FORMATIE IN VICIEUZE CIRKEL Liberalen verwerpen dr. De Korts laatste Geen antwoord op verzoek tot beoordeling program Formateur te slim geweest Gasten op het X poging MACMILLAN HEEFT GEEN HAAST MET AFTREDEN Stroming ten gunste van hem in de kieskringen Polo-pull 8. Kreymborg Verdi's Falstaffgrote en geïnspireerde artisten in een sleetse enscenering Onverholen plezier r Conclaaf in de zeventiende eeuw - PASTEIEN MOGEN WORDEN GEOPEND, CAPOENEN ONTLEED - H B O Geeft formateur koningin morgen opdracht terug? Frank Martin Oud geweer gaat af: man gedood Gasexplosie in toilet man gewond Schandaal-Prof umo Sovjet-Unie ontkent Lagerhuis-verklaring van Britse premier N.. J VRIJDAG 21 JUNI 1963 f AGINA 9 DEN HAAG, 21 juni Dr. De Kort heeft getracht de vicieuze cirkel waarin hij zich met zyn formatiepoging bevindt, te door breken. Hij heeft de liberale frac tieleider, mr. Toxopeus, gisteren een dringende brief geschreven, waarin hij ook van hem een con creet oordeel vraagt over het program dat hij hem ter beoor deling had voorgelegd. Alle andere fractieleiders hadden dat oordeel reeds schriftelijk gegeven. Mr. Toxopeus alleen heeft slechts mondeling laten weten, dat het concept hem in grote lijnen wel aanstond, maar dat er veel onbe vredigends in was, zonder nader aan te duiden wit. 99 99 II a <y»o mvmm \- katoen in open weave 5 kleuren 90 Ook grote sortering polo-pulls met lange mouw uw moderne wasmachine vraagt om een speciaal sop dixan en uw wasmachine horen bij elkaar Grandioos Virtuoos (Van onze parlementaire redacteur) Een gesprek daarover acht de libe rale leider echter onmogelijk, zolang niet bekend Is met welke drie partij en er nu verder zal worden gespro- iiiiiiiiiiiiiitiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiniiit iiiimiiiiiimiiiiiHiimiiiiiimiiiiHiiMiiiiiimimiiiiiiiiiiiiiiiiii De socialisten lezen in uw pro- v;>.,c;x.y ken. gram heel iets anders dan wij, libera- len, zodat wij langs elkaar heen pra ten", zo heelt hij verklaard. Dr. De Kort zegt In zijn brief, dat hij niet vooruit kan met zijn keuze, zolang ook het oordeel van de WD niet bekend is: „Niets let u bij uw beoordeling uit te gaan van samenwerking op basis van vier partijen". Mr. Toxopeus wil echter weten wélke vier partijen. De formateur zal mr. Toxopeus niet kunnen bewegen zijn standpunt te ver laten. De liberalen, die gisteren de brandbrief" van de formateur heb ben besproken, voelen daar niets voor. Het is duidelijk dat hun liberale be- ginselen zich ertegen verzetten, in een gesprek over programpunten nu reeds diverse zaken concreet vast te leggen, wanneer zij niet weten wie zij straks tegenover zich krijgen. Zij eisen de vrijheid af te wachten welke vier par tijen zullen meedoen. De ene concrete eis staat dus tegenover de andere. Ook de schriftelijke mededeling van dr. De Kort, dat met goedvin den van de vier ev. fractieleiders nog wel enkele wijzigingen in het pro gram kunnen worden aangebracht, kan deze zaak niet meer redden. De formateur heeft over eventuele wijzigingen gesproken in een brief aan alle fractieleiders afzonderlijk. De brieven, waarin ook eindelijk de keuze van de formateur op een vier partijenkabinet werd bekendge maakt, zijn gisteren per motoror- donnance bezorgd, met het verzoek het antwoord zo mogelijk per ke rende koerier mee te geven. Mr. Toxo peus kreeg echter de tijd tot van middag vijl uur om zijn standpunt te formuleren. fNiet alleen van liberale, maar ook van protestants-christelijke zijde neemt de weerstand tegen het sys- i teem van de formateur toe. Men be- „Het is een vreemd ondernemen de] speurt er een te grote voorzichtigheid brave zielen aan het lachen te krij-S ln en een onbegrijpelijke vrees om en." Deze uitspraak van Molière is) zelfs nu, met de zekerheid dat me- e ervaring geworden van de com- mand meer een vijf partijenkabinet ponist Frank Martin, toen hij diens) wil, een