Angstige mensen bellen politie en brandweer Gouverneur draagt beheer van universiteit over Den Haag druk bezig mee te formeren Een partijloze minister van Defensie taamol weer vandaag GLASREGEN VAN AMSTERDAM TOT URK ZWITSERSE GARDE ESCORTEERT „CAMERLENGO" Een atoombom: wereld ve Mensen vluchten uit beddeuren splijten dakpannen Vroege visser ooggetuige ^^aarjsman TIMMERT U MEE REACTIES NA EXPLOSIE Vrouw en kind licht gewond bij explosie Negerstudenten door anderen zeer vriendelijk ontvangen Geen Mercury- vluchten meer weer ZONNEDRILLEN „Volle verantwoordelijkheid bij Kennedy" POND LICHTER IN 10 DAGEN $ee IYIUKKIó vefore ïfou vittji Het Enige afkoeling Bedrijfsschool Voor alle VADERS VADERDAG DONDERDAG 13 JUNI 1963 87sfe JAARGANG No. 31460 De ontploffing van springstoffen en buskruit in de Muidense bun ker trof de boerderij van de heer Beukeboom het zwaarst. Dakpan nen lagen her en der in scherven, ruiten en deuren waren bijna aüe volkomen vernield. Van de weg af TUSCALOOSAAVASHINGTON, 13 juni (AFP, UPI) Gouver neur George Wallace van Alaba ma heeft gisteren het beheer van de universiteit van Alabama overgedragen aan president Ken nedy. Hij beval tegelijkertijd dat de staatstroepen Tuscaloosa moes ten verlaten. Ongeveer 2000 fede rale gardetroepen zijn begonnen met het binnentrekken van het gebied. Verkrijgbaar met vanille-of kaassmaak. Pak voor 3 6 maaitijden 2.40 De maaltijd in een koekje De apotheker en drogist hebben SikS De hoogste Vaticaanse autori teit tot de nieuwe paus is ge kozende camerlengo kardinaal Aloisi Maseïla, arriveert bij het V aticaan, geëscorteerd door de Zwitserse garde, voor een bijeenkomst ter voorberei ding van het Conclaaf. (Télefoto) SUèDE - NAPPA VESTEN INSCHRIJVEN van leerlingen DAGELIJKS Telefoon 11805 I<1C<I<LUK (&K$K$K$K 56 JANSSTRAAT 56 De ontploffing eiste gelukkig slechts twee gewondeneen vrouw en een kind. Mevrouw Posthumadie door glasscherven werd gekwetst, werd naar het ziekenhuis gébracht. MUIDEN, 13 juni Met een enorme klap is gisteravond enkele minuten na middernacht, de uit 1890 daterende kruitopslagplaats „De Eendenkooi" gelegen op een eilandje tussen de Diemerzeedijk en de rijksweg Amsterdam 't Gooi, dicht bij de afrit van de verkeersbrug over het Amster damRijnkanaal, in de lucht ge vlogen. In wijde omgeving was de ontploffing te horen. Vooral in Amsterdam bij het Muiderpoort- station, in Diemen, Weesp, Mui den, en zelfs in Hilversum, Bus- sum en Loosdrecht. In Weesp, Diemen en Amsterdam, tot in Urk toe, sneuvelden vele ruiten. Opgeschrikte mensen begaven zich ir, groten getale, na de ontploffing velen nog in nachtgewaad, op straat. (Van een onzer verslaggevers) MUIDEN, 13 juni „Ik dacht aan een vliegtuigongeluk, aan een atoom bom, ik dacht dat de wereld verging, ik ben nog nooit zo geschrokken", aldus luidden vannacht kort na het in de lueht vliegen van het springstoffenma- gazijn „De Eendenkooi" bij Muiden de eerste reacties van omwonenden en ge tuigen die samengroepten in de berm van rijksweg nr. 1, aan de oprit van de zgn. „kiIometer"-brug. „Wij lagen al in bed," vertelt de vrouw die vlak tegenover het magazijn woont. „Het zal even na twaalf uur geweest zijn, toen ik plotseling wakker werd van een verschrikkelijke vuurgloed in de slaap kamer. Ik dacht direct aan de kruit magazijnen tegenover ons. Altijd zijn. wij bang geweest dat er nog eens iets mee zou gebeuren. Ik stond op en liep naar beneden. Plotseling hoorde ik een vreselijke dreun. Alles vloog van de muur, de schilderijen, de bloempotjes en noem maar op. De buitendeur werd in tweeën gespleten en ook de kapstok kwam naar beneden. De ruiten sloegen rinkelend kapot, terwijl de pannen van het dak kwamen." De vrouw vertelt kalm en sober haar relaas. Zij staat in de deuropening van de boerderij, waaromheen een gro te ravage heerst. Gebroken dakpannen liggen verspreid tussen glas en gesplin terd hout. Kennissen en buren praten zacht op het erf over het gebeurde. Er heerst ongerustheid over het vee in de wei. „Er zullen wel verschillende dieren in de sloot staan van de schrik", zegt een boer. „Ik kan niks zien op het land, dat is het