H. VAN LIEMT GAAT HEEN ALS VOORZITTER '-jêü PETRI- KVP tegen verkoop gemeente woning aan niet-bewoner N. Ph. Orkest Jan Rasch blijft in sprint de situatie meester fmstant hm Prassinos in Haarlems Vleeshal Latijns-aristocratische uiting van hedendaagse kunst rik Anjercollecte 1963 ZONDAGMIDDAG HALF 3 Kath. Verenging voor het Gezin Drs. N. van Wer sch opvolger Geen voorrang verleend Dennenscheerder houdt gemoederen en raad bezig SOLEX Te jong talent op zomerconcert van Diefstallen uit auto's wm Uitvoering Nationaal Ballet uitgesteld EXCLUSIEVE STOFFEN RAAD BLOEMENDAAL Alkmaar, Haarlem, Amersfoort, Botsing op kruising Randweg-Pijlslaan Medicijn in water HARDEBELT OPENLUCHTTHEATER BLOEMENDAAL VRIJDAG 7 JULI Nieuwe Haarlemsche Courant RONDE VAN NIEUW VENNEP Twee jongens blijken meer op hun kerfstok te hebben Lezing over Hoeken, Kabeljauwen en het Slot te Heemstede Auto over de kop De beurs vandaag: Aa-Be PLAIDS Zaalberg Fa. B. J. VAN LIEMT VRIJDAG 21 JUNI 1963 PAGINA i voor en heren.. -jportief en toch korrek Met en zonder capuchon. bij Lippits uit de j unieke Hazewind koliektie. „PLOEG" „KENDIX" en vele andere Belangen INTERIEUR ZIJLWEC 36-38 - HAARLEM TELEFOON 18014^02500 Laat 134 - Tel. 16466 ]ansstraat 56 - Tel. 10180 Zonnehof 3 A - Tel. 16975 'UMfH't 0 T O dames heren PARAPLUIES SCHOTH SPECIALE VOORSTELLING voor de lezers van de Let op verdere aankondigingen steek uw licht op bij LAMP Haarlem, Barteljorisstraat 24, tel, 20420 Lipchitz HAARLEM, 21 juni Tijdens de al gemene vergadering van de Haarlemse katholieke Vereniging voor het Gezin heeft de heer H. van Liemt meege deeld, dat hij om redenen van persoon lijke aard niet langer voorzitter van de Vereniging kan blijven. De heer Van Liemt, die bijna vijf jaar het voorzitter schap heeft bekleed, stelde de verga dering voor akkoord te gaan met de keuze van het hoofdbestuur, dat drs. N. van Wersch bereid gevonden heeft de leiding van de vereniging op zie te nemen. Dit voorstel werd met in stemming begroet. In zjjn afscheidswoord zei de heer Van Liemt, dat de werkzaamheden van de vereniging in de toekomst aanzien lijk zullen worden uitgebreid, wanneer Uitvoering wordt gegeven aan de ta ken, welke in een rapport over de nieu we struktuur van de vereniging wor den gememoreerd. In dit rapport dat op het ogenblik in het hoofdbestuur Wordt bestudeerd, wordt onder meer de mening verkondigd, dat de vereni- fing nog andere taken heeft dan alleen et speeltuinwerk en wat daarmee ver band houdt. Bjj het realiseren van deze nieuwe taken zal vooral van de voor zitter bijzonder veel gevraagd worden. De heer Van Liemt meende, dat hij daarvoor weinig tijd en gelegenheid zou Vinden en daarom had hij besloten af te treden. De belangen van de vereni ging dienen te prevaleren. Hij memoreerde wat in de afgelopen Vijf jaar door de vereniging tot stand is gebracht, in het bijzonder op het terrein van het speeltuinwerk. Ook re leveerde hij de goede samenwerking tussen de verschillende overheidsinstan- Advertentie) KRUISWEG 72 HAARLEM Telkenjare streeft het Anjerfonds Noord-Holland er naar aan zo veel fnogelijk gegadigden steun te verlenen bij hun werk op cultureel terrein. Meer gepreciseerd kan worden gezegd, dat het arbeids terrein van het fonds ligt op dat van de volksontwikkeling en de vrijetijds besteding, het opwekken van cultu