te beletten. De politie van Alabama heeft zaterdag zes blan ken gearresteerd die in hun auto clan destien wapens vervoerden, waaronder revolvers, knuppels en bajonetten. WASHINGTON Het State Depart ment heeft zaterdagavond meegedeeld dat twintig Afrikaanse diplomaten, van wie „drie of vier" ambassadeurs, ge klaagd hebben dat in de laatste acht tien maanden discriminerend tegen hen is opgetreden in kapperszaken in de Amerikaanse hoofdstad. De chef protocol van het ministerie. Pedro A. San Juan, zei dat de toestand zo „ergerlijk" was, omdat de diplo maten zich bewust waren van het feit dat 54,6 procent van de bevolking van Washington (het percentage negers), dezelfde behandeling in kapperszaken ondervond. Hij zei dat men klachten als deze niet met een verontschuldiging zonder meer kon afdoen. San Juan zei dat hij zich had gewend tot het ge meentebestuur, dat beschikt over een verordening tegen rassendiscriminatie in kapperszaken, maar dat hij geen be vredigende reactie had gehad. ACCRA In Ghana heeft het re geringsgezinde blad „Ghanaian Ti mes" zaterdag geschreven, dat het geen kwaad zou kunnen wanneer de Afrikaanse landen een gezamenlijke actie zouden ondernemen om een „vredeskorps" naar de Verenigde Staten te zenden om een einde te helpen maken aan de rassencrisis al daar. „Uncle Sam heeft in dit smartelijke uur een dergelijke missie en de broe derlijke hulp van Afrika hard nodig", aldus het blad. „Momenteel worden in de Verenigde Staten in het tijdperk van spoetniks en ruimtevaarders bommen, brandspuiten en knotsen ge bruikt tegen mannen, vrouwen en kinde ren wegens de kleur van hun huid... De Westerse beschaving waarvan Ameri ka zich als kampioen heeft opgewor pen, moet zich nu toch werkelijk naar boven werken uit de diepte waarin zij gezonken is. Of betekent het, dat de Westerse beschaving de aarde heeft ver laten nu zij achter de Russische supe rioriteit in de ruimte aanzit?" Advertentie) Deze week Gemakkelijk mee te nemer (Van onze correspondenten) (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 10 juni Prof. mr. C. P. M. Romme is zaterdag in Brabant op bezoek geweest bij zijn oud-fractiege noot, thans formateur, dr. W. de Kort, om hem alles te vertellen wat deze laat ste nog moest weten over het rapport Romme. Dr. De Kort moet terdege re kening houden met alles wat zijn voor ganger, informateur Romme, heeft ge registreerd. Er was dus wel reden voor beide politici om eens uitvoerig van ge dachten te wisselen. Waar kon dat be ter gebeuren dan aan de rand van de dennenbossen van Ulvenhout, (gemeente Nieuw-Ginneken) waarvan dr. De Kort burgemeester is? Hij bewoont daar met zijn gezin een moderne bungalow. „Hier vlak achter is het zo stil, dat de Dr. W. de Kort (links) en prof. Romme op het terras van de woning van de formateur in Ulvenhout. herten er hun jongen komen werpen", zo vertelde hij ons. Wanneer de zon die de beide gespreks partners in deze verrukkelijke omgeving zaterdag koesterde, als gunstig voorte ken mag worden beschouwd, dan zou het wonder kunnen gebeuren, dat de eerste poging tot de kabinetsformatie al slaagt. Maar kabinetsformaties in ons land zijn de laatste tijd moeizame en langdurige affaires als gevolg van de steeds ingewikkelder politieke vraag stukken. AMERSFOORT De zevenjarige Kees op 't Want verdronk in het Amers- foortse Bosbad. De jongen was met zijn ouders naar het bad gegaan. Eerst vier uur nadat hij vermist werd sloeg men alarm. Na de officiële sluitingstijd werd de hulp van de politie ingeroepen die bij het afdreggen van het diepe bassin het stoffelijk overschot ontdekte. Het personeel had de jongen reeds enkele malen van het diepe gedeelte wegge haald. WIJHE In de IJssel verdronk tij dens het zwemmen de 26-jarige gehuw de G. M. Koerhuis. DEN HAAG In het verversingska naal is gistermiddag het stoffelijk over schot opgehaald van de vijfjarige J. Guyt uit Scheveningen, die sinds vrij dag werd vermist. ROERMOND Bij het zwemmen in de Maas is zondagmiddag onder de ogen van mensen aan de wal de ne gentienjarige J. Geo uit Roermond ver dronken. Hij was een ongeoefend