keuze te bepalen tussen socia- dolle klucht „Monsieur De Pourclaug-i «sten en liberalen. „De formateur zet nac" tot operavorm ging herscheppenA het spelletje poker tóch door. Hij wei- „Van leugen tot leugen en van be S §ert de verantwoordelijkheid zelf te lachelijkheid tot belachelijkheid hebt dragen zo luidde gisteren het radio- ik me best geamuseerd met het schrij-5 commentaar van de NCRV. „Hij is ven van deze muziek voor dit stuk".te slim geweest, en nu zit hij met de Ironisch: „Dat zal de mensen die er( brokken", merkte „Het Vaderland (lib.) op. Dat dr. De Kort van mr. Toxopeus geen uitspraak zou krijgen geen keuze zou neDDen ge maakt, was wel te voorspellen na het spoedoverleg, dat een kern van de VVD-fractie gistermiddag in het ge bouw van de Tweede Kamer heeft ge pleegd. De liberalen gaan niet door de knieën voor wat zij „het ultimatum van dr. De Kort" noemen. Het bezoek van dr. De Kort aan Soestdijb zal morgen dus wel het te ruggeven van de opdracht betekenen. De formateur kan de socialisten niet in de plaats van de WD schuiven. Het zou niet alleen tegen zijn begin sel zijn, dat de verkiezingsuitslag hen niets aan vinden hogelijk verbazen. Ook zogenaamd ernstige lieden schert- sen soms. Nadat ik jarenlang ernsti-1, waaraan hij iets heeft, zolang hij ge werken heb gecomponeerd heeft formateur geen keuze zou hebben een soort onweerstaanbare innerlijke drang mijn geest tot het komische ele ment gevoerd. Het is een muziek ge worden waarin ik al mijn foefjes, waaronder de meest serieuze, kon be nutten door daar, zoals men zegt, een loopje mee të nemen. Zo komt er bij voorbeeld een twaalftoonreeks in voor. een zwaar woord in deze luchtige sfeer, maar die heb ik dan ook na venant gehanteerd! Ik ben niet de eer ste componist, die door De Pourceaug- nac geïnspirerd werd: Dully heeft er destijds muziek bij geschreven; ge lukkig voor mij is het niet het bes te van wat hij geschreven heeft!" De thans drie en zeventigjarige Zwitserse componist Frank Martin heeft zichzelve met deze kanttekenin gen bij zijn laatste muziek-dramatische werk aardig gekarakteriseerd: zijn! lucide geest en briljante uitdrukkings wijze hebben hun stempel gedrukt op zijn totale muzikale oeuvre, misschien nog wel het meest in zijn zuiver in strumentale werken (waaronder de Petite Suite Concertante, tijdens het Holland Festival uitgevoerd door het Nederlands Kamerorkest, een voor een hedendaagse compositie welhaast uitzonderlijke populariteit heeft ver worven). Van zijn oratoria zijn hier Uitgevoerd „Le vin herbé" en „Le mystère de la Nativité"; een vroe- tere opera heet „Der Sturm" (naar hakespeare). Martin .was in zijn geboortestad Ge- nève lange tijd werkzaam als voor zitter van de Zwitserse componisten bond, pianist, olavecinist eri compo sitieleraar; tevens als directeur van het conservatorium aldaar, toen de jonge Nederlandse fluitiste Maria Boeke er haar opleiding kwam vol tooien... het werd een „harmonie voor het leven" en na de beslotenheid van de jaren van de Tweede Wereldoorlog kwam het echtpaar zich in Neder land vestigen om „van horizon te veranderen, te genieten van de wijde landschappen, de schilderachtige sfeer en de grote inspiratie, die de kunstenaar in de aanblik van de zee Vond." Aanvankelijk woonden ze in het hartje van oud-Amsterdam. Om zich hog meer op zijn werk te kunnen con centreren zocht Martin na tien jaar de rust van het Gooi op. De zee blijft echter de grote trekpleister; Texel werd al drie maal tot vakan tieoord uitverkoren. Liefhebberijen? Knutselen, héél fijn werk zoals horloges of speelgoed re- Pareren; ook paaseieren beschilderen een specialiteit van deze compo- hist, waarbij men onwillekeurig aan; de associatie toonschalen-eierschalen: Jhoet denken. De zestienjarige zoon, *eht alle muziek van zijn vader. Bij ue wereldpremière van „Pourceaug- jjöc" in april van dit jaar te