Stormachtig enthousiasme op het zonovergoten St Pietersplein Paulus VI gekozen in zijn zesenzestigste levensjaar Televisie geeft reportage van Pauskeuze Paulus VI Gisteren kwam nog tweemaal zwarte rook! Vanmorgen 11.20 uur,na vijf de stemming, witte rook! KOFFIE HAG GOUDEN RINGE? Vanmiddag 5 uur Lagere huurprijs duplexwon ingen gaat 1 aug. in SERVIEZEN Het weer- Enkele buien COTY SniURMAJU COHEN FALCON TWEEDJASSEN Originele lippenstift slechts f3.95 Giovanni Montini werd gebo ren te Concesio onder de rook van Brescia in Noord- Italië op 26 sept. 1897. Zijn vader was journalist en uitgever van het dagblad „II Cittadino di Bres cia", een vooraanstaande figuur in het katholiek maatschappelijk leven, die jarenlang kamerlid is geweest. Giovanni Battista Mon tini bezocht de lagere school van het instituut Arici der Jezuïeten en doorliep het gymnasium te Brescia, waarna hij seminarist werd in dezelfde plaats. 29 mei 1920 werd Montini priester ge wijd in de kathedraal van zijn bis dom. Zijn ordinarius, Mgr. Gag- gia, zond hem in het najaar naar Rome om er zijn studies te vol tooien. Hij kwam op het Lombar disch priestercollege, volgde Je cursus wijsbegeerte aan de Gre- goriana en liet zich tegelijk in schrijven aan de universiteit van Rome als student in de letteren. Het jaar daarop verhuisde hij naar de Academia Ecclesiastica (de pauselijke diplomatenschool) en volgde tevens de Colleges Ker kelijk Recht aan de Gregoriana. Paus Joannes XXIH herden kend in zijn kathedraal zei kardi naal Montini: „Het graf van Joannes kan zijn erfenis niet binnenhouden. De dood kan Je geest niet verstikken waarmede hij ons tijdperk heeft bezield. Zouden wij ooit van de weg kun- HILVERSUM, 21 juni De NTS geeft vanmiddag om vijf uur beelden uit Vaticaanstad over het gebeuren rond de keuze van paus Paulus VI. In een Eurovisie-uit zending neemt de NTS een ver slag van de Italiaanse t.v. over. nen afdwalen welke hij zo mees terlijk voor de toekomst heeft uitgestippeld? zoiets zou ondenk baar zijn". iiiiiimiiiiiiiiiiiimimmiimiimiiiiiiiiiiiiiiiiHiimnniiiiiiiii Zelden heeft een Pauskeuze de gehele wereld zo in spanning en verwachting gehouden ala tijdens het thans beëindigde Con claaf. Zelden ook hebben de kiesge rechtigde kardinalen zich zo snel in de vereiste meerderheid uitgespro ken ten gunste van de gekozene. Is het eerste een bewijs van de wereld betekenis van het Pausdom, die Paus Joannes XXIII door zijn oorspronke lijke en beminnenswaardige persoon lijkheid ook buiten de muren der Kerk, ja zelfs achter het IJzeren Gordijn aan de volkeren heeft duide lijk gemaakt, het tweede getuigt van een besluitvaardigheid, die ontegen zeglijk door het Concilie als sa menkomst van het wereld-episcopaat is bevorderd. „Habemus Papam" juicht thans de hele over gans de aarde verspreide Katholieke Kerk, maar ook de nog afgescheiden broe ders in Christus en talloze buiten kerkelijken, die naar een geestelijk houvast verlangen in deze door schier onoplosbare problemen be heerste tijd, zien met verwachting uit naar de wijze, waarop de nieuwe Pontifex maximus deze problemen tegemoet zal treden. Moge de Heilige Geest met Zijn wijsheid en raad onze nieuwe paus bijstaan in de vervulling van het verheven ambt, dat eisen stelt, waarvoor menselijke krach; alleen niet toereikend is. De figuur van kardinaal Montini, die als Paulus VI deze ontzaglijke taak als een van God gegeven last heeft aanvaard, verklaart de snel heid, waarmee de beslissing van de kardinalen in het Conciaaf is geval len. Zijn uitzonderlijke staat van dienst in het leven der Kerk. zijn geen persoonlijke eer zoekend ka rakter (hij weigerde indertijd het kardinalaat), zijn sociale vooruit strevendheid als aartsbisschop van Milaan, zijn enorme kunde en erva ring bieden de beste waarborgen voor een zegenrijk en vruchtbaar