rele belangstelling bij de jeugd en het gebied van wetenschap en kunst. Het Prins Bernhard Fonds met de tot dit fonds behorende regionale en plaatselijke Anjerfondsen blijkt te voorzien in een levendige behoefte maar mag zeker niet worden be schouwd als een charitatieve instel ling. In elk volk leeft de drang tot ont wikkeling van een eigen, zelfstandig cultuurleven; het Prins Bernhard Fonds samen met de Anjerfondsen wil het particulier initiatief ten deze steunen. Ook in het afgelopen jaar zijn weer voor zeer uiteenlopende doeleinden subsidies toegekend. Ter illustratie moge ik hierbij en kele voorbeelden laten volgen: mede werking aan het werk in de dorps huizen, aan manifestaties al of niet van meer plaatselijk belang op het gebied van muziek, toneel en dans, bij de restauratie van gebouwen, ter wijl daarnaast ook de aankoop van speeltuinwerktuigen enz. werd ge steund. Bij dit alles staat de bevor dering van de zelfwerkzaamheid voorop, immers het Anjerfonds biedt slechts de helpende hand. Zij kan dit aleen doen met Uw hulp. Daarom beveel ik van harte de komende Anjeractie in Uw belang stelling aan, indachtig het advies van het fonds: Tua res agitur, het gaat om Uw zaak. De Commissaris der koningin in de provincie Noord-Holland, Voorzitter van he Anjerfonds Noord-Holland, BLOEMENDAAL, 21 juni De voor ■Vanavond vastgestelde openluchtuitvoe ring van het Nationaal Ballet in Bloe- toendaal is in verband met de weersom standigheden uitgesteld tot dinsdag avond 25 juni. (Advertentie) ties, het Haarlems Speeltuinverbond en de katholieke Vereniging voor het Ge zin. Zich richtend tot de heer Van Wersch zei de heer Van Liemt, dat de nieuwe voorzitter een moeilijke, maar interessante taak te wachten staat. De heer Van Wersch zag als zijn be langrijkste taak het dienen van de ge zamenlijke belangen van de katholieke gezinnen in Haarlem. De goede naam van de vereniging roept verplichtingen op voor een nieuwe voorzitter. Uiter aard kon hijdie nog maar kortgele den kennis had gemaakt met het werk van de katholieke Vereniging voor het Gezin, de vergadering geen beleidspro gramma voorleggen. Wel beloofde hü dat hij in de voetsporen zal treden van zijn voorgangers. Met de benoeming van de heer Van Wersch is een einde gekomen aan een jarenlange traditie: zolang de vereniging bestaat heeft steeds de familie Van Liemt een voor zitter geleverd. De heer Van Wersch releveerde tenslotte de goede en har- monieuse sfeer in het hoofdbestuur, dat zich gelukkig mag prijzen te beschikken over een ter zake kundige secretaris, de heer F. Gustenhoven. Daarna heeft de heer J. Overtoom hartelijke woorden van afscheid ge sproken tot de heer Van Liemt namens de sectie speeltuinen. Hij meende, dat de scheidende voorzitter een man van weinig woorden was, die steeds recht op het doel af ging. Voor het werk dat hij heeft gedaan overhandigde hij de heer Van Liemt een fraaie tafelaanste ker van de speeltuinen. Eerder had de heer Van Liemt me degedeeld, dat de heer H. Moné het penningmeesterschap heeft neerge legd. Ruim dertien jaar heeft hij de penningen van de vereniging op voor treffelijke wijze beheerd. Zijn beleid had niet alleen de instemming van het bestuur, maar ook die van de overheid, die het speeltuinwerk in be langrijke mate subsidieert. Tot zpn opvolger werd benoemd de heer Th. van To