nare, als het nu maar een beetje gauw licht wordt." De heer E. Stoop, die ook aan de rijksweg woont, is een van de weini gen die de explosie hebben zien ge- beuren. „Ik wilde nog wat gaan vis sen en stapte juist in mijn bootje, dat in de Muidertrekvaart ligt. Plotseling werd het helemaal licht om mij heen. Ik kon alles zien: de huizen, de wei landen. Het leek wel klaarlichte dag. „Dat is de kruitfabriek", dacht ik bij mezelf. Ik zag een rode vuurgloed boven een van de magazijnen hangen. Ik weer snel mijn bootje uit om de mensen te waarschuwen. De vuur gloed verdween. Er kwam weer een gloed en tegelijkertijd hoorde ik ge kraak. Onmiddellijk daarop een dreu nende klap." De vuurgloed is tot ver in de omtrek te zien geweest. De Amsterdamse taxichauffeur F. Smit (47 jaar) vertelt: „Ik stond omstreeks tien over twaalf bij de stand plaats Centraal Station, toen ik van achter de Nicolaaskerk een vuurgloed zag. Ik waarschuwde mijn collega's. De gloed nam af, maar werd gevolgd door een tweede. Bijna onmiddellijk daarop konden wij duidelijk een dreunende klap horen." De vuurgloed is waargenomen in het gehele Gooi, in Amsterdam, Haarlem, Marken en zelfs in Urk. De ontploffing ging gepaard met een dichte rookkolom die een scherpe kruitlucht veroorzaak te in de buurt van de' springstoffenfa briek. Vele mensen, in hun slaap verrast, belden verschrikt politie, brandweer en kranten op. Zij vreesden het ergste. Weinig hoort men van de omwonenden over de luchtdruk, die ruiten uit hun sponningen en deuren uit hun scharnie ren lichtte. Bij een boerderij was de buitendeur precies in tweeën geslagen, de ijzeren brievenbus was lijnrecht afgesneden. Alle getuigen spreken over de grote vuurgloed die zij hebben waargenomen en die het gehele omliggende land in een onnatuurlijke lichtglans zette. De auto van de heer B. de Eooy (25 jaar) uit Weesp, onderweg naar Amsterdam, werd na de klap bijna van de .weg ge drukt. „Mijn moeder die achterin zat, was vreselijk bang." De gouverneur zei dat hij de staats troepen had weggezonden omdat de pre sident „de volle verantwoordelijkheid voor de aanwezigheid van negerstuden ten en voor het handhaven van vrede en orde" op zich had genomen door middel van het overnemen van het com mando der nationale garde. Onder de legereenheden bevinden zich militaire politiemannen en le den van speciale gevechtseenheden troepen die een zware opleiding heb ben genoten voor straatgevechten. De „Nationale Vereniging voor de Vooruitgang van Gekleurden" heeft een beloning van 10.000 dollar uitgeloofd voor degene, die inlichtingen verstrekt aan de hand waarvan de moordenaar van Medgar Evers kan worden opge spoord. Evers, die secretaris van deze (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 13 juni De spanning over de beslissingen die dr. De Kort na zijn uitvoerige bestudering van alle moeilijke punten rond de kabinetsfor matie zal moeten nemen, begint te stijgen. De formateur zal er goed aan doen zijn concept-program snel af te ronden en aan de fractie-voorzitters toe te zenden, zodat het fractieoverleg, waar veel van af hangt, nu op gang kan komen. Nu de basis van het kabinet de vraag welke partijen er aan zul len deelnemen nog niet bekend is, wordt de bodem rijp voor het ge bruikelijke verschijnsel bij kabinets formaties die lang gaan duren: men gaat mee formeren en druk uitoefe nen om zijn zin te krijgen. Het is be grijpelijk in een moderne parlemen taire democratie en er is maar één oplossing voor: de essentiële knopen die een maand na de verkiezingen nog niet ontward zijn, doorhakken. De formateur is dit ongetwijfeld ook van plan. Hij heeft echter de schijn tegen langzaam te werken, omdat men de periode van informatie van prof. Romme optelt bij de week waarin hij zich verdiept heeft in en kele kernpunten van het beleid. In Den Haag worden over de sa- menstelling van het kabinet vele theo rieën gelanceerd en opzetjes gemaakt, die al veel verder gaan dan de pri maire vraag of er nu vijf of vier par tijen in het kabinet vertegenwoordigd zullen zijn. Nog steeds wordt het ge rucht verspreid dat de formateur niet anders zal kunnen