Spannende dagen voor de Heilige Roomse Kerk Keuze is gekozene zijn pas geldig als de verklaart dat hij benoeming aanvaardt D N M maar: Beslissing blijft nog uit Groningse kans op hoofd kantoor Gasunie gering Vele redenen pleiten voor vestiging in Den Haag Restauratie Dan de ideologie? Zwijgplicht voor alle deelnemers Lijm snél en muurvast met Ceta-Bever CM Cl riy De eerste vrouw Paul Alkan Geen plaats voor confectie Première Amsteltoneel voor Mgr. De Reeper Beierse jongelui op Duitse begraafplaats in IJsselstein Rechtbank behandelt 52 inbraken in Utrecht en omgeving DINSDAG 18 JUNI 1963 PAGINA 5 De negen rouwdagen voor Paus Joannes XXIII zijn voor by. De tijd dringt om °ver te gaan tot de keuze van een nieuwe Romeinse Pontifex. Vijf den, uiteriyk achttien dagen na de dood van de H. Vader moet de keuzevergadering voor zijn op- volger beginnen, beveelt de con stitutie „Vacantis Apostolicae Sedis" van 8 december 1945, aan gevuld door de Motu Proprio r BUITENLANDSE KRONIEK „Summi Pontificis Electio" van Paus Joannes XXIII. Gedurende het interregnum heeft het kardi naalscollege het administratief bestuur gevoerd en hoofdzakelijk die wonderiyke verkiezing voor bereid, die achter slot en grendel plaats heeft en waarbij de kiezers, samen opgesloten, dat is „in con clave", onder de diepste geheim houding van het besprokene, een nieuwe bisschop van Rome be noemen, een nieuwe opperbis schop van de Kerk tevens. En de kiesmannen, 82 in getal, zyn voor het merendeel bejaarde heren, die een heel leven achter de rug heb ben in alle 's Heren landen, af komstig uit een zestigtal volkeren, merendeels uit eenvoudige fami lies stammend, in wonderiyke rode gewaden gehuld. Men spreekt hen aan met: Zeer Uitnemende vorst. De Romeinen uit de vyfde eeuw zouden raar opgekeken hebben als iemand hun gezegd had hoe het veel later met het aanwy'zen van hun bisschop zou gaan en dat er by hoge uitzondering een of twee echte Romeinen aan te pas zouden komen, zij, die juist als met Ambrosius' uitverkiezing in Milaan, gewend waren om zelf iemand uit hun midden aan te wijzen: „Laat Felix onze bisschop zyn". Aan de vooravond van het Conclaaf maken zelfs de leden van het Heüig College van Kardinalen zich wél eens vrolijk over alle speculatiesdie de buitenwereld opstelt over de verkiezing van een nieuwe Paus. Dit is een opname van twee Italiaanse kardinalen, die in die speculaties druk worden genoemd: links Giacomo kardinaal Lercaro, aartsbisschop van Bologna, en rechts Luigi kardinaal Traglia, pro-vicaris generaal van Zijne Heiligheid voor de stad Rome. MOEDGEVENDE INJECTIES Ce ideale kontaktlijml WIiImLbB I*V PROCEDURE PAUSKEUZE TOT IN DETAILS GEREGELD (Van onze Romeinse correspondent) Vandaag is in Moskou het Cen trale Comité tijeen van de Commu nistische Partij van de Sovjet-Unie. Aanvankelijk zou deze bijeenkomst reeds vorige maand hebben plaats Sehad. Een verklaring voor het uitstel ts niet gegeven. Sinds vele jaren be-- raadt het Centrale Comité zich voor namelijk over economische en alge meen-politieke onderwerpen. Heden •taat, tot veler verrassing, de ideologie op de agenda. De deelnemers aan de conferentie zullen zich een opinie moeten vormen over de toekomstige taken van de communistische ideolo gie. De voornaamste spreker zal, voor zover het zich nu Iaat aanzien, niet premier en partijsecretaris Khroesjt- ijev zijn, maar Leonid lljitsjev, die de laatste tijd meer en meer de indruk wekt, dat hij Mikhail Soeslov als chef-ideoloog van de Russische partij Paar de kroon wil steken. De opkomst van de Sovjet-Unie als een moderne industriële mogend heid heeft natuur lijk geleid tot de vorming