Prinsen der Kerk begonnen met Iger Joa keuze opvo Zware taak wacht Paus nnes m voetspoor van zijn voorganger nieuwe treden Kennedy vraagt wettelijk verbod rassenscheiding openbare gelegenheden Duidelijk- zichtbare rook GEEN PA US Een zaak van aanvaarden VOTIEFMIS VAN DE HEILIGE GEEST EN REDEVOERING VAN MGR. TON DINI ff op Op schudding om 30.000 kuikens Let op een dun sliertje, dat „te laat" komt L. A. van Nifterik Indonesisch blad: Ontmoeting prins en president afgelast VERWARRING ROND SIGNALEN Wel of niet terug naar Nederland? Premies ziektekosten verzekering hoger I DONDERDAG 20 JUNI 1963 ROME, 20 juni Het conclaaf begonnen. Woensdagmiddag om *7.30 uur schreden de kardinalen processie vanuit de Zaal der Paramenten in het apostolisch Paleis door de Sala Ducale en de ®ala Regia naar de Paulinische Kapel voor een korte adoratie, ^aama zij zich onder het zingen van het Veni Creator naar de Wakbij liggende Sixtijnse Kapel Agaven, waar ieder zijn plaats Jangegeven vond door een naam bord. Eugène kardinaal Tisserant, deken van het Heilig Collegetijdens de Votiefmis van de Heilige Geest, waarmee het conclaaf geopend werd. Inspectietocht Heilige Geest Moeilijke erfenis Langs een erewacht van Zwitserse gardes in de schilderachtigedoor Michelangelo ontworpen uniformen, betreedt Giovanni Battista kardinaal Montini, naar men zegt een der meest-kanshebbende papabiles, de conclaafruimten. WASHINGTON, 20 juni (Rtr.) President Kennedy heeft aan het Congres gevraagd om de rassenscheiding in hotels, restau rants en plaatsen van vermaak of winkels bij de wet te verbieden. Het voorstel werd door de presi dent gedaan in een speciale bood-, schap aan het Congres, waarin hij vroeg om grotere waarborgen voor de uitoefening van de bur gerrechten door negers. ROME, 20 juni Een histori cus en oud-redacteur van de Os- servatore Romano schreef in het Vaticaanse blad een artikel over het rooksignaal uit het schoor steentje boven de Sixtijnse Kapel, wanneer tijdens het conclaaf na telkens twee stemmingen de stembriefjes in de Sixtina ver brand worden. Er blijft maar ver warring heersen en de schrijver geeft enigszins kribbig vreemde lingen daarvan de schuld en bovenal die artikelenschrijvers, die „nooit een voet in het Vati- Cc &n zetten, tenzij voor een haas tig en slordig bezoek". Vooral sinds Paus Joannes met zijn be grip voor pers en publiciteit zijn wij zo een beetje kind aan huis in de Citta del Vaticano, maar het blijkt, dat ook wij teveel afdreven op de stroom der legende-vorming. Het volgende diene dan als recti ficatie. ÏSrfii F?' XXIII (Van onze Romeinse correspondent) Aan het altaar zong de kardinaal- deken de oratie „Deus, qui corda fidelium", waarop de prefect der ce- femoniën, mgr. Dante, met het „Ex tra omnes" bevel gaf dat iedereen, ook de conclavisten, de kapel moes ten verlaten om het Heilig College alleen te laten. De deuren werden ge- Sloten en toen werd volgens voorschrift de constitutie over de pauskeuze voor gelezen, waarna de kardinalen de eed aflegden, die begint met de woorden: >,Wij bisschoppen, priesters en dia kenen, kardinalen der Heilige Room se Kerk beloven, verklaren en zwe ren tot op de letter en onverkort alles te onderhouden wat in de constitutie fan Pius XII en de aanvullingen van Joannes XXIII over de vacatie van de Heilige Stoel en de keuze van de Roomse Pontifex staat...". De kardinalen beloofden mede in deze *ed strikte geheimhouding en verklaar den alle invloed van de zjjde der wereld- jilke macht af te wijzen en uit te slui ten. Dan richtte de kardinaaldeken het *Voord tot de vergaderden, een laatste Aansporing om de regels precies te on derhouden en gewetensvol te stemmen, in de Sixtina werden dan toegelaten de secretaris van het conclaaf, titel- Aartsbisschop Francisco Carpino, de gouverneur van het conclaaf, mgr. Fe- derico Callori di Vignale, de maarschalk Prins Sigismondo Chigi Albani della Ro- Verse en de prelaten, die aangewezen zijn dm de wacht te betrekken bij de zes t Advertentie draaikasten (Tourniquets), de