0 Documentaire over de Maas als Europese vaarweg 1 zit in Sanovite Berg en Terblijt bezit weer een schutterij Lathyrus van Soestdijk Amechtige Zebra De zilveren kaphamer voor Brabander Goed werkstuk PREMIERE IN MAASTRICHT DONDERDAG 20 JUNI 1963 PAGINA 5 BEGONNEN Enkele jeugdige leden van Berg en Terblijts „Nachtwacht". Net als elke andere rechtgeaarde Limburgse gemeente bezat Berg en Terblijt vroeger een schutterij, maar sinds 1820 was het gilde van „St. Monulfus en Gon- dulfus" ter ziele. De bevolking van dit nog echt landelijke dorp heeft de afwezigheid van een schutterij altijd als een smadelijk gemis gevoeld, maar er was niemand, die de moed op bracht het vroegere gilde weer op te richten, want een dergelijke onder neming vergt een heel kapitaal. De vereiste dosis moed bezaten wel zeven gezworen kameraden; stamgasten van het café „Het Wapen van Berg' Achter de voor schutters bijzonder karakteristieke drank: een goed glas bier, opperden zij het plan „St. Mo nulfus en Gondulfus" her op te richten. Dit besluit was gauw genomen, maar de benodigde gelden waren minder gauw bijeen. Diverse akties: een rond tocht door het dorp van een kolderieke schutterij met speelgoedgeweertjes en een skelterrace ten bate van de nieu- We schutterij, moesten er aan te pas komen. Deze laatste aktie werd een groot succes. De skelterrace leverde een nettowinst van 1200 op. Een be drag, dat op geen stukken na toerei kend is om er een heuse schutterij mee uit te rusten, maar voldoende om ermee van start te gaan. Met die start is het buiten verwach ting goed gegaan. Toen Berg en Ter blijt bemerkte, dat de zeven stamgas ten van Pol Kreutzer ernst maakten met hun schutterij-plannen, konden zij Weldra op de steun van velen rekenen. Kastelein Pol was de eerste dona teur. Zijn stunt: een weddenschap om een half jaar lang; zijn baard te laten staan, bracht vijf honderd gul den op. Kapper Tom Heynen anders de meest serieuze dorpeling bedacht een nieuwe stunt. Toen hij de winnaar van de eerste weddenschap van diens haard ontdeed, sloot hij een tweede Weddenschap af. A raison van twee honderd vijftig gulden offerde Tom Keynen zijn weelderige haardos op voor de schutterij. Zoon Lambert hanteer de de schaar en verdiende ook daar mee nog een fiks bedrag voor de «chuttert. Intussen dook een nieuwe donateur °P in de persoon van de in Berg en terblijt geboren kunstschilder Lel Molin. .Hij zou de uniformen en alle andere Ppkornende attributen belangeloos ont werpen. Bezig met dit werk ontdekte Molin, aan de hand van het zorg vuldig bewaard gebleven koningszil- yer van de oude schutterij, dat het .vroegere gilde moest hebben bestaan h 1669, het oudste jaartal, op de cnttien keizerlijke en koninklijke pla- u. Lei Molin herinnerde zich 1669 InS een hekend jaar uit de vader- andse kunstgeschiedenis; het jaar na- *vo u ^at I*® maker van de „Nacht- llit Hembrandt, overleed. Tege- fc?met deze ontdekking was het onfc- *P voor de uniformen van de nieu we schutterij gereed. En de 29 leden van het gilde van „St. Monulfus en Gondulfus5' gaan nu gekleed als de mannen van „de Nachtwacht". Zo uitgerust presenteren de schut ters van Berg en Terblijt zich zater dag, aan de vooravond van de z.g. z.g. Bronkkermis, aan de dorpsge meenschap. p 4, 5, 6 en 7 juli houdt de afde ling De Bilt, Bilthoven, Huis ter Heide en omstreken van de Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde ter gelegen heid van haar veertigjarige bestaan een jubileum tuinbouw- en tevens 27 ste nationale lathyrustentoonstelling op het terrein van de Nederlandse Spoorwegen nabij het Station Biltho ven. Op deze expositie zullen belangrijke inzendingen te bewonderen