Frankrijk ook uit Oostatlantisch NAVO opperbevel? Franse senaat keurt verdrag met Bonn goed Een Amersfoortse „West Side Story' Misspel in kerk Bijenmonument terecht] Stinienmuseum Nfeuw SMrt fc|!art0 mee t!J -r. geopend Spijs en drank voor het college van kardinalen Tresher vergaan door defecte waterleiding Thant eindelijk naar Hongarije Britse regering deed pakket Shell Oil aan VRIJDAG 21 JUNI 1963 PAGINA 5 PARIJS, 21 juni (UPI) Volgens in de Franse hoofdstad circulerende berichten overweegt Frankrijk terugtrekking van zijn marinestrijdkrachten uit het NAVO-opperbevel in het oosten van de Atlantische Oceaan. Frank rijk zou ontevreden zijn over het feit dat Engeland belast werd met het commando op de oostelijke vleugel. Frankrijk is daar voor een groot deel verantwoordelijk voor, omdat het gebied zich uit strekt van de Golf van Biscaje tot de wateren voor de Westafrikaan- se kust. NAVO noch ministerie van defensie in Parijs wilden com mentaar leveren. Bij de foto's. Boven een overzicht van de Sixtijnse kapel in het Vaticaan, waar alle kardinalen onder de troonhemels staan. Tweede van rechts kardinaal Alfrink. Daaronder twee foto's die iets tonen van het transport van voedsel naar de conclaaf ruimten. Tenslotte de batterij fotografen op het Sint Pietersplein in de felle zon, de telelenzen gericht op het schoorsteentje boven de Sixtijnse kapel. Advertentie Volgens genoemde berichten zou de permanente NAVO-raad zich op korte termijn met het probleem bezighou den. Op een NAVO-raadsvergadering in 1960 vroeg de Franse minister van defensie, Pierrre Messmer, of een Franse admiraal met het opperbevel zou worden belast. Die vraag werd toen terzijde geschoven. Zijn de berichten juist, dan kan men er een nieuwe stap van president De Gaulle naar een Franse positie onafhankelijk van de NAVO in zien. Een groot deel van het Franse leger en de Franse luchtmacht behoort reeds niet rechtstreeks tot de NAVO. PARIJS, 20 juni (UPI) De Fran se minister van buitenlandse zaken, Couve de Murville meent dat het mis schien mogelijk zal zijn een Europese kernstrijdmacht te vormen als West- Europa zich (op zijn Gaullistisch) po litiek zou verenigen. Hij voegde daar echter aan toe, dat deze uitspraak slechts een denkbeeld is. Minister Couve de Murville uitte deze gedach te gisteren in Parijs tijdens een lunch Vest Side Story" in Amersfoort: Anita (Astrid de Wilde) en Bernardo (Dick van den Bergh) dansen hun „America Amersfoort beleefde gisteravond een bijzondere première: onder leiding van twee zeventienjari ge leerlingen van de gemeente lijke handelsschool, Frans Rühl en Dick van den Bergh hebben veertig leerlingen van deze school als am ar teurgroep voor het eerst in de we reld het aangedurfd de musical „The West Side Story" op de planken te brengen. De tot de laatste plaats be zette zaal van het Grandtheater heeft met stijgend enthouiasme de pesta- ties van de jeugdige artiesten ge volgd. Aan het einde van de voor stellingen zou de directeur van de handelsschool, de medewerkenden en In het bijzonder producer Frans Ruhl huldigen. Maar deze had ongemerkt het theater had verlaten om zich aan de huldiging te onttrekken. