Ray Charles als pseudo-cowboy op het westernpad DEE DEE SHARP SPRINCFIELDS SINCAPURA HILDEGARD KNEF FILMLIEDEREN Scheveninöse badstranden mogen geen gevaar lopen RIOOL WA TERZUIVERING, Australiërs bevreesd voor expansiedrang van Aziaten Azië is overbevolktmaar Australië is bijna „leeg" probleem met haken en ogen voor Den Haag George Jones Oude bekenden in nieuwe versies SQEKARNO'S INTOCHT IN CANBERRA - eigen stijl - - niet zichzelf - - veel tranen - - lage stem - - rijke plaat - Elektronische amusements* muziek Herinnering aan het songfestival ANZUS-pact wordt dikwijls genoemd ZATERDAG 22 JUNI 1963 PAGINA 13 Country and Western „The Comedy" In „The Sumday Male Maga zine", een blad dat wordt uitgegeven, volgeschreven en Uitgevent, door studenten in Brisbane, stond onlangs onder de Aankondiging van de TV-pro- gramma's de volgende mededeling: »10.00 uur Australian Scene: ABC-cameras cover Soekarno's triumphal march into Canberra. Soekarno told reporters: This is the last territorial gain I will hiake in South East Asia." (10.00 Uur Panorama van Australië: ABC-camera's verslaan Soekar- ho's zegevierende intocht in Can berra. Soekarno vertelde verslag gevers: Dit is de laatste territo riale winst die ik in Zuid-Oost- Azië wil behalen")Een wat flauw grapje misschien, maar een dat de wezenlijke angst van de ■Australiërs weerspiegelt, dat hun Uitgestrekte en dun bevolkte land tvel eens de expansielust zou kun nen opwekken van het dicht bevolkte Azië. Dat is mede een van de redenen dat emigratie haar Australië zo wordt aange moedigd. Australië heeft minder inwoners dan Nederland en, wat Ureer is, de inwoners zijn voor Uteer dan de helft geconcentreerd in de grote steden (Melbourne en Sydney hebben elk een twee mil toen inwoners), terwijl het bin nenland en het noorden van Australië praktisch leeg zijn. ^aar zijn natuurlijk oorzaken v°or, met name vooral het gebrek aan water, maar het feit blijft bestaan. Ruimte genoeg De zuiveringsinstallatie bij Houtrust, die een gigantische fabriek was geworden, wanneer zij was afgebouwd. ggjfgj5g| Ray Charles en zijn orkest. Isic. ay Charles heeft een groot zwak voor de country- and-Westermnu- Een belangrijk deel van zijn reper toire is er dan ook uit opgebouwt De oude songs van het westen heeft Ray kundig en bekwaam door de wringer van zijn eigen stijl gehaald. En wat er uit kwam, was in de oren van de kenners iets heel bij zonders. Sid Feller, de grote man van de ABC-Paramountgrammofoonplaten, was er zelfs kapot van. En dat heeft Ray Charles beslist geen windeieren gelegd. De laatste maanden heeft de Country- and-Westernmusic in de typische stijl van Ray Charles op grote schaal zijn weg naar de langspeelplaten gevonden. Blijkbaar vinden die een grote aftrek. De liefhebber van het echte country- and-western-genre zal bij het beluiste ren van deze platen wellicht wat teleur gesteld worden. Van de gebruikelijke versie heeft Charles niet veel overge laten. Songs als „Half as Much", Just a little lovin"', de grote hit van Hank Williams, zoals ook „You win again" en „Hey good lookin'" komen hem heel vreemd voor, al zal hij moeten toe geven dat Charles met zijn lange, ietwat schorre uithalen en zijn voortreffelijke begeleiding op de achtergrond er toch echt wel iets bijzonders van gemaakt heeft. Artone heeft hier twee ABC- Paramount lp's van Charles' country- and-westernmusic uitgebracht. Op de nummers MGAP 9416 en MGAP 9422 kan men behalve de reeds genoemde songs „I can't stop loving you", „You are