GRAHAM HILL Vroegere monteur voor Grand Prix favoriet 'Van Dam en Dame- Vinden van de fout niet zo eenvoudig Anquetil start toch in de Tour m Trek eens uit M ij x 3 BP Visco-Stalic een nieuwe motorolie met veel langere levensduur h twintig jaar oude wagen startte hij rennersloophaan It Ier BRENNAN TELEURSTELLING VOOR DE R00 DIE NU NIET MEERIJDT: m ff 'tt /nuM/yr"' Wuz&t j töxteMs/ynet lx oUt- en schijven Van der Kloot negende op Man Jaap van der Leek trainer Willem II schittert weer in Enschede Heeft hij alleen maar aandacht willen trekken? stukken Komt schaak jeugd naar Nederland? Europese roei strijd in Amsterdam? Filmreportage van Asser T.T. Ted Dexter redt het Engelse cricketteam Concours Hippique Fill Nikula nog hoger Waterpolocompetitie ZATERDAG 22 JUNI 1963 PAGINA 17 „Stuntelig Monteur? Coureur? „Als een boerenkar" 11 Titel met BRM Sportflits z Celdermans: knecht Delta Schokland casu de Lauwerszee Springen 0) Kunstmarkt Springen (II) Hotel Reuzen in Cent Axel viert feest Zorgelijk Ot'EVERVERSEN j/ Ö'J'km Stand:'T ZANDVOORT, 22 juni. Zelfs de ijfaffe Noord-We ster heeft Graham niet in toom kunnen houden. Ver ste de wereldkampioen der cou- "Urs gistermorgen, toen de training °or de Grote Prijs van Nederland be- al met een tijd van 1.33.3, in de ?'ddag, toen de weersomstandighe- nauwelijks gunstiger waren, zorg- "e hij met zijn groene BRM voor een ."eiste ronde van 1.32.2, een gemid delde van 163,717 km-u. Het absolute .aanrecord, dat hij zelf op 2 mei van vorig jaar onder ideale weersom- .'andigheden op 1.31.4 bracht werd tot 0.8 sec benaderd. Toch zal Gra- Jani Hill morgen de zege niet cadeau ;r'jgen. Jim Clark zorgde voor een "nde van 1.33.0 en ondanks dat hij •"aar enkele rondjes kon draaien en jaarna lijdelijk moest toezien hoe de d"tus-monteurs zijn wagen vrijwel de monteerden, staaf het met de training ,an zaterdagmiddag in het vooruit zicht nog lang niet vast dat Gra- ""ni Hill zijn eerste plaats in de start- "Pstelling zal behouden. Groot gevaar dreigt ook van de kant Jack Brabham, de tweevoudige ""d-wereldkampioen die thans als Instructeur-coureur naam poogt te J"aken. Ook voor hem werd tot ie ders verbazing 1.33.- afgedrukt, zo- "at Brabham wel eens de sensatie van Nederlandse Grand Prix 1963 kan borden. Graham Hill de winnaar van het Vorig jaar blijft echter de grote fa voriet, zoals hij die ook is voor de Wereldtitel. Hij zal zich n ieder ge- Val niet zo gauw gewonnen geven. Negenmaal in één wedstrijd met de Wagen in het gras naast de baan te recht komen en even zovele malen de auto weer in het rechte spoor wengen en de wedstrijd uitrijden, dat zegt wel iets van de taaie onver zettelijkheid van de 33-jarige Brit. Hills carrière is eigenljk begonnen biet motorraces en een ongeluk, Waardoor zijn linkerbeen 2 '/2 cm. korter werd dan zijn rechter. Daar hield Hill ook nog een zwakke plek ut zijn rug van over, waardoor hij soms genoodzaakt is in een stalen oorset te rijden. Het begon met een bijna twintig ("ar oude auto. Toen hij de wagen £°cht vroeg de handelaar of Hill wel °n rijden. Hij nam de handelaar een blokje mee om. De man raakte van Hill's kunde overtuigd, maar Graham zelf zei later dat de rit van de hande laar naar zijn huis in Londen „be paald stuntelig" verlopen was. Hij had immers nooit eerder een auto be stuurd. Een advertentie in een krant: „een pond sterling inschrijfgeld voor vier rondjes om Brands Hatch, auto beschikbaar", betekende de volgende stap. Hill zat op zwart zaad maar wist het geld toch op tafel te leggen bij de organisatoren. „Na die eerste