doen dan met een vier-partijen kabinet te komen. Het evenwicht tussen de KVP en de drie andere zou dan tot stand kunnen wor den gebracht door een partijloze mi nister voor Defensie in te schakelen. Er zou dan een zetelverdeling kunnen ontstaan van 6 KVP-ministers tegen drie maal twee voor resp. VVD, AR en CH. De partijloze zou bovendien goed van pas komen om de vele pro blemen van organisatorische aard op „defensie" te kunnen oplossen. Het plan moge aantrekkelijk zijn voor het zoeken van evenwicht tussen de partijen, een minister met een neu traal karakter in een kabinet met uit gesproken pol n e figuren, zal wel niet zo gemakkelijk te vinden zijn. Hij krijgt onherroepelijk ooit eens met de politiek te maken. Dan komt het mo ment waarin hij met ai zijn begaafd heden op organisatorisch gebied al leen niet meer uit kan komen, omdat hij zich zal moeten weren in het poli tiek gezelschap van 150 Kamerleden. WASHINGTON, 13 juni (UPI) Het Amerikaanse bureau voor ruimtevaart heeft bekend gemaakt dat het Mercu- ryprogramma, het eerste Amerikaanse ruimteproject, thans ten einde is. Het officiële besluit om niet meer met een man in de ruimte te gaan werd bekend gemaakt door James Webb, hoofd van het bureau voor lucht en ruimtevaart (NASA). Het volgende Amerikaanse project draagt de naam „Gemini". Hierbij zal m i trachten twee astronauten tege lijkertijd te lanceren. vereniging in de staat Mississippi was, is naar gemeld gisterennacht voor zijn woning te Jackson doodgeschoten. In een verklaring van het Witte Huis werd gisteren gezegd, dat president Ken nedy „ontzet is door de barbaarsheid" van de moord op Evers. De Amerikaan se minister van justitie. Robert Kenne dy, zei in Washington dat de moord hem had geschokt. In een verklaring heeft neur van de Amerikaans de gouver- se staat Missis sippi, Ross Barnett, woensdag zijn leedwezen uitgesproken over de moord op negerleider Evers. Hij zei alle mede werking te zullen verlenen om de schul digen te pakken te krijgen. Gouverneur Barnett drong er bij alle burgers, ne gers en blanken, op aan hun kalmte te bewaren en de samenwerking voort te zetten. President Kennedy heeft gisteren op het Witte Huis een onderhoud gehad met ex-president Eisenhower, dat niet van tevoren was aangekondigd. Een woordvoerder van het Witte Huis zei er zeker van te zijn, dat de kwestie van de burgerrechten tot de onderwerpen behoorde, die de twee staatslieden heb ben besproken. De twee negerstudenten wier inschrij ving aan de tot dan toe „blanke" uni versiteit van Alabama gouverneur Wal lace dinsdag trachtte te beletten, heb ben gisteren hun eerste colleges ge volgd. Zij werden door hun blanke me destudenten vriendelijk ontvangen. De studenten, mejuffrouw Vivian Malone en James Hood, beiden twintig jaar, begaven zich 's morgens naar hun les lokalen in een sfeer waaraan iedere vij andigheid ontbrak. Drie blanke meis jes liepen naast Vivian en spraken on gedwongen met haar. Hood liep op een gegeven moment een verkeerde kant op. waarop een blanke student, die hem aanriep met „Jimmy", hem de weg wees. Een federale agent vertelde, dat Hood dinsdagavond in de recreatiezaal van de universiteit, tussen blanke stu denten gezeten, een filmvoorstelling had bijgewoond. „Zij praatten vrijuit met el kaar", zo zei de agent. „Er was geen sprake van vijandigheid". Toen James Hood gisteren uit het uni versiteitsgebouw kwam zei hij: „Ik voel dat ik hier geaccepteerd ben, als iede re andere student. Ik vind dat de uni versiteit van Alabama als model voor de gehele natie moet dienen. Ik vind, dat de docenten, de studenten en de in woners van Tuscaloosa moeten worden geprezen. Ik ben dankbaar en voldaan.. Alle universiteiten zouden notitie moe ten nemen van de toestand hier." (Advertentie) Advertentie BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 lEiDSÉSJfiAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL -223596 Verwachting tot vrijdagavond (Opgemaakt te 11.15 uur) Bewolkt met vanavond en vannacht plaatselijk enkele regen- of onweers buien en hier en daar vorming van mist. Morgen overdag tpklaringen. Zwakke wind e» lagere temperatu ren. Zon: 4.20-21.0 Vrijdag Maan: 1.10-11.45. (Advertentie) (Advertentie) (Advertentie) zijn er leuke en praktische geschenken Leest u vooral onze advertentie op pag. 6 (Advertentie) DE BRILLENSPECIALIST Let U vooral op het Juiste nummer 56 (Advertentie) Zie advertentie elders. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk Zeestraat 50: telet. 4790 Bijkantoor en Red iJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen, hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millimeter hoogte. Omroepers 16 cents oer m m.-hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents oer week 2.65 per maanc, f 7.90 oer kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avond» tussen 5.30 en 7 uur, tel. 20800. Dertig ton springstof vaagt kruitmagazijn Muiden weg iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiiiiiiiiijiimiiiiiiiiiiiiiiiiiii (Van een onzer verslaggevers) De kruitopslagplaats behoorde toe aan de in Muiden gelegen Koninklijke Nederlandse Springstoffenfabriek NV „De Krijgsman". Op het eerste alarm „de fabriek is in de lucht gevlogen" frakken brandweerkorpsen uit de om geving naar de vanaf de Merwedebrug zichtbare brand. Vreemd genoeg heeft het bijna een uur geduurd voordat de politieposten in de buurt met zekerheid wisten waar de ontploffing zich had Voorgedaan. Iedereen dacht onmiddel lijk: „Daar gaat de kruitfabriek weer", coals in 1954. De vorige ontploffing bij het be drijf in Muiden, had plaats op 17 januari 1947. Bij deze ontploffing kwamen zestien mensen (dertien mi litairen en drie burgers) om het le ven. Bp het lossen van granaten, die in het bedrijf gedemonteerd zouden worden, deed zich toen een explosie voor. Drie militaire trucks en een munitie-opslagplaats gingen de lucht in. De materiële schade in Muiden was groot. Er was geen huis, dat geen schade had geleden. De burgemeester van Diemen liet de brandweer vast uitrukken. De Rode Kruis-posten stonden in gereedheid om indien nodig hulp te verlenen. Maar een telefoontje naar de fabriek leerde dat er daar niets aan de hand was. Eerst toen dacht men aan de munitie bunkers bij de Merwedebrug. Het bleek onmogelijk de brand te blussen, daar de opslagplaats slechts met een roei bootje bereikbaar is. De Amsterdamse brandweer met één wagen aanwezig keerde daarom onmiddellijk terug. Boerderijen in de wijde omgeving ondervonden veel glasschade, splijten de deuren werden uit hun scharnieren gerukt, pannen vlogen van de daken, mensen en dieren werden uit hun slaap gewekt. Mevr. Posthuma uit een nabij gelegen woning liep snijwonden op. Zij is per ambulance naar het ziekenhuis Vsrvoerd. Een kind werd bovendien zeer licht verwond. Zij zijn de enige slachtoffers van de ontploffing. Aan de Diemerzeedijk controleer den boeren, of hun koeien niet waren getroffen. De heer Smeenk, wonend aan de Diemen - thans in een huis zonder ruiten -, vertelde dat h;i in de lucht een vuurbol had waargenomen. Op de Zeedijk stonden de burgemees- i®rs van Diemen en Muiden en dr. ir. A. J. L. Donker, directeur van De Krijgsman. Deze vertelde dat de op slagplaats dertig ton springstof be vatte. Het magazijn werd beschermd door een aarden wal aan drie zijden. De noordzijde was open om bij ontploffing te bereiken dat brokstukken in de rich ting van het IJsselmeer zouden vliegen. In een weiland bij de Zeedijk lagen brokstukken van de ijzeren dakbedek king van de opslagplaats. Men kon geen enkele suggestie ge ven omtrent de oorzaak van de ontplof fing. De warmte van de afgelopen da gen wordt in dit opzicht van geen enke le betekenis geacht. Zelfontbranding en kortsluiting behoren eveneens tot de onmogelijkheden, zo vertelde de heer Donker. De opslagplaats was deze week nog niet bezocht. De politiekorpsen uit Amsterdam, Diemen en Muiden hadden handen vol werk om de enorme drukte langs de rijksweg op te vangen. Honder den automobilisten zetten hun wagens in de berm. Van heinde en ver was men op het geluid afgekomen. Tegen twee uur was de drukte voorbij. Politie hield de hele nacht de wacht en begon bu daglicht meteen met het onderzoek.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1