Katholieke Universiteit herdenkt Paus Joannes Prof. Fortmann: Vader heeft de Kerk bevrijd van de Chefarine „4" doet wonderen! H voor jongens I PEUGEOT Politie W.-Berlijn houdt betogers weg van de muur Herdenking opstand van 1953 l Levi Ashkol opvolger van Ben Goerion Duitse run op asperges in N.-Limburg Chefarine 4" Gravende („dieplepel"-) robot O Eeuwfeest spoorlijn Pot voor ton ,De Heilige Nenni-socialisten weigeren steun aan coalitie centrum-links Scherper en kleurrijker worden Uw smalfilms met de nieuwe Bidden op school in U.S. in strijd met grondwet Zakenkabinet in Griekenland IMfiS Graf Kielmansegg opvolger van generaal Speidel Carrosserie uit polyesterhars Huidverzorging P U ROL Prof. Schillebeeckx over de Paus en het Concilie „Spontane inval" Lord Alanbrooke overleden Genade-uitstorting „Pacem in Terris" CT 13 type S CT 13 EEN WONDER OP WIELEN Nel Roos naar Amerika DINSDAG 18 JUNI 1963 PAGINA 7 Chefarine "4" bevat vier beroem de geneesmiddelen die eikaars werking versterken. Hierdoor is het mogelijk met een kleinere dosis te volstaan. Bovendien zorgt één der bestanddelen dat een ge voelige maag niet van streek raakt. Chefarine "4" is dus een bijzonder veilig middel voor de bestrijding van pijn en griep. ZONNIG NIEUWS ONDER DE ZON... ZON... OLIFLOR-ZOM „Geco", Ottostraat 5, Venlo zacht-zuiver-gezond Puistjes drogen in met Purolpoeder HET VERMOGEN VAN DE NEFO steeg van 1 januari 1962 af van ruim f 10 millioen tot ruim f25 millioen. Belegging in uitsluitend eerste klas Nederlandse aandelen. DE NEDERLANDSCHE FONDSEN MIJ. NEFO N.V. Herengracht 436, Amsterdam (C.) (Van onze universitaire correspondent) NIJMEGEN, 18 juni De Katholieke Universiteit herdacht gistermorgen tij dons een plechtige rouwzitting wijlen Paus joannes XXIII. Prof. dr. H. M. M. Fortmann wijdde tijdens deze rouwzit ting een beschouwing aan de persoon van de overleden Paus en prol. mag. dr. E. C. F. A. Schillebeeckx O.P., die als theoloog van het Nederlands episco paat gedurende de eerste zittingspe riode van het concilie in Rome vertoef de, sprak over Paus Joannes XXIII en Vaticanum II. De ruimhartige en milde herder Jo annes, aldus prof. Fortmann, was be zig de mensheid te bevrijden uit de macht van het monsted, dat in de laatste eeuwen onder allerlei gedaan ten aan het lichaam der Kerk heeft gevreten: de steriel-makende en ver warrende angst. Weliswaar werd die angst meestal niet als zodanig her kend, maar niettemin was hij de diep ste wortel van de neiging tot bureau cratie en overspannen centralisatie, waardoor men een soepeler omgang met lagere instanties mei meer aan durfde en het pausschap isoleerde van het college der bisschoppen. Hij maak te de kerk tot een vruchteloos verde digd fort en deed haar soms veel ge lijken op een autoritaire staat met persoonsverheerlijking, geheime de nunciaties en veel onderling wantrou wen. Deze angst deed de verantwoor delijken meer verlangen naar z.g. dui delijke uitspraken en veroordelingen dan naar die nabijheid aan de wereld, welke aan het herderlijke woord pas kracht verleend. Het kan niet verba zen, zo zei prof. Fortmann, dat de dood van de Paus, aie met deze aarts vijand der Kerk de strijd heeft aan gebonden, omdat hij er zelf vrij van was, de wereld in droefheid achter laat. Prof Schillebeeckx beperkte zich in zijn beschouwing over Paus Joannes en Vaticanum II tot twee belangrijke fa cetten: de eerste en de laatste daad van de Paus in verband met het Concilie. Kennis van de situatie van de Wereld kerk en een deemoedig gevoel van on macht zijn psychologisch gezien de voe dingsbodem is geweest waarin Joannes' Concilie-plan is gekiemd. Wij kunnen zeggen, aldus prof. Schillebeeckx, dat uit de persoonlijke deemoed van een des kundig door de ervaring voorgelicht en pastiraal-bewogen Paus, die