my sunshine", „Making believe" en „Hang on your head in shame" beluisteren. Wie liever bij zijn eigen stek wil blij ven, George Jones is zijn man. ,,I love you because" en „Revench our man" ■zijn twee ras-songs uit het wilde westen en Jones brengt ze ten gehore in de stijl waarin ze gemaakt zijn. Zijn wat harde, droge stem, onmisbaar in dit genre, onderscheidt zich op Mercury records 127 102 1F niets van de stem men op de EP 126083 MCE van Mercu ry, waarop Faron Young, Leroy van Dyke, Darrell McCall en Claude Ray hun westernsongs ten gehore brengen. Allemaal jongens die de gouden voet sporen van Roy Rogers, Hank Snow en Hank Williams drukken. En zoals zij ondervonden hebben, mèt succes. De country-songs blijven erg populair in Amerika, zoals ook de westernfilm zich handhaaft. Niet zozeer in de bios- The Jubilee Four, sinds jaar en dag een gewaardeerde Vocal-group in de Amerikaanse lichte muze. Zij bewandelt het gouden pad, waar op bijvoorbeeld het beroemde Golden Gate Quartet al zo vele triomfen vier de. De swingende spirtuals, met veel vaart en allure gebracht. Eigen arrange, menten vormen de grote kracht van deze vier geroutineerde zangers, die op Reprise EPRR 5606 met „Shadrach' „Go where I send Thee", „I", „John" en „Noah had a hammer" de aan dacht vragen en verdienen. Sterk in een eigen genre is ook Jerry Lee Le wis, een wat hitsige jongeman, die met begeleiding van vlot pianospel, popu laire meloidiëen in een eigen vorm giet. Jerry doet dat niet onaardig en zijn naam komt dan ook regelmatig terug op de labels. Londen brengt op RE-S 1140 o.a. zijn jongste successen „Who le lotte Shakin Going on" en „Great Balls oi Fire". De naam van mr. Ac ker Bolk is gevestigd. De Paramount Jazz Band geniet een goede reputatie. Dus kan mr. Acker Bilk rustig het bre de terrein afgrazen. Dat hij nu in de Zuidamerikaanse sferen is terecht ge komen maakt in wezen niets uit. Ook „Trinidad, dad!" en „Manana pasado manana" zijn in de stijl van dixieland te gieten. Wie het niet gelooft? Dat hij luistere naar Columbia 45 DB 4999. In het spoor van de Bossa Nova is de „Tamouré" gekomen. Geen zorg vrien den, vee) verschil is er niet. Men kan ook deze nieuwe versie best bij slof fen. Hollandse Paula Dennis en Sjakie Schram hebben er zich bijzonder ijve rig opgeworpen met „Winni-Wini" en „Hawaiian Melodie". Dat zijn de lied jes waarop zij hun hoop hebben geves tigd. Eerlijk gezegd vielen ze ons niet mee op Artone DR 25.178. Naar ons gevoel kwam dat door de „smartlap stijl", die door de jengelende electri- sche guitaren nog eens extra werd be nadrukt coop weliswaar, maar wèl op grote schaal op de TV, waarvoor de ene rolprent na de andere wordt vertoond, met heel de romantiek van de rokerige saloons, de zwiepende klapdeurtjes en de dubbele whiskey's op de morsige toog. Een spel van harde mannen met een taal en mu ziek die daarbij behoren. Hard en mannelijk van dit pad is Ray Charles met name wel erg ver afgedwaald. Hij zoekt het meer in de stijl van de blues. Maar nogmaals, slecht doen zijn songs het niet in dit genre. Een zangeres die op dit ogenblik op de verschillende hitparades steeds hogere ogen gooit is Dee Dee Sharp. Niet in het minst waar schijnlijk omdat zij temidden van alle vervelende crooners haar eigen stijl probeert vast te houden en zich boven dien niet houdt aan de zo zeer aan mode onderhevige dansritmen. Twee „toppers" van haar „Do the Bird", (ICP. 26.374) en „I wil follow him" (Cameo parkway 26.374) zijn goed in het gehoor liggende