HOOGHARTIGHEID LEIDT TOT TRAGEDIE Men neemt aan in Westminster dat hij weldra weggaat HIER KOMT HET CONCLAAF BIJEEN Zeer voorzichtig concept-program van drDe Kort VVD en PvdA Nog geen rendez vous in ruimte Valentina versliep zich in haar capsule Monsterbeeld van gips valt in puin Miletic wilde bevolking zijn gelijk bewijzen OUDERS iets toegegeven Astronauten maken het best TRANEN IN ZAANDAM TIMMERT U MEE Mindszenty mag naar conclaaf maar gaat niet Het weer- Moeder doodt haar vijf kinderen, haar man en zichzelf Koud DINSDAG 18 JUNI 1963 87sfe JAARGANG No. 31464 Althans uiterlijk nog vol zelfvertrouwen begeeft premier Macmülan Kich op weg naar het parlementsgebouw voor het debat over het Profumo-schandaal. LONDEN, 18 juni Na alle geruchten en insinuaties, alle schandaal en onthullingen, kwam gisteren eindelijk het bitter debat, Waarin Macmillan de taak had zijn beleid te verdedigen in de Profumo-affaire. Over het alge meen was het debat waardig. Slechts aan het eind, toen de uit slag van de stemming bekend Werd, weerklonk het gebruikelijke spreekkoor van de oppositie, dat schreeuwde om Macmillans ont slag. Niet, natuurlijk, dat Mac millan de stemming had verloren. Hij kreeg een meerderheid van 69 stemmen, normaal voldoende om te kunnen spreken van een bevre digende overwinning. Maar het ging om Macmillans eigen positie en zijn politieke carrière. En het feit, dat zevenentwintig conser vatieve Lagerhuisleden zich ont hielden van stemming in een ver trouwensvotum, zal waarschijn lijk beslissend blijken. Men ver- Wacht in Westminster dat Mac millan weldra zal heengaan. Profumo ontkent In de Sixtijnse Kapél, waar de kardinalen in Conclaaf bijeenkomen, zijn baldakijnen geplaatst boven de zetels van de leden van het Heilig College. Na de verkiezing van de nieuwe Paus zal alleen de baldakijn boven diens zetel overeind blijven. GAAT U VERHUIZEN? F. DAMIAANS EN ZN. BOCHUM, 18 juni (UPI)* Uit metingen die verricht zijn door het observatorium te Bo- chum kan worden opgemaakt dat de beide Russische ruimteschepen op het ogenblik oog te ver van elkaar verwijderd zijn om zeer binnenkort een ontmoeting in de ruimte te kunnen hebben. Dit is meegedeeld door dr. Heinz Ka- minski, directeur van het obser vatorium. De afstand tussen de Vostok 5 en de Vostok 6, aldus Kaminski, „is op dit ogenblik nog te groot". Wei verwachtte hij dat later in de vlucht de afstand klei ner zal worden. ZAANDAM, 18 juni Wat de Zaandamse autoriteiten gevreesd hebben is maandagmiddag gebeurd, het kunstwerk van de Joegoslavische beeldhouwer Miletic verpulverde tot puin. En dat juist op het moment dat de kunstenaar de Zaandamse be volking wilde bewijzen dat het Zaan damse college van B. en W. het grootste ongelijk van de wereld zou hebben, door zijn kunstwerk, na ad vies van professor Esser uit Amster dam, niet te accepteren vanwege de gigantische proporties. iW'MORRIS 'êeforcipu(hui! SUèDE - NAPPA VESTEN Zie onze advertentie op pagina 10 3s$S5& K*EAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM ïelefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telet. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 tofectie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. "Oofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severfn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents Der millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents oer m m.