niet de ver metelheid bezat té denken het kerk en wereldprobleem monarchisch aan te kunnen, het idee van een concilie is gerijpt. Dat de oplossing juist in een concilie lag is als een plotselinge licht straal in Joannes' bewustzijn gevallen, maar het zoeken naar een oplossing welke die ook zou zijn heeft kenne lijk drie volle maanden in beslag ge nomen. Van de afkondiging van het Concilie zei de Paus zelf, dat deze „een ge volg was van een spontane inval, wel ke wij in de eenvoud des harten heb ben aangevoeld als een onvoorziene en overwachte schok", „ais een ingeving van de Allerhoogste". Al is, zo zei prof. Schillebeeckx, een charisma niet terug te brengen tot psychologische en situa tionele ïactoren, deze staan er evenwei niet buiten. Zulk een charisma vertoont de trekken van wat wij noemen „een goede inval". Maar dergelijke goede in vallen in betrekking tot bepaalde si tuaties, in dit geval de situatie van de Wereldkerk stellen wij slechts vast bij mensen die gevoelig zijn voor het wijd gebeuren of voor een Depaalde levens problematiek. Tegen de achtergrond van pastorale bewogenheid is het plot selinge idee, dat alleen een gezamenlijk zich beraden op de Wereldkerk over hangende problemen een uitzicht kan bieden, een inval welke uitgerekend in de psychologie van een man als Roncal- li Oegrijpeiïik wordt, een man die in een be-vragende houding tegenover de wereld- en kerksituatie stond. Daarom, aldus prof. Schillebeeckx, lijken mij de Paus Joannes een herinnering op aan maanden pontificaat, die aan deze cha rismatische inval zijn voorafgegaan, be langrijk om de conciliegeest van Paus Joannes te begrijpen. In zijn kerstboodschap van 1958 haalt paus joannes een herinnering op aan een poging van de orthodoxe kerken uit het Midden-Oosten om een plan uit te werken van wederzijds begrip onder de verschillende christelijke geloofsbelij denissen. „Ongelukkigerwijze nebben on verwachte geoeurtenissen de uitvoering van dit gelukkige concept onmogelijk gemaakt", zo zegipausJoannes. De tekst vervolgt: „Zo blijft het beangstigende probleem van de verscheurde eenheid van het christelijk erfgoed altijd een voorwerp van grote verwarring. Daar om hebben w\j geen ander pian dan om nederig, maar vol vuur de op dracht: „ut omnes unum sint" door te zet ten". Een maand nadien is net samen- roepen van een oecumenisch concilie een feit. In november 1958 kwamen er zestig bisschoppen van Zuid-Amerika naar Ro me om met de Paus de situatie van de Kerk in Latijns-Amerika te bespre ken. In een toespraak tot deze bis- scnoppen insisteert de Paus op een op merkelijke wijze op een nauwe samen werking tussen de Paus en net wereld episcopaat, „opdat," zei hij, „alle krachtsverspilling zou vermeden worden eu het mogelijk wordt om met vereen de krachten het resultaat te bereiken, dat vastbesloten, maar niet gebundelde edelmoedigheid van enkelingen nooit zou bereiken." De groeiende betekenis van de bisschoppenconferentie in de perio de van 1950 tot 1958 en de openbaring, LONDEN, 18 juni. (Reuter) Burg- Kraal Alanbrooke, de voormalige Brit se chef van de generale staf en een Ya® de belangrijkste organisatoren van Jje Engelse oorlogvoering tijdens de ■ivveede Wereldoorlog, is overleden. Alanbrooke was 79 jaar. In de Twee de Wereldoorlog was hij als chef van ue generale staf de rechterhand van Premier Churchill. Toen de oorlog uit hak voerde hij het Britse tweede le gerkorps aan bij gevechten in Frank rijk en hij had later een groot aandeel m de wederopbouw van de na Duin- ^rken ontredderde Britse strijdkrach- die de Latijns-Amerikaanse bisschoppen conferentie in november 1958 voor paus Joannes was, zijn duidelijk de situatio nele aanleiding gweest waardoor het charisma van de concilie-inval werd voorbereid. In dezelfde kerstboodschap van 1958 