rongeren. Op de algemene vergadering van de Haarlemse katholieke Vereniging voor het Gezin is gisteravond ook gesproken over de jaarlijkse loterij die thans in volle gang is en waarvan de baten bestemd zijn om de honderden kinderen van de diverse speeltuinen een heerlijke vakantie te bezorgen. Volgende week zaterdag worden de prijzen onder meer fietsen en steppen getrokken. Wie een kansje wagen wil heeft nu nog de gelegenheid om loten te kopen. Zondag zullen zij aan de uitgangen van verschillende kerken in Haarlem te koop worden aangeboden. Laat de kinderen niet in de kou staan. BLOEMENDAAL, 21 juni De ge meenteraad van Bloemendaal hield don derdag na de openbare vergadering nog een bespreking achter gesloten deuren. De bespreking gold het voorstel van B. en W. om het vernieuwen van de riolering en het opnieuw asfalteren van het in de dorpskom gelegen gedeelte van de Vogelenzangseweg onderhands aan te bestellen Dit gedeelte is gelegen tussen het gebouw van de Kruisvaar ders van St. Jan en de grens met de gemeente Hillegom. Dit werk komt vol gens B. en W. niet in aanmerking om in eigen beheer te worden uitgevoerd. Het college verwacht bjj een onderhand se aanbesteding een lagere prijs te kun nen hellingen dan bij een openbare aan besteding. In openbare vergadering werd het be sluit genomen ongeveer acht aannemers bedrijven aan te zoeken aan de onder handse aanbesteding mee te doen. Het werk moet nog dit jaar gereed komen. Er zal bijzondere aandacht aan warden besteed, dat de bedrijven aan de Voge lenzangseweg zo weinig mogelijk hin der van de vemdeuwingswerkzaamheden zullen ondervinden. Het voorstel om een gemeente woning aan de Reeifelaan in Overveen te ver kopen aan een ambtenaar van Publieke Werken ondervond tegenstand, omdat de koper niet de huidige huurder is. De wo ning kan pas worden betrokken als de huidige huurster een weduwe de woning verlaat. Mevrouw Fahrenfort- Meuffels (VVD) vond de vraagprijs van f 13.650.aan de lage kant, waarop wethouder mr. Hijszeler (prot. chr.) re pliceerde, dat wee jaar geleden acht ge lijksoortige woningen tegen 11.500. aan een Verzekeringsmaatschappij wa ren verkocht. Drs. Bückmann (VVD) vond een meerprijs van 22 pet. na twee jaar aanvaardbaar. Mevrouw Polak-Bre- denhors (PvdA) liet nog eens duidelijk blijken, dat haar fractie tegen verkoop van gemeentelijk bezit is. Toch stemde (Advertentie) 3045 korting op montuur en glazen voor iedereen. 2 jaar garantie tegen breuk en verlies. Ziekenfondsleden glazen op voorschrift zonder bijbetaling. Leden Co-op Haarlem over alle bedragen dividendzegels. „DE BRILLENSPECIALIST" 56 JANSSTRAAT 56 Leverancier van alle ziekenfondsen. Let u vooral op het juiste nummer 56 HAARLEM, 21 juni Op de kruising van de Westelijke Randweg en de Pijls laan is gisteravond om ongeveer kwart voor negen een personenauto op een stationcar gereden. De bestuurder van de personenwagen, een 20-jarige instru mentmaker uit Bloemendaal, verleende geen voorrang aan de stationcar, die in zuidelijke richting op de Westelijke Randweg reed. De stationcar kantelde tengevolge van de botsing. De bestuur der, een 42-jarige monteur uit Dor drecht, kreeg enige lichte verwondin gen aan een van zijn benen. De per sonenwagen raakte in brand, maar de bestuurder wist deze zelf te blussen. Beide auto's werden zo zwaar bescha