Van der Touw kampioen Schuuring en Den Hartog Maken het Jaap Oudkerk op achtervolging zeer lastig 1 Gasten op het feest Bert Schierbeek schrijft voor het toneel EEN GROOT DOOD DIER Groots opgezette voorstelling zonder overtuigingskracht Décor van Karei Appel Monteux dirigeert eindelijk Wagner in Nederland Wijzigingen in agenda van Holland Festival Ook Britten sparen nu sigare band Nederlands verzamelalbum in het Engels bewerkt NA ENERVERENDE SPRINTS TEGEN DE „ONVERSLAANBARE" DE GRAAF Atletiekploeg tegen de Noren Tilly v. d. Zwaard een klasse apart Ook tweede Goese vluchteling gepakt i Zilker militair na ongeval overleden Jules Royaards Luxemburgse ronde voor Belg Molenaers Nederlanders ex aequo op de tweede plaats Westduitse kiesheid jegens Israëliërs Bierman wint FD-race op Steinhuder meer Maris en Van Eysden dichter bijWimbledon' Evade Jong en Jenny Ridderhof kloppen het Zwitserse team met 3-0 Stremmingen op Maas en Julianakanaal DINSDAG 18 JUNI 1963 PAGINA 9 Anti climax „Eindelijk" Om centimeters 0p 400 meter in het Duitse Frechen WÊiÈÈÈm j Bij de finish bedroeg het verschil toch niet meer dan twintig meter. Niet voor mets stond Oudkerk erop met Schuuring de ere-ronde te rijden, broederlijk met de armen over elaaars schouders. Den Hartog veroverde de derde plaats door Pieterse, waar ook Schuuring niet de minste moeite mee had gehad, te klop pen. BBUB Uevig schuddend en slingerend blijft hier Van der Touw in zijn eerste finalerit tegen De Graaf de „gedoodverfde" kampioen vóór. Na hem ook in de tweede fit verslagen te hebben kon Van der Touw zich amateur-sprintkampioen van Nederland noemen. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 18 juni Het was een finale zoals men in lange tijd niet meer had gezien op het cement van het Olym pisch Stadion. De gedoodverfde amateur- sprintkampioen Aad de Graaf tegen de „eeuwige tweede" Piet van der Touw. Strijdmakkers op vele banen in Europa, Vooral ook in Oost-Berlijn; eikaars groot ste vijanden gisteravond in de wedstrij den om de Nederlandse sprinttitel. Het heeft gevlamd. Het publiek, niet zo tal- rijk wegens het naargeestige weer, bracht staande zijn applaus. Piet van der Touw toonde zijn breedste glimlach. Want.... hij had gewonnen! Hij had af gerekend met de mythe dat De Graaf »n Nederland op de sprint onverslaanbaar ^vas. De kampioenstrui 1963 was voor hem, Van der Trouw. Daarmee ope nen zich voor de drieëntwintigjarige Ha genaar mooie perspectieven. Men had de wenkbrauwen opgetrok ken en hier en daar werd zelfs spottend geltfchen toen Van der Trouw in de eer ste rit van de finale De Graaf tot een i.sur place" dwong. Was dat niet wat °verdreven? Zo overtuigend had Van der Trouw zich toch niet in die finale gereden. Er was tegen de fanatieke Koel zelfs een derde, beslissende rit hodig geweest. Koel had het namelijk gepresteerd in de eerste rit in een sprint van bijna een volle ronde Van der Touw voor te blijven. Maar Van der Trouw Wist wat hij deed in deze finale. Hoog, aan het begin van de, eerste bocht bleef bij staan Een, twee, drie, vier minu ten lang. Dat werd interessant. De Graaf Werd zirihtbaar nerveus. Met de grootste inoeite bleef hij overeind. De klok draai de door. Er klonk applaus, fotografen blitsten. Van der Touw bleef onver stoorbaar. Tien, elf, twaalf minuten. Even lette hij niet op en afgelopen was bet. Maar toch, hoe had De Graaf ge- Jwoegd. Hoe moeilijk had hu het ge- bad. Zo dat zich niet wreken? Bij de •.marathon" zette De Graaf de sprint kan, maar op de tweehonderd meter- JÜn viel hi) onverwacht terug. Toen spo ten ze weer vooruit; maar Van der Touw had de