race had ik mijn besluit genomen. Dit zou het worden. Ik wijfde mijn toekomst als stoker vaarwel", aldus Hill. Met zijn moeder spande hij samen om va der Hill, die tegen was er helemaal buiten te houden. De eerste kans op een echte race wagen kwam in 1954, toen Hill in een Cooper voor de tweede maal op het circuit van Brands Hatch mocht rij den. Hlll werd tweede in zijn manche en vierde in de finale - tot zijn grote verwondering. Hill zag zichzelf al als coureur. Maar directeur Chapman zag in hem de monteur. Chapman voelde er niets voor een goede monteur kwijt te raken en een slechte coureur terug te krijgen. Toch kwam de kans, toen op Brands Hatch een nieuwe Lotus werd geprobeerd. Hill stond in de pits te trappelen van ongeduld. Het was ai donker toen de wagen eindelijk be schikbaar was en Chapman een onder druk afgelegde belofte aan Hill kon inlossenHill reed de snelste ronde van de hele dag. Het duurde nog een Jaar eer hij weer een kans kreeg in een fabrieks- wagen te rijden. Hij won zijn eerste wedstrijd. In het geheim sleutelde en frutselde Hill voortdurend aan de wa gens. Als monteur werd hij zijn ge wicht in goud waard. Chapman vertik te het om hem coureur te laten wor den. Hill nam tenslotte zijn ontslag, dat later door Chapman ongedaan werd gemaakt. Hill kreeg zijn aanstel ling als chauffeur. Eerst in 1958 kwam hij echter op een echte racewagen, een „Lotus", formule 1. Ir 1958 veroverde Hill slechts één punt op de score-lijst voor de we reldkampioenschappen. In 1959 kwam hij er helemaal niet op voor. Probleem No. 85 van A. M. Voorting Wit geeft in 2 zetten mat Eerste publicatie 8. Lf4: LbJ: 9. Pd2 Lal: 10. Dal: 16 (tegen 11. Lh6 is geen andere parade mogeliik). 11. Lh6 T17; 12. T16: De8; 13. P13 T16: 14. D16: D17; 15. Dc3 d5; 16. Pg5 d4 (op deze zet had zwart zijn hoop gesteld; met de hierna volgende penning meende hij dameruil te forceren). 17. Pd4: Df6. Stand na 17 zetten: Wit: Kg6 Dh2 Tdl Ld6 Lh3 Pa4 P13, pionnen c5 e4 e7 g4 g5. Zwart: Ke6 Dgl T14 Lil P18 PhB. pionnen c6 d7 h6. Oplossing probleem No. 84 van Dr. W. Speckmann: b4 Schitterende matcombinaties. Wenen 1925, Soyka tegen Kolta. 1. g3 e5; 2. e4 g6; 3. Lg2 Lg7 4. Pe2 Pe7; 5. d3 Pbc6; 6. O-O O-O; 7. 14 «14: 18. Pc6:! Dc3: 19. Pe7:t Kh8; 20 P17 met mat! Correspondentie - adrei: A. Perquin, Persljn 48, Amsterdam - Buitenveldert. Probleem voor geoefende oplossers. No. 4134 van A. v. d. Stoep te Poortugaal. Probleem voor beginnende oplossers. No. 773 van Joh. v. d. Boogaard te Rotterdam. Wit speelt en wint. Oplossingen kun- h®n ingezonden worden tot 15 juli a.s. "an B. H. M. Stevens, Eikenlaan 36, ■Heemstede. Oplossing van No. 4127 van W. Lente te Koudekerke. Wit speelt naar: 37, 31. 42, 43, 44, 40, "•4, z2-7, 2, z24, 30, 44 en wint. De ontknoping van deze wat losse «tand is betrekkelijk eenvoudig en was Voor de oplossers niet al te moeilijk. ~4et de eindstand, welke zich In de stand feeds aftekende, komen we op bekend terrein. Wit begint en wint. Oplossingen van de nummers 773 en 774 kunnen tegelijk ingezonden worden tot 15 juli a.s. Oplossing van No. 768 van H. F. M. van Tulder te Amsterdam. 42-37, 36x47, 39-33, 28x48. 