digd, dat zij moesten worden wegge sleept. zij voor het voorstel van B. en W. Het werd met 10 tegen 5 stemmen aanvaard. Tegen waren haar fractiegenoot de heer Sissing, mevrouw Fahrenfort (WD) en de raadsleden van de KVP-fractie de heren Buschman, mr. Povel en Strack van Schijndel. Laatstgenoemde had een motie ingediend om de verkoop uit te stellen tot de woning vrij z«u komen. De raad ging akkoord met de verho ging van de salarissen van de wethou ders. De verhoging bedraagt 660 per jaar, van 5700 naar ƒ6360. Binnenkort zullen ter visie worden gelegd de uit breidingsplannen in onderdelen „Wild- hpef-Schapenduinen" en „Rijnegom IV, deel I". De ter visielegging van Vogelen zang III werd door het colege terugge nomen. De directeur van het gemeentelijk wa terbedrijf, de heer J. Buiter, heeft B. en W. ingelicht over het fluorideren van het drinkwater. B. en W. hebben hun standpunt nog niet bepaald. De heer Buschman (KVP) drong er op aan de fluoridering achterweg te laten. De in woners dienen zef hun medicijnen te kiezen. Opgemerkt werd, dat het water al verschillende bestanddelen bevat. De wethouder van Publieke Werken, ir. Van der Laan (WD) stelde zijn par tijgenoot drs. Bückmann gerust inzake het opbreken van de Bloemendaalseweg. De nolerings- en bestratingswerkzaam- heden zullen in etappes worden uitge voerd, zodat de neringdoenden zo wei nig mogelijk last wordt bezorgd. De heer Laane (KVP) wees op de erbarmelijke vernielzucht, waarin Haar lemse jongelingen zich tijdens de luilak- viering hebben uitgeleefd op auto's, tuin meubelen en vlaggestokken in Bloemen daal. De heer Buschman (KVP) vroeg om zebrapaden bij de twee openbare lagere scholen in de kom van Vogelen zang. BLOEMENDAAL, 21 juni De ge meenteraad van Bloemendaal beong n derdagmiddag de bijeenkomst met een biologieles van het raadslid de heer A. Lagendijk (Prot. Chr.). Hij gaf een toe lichting op door hem bij B. en W. inge diende vragen naar aanleiding van het kwaad, dat de dennenscheerder aan richt. In een ingezonden stuk aan de kran ten heeft de directeur van het Natio nale Park De Kennemerduinen, dr. ir. E. C. M. Roderkerk, betuigd, dat het naaldhout in de Kennemerduinen wordt bedreigd door zorgeloosheid op naburige landgoederen. Ook de gemeente Bloe mendaal zou maltig zijn gieweetst, met name langs de Zeeweg. Aan de hand van vakliteratuur betoog de dJe heer Lagendijk, dat de gevaar lijke zwarte kever al ruim 12 jaar gele den is opgemerkt. Het bevreemdde hem daarom, dat mensen van de plantsoen dienst deze kever niet zouden kenen en geen maatregelen tot bed rijding zouden hebben genomen. Burgmeester dr. D. H. Peereboom Vol ler, zie door het ingezonden stuk onaan genaam getroffen te zijn en van hem kan me hierover nog ee laatste woord verwachten, namelijk op de plaats waar dit laatste woord thuis hoort: in het bestuur van de Stichting De Kneemer- duimen. De voorzitter deelde de heer Lagendijk mee, dat Bloemendaal het onderzoek naar de d en n en s cheer der heef beëindigd. Hij meende te weten, dat dit in De Kennemerduinen nog niet het ge val is. De voorzitter wees er op, dat die plantsoendienst reeds in februari 50 van stammen heeft uitgezet, die later zijh verbrand. Van de heer Roderkerk is nim mer een schriftelijke klacht bij B. en w. ingekomen. De gemeente werkte bij de bestrijding van de dennensoheerdier nauw samen met Staatsbosbeheer. (Advertentie) 1 375.» „No wegrijden «onder trappen" SOLEX-SERVICE-STATION RIJKSSTRAATWEG 249 HAARLEM-N. TELEF. 