zekerheid: de Graaf was »>op". Schuddend bleef hij hem voor. In de twee beslissende rit bewees Van der Touw ook zijn klasse in de Pure sprint. In de bocht voor het laat ste rechte stuk had hij reeds gewon nen. Even scheen zijn greep naar de macht wat te overhaast maar wild Schuddend ging hij met een lengte voor de toen onttroonde De Graaf over de streep. Voor Van der Touw was de krans en voor hem klonk het volks lied. „Eindelijk", zei hij met een zucht. Pel, heel fel was ook de strijd bij de •mateurs op de aahtervolging. Jaap Oud. kerk prolongeerde er zijn titel. Niet ver gassend, maay wel knap. Vooral gezien *te vinnige tegenstand van Den Hartog nota bene een nieuweling op dit num mer en Schuuring. In de halve finale 3°eg Arie den Hartog de kampioen steeds yLuxemburg, is juni De Belg ïvo Molenaers heeft de Ronde van mixemburg voor beroepsrenners ge- Wonnen. De laatste etappe Diekircn- rtS(m (177 km) werd een overwin- mng voor de Italidan Baffi, die de ®print van het bijna voltallige peloton «jon. Jo de Roo werd derde. De andere .Nederlanders zaten in het peloton. In rif eindstand staan Van der Borgh, Gel- effmans en De Ro° ex aequo met nog en grote groep op de tweede plaats. Les DIABLERETS De Zwitser 'i*mi won gisteren de vijfde en lang- 1-® etappe van de Ronde van Zwitser- DiJl'i over 237 km van Intra naar Les vWMerets. In het algemeen klassement dfikeM je Italiaan Fezzardi de lei- Vol?' e eerste Nederlander is Van der en op de dertiende plaats. weer op. Hij gunde hem geen rust, ook toen hij zelf tenslotte dertig meter ach ter lag. De tijden 5.05.6 voor Oudkerk en 5.09.5 voor Den Hartog liegen er net om. Maar nog meer dan dëze halve finale vergde de eindstrijd van Oudkerk. De baan was toen nog veel stroever ge worden. Oudkerk, bekend om zijn snelle start nam in de tweede ronde reeds tien meter. Maar zijn door hemzelf op de baan gecoachte, vriend Schuuring vocht terug. Fel en krachtig streden zij om meters, later zelfs om de centi meter. Drie ronden voor het einde won de souplesse het van de kracht. Oud kerk nam een definitieve voorsprong. DEN HAAG, 18 juni De Neder landse heren atletiekploeg, die woens dag 26 en donderdag 27 juni in Oslo tegen Noorwegen uitkomt, is als volgt samengesteld: 100 meter: Smit, AVG 26; Luitjes, Trekvogels; 200 m.: Noordenbos, Mi nerva en Smit; 400 m.: Van Herpen, Rapiditas en Noordenbos; 800 m.: Van Uden, AVS en Koppelaar, AAC; 5000 m.: Delnoye, Kimbira en Scheyen, Uni- tas; 10.000 m.: Clement, FIT en Roe- lofs, HAC; 3000 m. steeple:Cujé, Dyna mo en Ahrends, Athleta; 110 m. hor den: Kamerbeek, PSV en Nederhand, ALO; 400 m. horden; Stevens, Union en Van 't Zant, Quick; Verspringen: De Winter, AAC en Evers, AV 55: Hoog springen: Van Kleeff, DOS en Van Broekhoven, Diomedon; Hinkstap: Evers AV 55 en Kant, V en L; Polshoog: Wijsen, Kimbira en Mieremet, AAC; Speer: Van de Heijden, AAC en Olof- sen, Hollandia. Discus: Keuze uit Koch, PP. Timme, Kimbira en Schrieken, AAC. Kogel: keuze uit Van der Kruk, AV 34, Schrieken en Timme. Kogel- slingeren: Schoenmaker, LDA en Swin- kels, PSV. 4 x 100 m.Smit, Marius Bos, V en L, Luitjes en Noordenbos. 