Vijfde en zesde V O STOK onderhouden radiocontact vrouwelijke kosmonaut, in blakende welstand s m Regeringsprogram in concept gereed „Pacificatiecommissie" voor commerciële t.v. Twee belangrijke voorstellen Mr. H. Albarda (59) nieuwe president directeur KLM Topdirectie van vijf man MACMILLAN zal vandaag niet, maar later wèl weggaan Dnktcf"5}iïAk Lottgering VIERPARTIJEN-KABINET VERWACHTING IN LONDEN TIMMERT U MEE ttentie ctie BHaswriMaagiiaBEI Margarine weer cent duurder Het weer- Bedrijfsschool SOUPLESSE MAANDAG 17 JUNI 1963 87ste JAARCANC No. 31463 MOSKOU, 17 juni (Rtr, Tass, UPI) Valentina Vladimirovna Teresjkova, de 26-jarige onge huwde Russin, die sinds gister morgen 's werelds eerste vrouwe lijke ruimtevaarder is, kon gis termiddag vanuit haar capsule, de Vostok 6, met gepaste trots en Via de boordradio aan Sovjet-pre mier Khroesjtsjev meedelen, dat Ze zich op korte afstand bevond Van de Vostok 5, die vrijdagmid dag met de 29-jarige luitenant kolonel Valeri Bykovsky even eens in een baan om de aarde Werd gebracht. Ook deelde Valen tina Teresjkova, tot voor kort fa brieksarbeidster met daadwerke lijke belangstelling voor de val- schermsport, mee, dat ze radio contact onderhield met haar man nelijke reisgenoot, die naar men aanneemt vrijdagochtend zal lan den na 105 keer rond de aardbol gecirkeld te hebben. ZOMERPANTALONS T&Stoka. 29.75 95 krimpvrij IUi Een geestdriftige menigte inwo ners van Moskou op het Bode Plein met spandoeken en meer dan levensgrote portretten van de heide meest recente kosmonauten, Bykovsky en 's werelds eerste ruimtevaarster Valentina Teresj kova. Diep ontroerd Luitenant Valentina Badkamer en pantry f-T' Ondanks haar op zichzelf niet flatteuze ruimtehelm maakt de eerste ruimtevaar ster, Valentina Teresjkova, een charmante indruk. Vacature INSCHRIJVEN VAN LEERLINGEN DAGELIJKS Telefoon 11805 ècc MORRIS 'êeforeijoudu ij! FALCON TWEEDJASSEN Tijdelijk regen MOPPEN BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 14348C Bijkantoor Beverwijk Zeestraat 50: telet 4790 Bijkantoor en Red Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 directie: W. C, H. Leijdeckers en Mr. W A. M van der Kallen, hoofdredactie. Drs. H. v. RUN en W. Severin. ADVERTENTIETARIEF 28 cents Der millimeter hoogte Omroepers Ié merits eer m m.-hoogte De administratie oehoudt zich net recht voor advertentien eventueel zondet opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week f 2.65 oer maanc f 7.9C oer <wartaal. Voor klachten over de bezorging s avond» tussen 5.30 en 7 uur, tel. 20800. Russin vlak bij Rus in de ruimte Valentina Teresjkova, eerste Of het zich op korte afstand van el- kaar bevinden van de vijfde en zesde (Advertentie) Dezo week lichtgewicht Katoenen gabardine, OEN HAAG, 17 juni Vandaag is de consumentenprijs van margarine met j^n cent per pakje van 250 gram ver hoogd. De bond van Nederlandse raar- Karinefabrikanten heeft meegedeeld, dat deze prijsverhoging een gevolg is Van gestegen grondstoffenprijzen. De teatste verhoging eveneens met één Cent per pakje dateert van 13 fe- bmari. Vostok Inhoudt, dat hiermee het naar men meent beoogde „rendez-vous-in-de ruimte" een voldongen fe.it is gewor den, werd niet onmiddellijk duidelijk. Vast staat in ieder geval, dat de Sov jet-Unie een nieuwe ruimtevaart-pri meur geboekt heeft èèn welke in de Verenigde Staten vrouwen aanleiding gaf tot het hartstochtelijk uiten van de wens ook bij de ruimtevaart betrok ken te worden. Zoals gemeld voelen de Amerikanen daar voorshands niet veel voor. Beide Russische ruimtevaarders verkeren in blakende welstand, al dus meldt radio-Moskou. Bykovsky had in de nacht van zaterdag op zon dag zelfs negen uur lang geslapen, omdat hij de vorige dag extra-druk in de weer was in zijn Vostok 5. Van Valentina werd gezegd, dat ze de lancering goed doorstaan had en zich prima gevoelde. De Sovjet-televisie nam