enige ver bindingen met de buitenwereld. Zij leg den de eed af. Toen trok de rij van in paarse togen, onversierde rochets en paarse schoudermantels gekleden kerk- prinsen de kapel uit en allen verspreid den zich om hun kamers op te zoeken. Nadat de klok in de Hof van St. Da- masus driemaal geluid had, gingen de acht pauselijke ceremoniemeesters door de gehele conclaaf ruimte en lieten overal het „Extra omnes" horen ten teken, dat degenen die niet binnen het afgesloten vertrek hoorden dat thans op straffe van ex-communicatie terstond moesten verlaten. Daarop begon de inspectietocht van de kardinaal-camerlengo. de drie hoof den der kardinaalsordes met de prefect der ceremoniën, de ceremoniemeesters en de architect, die de zorg had voor de afsluiting, om zich te vergewissen dat niemand achter was gebleven. Het moet nauwkeurig geschieden, zegt de constitutie. In het al weifelende licht weerklonk de harde stap der begelei dende Zwitsers, de hellebaarden lieten metaalachtige geluiden horen. De stoet trok door de wijde gangen en hoge zalen, door torengewelven, nauwe draai ende trapperf, van de zolders tot de kel ders, de Zwitsers lieten hun electrische lantaarns door donkere hoeken spelen en verder was het of geheel het immen se paleis uitgestorven was. Intussen had de sluiting buiten de Hof van Damasus plaats, de enige plek waar zich dubbe le toegangsdeuren bevinden. De gou verneur, de maarschalk en de algemene commissaris Van het conclaaf .met een gewolg van geestelijken en leken sloten aan de buitenkant de deuren en ver trouwden de sleutels tod aan de maar schalk, prins Chigi, wiens vlag zojuist boven de Bronzen Poort gehesen was. Aan de binnenzijde waren het de kar dinaal-kamerling en de reeds genoem de kardinalen en functionarissen die de deuren sloten en de sleutels overhan digden aan de secretaris van het con claaf. Van al deze handelingen werden de voorgeschreven notariële akten opge maakt. Gedurende het conclaaf zjjn de draaikasten in werking van 8-10.30 en van 15-16.30 uur. De kardinalen mogen geen brieven of tijdschriften ontvan gen of afgeven, zij zijn van de buiten wereld geheel afgesloten. Radio, tele visie, telefoon of telegraaf, ontvang- zowel als zendapparaten, zijn verboden binnen het conclaaf. Men zegt evenwel dat een huistelefoon op eigen strikt in tern net functioneert. De woensdag werd om half tien in gezet met een solemnele Votiefmis van de Heilige Geest in de St. Pie- ter. Celebrant was de kardinaal-deken, die geassisteerd werd door kanunik- ken der Basiliek. De tachtig kardina len die 's middags het conclaaf in gingen, waren aanwezig, dus ook de zieke kardinalen Micara en Ohiarlo, welke laatste zijn eigen arts als con clavist mocht meenemen. Aanwezig waren verder feitelijk alle curlale functionarissen, leden van het Pause lijk Hof, het corps diplomatique bij de Heilige Stoel, velen van de Ro meinse geestelijkheid en duizendenden belangstellenden. Het Sixtijnse Koor onder leiding van de directeur mgr. Bartolucci zong de vierstemmig ge toonzette mis „Emendemus" van Pier- luigi da Palestrina. Tijdens de Heilige Mis werd de speciale oratie voor de Pauskeuze gezongen. Na het eind van de Heilige Dienst sprak de Secreta ris der Brieven aan de Vorsten, mgr. Amleto Tondini in de Latijnse taal de rede voor „De eligendo Pontefice", over het kiezen van een Paus. Mgr. Tondini wijdde (zoals gisteren reeds in het kort gemeld in een groot gedeelte van onze editie) de inleiding zijner rede aan de gestorven Paus, die reeds de bijnaam van de Goede heeft. Degene, die de kardinalen als zijn op volger zullen aanwijzen, krijgt een moeilijke erfenis. In Joannes' voetspoor zal hij zich moeten inzetten om in de huidige morele en sociale verwarringen de bovennatuurlijke beginselen in het leven der christenen te herstellen. Hier bij zal het zaak zijn, dat de Kerk open- .ijk steun en bemoediging geeft aan de katholieke cultuurdragers, terwijl de Kerk van de technische verworvenhe den onzer tijd gebruik moet maken om haar leer