-hoogte De administratie behoudt zich net recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen le weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents oer week t 2.65 per maanc 7.90 oei kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avond» tussen 5.30 en 7 uur, tel. 20800. Macmillan wint en verliest tegelijk in Profumo-debat BUTTER (Pennsylvania, V.S.), IP juni (UPI) Een 44 jaar oude vrouw heeft in Butter haar vijf kinderen en haar echtgenoot dood geschoten, de provinciale lijkschouwing opgebeld en daarna zelfmoord gepleegd. Toen de lijk schouwer, Atwell, met de politie bij het huis arriveerde, vond hij de stoffelijke overschotten van mevrouw Gregor, haar echtgenoot Joseph (52) en hun vijf kinderen: de 14-jarige Joseph jr., de 12-jarige Rosemary, de tweeling Ri chard en James van 10 en een baby van 19 maanden. (Van onze Londense correspondent) Het zou niet moeilijk zijn mee te voe ten met de eerste minister van Groot- Hrittannië. Het is slechts zijn hooghar tigheid, die hem verleidde een te grote afstand te bewaren tegenover de klei nere dingen van het politieke leven, die geleid heeft tot deze tragedie. ®n ofschoon Macmillan als premier en als hoofd van de veiligheidsdiensten de eindverantwoordelijkheid draagt, is er •prake geweest van een reeks om standigheden die het bijna moeilijk ma- *en om Macmillan méér te verwijten Pan dal zün ergste tekortkoming neer- *Omt op schuldige onwetendheid. Het is Macmillan tenslotte moeilijk kwalijk te nemen dat hjj teveel vertrouwen had in een door hemzelf benoemde ministerië le collega, die zo brutaal, zo herhaalde lijk en zo overtuigend iedereen, met in begrip van zjjn eigen juridische advi seurs, zijn vrouw, zijn chef en colle ga's, de secretaris van het kabinet en anderen voorloog. En ofschoon Mac millan de verantwoordelijkheid heeft voor de veiligheidsdiensten en hierin te kort is geschoten, is het te verklaren dat hij geen lont rook vanwege het dom me en zielige feit, dat de veiligheids diensten hem van alles onkundig lieten, zelfs toen het ging om het bespieden van een van zijn eigen ministers. En al moge Wilson, leider van de oppositie, Macmillan verwijten dat hij onvoldoende aandacht had besteed aan de inlichtingen, die Wilson hem in ver trouwen gaf over de gedragingen van Profumo, als ook aan inlichtingen die Macmillan, eveneens in vertrouwen, ontving van de pers, is het niet ge heel onbegrijpelijk dat de ietwat ou derwetse en wereldvreemde eerste mi nister geen haast had om te handelen op grond van informatie die afkom stig was van lichtekooien, afpersers, souteneurs en andere verdachte indi viduen uit Londens onderwereld. Kan men het Macmillan werkelijk kwalijk nemen dat hij geloofde in de leugens van Profumo, toen laatstgenoemde zijn beruchte verklaring aflegde in het parlement op 23 maart? Voordat Profumo deze verklaring aflegde, werd hij op de morgen van dezelfde dag verhoord door een groep ministers, waaronder gehaaide en door de wol geverfde politici zoals de voorzitter van de conservatieve partij, minister Macleod, de ervaren chief-whip van de fractie, minister Redmayne, en twee juridische ministers, bekwaam in kruisverhoor en vertrouwd met leu genaars krachtens hun ervaring in de gerechtshoven. Macmillan moge te kortgeschoten zijn, maar hij heeft op zijn minst afschuwelijk pech gehad en is deerlijk in de steek gelaten door de veiligheidsdiensten en door collega's, die op zo onbegrijpelijke wijze de woorden van Profumo geloofden. Wilson begon zijn rede met te ver klaren dat het gaat om een debat zon der precedent in de geschiedenis van het Lagerhuis. Er zijn onthullingen ge daan, welke het geweten van de natie hebben geschokt. Er zijn duidelijke be wijzen van het bestaan van een vunzig netwerk in de onderwereld, waarvan men de omvang niet kan meten. Hü meende dat de gevoelens, verwekt in de gehele natie, hun weerklank vonden In het Lagerhuis, en dat er vele minis ters en conservatieve fractieleden zijn in het Lagerhuis die terneer geslagen zijn door de onthullingen, zoals dit ook het geval is in de Labourfractie. De persoonlijke tragedie van de afgetre den minister Profumo is niet de zaak waarom het gaat in het debat. Het gaat er ondermeer om dat de minister het