4 x 100 m.: Kalkman, Trekvogels, Van Herpen, Marius Bos en Van Uden. Voor de jaarlijkse vijf- en tienkamp wedstrijd Nederland, Engeland, België die dit weekeinde in Vlaardingen op het sportpark de „Vijf Sluizen" wordt ge houden, bestaat de Nederlandse afvaar diging uit de henen Eef Kamerbeek, PSV, Jelle Doornbosch, Haarlem, Jan van Heek, Holland en Hubert van Lies- hout, ALO. Op de vijfkamp bil de da mes komen uit: Liberta Lansik, Mem phis, Marijke Thomas, DEM en Paula Weisseher-van de Wegen. Een anti-climax op deze wieleravond, waarop vele lekke banden het ritme ver stoorden, vormde de strijd over een uur van de prof stayers. Het werd een tamme aangelegenheid, waarin Ma- rinus in de eerste tien minuten even voor wat vuurwerk zorgde door de eerste piaats te veroveren. De rest van de tijd deden de renners ronde op ronde een voudig hun plicht door achter hun gang makers te blijven. Alleen Stakenburg trok d.e aandacht door de vele malen dat hij gelapt werd. Hij werd door de jury uit de strijd gehaald. Maxinus dacht zich ondertussen reeds in de rood-wit- blauwe trui, maar daarin is de talent volle Amsterdammer bedrogen uitgeko men. Een kwartier voor het einde dwong nummer twee Koch hem namelijk voorbij Captein, waarna Koch zelf het initiatief overnam en zich eerst na de leidersplaats reed om vervolgens Post een „lap" te geven. - Dat deze al zijn beloften gisteravond, na amper van een val hersteld te zijn, niet waar kon maken was iedereen reeds na een half uur duidelijk. Stampend en slingerend had hij de grootste moeite aan de rol van VandenBossche te blijven. Marinus waagde in de laatste ronden nog een schuchtere poging om Koch te benade ren, maar dat bleek nodeloze krachts verspilling. De Utrechter gaf zijn kam pioenschap niet prjjs. De achtervolging amateurs. 4 km: Eerste rit: 1. Oudkerk 5.05.6, 2. Den Hartog 5.09.5. Tweede rit: Schuuring 5.11.2, 2. Pieterse 5.15.1. Om de derde plaats: 1. Den Hartog 5.14.5, 2. Pieter se 5.20.4. Finale: 1. Oudkerk 5.08.4, 2. Schuuring 5.10.3. Sprint amateurs, Eerste manche: le rit: 1. De Graaf 13.8, 2. Nolten. 2e rit: 1. De Graaf 13, 2. Nolten. Tweede manche, le rit: 1. Van der Touw 13, 2. Koel. 2e rit: 1. Koel 12.9. 2. Van der Touw. 3e rit: 1. Van der Touw 12.7. 2. Koel. Om de derde en vierde plaats, le rit: 1. Koel 13.1, 2. Nolten. 2e rit: 1. Nol ten 13. 2. Koel. 3e rit: 1. Koel 13. 1. Nolten. Finale: Eerste rit: 1. Van der Touw 12.2 sec., 2. De Graaf. 2e rit: 1. Van der Touw 13.-, 2. De Graaf. Profstayers: 1. Koch (achter Pelsen) in 1 uur 82.375 km; 2. Marinus (achter Wiersma) op 100 m.; 3. Captein (achter Van Roey) op 1030 m.; 4. Post (ach ter Vanden Bosch) op 2001 m. FRECHEN, 18 juni Op internatio nale atletiekwedstrijden heeft Tilly van der Zwaard gisteren in het Duitse Frechen de 400 meter dames gewon nen. De Aalsmeerse atlete kwam op de door de regen zacht geworden haan tot een tijd van 51,6 seconden. Zij bleef al haar concurrenten ruim voor. De Duitse Maisack werd in 56.8 sec tweede. Eef Kamerbeek werd op de 110 meter horden derde achter de Fransman Du- riez en de Duitser Willimezik. Harry Jansen moest op de 800 meter genoegen nemen met de zesde plaats. De wed strijd werd gewonnen door de Japanner Morimoto. De beste herenprestatie werd gele verd door de 29-jarige Helmut Jans, die op de 400 meter horden met 51.2 sec., de snelste Europese tijd van dit seizoen noteerde. RENDSBURG, West-Duitsland, 18 juni (UPI) Ruim een dozijn Isra ëlische officieren en soldaten die in het Westduitse legergarnizoen in Rendsburg, een militaire opleiding genieten, moesten gisteren in aller ijl elders worden gebracht, in ver band met het bezoek van deskundi gen van het Egyptische ministerie van defensie aan het garnizoen. Welingelichte zegslieden verklaar den dat de Israëliërs worden opge leid in het gebruik van Amerikaan se luchtafweerwapens. Om te vermijden dat de Israëliërs en de Egyptenaren oog in oog zou den komen te staan, nodigde de re gering van Sleeswijk-Holstein de Israëlische militairen uit voor een bustocht je naar de industriële ge bieden ten noorden van het land, al dus