Genève £eeft hij meegespeeld in een stomme ugUrantenrol, waarbij nogal veel te o v,ren vie!: eerst als invaller, „bij «ebieken geschiktheid" als serieuze medespeler! niet toelaat, maar ook de in zijn par tij sterk levende gevoelens van on rust, dat er met socialisten zou moe ten worden geregeerd, aanwakkeren. Algemeen leeft onder de kiezers van de KVP evenals onder die van vele andere partijen, de gedachte: de lijn van het kabinet-De Quay moet wor den voortgezet. En met socialisten in een kabinet lijkt dit inderdaad niet eenvoudig. TWELLO, 21 juni Een jongeman is op het toilet van het stationskoffie- huis alhier gisteravond de lucht inge vlogen toen hij een sigaret wilde aan steken. Er deed zich een explosie voor waarbij de jongeman aan armen en gezicht werd gewond, de w.c. werd vernield en een raam ln de gevel sneu velde. Na rioleringswerkzaamheden is een breuk ontstaan in een aardgasleiding, waardoor het gas via het riool in het toilet van het koffiehuis stroomde. I Advertentie) sinds 1889 een Zwitsers topproduct dat Persoon- lykheld geeft Importeur M. Verhulst, Honingerdijk 32 - Rotterdam MOSKOU, 21 juni (UPI) De Sov jet-Unie heeft vandaag ontkend dat zij ten tijde van de Cubaanse cirsis heeft geprobeerd door middel van dr. Ward, de „beschermheer" van Christine Hee ler, in contact te treden met de Brit se regering. In een artikel in het blad van de Russische communistische par tij „Pravda", werd een verklaring van deze strekking, die de Britse premier, Harold Macmillan, maandag in het La gerhuis aflegde, een „onzindelijke list" genoemd, bedoeld om de Brits-Russi sche betrekkingen te schaden. Volgens het artikel probeerde Mac millan de aandacht van Christine Kee- ler af te leiden en de Cubaanse crisis in het brandpunt van de belangstelling te brengen. Macmillan zei maandag dat de vroe gere Russische marine-attaché in Lon den, Eugène Ivanov, een vriend van Christine Keeler, tijdens de Cubaanse crisis, te kennen had gegeven dat de crisis slechts uit de wereld zou kun nen worden gehopen indien in Londen een topconferentie zou worden gehou den. Hij beschuldigde Rusland ervan een wig te willen drijven tussen Enge land en de V.S. In de „Pravda" wordt hun gezegd dat Ivanov niets te maken heeft ge had met de zaak-Profumo. „Wil Mac millan de Britse kiezers werkelijk op de mouw spelden dat de Sovjet-Unie het nodig heeft geacht gebruik te ma ken van de diensten van een fotomodel, Keeler, om de Britse premier te bena deren met het doel de moeilijkheden in het Caraibische gebied op te lossen?", zo vroeg de schrijver van het artikel zich af. Hij zei dat het Kremlin geen bemiddelaars nodig heeft indien het der gelijke stappen wil ondernemen. HERPEN, 21 juni De 57-jarige oud-stuurman ter koopvaardij H. L. van der List is gistermiddag overleden na een schot uit een oud Duits soldaten- geweer. De ongelukkige werd in de borst getroffen, toen hij het wapen schoonmaakte. Het slachtoffer, dat sedert enige ja ren met zijn zuster in een boerderij tje in de Schaijkse bossen woont, was een verwoed wapenverzamelaar. Hij was volgens de politie onbevoegd het vuurwapen te bezitten, waarmee het ongeluk is gebeurd. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 21 juni Macmillan heeft gev.n haast. Macmillan is nog niet heen. Indien hjj besluit heen te gaan, zal hij zulks doen op eigen tjjd en wijze en met waardigheid, en niet in de onwel riekende, hysterische sfeer van het ogenblik. Gisteravond had de wekelijk se bijeenkomst plaats van het „Comi té 1922", waartoe de niet-ministeriële leden van de conservatieve fractie be- hoien. De leiders van dit comité waren van tevoren bijeengekomen en op de (besloten) zitting van het comité bleek dai de leiders kalmte wensten. En zij kregen de gewenste kalmte, vooral toen erop werd gewezen door een voor malig voorzitter van het comité, dat het heengaan van Macmillan op dit