zegt paus Joannes verrast te zijn over de vlaag van sympathie waarvan zijn persoon binnen enkele maanden het voorwerp werd. „Wat een toègewijde bewondering losslaat rondom onze per soon is veeleer te danken aan de ver nieuwde genade-uitstorting van de H. Geest, die onophoudelijk in verschillen de charismatische vormen (rondom on ze persoon) tot uiting komt." Deze dee moedige Paus is zich ervan bewust het werktuig te zijn van charismatische ga ven, zo sterk zelfs, dat hij nog vóór de afkondiging van het Concilie durfde te beweren, „dat dit zijn pontificaat op het punt staat een meer of minder belangrijke plaats in de geschiedenis in te nemen." Paus Joannes wilde het gelaat en het gewaad van de Kerk schoon maken van wat eeuwen geschiedenis hadden aange slibd. Dit aspect van de onherkenbaar heid van de Kerk als zichtbare liefdesge meenschap zag Joannes als een der hoofdredenen van de onkerkelijkheid en voortduring van de verscheurdheid in het Christendom. Hij heeft ingezien dat men in onze tijd hogere waarden niet meer kan aanprijzen door er een lofre de over te houden, maar door ze han delend present te stellen. Waar sommige pre-conciliaire com missies wellicht uitsluitend bezorgd wa ren geweest om bepaalde scholastieke formuleringen van het christelijk ge loof veilig te stellen tegenover wellicht meer zwevende maar dan toch levens- nabijer en genuanceerder omschrijvin gen van het geloof door moderne theolo gen, daar stelde paus Joannes als richt lijn voor het Concilie een houding, die prof. Schillebeeckx aldus formuleerde: „Ik geloof in uw aller orthodoxie, maar een orthodoxie in voor reële mensen on verstaanbare taal is geen genade voor de mensen, geen uitnodiging die oproept tot geloofsgehoorzaamheid aan het Woord Gods; tracht uw geloofsrechtzin- nigheid zó te formuleren, dat daarvan een appèl uitgaat naar heel de wereld. Verrast over de weerklank die het Concilie ook buiten de christelijke ker ken gevonden had.- kwam het probleêm „Kerk en Wereld" centraier te staan in de pastorale bezorgdheid van Paus Joannes. Maar aan den lijve ondervin dend, dat hijzelf de tweede fase van het Concilie wellicht niet meer zou mee maken, is hij daarop vooruitgelopen in zijn encycliek „Pacem in Terris". Dit vooruitlopen doet ons zeggen dat het verloop van het Concilie en de daardoor in de wereld gewekte verwachtingen op hem zulk een indruk hadden gemaakt dat hij het verkieslijker vond niet het risico te lopen van een teleurstelling van deze hoge verwachtingen. Kerkpolitiek gezien kan „Pacem in Terris" naïef wor den genoemd, zo zei prof. Schillebeeckx, maar dan kunnen we zonder overdrij ving zeggen dat zij de houding van de Kerk in wezen de-politiseert en de mens als mens aangrijpt, dat is: als mogeljjk- heid-tot-het-goede, welke mogelijkheid sinds de blijde boodschap van Chris tus nog steeds groter is dan de mogelijkheid-totrhet-kwade. Er be staat een naïviteit van menselijke goed heid en geloof in de medemens, die wellicht te goed is voor onze ontluis terde aardse wereld, omdat zij er de dupe van kan worden. Maar dan kun nen wij deze evangelische naïviteit slechts zalig prijzen, want zij heeft zich het eerst geopenbaard in deze wereld in de mensgeworden Zoon Gods, die er evenzeer de dupe van werd. Maar dit gedupeerd worden heeft nooit het laat ste woord. Paus Joannes heeft geloof gehecht aan het laatste woord van de mense lijke goedheid, als sacrament of zichtr bare en tastbare verschijning onder ons van Gods mildheid. Bfj deze Paus ging het niet slechts om een temperament van goedheid, maar om de vanzelfspre kende tussenmenselijke verschijningsge stalte van een persoonlijke ontmoeting en omgang met de levende God. D&t juist onttrekt het gebaar dat hij heeft gesteld in „Pacem in Terris" aan elke kritiek „secundum hominem", om dat zijn gebaar alleen te begrijpen is, „secundum spiritum", een gebaar dat wij kerkdijken in deze wereld al te weinig durven te stellen. Na de rouwzitting droeg mgr. prof. dr. Alph. Mulders in de Nijmeegse St. Josèphkerk een plechtige Requiemmis op. (Advertentie) Vier middelen versterken eikaars werking, zodat met een kleinere dosis kan worden volstaan. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET Een enkel labiel zorgt bij pijn, griep of een "landerig gevoel" dat u met plezier uw werk kunt doen! 20 tabletten 10.80, 10 tabletten (in stripe) f 1.50, 100 tabletten f3.50. ROME, 18 juni 'Reuter) De socia listische partij van Pietro Nenni in Ita lië heeft bekendgemaakt, dat zij geen parlementaire steun zal kunnen verle nen aan een regering van christen-de mocraten, republikeinen en sociaal-de mocraten. Aldo Moro, de 46-jarige secretaris van de christen-democratische partij, is al drie weken lang bezig een nieuwe regering van centrum en links te vor men. Hij heeft de steun van de Nenni- socialisten nodig voor een meerderheid in het parlement. Hij was het met Nenni zelf al eens geworden, maar deze stiet op verzet in zijn eigen par tij. (Advertentie) I Verrassend scherp door uiterst fijne korrel. Royaal van speling door optimale gradatie. Tintelend heider en zuiver van kleur. Kleur, kleur, kleur en nog eens kleur. Dat geeft de gloednieuwe smalfilm van Agfa. 4152/351 D 13 WASHINGTON, 18 juni (Reuter) Het Amerikaanse hooggerechtshof heeft bijbellezing en het bidden van het Onze-Vader op openbare scholen ongrondwettig verklaard. Vorig jaar verklaarde het Hof in een dergelijk geval het bidden van een „al gemeen" gebed op de Newyorkse open bare scholen ongrondwettig. Over deze uitspraak is toen een heftig openbaar debat ontstaan. Aan de ene kant zei men dat God van de school werd uit gesloten aan de andere kant dat de uitspraak het grondwettelijk beginsel van de scheiding van Kerk en Staat volgde. De nieuwe uitspraak is uitgelokt door ouders van schoolkinderen in Mary land en Pennsylvania, één van hen atheïst en de anderen unitaristen, die bijbellezing en bidden van het Onze- Vader aan het begin van de schooldag een schending van genoemd beginsel van de godsdienstvrijheid noemden. Slechts een van de negen rechters distancieerde zich van de uitspraak. ATHENE, 18 juni (UPI) Koning Paul van Griekenland heeft de minis ter van handfel, Panayiotis PipineUs, verzocht een zakenkabinet te vormen in verband met het aftreden van pre mier Karamanlis en diens minister raad. Pipinelis heeft de opdracht in beraad genomen. De regering-Karamanlis is twee we ken geleden afgetreden in verband met de weigering van koning Paul een bezoek aan Engeland af te zeggen. Ka ramanlis vreesde dat dit staatsbezoek tot ernstige moeilijkheden, met name betogingen van Grieken in Engeland, zou leiden en had tegen de reis gead viseerd. Karamanlis heeft zich bereid ver klaard mede te werken aan de nieuwe regering. De formateur, die carrière heeft gemaakt in de buitenlandse dienst en ambassadeur te Moskou is geweest voordat hij van 1947 tot 1950 onderminister van buitenlandse zaken was, heeft het volle vertrouwen van koning Paul. Hij is thans de enige po liticus in Griekenland die het vertrou wen van de koning geniet, zo wordt in diplomatieke kringen te Athene ver nomen. (Advertentie) >*6«Mc5&.