van een technische en we tenschappelijke zijn zachtst gezegd, élite, die, op nauwelijks warm loopt voor de stel lingen van het Marxisme-Leninisme. De geleidelijke toeneming van de Welvaart heeft voorts een zekere be duchtheid geschapen voor de al te 'adicale consequenties van de com munistische leer. De inwendige struc tuur van het Amerikaanse en West- Curopese „kapitalisme'' heeft zich de 'natste jaren zo ingrijpend gewijzigd, dat de analyses van wijlen de com munistische aartsvaders er geen vat meer op hebben. Amerika heeft, vlak Ua de Tweede Wereldoorlog, bewe gen dat een grote wapenindustrie geen levensvoorwaarde is voor de vrije •conomie; West-Europa is niet be sweken aan de dekolonisatie, en de yerpaupering van de arbeidersklasse neeft, zo op het oog, nog geen frap pante vormen aangenomen. Deze en dergelijke dingen hebben 'én twijfel veroorzaakt, die nog wordt Versterkt door de destalinisatie en oor sommige ervaringen, die binnen et kader van de „vreedzame coëxis- er>He zijn opgedaan. Een eerste factie op dit alles is een zekere ver- inging van de ideologie geweest, kunstenaars hebben de strikte regeis Vftn het „socialistisch realisme" willen Vergeten en zelfs de hoeders der recht zinnigheid hebben soms stellingen "meten wegmoffelen, die volstrekt Onhoudbaar waren gebleken. Er zijn oommentaren verschenen van men- te!?' die uit deze de-ideologisering ebben geconcludeerd, dat de dood VaG, communistische ideologie "a ij was. Dat lijkt op zijn minst oorbarig. De betekenis van de com- unistische leer voor de spankracht an het regime zelf en voor de plaats an ui* regime aan de top van de Oostelijke hiërarchie maakt het on waarschijnlijk, dat de Sovjetleiders onder een vin te verroeren zullen jCrusten in de dood van de ideologie. jUist de eerder genoemde lljitsjev ee t zich in de voorbije maanden beijverd d le Russische kunstenaars eer in het gareel te dwingen. Over e\entien dagen moet Soeslov een e egatie van de Chinese c.p. onder gen komen. Waarschijnlijk zal het entrale Comité vandaag in Moskou fmberen de ideol, iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiinimu»miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!iiiii)i Hoe dit ook zjj, nu gelden de kerke lijke regels van onze tijd en die schrij ven voor, dat alleen kardinalen een Paus kunnen kiezen. De Kerk bindt hun op het hart, dat zij op die persoon hun stem dienen uit te brengen, die zjj „voor God menen te moeten kiezen", naar de telkens herhaalde eed, zonder opdracht van anderen, zonder enig mo tief dan het welzijn van de Kerk, het heil van de zielen. Om deze kiesman nen te vrijwaren van wereldse invloe den, van politieke intriges en bedrei gingen, om hun de grootste menselijke maat van vrijheid van handelen te ge ven groeide door vele eeuwen heen het vestingachtige systeem van een strikt besloten en zwaar bewaakte verkiezing. Voor onze tijd zijn de voornaamste be weegredenen voor de tijdelijke hechte nis in het conclavistisch huis van be waring vervallen. Maar zinvol blijft de retraite, de strikte afzondering in en rond het stemvertrek, dat geen verga derzaal is, maar een kerk, zoals over leg en beraad, stemming en herstem ming in wezen liturgische handelingen zijn. Want bü alle menselijke overwe gingen van mensen over mensen geldt niet de mens als maat aller dingen, maar de levende Christus in zijn Mys tiek Lichaam. De constitutie heeft om verwarrin gen en misverstanden, in het ergste geval scheuringen en schisma's te voorkomen, alles wat op de Pauskeu ze betrekking heeft minutieus 'gere geld. Woensdagmiddag zal de stoet van kardinalen, door het Kruis voor afgegaan en onder het