ogenblik vrijwel zeker zou leiden tot algemene verkiezingen. Geen van de te genstanders van Macmillan vroeg het woord. De voorzitter van het comité, J. Morrison, een enigszins formidabel man, had duidelijk tussen de regels door te verstaan gegeven in zijn openings speech, dat zij beter hun mond kon den houden. Verder verliep de verga dering kalm en zelfs tam. Het ogen blik voor de revolutie Ujkt nu voorbij, en voorzover men kan overzien wordt vooralsnog de beslissing overgelaten aan Macmillan zelf. Inmiddels ls gebleken dat, ondanks de opstand van maandag, toen 27 conservatieven zich onthielden van stemming, ofschoon het in feite ging om een motie van wantrouwen, ge richt tegen hun eigen leider, er in de kieskringen sprake is van een krach tige stroming ten gunste van Mac millan. Dit blijkt uit de corresponden tie, die de Lagerhuisleden zelf heb ben ontvangen, en uit de ingezonden stukken, ontvangen door de pers. Zelfs de Times, die geen al te fraaie rol heeft gespeeld in deze affaire, berichtte hedenmorgen dat de redac tie vele ingezonden stukken had ont vangen, waarin de schrijvers het op nemen voor Macmillan, Intussen is de uitslag bekend gewor den van de eerste tussentijdse verkie zing voor het Lagerhuis sinds het ont staan van het Profumo-schandaal. Het ging om de stemming van gisteren voor de socialistische zetel van Zuid Leeds, de zetel die is vrijgekomen door de tragische dood van wijlen Hugh Gaits- kell. De socialisten behielden natuurlijk de zetel, en wel met een gestegen meerderheid van 12789 (1959: 11488). De conservatieven behaalden slechts 6000 stemmen, de helft van de vorige keer. Maar aangezien vaststond dat de zetel toch zou worden gewonnen door de socialistische kandidaat, kan dit moeilijk beschouwd worden als een ramp voor de conservatieven. Macmillan had gisteren tot twee maal een ontmoeting met de leider van de oppositie, Harold Wilson, maar de beide Harolds konden het niet eens worden over de aard van de commis sie die moet worden benoemd om een onderzoek in te stellen naar de veilig heidsaspecten van de Profumo-affaire. Wilson wil een parlementair comité. Macmillan wii een rechterlijk comité. Een parlementair comité kan getuigen dagvaarden en verklaringen eisen onder ede, een rechterlijk comité bezit deze bevoegdheden niet. Labour is desnoods bereid toe te stemmen in de oprich- t van een speciaal tribunaal, zoals het tribunaal Radcliffe ln de Vassall- affaire. Vandaag zal deze kwestie op nieuw aan de orde komen en een tref fen in het Lagerhuis tussen Wilson en Macmillan is niet uitgesloten. i Advertentie) GROTE MARKT 1—7 HAARLEM Fernando Corena en Ilva Ligabue in „Falstaff iiiiiiiiiiiliiiiiiiiliiliiiiiliiiiiimimmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii (Advertentie) DEN HAAG, 20 juni Het Holland Festival doet dit jaar mede aan de herdenking van Wagner zowel als van Verdi. Het is prij zens waardig doch de voldoening wordt enigszins ge temperd door het besef, dat het Hol land Festival het ook in dit opzieht nogal op een koopje doet. Voor wat Wagner betreft, neemt zij de voorstel ling van de Nederlandse Opera van „Der Ftiegende Hollander" over, een niet bijster geslaagde enscenering van een wel belangrijk jeugdwerk, dat nochtans voor een herdenking nauwe lijks geschikt is. Voor Verdi is de keuze gevallen op een herhaling van een reeds eerder gegeven opvoering van Falstaff. Natuurlijk kan men de meester ze ker niet beter eren dan met Falstaff, doch de herdenking zou pas haar volle zin hebben gekregen zo men er een nieuwe enscenering aan besteed had, instede van haar als opwarmertje te presenteren. Men heeft nog maar eens Zeffirelli's hier reeds bekende decors van de opera in Palermo geleend, die er door veelvuldige dienst geenszins ga- et Conclave heeft Gregoriut de X ingestelt: hy beval in het toekomende het Conclave te sluyten, om de Kardinalen tot