Hardnekkige geruchten over „rendez-vous in de ruimte' Vostok 5 moet een week in de ruimte blijven cirkelen Amerika: Wij sturen geen vrouwen Stijgt nationaal inkomen met 600 min per jaar Lottgenng OUDERS EU ruimte- vluchten Suhst.-officier onder invloed achter stuur KERmTOP? Kremlin trekt aanbod van inspecties in Schoolreis eindigt met BUSRAMP VIER MEISJES GEDOOD MYSTERIEUZE STRAAL OVER ZWITSERS MEER VONNIS GeheimeC!) studie van Planbureau mede leidraad voor formateur Wil Khroesjtsjev regelmatig topoverleg TIMMERT U MEE Uitoefening van functie ontzegd Zuidafrikaan op ILO-conferentie uitgejouwd Vrouw, na succes volle hartmassage, toch overleden Koel weekeinde êuif! Aan zee ZATERDAG 15 JUNI 1963 87sfe JAARGANG No. 31462 MOSKOU, 15 juni (ANP, UPI) Waarschijnlijk zal het niet blij ven bij de lancering van de Vostok S met de 28-jarige luitenant-kolo nel van de Sovjet-luchtmacht Bykovsky aan boord, die sinds gistermiddag in een baan om de aarde gebracht is. In de Sovjet hoofdstad deden gisteren hard nekkige geruchten over een lan cering van een tweede ruimte schip de ronde. Dit zou dan in de loop van vandaag worden gelan ceerd met een vrouw aan boord. Of er zich reeds een Russin in de ruimte bevind, is nog lang niet zeker. Ook al is op een luister post bij Milaan een gesprek opge vangen tussen de ruimtevaarder Bykovsky en een vrouw, die ta melijk opgewonden was. Zo nu en dan kwam daar een derde stem pussen, waarschijnlijk afkomstig Van de vertrekplaats. Enige minu ten waren de stemmen zeer dui delijk, daarna werd de ontvangst steeds slechter. Het gesprek werd om kwart voor tien (Ned. tijd) opgevangen. Zie onze advertentie op pagina 18 Tweeledig doel Een onbezorgde foto van de Rus sische astronaut Valery Bykovsky met zijn 25-jarige vrouw Valen tina en hun zoontje van drie maanden oud. (Telefoto) eforeijou Suede dames- en herenjasjes •ÜREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk. Zeestraat 50: telet. 4790 Bijkantoor en Red. IDmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen, •kofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents Der millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents oer m m.-hooqte. De administratie Dehoudt zich net recht voor aovertentiën eventuee1 zonder ODgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents oer week 2/5 per maanc. f 7.90 oei kwartaal. Voor klachten over de bezorging s avonds tussen 5.30 en 7 uur, tel. 20800. ONTMOET RUSSIN VANDAAG Hoewel op de jongste internationale bijeenkomst van ruimtevaartspecialis ten in Warschau de ruimtevaartdeskun dige Blagonravov zoals gewoonlijk zeer zwijgzaam was over de komende Rus sische ruimtevaartprojecten, had hij la ten doorschemeren dat de Sovjet-Unie de medisch-biologische proeven in de ruimte zou voortzetten en dat er nieu we verbeteringen aan het besturings systeem van een ruimtevaartuig zouden worden beproefd. Waarschijnlijk is By kovsky dus in staat zijn cabine tot op zekere hoogte te besturen, wat zijn voorgangers niet konden. De ruimtevaarder blijkt het uitste kend te maken in zijn cabine en alle apparaten werken goed. De Vostok 5 kwam gistermiddag om drie uur in zijn baan. De kleinste afstand tot de aarde is 175 km, de grootste 222 km. De baan van het ruimteschip maakt een hoek van 65 graden 58 min. met de evenaar, een omwenteling wordt in 88,27 minuten voltooid. Hoelang de vlucht zal duren is niet bekend ge maakt. Men meent dat de vlucht be gonnen is van de basis te Baikonoer in Kazakstan. Vorige ruimtevluchten waren ook hier vandaan begonnen. Het gewicht van de Vostok 5 is minstens driemaal zo groot als dat van de Amerikaanse ruimtecabines, zo zegt Tass. Tijdens de tweede omwenteling gebruik te Bykofsky een lichte maaltijd be staande uit rosbief en kip. HU deed in de avonduren fysiologische proeven en maakte lichaamsoefeningen. Bü het (Van onze Haagse redactie) »DEN HAAG, 15 juni Het Centraal Planbureau heeft onlangs een schatting gemaakt van de te verwachten