aanroepen van de H. Geest in de hymne „Veni Creator", de conclaafruimte betre den. In de Sixtijnse Kapel met zijn 82 paarse tronen, waar boven het aitaar een kostelijk gobelin hangt, dat de nederdaling van de Geest over de apostelen op Pinkstermorgen voor stelt, leggen de kardinalen de eed af, nadat hun nogmaals de constitutie met de regels voor de Pauskeuze is voorgelezen. Elders zweren de con- clavisten, de functionarissen en de dienende geesten van het Conclaaf gehoorzaamheid aan de wet en aan de hun opgelegde zwijgplicht. Dan zoeken de kardinalen hun kamers of cellen op, voor een aantal een kwar tier gaans, en zij treffen elkaar voor het eerst weer in de eetzaal, waar voor een ruim vertrek in het Borgia- appartement is ingericht. De eigenlijke keuzevergaderingen be ginnen donderdagmorgen. Op het lui den van negen begeven de kardinalen zich naar de Sixtina. Daar wordt eerst de Mis van de H. Geest opgedragen en de heren, die zelf niet de Mis gele zen hebben aan een van de vele, in ve le zalen opgeslagen altaren, communi ceren onder deze „Conventsmis". Ken nelijk is het reglement nog niet aan het denkbeeld der concelebratie toe. Daarna beginnen de stemmingen. Er zijn er twee in de morgen en twee 's middags, als de vergadering om 16.00 uur hervat wordt. De tweede stemming geldt telkens als een aan hang van de eerste. De stembriefjes worden daarom maar tweemaal daags verbrand, dus op het St. Pietersplein lUtlKII P'TPn. logie weer enigermate kan de menigte slechts tegen de mid dag én tegen de avond het rooksignaal verwachten. Behalve dan, wanneer na een eerste morgen- of middagstemming de Pauskeuze werkelijkheid wordt. e kardinalen hebben hun plaats langs de wand van de Sixtijnse Kapel. Onder een smalle paars beklede trocm. staat een een voudige stoel (met nog al vals contras terende hel rode pluche zitting) en er voor een vierkant, geheel met paarse stof overtrokken tafeltje. Iedere kardi naal krijgt enkele stembriefjes en de lijsten, waarop de namen van alle kar dinalen gedrukt staan. De constitutie kent drie soorten van stemmingen. De eerste „per inspirationem" zou men in de wereld „bij acclamatie" noemen, wanneer dus op voorstel van één, allen zich duidelijk uitspreken voor één en dezelfde persoon. De tweede manier wordt genoemd „per compromissum". Wanneer, waar schijnlijk in bijzonder moeilijke omstan digheden, de kardinalen niet tot een besluit kunnen komen of vrezen dat niet te kunnen, hebben zij, mits daar toe met algemene stemmen besloten, het recht om een college van wjjze mannen aan te stellen, drie, vijf of ze ven in getal, die afzonderlijk gaan ver gaderen om uit aller naam de nieuwe Paus aan te wijzen. De gewone vorm echter, „per scru- tinium", is die van de stemmingen, die zó lang herhaald worden tot een kandidaat minstens tweederde van de stemmen op zijn naam verenigd ziet. De vergadering benoemt tevoren uit haar midden het college der drie stemopnemers, verder der drie infir- marii, de „ziekenoppassers", die de (Advertentie) Vrijdag 21 juni geeft het Amsteltoneel in De Kleine Comedie een nacht voorstelling aanvang 12 uur van: „De brief van de generaal" van Maurice Mcloughlin. De opbrengst van deze première is voor de Masai van Mgr J. de Reeper. Kaarten alle dagen verkrijgb. aan de zaal (tel. 230130). Normale prijzen. Na de Koempoelan in Overasselt, waar spontaan 1400.voor Mgr de Reeper werd bijeengebracht, zorgt het Amsteltoneel voor de tweede verrassing. Mgr de Reeper in 't ziekenhuis in Heerlen heeft moedgevende injecties nodig. Voor de 100.000 Masai-negers in Kenya die aan alles gebrek hebben. Wanneer U (minstens) 5.per jaar stort op giro 