Huis heeft voorgelogen op een ogenblik waarop een minister normaal werd ge acht te goeder trouw te spreken in een persoonlijke verklaring (dit laatste doelt op de leugenachtige verklaring van Profumo in het Lagerhuis op 23 maart). Het parlement is geen zedengerecht. In dit opzicht moet men het oordeel overlaten aan de natie (lees: het elec toraat). Waar het om gaat is, de kwes tie van de veiligheid van de staat en Macmillans nalatigheid in dit opzicht. Lagerhuisleden en de pers wisten reeds maandenlang van geruchten welke de ronde deden. Wilson en an dere leiders van de oppositie wisten van deze geruchten, maar wilden van de zaak geen partijkwestie maken. De leiders van de oppositie hadden hun best gedaan om te voorkomen dat er van hun kant in het Lagerhuis vra gen zouden worden gesteld. Maar op 21 maart kwamen er vragen. Het gevolg was dat een aantal minis ters de volgende morgen minister Pro fumo ondervroegen. Profumo ontkende de juistheid van de geruchten en iegde vervolgens op de zelfde dag zijn persoon lijke verklaring af, waarin hij zei dat er niets oneerbaars was geweest in zjjn omgang met Christine Keeler. De heer Wilson vertelde vervolgens hoe opmer kingen van een socialistisch Lagerhuis lid over dr. Ward, de osteopaat en vriend van Christine Keeler en de Rus sische diplomaat Ivanov, voor de televi sie hem deden besluiten om een onder houd te verzoeken met het betrokken Lagerhuislid, George Wigg. Dit onder houd vond plaats korte tijd na de leu genachtige Laerhuisverklaring van Pro fumo. Ward deed onthullingen welke Wigg vastlegde in een document dat hij overhandigde aan Wilson. Het docu ment onthulde walgelijke bijzonderhe den over de Londense onderwereld, over ontucht, bedwelmende middelen, waar onder marihuana, chantage, geweldple ging en misdaad, alsook verwijzingen naar Profumo en naar de Russische-di plomaat Ivanov. (Vervolg op pagina 6) (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 18 juni Dr. de Kort heeft aan de vijf fractieleiders een zo voorzichtig geformuleerd program voor gelegd, dat zü het allemaal na bespre king met hun fracties wel zullen hebben aanvaard. Het antwoord van enkele fracties werd vanmorgen nog niet gege ven. De PvdA moest nog bijeenkomen. De CH heeft het nodig geoordeeld eerst nog nadere aanvullingen te vragen. Fractievoorzitter mr. Beernink is van morgen naar dr. De Kort gestapt, om te informeren hoe het zit met de bere keningen van de kosten waarover bij het concept met geen woord wordt ge sproken. De fracties zijn vele uren be zig geweest hun standpunt te bepalen. De KVP vergaderde gisteren van vier uur in de middag tot bijna half negen 's avonds. Het indienen van dit program zonder cijfers en zonder gedetailleerde uitwer king van allerlei belangrijke zaken is beslist een taktische manoeuvre van de formateur om door de moeilijkheden heen te komen. Na de nog meer sum miere „leidraad" van informateur Rom- me is dr. De Kort nu een bescheiden stapje verder gegaan. Hij heeft althans een eigen document geproduceerd, waarop na aanvaarding verder kan worden onderhandeld. Het ontwerp-ba- sisprogram zal echter in de volgende fase zeker wel aanleiding geven tot be sprekingen over nadere uitwerking. Wie zich nu akkoord verklaart kan later; nog wel eens voor beslissingen komen te staan, die bij hem het verlangen doen opkomen toch maar liever niet mee te doen. De bedoeling van de for mateur is duidelijk: elementaire zaken kunnen wanneer ze eenmaal worden aanvaard, in elk geval niet meer wor den herroepen. Ze liggen schriftelijk vast. Later zal men dr. De Kort wel licht dankbaar zijn voor deze procedu re, waarvoor prof. Romme de grond slag heeft gelegd. Het basis-program houdt onder meer in, dat de socialisten op het stuk van de woningbouw in vergelij king met de leidraad-Romme wat wordt toegegeven. Zij