de kringen. Real Madrid is uitgeschakeld in de halve finale van de strijd om de Spaan se voetbalbeker. Zaragozza kwam door een beter doelgemiddelde in de finale tegen de winnaar van de ontmoeting 1 Barcelona—Valencia. VLISSINGEN, 18 juni Een jongen uit Goes, die 18 mei werd gearresteerd als verdacht van medeplichtigheid aan een reeks diefstallen in Zeeland en die vlak voor Pinksteren op de stoep van het Middelburgse ziekenhuis aan zijn bewakers wist te ontsnappen, is op het plein voor het Antwerpse centraalsta tion gepakt. Samenwerking van Neder landse en Belgische politie en de in schakeling van Interpol leidde tot zijn aanhouding. Rechercheurs van de ge rechtelijke politie in Antwerpen herken den hem van politiefoto's; zijn aanhou ding verliep snel en geruisloos. Sinds zijn ontsnapping in Middelburg heeft de jonge vluchteling zich zowel in Antwerpen als in Brussel opgehou den. Met zijn aanhouding zijn thans de beide ontsnapte gebroeders uit Goes weer ingesloten. Zoals bekend werd de andere die in de nacht van de eerste op de tweede Pinksterdag uit het groepsbureau van de rijkspolitie te Ka- pelle ontsnapte, reeds dinsdags na Pinksteren aangehouden in een eenzaam gelegen huisje in de Mariapolder op Noord-Beveland. Frans Vorstman en Nell Koppen in „Een groot dood dier" tegen het décor van Karei Appel. HILVERSUM, 17 juni „Een groot dood dier" van Bert Schierbeek heeft vanavond ln thea ter Gooiland zijn allereerste opvoe ring beleefd. Er was van 'n grootscheep se opzet sprake, al zou het alleen maar wezen door het stunt-effect van de aankondiging, dat Karei Appel de decors maakte. Kees van Iersel, die de regie voerde, heeft men bovendien allang leren kennen als een durver, die veel kan; het werd in het afgelopen seizoen bevestigd door het succes van de toneelgroep Studio, die hij nu leidt, en waarmee hij ook deze voorstelling gemaakt heeft. Toch was dit alles niet voldoende om aan te tonen, dat Bert Schierbeek nn ook toneel ge schreven heeft. Sinds in de winter van 1950 Adamovs „L'Invasion" in Parijs in première is gegaan is er op het toneel wel het een en ander te zien geweest, dat niet op directe redelijke verstaanbaarheid afge stemd was. Dat Schierbeek niet een ver haal tevoorschijn brengt, waarin alia onderdelen in een logisch verband ge rangschikt zijn, kan het bezwaar niet wezen. De suggesties, die hij beoogt, bljjken evenwel mager van proporties. Zij hebben geen adem en er ontstaat geen actie, die de toeschouwer in zich zelf kan waarnemen. Ionesco heeft in een van zijn stuk ken een lijk opgevoerd, dat groeit en STEINHUDE, 18 juni De Amster damse FD-zeiler Bierman heeft gisteren een internationale Flying Dutchman wedstrijd die dit weekeinde op het Steinhuder meer is gehouden, gewon nen. De Nederlande zeiler bleef in de vier races met zijn puntenaantal ruim voor op de Duiters Kofeld en Klopsch. AMSTERDAM, 17 juni Met ont wapenende geestigheid en haast onvoor- sielbare vitaliteit heeft 's werelds oud ste dirigent Pierre Monteux, die 88 jaar is, vanmiddag op een perscon ferentie verteld waarom hij in het Hol land-Festival het Concertgebouworkest in Amsterdam (29 juni) en Schevenin- gen (1 juli) juist met een Wagner pro gramma komt dirigeren. „Dat heeft men mij nog niet zien doen en ik wilde zo graag. Men ziet mij als de dirigent van de moderne Fransen, van Ravel en De bussy, maar ik hou ook van Wagner," zei Monteux. Hij kwam net pit Salzburg, waar hij het London Symphony Orchestra geleid heeft naar Nederland, „ons twee de vaderland", zei mevrouw Monteux, die haar man in humor evenaart. In de agenda van het Holland Festi val zjjn