groei Van het nationaal inkomen en de nood- Sakelijke nieuwe uitgaven. De gegevens l'jn verwerkt in een geheime nota, 'lie aan de informateur en aan de for mateur is toegezonden, tegelijk met •heer gedetailleerde gegevens die de ministers ieder voor hun departement {•ebben opgesteld. Informateur prof. ®wnme heeft destijds om deze cijfers gevraagd. Prof. Vondeling, die de laatste tijd Janhoudend op de bres staat voor meer PUblikatie van alles wat met de kabi netsformatie te maken heeft, heeft de Regering gevraagd de studie in de open baarheid te brengen, althans de ramin gen van het CPB. De regering heeft ge- antwoord, dat de voorlopige resultaten Van dit onderzoek wel in de REA (Raad Voor Economische Aangelegenheden) behandeld zijn en ook spoedig in de mi nisterraad aan de orde zullen komen. Dan zal ook beslist worden over de vraag of publikatie mogelijk is. .Inmiddels is uit de inhoud wei iets {•'tgelekt. De stijging van het nationaal '••komen zou voor de komende vier jaar ?P 600 miljoen per jaar zijn geraamd, r'a aftrek van enkele primaire uitga- Van, zoals voor het omhoog brengen Van de uitkeringen der AOW, enkele jj'euwe sociale wettelijke maatregelen, ba. normale kostenstijging voor onder ras, defensie, enz., zou een bedrag van *50 miljoen resteren, dat voor de extra Jitgaven voor de landbouw beschikbaar ï0" komen. (Advertentie) STOMEN STOPPEN GROTE HOUTSTRAAT 5 - TEL. 10771 AMSTERDAMSEVAART 30 - TEt. 115/1 BINNENWEG 137 - Tri. 36432 Dit aanvankelijke schema schijnt voor dr. De Kort aanleiding te zijn geweest om met deskundigen van de defensie te overleggen over een mogelijke reduc tie van de grootste kostenstijgingen van dat departement. Ongetwijfeld zal het concept-regerings program dat dr. De Kort de volgende week aan de fracties in de Twe de Ka mer gaat aanbieden, mede op deze glo bale ramingen gebaseerd zijn. MOSKOU, 15 juni (Reuter) Pre mier Khroesjtsjev heeft een voorstel van Harold Wilson, de leider van de Britse Labour-partij, voor een jaarlijkse topconferentie van de „Grote Vier" tij dens de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties gunstig ontvangen. Dit werd gisteren na het tweede onder houd van Wilson met Khroesjtsjev op een persconferentie meegedeeld. In een verklaring voor de pers zei Wilson, dat hij had voorgesteld, dat de regerings leiders van de V.S. de Sovjet-Unie, Brit- tannie en Frankrijk elkaar regelmatig en veelvuldig zouden ontmoeten. De meest geeigende gelegenheid daarvoor achtte hij de openingsbijeenkomsten van de V.N.-Assemblée. Wat de kernproeven betreft werd in de verklaring gezegd, dat er geen hoop volle tekenen zijn, dat overeenstemming kan worden bereikt over een volledig kernstopverdrag met zelfs maar de mi nimale inspectievoorwaarden. Naar de mening van Wilson ligt wel een akkoord inzake het verbieden van alle kernproe ven bóven de grond, in de ruimte en onder water binnen bereik en moet men het daar voorlopig ook op aansturen. (Advertentie) (Advertentie) KOSMONAUT overvliegen van de continenten groette hjj de bewoners van Europa, China en Latjjns Amerika alsmede de „vrijheids lievende volkeren van Afrika" over zijn boordradio. Om half acht had hij een allerhartelijkst gesprek met premier Khroesjtsjev die hem behouden vaart en een goede landing toewenste. Dit gebeurde tijdens de vierde omwenteling. Om twaalf minuten over tien was de vijfde omwenteling voltooid. Bykovsky heeft in de afgelopen nacht enige tijd geslapen. Hij werd vanmorgen om zeven uur wakker. Op dat ogenblik had hij twaalf omwentelingen gemaakt. De Russische minister van defensie, Maarschalk Rodion Malinovsky, heeft vandaag In een dagorder Bykovsky be vorderd tot luitenant-kolonel. Drie keren zagen de Russische tele visiekijkers de ruimtevaarder in zijn cabine op het scherm verschijnen, la chend, pratend en aantekeningen ma kend. Ter demonstratie van de gewicht loosheid liet Bykovsky eenmaal een vel papier in zijn cabine zweven. Te mid dernacht Moskou-tijd