melodietjes, met een pakkende entourage, die het geheel een „rockerig" aanzien geeft. „He's so fine" (CP 26.376) is iets minder ge slaagd. René Frank deelt kennelijk onze mening over dit negerzangeresje. In ieder geval zingt hij op Philips een leuke vertaling van „I will follow him". „Ik wil je" (318.903 PF) klinkt wat mannelijker, wat forser ook, en heeft zijn eigen woorden. The Springfields, het Engelse trio van één zangeres en twee jongens met een gitaar, zijn in deze rubriek gepre zen om hun originaliteit. Nu echter zingen zij op Philips 329 900 JF een vertaling van het „Au clair de la Lune" en dat loopt op een teleurstelling uit. „Say I won't be there" doet niet alleen veel kwaad aan het chanson, The Springfields komen er zelf ook niet zo bijzonder goed uit omdat zij niet hele maal zichzelf kunnen zijn. Dat brengt een spanning teweeg die duidelijk merkbaar is. De achterkant „Little Boat" is ook al van mindere kwaliteit dan men van hen gewend is, hoeveel vaart er ook in zit. Ilonka Biluska verkiest Singapura bo ven Soerabaja, waarvan ze met een on hollandse weemoedigheid rept. Een or kest onder leiding van Jack Buiterman zorgt voor een karakterloos gamelan- hawaian- en koffiehuis-achtergrondje als Ilonka verzekert dat „Singapura haar dag en nacht voor ogen staat." Het is verontrustend. Men dient dit te beper ken tot 's avonds voor het slapen gaan. Er zijn evenwel mensen die reeds na een bezoek aan Oldholdswolde (O) we kenlang 's nachts in hun bed liggen te woelen. Weemoed ook aan de andere zijde. „Lasz mein Herz nicht weinen" wordt bij Ilonka Jij bent heel mijn leven en mijn zonneschijn". Wel de tranen, maar niet de zon wil doorbreken. Het alles mag niet verhinderen dat Ilonka in ieder geval een prettige stem heeft. Sinds haar laatste televisie-optreden is de ster van Hildegard Knef snel gestegen. De mooie vrouw met de wonderlijk lage stem en de vreemde, wat schizofrene liedjes heeft in korte tijd heel wat bewon deraars gekregen. Decca heeft nu een singletje (19441) uitgebracht waarop Hildegard twee liedjes zingt. Het eerste „Es war beim Bal paré", is veruit het aardigst. „Er hiess nicht von Oert- zen" dat aan de andere kant staat, is een bleek muziekje zonder betekenis. Toch blijft het lage, gevoileerde timbre van de mooie Hildegard een attractie. Aleen: zij doet er veel minder mee dan een Mariene Dietrich bijvoorbeeld. Het laatste op Stereo-gebied kan men beluisteren op de LP „Great Film Themes from Many Lands", verschenen op DECCA (PFS 4021) De International „Pop" All Stars spelen bekende, Indringende thema's uit wereldberoemde produkties als „La Dolce Vita", „La Strada", „La ronde de l'amour", „Forbidden Games", „Black Orpheus", „Never on Sunday" en „Adieu Tristesse". Hoewel de meeste grammofoonpla ten-luisteraars nog niet op stereo zijn overgegaan, betekent deze opname (..Phase 4-Stereo i.m. 20. c.r.", staat er volmaakt onduidelijk op de fraai uitgevoerde hoes) toch een aanwinst voor iedere vooruitstrevende platen- liefhebber. De muziek van de voortref felijk spelende International „Pop" All Stars krijgt er dank zij het nieuwe pro cédé een dimensie bij. Opnameleider Peter Plum verdient dan ook eer. extra complimentje. De All Stars (helaas heeft men nagelaten him namen te noemen; een ernstig verzuim) slagen er in de sfeer en het éigen karakter van de diverse films op de luisteraar over te brengen. Een bijzondere plaat, deze Decca stereo-LP. |om Dissevelt en Kid Bal tan, twee Nederlandse musici hebben enke le