pontificaat. Over de vier eerste stemmin gen, die nog geen definitief resul taat opleverden, schreef onze Romeinse correspondent gisteren nog: De tweede rook kwam mooi op tijd, even na half zes. Deze keer was er geen twijfel mogelijk, zelfs tegen het licht in kon dra ieder een de dikke walm onderscheiden, die uit de schoorsteen boven de Sixtina kwam. Er waren geen dis cussies, zelfs niet tussen degenen, die de stelling zwarte-witte of vette-magere rook aanhingen; de pauskeuze liet nog op zich wach ten. Daariia verviel de prognose van een conclave-lampo een bliksem-conclaaf. VRIJDAG 21 JUNI 1963 87ste JAARGANG No. 31467 KARDINAAL MONTINI VOLGT JOANNES XXIII OP ALS PAUS PAULUS VI ROME, 21 juni. Hedenmorgen, bij de vijfde stemming van het Conclaaf, heeft het Heilig College van Kardinalen Giovanni Battista Montini, tot dusver kardinaal-aarts bisschop van Milaan, gekozen tot Paus van de Heilige Roomse Kerk. De nieuwe Opperherder, die 65 jaar oud is, heeft de naam Paulus VI aangenomen. Om 11.22 uur steeg uit de befaamde schoorsteen van de Sixtijnse kapel de witte rook op, die aangaf, dat er een Opvolger van Joannes XXIII was aangewezen. Het duurde nog tot kwart over twaalf, voordat de oud ste van de kardinaal-diakens, Alfredo kardinaal Ottaviani, op de buiten-loggia van de St. Pieter verscheen om aan de menigte op het brandendhete plein en aan de ganse wereld het vreugdevolle nieuws te bevestigen en te onthul len, wie de Stoel van Petrus thans bezet. Tien minuten na deze aankondiging verscheen de nieuwe Paus, gekleed in het wit en omhangen met de brede Pausstola, op de loggia, waar hij voor het eerst zijn zegen gaf aan stad en wereld. Zijn verschijning werd begeleid door het gejubel van de vele tiendui zenden en door de Paushymne. Hij wuif de naar alle kanten, met beide armen omhoog, en verzocht toen met een en kel gebaar om stilte. In tegenstelling tot wat de Romeinse volkswijsheid leert, namelijk dat wie als Paus het Conclaaf binnengaat er als kardinaal weer uit komt, stond hier de tengere, haast as cetische figuur, die vanaf het begin van de speculaties over de opvolging het vaakst en het stelligst is genoemd, en IIMliiiiiiltiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiihilllllllillllillllimiliimilllllllllll (Advertentie) BARtELIÓRISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LErDSESTRAAT.r(^ K0NIMQSpL,Ejh1i,AMSJERDAM TEL. JZ23^96, Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Half tot zwaarbewolkt met hier en daar enkele buien. Weinig verande ring in temperatuur. Aanvankelijk krachtige tot matige, later matige tot zwakke wind tussen zuidwest en west. Zon: 4.19-31.04. Maan: 5.18-33 05. (Advertentie) 24 uur houdbaar keus uit 2 typen: de stift voor gevoelige lippen en de volmaakte kissproof lippenstift 'y prettige smaak frisse geur zacht stralende glans in de nieuwste modetinten. PARIS wel als de nieuwe Plaatsbekleder van Christus. Met een stem, waarin de ont roering doorklonk, sprak hjj de zegen uit, waarna opnieuw de menigte in ge juich uitbarstte. (Van onze Romeinse correspondent) Als attaché werd hij in 1923 verbon den aan de nuntiatuur te Warschau. Zes maanden later was hjj weer in Rome waar hij zijn studies voortzette. Het vicariaat van Rome stelde hem aan als aalmoezenier van de katholie ke studentencercle aan de universiteit van Rome. In 1925 werd hij landelijk moderator van de FUCI, de onder de Katholieke Actie vallende federatie der katholieke studentengroepen, en hjj is dat tot 1933 gebleven. Het was een moeilijke tijd, niet het minst door de provokaties van de fascistische studen tenorganisaties, die bijvoorbeeld bij het jaarcongres der FUCI te Macerata in 1926 een formele veldslag uitlokten. In October 1924 begon Montini's lange loopbaan aan de pauselijke staatsse- cretarie, waar hij normaal de ambte lijke