zijn, o.a. uit de tuinen van het paleis te Soest dijk, het Cantonspark te Baarn, Artis Amsterdam en van de commissaris van de koningin voor de provincie Utrecht. Het gebruik van een electronische rekenmachine ten behoeve van de wetenschap bevalt zo goed in de Utrechtse universitaire wereld, dat de Zebra (gevormd door de beginletters van: zeer eenvoudig binaire reken automaat)die sinds 1958 in dienst is, soms 24 uur per dag werkt. Vooral fysici, astronomen en chemici laten het in een pand aan de Catharijne singel gestalde „beest je" veel sloven. - De Zebra, die ongeveer duizend1 maal zo snel rekent als de gemid delde mens, begint nu wat amech tig te worden. Hij vergist zich nog wel eens met rekenen of... vertikt het eenvoudig. Er is nu een nieuw apparaat, een Electrologica X8, in bestelling. Een Nederlandse machine, die enkele hon derden malen zo snel werkt als de Zebra. In één seconde meer dan 100.000 optellingen en meer an 10.000 vermenigvuldigingen en delingen. Al les met getallen van twaalf cijfers. Nee, daar kan een mens niet tegen op. Zo'n machine met bijkomende voor-1 zieningen vraagt een investering van ongeveer een miljoen gulden. Ze laat I zich „toespreken" in ALGOL, een taal, die nauw verwant is aan de wiskundige schrijfwijze van formules. In december komt het wonder in dienst. IIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIHIIIIIIIIIII .jeugdige belangstelling' voor vaklui-in-de-dop. e Brabander H. J. M. Graau- mans uit Gilze heeft woensdag middag op het Enschedese Volkspark de zilveren kapha mer, de eerste prijs van de nationale straatmaakwedstrijd in ontvangst mo gen nemen. Hij leverde de beste pres tatie in de groep, die de vijfjarige cur sus volgens het leerlingenstelsel volg de. Tweede werd de Rotterdammer G. Nobel en derde de Amsterdammer H- Lubbers. In de groep driejarige opleiding werd K. de Jong Amsterdam eerste, F. Derksen Den Haag tweede en J. Th. Westendorp Deventer derde. De jeugdige straatmakers legden gedu rende twee dagen hun proeven van bekwaamheid af in een wedstrijd, die door de vereniging „De Nederlandse Baksteenindustrie" in samenwerking met het „Bouwcentrum" was georga niseerd. De deelnemers waren gere- cruteerd uit de beste leerlingen van de regionale opleidingen te Rotter dam, Den Haag, Amsterdam, Utrecht, Den Bosch, Deventer en Assen. Het doel van deze jaarlijkse manifestatie is belangstelling te wekken voor het aloude straatmakersambacht. In de grote tent op het Volkspark hebben de senioren in een geprepareerd zand- bed prachtige meerkleurige klinkerta pijten neergelegd. De junioren hielden zich bezig met het „aankleden" van een verkeerseiland, een verkeersge leider met zebrapad en wat daarbij hoort. Een bijzondere attractie vorm den de jeugdwedstrijden voor de En schedese scholieren, die in de tent een eenvoudig straatje mochten leggen. Tientallen kinderen grepen de kans eens een echte kaphamer te hanteren. Johan Knoeg uit Boekelo won de eer ste prijs. De tweede prijs was voor H. Beukinga van de Prins Willem- school en de derde voor H. Vrieler van de Maria Gorettischool. Woensdag 19 juni. Een historisch ogenblik. Het Conclaaf, dat de opvolger van Joannes XXIII moet kiezen is begonnen. Boven een beeld, dat televisie-kijkers zich moeten herinneren. Een rij kardinalen tijdens de plechtige openingsmis. Ven links naar rechts de kardinalen Siri, Feltin, Ciriact, Valeri en Da Silva. Daaronder links: de eedsaflegging door de kardinalen Rugambwa, Santos en Alfrink. Rechts daarvan kardinaal Bea en kardinaal Quintero worden begroet door een zuster. Links daarvan een overzicht van de St. Pieter bij de plechtige nog openbare opening en rechts kardinaal König