926203., Ned. Credietbank te Nijmegen, met bijvoeging Masai-Cahiers, helpt U de Masai, maakt U de Reeper weer gezond en ontvangt U driemaal per jaar een Masai-Cahier. (Aangetekende brieven: postbus 81, Nijmegen: MASAI-CAHIERS. Tot ziens in Amsterdam, vrijdag 21 juni, middernacht, De Kleine Comedie. stembriefjes gaan ophalen aan de sponden van de eventuele zieke kar dinalen en tenslotte dat van de drie stemcontroleurs, die de geldigheid van de ingediende stembriefjes en de juistheid van de telling controleren. adat ieder zijn stembriefje heeft ingevuld (dat is achter de ge drukte tekst: „Ik kies tot hoog ste Pontifex de hoogwaardige heer, de here kardinaaleen naam heeft ingevuld, brengt elk van de kiezers, te beginnen met de (naar benoeming) oudste kardinaal-bis schop, het toegevouwen briefje dit in de opgestoken hand dragend, zegt de constitutie naar de tafel van de stemcommissie en hij laat het via een pateen in de gereedstaande kerk glij den, maar met dan na elke keer voor het altaar de zo direkte eed te hebben afgelegd: „Ik zweer bjj Christus, die mij oordelen zal, dat ik degene kies, die ik voor God meen te moeten kie zen". De stemopname begint met het tellen van de stembriefjes. Daarna neemt de commissie de voorgestelde namen op, het derde lid noemt die telkens luid op. De commissie houdt de lijst bij en dat Kunnen alle kardinalen natuurlijk ook met eigen aanstrepingen doen. De stembriefjes worden daarop aan een draad geregen en bewaard om na elke tweede stemming verbrand te worden. Paus Joannes heeft in zijn Motu Pro prio bepaald, dat de aantekeningen van de kardinalen niet verbrand moe ten worden, zoals voordien gebeurde, maar verzegeld en wel met het ver slag van de stemmingen in het archief voor later moeten worden opgeborgen. De Paus was zelf een verdienstelijk his toricus en hij zag zoals heel wat meer historici niet in, waarom de mensheid over een eeuw of meer niet mag weten, hoe de stemmingen in een bepaald Conclaaf verliepen. Als dan het ogenblik komt, dat min stens tweederde van de vergaderden zich uitspreekt voor een persoon, staat de deken van het H. College op. Hij gaat naar die ene God weet, hoe ont zettend eenzame kardinaal toe en vraagt hem: „Neemt gij de wettelijke keuze tot Paus aan?" Wellicht heeft de betrokkene zijn meerderheid zien aankomen, zoals dat bjj kardinaal Pa- celli gebeurde en waarschijnlijk ook bij Roncalli. Dan heeft hij zich tevoren kunnen beraden. Misschien overvalt het hem en hjj heeft het recht om tijd te vragen voor overleg, overleg met zich zelf, zo nodig niet minder om overleg met zijn broeders in het ambt. Gesteld dat de gekozene precies de tweederde meerderheid haalde, dan kan men zich voorstellen dat hij als het ware een pei ling vraagt hoe de anderen, de éénder de minderheid, over zijn eventueel Pontificaat denken. In ieder geval be paalt het kardinaalscollege de termijn voor beraad van de man die dan nog steeds hun collega is. Want niet de verkiezing, maar de toestemming uit vrije wil, en deze alleen, maakt iemand tot Paus. ocht (in theorie) een gekozene geen priester zijn of geen bis schop, dan is aan zijn toestem ming onverbrekelijk de voor waarde verbonden, dat hij zich tot priester en bisschop zal laten wijden. Maar zijn kanonieke macht en zeg gingschap, ook al kan hij zijn volle priesterlijke bediening nog niet geheel uitoefenen, gaan met de toestemming in. In woorden, die contrasteren met de taal van een reglement, zoals de constitutie, vraagt Pius XII in artikel 99: „De rechtmatig gekozen Paus, on ze erfgenaam en opvolger, smeken wij, (Van onze soc.