zwem mer. Een uur nadat men hem zag on dergaan heeft men zijn stoffelijk over schot kunnen ophalen. VREESWIJK In de rivier de Lek alhier is zaterdagmiddag een jongentje verdronken waarvan de identiteit onbe kend is. De leeftijd van de jongen wordt geschat tussen negen en dertien jaar. Hij had een rood zwembroekje aan. Op de oever in de nabijheid van de plaats waar zijn lichaam werd opge haald is een bundeltje kleren aan getroffen. In het jasje was een etiket aangebracht met de letters AAB. Op dezelfde plaats vond men een zwart ge lakte sportiets van het merk RIVTO. Op het achterspatbord staan onder el kaar de namen Hemelbergh en Schaes- bergen. De rijkspolitie te water stelt een onderzoek in. VROOMSHOOP In het water van een zandafgravingskuil te Westerhaar is zaterdagmiddag de 26-jarige V. Nuii verdronken. Kikvorsmannen hebben te vergeefs getraoht het lichaam in de ongeveer dertig meter diepe kuil te vin den. West-Duitsland. De „vuurvlieg van Seesen" heeft zaterdagavond weer toegeslagen. De pyromaan stak een kerk en een schuur in brand. De scha de beloopt 30.000 mark. Het aantal branden van de laatste tijd in deze kleine Westduitse plaats bedraagt nu zeven. Vier van deze aangestichte branden namen een grote omvang aan (Rtr) BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk. Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen, hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents Der millimeter hoogte. Omroepers 18 cents oer m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week 2.65 oer maanc, 7.90 pei kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avond! tussen 5.30 en 7 uur, tel. 20800. (Van onze correspondent) SIEBENGEWALD, 9 juni De rijks politie van Bergen heeft zaterdag de 54- jarige Th. J. en de 35-jarige vrouw Th. J.-G., beiden uit Siebengewald, gearres teerd. Zij worden ervan verdacht schuld te hebben aan de verdwijning van twee pasgeboren kinderen. De vrouw die reeds geruime tijd gescheiden is en met de andere verdachte samen woonde is twee maanden geleden beval len van een kind. Kort na de bevalling was het kind verdwenen. Bp haar arrestatie verklaarde de vrouw, dat het kind om het leven was gebracht door een ander. Voor de Rijkspolitie was dit voldoende aanlei ding om ook de vader van het kind te arresteren. Twee jaar geleden heeft zich een soortgelijk verdwijningsgeval voorgedaan. Men vermoedt nu dat ook dat kind om het leven is gebracht. De man ontkent iets met de verdwijning van de kinderen te maken te hebben. (Van onze correspondent in Bonn) BONN/BERLIJN, 10 juni Nog al tijd storen de communistische grenspos ten aan de toegangswegen tot Berlijn het personen- en vrachtverkeer. Door een uitermate scherpe controle, die in de meeste gevallen volkomen zinloos is omdat de meeste reizigers er wel voor oppassen iets te ondernemen wat ben in UIbrichts tuchthuizen zou kunnen brengen. Nog voortdurend ontstaan er lange files van auto's en vrachtauto's. In Bonn is men er van overtuigd, dat de „go-slow" actie van de grenswach ter voornamelijk is bedoeld als repre saille tegen de recente arrestatie van enige Oostduitse journalisten in de Bondsrepubliek, op beschuldiging van spionage en hetce. Bonn overlegt intussen op welke wij ze het kan antwoorden. Gedacht schijnt te worden aan een hernieuwde opzeg ging net als in september 1960 van het interzonale handelsakkoord, dat het handelsverkeer tussen West- en Oost- Duitsland regelt en waarvan de Oost zone meer profiteert dan West-Duitsland. Deze opzegging wordt Bonn gemakke lijk gemaakt omdat het vrije verkeer naar en van Berlijn een onverbreke lijk bestanddeel is van het handelsver keer. Walter Ulbricht kan niet tegelijk grotere coulance en een groter handels volume eisen en het personen- en goe derenverkeer belemmeren. Ook wordt door de houding van Ul bricht de bereidheid in Bonn steeds ge ringer om de communistische macht hebbers het door hen verlangde waren- crediet van drie miljard mark te ver lenen. LIMA, 10 juni (UPI) Naar schat ting 1.8 miljoen Peruvianen hebben gisteren deelgenomen aan de presi dentsverkiezingen waarbij