SLAVOMIR MILETEC, de wanhopige: Wat is mooi? Mijn hele hart ligt in mijn houtwerker!" Bevolking van Zaandam laat Joegoslavische beeldhouwende boer niet in de steek HEREN SPORT- Moet Delfts blauw ook Delfts zijn? Vijf doden in het verkeer Kwestie Helpen is een plicht Khroesjtsjevs dilemma KoninMijk paar bij galaconcert luchtmachtkapel BROODOORLOG IN DEN BOSCH „Als soldaat- en Oberstleutnant - van Bundeswehr in Nederland5 P. Storimans peek s cloppenburg PR crème Kermiswagen kantelt op bromfietser Afscheid Hans Kaart VRIJDAG 21 JUNI 1963 fltt-colours Polyester Terlenka buitenlandse KRONIEK Meeleven Primitivist Ik lach erom 1" Bij 3 tuben PRODENT (samen 141 ct) tijdelijk gratis tube PROCO shampoo (waarde 65 ct), voldoende voor 6 a 8 wassingen. (Van een onzer verslaggevers) &AANDAM, 21 juni Op de muren •poöom het terrein van de gasfabriek «aait met onhandige grote halem neer- Sekalkt: „Helpt Miletic". Voor de in gang van de lange grijze loods waarin «e Joegoslavische boer-beeldhouwer zjjn atelier heeft, verdringen zich tientallen biensen. Sommigen dragen spandoeken •iet opschriften als „Steunt Miletic", nlliKtic moet zijn geld hebbenen „Mi letic, blijf in Holland". Door de wach tende menigte dringt zich een kleine, teiagere vrouw. Achter haar volgen drie «nderen. Voorzichtig opent zij de deur. ™et schouwspel dat zjj dan te zien "rijgt, zal zij niet gauw vergeten. In h«t midden van de loods staat een Der meter hoge, mannenfiguur uit klei, hestut door allerlei kruisbaken en van boven vastgehouden door touwen, die •«vestigd zijn aan het plafond. Aan de v°et van het beeld is het een drukte *an belang. Alle aanwezigen draaien om één heftig gesticulerende man heen. Gehuld in een witte overall maakt hij op het eerste gezicht een verwilderde Jödruk. Woest ontspringen aan alle kan ten van zijn hoofd lange, weerbarstige t Vorige week liet Khroesjtsjev in de ^Voornaamste Sovjet-kranten de vol ledige tekst afdrukken van een rede van Kennedy. Deze week stond hij biet toe dat deze kranten de tekst houden publiceren van een brief die bij uit Peking ontvangen bad. Zowel bi Kennedy's toespraak van 10 juni •Is in. de Chinese boodschap van 17 juni werden de problemen van oorlog •n vrede behandeld. Maar terwijl de toon van de Amerikaanse verklaring Irenisch was, zou men die van de Chinese brief agressief kunnen noe men. De Amerikaanse president deed «en beroep op de Sovjet-premier bij te dragen tot vermindering van de *panningen tussen de V.S. en Rus land. Hij verzekerde de Russen nog eens dat de Amerikanen geen oorlog willen. In bet Chinese schrijven werd Khroesjtsjev verweten dat bij met zijn leer van de „vreedzame coëxistentie" Verraad pleegde aan de leer van Marx en Lenin. De Sov jet-leider zou de beginselen van de communistische wereldrevolutie hebben prijsgege ven. Kennedy legde de nadruk op de gemeenschappelijke belangen van Amerika en de Sovjet unie. De Chinese brief accentueerde de ideologische meningsverschillen tussen Moskou en Peking. Kennelijk sprak de boodschap uit Washington Khroesjtsjev meer aan dan de boodschap uit Peking. Hier uit kan men althans afleiden dat de Sovjet-premier voorlopig niet van plan is zijn geschil met Mao Tse- toeng bij te leggen ten koste van zijn felaties met Kennedy. De slechte be trekkingen met de Chinezen haren de Russen grote zorgen, maar in hun streven die situatie te verbeteren gaan hij niet zover dat zij een nieuwe ern stige crisis in hun verhouding tot de Amerikanen willen riskeren. Het Russisch-Chinese conflict over de practische interpretatie van de communistische leer kwam in 1060 tn de openhaarheid. In de