het spoediger kiezen van eenen Paus te verplichten: vermits de H. Stoel twee jaaren had ledig gestaan, ze- dert de doot van Klemens den IV, zynen Voorzaat, in 't jaar 1268 ge storven, en zyne verkiezinge tot Paus, die op eene zonderlinge wyze tig dus toedroeg. Terwyl de Kardinalen het niet eens konden worden in 't kiezen van den Paus, stelden ze met gemeens stemmen vast, dat die Paus zoude zyn, dien de H. Bonaventura(toen Generaal der Franciscanen) noemde; hy koos den hoogstgemelden Grego- rius, te vooren Thedaldus genaamt, van 't Geslagt Viscomti, een man vol uitstekende begaaftheden: hy was 't die kort daar aan 't Concilie van Lions beriep, en deeze wetten den Kardinalen, om ze in het toekomende te volgen, voorschreef." Zo begint de „Beschryving van het Conclave" in het grote, dikke boek „Beschryving van Niew Rome" door P Desseine, uitgegeven b ij Francois Halma in Amsterdam in het jaar 1704. Dat het Conclaaf ook toen al tot de verbeelding sprak, blijkt uit de gede tailleerde bijzonderheden, die de schrijver over het gebeuren vermeldt. We willen ze de lezers niet onthouden „Het Vaticaan", zo vertelt Desseine (zij het in andere spelling), „is zo gemaakt, dat in iedere kamer en langs de galerij vele kleine houten ver trekjes of celletjes zijn, alle, zo aan de ene als aan de andere zijde, van ene gelijke grootte; vijf voeten lang, en vier breed; iedere kardinaal krijgt er twee, één voor zijne Hoogwaardig heid, het andere voor zijn conclavist of kamerdienaar, naar het lot valt, dat hier, om alle verschil voor te komen, de wet stelt. Al deze ver trekjes zijn violet geverfd, behalve die van de kardinalen door de laatst overleden paus gekozen, welke groen zijn: na het lezen der bullen, gaan alle kardinalen in hun celletjes, om wat te rusten, en in het bijzonder te schaffen, doch de meesten gaan dat pas naar hunne huizen, hetgeen hun vrijstaat, mits dat zij op dezelfde avond, drie uur voor de nacht, weder komenwant dan luidt de eerste meester van de plechtigheden het klokje, teneinde de ambassadeurs, prinsen, prelaten en andere heren van aanzien, in het Conclaaf gebleven, vertrekken: als er al de wereld uit is, wordt het Conclaaf toegemetseld, op zodanige wijze, dat men met niemand buiten spreken kan dan door één weg, evenals in de kloosters van de geeste lijken. Ook gaan de kardinalen-deken en kamerling op dezelfde avond de ronde te doen, om te zien of alles in orde is. uiten het Vaticaan houden de Zwitsers de wacht, zij blijven daar dag en nacht in redelijk getal, schietende met planken alle openingen van de galerij die op de plaats van St. Pieter uitkomen, af. Op dezelfde plaats staat een ander wachthuis, daar gedurig vier of vijf compagnieën waken, betaald wor dende van de generaal van de H. Kerke, die gemeenlijk in dienst van het H. College, met gemene toestem ming, blijft. Zolang de H. Stoel open blijft, staat er op het Vaticaan, in het eerste vertrek aan de rechterhand, dicht bij het wachthuis van de Zwit sers naar de zijde van het vertrek van de prelaat die gouverneur van het Conclaaf is, niet ver van St. En gelenburg, een andere wacht van krijgsluiden, aangenomen door de her tog van Zavelli, maarschalk van de Kerk, tot beveiliging van het Con claaf, rondom met schildwachten be zet, maar bijzonderlijk aan de voor naamste poort, waar de zeven om wegen zijn, waar het eten en drinken van de kardinalen door- en voorbij moet." Over dat eten en drinken geeft de schrijver aardige bijzonderheden: „hoe de kardinalen spijzen, enz.," over „het inbrengen van spijs en drank" en andere details, die telkens in de marge van de beschrijving worden vermeld. „Zolang het Conclaaf duurt, teren de kardinalen ten koste van de Apos tolische Kamer, gelijk ook alle an deren die erin besloten zijn. Maar als de kardinalen liever hun vrijheid hebben, en van hun eigen bedienden naar gewoonte gespijst zijn, trekken