*saiSK De dieplepelgraafmachine in actie op het wad. Tien jaar geleden ploeterden de arbeiders met schoppen in deze zuigende sliklagen. er en der eisen industrieën in het kleine Nederland met zjjn meer dan elf miljoen inwoners vele vierkante kilometers cul tuurgrond op. De bewoners van de oneindige groene vlakten in het uiter ste noordoosten van Friesland mer ken hiervan echter niets: in deze eindeloos lijkende wereld wordt naar stig gewerkt aan landaanwinning. Een op een inktvis gelijkende „robot" trekt traag over de vruchtbare slib van het Waddenzee-gebied, terwijl hij met zijn tentakels klonten klei ver plaatst. In het noorden van Friesland is de horizon van het land al meer dan vier kilometer „verlegd". Aan de rand van het dorp Holwerd staan enkele enorme fabriekshallen van de Deltabouw NV. Dit bedrijf heeft zich geheel gespecialiseerd in de landaan winning. Tien jaar geleden had het bedrijf honderden slibwerkers m dienst, die moeizaam schep voor schep de greppels in het door rijs- dammen omgeven kweldergebied groeven. Deze voren zijn noodzakelijk voor een versneld proces van de slibafzetting. Dit werk, dat vroeger door tientallen slibarbeiders werd [iiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuti DUBBELWEBKEND^ verdelgt schadelijke Insecten en schimmels. Vraagt gratis 'okumentatie (Advertentie) BERLIJN, 18 juni (DPA-ITPI) De Westberlijnse politie heeft gisteravond met twee waterkanonnen een duizend tal demonstranten, die poogden naar de muur op te trekken na een massa bijeenkomst ter herdenking van de tiende verjaardag van de Oostduitse opstand, uiteengedreven. De politie wist de betogers zonder met hen slaags te raken op een afstand te houden. Bij de doorlaatpost Charlie in de Amerikaanse sector naderden onge veer 300 betogers tot op 50 meter van de controlepost. Ongeveer 100.000 personen hadden deelgenomen aan een massabijeenkomst ter gelegen heid van de jaarlijkse herdenking van de Oostduitse opstand op 17 juni 1953. Na afloop van de massamee ting, waarop de burgemeester van West-Berlijn Willy Brandt en de Westduitse vice-kanselier Ludwig Er- hard hadden gesproken, namen on geveer 10.000 personen deel aan een fakkeloptocht naar een monument op een kleine drie kilometer van de grens. Onder aanvoering van enkele fanatieke heethoofden scheidde een duizendtal deelnemers zich af en ste vende af op de Berlijnse muur. De politie had echter in allerijl verster kingen laten aanrukken en een kor don rond de doorlaatpost gelegd. Burgemeester Brandt die zondag uit de Verenigde Staten teruggekeerd was, zei in zijn toespraak op de massa-bij eenkomst voor het Westberlijnse stad huis, dat de eenheid van Duitsland in de afgelopen tien jaar geen stap nader is gekomen. „Maar", zo vervolgde hij, „mijn bezoek aan de Verenigde Staten heeft mij nieuwe hoop gegeven, om dat deze leidende Westerse mogend heid een nieuwe poging wil doen, de verhouding tussen Oost en West te veranderen en voorts werken wil voor een vrede die niet berust op een even wicht waarbij de tegenstanders elkaar vrees trachten in te boezemen. Brandt haalde de jongste rede van president Kennedy aan, waarin deze verklaarde, dat de vrede alleen kan worden gehandhaafd in samenwerking met de Sovjet-Unie. Volgens burge meester Brandt is ook de oplossing van het Duitse vraagstuk alleen mogelijk op basis van overeenkomsten met de Westerse geallieerden en met de Sov- let-Unie. De Westduitse vice kanselier, Lud wig Erhard deed tijdens de bijeen komst een beroep op de Sovjet-Unie de wereld een voorbeeld te geven, waardoor de weg kan worden geëf fend naar een duurzame vrede en waar bij aan de Oostduitsers het recht op zelfbeschikking zal worden gegeven. Gistermorgen vroeg is volgens het Oostduitse persbureau ADN op het ge bouw van het ministerie van handel in Oost-Berlijn een aanslag gepleegd. Volgens de mededeling van ADN zijn de daders van de aanslag uit West- Berlijn afkomstige „revanchistische bandieten". De explosie richtte schade aan. Tezelfdertijd werden andere bom aanslagen door de waakzaamheid van de Berlijnse bevolking verijdeld, zo gaat ADN verder. Op de Westduitse politiepost bij de Brandenburger poort, die slechts enkele honderden meters van het ministerie verwijderd is, werd niets van