afgelopen Jaren heeft Peking vele min of meer bedekte aanvallen gedaan op het buitenlands beleid van Moskou, Uiaar de toon was tot nog toe nooit ho scherp als in de brief van maandag Jongstleden. Die Chinese brief was bedoeld als een soort „working paper of agenda voor het Sino-Russische gesprek dat op 3 juli in Moskou moet beginnen. In die conferentie zou een Poging gedaan moeten worden de tegenstellingen tussen de communis tische Grote Twee te overbruggen. Maar blijkens Khroesjtsjevs weigering de brief uit China te publiceren (om dat het schrijven „ongegronde aan vallen bevatte en „verdraaiingen" van feiten) beschouwt men in Moskou de Chinese verklaring niet als een ge- 'chikt uitgangspunt voor onderhande lingen. Het ziet er dan ook niet naar Uit dat de conferentie in Moskou van Volgende maand bij zal dragen tot *en toenadering tussen de Sovjet# en hun Chinese rode broeders. Of Khroesjtsjev wel werkelijke toe nadering wil tot Amerika zou vol gende maand moeten blijken op de conferentie over het staken van de kernproeven. Een hoopgevend feit is intussen dat de V.S. en Rusland nu overeenstemming hebben bereikt over «en speciale telexverbinding tussen Washington en Moskou. Door deze nieuwe communicatie-mogelijkheid *ou het gevaar van het uitbreken van een oorlog door een misverstand kun nen worden voorkomen, en een crisis, •Is de Cubaanse van vorig jaar, zou °P meer efficiënte wijze kunnen wor den opgelost als daartoe aan beide «ijden de bereidheid zou bestaan. Khroesjtsjev staat voor een moeilijk dilemma. Moet hij eens kiezen tussen Amerika of China? Ongetwijfeld zal ntj proberen die keus zo lang mogelijk test d* weg te gaan. haren. Aan de voorkant van het ge laat is een ruimte opengelaten voor een sterke, karakteristieke neus, twee felle heen en weer flitsende bruine ogen met twee koolzwarte wenkbrauwborstels. Slavomir Miletic probeert een nijver no terende man van zijn groot gelijk te overtuigen. Even verderop, leunend te gen een geweldige kist, luisteren zijn medewerkers en leerlingen ademloos naar zijn boodschap. „Bekrijpen, bekrijpen? Warum ebben zij dat gedaan? Zij zekken: is niet mooi. Maar wat is mooi? Dat, menier. Dat is mijn art. Mijn ele art. Weet u." Hp schudt met zjjin hoofd en maakt wanhopige gebaren. Smekend heft hij zh'n armen ten hemel en hij brult: „Warum, WARUM?" De vrouw geeft haar kroost met een kort gebaar te verstaan dat het bij de deur moet blijven wachten. Zich in het geheel niet storend aan de imposante, adembenemende solo van de zich land bouwende beeldhouwer of beeldhouwen de landbouwer noemende, door rampen en tegenspoed gekwelde Joegoslaaf, dringt zij zich naar voren en drukt het hoofd tegen de borst van de grote mees ter. Zfc' heeft een jampotje bij zich waarin zich kwartjes guldens en rijks daalders bevinden. „Hier Slavomir", zegt ze, „dat is voor jou. Dat hebben wjj opgehaald voor je." Hij knikt de vrouw minzaam toe. Zij is vandaag de zoveelste al die hem komt gedenken. Want dat is het eigenaardige in de zaak die de laatste dagen in het hele land veel stof heeft doen opwaaien de „zaak-Miletic" heeft de Zaanse be volking diep in het hart getroffen. Zij leeft mee met de miskende, door tegen slagen overspoelde beeldhouwer. Zij houdt inzamelings-acties en helpt hem op alle mogelijke manieren om zijn doel te verwezenlijken: het opnieuw tentoon stellen van het vier meter hoge gips- beeld om alsnog het gemeentebestuur te overtuigen van de vergissing, het beeld af te keuren. Van een gefortuneerde Zaandammer kreeg Miletic gips en van een niet min der onbemiddelde aannemer uit die stad kreeg hij echte steigers om