beelden uit de Vostok 6 over en de Russische kij kers konden de eerste astronaute ter wereld zien lachen en spreken met het grondstation terwijl zij, getooid met 0 (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 17 juni. Kabinetsfor mateur ar. W. de Kort heef: toch nog voor het weekeinde zijn concept voor een regenngsprogram gereed gekregen. De formateur had op vrijdag gemikt, maar er waren moeilijkheden ontstaan die niets met politiek te maken hadden. Zij moeten gezocht worden in pech op de schrijfkamers van het rijk, waar men om de een of andere reden het hele stuk heeft moeten overtikken. Dr. De Kort toonde zich zaterdagavond duide lijk opgelucht toen het stuk per motor koerier naar Den Haag onderweg ging. Hij heeft nu reeds een goede pers ge kregen. De socialistische krant Het Vrije Volk voorziet zelfs dat er schot gaat komen in de formatie. Met de bouwstenen van prof. Romme als basis heeft hij een beknopt maar dui delijk concept-regeringsprogram ge maakt. „Het is zo duidelijk als twee maal twee vier is," heeft hij onlangs ge zegd. Voor de tv liet hij zaterdag uitkomen, dat het er nu om gaat wat de fractielei ders na het beraad met hun Kamerfrac ties hem zullen komen mededelen. Binnen enkele dagen hoopt men In politieke kringen te weten waar men aan toe zal zijn. Dat er een vierpartijen kabinet komt, staat vast. De opdracht van de koningin aan dr. De Kort biedt daartoe ook alle ruimte, maar met welke partijen? Met socialisten of met libera len? Dat moet uitgemaakt worden, aan de hand van het program dat, ongetwij feld in de geest van de K.V.P. ais partij die 15 mei met vijftig zetels het grootste aantal uit de verkiezings strijd kwam, is opgesteld. Vast staat, dat dr. De Kort het vraagstuk van de commerciële tv zo heeft behandeld, dat het althans bij de formatie geen moeilijkheden hoeft op te leveren. Hij vindt het niet mogelijk en ook niet nodig, nu reeds knopen door te hakken. Daarvoor moet een zo genaamde „pacificatiecommissie" wor den ingesteld, waarin parlement en re clame-experts elkaar zullen vinden. Op een vraag voor de tv of men dr. De Kort binnenkort als excellentie zal mogen begroeten, antwoordde hij ont wijkend. De opdracht die hij heeft ge kregen noemde hij een persoonlijke op dracht van het staatshoofd. Geheim houding is dan ook voor hem een vast staande zaak en hij achtte dit ook nood zakelijk om zijn opdracht te kunnen uitvoeren. In een artikel ,,van bevriende zijde", wordt in „de Volkskrant" vanmorgen betoogd dat er gewichtige redenen moe ten zyn om „de democratie geweld aan te doen" en de PvdA uit te scha kelen. De schrijver toont zich wat on gerust over de taktiek van dr. De Kort, die hij nochtans „de voorzichtige" noemt. Hij geeft toe dat de liberalen aan de verwezenlijking van het chris- teltjk-sociaal beleid van het kabinet De Quay hebben medegewerkt, maar zij zouden dit vaak onder druk hebben ge daan en ondanks de sociologisch-maat- schappelpke achtergronden van de libe rale wereld. Ook vreest de schrijver nieuwe sociale onrust onder de een-en- een-kwart miljoen georganiseerde ar beiders van NW en KAB, die an ders dan de leden van het CNV hun wensen in verband met de kabinets formatie kenbaar hebben gemaakt. Eet is de stem uit vakverenigings kring, die naar wij menen te weten niet de stem is van de katholieke frac tie, waarin de KAB niettemin terdege vertegenwoordigd is. een grote ruimtevaardershelm, lag vastgegespt in haar cabine. Zij werd in de ruimte geschoten terwijl overste Bykovsky aan zijn derde dag op grote hoogte begon. Hij had inmiddels acht entwintig banen om de aarde gevlo gen. De Vostok 6 werd volgens Tass om half een Russische tijd, dat is zon dagochtend half elf Nederlandse tijd, gelanceerd. Het doel van de vlucht van Valenti na Teresjkova is, zo zegt Tass, de studie voort te zetten van de invloed die het verblijf in de ruimte op het menselijke