Rel na begrafenis van de vermoorde negerleider MACMILLAN Felle aanval James Hoffa op Kennedy's Ben Goerion afgetreden M Moordaanslag in Nieuwen- hagen 7 a 8000 studenten het maximum voor kath. universiteit In de komende jaren bouwen voor nog 400 miljoen Herwonnen Levenskracht: Half miljoen voor kinder - astmacentrum Tsjombe ziek in Parijse kliniek Opnieuw klank- en lichtspel in Dorestad VLIEGRAMP IN HONGARIJE 34 of 35 doden Gebouwen van 9 tot 12 verdiepingen Aardewerk-onderzoek Radio-rally 1963 UIT DE PERS GOUDEN JUBILEUM GEVIERD Onderscheidingen bij het feest Schot met karabijn Amateur-,kikvorsman' bij sluis in Zeeland bekneld en gestikt Orkest in hemdsmouwen Promotie Andrezelen, nieuwe sport voor Carnavalsprinsen MAANDAG 17 JUNI i>w PAGINA 7 en nief verbrand PIGMADERM Kabinetsformatie (Advertentie) telefoon i oio. 135910.01896.3344 (Vervolg van pagina 1). Wachtte, dat hij het verzet tegen Mac- hfillan zou leiden, zjjn stilzwijgen ver wak op zaterdag in een rede te Nor- wik en verklaarde dat hij vandaag in net Lagerhuis aanwezig zou zqn om 2Ün steun en zijn stem te geven aan de Premier. Alle leden van het kernkabi net, die tot heden in het publiek heb ben gesproken over de Profumo-affaire, hebben zich achter Macmillan geplaatst en er is geen enkele poging te ver- Wachten van een lid van het kernkabi net om Macmillan de laan uit te stu ren. Koortsachtig is het woord. Macmillan wok zich weliswaar terug op het rege ringslandgoed van Chequers om zich Voor te bereiden op de moeilijkste dag Van zijn gehele politieke carrière, maar he rust was slechts een illusie. Want minister Redmayne, de Chief Whip Van de conservatieve fractie en derhalve de man die de hoofdver antwoordelijkheid draagt voor de disci pline in de fractie, begaf zich .gisteren naar Chequers om het noenmaal te ge bruiken met de premier. En zelfs onno zele zielen begrijpen dat deze ontmoe ting andere bedoelingen had dan een debat over de wijn en de pudding. En Macmillan liet de zon niet ondeigaan bver zijn zondagse rust. Hij keerde in de loop van gistermiddag naar Londen terug en de Lord Kanselier, Lord Dil- horne, en de beide voorzitters van de conservatieve partij, minister Macleod cn Lord Poole, waren zijn gasten voor het diner. Ook in dit geval mag men aannemen dat men zich opwond over andere zaken dan kalfscoteletten. Zoals gezegd, koortsachtig. Voordat net debat vanmiddag begint is er op nieuw enorme politieke bedrijvigheid. Vanmorgen vond een bijeenkomst plaats van de leider van de oppositie, Harold Wilson, met de leiders van zijn tractie, het zogenaamde shadow cabi net". Wilson is eerst op zaterdag terug gekeerd van een bezoek aan Moskou en heeft zich gisteren moeten inwerken ja de situatie zoals deze zich ontwikkeld heeft sedert zijn vertrek uit Engeland. Het spreekt vanzelf dat Labour, ondanks de afwezigheid van de opposi tieleider, niet stil heeft gezeten. En •Men dient te bedenken dat de conser vatieven weliswaar met enorme ijver hun best hebben gedaan om te voor komen dat Macmillan, en wellicht mèt hem de gehele partij, de kop zou ver liezen, maar dat het lot van de con servatieyen niet in hun eigen handen ugt. Het is niet uitgesloten dat de op positie vandaag andere pijnlijke aspec ten van de Profumo-affaire zal onthul len. Mijnheer Georges Wigg, een bijna bovenmenselijk ijverig parlementa riër en de man die het dossier samen stelde dat Wilson in staat stelde om de kat de bel aan te binden, heeft ze ker niet stil gezeten. Het is zeer goed mogelijk dat er heden nog meer on aangename verrassingen zullen komen Voor Macmillan en de zijnen. Ook de conservatieven blijven ijveren Voor de goede zaak. Tot heden is de hare kwestie uitgevochten binnen het kernkabinet. Maar voor vanmorgen stond een vergadering op de agenda Voor alle niet tot het kernkabinet be horende Britse ministers, die door de Lord-Kanselier, Lord Dilhome, op de hoogte werden gesteld van de stand van Zaken. En daar bleef het niet bij. Ook het ,,1922-eomité", dat alle niet-minis- teriële leden van de conservatieve frac tie omvat, kwam bijeen om voorlichting te ontvangen voor het begin van het grote debat. Sedert het eind van de oor log is er nooit zoveel politieke bedrij vigheid geweest in Westminster als bij deze gelegenheid, zelfs niet in de bittere dagen van Suez, die leidden tot het af treden van Anthony Eden. De zondagsbladen van gisteren lieten ons natuurlijk niet in de steek. Som mige van de meer populaire bladen