-economische redactie) DEN HAAG, 18 juni De kansen voor Groningen als vestigingsplaats voor het hoofdkantoor van de Gasunie de maatschappij die belast is met de exploitatie van het aardgas lijken thans tot vrijwel nihil te zijn gedaald, hoewel de maatschappij zelf nog geen definitieve voorkeur heeft uitgesproken. Minister De Pous heelt enige tjjd ge leden de Tweede Kamer meegedeeld, dat hjj over de keuze van de vesti gingsplaats zou worden „geraadpleegd". Men vraagt zich in Den Haag af of dat dc reden is, dat het besluit nog op zich laat wachten. De minister die overi gens géén beslissende stem heeft zou zeker begrip hebben voor de Groningse verlangens. Verlangens die voorname lijk op gevoelsmatige overwegingen rijn gebaseerd (het is „Gronings" gas). Werkgelegenheidsbelang is er met de vestiging van het hoofdkantoor in Gro ningen echter nauwelijks gemoeid. Men neemt aan, dat de personeelssterkte van dit kantoor uiteindelijk niet groter zal behoeven te zjjn dan ca. honderdvijftig personen. Er zijn echter een aantal zwaarwe gende zakelijke redenen om Den Haag, of althans het westen van het land, als vestigingsplaats te kiezen. De Gasunie is sinds enkele maanden met een kern- staf haar werkzaamheden begonnen in een primitieve behuizing in Schevenln- gen. Dat men hier is gestart, zo menen ingewijden, was vrijwel onvermijdelijk. Er moest en moet nog voortdu rend een beroep worden gedaan op de outillage van de oliemaatschappijen, die alle in Den Haag zijn gevestigd. Tot voor kort had de Gasunie zelfs hetzelf de telefoonnummer als de BPM. Ook voor de eerstkomende jaren lijkt echter vestiging in de onmid dellijke omgeving van het regerings centrum noodzakelijk. Voor de aan loopperiode totdat, over ca. vier jaar, het leidingnet is aangelegd, het gehele land is aangesloten en „de zaak draait" Is veelvuldig nauw contact no dig met de instanties die in Den Haag zijn gevestigd. Met het ministerie van Economische Zaken voor de afzetpoli- tiek. Met Verkeer en Waterstaat en met Landbouw voor de vaststèiling van het tracé en de verwerving van gronden voor het leidingnet. Met Bui tenlandse Zaken en wederom met Economische Zaken voor de onderhan delingen over export en voor het con tact met de E.E.G., voor zover het Nederlandse aardgas een rol gaat spelen in de Europese Energie-poli tiek. De buitenlandse ambassades en het Landbouwschap, waarmee eveneens con tact nodig zal zijn, zijn al evenzeer in Den Haag gevestigd. De firma's, die zich met de aanleg van de technische outillage zullen belasten, zijn vanuit het westen van het land gemakkelijker be reikbaar dan vanuit Groningen. Die outillage leidingen, pompstations en dergelijke zal worden ontworpen door een Amerikaans technisch bureau. „Dit (Advertentie) is een kwestie van jaren werk en waar kan men die technici en hun gezin beter ontvangen dan in Den Haag. waar bijv. een internationale school is gevestigd?" zo redeneert men hier. Strikt genomen zou men na de aan loopperiode een verhuizing naar Gronin gen kunnen overwegen. Dat zou echter een vrij ingrijpende operatie worden, die ook zijn bezwaren heeft. In de ko mende tijd zal het personeel voor het hoofdkantoor geleidelijk moeten worden uitgebreid. De werving zal zeker op ex tra moeilijkheden stuiten, wanneer nu reeds zal worden uitgemaakt of wan neer die mogelijkheid zal worden open gelaten) dat dit kantoor over enkele ja ren in Groningen zal worden gevestigd. Tenslotte voert men in Den Haag aan, dat toch ook zowel de Staatsmijnen als de particuliere mijnindustrie hier om weloverwogen zakelijke redenen hun centrale verkoopkantoren hebben. (De president-directeur vein de Gasunie, de heer Zoetmulder, die zelf de leiding heeft