het gevaar lijke opzetten van het beeld ditmaal te doen slagen. In alles helpt de bevolking Miletic. Men zorgt voor taxi's voor het vervoer van zijn vrouw en vijftien maan den oude dochtertje van en naar het atelier op het terrein van de gasfabriek. Zorgzame vrouwen komen de als een bezetene werkende Slavomir koffie, thee, Advertentie VAKANTIE VOORDEEL SLAVOMIR MILETIC .Van Gogh was mijn leermeester. warme soep, broodjes en een kompleet diner brengen. Jonge kunstenaars, jeug dige snobs en zelfs bejaarden helpen hem in zijn strijd tegen het gemeente bestuur, in het gevecht met de harde, meedogenloze „Umwelt", in zijn pogin gen het beeld van de houtbewerker „mijn grootste en beste werk" meent Slavomir zelf zonder ongelukken weer op te bouwen, voor iedereen die het maar wil zien, maar vooral voor kunst critici en leden van het gemeentebestuur. n Slavomir Miletic werd 33 jaar gele den in Bosnjane geboren. Zijn vader was boer. En ook Slavomir, zijn jong ste zoon, oefende dit beroep uit „Ik voelde mij heerlijk op het land", zegt Miletic. „Ik ben nog altijd boer. Of nee, eigenlijk ben ik ook beeldhouwer erbij. Ik ben een primitivist en als zodanig wil ik erkend worden." Zijn eerste kennismaking met de beeldhouwkunst, met de kunst in het algemeen, kwam toen hij zestien jaar oud was. Hij zag een in een boek af gedrukt beeld van Michelangelo,, pro beerde het na te tekenen en slaagde daarin bijzonder goed. Van dat moment af liet de beeldhouwkunst hem niet meer los. Hij ging studeren op de atoademie voor beeldende kunsten, maakte tal van werkstukken en voltooide in vier jaar een opleiding waarover zijn mede-studen ten een jaar langer moesten doen. Na zijn studies kreeg Miletic van zijn rege ring een beurs om ee reis van drie weken naar Parijs te maken. Maar in Parijs bloeide zijn artistieke hart open: hij besloot er te blijven. Hier ontmoet te hij de Nederlandse Elisabeth Tauten- hoofd (26). Zij werd zijn vrouw en twee jaar geleden reisden zij maar haar woonplaats, Den Haag. Hij exposeerde daar met succes. Van Den Haag ver huisde het echtpaar naar Amsterdam waar Slavomir verleden jaar een ten toonstelling had in het kunstzaaltje „De Drie Hendricken". Toen kwam Zaandam. Slavomir werk te in de fabriek van Honig. Als arbei der, als een zeer gewaardeerde werk kracht. Op een keer ontdekte een der bedrijfsleiders hoe fraai deze employé wel kon tekenen. Miletic kreeg zijn eerste opdracht die hij in recordtijd en tot volle tevredenheid van zijn werkge vers afwerkte. De „arbeidersfiguur- een-lorry-duwende" kreeg een fraaie plaats- De tweede opdracht bleef niet lang uit. De gemeente Zaandam wilde het beeld hebben van en houtbewer ker. Miletic kreeg de opdracht en werk te er vijf en een halve maand aan, te gengewerkt door vorst, gebrek aan ma teriaal enz. teriaal enz. Maar het beeld vond geen genade in de ogen van het gemeente bestuur. Men gaf de beeldhouwer zesduizend gulden en beschouwde de zaak daar mee als afgedaan. Miletic en zijn doortastende vrouw lieten het er met bijzitten. Samen met zijn Italiaanse as sistent Luciano bouwde Slavomir op het terrein van de gasfabriek een gipsen naboootsing van het beeld. Maar door het kolossale gewicht en de al te be reidwillige handen van zijn medewer- DEN HAAG, 21 juni. De koningin en prins Bemhard hebben gisteravond in het Kurhaus te Scheveningen het galaconcert bijgewoond ter gelegen heid van het vijftigjarig bestaan van de militaire luchtvaart in Nederland. Het concert werd verzorgd door de kapel van de koninklijke luchtmacht en het Soesterbergs gemengd koor, beide onder leiding van kapitein H. F. W. van