konden er nauwelijks tegen drukken. Kristientjj zette haar sappige memoi res voort in de News of the World. En hl er iemand tranen te veel heeft en er ®én wil wegpinken, moet worden ver meld dat Christine Keeler heeft gewee klaagd dat niet slechts de carrière van de heer Profumo, maar ook haar eigen carrière te gronde is gericht. Maar ofschoon Christines carrière ls van het soort dat men pleegt de oudste ter wereld te noemen, en of schoon het succes van deze carrière zich laat meten aan het feit dat er twee negers en een blanke osteopaat ln de gevangenis zitten, dat een mi nister van oorlog zijn politieke loop baan heeft moeten opgeven in schan de en vernedering, en dat de eerste minister van het trotse Groot-Brit- tannië vandaag niet weet hoe lang hij nog premier zal blijven, dient te wor den vermeld, voordat men in snikken uitbarst over de ramp die Kristientje heeft getroffen, dat men in Fleet Street weet te vertellen dat zij voor haar geurige memoires in de News of the World een fooi ontvangt van 150.000; dat een cabaret haar voor de duur van twaalf weken 50.000 per Week heeft aangeboden om op de planken te verschijnen, en dat het ar me kind een maatschappij heeft moe ten oprichten die tot doel heeft alle andere haar aangeboden contracten te behandelen. Arme Christine. Het debat van heden wordt geopend door de leider van de oppositie, Ha rold Wilson. Men hoort nu en dan on vriendelijke dingen zeggen over Wilson, m. dat hij, als hij voor de televisie verschijnt, er uitziet als een volwassene die met een baby-gezidht in de leegte staart. Maar Wilson is een waarlijk for midabel man en, indien hy sedert zijn terugkeer uit Moskou van zijn nijvere speurders meer pijnlijke informatie heeft verworven over de Profumo-af faire, zou z;jn openingsrede beslissend kunnen zijn. Na Wilson spreekt Harold Macmillan, die antwoord zal moeten Seven op vele belangrijke vragen, waar onder de vraag welke informatie hij be- J.at, toen hij zich op 22 maart ostenta- Pef naar het Lagerhuis begaf om goed keurend toe te luisteren, toen minister fyofumo in een persoonlijke verklaring meedeelde dat er geen sprake was van ®hige oneerbaarheid in zijn betrekkin fan met Christine Keeler. Aangezien Macmillan in februari, naar aanleiding yan de hardnekkige geruchten over Pro- r"Jio, de veiligheidsdiensten opdracht faf om een onderzoek in te stellen, vin den velen het moeilijk te geloven dat MacmiHan op 22 maart niet vermoed- e dat Profumo niet de waarheid sprak. s Vanavond, als het debat voorbij is, fallen wy meer weten over deze schok- en ellendige «aak. JACKSON, 17 juni (UPI) Na de begrafenis van de vermoorde negerlei der Medgar Evers is het zaterdagmid dag te Jackson in de Amerikaanse j j - in staat Mississippi tot ongeregeldheden ^®rdt ^e„er„^ie!" op alle ouders om hun kinderen voor lopig zoveel mogelijk thuis te houden. Eerder op de dag hadden zich ook al onlusten voorgedaan, waarbij een jon ge neger door een blanke aan de knie werd gewond en de politie optrad met waterslangen. Te Faeteville, eveneens in Noord-Carolina, werden zaterdag minstens achttien negers gearresteerd tijdens pogingen om alleen voor blan ken bestemde hotels, theaters en res taurants binnen te dringen. In Cambridge, Maryland, is een „be perkte staat van beleg" afgekondigd in verband met het rassenvraagstuk. Afgevaardigden van negers en blan ken hebben zaterdag twee keer verga- gekomen, waarbij omstreeks 400 ne gers betrokken waren, die zich onder leiding van twee blanke leraren van de grote begrafenisstoet hadden afge scheiden voor een demonstratieve op tocht door de binnenstad. Tien agen ten werden gewond door als projectie len gebezigde stenen en flessen. De politie maakte gebruik van knuppels om de demonstranten uiteen te drij ven en verrichtte een aantal arresta ties. De demonstratie eindigde vooral door toedoen van de Amerikaanse staatssecretaris van justitie John Doar, die met een raadsman van de vereniging ter bevordering van de be langen der kleurlingen, Robert Carter, in hemdsmouwen tussen de demon stranten verscheen en hen kalm maar dringend aanmaande naar huis te gaan. Ook in andere plaatsen hebben zich rassenongeregeldheden voorgedaan. In Oxford in Noord-Carolina begonnen on geveer 300, vooral jonge negers met stenen en flessen naar de politie te gooien, toen deze verhinderde, dat twee groepen van negerdemonstranten zich midden in het stadje bij elkaar voegden. Er werden verscheidene ar restaties verricht