organisme heeft en het systeem van besturing van meer ruim teschepen die zich gelijktijdig in de lucht bevinden te verbeteren. De omwentelingstijd van de Vostok 6 bedraagt 88,3 minuten, terwijl de af stand tot de aarde wisselt van hon derddrieëntachtig tot tweehonderd drieëndertig kilometer. Tussen de bei de Russische ruimteschepen die zich thans in de lucht beyinden is radiover binding tot stand gebracht waarover de astronauten met elkaar kunnen spreken. Premier Khroesjtsjev zond beide Russische ruimtevaarders een bood schap waarin hij zijn gelukwensen uit sprak. Zij antwoordden de premier dat zij radiocontact met elkander hielden en dat zij zich op korte afstand van elkaar bevonden. „Alles werkt uitste kend en wij voelen ons goed", aldus de ruimtevaarders. In een aparte bood schap voor Valentina Teresjkova zei premier Khroesjtsjev: „Het Russische volk is trots op u. Wij volgen u met de grootste aandacht en wij wensen u van harte een zegenrijke voltooiing van uw vlucht toe". De astronaute antwoordde hierop: „Ik ben diep ontroerd door uw vrien delijke woorden waarvoor ik u vele malen dank. Ik voel mij uitstekend en ik verzeker u dat de eervolle taak zal worden uitgevoerd". Teresjkova en By kovsky zeggen in hun radioboodschap aan Khroesjtsjev ook, begonnen te zijn aan het uitvoeren van een ge meenschappelijke ruimtevlucht. In een boodschap aan het Centrale Comité van de communistische partij van de Sovjet-Unie en aan de Sovjet regering zeggen de ruimtevaarders, al les te zullen doen om hun opdracht te vervullen. Tijdens haar vlucht over Afrika zond Teresjkova wensen voor vrede en geluk aan de volkeren van Arrika De Russische ruimtevaarders Niko la jev en Popovitsi zijn de eersten ge weest die eikaar in de ruimte „ont moet" hebben. Dit geschiedde in augus tus 1962. terwijl zij beiden om de aarde cirkelden. De twee Vostok-ruimtevaar- tuigen waren toen nog geen vijf kilo meter van elkaar verwijderd en de ruimtevaarders stonden ook met el kaar in verbinding. Valentina Teresjkova is met haar 26 jaar drie jaar jonger* dan Bykovsky. Zij werd op 6 maart 1937 geboren in het dorp Maslennikovo, in de Russi sche federatie, als dochter van een tractorbestuurder en een textielarbeid- ster. Op 17-jarige leeftijd ging Valen tina in een bandenfabriek werker en later kwam zij in dezelfde fabriek waar haar moeder werkte. Deze is thans ge pensioneerd. Haar vader sneuvelde in de Tweede Wereldoorlog. De astronau te is lid van de Russische communis tische partij. Zij bezocht gedurende zeven jaar avondscholen en behaalde in 1960 een diploma voor weeftech- niek. De eerste ruimtevaarster is een liefhebster van valschermsprmgen. Zi.i kreeg aan het einde van haar studie aan de school voor ruimtevaarders de rang van luitenant. Valentina Teresjkova is ongehuwd. Zij heeft een broer, die chauffeur is. en een gehuwde zuster Het orgaan van de Russische com munistische jeugdbeweging schrijft, dat de Russische ruimteschepen in de nabije toekomst voorzien zullen zijn van een „badkamer". Het zou ook niet meer lang duren, dat ruimtevaarders tijdens hun vluchten hun maaltijden zelf zouden kunnen bereiden. LONDEN, (Rtr) Koningin Eliza beth van Groot-Brittannië heeft in een boodschap aan de president van de Sov jet-Unie de eerste ruimtevrouw, Valen tina Teresjkova, gelukgewenst met haar prestatie en de hoop uitgesproken dat de vlucht tot een goed einde zal wor- der gebracht. (Van onze luchtvaartredacteur) DEN HAAG, 17 juni. Volgende week donderdag heeft de KLM wan neer dan althans de aandeelhouders zich in hun buitengewone vergadering akkoord verklaren met het betreffen de voorstel een nieuwe president directeur. Zijn naam: mr. Horatius A 1 b a r d a, 59 jaar oud, woonach tig te Noordwijk, thans nog onder meer vice-voorzitter van de raad van com missarissen en van het college van ge delegeerden van de KLM. Een man met ruime ervaring