zullen wel niet de 75.000 gesubsidieerde woningen krijgen die zij hadden gevraagd (het worden er 70.000) maar in plaats van de 25.000 woningen in de vrije sector worden er slechts 20.000 toegestaan terwijl de premiebouw met vijfduizend stuks wordt opgevoerd tot 25.000. naast nog 45.000 woningwetwoningen. Het streven naar belastingverlaging, door de liberalen gewenst, staat boven dien niet vermeld in dit basis-program. (Advertentie) Verlangt u goed vakwerk? Vraag ons eens vrijblijvend offerte. Zijlvest 41, Haarlem Telefoon 12456—14155—17616—52514 Men heeft gistermiddag ln Bochum de beide ruimtevaarders hun controle post op aarde horen oproepen. Valen tina Teresjkova in de Vostok 6 kwam zeer duidelijk door. overste Valery By- kovsky in de Vostok 5 was aanmerke lijk slechter te verstaan. MOSKOU, Volgens nauwkeuriger gegevens over de banen van de om de aarde cirkelende Russische ruimtesche pen Vostok-5 en Vostok-6, was de kleine afstand tussen beide ruimtevaartuigen in de eerste baan van hun gezamenlijke vlucht ongeveer vijf kilometer, aldus deelt het Sovjet-persbureau Tass mee. Valentina Teresjkova had gisteravond drieëntwintig maal een vlucht om de aardbol gemaakt, waarbij zij een af stand van negenhonderdduizend kilome ter had afgelegd. Op dezelfde tijd was luitenant-kolonel Bykovsky aan zijn vier en vijftigste ronde bezig. Hjj vertoeft al vier dagen in zijn Vostok-5. Volgens het Russische persbureau Tass voélen beide astronauten zich uitstekend. In hun ruimteschepen functioneert alles bevredigend. De eerste „ruimtevrouw" bleek in een opperbeste stemming want, zo zegt Tass, men hoorde over de radio dat z(j een liedje zong. Haar collega Pykovsky liet een verzoekplaat draai en. een pianoconcert van Tsjaikovsky Eerder op de dag was bekend ge worden dat Valentina zich verslapen had tijdens haar eerste overnachting in de ruimte. De grondcontroleposten poogden haar te bereiken vanuit het commando-centrum. Het radiocontact werd slechts met een diepe stilte be antwoord. Hierna nam men contact op met Valeri Bykowski en vroeg men hem zijn vrouwelijke collega te wek ken. Met meer succes: Valentina, die sliep als een roos, hoorde Bykowsky's vermaningen, nam contact op met de aarde en verontschuldigde zich voor het verslapen. (Zoals reeds eerder gemeld, schijnt men in ruimtecapsules zeer goed te kunnen slapen: Bykowsky sliep de eerste maal niet minder dan negen uur.). (Zie ook pagina 0) Men kent de voorgeschiedenis, Sla- vomir Miletic afkomstig uit Zuid-Sla- vië, had een paar maanden in Parijs doorgebracht, kwam met een Neder lands meisje Elisabeth Toutenhoofd, dat hij trouwde, naar Amsterdam om vandaar uit rfieuw emplooi te vinden. Voor een Zaanse industrie maakte hij een voortreffelijk beeld dat in de tuin voor het grote kantoor werd geplaatst. De Zaandamse wethouder zag het beeld, vond het goed en gaf Miletic een voorlopige opdracht voor een soortge lijk beeld, dat later geplaatst zou wor den op de Beatrixbrug. Miletic kreeg een Onderkomen toegewezen, kreeg een atelier, verdiende elke week een aar dig salaris en het eerste ontwerp dat hij niet forse crayonstrepen op grote witte vlakken van zijn ateliermuur aan de burgemeester en wethouder liet zien, gaven een goede indruk wat voor beeld het zou worden: een houtwerker in actie. De afmetingen vond men echter wel wat groot, doch het was een voorlopi ge schets en men meende dat alles wel tot de juiste proporties in verband met de plaats, teruggebracht zou wor den. Dat geschiedde niet. Want met een enorm élan wierp de kunstenaar zich op zijn opdracht en maakte een kleimo- del van wel vier meter! Dit model viel door de strenge vorst uiteen, op welk tijdstip de gemeente-architect de kun stenaar vroeg een klein kleimodel te vervaardigen, opdat dan later de juiste afmetingen konden worden vast