zij geld voor hetgeen zij tot onder houd van node hebben, zowel voor zichzelf als voor hun conclavisten of kamerdienaars, hebbende een vertrek voor ieder, onder de Vaticaanse gale rijen van St. Pieter, naar de kant van Belvedere strekkende. Op iedere dag, 's middags en 's avonds, komen de bedienden van iedere kardinaal, met de karossen van hunne Hoogeerwaardigheden in St. Pieter, zij vragen aan de hofmeester van het geheiligde college, wanneer en wat hun heer gelieft te eten, dan halen zij het uit zijn keuken, zo hij er een bijzondere heeft; daarna bren gen zij hel door die omwegen in het Conclaaf op deze wijze: vooruit gaan twee staffiers van de kardinaal, ieder met een staf van violette kleur met het wapen van de kardinaal in de vuist: (die van de laatste verheffing zijn, hebben groene stokken) vervol gens komt er een kamerdienaar met de zilveren staf, daarna de edelluiden, twee aan twee, blootshoofds; na hen de hofmeester of l'oscalco met een servet op de schouder, vergezeld van de schenker of coppiere, en de trin- ciante of voorsnijderde staffiers volgen, dragende het eten en drinken van de kardinaal, twee van hen heb ben een handboom op de schouders, waaraan een grote ketel hangt, ver scheidene potten schotels en tafel borden zijn daarin, met de spijs voor de kardinaal, andere staffiers bren gen grote manden, waar flessen met wijn, brood, vruchten en andere na gerechten in zijn: in de omweg ko mende, vragen zij hardop naar hun kardinaal, opdat zijn kamerdienaar die hun binnen het Conclaaf wacht, voor de dag kome, en hen door de arbeiders ontlaste: die dragen het in de cellen van de kardinaal; doch dit geschiedt niet, dan nadat alvorens de spijzen scherp onderzocht zijn door de prelaat die de wacht buiten, nevens een der Roomse Rechtbewaarders, bevolen is; om te beletten, dat er geen brieven noch papieren aan hen be- handigd worden: zij mogen de pas teien openen, de capoenen en andere spijzen ontleden om alle bedrog te ontdekken. De kannen en flessen moeten alle van glas of kristal, en onbekleed zijn, om te kunnen zien wat er in is; maar men gaat hier niet al te streng in." f dit laatste alleen op de wijnen lijfcbc slaat, die men blijkbaar zo min mogelijk uit hun rust wilde ha len, of ook op de pasteien, die onder hun verleidelijk korstje méér mogelijkheden zullen hebben geboden voor het transport van me dedelingen. blijkt uit de beschrijving niet. In ieder geval wordt het wel dui delijk, dat het Conclaaf uit de tijd rond 1700 voor de ingemetselde kar dinalen geen gevangenschap op water en brood is geweest. Interessant is ook, „hoe men de conclavisten spreken kan". Jndien men iemand van de kardinalen, of anderen in het Conclaaf moet spre ken, zulks kan op de vrije uren ge schieden, doch in het bijwezen van de opperwachteren van het Con claaf, met luider stemme in het Ita liaans of Latijn opdat het alle de wereld versta; in andere talen is het verboden: op dusdanig ene wijze horen zij, hoe het hunne magen en vrienden gelegen is." ver en fraaier op geworden zijn. 7Sj reizen trouwens wel eens meer door Europa naar theaters, die zich van een Zeffirelli-enscenering willen verzeke ren. En wat Zeffirelli betreft, hij is aan de opvoering niet eens meer te pas gekomen. Een anonymus heeft haar ge regisseerd op basis van zijn werk. het geen ook al betekent dat de regie sleets is geworden en versierd met va rianten, die er bij Zeffirelli nog niet waren. In een opera-arm land, waar men van enscenering niet veel ervaring heeft, zal dit nauwelijks opvallen. Men vindt het al gauw mooi als de stemmen maar goed zijn. De kenners zullen het betreuren als een gemiste kans om een ander licht te werpen op het onvergelijkelijke stuk. Hoe dan ook, de stemmen waren van goed tot uitstekend en er was nog meer: zij werden gedragen door uitne mende artiesten, die er onder muzika le aanvoering van Carlo Maria