en de burgemeester van de stad heeft een beroep gedaan om te proberen een oplossing voor de spanning te vinden. Volgens de blan ken zijn de gesprekken vriendelijk ver lopen, volgens de negers zijn ze in een impasse geraakt. In Dallas heeft de voorzitter van de bond van vervoerspersoneel, de veel besproken James Hoffa, zaterdagavond een felle aanval gedaan op het beleid van president Kennedy en diens broer Robert inzake het rassenvraagstuk. „Als Bobby Kennedy ongestoord door kan gaan met zijn machtsmisbruik, gaan we in de richting van het fas cisme", zei hij op een vergadering van 1.500 mensen. „De Kennedy's zetten de blanken op tegen de kleurlingen en de kleurlingen tegen de blanken". Volgens Hoffa is het streven van de president naar een nieuwe wetgeving op rassengebied belachelijk. „Ze heb ben het lef niet de wetten toe te pas sen die er al zijn", zei hij. De president zal zijn nieuwe voor stellen deze week aan de orde stellen. In het midden van de week zal hij waarschijnlijk een boodschap daarover richten tot het Congres, waarin de af gevaardigden van zuidelijke staten dan waarschijnlijk zullen proberen de nieu we wetten tegen te houden met een „filibuster", het houden van lange re devoeringen. PARIJS, 17 juni (AFP) De Katan- gaanse leider Moïse Tsjombe is giste ren in een Parijse kliniek opgenomen, nadat hij bijna 36 uur op het vlieg veld van Orly had moeten wachten, omdat hij geen vergunning bezat om Frankrijk binnen te komen. Het Franse ministerie van binnenlandse zaken gaf Tsjombe pas de vereiste vergunning, nadat een dokter, die hem had onder zocht, had verklaard dat Tsjombe ern stige nierklachten had en dat hij daar voor in een ziekenhuis diende te wor den opgenomen. JERUZALEM, 17 iuni (Reuter) De 76-jarige eerste minister van Israël David Ben Goerion, is afgetreden, al dus is officieel bekendgemaakt. Ben Goerion, die ook leider is van de socia listische partij Mapai, heeft reeds drie 11 keer zijn functie van premier neerge legd en wel in 1953, 1959 en in 1961. Hij is sinds de oprichting van de staat Israël in 1948 bijna onafgebroken hoofd geweest van de opeenvolgende rege ringen. Volgens de bekendmaking van gis teren is Ben Goerion om „persoonlij ke redenen" afgetreden. Deze houden geen verband met „enigerlei staats- kwestie of enige bijzondere gebeurte nis". De premier heeft scherpe kritiek van de oppositie moeten verduren naar aanleiding van zijn politiek van ver zoening met West-Duitsland. Waarnemers zijn van mening, dat het aftreden van premier Ben Goerion niet noodzakelijk algemene verkiezin gen tot gevolg hebben, daar de presi dent een politieke leider met de vor ming van een regering kan belasten. Als waarschijnlijkste gegadigde voor het premierschap in dit geval zien zi.i de minister van financiën, Levi Esj- kol. NIEUWENHAGEN, 17 juni Een al leenwonende 46-jarige landbouwer heeft zaterdagnacht de politie gealarmeerd in verband met een poging tot moordaan slag, gepleegd door een nog niet opge spoorde karabijnschutter. Toen de man, even na middernacht per auto huiswaarts keerde hy be woont een afgelegen woning aan de Str ij thager vis vijver floot plotseling een geweerkogel rakelings langs zijn hoofd. De kogel lijkt afgevuurd te zijn door een in een nabij gelegen bos ver dekt opgesteld staande schutter. Deze was circa zeventig meter van de land bouwer verwijderd. De kogel sloeg der tig centimeter boven de garagepoort in en is vermoedelijk afkomstig uit een karabijn. De landbouwer, die op grond van een bepaald verleden veel vijanden heet te bezitten, alarmeerde telefonisch de politie. Van de dader ontbreekt nog elk spoor. BOEDAPEST, 17 juni (UPI) Gister ochtend tegen elf uur is tussen Thath- komlos en Bekessamson, in het zuidoos ten van Hongarije dichtbij de Roemeen se grens, een Iljoesjin-14 van de Roe meense luchtvaartmaatschappij neer gestort nadat er brand in een der motoren was ontstaan. Alle inzittenden, 34 of 35 mensen, zijn om het leven gekomen. Te Boedapest werd meegedeeld dat de Iljoesjin uit Hünóhen onderweg was naar Constanza, met een vijf of zes leden sterke bemanning en een groep van 29 Westduitse toeristen. De Zwarte Zee was het einddoel van hun reis. Vol gens ooggetuigen was een vlam uit een der motoren geslagen. Korte tijd later deed zich een explosie voor en viel het toestel. Geen der inzittenden kreeg de 5ans de vuurhaard te verlaten. Meege deeld werd dat een commissie van des kundigen een onderzoek instelt naar de