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiimiiiiiiiliimimmimiimiii Dinsdag en woensdag wordt In Amersfoort in de nieuwe Hei lige Geestkerk het misspel „Het hart van ons bestaan" op gevoerd. Dit instructief liturgisch gemeenschapsspel werd samengesteld door pater Michaël' O.FM. Cap. De opzet van dit spel ontstond in 1952 op het jaarlijkse congres van Neder landse volksmissionarissen in Culem- borg. Naar aanleiding van een studie reis van pater Leopold Verhagen O.E.S.A. werd besloten door middel van een spel de liturgie meer spre kend te maken voor de mens van deze tijd. De eerste opvoering vond plaats in oktober 1953 waarna er niet min der dan 216 volgden, in Nederland en België. De dichter Gabriël Smit heeft de oorspronkelijke Mistekst op vele plaat sen gewijzigd; ook enige Neerlandi ci hebben meegewerkt het spel zijn uiteindelijke vorm te geven. Aan de uitvoering in Amersfoort wordt mee gewerkt door Marijke Bakker, die de lerende Kerk uitbeeldt, mevr. Joop Enkelaar-Keesen die de biddende Kerk vertolkt en Henk .Steggink uit Arn hem, die de Christusfiguur uitbeeldt. Gerrie Benne leidt een ritmische dansgroep, die de gevoelens verbeeldt die de gelovigen bij de mis zouden moeten bezielen. Het kerkkoor, ver sterkt met een dameskoor zal de ne gen hymnen en psalmen zingen van Gelineau en Père Lucien Deis C.S.Sp. Voor de begeleiding wordt gebruik ge maakt van het koperensemble uit het Omroeporkest van de Nederlandse Ra dio Unie onder leiding van Fred Hausdörfer Wageningse studenten die gister middag in enkele Betuwse boomgaarden appel- en pere bomen op hun vruchtzetting controleerden, hebben in een boom gaard nabij Hiem (gemeente Dode- waard) het sinds dinsdag te Renkum vermiste bijenmonument teruggevon-; den. Het plastiek stond op een paal tussen de vruchtbomen. De fruitkwe-: ker zei. dat hij geenszins de bedoe-1 ling heeft gehad het monument te ont vreemden, maar dat hij, met enkele andere Betuwenaren, Renkum en de Veluwezoom slechts een lesje heeft willen leren. „Renkum kan zich met zijn natio-j nale bjjenmarkt wel aanmatigen bij-i enplaats bij uitstek te zijn getuige) het trotse monument men vergeet! daarbij echter, dat de bij daar geen. enkele functie heeft te vervullen. Diej heeft het insect wel aan de andere] Rijnoever, in de Betuwe, waar de bij] in de fruitteelt een belangrijke eco nomische rol speelt," aldus de kwe-J ker. van de Anglo-Amerikaanse persvere niging. De Franse bewindsman verklaarde dat er op het ogenblik geen vooruitzich ten zijn op een politieke organisatie in West-Europa. Daarvoor moeten eerst de betrekkingen worden geregeld tussen Engeland en de landen van de Europese Economische Gemeenschap. Wat de vorming van een Europese kernmacht aangaat, zei de minister dat men voor het ogenblik niet meer kan doen dan denkbeelden en verlangens uiten. Couve de Murville ontkende, dat er sprake is van enige werkelijke crisis binnen het westers bondgenootschap. Het werkelijke probleem waar men vol gens hem mee te maken heeft is de aanpassing van het bondgenootschap aan nieuwe omstandigheden. Couve de Murville stelde in het voor uitzicht dat op een of andere dag een evenwicht zou worden bereikt tussen een verenigd West-Europa en de Sovjet-Unie en haar satellieten. Hij merkte daar echter bij op, dat Frankrijk niet de il lusie koestert dat een dergelijk even wicht zou kunnen worden bereikt zon der het bestaan van het NAVO-bondge- nootschap. PARIJS, 21 juni (UPI) De Fran se senaat heeft vanmorgen vroeg met 163 tegen 69 stemmen de ratificatie van het Frans-Westduitse vriendschaps verdrag goedgekeurd. De Nationale Vergadering had het al gedaan. Om trent de Senaat bestond enige onze kerheid, omdat de Gaullisten daarin niet de meerderheid hebben. Het verdrag was verdedigd door de staatssecretaris van buitenlandse za ken, Michel Habib-Deloncle, en de stemming