Haarlemse elke verkeerspolitie houdt zaterdag spreekuur TIPS, WAARAAN IN IEDER GEVAL AANDACHT WORDT GESCHONKEN Nieuw onderdak in Zoetestraat voor mannelijkejeugdbeweging Landverkenners gaan zee in; hobbyclubs tien jaar Goede raad behoeft niet altijd duur te zijn Hillegomse familie met eigen orkest in Australië Broeder Willibrord honkvaste zwerver IN PATERSPAROCHIE AAN GROENMARKT Parkeerplaatsen op Floraplein W.Trr\r>kY<' Koffie K R E M E R Thee ATAX-TAXI TAUNUS 12 M - 17 M Stadsplan Raaks- Doelen Aankoop percelen aan Boeresteeg Voor bezoekers aan Diaconessen huis ZATERDAG 15 JUNI 1963 PAGINA 3 HAARLEM, 15 juni Het politie-spreekuur op zaterdag in het bureau van de Haarlemse verkeerspolitie aan de Lange Wijngaardstraat belooft een suc ces te worden. Tot nog toe zijn dertig mensen met hun proble men bij de verkeerspolitie geko men en naar de chef van deze afdeling, de heer G. J. Endlich, ons verzekerde zijn zij allemaal tevreden en enthousiast naar huis gegaan. Aan het licht is heel dui delijk gekomen, dat er behoefte bestaat aan contact tussen politie en publiek, contact dat van een heel andere aard is dan de ont moeting tussen verbalisant en verkeersovertreder. Het Haarlemse spreekuur werd ingesteld, nadat in Arnhem reeds geruime tijd proeven daarmee waren genomen door de bekende televisie-inspecteur, de heer Gos- ker. Na vijf weken is de heer Endlich er reeds van overtuigd, dat het spreekuur aan een grote behoefte blijkt te voldoen. En dat niet, omdat de bezoekers met grote problemen komen aandra gen, maar veel eerder omdat zij de politie wijzen op kleine onvol komenheden, welke misschien ge corrigeerd kunnen worden. On volkomenheden die bestaan,, maar waarvan de politie niet altijd weet heeft. Geen klachtenbureau Vergissing uilgesloten 1.2.3.4.5 Zeeverkenners GARAGE „PETERS- Een heel duidelijk voorbeeld daarvan h de situatie, welke bij de kinderspeel plaats aan het Sevenhuysenplein in Parkwijk blijkt te bestaan en waarmee een bewoner van die buurt de politie confronteerde. Het komt herhaaldelijk voor, dat auto's vanaf het A. P. Smits pad over het pleintje naar de Berlage- laan rijden. Dat is natuurlijk volkomen fout, omdat dat pleintje als speelplaats voor de jeugd is ingericht. Er staan allerlei speelwerktuigen op, waarmee de kinderen zich alleen kunnen verma ken, wanneer zij daar ongehinderd kun nen verblijven. De verkeerspolitie was met deze tip uiteraard verheugd. Op iiiiinimimiiiiiiiiimmiiiiiiiiimimiiimiiiiiiiimmiiiimiiii Ken bezoeker op het spreekuur bij de inspecteur van de verkeerspolitie, de heer P. Gerritsen. Een van de tips, die de verkeerspolitie ontving, was de situatie op het kruis punt Zijlsingel-Zijlweg-Kinderhuissingel- Zijlbrug, waar in de late middag op het spitsuur een agent met een mobiel ver keerslicht gestationeerd wordt. De agent, niet altijd dezelfde, laat meestal het verkeer vanaf de Zijlsingel vóór het verkeerslicht de Zijlweg oprijden. Maar het gebeurt ook. dat de wielrijders achter het verkeerslicht om links af moeten rijden. Voor de vaste „Wielerklanten" geeft dat herhaaldelijk aanleiding tot misverstand. Moeten zij vóór of achter het licht om? De verkeerspolitie is nu gevraagd één regeling te treffen om misverstanden en aanrijdingen te voor komen. Dat is inmiddels gebeurd. Voort- men en ter kennis van Openbare Wer ken gebracht. Soortgelijke dienstbaarheid wordt ook aan de dag gelegd als het gaat over zaken, waarmee de Haarlemse ver keerspolitie helemaal niets heeft te ma ken, omdat zij zich niet in Haarlem afspelen. Zo kwam op een van de laat ste spreekuren een man klagen over hoog opgeschoten heggen in een van de omliggende gemeenten. Ook deze klacht werd geaccepteerd en doorge zonden