oorzaak van de ramp. (Van onze correspondent) GOES, 17 juni. In de sluis aan het Goesse Sas, in de gemeente Kat- tendijke op Zuid-Beverland, zijn gis termiddag drie beoefenaars van de on derwatersport bij eb bekneld geraakt in een klep van de sluisdeur. De der tigjarige C. Verhage uit Soest is hier bij om het leven gekomen. Zijn neef, de zeventienjarige Ad Dekker uit Goes kon op het nippertje worden gered; de zestienjarige Johnny Back, eveneens uit Goes, wist zelf aan de zuiging van het water in de kolk te ontkomen. Toen de drie als kikvorsmannen uit geruste zwemmers bij de noordelijke sluisdeur kwamen werden zij naar de openstaande klep gezogen, met zulk een kracht, dat hun zwemvliezen en rubber hoofdkappen werden afgerukt. De heer Verhage en zijn neef raakten met armen en benen bekneld in de klep. Johnny Back bleef buiten de sterkste zuiging en zag kans de op pervlakte te bereiken. Hij sloeg on middellijk alarm, waarop al het mo gelijke werd gedaan om de twee an dere zwemmers aan de oppervlakte te brengen. Johnny Back zag kans zijn bewusteloos geraakte vriend Dekker bij de zuiging van de sluisklep weg te trekken en terwijl toegeschoten om standers de sluisknecht assisteerden bij het openen van de sluisdeuren pro beerden enkele zwemmers de heer Verhage te bevrijden. Voor deze kwam hulp echter te laat; kunstmatige adem haling mocht niet meer baten. De toe stand van Ad Dekker, die nadat kunst matige ademhaling was toegepast naar een ziekenhuis in Goes is overgebracht was gisteravond redelijk. et bewonderenswaardige vol harding organiseert de burger vader van Wijk by Duurstede C. B. Kentie ieder jaar rond de toren en de ruïne van het kasteel een Klank- en Lichtspel, hoe zeer de weergoden hem ook plagen. Zij zaten hem ook lelqk dwars, toen de pre mière ging van een geheel nieuw op gezet spel. Er wordt een nieuwe ap paratuur gebruikt, terwijl de stem men en muziek stereofonisch zün op genomen. Men is afgestapt van een program ma, uitsluitend bestaande uit balla- uiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiimimiiiiiiimiimiiinniiiiiiMimn De aardewerktentoonstellingen, die sinds 1960 toen de Ko ninklijke Aardewerkfabriek Ti chelaar het driehonderdjarig bestaan vierde in de de IJselmeer- plaats Makkum worden gehouden wil len meer zijn dan alleen maar een tentoonstelling. In het prachtige Pot- hüs staan tientallen majolica stukken opgesteld die alle met elkaar ver band houden. Ir. P. J. Tichelaar, se cretaris van de stichting Fries Aar dewerk Museum, heeft daarmee de resultaten van zijn onderzoekingen willen vastleggen, onderzoekingen die eigenlijk zo simpeltjes begonnen. Het werd hem eigenlqk min of meer opgedrongen door de directeur van het Friesch Museum, dr. A. Was- senbergh. Maar de jonge Tichelaar kreeg er de smaak van te pakken en werd geboeid door de rijke ver scheidenheid van de miljoenenproduk- tk van de Friese en Westnederlandse aardewerkfabrieken. Zqn grote vraag is: „Wat is precies Westnederlandse en wat is precies Friese majolica?" Hy reist er byna heel Europa voor af. Dit keer brengt de tentoonstelling d- resultaten ln beeld van een reis in het oosteiyk deel van West-Duits land. Ir. Tichelaar heeft beslag weten te leggen op verscheidene stukken, die hy „duur" kon aankopen. Het Ideaal over v«f jaar kan dit ideaal weer geheel anders zyn van een voor de vroegere produktie representatieve collectie is hiermee benaderd. Om precies uit te maken wat Fries en wat Westnederlands is heeft hy in het doolhof van talloze scherven en borden al een goede leidraad gevonden. Van veel aardewerk, dat tot nu toe zonder meer betiteld is als Westnederlands kan hij met bewyzen aantonen dat he ook best Friese makeiy kan zyn. Randdecoraties en hoofdversieringen geven hem hierby houvast, Het onder zoek is hiermee echter nog lang niet afgesloten: het wachten is op het gro te bewys. een boom geplant in Dorestad den en enkele moderne verzen, zoals dit vqfjaar het geval is geweest. Aan P. Heil werd verzocht de tekst te schreven voor een „Son et Lumière". waarin enkele trekken uit de rijke ge schiedenis van Dorestad zyn verwerkt. Het geheel is wat minder romantisch en de vraag is of het publiek even geboeid zal luisteren en toezien. Het was altyd zo, dat in deze verrukkelö- ke omgeving met een geraffineerde toepassing van licht en geluid, een ballade echt begon te leven. De eeriykheid gebiedt ons te zeg gen, dat de harde regenslag bü de première veel van de tekst