op het gebied van handel en industrie, die onder meer tien jaar directeur van de Nederlandse Handel Maatschappij en twaalf jaar voorzitter van bet Centraal orgaan voor de economische betrekkingen met het buitenland is geweest. De heer E. H. Larive is sinds hij begin januari in de KLM-directie werd opgenomen, door velen dikwijls gedood verfd als de toekomstige president-di recteur die iou moeten pogen de in bijzonder ernstige moeilijkheden ge raakte maatschappij weer op de been te helpen. Maar de commissarissen hebben dus blijkens hun gisteren als een verrassing gekomen voorstel aan de aandeelhouders de derde opvolger van „de Baas" Plesman uit hun eigen raad gekozen. De „buitenstaander" die de tank- vaartexpert Larive was toen hij vijf maahden geleden toetrad tot de KLM, blijft overigens zijn directie zetel bezetten: mr. Albarda zal van de 27ste juni af met hem, ir. F. Be- sangon, mr. L. de Block en twee de verrassing een vijfde man de topdirectie vormen. Geen drie man dus, zoals het rapport-Mac- Kinsey adviseerde, geen vier mam ook, zoals later werd besloten, maar een uitbreiding tot een vijfhoofdige opperste leiding. Een uitbreiding ove rigens waaraan de houders vam pri oriteitsaandelen vóór de 27ste nog hun fiat moeten geven. De commis sarissen, aildus een mededeling van de KLM, hopen binnenkort een voor stel te kunnen doen voor het vervul len van de dan nog bestaande vaca ture. Zaterdag werd in het KLM-hoofdkan- toor in Den Haag nog druk overlegd over de nieuwe belangrijke voorstellen aan de aandeelhouders. Vandaar dat de vereniging van KLM-boordwerktuig- kundigen, toen zij 's middags met het nieuwe Spido-vlaggeschip „Pieter Ca- landt" met een groot aantal genodig den (onder wie de heer Besan?on) aan boord, om het 25-jarig bestaan té vie ren een boottocht door de Rotterdamse havens maakte, het zonder dr. ir. F. Q. den Hollander moest stellen. De man die tot voor kort, tijdens zijn in terregnum na het vertrek van drs. E. H. van der Beugel, de directieverga deringen had voorgezeten, had de uit nodiging voor de f eestvaart wel aan genomen, maar had als president-com missaris belangrijker werk te doen. Horatius Albarda, 28 februari 1904 geboren, bezocht het gymnasium in Leeuwarden, Dordrecht en Den Haag, studeerde rechten bij prof. Meijers in Leiden „een voorrecht" promo veerde daar in 1932 en werd secreta ris van de commissie-Weiter die voor stellen moest doen voor bezuinigingen in de staatsdienst. Hij ging over naar de thesaurie van het ministerie van Financiën en vertrok eind 1940 van hier, als waarnemend thesaurier-gene raal, om firmant te worden van de bankiersfirma Heldring en Pierson. Het college van vertrouwensmannen vond hem in 1944 bereid de later door (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 17 juni Vanmiddag om half vier (te laat om er in onze edities van vandaag reeds over te kunnen be richten) begon het grote debat in het Britse Lagerhuis, het belangrijkste de bat sedert de tweede wereldoorlog. Men kan niet langer zeggen dat het gaat om Macmillans onmiddellijke toe komst als premier en partijleider. De leiders van de conservatieve partij heb ben zich zo ononderbroken ingespan nen gedurende de laatste dagen om zich te verzekeren van de trouw en de steun van de leden van de fractie, dat men nu algemeen aanneemt dat,N in dien de Labouropposifie vanavond om tien uur een stemming eist, zoals hoogst waarschijnlijk is, de meeste conservatieven hun stem zullen uitbren gen op de premier. Want waar het van daag om gaat is om de integriteit van de eerste minister in de Protumo-affai re, „een ernstige, vunzige en bijna on begrijpelijke affaire", zoals de Times het heden in een hoofdartikel uitdrukt. Met het belangrijke voorbehoud dat niemand op het ogenblik kan zeg gen of het debat van heden verdere opzienbarende bijzonderheden aan het licht zal brengen, wordt derhalve ver