37-32, 47x33, 32x34, 48x30, 35x24, 33x20, 25x14 en wint. In een gCede stand heeft onze minia- turenauteur een niet te moeilijke doch toch verrassende ontleding verwerkt; tweemaal damgeven en dan nog leuk winnen is een bijzondere prestatie. Terwijl we reeds volop hebben kunnen «enieten van heerlijk zomerweer en b-cnigeen zou denken dat de damborden "u wel tot de winter opgeborgen zou den zijn, is het ons bekend dat de ras echte dammers al weer verlangend uit- Zleh naar onze traditionele zomerserie. De vacanties en het zomerweer in "anmerking genomen, kozen we ditmaal "en tiental heel lichte stukjes van de £"eds vermaarde problemist J. Bus te .Hamstede en vertrouwen dat onze op- °ssers er wederom van zullen genieten. No. l. Zwart 9 st. op 7, 8, 9, 17, 18, 24, 27, 45. Wit 9 st. op 26, 34, 35, 36. \T39, 47, 49 50. No. 2. Zwart 8 st. op 7, 15, 17, 27, 34, J,- 37, 38. Wit 8 St. op 20, 24, 25. 27, 45, '49, so. 5f.No. 3. Zwart 7 st op 7, 10, 12, 16. 19, 3^' ^28. Wit 7 st. op 18, 21, 26. 27, 31, »oN°- 4. Zwart 6 st. op 17, 18, 22, 25, ÏJ' 33. Wit 7 st. op 16, 30, 31. 32, 35, 5. Zwart 7 st. op 9, 10, 13, 16, 19, 28, 35. Wit 7 st. op 17, 22, 24, 30, 33, 37, 43. No. 6. Zwart 6 st. op 12, 15, 18, 21, 22. 31. Wit 6 st. op 23, 25, 30, 33, 48, 49. No. 7. Zwart 7 st. op 9, 10, 12, 15, 19, 35, 36. Wit 7 st. op 25, 29, 38, 39, 45. 47, 50. No. 8. Zwart 9 st. op 5, 6, 9, 12, 19, 22, 27, 28, 32. Wit 8 st. op 11, 15, 16, 21, 33, 39, 40, 42. No. 9. Zwart 8 st. op 8, 13, 14, 26, 29, 31. 32, 36. Wit 9 St. op 15, 17, 21, 24, 33, 40. 42, 43, 46. No. 10. Zwart 8 st. op 8, 12, 17, 27. 30, 32, 35, 37. Wit 7 st. op 19, 23, 29, 33, 41, 44, 45. Het zijn alle vrfl gemakkelijke stukjes ofschoon men zo hier en daar nog wel even moet oppassen. Voor alle geldt: wit speelt en wint. De oplossingen kunnen Ingezonden wor den door iedereen tot 1 sept. a.s. Onder de inzenders van goede oplossingen zul len weer drie geldprijzen worden verloot en enkele damwerken. Veel genoegen en goed succes! „Ik voelde dat er iets veranderen moest", zegt Hill. Hij solliciteerde bij BRM, waar de racewagens nog altijd in een ontwikkelingsstadium waren. „De wagen stuurde als een boerenkar, Eenmaal sloeg mijn mo tor in de start af". Maar er is inmiddels iets veran derd. De B.R.M. werd goed. In Dur ban veroverde Graham Hill er het vo rige jaar het wereldkampioenschap mee, na een nek-aan-uek race met Jim Clark. Zij zijn ook nu weer ei kaars grootste concurrenten. Morgen zal hun tweegevecht op „Zandvoort" in een nieuwe fase xomen. DEN HAAG, 22 juni H>? secreta ris van de Koninklijke Nederlandse Schaakbond heeft gisteravond bericht ontvangen, dat Rusland zich terugge trokken heeft als organisator van iiet toernooi om het jeugd wereldkam pioenschap schaken, dat van 10 tot en met 30 augustus in Leningrad zou worden gehouden. Misschien zal het toernooi nu in Nederland worden ver speeld. AMSTERDAM, 22 juni Gezien het gunstige verloof* van het onder houd met de autoriteiten van de ge meente Amsterdam over de verbre ding van de Bosbaan, en de grote fi nanciële steun van de Nederlandse Sportfederatie bestaat er toch nog grote kans dat de Europese roeikam- pioenschappen 1964 (dames en heren) in Amsterdam zullen worden gehou den. HILVERSUM, 22 juni Van de TT- races om de grote prijs van Nederland, die zaterdag 29 juni op het circuit van Assen worden gehouden, zal een came raploeg van de NTS een filmverslag ma ken dat diezelfde dag nog van 23.05-23.25 uur wordt' uitgezonden. Samenstelling en regie verzorgt Jean Smits en het commentaar wordt gesproken door Frans Henrichs. DOUGLAS, 22 juni Ken Hill, een 24-jarige Engelse amateur heeft giste ren de traditionele wegwedstrijd op het. eiland Man gewonnen. Hill legde de 182 kilometer af in 5 uur 16 minuten en 31 seconden. Drie seconden na hem ging Goodman als tweede over de eindstreep. Van de Nederlandse deel nemers plaatste Van der Kloot zicli in 5.16.41 als negende terwijl De Jager in 5.17.33 als dertiende over de