rangen doorliep. In 1931 werd hij tevens als docent aan de Academia Eccle siastica verbonden voor de geschiede nis der pauselijke diplomatie. I-i een leidende functie kwam Mon tini in 1937 door de benoeming tot z.g. substituut van de staatssecretarie, dit is afdelingsdirecteur. De staatssecre taris van Pius XII kardinaal Maglio- ne, stierf in 1944. De Paus benoemde geen nieuwe, maar trok dit ambt aan zich en liet zich bijstaan door Mgr. D. Tardini en Mgr. G. B. Montini. Al had den beiden dus geen eigen „comman do" en vielen alle beslissingen offi cieel terug op de verantwoordelijkheid van de Paus zelf, hun positie was een zeer gewichtige geworden. Het was in 1952 dat de Paus beide prelaten be noemde tot pro-staatssecretarissen met de bedoeling, gelijk wij thans weten, hen in het eerstvolgende consistorie te verheffen tot kardinaal. Maar Mgr. Tardini, de oudste der twee, vroeg de H. Vader dringend hem de eer en al les wat daar aan verplichtingen aan vast zat te besparen. Mgr. Montini sloot zich toen uit loyaliteit bij zijn collega aan' fius beeft dit alles zelf mee gedeeld op het consistorie van 1953 en zich geschikt naar beider wil. Hij gaf hen echter protocolair een dusdanige positie, dat zij direct volgden op de kardinalen. MM ardini en Montini vertegenwoor- I digden echter twee richtingen; twee scholen: Tardini de meer traditionele en behoudendsgezinde; Montini de progressieve. De Paus moest tenslotte tot een oplossing ko men, en ten Vaticane overwon de con servatieve richting, die enige tijd daar voor ook de president der Katholieke Actie, Dr. Veronese, en de hoofdaal moezenier der K.A., aartsbisschop Ur- bam, door anderen had doen vervan gen. Het tweemanschap ging uit elkan der en de H. Vader stelde Mgr. Mon tini in de zielzorg aan op wellicht de gewichtigste post in Italië, tot leider van het grootste Italiaanse bisdom (en een der grootste bisdommen in de Kerk), dat van Milaan, Italië's tweede en meest moderne stad. Het afscheid van Rome heeft Montini veel leed ge daan naar de mens gesproken, maar hij heeft zijn eerste „commando" in die gehoorzaamheid aanvaard, die naar de wapenspreuk van Joannes XXIII de vrede schenkt. Als aartsbisschop van Milaan en metropoliet der Lombardische kerk- provincie kreeg Mgr. Montini al spoe dig de naam van de sociaal bewo gen mens, die zich inzette voor het lot der minst en minder bedeelden. Bij de eenvoudige man heette hij de „Bisschop der arbeiders". Beroemd is de grootse missie geworden, die hij in de maand november 1956 te Milaan deed houden en die door 1000 priesters, een honderdtal bisschop pen en twee kardinalen gegeven werd, met huisbezoek straat in straat uit, trap op traf af en zonder enige spectaculaire plechtigheid. Hij visiteerde zelf alle 912 parochies van zijn aartsbisdom. Pius XII heeft na 1953 geen kardinaalsbenoemingen n.eer gedaan, zodat bij het conclaaf van 1958 de Milanese kerkvorst nog geen purper droeg. Maar in de volks mond en niet alleen daar heette Montini toen reeds papabilis. Paus Joannes XXIII verhief op 15 december 1958, twee maanden na zijn kroning Mgr. Montini als eerste in zijn pontificaat tot het purper, „prima creatura". Tijdens het Concilie behoor de de kardinaal tot de „open vleugels'. Om alle goedkope populariteit te ver mijden of erger: sensatie, wachtte hij lang met het uiten van zijn mening. Maar toen hij tenslotte zijn denkbeel den gaf, op uiterst rustige wijze, was zijn stellingname ieder duidelijk. DEN HAAG, 21 juni. Blijkens een circulaire aan de gemeentebesturen zal de minister van Volkshuisvesting en bouwnijverheid de huurprijzen herzien van die duplexwoningen, die reeds meer dan tien jaren in gebruik zijn. Destijds werd aangenomen, dat de wo ningnood na tien jaren in die mate zou zijn gelenigd, dat de duplexwoningen zouden kunnen worden ontsplitst