sloot een debat van bijna acht uur af. Het vriendschapsverdrag heeft nu kracht van wet gekregen. Het voorziet in nauwe betrekkingen tussen beide landen op het gebied van de defensie, de economie, de cultuur, en de bondgenootschappelijke sa menwerking. Zo zullen b.v. leerlingen van de militaire academie van St. Cyr voor het eerst de lessen van een Duitse officier moeten volgen. WASHINGTON, 21 juni (UPI) De Amerikaanse atoomonderzeeër „Thresher" is naar alle waarschijn lijkheid vergaan als gevolg van een fout in een hogedruk waterleiding. Op de grote diepte waar de „Thresher op 10 april met totaal 129 mannen aan boord voer, moet zeewater onder zeer hoge druk de boot binnengedron gen zijn. Waarschijnlijk is de machi nekamer het eerst volgelopen. Dit is de conclusie van hef rapport dat de raad van onderzoek, die was ingesteld met de opdracht de oorzaak van de ramp vast te stellen, heeft uit gebracht. De commissie baseert de conclusie voor een groot deel op de rapporten van officieren en manschap pen van het onderzeeboot-reddings vaartuig dat de „Thresher" begeleid de op de fatale proeftocht. NEW YORK, 21 juni (Rtr) De secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Oe Thant, zal van 1 tot 3 juli aanstaande een bezoek aan Boedapest brengen, aldus is gisteren meege deeld. Dit maakt een einde aan ge ruchten dat het voorgenomen bezoek aan Hongarije mogelijk uitgesteld zou worden omdat de betrekkingen tussen de VS en Hongarije nog niet genor maliseerd zijn en kardinaal Mindszen- ty nog steeds in de Amerikaanse le gatie in Boedapest in asiel is. Het bezoek van Thant is, gelijk bekend, bij herhaling uitgesteld. ij nernaung ungesieiu. f,m% ii miminimum i In tegenwoordigheid van de eigena res douairière A. van Weideren baron Rengers, geboren Van Pal- land uit Arnhem is donderdag avond onder grote belangstelling in het Friese plaatsje Beers het geres taureerde poortje van de voormalige Uniastate in gebruik genomen. Dit in 1616 gebouwde poortje is thans inge richt als het eerste en enige Stinze- museum in ons land. Een Stins, let terlijk steenhuis, is de Friese bena ming van de oude adellijke woonste den. Uniastate in Beers werd reeds in 1430 genoemd. Het is in 1515 ge brandschat door de toen zo beruchte .Zwarte Hoop", maar het werd her bouwd. In de vorige eeuw werd de stins afgebroken. Het poortgebouw bleef behouden, maar verkeerde in desolate toestand. Met subsidie van rijk, provincie en gemeente is het thans gerestaureerd onder architec tuur van architect A. Baardt uit Leeuwarden. Donderdagavond herleefde in Beers oen sutkje historie toen een heraut te paard en in historische kledij ge- stoker piekeniers het poortgebouw overdroegen aan burgemeester mr. L. G. Boelens van Bolsward. In het Poortgebouw zijn tal van voorwerpen en documenten ondergebracht die her inneren aan de Friese stinzen en die berden verzameld in overleg met de directie van het Fries Museum te Leeu warden en de Federatie van Friese Oudheidkamers. Friesland telt mo menteel nog acht van dergelijke poort gebouwen. Bij de opening werd de suggestie gedaan rond dit stinzemuseum een openluchtmuseum te maken, waarin bet oude Friese veebedrijf wordt uit gebeeld. Een schenking van antieke land- en hooibouwwerktuigen werd biertoe reeds gedaan. 