in twee nor- delijke staten ernstige onregelmatighe den zouden zijn gepleegd. De kerndida ten zijn Victor Raul Haya de la Torre, van de linkse Apra (Amerikaanse volksrevolutionaire alliantie), de archi tect Fernando Belaunde Terry van de midden-links coalitie van de volksac tie en de christen-democraten, en de generaal b.d. Manuel A. Odria van de conservatieve nationale unie. De nationale kiesraad, die onafhan kelijk is van de aan het bewind zijnde militaire junta, bepaalde dat in de de partementen Cajamarea en Ancash on regelmatigheden waren gepleegd. LITTLE ROCK (Arkansas), 10 juni (UPI) Gouverneur Orval Faubus van Arkansas heeft een uitnodiging aan ko ningin Juliana gezonden waarin hij haar vraagt aanwezig te willen zijn bij de inwijding van de „Koningin Wilhel- mina herberg" op 22 juni. Faubus verklaarde in zijn brief dat de herberg, die ten noord-westen van Mena is gelegen, precies 65 jaar na de opening zal worden ingewijd. Hij stel de voor dat de koninklijke familie enige gedenkstukken zou plaatsen in het park bij de herberg, ter nagedachtenis van koningin Wilhelmina. CAIRO, 10 juni Vijf 'eskundigen van de UNESCO hebben besloten het Zweedse plan tot behoud van de tem pels van Aboe Simbel te aanvaarden. De tempels zullen worden afgebroken en op hoger gebied weer worden opge bouwd. Op de plaats waar zij nu staan koiot mettertijd een stuwmeer tenge volge van de bouw van de Assoean- dam. De kosten van de verplaatsing worden op 36 miljoen dollar geschat. Amerika is bereid een derde van de kosten te dragen, de VAR ll>/i miljoen dollar en andere UNESCO-leden de rest. Verwacht wordt dat in oktober met de werkzaamheden zal worden begon nen en dat men in 1968 klaar zal zijn. VATICAANSTAD. 10 juni (ANP) Eerst zaterdag is in Vaticaanstad be kend gemaakt dat paus Joannes in zijn laatste dagen nog zijn goedkeu ring heeft gehecht aan twee bisschops benoemingen. Het zijn de 50 jarige mgr. Gilbert© Baroni (Bologna), en de 39-jarige mgr. Adolfo Rodriguez Her- rera (Camaguey-Cuba.) Kennedy: De negers zullen winnen (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 10 juni De Britse osteo- paat dr. Ward, de vriend van de Rus sische diplomaat Ivanov, van ex-minis ter Profumo en van diens vriendin Christine Keeler, werd zaterdag gear resteerd en zal heden verschijnen voor de politie-rechter. Hij wordt ervan be schuldigd dat hij tussen 1 januari 1961 en 8 juni 1963 geheel of gedeeltelik heeft bestaan van inkomsten ontleend aan prostitutie. Dr. Ward had toegang tot de hoogste kringen van de Britse „society". Hij telde Sir Winston Churchill en Elisabeth Taylor onder zjjn patiënten. Hjj had zich eveneens een reputatie verworven als kunstschil der en maakte portretten van prins Philip, prinses Margareth, de graaf van Snowdon, prinses Marina en haar dochter prinses Alexandra. De wedren om de sappigste onthul lingen over de affaire werd gisteren gewonnen door het zondagsblad „The News of the World", dat begon met de publicatie van de memoires van Christine Keeler en beloofde dat het festijn de volgende zondag zal wor den voortgezet. Genoemd zondags blad heeft een oplage van meer dan vijf miljoen. Als men dit getal ver menigvuldigt met twee en een half, het vermoedelijke aantal lezers per exemplaar, kan men zich een voor stelling vormen van de enorme schaal waarop Brittannië gisteren de sabbat heeft genoten. The Sunday Mirror, met een bijna even grote oplage als de News of the World, liet zich niet onbetuigd. Evenals zijn concurrent publiceerde het blad een uiterst textiel-arme foto van Chris tine Keeler. Op de voorpagina van het blad prijkte een fotokopie van een brief van Profumo aan zjjn vriendin. Het zelfde blad ging eveneens voort met de publicatie van de memoires van de her togin van Argyll, tegen wie de hertog van Argyll kort geleden een echt scheidingsproces won, dat een half miljoen gulden kostte. De vunzige bij zonderheden over deze affaire werden tijdens het proces in de Britse pers haarfijn gepubliceerd. Maar men kan nu alles opnieuw horen van de hertogin zelf. The People, eveneens in de vijf mil joen-klasse, was