aan de politie in de betrokken gemeente. Het probleem van hoge heg gen doet zich ook in Haarlem voor. Sinds enige tijd is met het toezicht daarop een brigadier belast, terwijl ook de verschillende politieposten in- aan: vóór het verkeerslicht naar links, structies hebben ontvangen om daarop te letten. Over het algemeen blijken de iiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiimiiiiiiimiiiiiiiiiiiiimiii' het ogenblik heeft een brigadier de kwestie in onderzoek. „Dit is nu een typisch voorbeeld van een situatie, waarvan wij geen weet hebben. Dat komt, omdat het rijden over dat bewuste pleintje slechts een hoogstwaarschijnlijk nog nooit hebben geconstateerd. Vandaar dat wij blij zijn met een dergelijke informatie", zegt de heer Endlich. Er zijn natuurlijk ook situaties, die aan de Haarlemse verkeerspolitie wel bekend zijn, maar die zo vanzelfsprev paar keer op een dag gebeurt. De surveillerende buurtagent zal het kend zijn, dat het niet meer opvalt, dat er eigenlijk iets mis mee is. Heel duidelijk is dat bijvoorbeeld het geval bij de 's Gravesandeweg, die op de Leidsevaart in de buurt van de Weste lijke Randweg uitmondt. De uitmon ding wekt de schijn een uitrit te zijn. Dat komt omdat de weggebruiker he lemaal niet kan zien, dat de 's Grave sandeweg inderdaad een straat is. Nu heeft een dame de politie voorgesteld het straatnaambordje van de gevel af te halen en zichtbaar op een paaltje te plaatsen. „Vergissingen zijn dan uit gesloten", zegt de heer Endlich. Over de onduidelijkheid van straat naambordjes heeft ook een andere be zoeker op het spreekuur geklaagd. Vooral onder automobilisten, die in Haarlem onbekend zijn, schijnt deze klacht sterk te leven. Zij moeten van uit het zijraam van hun auto soms „halsbrekende" toeren verrichten om te weten te komen of zij in de straat zpn waar zij wezen moeten. Naambord jes op palen zouden deze automobilis ten en ook anderen veel gemakkelijker van dienst zijn dan de borden, hoog aan de gevels. Bovendien zouden zij in sprekender kleuren moeten zijn uitge voerd. Gele ondergrond met zwarte letters zoals de bordjes in Bloemen- daal bijvoorbeeld. Ofschoon de ver keerspolitie bij deze kwestie slechts zijdelings is betrokken, heeft zij de klachten hierover in ontvangst geno- eigenaars van deze obstakels voor het verkeer direct na een gesprek met de politie i bereid hun heggen te knippen. De bezoekers, die tijdens het spreek uur problemen aansnijden, waarop niet direct een antwoord kan worden gege ven, krijgen later persoonlijk bericht van de bevindingen door de politie. Als het de moeite waard is, worden zij op geroepen om er nog eens over te ko men praten. Daarmee willen de heer Endlich en de vijf overige politieman nen, die bij toerbeurt het spreekuur waarnemen, misverstanden voorkomen, welke dreigen te ontstaan, wanneer de zaken snel en afdoende worden afge daan, ook al is er geen oplossing voor", aldus de heer Endlich. Het is verheugend volgens de heer Endlich, dat het spreekuur tot nog toe niet „ontaard" is in een klachten bureau, dat bezocht wordt door men sen, die menen, dat zij ten ónrechte zijn geverbaliseerd. Niet alle kwes ties, welke op het spreekuur ter sprake worden gebracht, hebben te maken met al dan niet gelukkige ver keerssituaties in Haarlem. Er komen ook mensen met persoonlijke zorgen, zoals een man, die in het zuiden van het land buiten zijn schuld een aan rijding had gehad en die tot nog toe niets had gehoord over schadevergoe ding. Bjj de verkeerspolitie is hem toen verteld wat hij moest doen. Goede raad werd ook gegeven aan iemand, die met het probleem rond liep, dat voor hem nooit een zou zijn geworden, wanneer op de hoogte was geweest van de ver