jaren geleden veel succes ge had met hun electronische werk jes „The March of the River Kwai" en „Song of the Second Moon". Popu laire electronische muziek is er nog niet veeL En het zal nog wel even du ren alvorens deze muziek zich een de finitieve plaats heeft veoverd in de Ar beidsvitaminen van de AVRO. Toch is de poging die beide musici op de Phi lips LP „The Fascinating World of Elec tronic Music" (PL 08 168) hebben on dernomen alleszins het beluisteren waard. Want boeiend is deze wereld zeer zeker. Dichters vinden er inspira tie in, technici en musici gespreksstof voor jaren en de BUMA een respec tabel aantal nieuwe problemen. De inventiviteit van John Lewis is schier onuitputtelijk. Na de op figuren uit de Commedia dell'arte gebaseerde suite Fontessa", heeft Lewis nu de jazz-suite „The Co medy" gecomponeerd. Een stuk waar in, al de bekende Commedia dell'arte figuren als Colombine, Pierrot en Har lekijn door het Quartet muzikaal wor de uitgebeeld. Lewis heeft eens gezegd dat de figuren uit de Commedia dell' arte duidelijke -overeenkomsten vertonen met bepaalde sentimenten in de jazz. Hjj heeft deze bewering in een boeiend, muzikaal betoog willen staven. En hij is daarin geslaagd, naar ons gevoel. De suite wordt geopend en besloten met het bekende thema uit Fontessa. „Ongehoord" is het prachtige zingen van Diahann Carroll met haar klassiek geschoolde stem in „La Cantatrice", een capricieus werkje, vol muzikale vond sten, dat ongetwijfeld een grote indruk zal achterlaten. Evenals het hele album trouwens. NANA MOUSKOUR1 Was het het Deense echtpaar Jörgen en Grethe Ingmann dat in Londen op het Eurovisiesongfestival dit jaar met een simpel dansliedje de eerste prijs weg sleepte, de meeste indruk maakte op die finale het Joodse zangeresje Esther Ofarim, dat met „T'en vas pas" de Zwitserse eer hooghield. Op indrukwek kende wijze bereikte zij er de tweede plaats mee. Niet voor niets dan ook voert Esther Ofarim de vier vedetten aan, die op de EP van Philips (430 050 BE) het songfestival doen herleven op de draaitafel. Opvallend sterk en meeslepend klinkt op de plaat ook „A force de prier" van de Griekse Nana Mouskouri. Nana is bekend van haar eerste plaat „Never on Sunday", maar ,,A force de prier" heeft veel meer kwaliteit, stelt ook meer eisen aan de zangeres, eisen waaraan Nana Mouskouri vol bezieling voldoet. Het liedje zal echter wel niet dezelfde graad van populariteit halen als Never on Sunday dankzij de film verwierf. „Eurovision Song Festival 1963" telt verder nog de Engelge troef Ronnie Carroll met „Say wonderfull things to me" en Heidi Brühls „Marcel". Het was voor de Duitsers nogal een ver rassing dat een gerenommeerde platen- ster als Heidi Briihl in Londen niet op de Europese troon kwam. Hoewel ook wij niet twijfelen aan een succes: volle come-back van Heidi nadat zij door een ernstige ziekte het bed heeft moeten houden, „Marcel" was mis schien iets te %'roeg daarvoor en boven dien niet direct van die klasse om een come-back op zo'n hoog niveau te kun nen bewerkstelligen. De Engelse zan ger Ronnie Carroll maakt het kwartet vol met het goed in het gehoor liggen de „Say wonderful things to me". Zo als ook in Londen valt hij er op de Ep niet mee uit de toon. Ronnie zingt het melodietje met joyeus gemak en dat komt het nummer zeker ten beste. over eens dat hiermee niet kan worden doorgegaan. Jarenlang is men bij Houtrust al aan uitvoering van het gigantische plan be zig en ook daarom is de ommezwaai van het college