sneller te verbreiden en om de uitoefening van haar bediening meer vruchtdragend te doen zijn. De buiten gewone vooruitgang in de natuurweten schappen hebben de volkeren dichter bij elkaar gebracht, maar zij zijn nog te ver af van een zedelijke en geeste lijke eenheid. De Kerk van Jezus Christus heeft tot roeping de dwaalleer en de valse ideo logieën terug te wijzen en zij is in staat om onder de mensen een blijvende broederlijkheid te vestigen. Paus Joan nes heeft deze zaken voor ogen gehad, toen hij het initiatief nam het Concilie bijeen te roepen. Alle katholieken over geheel de wereld hopen en bidden, dat dit Concilie tot een goed einde gevoerd wordt. Het is echter aan de Paus, die het Heilig College zal kiezen, om het tijdstip der hervatting vast te stellen en er over te oordelen, of de vraag stukken en studies die graad van rijp heid hebben bereikt dat van hen het zo nodige licht en de oriëntering zal kun nen uitgaan in de heersende verwar ring der denkbeelden. De Kerk moet heden ten dage al haar energie inzet ten om in het levenspatroon van ieder de zin voor het bovennatuurlijke te be waren of terug te brengen opdat mét de ontwikkeling van een grotere socia le gerechtigheid en van toenemende wel vaart de gemeenschap werkelijk een betere wordt. In de internationale verhoudingen be rust de vrede heden maar al te zeer op vrees; de betrekkingen tussen de volkeren vinden niet hun grondslag in een morele orde of in wederzijds ver trouwen. De Kerk en haar zichtbaar Opperhoofd hebben de opdracht om te werken voor het wederzijds begrip on der de volkeren en hun bestuurders, een opdracht, die zij alleen kan uitvoe ren wanneer z(j zich plaatst boven elke verdenking van partijdigheid. De Paus, die gekozen gaat worden, komt midden in al deze problemen te staan. Hij moet uitmunten in deugden om het scheepje van Petrus te kunnen besturen tot heil der gelovigen en van de hele wereld. Maar boven alles moet hp de liefde bezitten om niet onwaardig de plaats te kunnen bekleden van Hem, die zich de Goede Herder noemde. Wat de conclavisten, functionarissen en het dienstpersoneel betreft: deze zijn reeds dinsdagmiddag beëdigd ten over staan van de secretaris van 'het con claaf en de prefect der ceremoniën. Gistermiddag had, voordat de kardina len zich in hun „cellen" terugtrokken in de Sixtina de identificatie der con clavisten plaats. Een voor een moesten zij, die volgens het voorschrift perso nen dienen te zijn, welke „nimmer met de justitie in aanraking kwamen en be kend zijn om hun toegewijdheid aan de Heilige Stoel" zich presenteren en door de betreffende kardinaal herkend wor den als de door hem aangewezen con- clavist(en). DJAKARTA, 20 juni (Reuter) Het blad „Suluh Indonesia" schrijft, dat een voorgestelde bijeenkomst in We nen van prins Bernhard en president Soekarno is afgelast omdat Nederland te veel „economische eisen" had ge steld. Hierdoor was er „geen hoop" meer, dat prins Bernhard en de Indonesische president een samenkomst zouden heb ben vóór de terugkeer op 25 juni van president Soekarno in Djakarta. Officiële kringen in Den Haag heb ben gisteren nog eens verklaard dat er nimmer sprake is geweest van een ontmoeting tussen de prins en de pre sident. In zijn boodschap vraagt Kennedy ook of het Congres aan de minister van justitie de bevoegdheid wil verle nen om processen bij de federale dis trictsrechtbanken aanhangig te maken tegen besturen van openbare scholen of openbare instellingen van hoger on derwijs, waar de rassenscheiding nog niet is opgeheven. De president zei, dat de federale regering de macht en de plicht beeft om discriminerende praktijken in open bare gelegenheden te doen eindigen. „Er zijn in toenemende mate open bare demonstraties tegen deze vorm van discriminatie gehouden - demon straties, die maar al te vaak span ning en geweld hebben veroorzaakt". „Om deze redenen stel ik thans een wettelijke maatregel voor om alle burgers zonder onderscheid toegang Advertentie Elke OLVEH poll» is winstdelend. (Van onze Romeinse