de aanslag gemerkt. om Joop Legerstee uit Arnhem denkt het anders te doen: er kunnen dit jaar drie honderd jongens meedoen aan de „Tour der VN", die voor jongens van 14 tot 17 jaar openstaat en 29 juli start, en aan de „Tour de Frats" voor de ne gen tot viertienjarigen, die 12 augus tus begint. De belangstelling voor de vakantie fietstochten, waarmee Oom Joop Le gerstee in 1950 begon, groeit nog steeds. Aanvankelijk gingen er maar 150 jongens mee in de tour. Deze kna pen kwamen vrijwel allemaal uit Arn hem. Na vier jaar werden het twee kochten en meldden zich meer deel nemers, ook van buiten Arnhem aan. Vorig jaar konden er 240 jongens meedoen en dit jaar staat de inschrij ving open voor 300 fietsers. Nog steeds is de organisatie van beide tours onveranderd. Onderne mingen adopteren een ploeg „ren ners" die in shirts met merk- of fir manaam worden gestoken. In elke startplaats zullen beroemdheden uit de sport- en radiowereld aan de streep staan om het startsein te geven. Aan elke finish wacht een tourmiss om de winnaar te omhelzen als beloning voor zijn prestatie. Allen krijgen de hoofdprijs: een prachtige vakantie. Strijd is er wel, maar de gele trui kan niet alleen door fietsprestaties worden verdiend, maar ook door kameraadschap. Vrij- STUTTGART, 18 juni (DPA, -D. riTdTorgaS- Westduitse generaal Johan Adolf Graf Saües 0nder hen ;s 00k de tourdok- Kielmansegg zal In juli de huidige op perbevelhebber van de landstrijdkrach ten van de NAVO in midden-Europa, generaal Speidel, aflossen. De 57 jaar oude generaal is sedert twee jaar commandant van een pant serdivisie in Sigmaringen. Hij werkte drie jaar op het hoofdkwartier van de NAVO in Parijs. Zijn nieuwe functie houdt een bevordering in van generaal met twee sterren tot generaal met vier sterren. Oudere generaals kwa men niet voor de functie in aanmer king omdat generaals in West-Duits- land gewoonlijk op hun zestigste jaar met pensioen gaan. Generaal Speidel is echter 66 jaar. ARNHEM, 18 juni. Nederland heeft er een nieuwtje bij: een vracht autocarrosserie uit polyesterhars. De ze carrosserie is het resultaat van ruim een jaar samenwerking tussen de NV Silenka AKU Pittsburgh Arnhem, Zijl stra's Carrosseriebedrijf in Zuidbroek (Gr.) en de N.V. Chemische Industrie Synres. Als voordelen boven de conventione le grondstoffen zoals hout, ijzer en alu minium worden genoemd dat het ma teriaal licht in gewicht is, bestand te gen verweringsinvloeden, tegen zeer vele chemicaliën en tegen vermoeid heid. Het heeft een uitstekend isole rend vermogen, uitgebreide mogelijk heden tot rationele vormgeving en het kan snel en op eenvoudige wijze wor den gerepareerd. Ook kan het in elke gewenste kleur worden gemaakt zodat schilder- en spuitwerk niet meer nodig is; het onderhoud is vrijwel te ver waarlozen. Bovendien wordt de op- bouwtijd van een nieuwe carrosserie door het gebruik van bouwelementen tot een minimum teruggebracht. ter, die ervoor zorgt, dat de renners geen overdreven prestaties leveren en dat de schaafwonden opvallend wor den verbonden. gedaan, is nu overgenomen door een unieke machine, de „dieplepelbag- ger", een vinding van ir. E. Vinke. Op een waterdichte ponton monteer de deze een motor en een goed wend bare hydraulische arm, die de schep- bak draagt. Het voordeel van deze ponton is dat de baggermachine met het hoge en lage getij meegaat en dus niet telkens behoeft te worden ver sleept. Tijdens het baggeren trekt de machine zichzelf over de slibmassa voort aan een draad die door middel van een anker in de klei is vastgezet. De arm graaft intussen een lijnrechte geul en werpt vijf meter opzij met vijfhonderd liter grote slibhappen een hoge rug. Op het einde van elke regel keert de machine zich zelf om door met de schep op de grond te duwen de ponton half op