57465 (Advertentie) Gr. Houtstraat 47 - Tel. 18036 Haarlem (Advertentie) Big Ben dames- en herenregenkleding HAARLEM, 21 juni Het optreden van de jeugdige violiste Emmy Ver- hey tijdens het eerste zomerconcert van het N.Ph.O. had gisteravond een talrijk publiek naar de concertzaal ge lokt. Het is geen ale daagse gebeurtenis, dat een 14-jarig meisje met een groot orkest het vioolconcert van Tschaikows- ky speelt. Uit het spel van Emmy Verhey spreekt ongetwijfeld een groot violis- tisch talent, maar waarom moet dit meisje op nog prille leeftijd nu juist Tschaikowsky's briljante successtuk ver tolken? Een talent als dit moet men conserveren en met de nodige zorg op kweken en niet exploiteren. Als men haar dan toch met een orkest wi laten spelen, waarom dan niet een van de concerten van Bach gekozen, die hoto- riek meer op het jeugdige voorstel lingsvermogen is afgestemd dan de he vige subjectieve gemoedsontladingen, welke de romantische muziek eigen is. Dirigent Adam wist gelukkig de juiste sfeer in de begeleiding te bewaren, zo dat dit juveniele spel niet werd over stemd door zwaarwichtige orkesttutti. Dit eerste zomerconcert werd e- opend met een verantwoorde uitvoering van Moussorgsky's symphonisch ge dicht: Een nacht op de kale berg. De zevende symphonic van Schubert, die na de pauze werd verklankt, staat van wege de niet afgemaakte instrumenta tie bekend als de schets-symphonie. Door vertekening van de klankverhouding tus sen koper en hout blazers misten wij soms de gaafheid die uit Schubert mu ziek spreekt. NIEUW-VENNEP, 21 juni Om de Uitgeester amateur Jan Rasch in de eindsprint van een straatkoers of crit- rium te kunnen kloppen, moet men als wielrenner van goede huize komen. Daarover weten sterke lieden als Chris Duyker, Jurrie Doker, Thijs Bouma, Albert Jongkind en de broers Wim en Piet Vleesman mee te praten. Zij kwa men in het beslissende sprintje van de feestweekronde in Nieuw Vennep, waar voor ondanks het regenachtige weer toch veel belangstelling bestond, een volle lengte op de snelle Rasch. tekort om hem van de overwinning te kunnen weerhouden. Er i sin deze Venneper feestweekron de, die door de Oranjevereniging „Bea trix" in samenwerking met het Half- wegse „De Bataaf" op het snelle par cours aan de Schoolstraat werd gehou den, volop strijd geleverd. Vooral de jongeren an van Rijn en Daan Holst traden daarbij sterk op de voorgrond. Zij probeerden steeds weer om een ont snapping te forceren, maar ook alsta- ken Jan Timmer, Jurrie Dokter, Piet Vleesman en Peter Slotemaker hun daarbij een helpende hand toe, er bleek geen ontkomen aan. De favorieten Coen Visser, Piet Steenvoorden. Jan Rasch en Chris Duyker hielden het gelid ge sloten. De demarranten werden van hun activiteiten enkel wat premies rijker. Toen er een dikke premie aange kondigd werd, tarnen Steenvoorden en Cuvelier zich daarvoor aandienen. Na een fel sprintje kwam deze premie in het bezit van Heemsteedse Piet. Hij probeerde daarna meteen om al leen door te gaan, maar ontketende daarmee een felle reactie in het pe loton. Alles kwam weer bijeen. Alleen Jan de Jong, gele truidrager in de „Tour de Fleur", de nationale stayer kampioen Henk