gehad vem het verkoopkantoor van de Staatsmijnen, kent die redenen bete" dan wie ook. Hiervan doet niets af, dat de hoofdzetel van de mijnindu strie in Limburg gevestigd is. Daar be vindt zich nu eenmaal het belangrijk ste onderdeel, de produktiebedrijven. De Gasunie echter is alleen maar verkoop maatschappij. Zij produceert geen aard gas en de winning wordt door de N.A.M. verzorgd. In dit licht bezien heeft de Gasunie in Groningen „niets te zoeken", zegt men in Den Haag. Voor de overname van het gas van de N.A.M. zijn praktisch gesproken slechts enkele technici nodig om de apparatuur van het „overname-station" te bedienen en „van de metertjes af te lezen hoe veel gas het centrale leidingnet binnen stroomt". En dit overname-station wordt niet eens in Groningen maar in Hoge- zand gebouwd. Met dat al is, zoals gezegd, de be slissing nog niet gevallen. Men vraagt zich hier af of het niet in ieder geval voor alle betrokkenen beter zou zijn, dat dit besluit op korte termijn wordt genomen. Aan de nog bestaande onze kerheid zou dan tenminste een einde zijn gekomen. dat hij zich niet uit angst voor de zwaarte zijner taak daaraan onttrekt, maar dat hij zich deemoedig buigt voor de Goddelijke wil. Als God iemand een last oplegt, geeft hij ook de kracht om die te torsen. Want hij die het ambt verleent, helpt bij de uitoefening. Hij die tot deze waardigheid iemand>roept, geeft ook de kracht, dat hij niet gebro ken wordt door de grootte der gena de". Paus Leo X zou een sieraad geweest zijn voor elke vorstentroon, uiterst kunstzinnig, een groot heer, een be minnelijk mens, een man ook van on besproken gedrag. Hij heeft gezegd: „Laten wij ons verheugen in het Paus schap, dat God ons gegeven heeft" en hij deed het! Het Vaticaan was het meest verfijnde en in tijdelijke termen gesproken edelste hof van zijn tjjd. Maar Leo liet de Kerk verkommeren. Heden is het Pausschap een ambt dat buiten ambities en eerzucht ligt. Uit de dagboekblaadjes en retraite-aante keningen van een gaaf en oergezond mens als Paus Joannes blijkt, dat hij zich in zijn ambt kon schikken en zich erin thuis voelen „alsof ik nooit iets anders gedaan had". Ook in tegenslag, verdriet en tenslotte zwaar lichamelijk lijden was hjj een gelukkig mens. Maar niet in de zin van Leo X Als binnenkort de oudste kardinaal aan de man, die de Senaat van de Kerk als Paus wenst aan te wijzen, de vraag zal stellen: „Aanvaardt gij", dan zal deze mens weten, dat hjj met zijn ja woord het overgrote deel van de ban den afsnijdt, die hem gewoon en na tuurlijk binden met het menselijk eige ne. (Vervolg op pagina 6) IJSSELSTEIN, 18 juni. Dertig jon geren uit Beieren gaan hier in hun va kantie onder Nederlandse leiding het Duitse soldatenkerkhof verzorgen; er liggen 31.232 in Nederland gesneuvel de Duitsers begraven. De jonge Duit sers beginnen 7 juli en blijven tot eind augustus. Zij zullen onder meer de afrastering vernieuwen en de vijvers verzorgen. Het ministerie van Defen sie heeft voor de hulpverlening toe stemming gegeven: het initiatief er voor ging uit van de Duitse oorlogs gravenstichting. Van de te IJsselstein begraven Duitsers zijn er nog 4500 niet geïdentificeerd. Aan dit werk zijn thans 45 militairen van het 402 deta chement van de gravendienst bezig: per dag worden ongeveer veertig iden tificaties verricht. fTot op heden heb ik al tijd ietwat sceptisch tegen de ruimtevaart aangekeken. Maar nu er ook een vrouw in het spel is geraakt zou ik haast zeggen: laten we de zaak nog eens opnieuw on der ogen zien. Weliswaar ii het nog niet helemaal zeker dat er een rendez-vous-in-de-ruimte tussen Valentina Vladimirovna