zo onverwachts en zo gedurfd. Men heeft hiertoe besloten met de wijze spreuk in de hand „Beter ten halve gekeerd, dan ten hele gedwaald. Deze spectaculaire beslissing is vooral een triomf voor één raadslid: mr. G. J. de Lint van de protestants-christe lijke fractie. Indertijd heeft ook hij voor de bouw van de biologische zuiverings installatie gestemd, maar later is hij tot het inzicht gekomen dat de beslis sing niet juist was. Hij heeft daaruit de consequentie getrokken en heeft nooit opgehouden hiervan blijk te ge ven. Met een hardnekkigheid, die niet onderdeed voor die van de oude Cato, die Carthago verwoest wilde zien, greep hij elke gelegenheid aan tegen het plan te fulmineren, hoewel hjj wist dat er tezelfdertijd al voor honderdduizenden guldens aan werd gebouwd. De raads leden werden er kregel van, B. en W. niet minder. De heer De Lint zal zijn triomf volgende week niet in de raad vieren: hij is met vakantie. Hoe zeker het college van zijn zaak was dat er een zuiveringsinstallatie moest komen en dat afvoer van het vuil door een kilometerslange buis in zee niet verantwoord was blijkt dui delijk uit de antwoorden die het zwart op wit gaf aan hen die schreven dat men op de verkeerde weg was. Dat was bij voorbeeld het bedrijfschap Horeca, die hogelijk in de kwestie ge ïnteresseerd was door de toeristische belangen die met de rioolwaterzuive ring en de frisheid van de zee voor Scheveningen op het spel stonden. Het bezwaar van het bedrijf schap was namelijk dat het effluent, het voor meer dan negentig procent gezuiverde water dus, op vrij korte afstand van de badstranden zou wor den geloosd. Het schreef: „Het psychologische aspect hieraan verbonden, dat kan worden uitgedrukt in de term dat de badgasten in wa ter baden, dat voor een deel uit riool water kan bestaan, wordt door de voorgenomen zuiveringsplannen op ge nerlei wijze ondervangen." Antwoord van B. en W.„Wjj betreuren dat na zo'n langdurige en moeizame tijd van voorbereiding, waarbij ruimschoots gelegenheid is geweest kennis te ne men van ons standpunt en bezwaren naar voren te brengen uwerzijds, in dit stadium twijfel wordt geuit aan de juistheid van de genomen beslis sing. Dit geldt temeer, daar zich sinds 1957 geen enkel novum heeft voorgedaan, dat aanleiding zou kun nen geven tot een hernieuwd onder zoek naar de mérites van een oplos sing als door u bedoeld." Die oplos sing was lozing van het vuil op een afstand van vijf kilometer uit de kust, desnoods ongezuiverd. Ook de Commissie Industriewater was tegen de zuiveringsplannen. De indus trie zou namelijk voor hoge kosten ko men te staan door de zuiveringsplan nen. Eén fabriek in Delft bij voorbeeld zou jaarlijks al voor de lozing van haar afvalwater de gemeente Den Haag 1.250.000 gulden per jaar moeten beta len. Ook de industrie was geporteerd voor de veel goedkopere oplossing van verlenging van de rioolmond ver in zee. Maar ook deze commissie kreeg in 1961 te horen „dat er geen enkele aanlei ding was op het weloverwogen raads besluit terug te komen." Verleden jaar bij de begroting trok de heer De Lint weer fel van leer te gen wethouder Dettmeijer over het plan. Hij noemde de zuiveringsinstalla tie een „antiek plan". Een buisleiding zou dertig miljoen goedkoper zijn. „Wij zullen ons hiermee historisch blame ren," zo riep hij uit. „Met het bezin- kingsbassin in de installatie scheppen we ons een enorme beerput, van een Mammoet of een holenbeer"Hij kwam weer terug op het „Engelse plan", de buisleiding, maar hjj