Buis, die vóór de start met de Noordhollandse wegkam- pioen Wim Vleesman gehuldigd was, „good old" Krijn Po)st en Bert Boom (winnaar van de Vennepr ronde in 1961) waren toen al met enkele min der bekende knapen van het strgdto- neel verdwenen. Veertien ronden voor het einde het 1300 meter lange parcours moest vüftig keer „genomen" worden sloegen Van Rpn, Dokter, Holst, De Goede, Bouma en Jongkind op de vlucht. Zü hadden daarmee volledig succes. Alleen de broers Wim en Piet Vleesman, Duyker en Rasch konden nog op het nippertje Advertentie) Lichtgewicht regenjassen, Diolen - Terlenka 79.50 - 129.75 \j an die Grieks-Franse kunstenaar Mario Prassinos loopt in Neder land een eerste overzichtstentoon stelling die georganiseerd werd door de musea van Arnhem, Haarlem en Breda. Tot 15 juli worden in de Vleeshal van Haarlem zün wandtapij ten, tekenimge, schilderijen en grafiek geëxposeerd. Prassinos wordt met o.a. Manessier, Pignon en Estève gerefeed tot de jongere Ecole de Paris en is, hoewel eerst in 1916 geboren, reeds vóór 1940 door de kunsthandel opge merkt als een belangrijk schilder. De eigenlijke Prassinos openbaart zach ech ter pas ma 1947 ais hp een periode van surrealisme en expressionistische portretten heeft doorgemaakt. Hü begint dan te zoeken naar een weergave van het totaalbeeld van het geen hü heeft waargenomen en beleefd. Gaf Picasso, van de oudere Ecole de Paris, de klassieke eenheid van plaats prijs door meerdere kanten van zijn model in één beeld vast te leggen, Prassinos ziet af van de eenheid van tijd. Hü geeft zijn impressie van het geen hp gedurende een zeker tijdsbe stek aan een object heeft beleefd. Hp is daarmee in het gezelschap vin Ba- zaiee, Manessier, Bissière en De Silva. De structuur, het ritme en de atmos feer van de stoffelüke en tastbare za ken die hem boeien zoekt hij te type ren. De individuele onderscheidingen vallen daarbü weg in ee pogen om een zuivere beeldende taal te vinden, een niet meer realistisch expressionisme van indrukken uit de realiteit. Aamvankelpk laat Prassinos ook de kleur achterwege om de aandacht niet af te leiden van vorm en ritme. Met tekeningen uit deze periode begint de tentoonstelling op de eerste zolder van de Vleeshal en hierbü sluiten de wer ken aan die tien jaar geleden deel uit maakten van die tentoonstelling „EU tijdgenoten uit Parijs" in het Stedelük Museum van Amsterdam. Deze periode van elementaire karakters, in zwarte verf op het witte papier een eigen schoonheid verwekkend in materiaal en oompositaire spanning, is voor mü een hoogtepunt dat weer benaderd wordt door de klare, eenvoudige boe ketten en boomkruine. De tentoonstel ling geeft van dit latere werk uitge breide documentatie met daarnaast de verdichtende improvisaties, die doorspe len op de overdaad van de natuur. Bü een reis naar zijn geboorteland Griekenland heeft Prassinos de kleur her-ontdekt en spaarzaam, maar zeer bewust voegt hü kleur toe aan zpn schilderijen, die in hun grafische strengheid eerder olieverf tekeningen zün. In zün tapijten,® waarvan er hier zes de grootheid van dit zuiver beel dende kunstenaarschap aantonen, ver vult de kleur een zelfstandige, zeer elementaire rol. Soms moet men hier denken aan (Advertentie) ZUIVER WOLLEN DEKENS, PLAIDS ($arA$C0£i£T£i, t» Een van de schilderijen die in hun grafische strengheid