correspondent) Tot in de 16de eeuw werden de stembriefjes in de Sixtijnse kapel of later in die van het Quirinaal ver brand in een open vuurbak. Toen de rook de muurschilderingen en pla fonds dreigde aan te tasten, liet de kardi n aai-kamerlin g een kacheltje In de kapel plaatsen met een erg pri mitieve afvoer: een eindeloos lange kachelpijp door het dak langs het fronton der kapel en er met een kort stukje door een hoedje afgedekt boven uitstekende voor de trek. De Romeinen, die op het Pieters plein of op de Paarden berg voor het Quirinaal kwamen kijken, ontdekten ai spoedig die periodieke rook tijdens het conclaaf. Zij beschouwden dit als een signaal, want in de overgeleverde ver halen speelden nog altijd rookseinen bijvoorbeeld op de bergen een rol. De ouders vertelden ervan aan de kinde ren dat lang geleden bij het naderen van de Saraceense zeerovers de omge ving gewaarschuwd werd door rookte- kens vanaf de hoogste berg der Ciocia- ria, de streek zuidelijk van Rome. Die berg heette daarom de Fumone, de grote roker en in het spreekwoord heette het: quando fumone fuma, tut- ta campagna trema, als de grote ro ker rookt beeft heel de campagna en zo werd de rook boven de Sixtijnse Kapel of de kapel van het Quirinaal ook een signaal. Heit Vaticaan kwam de mensen te gemoet en het werd gewoonte om bij de stembriefjes nat stro te voegen, zo dat men op de gezette uren de rook goed kon zien. Maar als de Paus ge kozen was, werden (en worden) de briefjes en andere papieren niet ter stond na de stemming verbrand, dan hadden andere zaken en ceremoniën voorrang. Kwam tenslotte het ogenblik der verbranding, dan deed de prefect der ceremoniën geen stro bij het pa pier. Het aanvankelijk uitblijven van de rook en later een dun sliertje rook vormde de aanduiding dat de Paus ge kozen was. Zo is het nu nog. Rook op het te verwachten tijdstip, dit is heden ten dage ongeveer half twaalf en omstreeks half zes namiddag, betekent dat de stemming niet tot enig resultaat leid de. Het uitblijven van de rook om streeks het goede ogenblik is een aan wijzing en wanneer dian een stuk te laat maar een dunne streep rook uit de schoorsteen komt dan kan men spoe dig de aankondiging van de oudste kar dinaal-diaken verwachten op het baloon boven de midden-ingang van de \Vati- caanse Basiliek. Witte of zwarte rook is een fabel. De schrijver van het artikel geeft een uit treksel uit de berichten in de Osserva- tore Romano over de conclaves der laatste honderd jaren. Pas in 1914 duikt voor het eerst het verhaal over de zwarte en witte rook op. Met de ver gissingen van de wachtende menigte. In 1922 leest men hetzelfde: de legen de krijgt vaste voet. By de verkiezing van Pius XII ging het juist zo, maar het schoorsteentje heeft toen slechts tweemaal gerookt, zodat de massa zich maar een keer kon vergissen. De laat ste maal in 1958 zorgde de rook voor een comedy of errors vooral toen door een toeval een der precies op tijd komende en zware rookpluimen spierwit was. De enige concessie, die het Vaticaan deze maal aan de wachtenden doet, is dat men niet meer afhankelijk wil zqn van slecht brandend nat stro, maar dat met de stembriefjes rookpatronen in de kachel gedaan worden. Wit en zwart zijn er echter nog steeds niet bij. Mocht de Eurovisie u deelgenoot maken van de spanningen op het Sint Pietersplein, wilt dan onthouden: duidelijk zichtbare rook op tijd betekent geen Paus, het uitblijven van de rook is een voorslg- nan] weest op uw hoede en een dun sliertje te laat betekent de aankondi ging dat binnen niet te lange tijd de lichten in de Zaal der Zegeningen aan zullen gaan en de protodiaconus Otta- viani vanaf de loggia de naam van de nieuwe Opperherder zal bekendma ken, waarna deze zelf zijn eerste zegen Urbi et Orbi komt geven. te garanderen tot hotels, restaurants gelegenheden tot vermaak en de kleinhandel. De andere voorstellen van president Kennedy behelzen: 1) verlichting van de werkloosheid onder de negers door verbreding van het opleidingsprogramma en meer geld voor uitvoering van diverse wet ten waaronder die betreffende de be roepsopleiding. 