ging de ruimte vaarder enige uren slapen. De nieuwe Russische ruimtevaart heeft vermoedelijk een tweeledig doel. Ten eerste wil men weten hoe de ruim tevaarder een vlucht van langere duur, van een week, dus drie dagen langer dan die van Nikolajev. doorstaat. In principe moeten ruimtevaarders het in de „Vostok"-cabines tien dagen kunnen uithouden. Ten tweede wil men opnieuw probe ren of het mogelijk is de ruimtevaar tuigen zeer dicht bij elkaar te bren gen. Wanneer dat gelukt, zullen de Rus sen de eersten zijn die een „rendez vous in de ruimte" zoals de technici dit noemen, verwezenlijken. Voor een werkelijke vooruitgang van de ruimte vaart is deze techniek onmisbaar. In augustus naderden de ruimtevaartui gen Vostok 3 en 4 elkaar tot op 6,3 kilometer. Men kan verwachten dat de ruimte- vaarder(s) niet zullen landen voor dat het Centrale Comité van de Rus sische communistische partij dinsdag aanstaande bijeenkomt. Met een spec taculaire landing, die samenvalt met de opening van deze bijeenkomst, zou deze in het teken komen te staan van een triomf van de mensheid en de Sovjet technici. En wanneer, zoals verwacht wordt, voor de eerste maal een vrouw de ruimte wordt ingestuurd, zal het „Wereldcongres van Vrouwen", dat in Moskou gehouden wordt, zijn prestige hiermee verhoogd zien. Luitenant-kolonel Valeri F. Bykov sky is bijna 29 jaar. In 1959 werd hij straaljagerpiloot. Hij is in het bezit van de medaille „voor onberispelijke dienst". Hij is tevens drager van de orde van de „Rode Ster", een onder scheiding die in vredestijd zelden wordt verleend. Luitenant-kolonel Bykovsky doet veel aan sport. Daarnaast gaat zijn hart uit naar het valschermspringer Hij maak te 72 sprongen voor hij instructeur werd. Momenteel is Valeri Bykovsky student aan de technische militaire academie, waar ook zijn collega's Gagarin, Titov, Nikolajev en Popovitsj studeren. Vale ri is getrouwd met de 25-jarige labora toriumassistente Valentina Mikailovna. Ruim drie maanden geleden kreeg het echtpaar een zoon. HOUSTON, Woordvoerders van het Amerikaanse bureau voor ruimtevaart verklaarden desgevraagd, dat de Ver enigde Staten geen plannen hebben om vrouwen op te leiden tot ruimtevaard- sters. Alhoewel een aantal vrouwelijke piloten astronautische training heeft aan gevraagd, en ongeveer een twaalftal de lichamelijke keuringseisen hebben doorstaan, is men toch niet van plan om een van hen tot astronaute te pro moveren. Noorwegen. Sonja Henie, de voor malige schaatskampioene, en haar man, de reder Niels Onstad, hebben voor hun reeds bekende collectie van moderne kunst vijf werken van de Franse kunst schilder Jean Bazaine, die momenteel in Oslo exposeert, aangekocht. (NTB). HAMBURG, (DPA) De Russi sche ^verste Bykovsky is, voorzover bekend, de elfde mens die een vlucht door de ruimte maakt. De tabel is als volgt: 12 april 1961: Joeri Gagarin (Rus land), een baan om de aarde in een uur en 48 min. 5 mei 1961: Alan Shephard (Ameri ka) ballistische ruimtesprong. 21 juli 1961: Virgil Grissom (Ame rika) ballistische ruimtesprong. 6 augustus 1961: Herman Titov (Rus land), zeventien banen in 25 uur en 18 minuten. 20 februari 1962: John Glenn (Ame rika), drie banen in vier uur en 56 minuten. 24 mei 1962: Malcolm Scott Carpen ter (Amerika), drie banen in vier uur 56 min. 11 augustus 1962: Adrian Grigore- witsj Nikolajev (Rusland), 64 banen in drie dagen, 22 uur en 25 minu ten. 12 augustus 1962: Pavei Romano- vitsj Popovitsj (Rusland), 48 banen in twee dagen, 23 uur en 59 minu ten. 3 oktober 1962: Walter Shirra (Ame rika) zes banen in negen uur en 13 min. 15 mei 1963: Gordon Cooper (Ame rika), 22 banen in 34 uur en 21 min. 14 juni 1963: Valeri Bykovsky (Rus land) AMSTERDAM, 15 juni. De procu reur-generaal bij het Gerechtshof te Amsterdam, mr. H. R. de Zaaijer, heeft een diepgaand onderzoek gelast naar het gedrag van de substituut- officier van justitie bij de Amsterdam se rechtbank, mr. R. L. H„ die in de nacht van