keersregels. Heel vriendelijk is hem toen verteld, dat het niet onverstan dig zou wezen, wanneer hij zich zou opgeven voor de verkeerscursussen van de Haarlemse politie. De man is in de beste stemming vertrok ken". Voor en „hoofdbrekentje" zorg de een jongen, die kwam vertellen, dat hij niet wist of hij een brommer dan wel een scooter had gekocht. Een me dedeling, welke met gefronste wenk- brouwen door de heer Endlich werd ontvangen. Het motorvoertuig dat de jongen had gekocht bleek een kruising te zijn van een brompner en een motor fiets. Na een tijdje kwam aan het licht, dat deze „versnipperde" fiets een mo torrijtuig was, waarvoor de eigenaar een kentekenbewijs en een rijbewijs A nodig had. Hoezeer de verkeerspolitie prijs stelt op contact met het publiek over zaken van het verkeer blijkt wel uit de moge lijkheid, dat iedereen een afspraak kan maken, wanneer het hem niet schikt om 's zaterdags op het spreekuur te verschijnen. Hij kan een formulier bij elke politiepost krijgen waarop hij in het kort vermeldt waarover hij spreken wil en wanneer hij wenst ontvangen te worden. „De zaak komt dan voor el kaar", aldus de stellige belofte van de heer Endlich. robleem maar De Heemsteedse St. Jozefschool was in 1925 de eerste school in Neder land die overgenomen werd door de broeders van Jean-Baptiste de La Salie. De jongste van de groep broeder- onderwijzers die naar Heemstede kwam, was de 22-jarige broeder Wil librord, thans hoofd van de St. Aloy- siusschool aan de Molenwerfslaan, wiens 40-jarig onderwijzersjubileum woensdag 19 juni zal worden gevierd. Broeder Willibrord, in de wereld Christiaan Herink en geboortig uit Oldenzaal, heeft een waar „zwervers bestaan" achter de rug. In de loop der jaren volgde de ene overplaatsing op de andere, waarbij het merkwaar dige was, dat hij na verloop van tijd door zijn provinciaal-overste steeds weer naar zijn oude standplaats Heemstede werd teruggeroepen. Be gonnen als onderwijzer aan de St. Jozefschool, stond hij achtereenvol gens voor de klas als hoofd van de broederschool te Heesch en van de Heemsteedse St. Aloysiusschool (1934 -1942). Na een „overstapje" op de St. Henricus-ulo in Heemstede kwam broeder Willibrord in 1946 weer als hoofd en overste terug bij zijn Aloy- sianen, om het jaar daarop in dezelf de dubbele functie naar de Heem steedse St. Jacobaschool te verhui zen. In de daaropvolgende acht jaren verbleef broeder Willibrord in het Brabantse. Onder zijn leiding werd in Heesch de vglo-school afgebouwd. Ook moest daar een nieuw klooster worden ge bouwd, met de plannen waarvoor broeder Willibrord werd belast. Hij werd naar Mierlo-Hout geroepen, niet alleen om de plannen voor de bouw van een nieuw broederhuis onderhan den te nemen, maar tevens kreeg hij de zorgen op zijn (brede) schouders voor de stichting van een nieuwe school. In Helmond was hij de bouw pastoor van advies en daarnaast had hij - met de titel van inspecteur - van 1935 tot 1948 nog een drukke neven functie, die hem belastte met de onderwijszaken van de Nederlandse congregatie. In 1956 keerde broeder Willibrord tenslotte weer naar Heem stede terug. Eerst als hoofd van de St. Jacobaschool, om in 1960 - alle goede dingen in drieën - weer de lei ding van de St. Aloysiusschool op zich te nemen. Aan zijn onderwijzersjaren in Heemstede, waar hij de langste tijd heeft gestaan, bewaart broeder Willi brord vele herinneringen, prettige en minder prettige. Ten tijde van de Duitse bezetting hadden de broeders het verre van gemakkelijk. De Aloy siusschool diende als verblijfplaats voor militairen en als gevolg daarvan waren de broeders aangewezen op noodscholen. „Over de oorlogsjaren zou ik een boek kunnen schrijven", zegt