noodgedwongen enige wijzigin gen aangebracht in de bezetting van dirigenten, solisten of programma. De Russische cellist Mstislav Rostro- povich, die tijdens het Kurhausconcert van 5 juli de continentale première zou verzorgen van Benjamin Brittens sym- phonie voor cello en orkest onder lei ding van de componist is door een hartaanval verhinderd naar ons land te komen. In zijn plaats zal nu optreden de Amerikaan Maicolm Frager in het vierde piano-concert van Beethoven. De concerten in de Amsterdamse Noorder- kerk, waarbij Rostropovich de zes solo suites van Bach zou vertolken, zijn af- -«zegd en uitgesteld tot 1964. Dirigent Paul Sacher, die reeds in ons land vertoefde in verband met de voorbereidingen van Frank Martins opera Monsieur de Pourceaugnac, is ziek geworden en gaat op doktersad vies in Zwitserland een rustkuur hou den. Martin, die reeds zelf de première van 15 juni dirigeerde, zal ook de uit voeringen van 18 en 21 juni leiden. Het Nederlands Kamerorkest zal tijdens zjjn concerten van 19 en 20 juni te Scheveningen en Amsterdam, als plaatsvervanger van Paul Sacher, de Pierre Monteux met zijn vrouw. 26-jarige Amerikaanse dirigent David Zinman (leerling van Pierre Monteux) aan de lessenaar zien staan. De geruchten over het wegbljjven van Herbert von Karajan, dirigent van de Berliner Philharmoniker, worden door de leiding van het Holland Festival ten stelligste ontkend: hij wordt hier met zijn musici op 24 juni verwacht, om 26 en 27 juni in het Kurhaus en het Concert gebouw te concerteren. In tegenstelling tot de mededeling in de Festivalgids zal het concert met „Muziek rond 1813" in het kader van de viering van het 150-jarig bestaan van het Koninkrijk, op 4 juli in de Oude Kerk te Scheveningen (en niet in de Treveszaal te Den Haag) worden gege ven. groeit totdat het als een luchtballon op stijgt. De twee ljjken van Bert Schier beek bljjven twee lijken, een verstren gelde constructie van zeewier en wrak hout, waarmee gezeuld en waarover gepraat wordt. De reden, die twee jon gens en drie meisjes er toe brengt het dode tweetal te verstoppen en te koes teren krijgt niet een dwingende inhoud, die voor de toeschouwer herkenbaar is als de verbeelding van een eigen erva ring, noch van een ervaringswjjze die men bij anderen waargenomen heeft en derhalve als menselijk- herkenbaar kan zien. Door hun kleding waren de jon gens en meisjes herkenbaar als „heden daagse jeugd". Hun gedragingen droegen daar weinig toe bij, hun poëtiserend taalgebruik nog minder het herinner de enigszins aan de lekenspelen van tus sen de beide oorlogen en verwoordde dan ook weinig meer dan wat algemeen heden. Het gezoek van de politieagen ten. die geneigd bleken iedereen te ar resteren, aangezet door een rood flik kerlicht en een luidsprekerstem, die aankondigde dat „de jacht geopend" was, werd door de veelvuldige herha lingen- zonder noemenswaardige varia ties op de duur enigszins irritant. Frisch bereikte in „Biedermann und die Brand- stifter" met zijn koor van brandweerman nen althans een aanmerkelijk gelukki ger effect. In feite wreekte zich hier, dat de diefstal van de beide lijken zo weinig betekende; het onophoudelijk zoeken naar de dieven kreeg ook hier door geen werkelijk zinnige betekenis. In Becketts „Gelukkige Dagen" heeft men kunnen ervaren, hoe met niets dan met alledaagse herinnerin gen een aangrijpende vrouwenfiguur opgebouwd kan worden, die zich staan de houdt aan het laatste restantje liefde. Schierbeek heeft zijn „vrouw Marie" een soort krankzinnigheid toe bedacht, waarin di herinneringen een extra effect krijgen. HJj is er verder mee van de