vóór ons verloren deed gaan, terwyi er ook aan de technische uitvoering wat scheen te haperen. Wat ons betreft kan nu ook rustig de inleiding van burgemeester Kentie vervallen en lijkt het ons beter, dat de twee toeristen, die de auteur de mine doet bezoeken, ons onmiddel- lijk meevoeren over de historische plaats. Met hen luisteren we dan naar de „Echo's van de oude burcht", waarin we de stemmen van David van Bourgondië en vele andere per soonlijkheden horen, die hier een rol hebben gespeeld. Bijzonder aardig is uitgewerkt de hulp, die een bakkers- meisje verleent aan de in de kerker opgesloten Gijsbert van Brederode, een tegenstander van de kasteelheer. Fynzinnig klinkt tussendoor het lied „Ik heb een boom geplant in Dore stad". Ook de schilder Ruysdael, de Noormannen en koning Radboud wor den teruggeroepen als herinnering aan roeriger tyden. Al deze personen spreken sterk tot de verbeelding door de stemmen van Wanda Reumer, Ma- non Alving, Frits Butzelaar, Henk Janmaat, Piet Kamerman, Sacco v. d. Made en Bob Verstraete, terwyi de muziek van Henk van Dyk aan be paalde evenementen een passende omiy'sting geeft. Door de regie van Gabri de Wagt kreeg een en ander goed reliëf. Vorige jaren werd het Klank- en Lichtspel door 14.500 mensen bezocht Zeker moedgevend. Hans Kox vioolconcert dat van avond voor het eerst wordt uit gevoerd door het Residentie Orkest, is niet alleen een wel luidende, maar ook een moeifijke aan gelegenheid. Dat is gebleken tydens de repetitie die het Haagse orkest zaterdagmiddag hield in het Kur- haus. Die repetitie was openbaar. Daarmee heeft het Residentie Orkest een opvoedend werk willen verrich ten. Orkestleden laten zich niet voor niets in him hemdsmouwen te kyk zetten. In het bijzonder de jeugd was uitgenodigd deze repetitie eens te ko men meemaken en daarmee haar lief de voor de muziek te verdiepen. Het Vioolconcert van Hans Kox nam het grootste deel van de repetitie in beslag. Dit werk stelt niet alleen aan de solist, Theo Olof, aan wie het ii opgedragen, hoge eisen. Het stelt de orkestleden ook voor vele problemen. Hoewel, Hans Kox, die de repetitie mee maakte, is van mening, dat elk werk, als men het goed wil spelen, moeilijk is. Niet alleen nooit eerder gehoorde werken eisen oefening van het orkest. Op het concert van vanavond, dat een jeugdconcert is, wordt ook de Der de Suite van Bach uitgevoerd. Men zou denken dat elk orkest dit werk op elk gewenst ogenblik feilloos ten gehore kan brengen. Maar Van OUerloo, op een dubbel hoge keukenstoel gezeten, denkt daar anders over. Nog even doornemen en de eerste violen waar schuwen, dat ze „op hol" dreigen te slaan. Nog even een passage en de fluiters aansporen wat meer crescen do te leveren. „Dat komt er niet meer uit", klinkt het benauwd van achter het koper. ..Dan adem je maar een keer extra", luidt het commen taar van de dirigent. Een byzonder moeiiyke rally, zo werd de radio-rally 1963 door de meeste deelnemers gekwali ficeerd, nadat zy zaterdag te gen de avond aan de finish op de Pa rade in Den Bosch arriveerden. Velen van hen nadat zy uit wanhoop of om tenminste tijdig de finish te be reiken, het laatste deel van de route maar afgesneden hadden. Zelfs voor de toeristenklasse vereiste de kaart- leesopdracht nog heel wat rally-ver nuft; ze werd lang niet eenvoudig genoemd. (Van onze correspondent) NIJMEGEN, 17 juni Een studen tental van 7000 a 8000 zal men als een maximum moeten beschouwen voor de katholieke universiteit. Zou men daar boven uitkomen, dan zal moeten wor den overwogen elders een nieuwe uni versiteit te stichten. Deze gedachte is zoals wij reeds zaterdag berichtten, vrijdagavond van de zflde van het cu ratorium van de universiteit uitgespro ken tijdens een vruchtbare gedachten- wisseling met de Nqmeegse gemeente raad, die in het universeel laborato rium van de universiteit byeen was ge komen voor een informele raadsverga dering. De raad zal eind juli worden geconfronteerd met een uitbreidingsplan waarvan het jongste structuurplan van de universiteitscomplexen het beiang- rykste onderdeel vormt. Ongeveer negentig hectare terrein staat de universiteit in Nijmegen ter beschik king. Maar is dat wel voldoende voor de zich zo stormachtig ontwikkelende universiteit, vroegen verscheidene be zorgde raadsleden zich af. Merkwaardig genoeg maakten de raadsleden zich meer zorgen over dat ruimteprobleem voor de universiteit dan het curatorium en burgemeester Hustinx moest af