broeder Willibrord. „Ik werd te lastig voor de Duitsers en op een kwade dag werd ik gearresteerd. Toen ik op het punt stond naar Scheveningen te worden overgebracht lieten de Duitsers mij Ofschoon broeder Willibrord altijd Advertentie) HAARLEM, 15 juni mannelijke jeugdbeweging van de pa- tersparochie aan de Groenmarkt is het zondag een belangrijke dag. Dan wordt officieel de nieuwe huisves ting aan de Zoetestraat in gebruik genomen. Tegelijkertijd wordt de kroon op het werk gezet van al de genen, die hebben meegeholpen de royale geste van pastoor K. Noten boom en het kerkbestuur te honore ren. En dat zijn bepaald niet alleen de leidsters en leiders geweest, maar ook vele vaders, die menig avondje hebben besteed aan het opknappen en inrichten van het gebouw, dat tot voor kort onderdak bood aan de maatschappelijk werkster en het ge zin van de koster. Toeh zjj een nieu we huisvesting aan de Groenmarkt kregen kwam er een prachtige ruim te vrij voor de welpen van de An toniusparochie en voor de jongens van „Don Bosco". Dat was ook wel nodig, want het on derkomen aan de Ruychaverstraat moest ontruimd worden, omdat De Sierkan ruimte nodig had. Tegen het einde van het vorig jaar werd bekend, dat per I maart het gebouw moest zijn verlaten. Voor de mannelijke jeugdbeweging zou het er slechit hebben uitgezien, wanneer niet van de zijde van het kerkbestuur het vorstelijke aanbod was gedaan om de vrijkomende ruimte in het gebouw aan de Zoetestraat te mogen benutten. De welpen hebben de vroegere kamer gekregen van de maatschappelijk werk ster. Het is een groot hol met in de hoe ken vier nesten. Akela P. Jonckbloedt heeft heel wat uurtjes opgeofferd aan het opknappen van dit verblijf voor de achtentwintig jonge welpen. De wanden zijn overvloedig van boomschors voor zien, terwijl ook schilderingen op de muren van de hand van de heer Koop man een naturalistische Kipling-sfeer Voor de proberen op te roepen. Verder leveren (Advertentie) Mobilofoon service daj* en nacht daarin een wezenlijk aandeel de raksha G. Bende, kim A. de Ronde en shil M. Kaart, die ook de handen uit de mouwen hebben gestoken. Overigens blijkt er onder de jonge jeugd van de Sint Anto- nius-parochie nog altijd grote belangstel ling te bestaan voor het welpen-leven van een paar uur in de week. Er is een wachtlijst van negen jongens. Maar er kan pas een tweede horde worden be gonnen, wanneer er voldoende leidsters zjjn. Op het ogenblik wordt naarstig naar deze meisjes gezocht. De landverkenners, die eveneens in de Ruychaverstraat waren gehuisvest, zijn niet mee naar de Zoetestraat gegaan. Zij hebben hun pak aan de kapstok ge hangen en zijn zeeverkenner geworden, een bezigheid, die reëler en manne lijker wordt geacht en bovendien meer in overeenstemming lijkt te zijn met onze nationale trots als zeevarende natie. Door een fusie met de groep van pater Sluys kreeg de Tarcisiusgroep van de paters- parochie de beschikking over een hoofd kwartier aan de Koralensteeg in de buurt van de Amsterdamse Poort. Tot de uit rusting behoren vier boten, waarvan er twee zijn geschonken door het kerkbe stuur. De groep telt thans tweeëntwintig leden, die thans in opleiding tot zeever kenner zijn. De instructie wordt gegeven door de heer J. M. Damad. Ter herinne ring aan het verblijf van aalmoeziener Guido Kooyman in Brazilië ligt het in de bedoeling de boten Portugese namen te geven. Het hoofdkwartier kreeg ook een goede beurt, met de uitvoering waar van zich in het bijzonder de heren N. Meulman en P. Kaart hebben belast. Bepaald minder reglementair gaan de vrije hobbyclubs van Don Bosco door het leven. De omschijving, dat het doel van deze clubs is jongens een aange name tijdpassering