realiteit van de inner lijke, niet van de uiterlijke geraakt dan voor het effect goed was. Opmer kelijk was, dat er in een gesprek met haar vroegere man, de professor, een enkel raak fragment optrad, maar dat was in feite realistisch, gewoon- menselijk. Doorzichtige suggestiviteit ontstond ook in de scène, waarin de professor samen met de piscoloog naar haar hallucinerende herinneringen luistert en telkens voorspelt, wat zij nu zal zeggen. Hier begon even de drie-dimensionaliteit te groeien, die men verder ai te veel miste. In het algemeen kan men zeggen, dat er voortdurend een grote afstand aanwe zig bleef tussen wat men zag en wat de figuren geacht werden te verbeel den: het zichtbare kreeg door de teksten geen innerlijke spanning. Het grote do de dier bleef ook figuurlijk onzichtbaar. Het geheel wekte de indruk van een niet nauwgezet genoeg uitgewerkte con structie of van intuïtieve inspiratie, die niet ambachtelijk was uitgewerkt, be halve van de kant van de spelers en hun regisseur. Het decor met de signa tuur van Karei Appel was best. Er werd met een zeer grote toewijding knap gespeeld, door Nell Koppen (Ma rie) zelfs mooi genuanceerd. door Frans Vorstman 'de professor) met een opmerkelijke gevoeligheid, door Wim van den Brink (piscoloog) op een voor zichtige manier amusant en door de beide koren zo tekenend mogelijk. Voor al voor de grote kundigheid, die men in deze sector waarnam, moet de waardering, die uit het langdurige ap plaus sprak, zeer groot geweest zijn. RUTTEN. LONDEN, 18 juni (UPI) Het Brit se blad ,.The Guardian" schreef giste ren, dat het sparen van sigarebandjes, een liefhebberij die in Amerika en op het vasteland van Europa allang po pulair is, nu ook in Engeland vaste voet begint te krijgen. Wat ook de in vloed moge zijn geweest van de anti rook-campagne die de laatste ander half jaar in Engeland is gevoerd, vast staat dat het verbruik van sigaren er sterk is toegenomen. De prijzen varië ren van ongeveer f 3,80 per stuk voor de Havanna's tot f 2.25 de tien voor de miniatuur-sigaartjes van Britse make lij. Sinds kort verschijnen er ook steeds meer Nederlandse sigaremerken op de Engelse markt. Vorig jaar werden in Engeland 28 miljoen Nederlandse siga ren verkocht, tegen 19 miljoen in 1961. Enkele maanden geleden heeft een Britse sigarettenfabrikant de helft van de aandelen gekocht in een leidende Nederlandse sigarenfabriek. Een Britse fabrikant is er onlangs toe overgegaan een Engelse verta ling uit te geven van een album, voor sigarebandjes, dat al eerder in LONDEN, 18 juni Willem Maris en Piet van Eysden hebben gisteren bei den hun eerste wedstrijd in het kwalifi catie-toernooi voor de Wimbledon ten- nis-kampioenschappen gewonnen. Ma- ris zegevierde in drie sets over Rahim uit Pakistan (6-2, 6-3 en 6-2). Van Eysden won met 6-4, 2-6, 6-1 en 6-3 van de Zweed Halberg. Van de 64 spelers, die in het toernooi uitkomen, plaatsen acht zich voor het Wimbledontoemooi. In de eerste ronde van het dames landentoemooi, dat gisteren op de Lon- dense queens club begon behaalde het Nederlandse team een duidelijke over winning van 3-0 op Zwitserland. Eva de Jong-Duldig zegevierde met 6-1 en 6-4 over mevrouw Wavre, terwijl Jen ny Ridderhof-Seven met 8-6, 6-4 de baas bleef over mej. Bourgnon. In het dubbel versloegen de Nederlandse twee het Zwitserse duo Borgnon-Studer met 8-6, 6-4. De overige uitslagen luiden: Honga rije Denemarken 3-0, Oostenrijk Noorwegen 2-1, Verenigde Staten Italië 3-0, Zuid-Afrika Tsjechoslo- wakije 2-1, Frankrijk Duitsland 2-1, Australië België 3-0. het Nederlands was verschenen. Het i bevat een korte beschrijving