donderdag op vrijdag in de omgeving van het Leidseplein dronken achter hel stuur van zijn auto zou heb ben gezeten. Mr. De Zaaijer heeft medegedeeld dat de substituut-officier, hangende het onderzoek, zijn functie niet zal uitoefenen. „Een schorsing zou een groot woord zijn", aldus de procureur- generaal. Na middernacht hebben politieman nen van het bureau Leidseplein, in een surveillancewagen geconstateerd dat de bestuurder van een voor hen rij dende auto dronken moest zijn. Toen de politie de auto liet stoppen heeft de bestuurder geweigerd zich bekend te maken en verdere medewerking te verlenen bij het politie-onderzoek. Maar een van de agenten herkende de substituut-officier en vroeg de in specteur van dienst van het hoofdbu reau om instructies. Deze inspecteur is toen zelf naar het Leidseplein gere den en liet de substituut-officier naar diens woning rijden onder bewaking van twee politieauto's. De hogere po litieautoriteiten zijn daarna op de hoogte gesteld van het gebeurde even als de procureur-generaal, die beslis te dat de substituut-officier voorlopig zijn werkzaamheden niet meer mag verrichten. Bij onderzoek is gebleken dat de substituut-officier door huiselijke om standigheden aan de drank is ge <akt. De politie heeft proces-verbaal opge maakt. MOSKOU, 15 juni (UPI) De Sov jet-Unie staat niet open voor inspec ties ter plaatse als onderdeel van een kernstopverdrag, aldus heeft premier Khroesjtsjev gisteren verklaard. De Sovjet-regering zal niet bereid zijn „het grondgebied van ons land voor inspectie voor spionage-doeleinden open te stellen", aldus Khroesjtsjev. „De nationale faciliteiten voor het opsporen (van kernexplosies) gecom bineerd met automatisch werkende seismische posten zijn een betrouw bare garantie tegen mogelijke po gingen een kernstopovereenkomst te schenden", aldus de Sovjet-leider die een en ander verklaarde tegenover het regeringsorgaan „Pravda" in antwoord op de maandag door presi dent Kennedy gehouden redevoering over ontwapening. Khroesjtsjevs verklaringen komen neer op een terugtrekking van zijn aanbod om drie inspecties ter plaatse per jaar in de Sovjet-Unie toe te staan. (Van onze correspondent) ROLDE, 15 juni Een feestelijk be gonnen schoolreisje van jeugdige leer lingen van de katholieke lagere school in Steggerda is gistermiddag op tries te wijze geëindigd. Vier meisjes, alle tien jaar, zijn het slachtoffer gewor den van een hevige autobotsing alhier. De tienjarige Annie Schwering uit Steg gerda werd op slag gedood, haar klas genootjes Ferina van Veen, eveneens uit Seggerda, Ria Groen uit Blesdijke en Tineke Kok uit Peperga werden zo ernstig gewond dat zij kort na aan komst in het Wilhelminaziekenhuis te Assen overleden. De slachtoffertjes zaten met nog zes leerlingen in een volkswagenbus je van een reisbureau uit Steenwijk. Het busje reed achter een grote toe- ringcar van hetzelfde reisbureau waar in de overige pupillen zaten. Het inge- luk gebeurde toen de chauffeur van het busje in een flauwe bocht naar het midden van de weg uitweek. Op het zelfde ogenblik werd het busje door een E.D.S.-bus uit de richting Rolde gegrepen en zwaar gehavend van de weg gedrukt. De chauffeur kreeg een ernstige shock. AXEL Een bus met arbeiders is gisteren betrokken geweest bij een ge compliceerd verkeersongeval op de weg tussen Antwerpen en Breda. Acht Ne derlandse arbeiders werden licht ge wond. STEENWIJK Gisteren is het vijf jarige dochtertje van de familie Poiesz alhier bjj het plotseling oversteken van GENEVE, 15 juni (UPI) De 47ste conferentie van de Internaïoual Labour Organisation (ILO) heeft op het randje van een voortijdig einde gestaan door dat afgevaardigden van §2 Afrikaanse landen dreigden er mee op te houden wegens de Zuidafrikaanse deelname. Veiligheidssuppoosten van de V.N. moesten er aan te pas komen om vecht partijen tussen Afrikaanse en Arabische afgevaardigden met Zuidafrikaanse ver tegenwoordigers te voorkomen. Toen de Spaanse afgevaardigde het spreekgestoelte beklom, verlieten de Russische en Braziliaanse delegaties de conferentiezaal. De Zuidafrikaanse werknemers-verte genwoordiger William Hamilton die gis termorgen een toespraak hield, werd met gejoel begroet. Zijn rede werd voortdurend onderbroken met kreten als „moordenaars" uit de mond van 150 Afrikaanse en Aziatische algevaardig den. Toen enkele afgevaardigden hun woorden kracht bij wilden zetten en zich naar het spreekgestoelte begaven, grepen de V.N.