kreeg te verstaan: U hanteert gegevens die u verstrekt zijn door de fabrikant die de buis wil maken, een waardeloos par tijstuk dus. De aanleiding om op het „welover wogen besluit" terug te komen is een unaniem rapport dat onlangs over de kwestie het zoveelste is uitge bracht door de commissie Volkers, die de problemen rond de zuivering van afvalwater in de Randstad Holland be studeert in opdracht van de minister van Verkeer en Waterstaat. Lozing van het vuil gespreid over een afstand van twaalfhonderd tot zeventienhonderd me ter uit de kust zou voor de volksge zondheid niet ongunstiger zijn dan lo zing op kortere afstand van rioolwater dat tot meer dan negentig procent is gezuiverd, zo luidde de conclusie. Om dat deze oplossing veel goedkoper Is en bovendien eerder gereed kan zijn is het nieuwe college voor deze argu menten gezwicht. Binnenkort komt het voorstel om „door de wind" te gaan in de raad. De wethouder heeft als sterk wapen in handen de mededeling dat ondanks de reeds langdurige bouw werkzaamheden aan de installatie nog geen cent over de balk is gegooid: de installatie zover die nu is gevorderd, is ook noodzakelijk voor de oplossing met de buisleiding. Maar om de ver dere bouw niet te stagneren zal nu dan ook spoedig de definitieve keuze moe ten worden gemaakt. De nieuwe ra ming van de kosten van het eerste pro ject komt volgens mr. Dank el man uit op 55 miljoen gulden, de oplossing met de 2200 meter lange buis komt op hoog uit 35 miljoen. Bovendien zou het laat ste project over twee jaar al gereed kunnen zijn, jaren eerder dan wanneer de zuiveringsinstallatie in gebruik ge nomen zou kunnen worden. Alhoewel dat door B. en W. nooit toe gegeven zal worden, is er een duide lijk verband te zien tussen het recente ontslag (na ruzie) van de directeur van gemeentewerken ir. J. Bolomey en de ommezwaai. De heer Bolomey was namelijk een groot voorstander van het eerste systeem. Hij heeft er voor ge vochten, dronk zelfs gezuiverd rioolwa ter als was het jus d'orange om aan te tonen dat lozing hiervan in zee of elders geen enkel kwaad kan doen. Het college heeft in deze uitermate gecom pliceerde en technische kwestie geva ren vrijwel uitsluitend op het kompas van de heer Bolomey en daarmee heeft men nu abrupt willen breken. Er zijn nog twijfels over de nieuwe oplossing, ook bij de heer Dankelman, want reeds nu heeft hjj het argument gehanteerd dat wanneer de badstranden toch last blijven houden van het rioolwater later alsnog een combinatie gevormd kan worden van beide systemen: eerst zui vering en dan toch nog lozing op grote afstand. Maar dit zou een vrijwel on betaalbaar project worden van zo'n hon derd miljoen gulden en het is niet te hopen dat de gemeenteraad ooit voor deze beslissing gesteld zal worden. De buis, die door de heer Dankelman wordt voorgestaan, zou dan door de raad weieens als een onvergeeflijk a- buis kunnen worden aangemerkt met alle bananenschil-effecten van dien. Officieel heeft Australië zes provin cies: Queensland, New South Wales, Vic toria, Tasmanië, Zuid-Australië en West- Australië. Als zevende heeft men dan ook nog een gebied dat men geen pro vincie noemt maar een „territory", the Northern Territory, hoofdstad Darwin. In een artikel in „People" wees Jeff Carter er onlangs op dat, terwijl er op de bevolking van geheel Australië (tien miljoen) maar 40.000 aborigines (de oor spronkelijke gekleurde bevolking) en 30.000 gemengdbloedigen zijn, de verhou dingen in dat noordelijke gebied wel wat anders