te tillen en ver volgens van zijn zwenkmogelijkheid gebruik makend een halve slag te draaien. Op dezelfde manier kan de „robot" zichzelf op een auto laden! Zodra de graafmachine zijn juiste koers weer heeft gevonden, trekt hij zich zelf weer naa- het einde toe. Vijf maal zo snel dan ooit een mensen hand zou kunnen doen werkt de robot in de weerbarstige slib. Met tiental len zijn de robots nu bezig op het „waterfront" voor de Friese kust; zodra de winter voorbij was, rukte het leger op naar zee om land te win nen. De aanleg van de Nederlandse Spoorwegen begon in de jaren dertig der vorige eeuw - en het was de kloeke energie van ko ning Willem 1, die het tempo van de toekomst bepaalde." Aldus prof. dr. L. G. Verberne in zijn „Geschiedenis van Nederland". Wel, al had de Spoorwegcommissie - Falck in 1836 geconstateerd, dat er in Nederland niet gesproken mocht worden ran ,,de bovenmatige drift voor ijzeren spoorwegen", toch kwamen er tot 1860 bijna honderd concessie-aanvra gen bij de regering binnen. De moeilijkheden waren echter niet ge ring; de welvaart stond op een laag peil en juist in die streken waar de wel vaart nog het best was, maakte de bodemgesteldheid de aanleg uiterst kostbaar. Ook spraken de militaire autoriteiten een woordje mee. Kort om, het bleef sukkelen, zo wordt door Jonkers Nieboer in zijn „Geschiede nis der Ned. Spoorwegen" (1907) ge constateerd, totdat het ministerie- Godefrov de zaak energiek aanpakte en 18 augustus 1860 een wet m het Staatsblad bracht, waarbij werd be paald dat negen spoorlijnen zouden worden aangelegd, vormende een noorder- en een zuidernet met Arn hem als punt van Tilburg. Tot deze drie lijnen behoorden o.a. Maastricht - Roermond - Venlo - Eindhoven - Tilburg - Breda - Roo sendaal - Bergen op Zoom - Goes - Middelburg - Vlissingen; Utrecht - Den Bosch - Boxtel en Rotterdam Dordrecht - Moerdijk - Breda. De gezamenlijke kosten werden ge raamd op 100 miljoen, waarvan de regering, rekenende op de Oostindl- sche baten elk jaar ƒ10 miljoen op de begroting zou brengen. Al dem spoorwegen waren pas in 1878 voltooid. Het eerste traject Til burg - Breda werd reeds op 5 oktober 1863 geopend. Deze lijn viert dus dit jaar haar eeuwfeest. Intussen had de „Spoorwegmaat schappij Antwerpen-Rotterdam" (met zetel te Brussel) reeds in 1855 in Breda een station gebouwd, dat in de dienst voorzag voor de lijn Breda - Roosendaal en sedert 3 mei van dat zelfde jaar in exploitatie. Het ge deelte Roosendaal - Esschen - Ant werpen, werd al van 23 juni 1854 af bereden. Dit voormalige stationsge bouw is thans nog in gebruik als viervoudige dienstwoning en staat aan de zuidkant van ae spoorweg, circa 250 meter ten westen van de spoorbrug over de Mark. De spoorweg Breda - Tilburg werd 17 december 1861 aanbesteed en on geveer een maand nadien begon de aannemer J. v. d. Griendt uit Den Bosch met de uitvoering van het werk. De aanbesteding voor de bouw van een nieuw station in de Baronie-stad kon pas 3 september 1863 gebeuren; de Haagse aannemer F. H. v. Malsen kreeg het werk toegewezen en slaag de erin het gebouw in het najaar van 1864 op te leveren. Tot 1890 heeft Tilburg zich tevreden moeten stellen met een stationsge bouw dat eigenlijk die naam niet ver diende. Na herhaalde verzoekschrif ten van de Kamer van Koophandel is toen pas de nodige accommodatie tot stand gekomen. Vorig jaar is de afbraak van dit circa 75 jaar oude cavalje een feit geworden, om (in 1964) plaats te maken voor het meest moderne stationsgebouw in ons land. Er worden op dit ogenblik tussen de autoriteiten in Tilburg en Breda besprekingen gevoerd over de vraag of het eeuwfeest luisterrijk zal wor den gevierd. n Deventer wordt behoefte gevoeld aan een Rode Kruiscentrum. De medische diensten van de afde lingen Diepenveen-Deventer en