bij het verlaten van de St. Pieter. Geheel onderaan: een grote groep kardinalen, biddend in de Paulinische kapel. Daarna werden de deuren gesloten. benadrukten dit nog eens de voorzitter van de Limburgse Scheepvaartvereni ging, de heer Louis Daenen, alsmede de commissaris van de koningin dr. F. Hou- ben. De Maas is karakteristiek voor het Limburgse land; zij is een romantische rivier, maar tegelijkertijd een stroom met een belangrijke economische bete kenis en over dit 'laatste aspect handelt de nieuwe documentaire, aldus dr. Hou- ben. Niet ten onrechte, zo vervolgde hij, want bij de stuw van Sambeek passeer den in één jaar 66.560 schepen met een lading van 31 miljoen ton en in Maas- bracht 48.580 met 21,5 miljoen ton. Wat de bevrachtingen betreft neemt het dis trict Limburg met 6 miljoen ton zelfs de eerste plaats in. Vooral de Limburgse produkten: grint en zand (10 miljoen ton per jaar), als mede kolen (3,5 miljoen ton) worden via de Maas vervoerd. Voor de betekenis van deze rivier pleit, aldus dr. Houben, de industriële bedrijvigheid op de oevers van de Maas, de aanleg van grote havens in Maastricht, Born, Maasbracht, Roer mond en Venlo. Deze betekenis zou nog in niet geringe mate kunnen toenemen, wanneer nu eens eindelijk een eeuwen oud plan: een Maas-Rij nverbinding, zou gerealiseerd worden. Arme Europe se integratie, verzuchtte dr. Houben. Tenslotte wenste hij de Limburgse Scheepvaartvereniging geluk met de documentaire. Speciale woorden van waardering richtte dr. Houben tot de makers van de film: N. V. Profilti. en de heren A. Gunn (cameraman): P. van Eekert (montage), alsmede Jan Wie gel, de produktieleider en regisseur. Nog vóór de première mocht Jan Wiegel het genoegen smaken, dat zijn twintig minuten durende film op het recente filmfestival te San Sebastian bekroond werd met de prijs van de Raad van Europa voor de beste docu mentaire. Ondanks de beperkingen, welke Jan Wiegel zich moest opleggen de op dracht luidde immers een film te ver vaardigen over de Maas als verkeersweg is hij er toch in geslaagd om een fas cinerende documentaire samen te stel len. Eén film, welke een levendig en tegelijk kleurrijk beeld geeft van de Maas als vaarweg voor het transport van de gevarieerde produkten van Lim burgse bodem. de vitaliserende vitamine E, de vitaminen van het B-complex, de essentiële eiwit-bouwstoffen, een hoog gehalte aan mineralen. Eet daarom dagelijks ENKELE SANOVIETJES VOOR UW GEZONDHEID besmeerd en/of belegd. Heerlijk! Sanovite, uit volle tarwe bereid, regelt de spijsvertering en bestrijdt "overwicht". HOGE VOEDINGSWAARDE! KERNVERS! SLECHTS 52 CT. PER PAK! (Ook zoutarm overal g verkrijgbaar.) S MAASTRICHT, 20 juni Met mede werking van de rijks-, provinciale- en gemeentelijke overheid heeft de Lim burgse Scheepvaartvereniging een boei ende en artistieke verantwoorde filmdo cumentaire over de rivier de Maas la ten samenstellen, welke gisteren in het Mabi-theater alhier haar première be leefde. Deze film zal o.a. in Nederlandse, Franse en Duitse versie in binnen- en buitenland worden vertoond en is vooral bedoeld om de aandacht van studeren de jongeren, alsmede van figuren uit de wereld van handel en nijverheid te Vestigen op de steeds toenemende be tekenis van de Maas als vaarweg. Dank gij de reeds of nog uit te voeren wer ken van Rijkswaterstaat en met name sinds de' aanleg van het Julianakanaal de opheffing van de beruchte stop van Ternaaien, ontwikkelt deze rivier sich steeds meer tot een Europese Scheepvaartweg van betekenis. Bij gelegenheid van de presentatie Van de documentaire „de Maasvaart", (Advertentie) CONCLAAF

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 5