en toe zelfs met de opmerking, dat er nog meer belangen in Nijmegen gediend moeten worden dan die der universi teit, al te goedgeefse raadsleden wat afremmen. Een nog al moeiiyke taak voor een raadsvoorzitter die tevens cu rator van de universiteit is. De ongerustheid van de raadsleden werd nog in de hand gewerkt door een betoog van architect Kraayvanger, wiens bureau belast is met het ontwerpen van de gebouwen voor de A-faculteiten en de algemene dienst. Ir. Kraayvanger rekende zyn gehoor voor, dat van de 7000 studenten die men omstreeks 1975 in Nümegen verwacht ongeveer 45 pet. de A-faculteiten zal bezoeken. Toch is er voor die faculteiten niet meer dan 17 ha terrein beschikbaar tegen 40 ha voor de medische faculteit en 23,5 ha voor de wiskunde en natuurkunde fa culteit. „Wy hebben wel een beeld, maar nog geer. exacte gegevens over de volumes waarin wy ons plan moeten verwezen- ïyken. Maar wij zitten in een kleursiyf en moeten dus wel de hoogte in. Op ge bouwen van negen tot twaalf verdiepin gen mag men zeker rekenen. Een uit zondering daarop zal de bibliotheek vor men (twee miljoen boeken) en het hoofdgebouw, waarin o.m. de aula ma jor wordt ondergebracht. Dit hoofdge bouw zal zodanig gesitueerd worden, dat het van de St. Annastraat af duideiyk zichtbaar zal zijn als een venster op de universiteit. Hier zal hoogstwaar- schyniyk ook de toekomstige hoofdin gang van het universiteitscomplex ko men". De faculteit der wiskunde en natuurwe tenschappen, waarvan het universeel la boratorium pas de eerste aanzet vormt (met een kubieke meter inhoud van 92.000 vormt dit gebouw pas één-zeven- WAGENINGEN, 17 juni Tot doctor in de landbouwkunde aan de Landbouw hogeschool is bevorderd ir. J. F. Wienk uit Bennekom, na verdediging van een proefschrift met stellingen, getiteld „Photoperiodic effects in Vigna Ungui- culata (L.) Walp". Promotor was prof. dr. ir. J. D. Ferwerda, hoogleraar in de tropische landbouwplantenteelt aan de Landbouwhogeschool. NIJMEGEN, 17 juni Gepromo veerd tot doctor 'in de geneeskunde aan de katholieke universiteit op proef schrift getiteld: „Vaatverwydende mid delen" de heer M. J. G. A. Waelen, geboren te Schimmert (L.). De promo tor was prof. dr. E. J. Ariens. de van hetgeen nog moet verrijzen in de komende jaren!), zal zich over de huidige Driehuizerweg heen uitbreiden en daarby de weinig riante Kloekbuurt geheel opslokken. Het verdwenen van deze woonwyk, het verleggen van stra ten en de bouw van twee bruggen over de spooriyn Nymegen-Verilo zyn de con sequenties van deze voortvarende ont wikkeling, die in het uitbreidingsplan ter sprake komen. Voor een 100 miljoen is er de laat ste jaren gebouwd op de universiteits terreinen en voor 400 miljoen zal er de komende jaren nog gebouwd moe ten worden om het structuurplan te kunnen verwezenhjken. Zo omstreeks 1970 hoopt men daarmee klaar te zyn. i „Alle prognoses schijnen afgestemd te zijn op de zeventiger jaren en op 7000 studenten. En dan?" zo vroegen de bezorgde raadsleden zich af. „Moe ten wij niet verder vooruit kijken; vijf tig jaar, desnoods honderd jaar?" Waar op ir. Fokkinga, hoofd van de stede- bouwkundige dienst, laconiek opmerk te: „Wij kunnen helaas geen plannen voor de eeuwigheid maken." Waarna de reeds eerder geciteerde opmerking van de zqde van het curatorium kwam, dat het met 7000 a 8000 studenten welle tjes is en dat men dan maar om moet kü- ken naar een nieuwe universiteit. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIHI Een vergiet van de Harlinger fabriek. Het is een van de recente aanwinsten van de heeTichelaar. Het Harlinger fabrikaat onderscheidt zich van het Makkumer do&r een strakkere en rij kere schildertrant. Prins Andreo III van het Don- gense Peejenland en zijn om- vangryke hofhouding hadden gis teren een byzonder drukke dag want niet minder dan zestien adellijke vastenavondneven hebben met groot vertoon bezit genomen van het stadje en er een bruisend carnavalsfeest ge vierd dat ziin weerga niet heeft. Al is het er dan de tijd niet „voor de prin sen, narren, Tanzmadel, boerenhofka pellen, raden vim elf en wat er ver der allemaal by hoort verbleven nor maal op hun zomerresidenties al les en iedereen had maling aan de junimaand en men deed alsof vandaag het askruisje gehaald moest worden. Duizenden bevolkten de straten om de intocht der gladiatoren gade te slaan. Dat was al een attractie op zich: een heuse carnavalsoptocht met prachtige wagens en veel hoempamu- ziek. Het