eind streep ging. Van Dongen en Paul staakten de strijd. De uitslag luidt: 1. Hill (GB) 182 km in 5.16.31, 2. Good man (GB) 5.16.34, 3. West (GB) 5.17.41, 9. Van der Kloot (Ned) de zelfde tijd als West, 13. De Jager 5.17.33. ROTTERDAM, 22 juni Jaap van der Leek, oud-oefenmeester van het Nederlands elftal en het afgelopeü sei zoen trainer van het Almelose Hera cles, zal het volgende seizoen in dienst treden van het onlangs uit de Ere-Di- visie gedegradeerde Willem II uit Til burg. De linkshalf van Hermes DVS, Eijkenbroek zal het volgend seizoen de kleuren van Sparta gaan verdedigen. De DWS-er Van Woerden (oud- Feijenoordspeler) zal volgend seizoen uitkomen voor Xerxes. ALMELO De middenvoor van He racles, Joop Schuman, is op eigen ver zoek op de transferlijst geplaatst. LONDEN, 22 juni Door schitte rend batten van Ted Dexter, die in nauwelijks 80 minuten 70 runs sloeg en het solide werk van de andere Engelse batsmen, is Engeland in de tweede testmatch tegen West Indië aan een kritieke situatie ontsnapt. De Engelse cricketers sloten gisteravond op een totaal van 244 runs voor het verlies van zeven wickets terwijl de Westin diërs in hun eerste innings 301 runs hadden gescoord. West Indië sloot gis termorgen de eerste innings af met 56 runs voor het verlies van vier wickets. De Spaanse voetbalbond heeft Di Stefano, voor twee weken geschorst wegens natrappen. •T* Werkelijk moeilijke spellen worden in paren toernooien maar zelden tot een goed einde gebracht. Hiervoor zijn twee redenen aan te wijzen: ten eerstè is de beschikbare bedenktijd voor velen niet toereikend, teri tweede is een moeilijk spel vaak ook moeilijk tegen te spelen, zodat men zelfs bij minder briljante afwerking wel eens een slagje cadeau krijgt. Het onderstaande spel, gespeeld in Juan-les-Pins, verbergt een fout die zelfs met open kaarten niet zo eenvou dig te vinden is: V B 10 V 10 5 O A H V 7 5 •f» 5 *74 v> A H 8 4 O 10 8 3 V 10 6 3 H 6 5 2 9 7 3 O B 9 2 A H B 2 N W O A 9 8 3 9 B 9 2 <C> 6 4 9 8 7 4 Zuid was gever, allen kwetsbaar. Een Frans NZ-paar bood aan een van de tafels (OW pasten); zuid pas noord een ruiten zuid een schoppen noord twee harten zuid twee Sansatout noord drie schoppen zuid pas. Zuid was kennelijk verplicht over noords tweede bod (twee harten) nog een keer te bieden. Het resultaat was een te hoog contract, waaraan noord volledig schuld droeg; noord heeft in de tweede biedronde slechts één bod te doen, dat de waarde en speelkracht van zijn spel precies omschrijft: twee schoppen. Natuurlijk zou zuid daarop hebben moeten passen. Tegen drie schoppen begonnen OW met het maken van twee hoge hartens, waarna een derde harten door oost in- getroefd werd. Oost vervolgde met klaveraas en daarna klaverheer, die noord met schoppen tien moest introeven. NZ waren reeds vier slagen kwijt en mochten niets meer verliezen: noord speelde schoppenvrouw na welke aan hem bleef, evenals de daarna volgende schoppenboer. In de hoop dat oost de fout zou ma ken de volgende slag in te troeven, liet de leider van de tafel (noord) harten vrouw spelen; oost echter was op zijn hoede en gooide een ruitentje af zuid ruimde een klavertje op Hierna volg den ruitenaas, ruitenheer en ruiten vrouw; deze laatste werd echter door oost ingetroefd, zuid kon weliswaar overtroeven doch had nog een verlie zend klavertje over en NZ waren dus één down. Welke is de fout, die de zuidspeler gemaakt heeft? Zuid had moeten berekenen, dat hij het spel op de door hem gespeelde ma nier nimmer kon winnen. Zou oost vier ruitens hebben gehad, dan zou oost de