liggen. Daar immers wo nen 18.000 aborigines, 2500 gemengd bloedigen en 26.000 Europeanen. Boven- hebben de aborigines daar een bevol kingsaanwas van duizend zielen per jaar, zodat het niet zo lang zal duren voor zij de meerderheid hebben. Car ter wijst er in zijn artikel voorts op dat deze aborigines in het verleden goe de betrekkingen hebben onderhouden met handelslieden uit Java en Makas sar, die door de Europeanen die naar Australië kwamen onmogelijk werden gemaakt, en dat het dus geenszins on denkbaar geacht moet worden dat zij uiteindelijk, als zij de meerderheid heb ben, zelfbestuur zullen gaan vragen en zullen gaan zoeken naar een band met „Zuid-Irian". Het lijkt allemaal nog wat ver ge zocht, maar ergens is deze mogelijk heid natuurlijk inderdaad aanwezig. Australië zit reeds met het probleem dat het bezit van Oost-Nieuw-Guinea schept (of liever van het zuidelijke deel daarvan, dat officieel „Papoea" heet, terwijl Australië het noordelijke, dat naar de naam „New Guinea", luistert, voor de VN beheert: in de praktijk zijn die twee gebieden ech ter goeddeels samengevoegd), een ge bied dat zeker geen wingewest is en dat men daarom eigenlijk wel kwijt zou willen als het niet zo'n goede buf fer voor Australië zelf vormde. Men is bovendien bevreesd in Can berra dat, als men eenmaal begint iets af te stoten, het einde zoek zal zijn. De ontwikkeling in West-Nieuw-Guinea heeft daar toch reeds genoeg bezorgd heid gewekt. Vooral daarom is het stre ven van de Australische regering erop gericht het land tot een zo groot moge lijke welstand te brengen en vooral geen bronnen van natuurlijke rijkdom onge bruikt te laten. Op die manier hoopt men andere landen het motief te ont nemen dat in Australië goed land onbe werkt wordt gelaten als aanleiding voor een streven naar expansie. In de eigen defensie heeft men weinig vertrouwen, maar het is toch opvallend hoe Austra lische kranten in hun hoofdartikelen tel kens weer refereren aan het ANZUS- pact. Australië is een land dat zich erop kan verheugen enorm veel ruimte te hebben. Flats zijn er vrijwel onbekend, huizen op een rijtje ook. Praktisch iedereen woont in een vrijstaand huis, dat doorgaans modern is uitgerust en ingericht. Daarbij heeft men het voordeel van een zacht kli maat en van een enorm achterland voor recreatie. Er zijn volop prachtige stran den (al vormen de haaien een perma nent probleem), bossen en bergen. Men kan m Australië zelfs aan wintersport doen. De steden zijn modem en het ge hele leven in Australië is gerieflijk en niet duur. Werk is er voor iedereen die bereid is alles aan te pakken, En- genls kent en niet te oud is (zodra men de 35 gepasseerd is begint het al moeilijker te worden). Zelfs het afge sneden zijn van de Europese cultuur is een probleem dat de Australiër steeds minder kent, naarmate het eigen land meer aandacht aan cultuur gaat beste den. Het klinkt allemaal erg gunstig. Maar bij dat alles voelt de Australiër als nadeel toch vooral die geïsoleerde ligging van zijn land, of liever: zijn werelddeel. Azië is overbevolkt en de bevolking blijft er toenemen. In welke mate zal dat op den duur voor Austra lië een wezenlijk gevaar gaan vormen? Uiteraard is het zo dat het antwoord op de vraag of er inderdaad sprake zou kunnen zijn van een bedreiging van Australië in eerste instantie zeker niet bij Australië zelf berust. Het antwoord daarop moet komen van de Aziatische landen in kwestie, met name van In donesië. Nu is er op dit ogenblik geen sprake van