de charitatieve diensten zijn op verschil lende plaatsen gehuisvest en vooral de medische diensten kampen met een groot ruimtegebrek. Uit deze nood werd de idee geboren één centrum te stichten, waar al het werk van het Rode Kruis kan worden verricht. Het centrum zal dicht bij de beide ziekenhuizen komen, waardoor de mo gelijkheid van een efficiënte exploita tie nog wordt vergroot. In het cen trum wordt tevens opgenomen een sociëteit voor lichamelijk gehandicap ten, die ook als sportzaal voor hen is te gebruiken. Maar het niet gesubsidieerde Ro de Kruis komt een ton te kort. En deze ton wil men bij elkaar krijgen met een bliksemactie in Deventer en verre omgeving op vrijdagavond 30 augustus en zaterdag 31 augustus. Er heeft zich een actiecomité ge vormd uit de burgerij en er is een erecomité samengesteld waarin behal ve de commissarissen van de Koningin van de provincies Overijssel en Gel derland ook de burgemeester van ge meenten gelegen in het verzorgings gebied van de Deventer ziekenhuizen, zitting hebben. Niet minder dan 40.000 gezinnen zul len moeten worden bewerkt en het comité verwacht daartoe uit de streek 250 elftallen van medewerkers (sters) uit de sportverenigingen te krijgen. Een verloting ligt niet in de bedoe ling. Dinsdag wordt een bijeenkomst gehouden in de Deventer Schouwburg waar iedereen welkom is die op een of andere wijze wil medewerken, of geïnteresseerd is in de plannen, die daar worden ontvouwen. (Advertentie) (Advertentie) JERUSALEM, 18 juni (UPI) De Israëlische meerderheidspartij „Mapai" heeft gisteren besloten om de huidige minister van financiën, Levi Ashkol, aan te wijzen als opvolger van de afgetre den eerste minister David Ben Goerion. Men verwacht dat de „Mapai" zeer spoedig de 68-jarige en als gematigd bekend staande kandidaat aan presi dent Shazar zal aanbevelen. Algemeen wordt verwacht, dat president Shazar aan Ashkol zal verzoeken reeds don derdag een regering te vormen. Gisteren werd bekend, dat Ben-Goe- rion een laatste verzoek van zijn partij om zijn besluit tot aftreden te herzien had verworpen. In een brief aan de spreker van de „Knesset" (het parle ment) stemde hij er wel in toe, zijn beslissing om zich ook uit het parle ment terug te trekken te herzien. ROTTERDAM, 18 juni Mevrouw Nel Roos, directrice van de Rotterdam se dansacademie en dansschool, zal dezer dagen naar Amerika vertrekken. Zij zal als „choreographer in residence" optreden van het Jacob's Pillow Dance Festival en is tevens uitgenodigd tot het bijwonen van een „teacher course" van de choreograaf George Bal an chine. In september wordt mevrouw Roos terug verwacht. VENLO, 18 juni. „De Dag der Duitse eenheid", een vrije dag in Duitsland ter herdenking van de op stand die tien jaar geleden in Oost- Duitsland uitbrak, heeft gisteren ver moedelijk een record aantal Duitsera naar Noord-Limburg gebracht. Vele bordjes „Spargel" wezen bij de boer derijen de weg naar de velden met as perges, die gretig aftrek vonden. Bij de grensovergangen was het zo druk dat de marechaussee om ver sterking van de Venlose verkeerspoli tie moest vragen. In de stad werd het verkeerd belemmerd door de vele geparkeerde auto's. Men schat het aan tal vreemdelingen dat de levensmid delenwinkels en dergelijke bezocht op 100.000. Bij de grensovergang Keulse Barrière te Venlo vormde zich een ki lometerslange file van Duitse automo bilisten, die Nederland binnen wilden. De drukte nam echter een recordom- vang aan bij de terugkeer rond zes uur, waarbij het verkeer langdurige vertraging opliep. Op de rijksweg Ven- lo-Nijmegen bij Arcen, waar een grensovergang naar het Duitse Stralen is, lag het verkeer een uur lang vrij wel stil als gevolg van het enorme aantal auto's In beide richtingen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 7