Diepenbeek. Voor de pauze werd in hoofdzaak een programma van klassieke muziek uitgevoerd; later volgde een meer po pulair gedeelte. Ongeveer achthonderd genodigden, dames en heren, hebben het galacon cert bijgewoond: tweehonderd autori teiten, vierhonderd officieren, twee honderd onderofficieren alsmede een aantal soldaten. Het Soesterbergs ge mengd koor trad deze avond voor het eerst op. Het oogstte met onder meer „Waak op Nederland" van Diepen- brock en het Soesterberglied van Lan- geweg in een arrangement van Pi Scheffer zeer veel succes. Als slot nummer werd voor het eerst „Gou den vleugels" ten gehore gebracht, een mars gecomponeerd door Hugo de Groot in opdracht van de koninklijke vereniging „Onze Luchtmacht". Ook een selectie uit de muziek die Leo nard Bernstein componeerde voor de „West Side Story" sloeg bijzonder in. kers stortte het hele gevaarte maan dag met veel geraas in elkaar. Slavo mir huilde. gingen in het werk gesteld oim gevaarte overeind te krijgen. Het wordt hard werken voor Slavomir. „Ik weet het niet meer", zegt Mile tic. „Maar wat er ook gebeurt: het beeld zal hier in Zaandam komen. Op de Beatrixbrug en nergens an ders". Woedend is hij op gemeente- architect Bakker, die hem tijdens zijn werkzaamheden om de drie dagen kwam opzoeken om het beeld te be kijken. „Bakker heeft er geen ver stand van", zegt hij. „Bakker houdt niet eens van Zadkine. Kunt u na gaan dat hij van mijn werk helemaal niet houdt. Als het maar niets voor stelt, als het maar abstract is, dan is het goed!" roept hij pathetisch uit. „Dan is het goed. En waarom? Waarom?" Slavomir kijkt ons verslin dend aan. „Omdat ze het dan niet meer kunnen beoordelen! Haha!", brult hjj nu overmoedig. „Laat ze maar, laat ze maar! Ik lach erom. Haha, hoort u mij lachen. Ik, ik heb maar een voorbeeld in mijn leven. Dat is Michelangelo. Ik ben een vol geling van hem. Weet u wie mjjn leermeester was?" vraagt hij. „Mijn leermeester van Vincent van Gogh". (Hard gelach). „Dat is overdrachte lijk bedoeld", vult zijn vrouw aan. „Van Gogih, meneer", zegt Slavomir. En dan, om zich heen kijkend: „Wie heeft een sigaret voor me?" Er is afgesproken dat ik vijftiendui zend gulden voor mijn beeld zou krij gen. Ik heb zesduizend binnen. Maar dat is net genoeg om de onkosten enigs zins te bestrijden. „Afgekeurd", mom pelt hij zacht. „AFGEKEURD!" brult hij plotseling als een gewond dier. „Door wie? Prof. Esser van de rijks- akademie is hier geweest om in op dracht van het gemeentebestuur mijn beeld te beoordelen. Ik heb drie minu ten op het toilet gezeten. In die tus sentijd is de professor geweest. Hij heeft niemand gesproken. Toen ik te rugkwam zag ik zijin auto wegrijden. Maar ik blijf hier verder werken Ik ben niet bang om uit het land gezet te wor den. Mijn vergunning loopt 1 juli af. Maar ik blijf. Ik ben vrij man. De am bassade doet alles voor mij. Ik blijf. En ik werk, werk, werk." („Dat de stuk- Aan de geschonden voet van de reus-achtige „houtbewerker". ken er af vliegen", merkt iemand, in dit verband wat pijnlijk, op). Slavomir zet door. Maar het gemeentebestuur heeft juist gisteren een brief naar Mile tic gestuurd, waarin staat dat men de zaak als afgedaan beschouwt. Er zijn echter vragen in de gemeenteraad ge steld. Zodat de kans bestaat dat de zaak opnieuw aan het rollen zal wor den gebracht. Gisteren heeft de Joegoslavische am bassadeur een bezoek aan Zaandams burgervader gebracht. Het gesprek lijkt op niets te zijn uitgelopen. (Advertentie) DEN BOSCH, 21 juni De „brood oorlog" is hier een feit. Een banket bakker heeft aangekondigd vandaag de prijs van afgehaald busbrood en