te bezorgen, is on voldoende voor het werk dat verzet wordt. Er wordt gesport, gehobbyed in allerlei vormen van handenarbeid, spel letjes gedaan en gepingpongd. Belang rijker lijkt echter het streven naar ka raktervorming en het opwekken van enige culturele belangstelling. Deze vorm van jeugdwerk bestaat tien jaar en ter gelegenheid daarvan wordt in juli een driedaagse trip naar België gemaakt, waar in Zwevegem bij Kortrijk een ont moeting zal plaats hebben met een soortgelijke club. Met de leiding van dit werk is de heer G. Nieuwenhuizen be last. In de voormalige kosterswoning voelen de jongens van Don Bosco zich al helemaal thuis. Er staan wat ping- pongtafels, terwijl er een aparte ruimte is voor de hobbyisten. Een nog be scheiden prijzenkast verraadt het spor tieve facet van dit jeugdwerk. De mu ren zijn rijkelijk voorzien met opwek kingen voor een veilig verkeer en aan sporingen om toch vooral roomboter te gebruiken. Morgen gaat de mannelijke jeugd beweging van de H. Antoniusparochie aan een nieuwe periode van haar der tig jarig bestaan beginnen. De paro chianen, die willen weten onder wel ke omstandigheden dat zal gebeuren, kunnen morgenmiddag van vier tot zes uur het gebouw aan de Zoetestr. komen bezichtigen. Zij zullen daarbij uitvoerig worden ingelicht, zo zij dat willen, terwijl zij tevens in de gele genheid worden gesteld om een be zoek te brengen aan de onlangs ge reed gekomen parochiezaal aan de Groenmarkt, welke 's zondags onder andere wordt gebruikt als ontmoe tingscentrum voor alleenwonenden. (Advertentie) TELEFOON 38058 HEEMSTEDE HAARLEM, 14 juni Ter realisering van de stedebouwkundige maatregelen voor de Raaks-Doelen is het noodzakelijk dat de gemeente de beschikking krijgt over zes percelen aan de Boeresteeg. De eigenaar is bereid ze te verkopen voor f 16.800. De percelen zullen tegen 1 mei 1965 worden opgeleverd. B. en W. van Haarlem stellen de raad voor tot aankoop over te gaan. met zijn spaarzame vrije tijd heeft moeten woekeren, zag hij toch kans zijn enige en grote hobby te blijven beoefenen. „Ik matig mij de naam van schrijver niet aan", zegt broeder Willibrord bescheiden. Akkoord. Het schrijversschap van broeder Willibrord verdient in dit „Voetlicht" echter meer dan een eervolle vermelding. Sinds 1930 schreef hij tal van boek werken, waarvan verschillende over het leven van Jean-Baptiste de La Salie - de stichter der congregatie - en over diens pedagogiek. Van zijn hand ver schenen ook leerboeken voor het on derwijs. Ook schreef broeder Willi brord een boek over het leven van de zalige broeder Bénilde. „Op het ogen blik ben ik bezig aan een historische roman over een Franse ridder, die na vele afdwalingen eindelijk terecht kwam waar God hem riep: bij de broeders van de La Salie. Het zal nog wel drie jaar duren voor ik met dit boek klaar ben. Het schrijven is voor mij een nuttige vrijetijdsbesteding", zegt de jubilerende broeder. ,,Ik ge loof dat ik er voor het welzijn van de mensen ook wel iets goeds mee heb gedaan". Een van zijn oud-leerlingen van de Aloysiusschool is de Nijmeeg» se hoogleraar prof. dr. A. Levelt. Veel contact onderhoudt hij ook met zijn oud-leerling de Benedictijn Dom H. van Cranenburgh, lector in de theologie te Oosterhout. „Ik ben ervan overtuigd, dat ik in deze veertig jaar de nodige fouten heb gemaakt. Wie geen fouten maakt, werkt niet. Maar ik hoop dat men deze fouten heeft vergeten en vergeven en het goede indachtig is gebleven". Wóensdag 19 juni, de dag van broe der Willibrords jubileum, zal 's mor gens om kwart voor negen worden ingezet met een H. Mis uit dankbaar heid in de parochiekerk van O.L. Vrouw Hemelvaart. Daarna volgt in de gymzaal van de Aloysiusschool