Teresj- kova en de enige dagen tevoren weg geschoten Valeri Bykovsky gearran geerd kan worden, maar wél hebben Valentina en Valeri al een beetje met elkaar kunnen praten. En van het een komt al gauw het ander. Dat is uitein delijk een kwestie van technische ont wikkeling. In dat verband geeft een bericht uit het orgaan van de R<ussische com munistische jeugdbeweging alle hoop. Het schrijft dat de Russische ruim teschepen in de nabije toekomst voorzien zullen worden van een bad kamer en dat het ook niet lang meer zal duren, of de ruimtevaarders kun nen tijdens hun vluchten hun maal tijden zelf bereiden. Ik ben er van overtuigd dat, wanneer het eenmaal zover is, het aantal vrouwelijke as tronauten snel en zelfs zienderogen zal toenemen en dat met name de Amerikaanse vrouwen die nu reeds „hartstochtelijk" haar wens te ken nen gaven „om óók bij de ruimte vaart betrokken te worden" niet meer te houden zullen zijn. In dat geval immers zal er ook in de ruimte onge twijfeld het een en ander te beredde ren zijn. Gevolg? Het ene rendez- vous-in-de-ruimte" na het andere. En daar weer het gevolg van? Het alom om zich heen vretende besef dat de oprechte gezelligheid niet alleen geen tijd, maar ook geen ruimte kent. Kortom, sinds zondag begin ik te geloven in de ruimtevaart. Dat wordt gewoon een kwestie van „draaien, al tijd maar draaien". Net als dat op de aarde zelf, geloof ik, al een poos je het geval is. l'TRECHT, 18 juni. Drie achter eenvolgende dagen heeft de rechtbank uitgetrokken voor de berechting van twaalf Utrechtenaren, ervan verdacht in verschillende groepen oj»ererend in de afgelopen winter, voorname lijk in Utrecht en omstreken, 52 inbra ken te hebben gepleegd, die hun een buit van enkele tienduizenden guldens opleverden. In december van het vo rig jaar werd een groepje Utrechtena ren in samenwerking met Interpol door de politie te Aken gearresteerd na een inbraak bij een uitgeverij. Opvallend is dat deze en ook de meeste andere diefstallen en inbraken volgens de ten- .asteleggingen werden gepleegd bij vroegere werkgevers van de verdach ten, hetgeen de officier van justitie als een bijzonder kwalijke noot aanrekent. Tegen de 37-jarige leider van de twaalf eiste de officier van justitie we gens inbraken in een tweetal garages twee straffen, elk van twaalf maan den gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Tegen een 21-jarige ver dachte eiste hij wegens dezelfde delic ten tweemaal tien maanden met af trek; tegen een 21-jarige jongeman acht maanden met aftrek en twee jaar en zes maanden, door te brengen in de jeugdgevangenis te Zutphen. Van daag hebben andere leden van de ben de terechtgestaan. De rechtbank wijst 2 juli vonnis. (Advertentie) Elke OLVEH polis is winstdelend. r Nederland is men op het gebied van de mode nogal conservatief. Men gaat wel goed gekleed maar is toch altijd een beetje huiverig voor iets nieuws. De Nederlandse jeugd echter staat anders te genover de mode. Er is een dui delijke verandering op komst." Dit zegt de heer Paul Alkan, de oudste directeur van Alkan Nijssen Confectie (ANCO c.v.), die 1 juli 75 jaar wordt en die men zonder overdrijven een van de nestors op het gebied van de Nederlandse confectie- industrie mag noemen. De heer Alkan is zestig jaar lang op dit terrein werkzaam en het boeit hem nog dagelijks. ,Jk doe mijn werk met liefde en plezier," zegt hij „en denk er voorlopig nog niet aan er mee uit te scheiden. Wat moet men thuis doen? Bovendien wil ik graag nog van nabij de grote ontwikkelingen op internatio naal gebied meemaken. Ik wil erbij zijn om te zien hoe de EEG zich verder ontwikkelt. Ik geloof dat ik mij