wacht dat Macmillan de stemming vanavond overtuigend zal winnen met een goede meerderheid en dat hij niet zal moeten aftreden. Doch er wordt eveneens verwacht dat het desondanks met Macmillan gedaan is, maar dat hem de kans zal worden gelaten om later plaats te maken voor een op volger. Want de conservatieven be grijpen niet alleen dat de heer Pro- fumo met medewerking van Christine Keeler, de osteopaat Ward, de Rus Ivanow en een aantal andere boeiende (Advertentie) figuren de Kansen op een conserva tieve overwinning bij een volgende al gemene verkiezing aanzienlijk ge schaad heeft, maar ook dat Macmil lan dient te worden vervangen als leider van de partij, indien de conser vatieven niet het slachtoffer willen worden van een electorale landver schuiving. Een van de belangrijkste gebeurte nissen van de laatste koortsachtige da gen is het feit dat de minister van volksgezondheid, de heei Powell, die de laatste tijd rond heeft gewandeld in ijzig stilzwijgen en met een gezicht van gewapend beton en van wie men ver- (Vervolg op pag met .andskroniek) minister Lieftinck uitgevoerde geldzui- vering mede voor te bereiden, onder meer als secretaris-generaal, na de be vrijding tijdelijk belast met de leiding van het departement. Begin 1946 kreeg de Nederlandse Handel Maatschappij in mr. Albarda een nieuwe directeur. Tien jaar later verwisselde hij deze functie voor die van commissaris om dat zijn vele andere werkzaamheden steeds meer op hem beslag legden. Dat bléven ze intussen doen, ook daar na. „Langzaamaan loopt het vat van zelf weer vol", zei mr. Albarda in een gesprek met een onzer verslaggevers bij gelegenheid van zijn afscheid als voorzitter van het „Centraal orgaan enz.", een half jaar geleden. Nog enkele andere functies en ac tiviteiten van mr. Albarda uit heden en verleden: president-commissaris van de Bank voor Handel en Scheep vaart, oprichter met oud-minister Steenberghe van het Instituut voor de bevordering van de Nederlands- Amerikaanse industriële samenwer king, voorzitter van het centraal in stituut voor de industriebevordering, lid van de commissie-Hirschfeld (het adviescollege van de regering bij de besteding van de tegenwaarde van de Marshall-hulp) en commissaris van vele naamloze vennootschappen. Mr. Albarda is ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw en com mandeur in de Orde van Oranje- Nassau. Zijn zes dochters en twee zoons hebben in hun vader een en thousiast beoefenaar voorzover dat de tijd dan toelaat van de jacht, de paarde- en de skisport Al in april 1946 nam de heer Albar da zitting in de toenmalige raad van bestuur der KLM. Toen tien jaar later de raad van commissarissen daarvoor in de plaats kwam, werd hij vice-voor zitter van dat nienwe bestuursorgaan en van het college van gedelegeerden. Maar de KLM zal hem straks meer opeisen dan ooit tevoren, hem en zijn zeventienjarige ervaring met de lucht vaart in het algemeen en die met de KLM in het bijzonder. Advertentie) BARTELJORiSSTR HAARLEM TEL 13439 LElDSESÏRAAT (BIJ KONINGSPLEIN! AMSTERDAM TEL - ?235t" Verwachtlng tot dinsdagavond (op gemaakt te 11.15 uur). Veel bewolking met tijdelijk enige regen of motregen. Overwegend matige wind tussen zuidwest en zuid Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Dinsdag: Zon; 4.19—21.02 Maan: 2.41—17.09" (Advertentie) Wagenweg 29 - Haarlem Tel. 20518 COIFFURE CREATION volgens de laatste opnieuw verbeterde methode, zaehtglanzend, natuurgolvend (Advertentie) GROTE HO"JTSTRA«T 5 - TEL. 1077: AMSTERDAVSEVAART 39 - TEL. MS<S* S'NNENWEO 137 - TEL. 3A433 Frankrijk Een rechtbank ln Rouaan heeft een 40-jarige arbeider een scha devergoeding van 90.000 toegekend wegens het feit dat men in een plaat selijk ziekenhuis een schaar in zijn buik had achtergelaten, na een operatie (Rtr). (Advertentie) Zie advertentie» elder»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1