niet minder sappig dan zijn onmiddellijke concurrenten, maar had geen eigen sensaties over de Pro- fumo-affaire weten te bemachtigen. Maar het blad beloofde op de voor pagina dat het de volgende zondag zal beginnen met een „dolce vita"-serie over Londense lichtekooien en hun rijke vrienden. En waar, oh waar, was Macmillan? Macmillan was in Schotland waar hij zijn lievelingsrol speelde, die van Harold de Onverstoorbare. Hij was op vakantie en speelde golf, gekleed in zijn beroemde opgelapte broek. Hjj wordt heden terug verwacht in Londen en zal zijn ministers raadplegen over het grootste politieke schandaal dat Brittannië in de laatste twintig jaren heeft gekend. De vraag die allerwegen wordt herhaald is: „Wist Macmillan op 22 maart of Profumo tij dens zijn verklaring in het Lagerhuis loog?" Indien de leider van de oppositie, Harold Wilson, aan het begin van de volgende week, als het parlement terug keert van reces, zulks kan bewijzen, is het met Macmillan gedaan. Maar zelfs als Macmillan zijn onwetendheid zou kunnen aantonen, ziet het er niet goed uit voor de eerste-minister. Hij is of ficieel hoofd van de veiligheidsdiensten, die op de hoogte waren van de Profuiho- Keeler-Ivanov-affaire. Waarom was hij zelf niet op de hoogte? Van socialistische zijde is vanzelf sprekend geëist dat Macmillan zal af treden. Maar het zijn niet alleen de so cialisten die zijn heengaan eisen. Het vooraanstaande en degelijke conserva- Dr. Stephen Ward, de Londense society- arts en amateur-portretschilder, gear resteerd in verband met de kwestie Profumo. tieve zondagsblad The Sunday Tele graph publiceerde gisteren een hoofd artikel, waarin het begon met te zeg gen dat Macmillan kan verwachten dat de leider van de oppositie hem de vraag toe zal slingeren: „Was U niet op de hoogte of kon het niet schelen?". Is het denkbaar, zo vraagt het blad, dat leden van de veiligheidsdienst van het ministerie van Oorlog, de M.I.-5, tegelijkertijd het oog hielden op de mi nister van Oorlog en op Christine Keeler en de Rus Ivanow zonder dat de eerste minister hiervan op de hoogte was? Het blad meent dat de premier en zijn Chief Whip zich bloot hebben gesteld aan de verrassing door de oppositie. En, wijzend op het komend bezoek van pre sident Kennedy aan Brittannië, vraagt het blad, wat de Amerikaanse presi dent zal zien tijdens zijn bezoek. „Hij zal een land zien dat zich diep schaamt over de wijze waarop het Profumo- schandaal Brittannië heeft onthuld aan de wereld en een eerste-minister wiens aanzien bij het publiek nog lager is dan bij zijn eigen partij." Het blad besluit met deze veelbetekenende woorden; „Onze na-oorlogse boemelpartij moest op een goede dag ten eind- komen. Het is droevig en vernederend dat het op deze wijze heeft moeten eindigen: in schande, zwakheid en leugenachtigheid." Vrijer vertaald betekent dit dat het blad meent, dat Brittannië geen betere eer ste-minister waard is indien het hem deze keer niet zijn ontslag geeft WENEN, .0 juni (KNP) Het is niet waarschijnlijk dat kardinaal Kö- nig spoedig naar Tsjechoslowakije kan gaan, nu hij voor de komende paus keuze en voor de intronisatie van de nieuw te kiezen Paus in Rome moet blijven. Het lag in de bedoeling de kardinaal uit te nodigen voor een bij eenkomst van Vredespriesters, onder leiding van de geëxcommuniceerde priester en minister van volksgezond heid, Plojhar. Onder zijn leiding wordt het feest van Cyrillus en Methodius op 7 juli door de vredespriesters in Vele- rad in Moravië herdacht Men stelt zich de vraag of de kar dinaal overigens, onafhankelijk van de pauskeuze, ertoe had kunnen beslui ten een uitnodiging tot een dergelijk •ontmoeting te aanvaarden. Zekere in lichtingen uit Praag wezen er reeds op, dat men in de te houden redevoe ringen zou trachten op discrete wijze de kardinaal te binden aan de conse quenties van zijn bezoek. Turkije Een olieleiding van Per- zië naar Turkije is op Turks gebied gesprongen en- 150 ton ruwe olie is weggelopen. De breuk werd veroor zaakt door te grote druk. (AFP)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1