dat Indonesië zelfs maar zou overwegen aanspraken te doen gel den op enig deel van -Australië. Zelfs de mogelijkheid dat Oost-Nieuw-Guinea (evenals Noord-Borneo en Portugees Ti- mor) op den duur deel zal gaan uit maken van Indonesië wordt door Indo nesiërs voorshands nog slechts als een privé-opinie naar voren gebracht. Het lijkt ook niet logisch dat Indonesië of enig ander Aziatisch land ooit aanspra ken op Australië zou willen doen gel den. Iets anders zou het echter kunnen zijn met aanspraken op een bepaald deel van Australië, met name het dun bevolkte tropische noorden. Voorshands is dat echter nog maar een vage kans, al maken sommige lieden in Australië zich nu al bezorgd daarover en pro beert de Australische regering nu reeds erop voorbereid te zijn. C. H. SCHAAP. (Van onze Haagse redactie) Het wethouderschap van openbare werken in Den Haag is de laat ste tien jaar een ietwat penibele post geweest, voornamelijk van- **'®ge het vraagstuk van de rioolwater zuivering. De. kwestie ligt op het pad deze stadsbestuurder als een ba nanenschil, waarover het gemakkelijk jbtgljjden is. Dit zal bij voorbeeld drs. V- van Lutterveld willen beamen, die «joh in 1952 genoodzaakt zag plotseling fyi ontslag aan te bieden om deze ï^estie. Zijn opvolger, partijgenoot D. dettmeijer (VVD) heeft er ook veel fijee te stellen gehad en ook voor de Nieuwe wethouder van Openbare Wer den, mr. J. A. Dankelman wordt het ®en moeilijke zaak, vooral door de spec taculaire recente ontwikkelingen. .Zoals al eerder gemeld, zullen B. en de gemeenteraad binnenkort voor ntellen voor wat betreft het rioolwater- Juiveringsvraagst.uk een volkomen om- "lezwaai te maken, een spectaculaire nalto die hopelijk geen salto mortale «al worden. Het vernieuwde college zal ®en voorstel doen op de reeds jaren geleden gekozen oplossing van biologi sche zuivering van het rioolwater terug t® komen en te besluiten tot de aanleg tjan een lange buisleiding in zee, waar voor heen de onvoorstelbaar grote hoe veelheden rioolwater meer dan hon derd miljoen liter per etmaal zal moeten worden afgevoerd. Het pijnlijke aspect is vooral daarin gelegen dat deze alternatieve oplossing reeds jaren lang van diverse kanten is aanbevolen. Maar iedereen die hier tegen het col lege over durfde beginnen, werd in niet mis te verstane bewoordingen beant woord. Dit was ook nauwelijks be vreemdend omdat het besluit, tiental len miljoenen guldens te steken in een rioolwaterzuiveringsinstallatie, die het grootste project in zijn soort van West- Europa zou worden, werd genomen na zeer langdurige, diepgaande studies. Toen in 1957 het principebesluit was genomen het rioolwater tot meer dan negentig procent te doen zuiveren door middel van een kostbare installatie al vorens het in zee te lozen werd dat gedaan na vjjf jaar intensieve voorbe reiding. Talloze deskundigen waren ge hoord, het vraagstuk had toen al de politieke val teweeg gebracht van de heer Van Lutterveld en werd alleen daarom al bepaald niet onderschat. Enkele jaren geleden, onder het be wind van wethouder Dettmeijer, kon een begin met de uitvoering worden ge maakt. De raad moest bijna veertig miljoen voteren, maar deed het, om dat er grote belangen, namelijk die van de badplaats Scheveningen, mee zijn gemoeid. Nu immers w it de dag in dag uit een onvoorstelbare grote, vieze baggerstroom op slechts vierhonderd meter uit de kust vrijwel ongezuiverd in zee gestort. Iedereen is het er wel

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 15