gesteld. De kunstenaar was echter be- Het drama voltrekt zich. Het beeld valt in stukken. zeten door zijn opdracht, negeerde het verzoek opnieuw en began weer met een vier meter hoog) standbeeld. Bij een tusseninspectie door twee des kundigen, waaronder professor Esser, werd het gemeentebestuur geadviseerd in te grijpen want dat het beeld ernstig zou detoneren. De kunstenaar negeerde Ook dit is een concessie in de socialis tische richting. Bij het huurbeleid ech ter wordt de lijn van het kabinet-De Quay duidelijk voortgezet: matiging van de subsidieveriaging wordt aanbe volen, voorzover de noodzaak daartoe blijkt uit een onderzoek naar de woning behoeften. De liberalen kunnen daarop niets tegen hebben. Ook moet voor hen aantrekkelijk zijn, dat er een eigen ri sico voor ziekenfondsverzekerden in het program staat. Het eigenaardige controversiële punt van de lijkverbranding heeft geleid tot een compromis. Een nader onderzoek van de commissie-Kan zal moeten uit maken of de gemeenten alle gelijkbe rechtigd zijn terzake van het oprich ten van crematoria. In de sociale pa ragraaf wordt nu definitief afgerekend met de grens van 14.000. waarboven zelfstandigen wel premie voor de kin derbijslag moeten betalen maar geen uitkeringen krijgen. Dit laatste wordt door de liberalen, naar verluidt, ge slikt. Zij hebben daartegen ook tijdens de informatieperiode geen bezwaar meer gemaakt. (Vervolg op pagina 6) WENEN, 18 juni (KNP) Kardi naal Mindszenty heeft besloten niet naar het Conclaaf te gaan daar de Hongaarse regering geweigerd heeft toestemming te geven het land weer binnen te komen en zijn vrijwillig ge kozen ballingschap in de Amerikaan se legatie voort te zetten. Naar wij uit welingelichte kringen vernemen was kardinaal Mindszenty besloten naar Rome te gaan en onderhandelingen daarover zouden vorige week in Rome hebben plaatsgevonden. De Hongaarse regering blijft echter bij haar besluit, dat zij kardinaal Mindszenty wel een vrijgeleide wil ver schaffen het land te verlaten, maar niet om er weer terug te keren. Onder deze omstandigheden uil de kardinaal niet aan het Conclaaf deelnemen. (Advertentie) B^RTELJORISSTR- HAARLEM TEL 13439 LEID8ESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN AMSTERDAM TEjL 2235<76 Verwachtipg tot woensdagavond, (opgemaakt te 11.15 uur) Koud weer met aanvankelijk nog af en toe regen, later verspreide op klaringen maar ook enkele buien. Matige tot krachtige, langs de kust tijdelijk harde, mogelijk stormachtige westelijke wind. WOENSDAG: Zon: 4.19—21.03 Maan: 3.09—18.33 (Advertentie) het verzoek van het gemeentebestuur en ging door. Het gemeentebestuur liet toen weten, dat het zes duizend gulden zou betalen aan Miletic, en dat hjj het beeld kon behouden omdat de ge meente het in deze vorm onmogelijk kan accepteren. Er ontstond een gespannen verhou ding, boze ingezonden stukken, vragen in de gemeenteraad welke echter ach ter het college van B. en W. stond om dat de deskundigen waren geraadpleegd terwijl Miletic in allerijl een gipsafdruk klaar maakte van het monsterbeeld, dat maandagmiddag voor het publiek tentoongesteld zou worden. Gedurende het gehele weekeinde, geholpen door de Zaandamse jeugd is het echtpaar Miletic letterlijk en figuurlijk in touw geweest. De arbei ders van de gasfabriek van Zaandam, in welke omgeving Miletic werkt, hadden alle hulp toegezegd. Niemand voorzag de débacle en Mi letic, op een publiciteitsstunt uit, had zich de haren wel uit het hoofd en de baard kunnen trekken, toen na koorts achtige oren van inmense spanning, de hele gipsberg in elkaar stortte, tot ont steltenis van de vele honderden toe schouwers. Twee kinderen liepen zelfs een shock op! De ruïne was compleet en met de ton gips lag ook een illusie volledig in puin. (Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1