51-}arige in Deventer woonachtige heer B. M. M. J. Overing, was aan-i vankelijk alleen maar om een korte,, in zijn auto passende fiets voor zich zelf in elkaar te knutselen. Voor zijn gezondheid had zijn huisarts hem; meer lichaamsbeweging voorgeschre-, ven. De heer Overing, die voor zijn werk geheel op een auto is aangewe zen, begon er toen over te denken iets te fabriceren om in zijn auto mee< te nemen en daarmee van een bepaal de plaats uit zijn relaties fietsend tei bezoeken. Anderhalf jaar heeft de heer Overing aan zijn uitvinding ge werkt en ermee geëxperimenteerd. Zo ziet de fiets voor de auto er uit. Naar het idee van een amateur- uitvinder heeft een grote Ne derlandse rijwielfabriek in Hulst een fiets op de markt ge bracht, die ruim een halve meter (55 cm) korter Is dan ieder ander normaal rijwiel. De fiets is zo com pact dat hij in iedere auto kan wor den meegenomen, zonder dat het fra me opgeklapt of uit elkaar behoeft te worden genomen. De vondst van de van alle bestaande types rijwie len afwijkende constructie zit in een dusdanige plaatsing van de stuurko- lom, dat het stuur onder het zadel draait en voorts in een opvallende verkleining van het voorwiel. Men kan zich du- deze fiets het beste voor stellen als een rijdende stoel, waar van het grote, brede stuur de han den ter zijde van het lichaam tot steun dient. Voordat de fiets in een auto wordt opgeborgen, moet alleen het stuur worden afgenomen. Daarvoor behoeft slechts een handeltje te worden om gedraaid. Doordat dit nieuwe model voor het grootste deel uit gangbare onderdelen is opgebouwd, kon de prijs, mede door het kleinere voor wiel, lager worden dan van een nor- in3.16 fiets. De bedoeling van de uitvinder, de De uitvinder, de heer B. Overing uit Deventer, op de nieuwe fiets. LONDEN, 21 juni (Reuter) Het Britse ministerie van Financiën heeft bevestigd, dat de Britse regering aan de Koninklijke Shellgroep 2.5 miljoen aandelen in de Shell Oil Company of New York verkocht heeft. Het ministe rie noemde de prijs, waartegen dit ge schiedde niet, maar naar vernomen wordt was de verkoop voordelig voor de Engelse autoriteiten. De marktwaar de van de aandelen is ongeveer 100 miljoen dollar. Ook wordt vernomen, dat het initiatief voor de verkoop van de maatschappij uitging en niet van de Britse regering. Twee weken gelden meldde Kon. Shell de aankoop van het pakket Shell Oil, waardoor haar bezit in deze maat schappij steeg van 65,3 pet. tot 69,4 pet. Voor de financiering werden obli gaties verkocht in de V.S. hetgeen 115 min dollar opleverde. De aandelen maakten deel uit van de ongeveer 750 a 1000 miljoen dollar aan effecten, die de Engelse regering in 1941 verwierf, toen zij particulier dollarbezit vorderde voor de financie ring van de oorlog. Verder wordt vernomen, dat de ver koop zuiver als een kwestie van porte- feuillebeheer wordt beschouwd en dat, volgens het normale gebruik van de schatkist, de opbrengst in andere dol lareffecten herbelegd zal worden of reeds werd geherinvesteerd. Gewoonlijk worden de bijzonderheden van derge lijke transacties niet door de autori teiten bekendgemaakt. Er is sedert 1951 geen lijst gepubli ceerd van het bezit aan dollareffecten van de Britse regering, maar men meent, dat de bovenbedoelde 2,5 mil joen aandelen slechts een deel verte genwoordigden van het bezit aan aan delen in de Shell Oil Company of New York. Oostenrijk. Een rechtbank in Graz heeft woensdag de 51-jarige Franz Murer, die terechtstond op be schuldiging van moord op zeventien Joder tijdens de Tweede Wereldoor log, vrijgesproken. De officier van jus titie tekende tegen het vonnis hoger beroep aan. (Rtr). BELANGSTELLING ROND het CONCLAAF

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 5