en tot één behoorlijke woning zouden kunnen worden verenigd. Om voor de daarmee verband houdende onkosten dan gelden beschikbaar te hebben, werd in de huur prijs van de duplexwoningen een toe slag verwerkt. Evenwel maakte de wo ningsituatie het in de meeste gemeenten noodzakelijk de inrichting als duplex- woning voorlopig te continueren. De minister acht het echter ongewenst dat de huurprijzen van duplexwoningen langer een afwijkend beeld blijven ver- tonen dan die van vergelijkbare wonin- gen. Daarom zal de minister de huur prijzen voor de afzonderlijke woonge deelten van alle duplexwoningen, die na tien jaren nog niet kunnen worden ontsplitst, vaststellen op een bedrag dat overeenkomt met de huurprijs van ver- I gelijkbare (kleine) woningen. Voor duplexwoningen, welke reeds tien jaar of langer in gebruik zijn, gaat de verlaagde huurprijs in op 1 augustus. (Advertentie) %\\Vtl I#//, Juweliers HOUTPLEIN 15 Horlogers IIIIIIIIWIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIflIIIIIIIIIIHIHIIimilllUHIIMin En omdat Iedereen alles denkt te weten hadden de profeten van het blik sem-conclaaf direct hun verdediging klaar voor hen, die meenden, dat de ze keuze wel eens langer kon duren. „Een Amerikaanse kardinaal zon het Heilig College een naam hebben voor gesteld om die bij acclamatie aan te nemen, maar de eenstemmigheid had ontbroken". Men zoekt dan naar de oorsprong van zo'n verhaal, dat nie mand buiten het conclaaf immers kan weten. Sla de berichten der laatste dagen na en zie: „vlak voor net be gin van het conclaaf hebben de kar dinalen Montini en Spellman een lang onderhoud gehad." Dit kan echt waar zijn, vele kardinalen hebben voor het conclaaf met elkaar gesproken en nie mand heeft daarvan een geheim ge maakt. Wij vermoeden dat de wat provin ciale, Italiaanse combinatie, Montini- Spellman zo sterk op de fantasie heeft ingewerkt, dat daarin de oor sprong der veronderstellingen schuilt De uitdrukking „conclave-lampo" werd kardinaal Ottaviani in de mond gelegd en dat is zeer interessant. Deze kardinaal is bij iedereen, „bij de kappers en leepogen" om het passend in een klassieke zegswijze uit te drukken bekend als duch tige exponent van de conservatieve stroming. Hem, als eerder de Hei lige Malachias, een voorzegging in de mond leggen, mist haar uitwer king niet Maar de tienduizenden, die vanmid dag tegen de zon in tuurden naar het fronton der Sixtina, wachtten zonder meer af: witte of zwarte, dunne of dikke rook. Bij dit alles handhaafde het Sint Pietersplein zijn eigen existen tiële werkelijkheid en deze is, dat geen volksmassa zo dicht kan zijn, of men ontmoet er juist de eigen beken den en vrienden, vooral landgenoten, die men in geen jaren weerzag. Dit is dan ook een van de redenen, waar om wachten op dit plein nooit lang valt. Vanmiddag was net niet anders. Er waren de meest onverwachte en hartelijke ontmoetingen en drukke ge sprekken, terwijl ieders visuele inge steldheid op de Sixtijnse schoorsteen bleef gericht. Even half zes kwam de rook als een onmiskenbaar sein. De theoretici van het Blitz-conclaaf trokken zich te rug, alle anderen zeiden: „het is niet zo eenvoudig in deze tijd en vooral met het oog op het Concilie". Dan viel de massa spoedig uiteen in kleine groepen, die druk discussiërend in hun meeleven, te voet of met de naast bijzijnde trolleybus huis toe gingen. (Advertentie) BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen, hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millimeter hoogte. Omroepers 16 cents oer m.m.-hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week 2.65 per maano f 7.9C oei kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avonds tussen 5.30 en 7 uur, tel. 20800. sinds 1876 ARZBERG GROTE HOUTSTRAAT 82-84 - HAARLEM j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1