van de fabriek waar de sigaren worden ge maakt. Verder bevat het boek niet minder dan 1017 plaatsen voor het inplakken van sigarebandjes. Ook zijn er nog blanco bladzijden voor het inplakken van bandjes van andere sigaremerken. De Britse fabri- kant heeft in navolging van zijn Ne- derlandse collega, de bandjes van de sigaren van zijn eigen merk op de ach terzijde van een nummer voorzien. Iedere doos sigaren bevat tenminste een genummerd bandje dat bij de verzameling voor het album behoort. Het completeren van de verzameling zal voor de Britse roker een langduri ge geschiedenis worden. Maar een vin dingrijke club van verzamelaars heeft zich al met de fabrikant in verbinding gesteld, om dubbele nummers te rui len voor die welke de verzamelaars nog niet bezitten. „The Guardian" verzucht, dat hoe wel deze methode de verzamelaars misschien kan vooruit helpen, de mi nister van Financiën wellicht nog meer hulp kan verlenen, door het verlagen van de invoerrechten op Nederlandse sigaren. Een doos van vijftig sigaren, die in Nederland zeven gulden kost, wordt nu in Engeland verkocht voor ongeveer 32 gulden. DE ZILK, 18 juni Gisteren Is op 20-jarige leeftijd overleden Paulus Bon. wonende aan de Regenvlietweg. De jongeman, die de dienstplicht ver vulde in het militaire kamp in Ede, brak enige dagen geleden in een zwem bad zjjn ruggewervel, toen een andere soldaat op hem dook. De gevolgen waren zeer ernstig. Geheel verlamd moest de jongen uit het water worden gehaald, en in het ziekenhuis worden opgenomen. Ofschoon het slachtoffer, dat binnenkort zou afzwaaien, geheel bij kennis bleef, gaven de behandelende geneesheren geen enkele hoop op beterschap. Na voorzien te zijn van de laatste H. Sacramenten is de jongeman gistermorgen tegen vier uur overleden. Het stoffelijk overschot zal woensdag in de namiddag naar De Ziik worden vervoerd, waar het zal wor den opgebaard in het ouderlijk huis. Donderdagmorgen om tien uur zal een rouwdienst worden gehouden, waarna de begrafenis met militaire eer geschiedt op het r.-k. kerkhof. De straat in Den Haag, waar de acteur Jules Royaards woont, ligt Willinkachtig in het Hol landse grijze zomerse licht. De buurt van Couperus. Achter de hoge raamkozijnen nog hogere kamers. Op het noorden. Vanuit een dunne gang loop je een sierlijke lichte ruimte in, die je onmiddellijk opneemt. Even la ter ontdek je dat handen overal in deze witheid kleine kleurrijke dingen hebben uitgestald, de bloemen van de succesvolle première van zaterdag staan her en der; ze geven een inge houden feestelijkheid aan. Een grote 17de eeuwse klok („we hebben die pas, en schrikken soms nog van de slagen") telt de middag af. Er ligt een enigszins vergeeld foto album voor ons op tafel. „Ik heb het bijna niet kunnen geloven", bekent hij lachend, „maar kjjk zelf maar hoe frappant de gelijkenis is!" Hij wijst op een foto, die boven een ingeplakte perskritiek in het album is geplaatst: 2- november 1979, „Uitkomst" van Heijermans; succes voor Georgette Hagedoorn in de rol van Jan! De foto toont zijn moeder als Jan met de Zwaan. En dan laat hij mij de foto zien, die voor de première van „Uit komst" door de Haagsche Comedle van hem in dezelfde rol werd gemaakt, een rol waarmee hij, bijzonder geluk kig. evenzeer succes heeft als zijn moeder zoveel jaar geleden; de ge lijkenis is inderdaad bijzonder opmer kelijk. Het grappige is daarbij, dat Georgette Hagedoorn nu de zwaan speelt. Het is een kwestie van door geven. In dit geval niet alléén voor het familie-album interessant. Jules Royaards, 28 jaar oud, tenger, expressief, snel sprekend, beweeglijk en