blank brood (47 cent) met vijf cent te verla- §en, de meeste andere bakkers heb- en zich genoodzaakt gevoeld tot een zelfde verlaging over te gaan. Het voor deze bakkers nadelige verschil is ech ter, dat ze uit overwegingen van dienst verlening voor bezorgd en afgehaald brood altijd dezelfde prijs berekenen. Ze hebben dus nu ook hun prijs voor brood dat aan huis wordt bezord moe ten verlagen, dit in tegenstelling tot de „rebellerende" bakker, die hiervoor de oude prijs blijft vragen. KERKRADE, 21 juni De 37-jarige mijnwerker A. van der Heiden is gis termiddag op slag gedood door een kan telende kermiswagen. De wagen raakte door onbekende oorzaak haar evenwicht kwijt en stortte op de man, die juist op een bromfiets passeerde. Het ongeluk gebeurde in de Meurserstraat te Kerk- rade-Haanrade, nadat een kermisexploi tant ,uit Deventer van de steile Haan- raderberg de straat was ingedraaid met zijn wagen, die door een vrachtauto werd getrokken. AMSTERDAM, 21 juni Het stoffe lijk overschot van de dinsdag in Lugano plotseling overleden operazanger-acteur Hans Kaart zal maandag worden opge baard in de tot chapelle ardente in gerichte hal van de Stadsschouwburg. Van 12.30 tot 13.00 uur bestaat gelegen heid tot defileren. Te 14.00 uur volgt de teraardebestelling op de begraafplaats Zorgvliet. DEN HAAG, 21 juni. Moet Delfts aardewerk uitsluitend in Delft zijn vervaardigd om „Delfts" te mogen worden genoemd? Om deze vraag draaide een proces, dat de plateelbak kerij en pijpenfabrieken „Zenith", fa. P. J. van der Want Azn. (anno 1749) te Gouda had aangespannen tegen de N.V. Kon. Delftsch aardewerkfabriek „De porceleyne fles" voorheen Joost Thooft en Labouchère (anno 1653) te Delft en waarin de civiele kamer van het gerechtshof in Den Haag gisten morgen in hoger beroep uitspraak deed. Het hof wees de eis van „Ze nith" af en besliste, dat door „De porceleyne fles" geen onrechtmatige daad was gesteld. Het hof overwoog, dat de aandui ding „Delfts blauw" een herkomstaan duiding is, die ook tot een soortnaam is afgezwakt. Deze aanduiding mag wel door andere fabrieken worden ge bruikt als soortnaam. Het hof is ech ter van mening, dat „De porceleyne fles" als enige fabriek op het gebied der aardewerkvervaardiging te Delft aanspraak mag maken op deze spe ciale aanduiding. „Zenith", die ook Delfts aardewerk (o.m. Delfts blauw of blauw Delfts, wit Delfts en polychroom Delfts) ver vaardigt, had „De porceleyne fles", ge dagvaard, omdat zij zich benadeeld voelt door publikaties van het Delftse bedrijf in binnen- en buitenland, waar in naar haar mening de schijn wordt gewekt alsof alleen in Delft en in het bijzonder alleen door gedaagde echt Delfts aardewerk zou kunnen worden vervaardigd en al het andere aarde werk onder die naam veelal minder waardige namaak zou zijn. (Van onze correspondent) NIJMEGEN, 21 juni Bjj een in haalmanoeuvre op de Kanaaldijk, ter hoogte van de laad- en losplaat in Neer bosch zijn gisteravond twee personen om het leven gekomen. Het ongeluk ge beurde toen een bestelwagen trachtte een vrachtwagen in te halen en daar bij eerst de 61-jarige invalide heer J. Vrolijks uit Neerbosch aanreed, die op slag werd gedood. Daarna verloor de bestuurder van de wagen, de 43-jarige vishandelaar W. W. Reinerman uit Nij megen, de macht over het stuur. De auto reed met grote snelheid door de berm, schoot over de laad- en losplaat en verdween in het Maas-Waalkanaal. Studenten van de roeivereniging „Pho- cas" die in de buurt waren, doken nog naar de bestuurder, doch zonder resul taten. Toen korte tijd later de wagen door een takelwagen op het droge was gebracht