eerder olieverf tekeningen zijn, van de Grieks-Franse kunstenaar Mario Prassinos. de zojuist overleden Jaques Villon, die eveneens documenbair-beeldende fragmenten tot een ruimtelpke syn these wiet te vormen. Iets van de expressionistische Pras sinos wordt men gewaar in de illustra ties voor „De Raaf" van Edgar Allan Roe. Deze eteen en houtsneden zün van een groot decoratief raffinement, adem benemend van zeggingskracht en kos- telpk van materiaal-economie. bü de zes demarranten aanhaken. De rest van het sterk geslonken peloton werd op afstand gehouden. Ondanks de marrages van Dokter en Holst, bleef dit tiental büeen en in de sprint trok Rasch aan het langste eind. Hij behaal de daarmee zün derde overwinning in één week tüd; zaterdag was hü reeds in Huizen de snelste geweest en zondag in Warmenhuizen. Eerderr in het sei zoen had Rasch ook in Tuitjehom al de ereronde van de winnaar gereden. De uitslag luidt: 1. J. Rasch, Uit geest, de 65 km in 1 uur 33 min. 9 sec.; 2. C. Duyker, Beverwük: 3. J. Dokter, Halfweg; 4. M. Bouma, Spaarnwoude; 5. A. Jongkind, Aals meer; 6. Wim Vleesman. Uitgeest; 7. Piet Vleesman, Uitgeest; 8. G. Cuvelier, Nieuw Vennep; 9. C. Visser, Santpoort; 10. J. Timmer, Velsen-Noord. De lei- dersprüs kwam in het bezit van de nieuweling Jan van Rün. Hij was tij dens de wedstrijd zestien keer als eer ste over de streep gegaan. De aparte klassering van de nieuwe lingen De Goede, Van Rün en Holst zaten in de kopgroep was: 1. J. )de Goede, Beverwük; 2. J. van Rijn, Heems kerk; 3. D. Holst, Amsterdam: 4. P. Slotemaker, Beverwük; 5. D. Heems kerk, Halfweg: 6. G. v. d. Winden, Beverwük; 7. V. Bakker, Amsterdam; 8. R. Copier, Halfweg. (Advertentie) RECTIFICATIE Wedstrüd HAARLEM—V.S.V. begint R.C.H.-terrein wordt geopend 12.30 uur. HAARLEM, 21 juni De twee jon gens, die van de week na een schiet partij in de Zwedenstraat, werden aangehouden blü'ken meer op hun kerf stok te hebben. Op 18 juni hebben zü uit een auto, die in de buurt van het Sportfondsenbad stond geparkeerd, een transistorradio gestolen. Twee dagen eerder stalen zü uit een auto in de buurt van de Wagenweg een trekhaak. In mei sloegen zü hun slag in de Kleine Houtweg, toen zü uit een auto een pech- lamp wegnamen. In de nacht van 18 op 19 juni ontvreemdden zü uit een auto een scheerapparaat, dat op een balkon van een huis aan de Noorwegenstraat werd teruggevonden. De eigenaars van deze goederen, die in beslag eün ge nomen, zijn niet bekend. In Bloemen daal hebben de jongens ook een transis torradio uit een auto gehaald. HEEMSTEDE, 21 juni In de foyer van het Minerva heater heeft de Leid- se hoogleraar A. E. Cohen gisteravond voor de leden van de vereniging ,,Oud Heemstede - Bennebroek" een lezing gehouden over het onderwerp ..Hoeken, Kabeljauwen en het Slot te Heemste de". De avond werd bügewoond door verschillende leden van de Heemsteed se raad. Prof. Cohen belichtte in zün lezing de achtergronden van de Hoekse en Kablejauwse twisten. Hij gaf daarbü een nauwgezet, historisch overzicht van het tüdpefk waarin zich de strijd tussen deze twee Hollandse partijen afspeelde. Vele kastelen werden ten tijde van de Hoekse en Kabeljauwse twisten ver woest. Ook het Heemsteedse slot kreeg veel te verduren. Het werd in 1393 en 140-1 totaal verwoest. Omstreeks 1460 was het slot wederom in zün oude glo