een feestprogramma, waarbij ook de geschenken van de leerlingen en ouders zullen worden aangeboden. Woensdagmiddag van drie tot vijf uur wordt in „Anno Santo" een receptie gehouden. Iedereen die broeder Willi brord wil feliciteren, is daar van harte welkom. De radio zal nauwelijks aanstaan in de woning van de uit Hillegom afkom stige familie Schrama aan de Mc- Leanstreet te Elisabeth Park (Ade- laida, Australië). Of het moet voor het gesproken nieuws zijn of voor radio-wereldomroep om de banden met het vaderland wat nauwer aan te ha len. Maar muziek uit de microfoon zal er weinig klinken. De Schrama's, bestaande uit vader, moeder en vier kinderen, die elf jaar geleden naar Australië emigreerden en onlangs ge naturaliseerd zijn, maken zélf mu ziek. Met hun accordeons, violen, piano en het drumstel. Zij vormen een orkestje, dat alom lauweren oogst, zodat de kranten er zelfs vol van staan. En hun repertoire breidt zich uit naarmate de kinderen hun instrumenten vaardiger leren bespe len. De Schrama's worden in hun woon plaats zo'n beetje beschouwd als een wonderfamilie. Zelf lachen zij erom. De Australiërs zijn zoiets niet ge wend. Aanvankelijk werd er alleen binnenskamers gemusiceerd. Maar meestal raakt zo'n gezinshobby be kend. Na enkele jaren was het gezin een veelgevraagd gezelschap op par ties, bruiloften en andere festiviteiten. En hun muziek sloeg in, vooral al die typisch Hollandse liedjes, liedjes die het in Hillegom nauwelijks meer „doen", zoals „En dat gaat naar Den Bosch toe" en „Piet Hein". Het lag eigenlijk wel voor de hand dat het hele gezin Schrama zich in vrije uurtjes op het musiceren zou toeleggen. Vader en moeder waren in hun verlovingstijd beiden lid van een bekend orkestje in Hillegom. Zij vormden met hun piano-accordeons een - zoals later bleek onverbreekbaar - duo. Kort nadat het gezin zich in Elisabeth Park gevestigd had, kwam de heer Schrama bij de plaatselijke muziekvereniging „The Golden To nes". Zijn vrouw meldde zich aan bij „The Elisabeth Singers". Het zou dus wel heel anders gelopen zijn dan zoals vader en moeder Schrama het zich jaren hadden voorgesteld, wan neer hun kinderen niet dezelfde muzi kale weg waren opgegaan. De oudste, Antonia, speelt piano, Maria studeert aan een plaatselijk conservatorium en wordt vioollerares, Jeroen is een liefhebber van het rit me en bespeelt de drums en de jong- Voor de welpen is in het gebouw van de mannelijke jeugdbeweging van de Sint Antoniusparochie aan de Zoetestraat een reuze fijn hol ingericht, waarin zij hun zucht naar avontuur kunnen uitleven. De heer en mevrouw Schrama, muzikale ouders van muzikale kinderen. ste, Paul. kan met zijn dertien jaren al vaardig overweg met zijn viool. Hoewel het gezin over het algemeen met elkaar optreedt, zijn ze ook allen enthousiaste leden van de Salisbury Elisabeth Brass Band. HAARLEM, 14 juni Het aantal bezoekers, dat met de auto naar het Diaconessenhuis komt, neemt dagelijks toe. De auto's worden aan beide zijden van de niet al te brede Hazepaterslaan geparkeerd, hetgeen soms bijzonder hinderlijk is voor het doorgaande ver keer. Vandaar dat een plan ontworpen is om verbetering in deze situatie te bren gen. Dat plan behelst de uitbreiding van het aantal parkeerplaatsen op het Floraplein met negenenveertig. Zes er van zullen worden gereserveerd voor artsen van het ziekenhuis. Wanneer dit plan gerealiseerd is, waarmee volgens Burgemeester en Wethouders een bedrag van f 45.000 is gemoeid, zal voor de noord zijde van de Hazepaterslaan een wacht- verbod worden ingesteld. Het voetpad door het plantsoen, dat tegenover de Florastraat is gelegen, blijft gehand haafd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 3