bleek de zwaar gehavende ca bine leeg. De rijkspolitie te water heeft geruime tijd gedregd, doch zonder re sultaat. Vandaag zou het zoeken naar het slachtoffer worden voortgezet. BENNEBROEK Tengevolge van een aanrijding met een treiler is gis termiddag hier op de Rijksstraatweg de 52-jarige ongehuwde vrouw A. E. van A. uit Babyloniënbroek op slag gedood. Zij stak plotseling de weg over. WOGNUM, Bij een verkeersonge luk op Rijksweg 7 bij Wognum zijn de 30-jarige directeur B. van der Tol uit Utrecht en de 20-jarige student J. Jorritsma uit Bolsward zo ernstig ge wond, dat zij in het St. Jansgasthuis in Hoorn zijn overleden. Hééft boer Koekoek nu bijna zes jaar geleden met name op 17 september 1957 een hem door het Landbouwschap opgelegde heffing betaald of niet? Ik zou dat wel eens willen weten. Naar mijn smaalt heeft een deel van de af daling van de Christelijke Boeren en Tuinders Bond dan ook een wijs ini tiatief genomen toen het aandrong op een diepgaand onderzoek naar de echtheid van een desbetreffend, belas tend giro-strookje. En dan wil ik ver der best toegeven dat het niet zozeer gaat om het bedrag ƒ25,of daar omtrent maar meer om het gebaar. Kijk eens, als de heer Koekoek straks in de Kamer het Landbouw schap gaat uitroeien, om niet te zeg gen wieden, dan is het niet zonder belang te weten of hij destijds met enige investering het instituut mede in stand heeft helpen houden. Ook dan immers gaat het meer om het ge baar. Nu weet ik wel dat een misdaad net als trouwens de misdadiger zelve nog wel eens wil verjaren. Maar principes zijn principes. Nie mand die dat beter weet dan de heer Koekoek. Overigens, wij moeten het allemaal nu ook weer niet al te somber zien. Er zijn, zoals ik reeds aanduidde, twéé kansen: de heer Koekoek heeft het wél gedaan of hij heeft het niet gedaan. In het eerste geval kan hij zijn Landbouwsehapsgeld alsnog te rughalen, in het tweede geval kan hij het alsnog voldoen. In beide geval len is er, dunkt mij,, geen vuiltje aan de lucht. Slechts als hij in het ge heel niets doet wordt het een kwes tie. En dan schaar ik mij ook con amore aan de zijde van die leden van de Friese afdeling van de Chris telijke Boeren en Tuinders Bond, die een diepgaand onderzoek wensen. Dan zeg ik slechts: d'r op of d'r onder. Engeland een politiek schandaal, wij óók een politiek schandaal. BONN, 21 juni (TJPI) Het West- duitse ministerie van Defensie heeft zich gisteren onthouden van commen taar op vragen, die in de Tweede Ka mer zijn gesteld over het dragen van uit de Hitler-ttfd stammende onderschei dingen. Het betreft hier een Oberstleut nant van de Duitse Bundeswehr, die in Bndel ergen sheeft verwekt, omdat hij onderscheidingen uit het derde rijk en de Spaanse burgeroorlog droeg. Een woordvoerder van het Westduit- se ministerie van Defensie verklaarde, dat de kwestie van de onderscheidingen eerst aan een nauwkeurig onderzoek zal worden onderworpen. Volgens de woordvoerder is bij de wet bepaald, welke onderscheidingen mogen worden gedragen en welke niet. Bovendien kent de Bundeswehr nog een apart voor schrift waarin is bepaald, welke onder scheidingen bij verschillende uniformen mogen worden gedragen. De niet met name genoemde Oberstleutnant zal zich moeten verantwoorden, indien hij het door Hitier ingestelde Spaanse kruis heeft gedragen. Alle andere onderschei dingstekenen uit de Spaanse burger oorlog zijn daarentegen niet bij de wet verboden. Ook bestaat er geen bezwaar tegen het ijzeren kruis uit de tweede wereldoorlog, mits het zonder haken kruis wordt gedragen. De Duitse Bundeswehr heeft een boekje laten drukken, dat de titel