2) Opheffing van rassenscheiding bij tewerkstelling President Kennedy zei, dat hij van plan was bij decreet een onafhanke lijke dienst voor de betrekkingen tus sen de diverse gemeenschappen zou in stellen, die voor een plaatselijke ont- DEN HAAG, 20 juni. Het lot van dertigduizend Nederlandse kuikens, die West-Duitsland zijn binnengesmokkeld, heeft de bevolking van het Westfaalse stadje Ahaus in beweging gebracht, een lid van de Landdag tot tussenkomst ge bracht en geleid tot dagenlange telefoni sche onderhandelingen tussen regerings functionarissen van Westfalen en func tionarissen van het Nederlandse mini sterie van Landbouw en Visserij en van het produktschap voor pluimvee en eieren. Het heeft echter niet mogen baten; voor zover gisteravond bij het ministerie van Landbouw en Visserij bekend was, zullen de kuikens niet naar Nederland mogen terugkeren. De man, die de kuikens naar Duits land smokkelde, werd door de Westduitse grenspolitie aangehouden. Hij kwam in het huis van bewaring terecht, han gende het onderzoek van zijn zaak, en de kuikens zouden krachtens de strengt voorschriften van de Duitse gezondheids- politie moeten worden gedood. De be volking van Ahaus kwam echter hier tegen in opstand en het regende bij dt autoriteiten protesten en zelfs bedrei gingen. Het overleg met Den Haag, dat de Duitse diensten daarop openden, strandde echter op de weigering van het ministerie van Landbouw om herinvoer van de fazantekuikens (de gesmokkelde vogels zijn een de-, ganze- en fazantkuikens) toe te staan. De her invoer van de andere kuikens, die het ministerie niet kan verbieden, werd echter verboden door het produktschap. Over (bij wijze van uitzondering) door Nederland verleende toestemming om de kuikens weer in te voeren, waar over een bericht uit Duitsland sprak, was gisteravond in Den Haag dan ook niets bekend. DEfrl HAAG, 20 juni. Enkele tien tallen particuliere verzekeringsmaat schappijen heeft als gevolg van de stijging van ziekenhuistarieven en van de honoraria van medische specialis ten, besloten de premies voor de ziek tekostenverzekering met ingang van 1 augustus te verhogen. De premiever hoging zal al naar gelang de omvang van de verzekering, de plaats van in woning en de verzekerde klasse van de ziekenhuisverpleging, variëren van ongeveer tien tot twintig procent. spanning tussen de rassen zou moeten zorgen voordat een kritiek stadium zou zijn bereikt. De president zei nog maals, dat de rassenproblemen niet in de straat kunnen worden opgelost, maar hij voegde hieraan toe. dat de kortgeleden gehouden demonstraties waren voorgekomen „omdat het on recht uit hoofde van rassenonderscheid reëel is en er geen andere oplossing in zicht was". Kennedy waarschuwde echter tegen demonstraties die tot ge welddaden kunnen leiden, doordat ,.het probleem nu aan het Congres is voor gelegd". „Wanneer deze voorstellen worden bekrachtigd", aldus Kennedy ..zullen er wettelijke oplossingen van het pro bleem voorhanden zijn en daarom doe ik een beroep op alle leiders van de gemeenschap, zowel zwart als blank, om het uiterste te doen ter verminde ring van de spanning en zelfbeheer sing aan de dag te leggen". £en mens moet de dingen in het leven die gebeuren móeten, aanvaarden." Dit zegt de scheidende direc teur van het Houtveem N.V. in Amsterdam, de heer L. A. van Nifterik. Door het 68 jaar lang getrouw naleven van dit devies kon hij nu zonder al te veel weemoed afscheid nemen van het imposante bedrijf, waar hij zijn laatste arbeidzame dagen sleet. „Sommige mensen", zo ver volgt hij, „vinden het vreselijk te worden gepensioneerd. Zij mopperen en kunnen zich er niet mee verenigen. Ik vind: ieder mens weet, dat eens de dag komt, waarop hij met werken moet uitscheiden. En je hebt dat maar te aanvaarden." Dit wil intussen niet zeggen, dat de scheidende directeur blij is nu eindelijk eens vrij te zijn. Te lang en te veel heeft hij in zijn leven gewerkt om nu