was een grandioze entree van de vorsten uit Eindhoven. Ro- zendaal, Gemert, Esch en Oosterhout om er maar enkele te noemen. Pe hele carnavalselite werd verzameld in een grote feesttent bö de Tefado- tentoonstelling, in welk kader het car- navalsfestein ook gehouden werd. Te- fado '63, een uitgebreid evenement dat eik jaar gehouden wordt om pastoor Rompa aan een echte stenen kerk te helpen en dat door de originele op zet ook ieder jaar bijzonder goed slaagt. Daar staan de twee Tefado- mannen Toon Hartman en Toon Oo- men borg voor. Nadat de stoffige kelen wat ge spoeld waren, begon men aan het klapstuk van de veiling: de Andrezel- race, een totaal nieuwe sport. Andre zelen, een prachtige benaming die ge vonden is uit de naam van de peejen- prins Andreo en... een ezel. Want daar ging het om, in serie moesten de prin sen. narren en pliesiemannen probe ren een ezel zover te kregen dat hii met de vorsteiyke vracht het sport terrein ronddraafde. Er was een uitgebreide organisatie op touw gezet om de gewonde carna- valsadel na een val van het edele ros bö te brengen met... zuurkool en vers getapt bier. Ook biervorst Cambrinus uit Breda nam. buiten mededinging deel aan de race. Hy bracht het niet verder dan een flinke smak met al zün purper tegen de groene gras mat. Het feest werd besloten met een grandioos smulfeest van de uitgehon gerde Andrezelers. Andreo EU had ge zorgd voor aan het spit gebraden os- sevlees. Men liet het zich goed sma ken. Advertentie) Tub* 2.95 - Flacon 7.50 en 2.95 Opneming in desa rubriek ia niet noodsaleelifli een bewijs van instemming. Van bevriende zijde schrijft men aan „De Volkskrant", dat op de achter grond van de vandaag in de verschillen de Kamerfracties beginnende besprekin gen, de vraag zal spelen welke part ners samen aan de verwezenlijking van het regeringsprogfam al of niet ge wijzigd hun medewerking zullen ver lenen. Na te hebben gesteld, dat (aangezien men niet gelooft in een vijfpartijen-ka binet) de K.V.P. voor de zeer verant woordelijke en zeer moeilijke beslissing staat naar welke kant de knoop moet worden doorgehakt, zegt de schrijver: „Bij het doen van een keuze dient men het voor en het tegen van het al ternatief naast elkander te stellen. De voorstanders van samenwerking met de WD kunnen als argumenten voor een voortzetting van de coalitie der laatste vier jaar vooral aanvoeren, dat de liberalen er aan hebben medege werkt dat het kabinet-De Quay een hooggewaardeerd christelijk sociaal be leid kon voeren. We zullen de laatste zijn om dat te bestrijden. Maar we wil len er in één adem aan toevoegen, dat dit gebeurde ondanks de sociologisch- maatsehappelijke achtergronden in de liberale wereld, waarvan we bij herha ling getuige waren. Mogen we bijvoor beeld herinneren aan het dik boekwerk van de Teldersstichting: Open Onder nemerschap, een liberaal rapport, waar in een van de sterke verlangens van de KVP bevordering van de mede zeggenschap in bedrijf en onderneming nogal radicaal van de hand wordt gewezen? Is het nog nodig te herinne ren aan redevoeringen voor liberale werkgeversvergaderingen van professo ren als Esveld en Wemelsfeder? Mo gen we eens de vraag stellen wie de contribuanten zijn voor het betalen van de gemeenschappelijke advertenties in Burgerrecht? Maar ook in het prakti sche politieke vlak ls 't goed eraan te herinneren dat de ervaringen met de WD toch niet zo denderend zijn. Werd de KVP niet tot een compromis rond de Algemene Kinderbijslag Wet gedwongen door de houding van WD? Stond de woningbouwpolitiek niet sterk onder li berale invloed en was dat niet één van de oorzaken waarom de „vrije" sector zo sterk uitliep. Was het niet noodza kelijk minister Toxopeus praktisch met het mes op de tafel te dwingen tot een beter overheidspersoneelsbeleid? Waren al deze feiten niet mede oorzaak van de WD-verkiezingsnederlaag? Een ver lies, percentueel groter dan dat van de P.v.d.A." Komende aan de argumenten voor een vernieuwd inschakelen Van de P.v.d.A. als regeringspartner, voert de schrij ver aan: „Tot, laat ons zeggen de Fakkel dragersdag van 1957, was de P.v.d.A. een constructief mederegeerder, die niet alleen goede sociale maatregelen mede bevorderde maar ook niet schroomde desnoods met maatregelen te komen welke haar impopulair maakten. De Par tij van de Arbeid is naast de K.V.P. de grootste politieke groepering, zodat een gewetensvolle vraag moet zijn of er inderdaad zeer zwaarwichtige redenen