rie herrezen. Tegen het einde van 1620 werd het slot te Heemstede eigendom van de H Uoanidraseo msainsdapes Adriaan Pauw. Hij liet het herstellen en verfraaien en gaf mede opdracht tot de bouw van de „Pons Pacis", de Vredesbrug, die - herinnering aan de vrede van Munster - als een pronkstuk gold van de 17e-eeuwse architectuur. Bjjna 175 jaar diende het slot als bui tenverblijf van het geslacht Pauw. In 1793 ging het in andere handen over. Na de dood van de laatste eigenaar Jan Dolleman, schout en secretaris van Heemstede, werd het vonnis over het slot spoedig geveld. De erfgenamen van Dolleman verkochten het historische bouwwerk voor afbraak. In 1811 kreeg deze afbraak zün beslag. Het Oude Slot staat nu in verband met de eventuele restauratieplannen weer in het middelpunt der belangstel ling. De Heemsteedse raad zal ten aan zien van deze plannen waarschijnlijk dit jaar nog een beslissing nemen. BLOEMENDAAL, 21 juni Gister avond is op de Zeeweg een personen auto over de kop geslagen en zwaar beschadigd in de middenberm terecht gekomen. De bestuurder, een 19-jarige assistent-bedrijfsleider uit Haarlem, had door een te hoge snelheid de macht over het stuur verloren. De in zittenden van de auto liepen geen letsel op. Deze confrontatie met een latijms- aristocratische uiting van heden daagse kunst wordt nauwelüks afgewisseld, wel verinnigd, door de plastieken in brons van Jaques Lip chitz. Want ook Lipchitz behoort tot de kunstenaars die, voortgekomen uit en naturalistisch figurativisme, de vrije vorm hebben ontwikkeld op basis van een reële beleving. De bezoeker van de tentoonstelling hoeft zich niet om te schakelen als zün oog dwaalt van Prassinos aan de wan den naar de plastiek van Lipchitz in de ruimte. Het is opmerkelijk hoe de opvatting van de geweven vormen van het grote tapijt corresponderen met de kleine bronsplastiek „De roof van Euro pa". Al het oppervlakkige documentatie vermüdende individualisme van ons •tüdperk schfjmt toch wel op een zelfde stam geënt te zün. Deze tentoonstelling die zo geruisloos is aangevangen brengt voor het eerst na de proeftentoonstellingen 'in de Vis- hal, enige jaren her, weer hedendaagse buitenlandse kunstwerken met interna tionale erkenning binen de gezichts- krig van Haarlem. Moge de belangstelling van de kunst liefhebbers uit deze streek de culturele informatie op dit niveau rechtvaardi gen en stimuleren. AMSTERDAM, 21 juni. Vanmorgen was er op de Amsterdamse effectenbeurs weinig te beleven. De koersen veran derden slechts minimaal. In de voor beurs werden wat lagere noteringen voor de internationale fondsen opge maakt. maar de officiële openingsgoersen bleken deze achterstand weer te heb ben ingehaald. De mutaties waren ech ter zo klein, dat er van een tendens nau welijks kon worden gesproken. AKU won een half puntje tot 471e tenrijl Philips een dubbeltje hoger was op 164,10. Alleen bij Unilever was een duidelijker beweging te constateren. Het margarine- fonds moest bü de opening van de beurs f 1,- afstaan. Kon. Olie bleek f 0,10 lager te noteren. Hoogovens kon 2 punten stijgen tot 603. De cultures liepen een weinig terug, maar de scheepvaartfond sen hadden met grotere koersdalingen te kampen. (Advertentie) 100% WOL Grote Houtstraat 62 en 67 - TeL 10657 - 12839

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 3