spontaan, heeft de „last" van zijn naam voor eigen rekening genomen. Hij wilde eerst helemaal niet naar het toneel, ofschoon zowel zijn va der, Ben Royaards, als zijn moeder, Georgette Hagedoorn, hem eigenlijk van Kindsbeen af met de wereld van het theater vertrouwd hadden ge maakt. In de oorlog vluchtte h}j, een kind nog, met zijn ouders eerst van Antwerpen naar zuid-Frankrijk, maar kwam tenslotte in Amsterdam terecht waar hij het lyceum volgde. Een paar maanden studeerde hij geologie, maar dat was snel bekeken. Er volgde een test en de uitslag luidde: zeer geschikt voor waterbouwkundig ingenieur. On dertussen had hij slechts een keer op de planken gestaan en wel in de Leken- speigroep Martinus. waar hij mee speelde in het kerstspel van de dich ter Martinus Njjhoff. Het werd toch de toneelschool. Nu begint hij aan zijn vijfde speelsei zoen bij de Haagsche Comedie. In die tijd is er enorm veel geleerd. Zijn eerste rol kreeg hü onder Cees La- seur (De Dolleman); toen volgde de Dood' rol van schildknaap in „Saul's van Herzberger waarmee Van Dal- sum zijn toneeljublleum vierde. „En toen zat ik er een beetje tegenaan te kijken," bekent hij. „Ik moest er uit om eens wat afstand te nemen". Hij kreeg een beurs voor Amerika, hield daar lezingen over het Nederlands To neel, stak er veel op, en kwam als herboren terug. Volgden rollen in „Het proces Andersonville" onder Jan Teulings, „Richard UI" onder Mi chael Croft en toen de rol van Cara- manchel in „Don Gil met de groene broek", een rol die hjj met vaart, élan en brio op het toneel zette en v.aarvoor hij dit jaar de bronzen Louis Bouwmeester-penning ontving. En nu de rol in Heijermans „Uit komst". Een nu reeds in brede kring voortreffelijk ontvangen rol! Natuur lijk is hjj er zelf enorm blij mee en niet minder zijn vrouw, de actrice Nelleke Knegtmans. „Jonge acteurs" zo meent Jules Royaards, „moeten geduld met zichzelf hebben. Na de to neelschool denk je dat je al een heel eind bent. Maar wat weet je dan eigenlijk nog van je eigen mogelijk heden af. Dat moet je pas langzaam aan ontdekken. En als je, zoals ik, de steun krijgt van mensen als Paul Steenbergen, Bob de Lange, Frans van der Lingen om er nu eens enkelen te noemen, dan komt het moment dat je ontdekt dat er een rijping van talent is ontstaan, dan kan je ook meer geconcentreerd gaan werken en gun je je ook de tijd om de zaak uit te diepen." Hij is een bewegelijk man, Jules Royaards, ook van geest. Het zijn geen loze woorden, hu heeft over de zaak nagedacht. Hij vertaalt ook, heeft al een keer geregisseerd („Improvi satie" van Ionesco). In de strijd om het wereldkampioen schap bridge, die momenteel in St. Vincent wordt gehouden, heeft Italië de leiding tegen Frankrijk met 127-34. De V.S. hebben een voorsprong van 151-119 tegen Argentinië. MAASBRACHT, 18 juni. Op de Maas in Limburg en op het Juliana kanaal zijn gisteren grote scheepvaart opstoppingen ontstaan. Maasbracht had Is middags vijftig schepen voor de sluis liggen. Roermond veertig en in Samsbeek lagen er zelfs 250 tot 300. De stremming werd voor het grootste deel veroorzaakt door het feit, dat de schutsluis te Panheel in het kanaal Wessem-Nederweert en sluis nr. 16 in de Zuid Willemsvaart te Weert, vermoedelijk tot zaterdag, voor herstelwerkzaamheden zijn gesloten. De opvarende schepen uit de richting Mook nemen nu ln plaats van de route via Panheel, door het kanaal Wessem- Nederweert de route door het Juliana kanaal via Maasbracht en Maastricht naar de Belgische Kempen. Dit bete kent een omweg van enkele tiental]'' uren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 9