draagt „als soldaat van de Bundes wehr in Nederland". Het boekje dat 25 pagina's telt en met foto's is ver lucht, moet de Duitse soldaat eraan herinneren, dat hij in het buitenland „als ambassadeur voor zijn vaderland" moet optreden. De Duitse soldaat wordt er tevens op opmerkzaam gemaakt, dat bescheidenheid hem in het buitenland het best past. (Advertentie) Elke OLVEH polis is winstdelend. De heer P. A. A. R. Storimans is de tweede uit één ge zin die in deze hoek van de krant aan de lezers wordt voorgesteld. Op 22 oktober I960 stond hier een geschreven portret van zijn dochter John. Zij vertrok in die maand naar Oeganda, uitgezonden als arts vanwege de Graal. Zij maakte de reis met een chartervlieg tuig van de Raptim, het reisbu reau waarvan haar broer Harry L. Storimans directeur is. Har ry kwam in april in het nieuws, toen hij naar Salisbury in Afrika vertrok voor de vestiging van een kantoor van de Raptim. Het idealisme dat John ken merkt en het zakentalent dal Harry bezit hebben geen van bei den van een vreemde. Hun va der is een zakenman, die goed verdient. Hij steekt dat niet onder de fraaie stoelen en banken van zijn woning in het Zuidhollandse Rijswijk. Maar de heer P. Sto rimans is ook een mens met een grote sociale bewogenheid, die zowel zijn goed als zijn denk kracht in dienst van zijn naaste stelt. Dat is niet onopgemerkt gebleven. Onlangs is hij ridder in de Orde van Sint Silvester geworden. De onderscheiding werd uitgereikt door de pastoor van de St.-Gerardus Majellaparochie. In die kerkelijke gemeenschap is de heer Storimans een kwart eeuw voorzitter geweest van het Armbestuur. Bovendien is hij mede-oprichter en sinds de oprichting voorzitter van het Parochieel Chari tatief Centrum. Met dat Centrum is gestalte gegeven aan de denkbeelden van de heer Storimans over hulp aan de medemens. Er moet zijns inziens op dit punt samenwerking zijn, en de hulp moet deskundig zijn. Een maat schappelijk werkster, zoals die in dienst is van het centrum, is dan ook geen overbodige luxe. De heer Storimans meent, dat de maatschappelijke hulp zich langzamer hand naar het immateriële vlak verlegt. Zijn plan is nog om in de parochie een soort burenhulp in te stellen. Het zou een groep dames moeten worden iie zich om de beurt beschikbaar stellen voor gezinnen waar de behulpzame hand moet worden geboden, maar waar Gezinshulp niet aan toe komt. Zijn gedachten over hulp aan de naaste samenvattend zegt hij: „Het is een Dlicht." In het dagelijks leven is de heer Storimans directeur van de Benegas Dat is een verkoopmaatschappij van aardoliegassen, gevestigd te Rotterdam. De heer Storimans is door zijn vader „in de olie" gekomen. Hij werd vierenzestig jaar geleden geboren in Breda. Zijn jeugd heeft hij voor een groot gedeelte doorgebracht in Antwerpen, waar zijn vader directeur was van de Tank Opslag Maatschappij. In het begin van de eerste wereldoorlog ging zijn vader met het bedrijf naar Nederland. De heer Storimans bezocht de handelsschool te Amsterdam. In 1918 ging de familie terug naar Antwerpen In 1928 werd de heer Storimans directeur van de Rotterdamse vestiging van de Tank Opslag Maatschappij. Dat bedrijf is later overgenomen waarnn de Benegasmaatschappij ontstond. Naast zijn functie en zijn sociale besognes heeft de heer Storimans zijn liefhebberijen. Bridgen is er één van en zwemmen een andere. „En op voeden" interrumpeert uit het andere einde van de grote huiskamer te Rijswijk een zoon het gesprek. Die zoon kan het weten, want hij is één van de twaalf kinderen van de heer Storimans.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 7