-suppoosten in. MVNCIE, 14 juni (Reuter) Een 20-jarige pombediende uit Muncie in Indiana (V.S.) is veroordeeld tot 20 slagen met een zware koppelriem omdat hij een jong hondje met benzine heeft overgoten en in brand gestoken. Ver der heeft hij tien dagen gevangenisstraf gekregen en moet hij iedere dag tien kilometer lopen naar het dierenassiel waar het hondje wordt verpleegd. Als het hondje mocht sterven moet hij het begraven. de rijweg door een passerende vrachtau to gegrepen. Het kind dat zeer ernstig gewond werd is tijdens het vervoer naar het ziekenhuis overleden. FINSTERWOLDE Bij onvoorzichtig afslaan is gistermiddag de 56-jarige dorsmachine-machinist J. Bulten uit Fin- sterwolde op zijn bromfiets gegrepen door een Duitse personenauto. De man, die een zware schedelbasisfractuur op liep is tijdens het vervoer naar het St. Lucasziekenhuis te Winschoten over leden. OUD-GASTEL De 47-jarige motor rijder A. P. Konings uit Roosendaal la gisteren op de Gastelse Dijk door een autobus aangereden. De bus verleende geen voorrang. De heer Konings was op slag dood. (Van onze Limburgse redacteur) LUIK, 15 juni. De succesvoile hartmassage, toegepast op een 19-jari- ge vrouw, bij wie de klinische dood reeds was vastgesteld, heeft niet mo gen baten. De vrouw is gisterenmor gen in het Bavière-ziekenhuis alhier aan de bij een vechtpartij met haar 24-jari- ge man een Luikse bakker opge lopen verwondingen overleden. Ofschoon het slachtoffer van de moordaanslag in zorgwekkende toestand verkeerde, hadden de medici goede hoop dat de vrouw in leven zou blijven. Deze verwachting is niet bewaarheid. Haar man, die woensdagavond door een parkwachter werd aangehouden, is ingesloten in de Leonard-gevangenis. Hij had na een woordenwisseling zijn vrouw met een mes vier steken in de long toegebracht. iiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin (Advertentie) BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 -AffPSUSJRAAI feu KONINGSPLEIN; AMSTERDAM TEL. 2235 (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 15 juni Een depressie met langdurige regen trekt naar mid den-Europa en veroorzaakte vanmorgen in Zuid-Limburg nog neerslag. Een rug van hoge druk brengt een verbetering met opklaringen en een matige tot krachtige N.W wind. Deze rug trekt eveneens naar het oosten, tegen zondagavond gevolgd door een oceaanfront, waarbij morgen middag de bewolking alweer gaat toe nemen De wind krimpt naar zuidwest, waardoor de temperatuur iets aange namer wordt. Het algemene weerbeeld blijft de komende dagen licht onbesten dig. Morgen aanvankelijk zonnige perio den. Later meer bewolking, wellicht tot de avond droog. Matige wind tus sen zuid en west. In de middag 15-17 graden, zeewater 14 graden. Vooruit zichten: een periode met te koel strand weer. Zondag zon: 4.19-21.02, maan: 1.55-14.24 Maandag, zon: 4.19-21.02, maan 2.17-15.48 •&X:. Bij het Meer van Samen, ergens diep in Zwitserland, kan men in donkere nachten deze vreemde en geheimzinnige lichtstraal zien. De dorpelingen van Samen hebben geen idee wat die straal voorstelt. Zij weten niet dat de Zwitserse geleerde dr. H. Erhardt in hun midden experimenteert met een nieuw soort dodelijke straal. Hij beweert dat hij met deze straal alle mogelijke soorten raketten kan vernietigen, zelfs als die vliegen op een hoogte van 3s.000 kilometer Dr. Erhardt zegt dat hij de straal, indien gewenst, ook geheel onzichtbaar kan maken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1