thuis toch zou zitten opvreten. En," ver volgt hij lachend, „ik teil de jeugd zo lang mogelijk inwer ken en steunen." Met deze jeugd bedoelt de heer Alkan dan heren van 58 en 42, die ook reeds hun sporen op modegebied hebben verdiend en 2djn naaste medewerkers zijn in het vak, waarin hij zelf als jong, enthousiast mode ontwerper op achttienjarige leeftijd schuchter zijn intrede deed. De heer Alkan werd 1 juli 1888 in het Duitse Coburg in Thüringen geboren. Toen hij vijftien was moest hij een beroep kiezen. De mode trok hem wel aan en hij ging opnieuw naar school, nu, om voor mode-ontwerper te studeren. Drie jaren later stapte hij met een brevet van vakbekwaamheid verwachtingsvol de wereld in. Hij ging naar Berlijn, de grote stad, waar altijd wel een baantje was te vinden. Jk werkte hard," zegt hij, „veel harder dan men nu doorgaans werkt en ik ben er toch gezond bij gebleven. Op de vijfdaagse werkweek heb ik helemaal geen kritiek" corrigeert hij snel, „maar wel op de mentaliteit die een hoop mensen vandaag de dap ten aanzien van het werken tonen." Na de eerste wereldoorlog, in 1918, kwam de heer Alkan naar Neder land. „Eerf heerlijk land," zegt hij, „maar te klein voor de confectie-industne, je zit zo aan het plafond." De energieke modeontwerper had het, toen hij naar ons land kwam, reeds zover gebracht, dat hij zich op dertigjarige leef tijd in Amsterdam als compagnon vestigde van de firma Vriesland Sluizer, die al sinds 1908 bestond. Toen kwam in Duitsland de inflatie. „Je kon daar alles voor een appel en een ei kopen," zegt hij „de klanten gingen er ook kopen, dus besloten wij ook daar een zaak te openen." In 1925 ging de heer Alkan terug naar zijn geboorteland. Hij bleef er acht jaar. „Toen kregen wij Hitier. Sluizer zei: „Kom Alkan, het wordt onze tijd, wij gaan weer vertrekken." De heer Alkan toog ten tweede male naar ons land. De oor logsjaren waren er moeilijk; hij moest onderduiken en het confectiebedrijf werd door de bezetter overgenomen. In 1945 begon Alkan opnieuw met frisse moed, nu als directeur van Alkan Nijssen Confectie, een voortzetting van Vriesland Sluizer. Hij ontwierp japonnen, die hun weg naar alle Europese landen vonden. En nog steeds drukt hij zijn stempel op het gebied van de damesmode. „De Nederlandse japonnen hebben nu gelukkig ook in het buitenland allure gekregen," vertelt hij. „Daar heb ik voor gevochten en daar vecht ik nog steeds voor. Ik houd er van nu en dan een stunt op touw te zetten. Ik heb de bekende schilder Van Meegeren eens dessins voor mijn stoffen laten ontwerpen. Die waren zó. In het buitenland bestond er overigens meer belangstelling voor dan hier. Nog niet lang geleden heb ik een collectie laten verschijnen geïnspireerd op de schilderijen van Frans Hals, ter gelegen heid van die tentoonstelling in Haarlem. Die stunt deed het ook goed. Ik ben nu wéér met een stunt bezig." Hij heeft al voorpret om de reacties die op zijn nieuwe idee zullen komen. Hoewel zijn uitspraak nog steeds zijn geboorteland verraadt, spreekt de heer Alkan uitstekend Nederlands. Hij is ons land als zijn tweede vaderland gaan beschouwen en de Nederlandse modebelangen gaan hem niet alleen uit commercieel oogpunt ter harte; hij was een van de eerste leden van de Nederlandse kleding conventie en is ook reeds jarenlang bestuurslid van de Nederlandse Vereniging van Japonnen fabrikanten. De japon ligt hem wel zeer na aan het hart. „De Nederlandse mantels doen het in het buitenland goed, die hebben een naam, maar de japon moet er nog meer inkomen. Dat lukt wel als wij er ons best maar voor doen."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 5