meteen aan die vrijheid te kunnen wennen. Op 19 mei 1895 werd de heer Van Nifterik in Amsterdam ge boren; hij bezocht er de lager school en de HBS. Twee grote hobbies, roeien en zeilen deden hem na de schoolbanken zonder al te lang aarzelen het zeemans- beroep kiezen. Aan de kweekschool voor de zeevaart volgde hij de opleiding met interesse waarna hij op achttienjarige leeftijd als schuchtere stuurmans leerling aan boord van zijn eerste schip stapte. „Tien jaar heb ik gevaren" vertelt hij, „jaren waarin ik over de gehele wereld ben gegaan. Die jaren zijn mij ook goed bijgebleven. De eerste wereldoorlog was aan de gang. Nederlandwas wel neutraal, maar op de reizen die wij maakten gebeurd het wel dat wij midden in een zeeslag terecht kwamen. Bij Jutland bij voorbeeld. Wij hebben toen nog mensen uit zee opgepikt." Het huwelijk deed de jonge stuurman echter uitzien naar een walbetrek- king en op 28-jarige leeftijd kon hij als assistent van de inspecteur van de Maatschappij Nederland in het voormalig Nederlands-Indië komen. Er brak een nieuwe periode in zijn leven aan, een periode van hard en lang werken, een periode ook, die hij achteraf de mooiste in zijn leven noemt. ,JL,ater werd ik chef etablissement en nog later directiesecretaris van het scheepvaart kantoor in Nederlands-Indië. Wij werkten hard en ik verdiende geloof ik ook niet zoveel, maar dat vond ie niet erg." In 1935 werd de heer Van Nifterik aangezocht om directeur te worden van het Soerabajaveem, een veelomvattend, maar verlopen bedrijf, waarin de aandeelhouders nog maar nauwelijks brood zagen. De energieke Neder lander beklom de hoge plaats, legde contacten, werkte en wist het veem weer tot bloei te brengen. In november 1940 richtte de veemdirecteur samen met de heer Van Enst een vereniging op die een zeer idealistisch karakter had en later ook buiten Nederlands-Indië grote bekendheid kreeg: de vereniging ,jfederland ter zee", hulp biedend aan zeelieden, die door het uitbreken van de tweede wereldoorlog niet naar hun land konden terug keren voor het oorlogsrumoer zou zijn verstomd en daarom de gehele oorlog gescheiden bleven van hun gezin. „In 1942 moesten wij ons werk door de komst van de Jappen staken, maar gélukkig hadden wij ook in het buiten land al zoveel contacten gelegd, dat het werk daar werd voortgezet, onder anderen in New York en Kaapstad." De jaren van 1942-50 waren voor het gezin Van Nifterik evenals voor zovele Nederlandse gezinnen in het verre Indië bijzonder moeilijk. Eerst kwam de vreselijke tijd in de Japanse interneringskampen, later, na de oorlog, in de Indonesische gevangenissen tijdens de revolutie. De heer Van Nifterik stapt liever snel heen over dit alles, dat hij zich nog pijnlijk als de dag van gisteren herinnert. Maar over de andere jaren van zijn tropentijd vertelt hij enthousiast. Hij weet er ook heel boeiend en amusant over te praten. Zijn belevenissen als sergeant van de stadswacht zijn lachertjes van de eerste orde. Op 27 mei 1950 stapte het gezin Van Nifterik in Nederland aan wal. Een paar dagen later, op 1 juni, was de heer Van Nifterik al directeur van het gloednieuwe Houtveem in de Amsterdamse haven. Voor de derde keer in zijn leven haalde hij diep adem om een nieuwe taak tot een goed einde te brengen. En op zijn laatste wandelingen over een kade of door een loods van het bedrijf, dat hij moest starten en op gang helpen, kan hij met genoe gen constateren, dat de zaak „loopt". In dertien jaar tijds werd het Houtveem niet alleen een begrip in de Amsterdamse haven maar tot ver buiten de grenzen. In die dertien jaar was de heer Van Nifterik niet alleen directeur maar ook vaak een toevlucht voor personeel in nood. En evenals in de tropen, zag hij kans zich ook buiten zijn werk dienstbaar te maken, bijv beeld als lid van het college vriendelijke heren, die rtvtc: Comité Amsterdam vormen, het comité van de Sint Nicolaasoptochten andere grootse feestelijke gebeurtenissen in de hoofdstad.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 7