zijn, om de democratie geweld aan te doen door deze partij uit te schakelen. Het zij toegegeven dat de oppositie van de P.v.d.A. niet best was. Maar con structief werkte zij mee bijvoorbeeld aan de Mammoetwet en aan de Alge mene Bijstandswet. De P.v.d.A. weer in de oppositie betekent met aan zeker heid grenzende waarschijnlijkheid een herhaling van de sociale onrust die in de voorbije vier jaar aan de dag kwam in wilde stakingen als die van autobus chauffeurs en metaalbewerkers. Zoals tal van andere groeperingen in ons land, hebben ook de georganiseer de arbeiders hun wensen en verlangens aan de kabinetsformateur kenbaar ge maakt. Ook al deed het CNV officieel niet mee, het verklaarde niettemin, met tal van punten uit 't gezamenlijk actie program van KAB en NW te kunnen instemmen. Wil men er dan wel aan denken dat voor deze vormen van de sociale politiek er bij de regering drang werd uitgeoefend namens rond eén-en- een-kwart miljoen georganiseerde werk nemers. Zullen deze, rond vier miljoen ki „ers vertegenwoordigend, niet met vee! meer vertrouwen tegenover rege ring en regeringsmaatregelen staan, wan neer zij weten dat hun speciale ver trouwensmannen hier med. de verant woordelijkheid voor dragen? De K.V.P. staat voor een uiterst be langrijke beslissing. Moge het een ge wetensvolle keuze worden." (Van onze Utrechtse redactie) UTRECHT, 17 juni. Met de schen king van honderd televisie-toestellen voor langdurig bedlegerige patiënten en voor de patiënten in het ziekenhuis sanatorium „Berg en Bosch" te Bilt- hoven, een bloemstuk voor alle overi ge patiënten in het gehele land en een geanimeerde herdenkingsbijeenkomst in „Tivoli" te Utrecht, heeft de katho lieke vereniging ter bevordering van de volksgezondheid en tot bestrijding van volksziekten „Herwonnen Levens kracht" zaterdag haar gouden jubile um gevierd. Zuster Pascaline, algemeen overste van de Dominicanessen uit Voorscho ten. die vele jaren met de medische staf de vele duizenden t.b.c.-patiënten van „Berg en Bosch" hebben ver zorgd, kreeg door staatssecretaris Rooi vink het ridderkruis van de Orde van Oranje-Nassau op het habijt ge speld; in zijn hulde betrok de staats secretaris overigens ook de 12.500 be stuursleden en propagandisten. Niet minder voldoening wekte de onder scheiding, die de voorzitter van de vereniging, de heer W. G. P. Essers, bij ontstentenis van kardinaal Aifrink door rector J. Doesburg werd uitge reikt, n.l. het ridderkruis in de Orde van de H. Gregorius de Grote. De heer Essers. nog nauwelijks bekomen van eerdere verrassingen op deze bij eenkomst, zoals de aanbieding van een bedrag van f 50.000 door de bonden en instellingen van de K.A.B. en een be drag van rond f 170.000 als toename van de jaarlijkse donateursopbrengst, dankte ontroerd. voorzitter, „maken het ons mogelijk de activiteiten van onze vereniging binnen haar doelstelling en aanslui tend op de oude vertrouwde taak te richten op de astma-bestrijding. Met de stichting voor het astmatische kind wordt overleg gepleegd met be trekking tot de oprichting van een eigentijds astmacentrum. Dit zal, als alles naar wens verloopt, leiden tot vestiging van een eigen astma-cen trum voor kinderen bij het zieken huis „Berg en Bosch" te Bilthoven, in eigen gebouwen, met een deskun dige medische staf, een wetenschap pelijke research en de mogelijkheid van uitzending van patiënten door de H.L.-comité's. Voor de verwezenlijking van dit doel is H.L. bereid, mede dank zij de succesvolle acties van de plaat selijke comité's, daartoe in staat ge steld zo nodig f 500.000 beschikbaar te stellen." De feestrede op deze bijeenkomst werd gehouden door rector Doesburg, algemeen geestelijk adviseur van de K.A.B.die onder meer zei in de we kelijkse contributie-bijdragen van de 428.000 K.A.B.-leden en in het werk van de bestuurders en propagandisten in de plaatselijke H.L.-afdelingen wel wat meer te zien dan de macht van het grote getal, waarover weieens smalend wordt gesproken. Hij achtte het grote getal, waarover wel eens „Herwonnen Levenskracht", ondanks de welvaart en de sociale zekerheden ook in de toekomst wordt voortgezet. Tijdens de drukbezochte bijeenkomst die werd bijgewoond door onder ande ren de twee nog levende oprichters van H.L., de heren W. D. Frie uit Amsterdam en J. Peters uit Boxmeer, werd vertoond een film van Cas Brug- „Deze geldgeschenken", aldus de man over het invalide kind.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 7