Giulini en met de steun van het Concertge bouw Orkest onverholen plezier in hadden. Zjj hadden zelfs plezier onder elkaar en dat is uiteraard de beste voorwaarde om een komische opera tot leven te brengen. Men behoeft niet meer veel te zeggen van de grandioze creatie, die Fernando Corena's Falstaff is niet uitgekomen, maar Capecchi heeft in het muziektheater verschijnt. Iets op gelijk niveau had men zich voorge steld van Renato Capecchi's Ford. Dat is niet uitgekomen maar Capecchi heeft dan ook niet in de oorspronkelijke en scenering van Zeffirelli gestaan, en diens stand-in heefthethem blijkbaarniet kunnen bijbrengen. Wat ervan zi1, Ca pecchi heeft eigenlijk niet anders ge- daar dan één nummer spelen (Ford's Jaloeziemonoloog in II), terwijl hij er zich mee vergenoegde de rest Ietwat nonchalant te markeren. Die jaloezie- aria was op zichzelf wel een heel prach tig nummer, doch in verhouding tot de lichte komedie-toets, die de anderen aansloegen, werkte zij ietwat grotesk. Het was zo te zeggen een scène uit eei. andere opvoering. Bij een zo geprononceerde rol als Ford maakt zich zulk een discrepan tie scherp merkbaar. Andere artisten kouden zich gemakkelijker aanpassen. De rijke, machtige stem en sterke toneelpersoonlijkheid van Ilva Ligabue leverden een prachtige Mis tress Ford op, bescheiden gesecon deerd, naar de aard van de partij door Fernanda Cadoni als Meg Page. Fedora Barbieri als Dame Quickly is een vorstelijke alt, die ook een personage typeren kan. Mario Carlin als dr. Caius raakte nogal in de ver drukking. Men moet grote zorg aan dit rolletje besteden om het iets te laten zijn. De Falstaff's knechten Bardolfo en Pisto- la waren weer Florindo Andreolli en Enrico Campi, twee prenten van scha vuiten. Nanetta en Fenton waren scha mel geregisseerd. Merella Freni en Lui- gi AIva hebben tenminste door hun luisterrijke zang de ontroerende schoon heid van deze twee lyrische partijen gerealiseerd. Wel beschouwd heeft Ver di in al zijn opera's, die vol van lief de zijn nooit zulke liefdesmuziek ge schreven als in deze korte stukjes, die hij tussen de dwaasheden van Falstaff in- strooit. Het is muziek uit het Paradijs en men heeft ze ook zo gehoord. Giulini leidde met zeer vaste hand ei grote geestdrift. Ik geloof niet, dat het Concertgebouw Orkest vol doende gelegenheid heeft gehad om het helemaal goed te bestuderen. Klankverhoudingen leken mij niet vlekkeloos, orkestrale stemmen kwa men niet altijd vrij. Het was meer een globale dan een uitgewerkte ver tolking. Men had ook in verband met de scène de indruk, dat sommige taferelen wat haastig gerepeteerd waren. Misschien om van een te kort toegemeten tijd zoveel mogelijk te profiteren ten bate van de allermoei lijkste stukken. Daartoe behoort stel lig het laatste tafereel en daarin dan speciaal de slotfuga. Zij slaagde on der de hoogste spanning en nochtans met een virtuoze gemakkelijkheid, en dat tekent dan toch wel de grote ver mogens van deze bewonderenswaardi ge artisten, die in een kennelijk zeer geïnspireerde stemming hun beste beentje hebben voorgezet. Daaraan en aan niets anders dankt men het, dat deze voorstelling over de vaalheid van versleten trekken is heen getrokken. De leiding van het Holland Festival heeft alle reden om deze kun stenaars bijzonder dankbaar te zijn. LEO HANEKROOT (Advertentie) Kent u wal de gezellige drukte op de vlieghaven van Miniatuurstad MADURODAM Om uren naar te kijkenI... Den Haag Scheveningen Sovjet-Unie. ln een artikel in het officiële orgaan van de Russische com munistische partij, de Prawda. wordt donderdag vrijwel regelrecht gewaar schuwd, dat de Russische hulp aan Irak zal worden gestaakt wanneer de huidige Iraakse politiek zal worden voortgezet. Deze politiek omvat mili taire acties tegen de Koerden en be strijding van het communisme. (Rtr)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 9