hartenvrouw wèl ingetroefd hebben zuid had kunnen overtroeven, doch na het spelen van drie hoge ruitens zou er bij oost een hoge ruiten blijven steken, zodat zuid niet van zijn beide verlie zende klavertjes af komt. Nadat noord de tweede klaver met schoppen tien ingetroefd heeft en ver volgens schoppenvrouw en boer heeft gemaakt, moet noord inderdaad met hartenvrouw vervolgen doch indien oost deze niet introeft (en dus ruiten opruimt), moet zuid met schoppen ne gen introeven, schoppenaas naspelen en vervolgens proberen of de vier in noord overblijvende ruitens evenzovele slagen opbrengen. Het introeven van een eigen, vrije slag. is natuurlijk een manoeuvre die niet zo voor de hand ligt en die in dit geval dan ook prompt door de leider over het hoofd werd gezien. De toer- nooispeler die dergelijke pointes aan de tafel weet te vinden, ligt ver op de meesten zijner concurrenten voor; jam mer voor hem is het slechts, dat zulke spellen betrekkelijk dun gezaaid zijn. MIMIR G.K. ENSCHEDE, 22 juni Het eerste internationale springconcours van het achtste internationale Concours Hip pique Enschede dat gistermiddag werd gehouden, is gewonnen door Kilrush, gereden door de Ier Brennan. Als tweede eindigde zijn landgenoot McNicholl, die Errigr.l foutloos over de twaalf hindernissen op het 580 meter lange parcours voerde. Bjj de zeven van de 44 deelnemers die geen fout maakten, bevonden zich verder twee Duitsers en twee Engelsen en pas daarna volgde de eerste Nederlander, Maathuis, die zijn Troongraaf rustig rondleidde. Zijn tijd was niet zo best (89.1 sec). Een goede eerste dag had Ocean, het paard van de Nederlandse Hip pische Sportbond dat met Mady Kos ter eerste werd in het concours ele gantste rijpaard en de dressuurproef L 1, bovendien eindigde het als tweede in het springconcours B nationaal. In de avonduren werd de Prijs van de stad Oldenzaal gereden, een internatio naal springconcours voor equipes van twee ruiters. Elke ruiter reed de helft van het aantal hindernissen, die een maximum hoogte van 1,30 meter had den. De tjjd van de laatst aankomen de ruiter besliste. Weer won de Ier Brennan met Kilkenny en Donegal, die 0 fouten maakte., vierde werden de combinaties „Kairouan". Tineke Zwols- man en Icare FII, Irene Jansen. Vijfde „Nabab" Irene Jansen, en „Pukah Poo- kah", Anton Ebben. (Advertentie) Elke OLVEH polis is winstdelend. De vier Nederlanders in de Tour de France zijn dit jaar van links naar rechts Janssen, Geldermans, Enthoven en Zilverberg. dermans, Janssen, Enthoven en Zil verberg. Heeft Anquetil nu de laatste weken een spelletje gespeeld? Of voelde hij zich werkelijk niet in staat een goede Tour te rijden? De Fransen staan in hun mening lijnrecht tegenover alle bui tenlanders in de karavaan, die er van overtuigd zijn dat de blonde Breton met zijn twijfelende houding niets anders heeft willen bereiken dan zijn markt waarde nog hoger te stellen. „Anquetil heeft geen moraal. Hij is het slacht offer van de reclamezucht van zijn ex tra-sportieve firma. Jacques zou veel liever thuis zijn gebleven", houden de Fransen stjjf vol. Of Anquetil dan mis schien de jubileumtour niet zou uitrij den? „Dat geloven wij toch ook niet", luidt dan het antwoord. Anquetil zelf had weinig commentaar: „Ik zal mijn best doen Intussen betekent deze beslissing, dat Stablinski, Lebanbe en Geldermans, die min of meer toestemming hadden ge kregen om te gaan vrijbuiten, nu weer de toegewijde knechten van Anquetil moeten worden. De grote vraag blijft of Anquetil de Tour wel zal uitrijden. Mis schien is er toch nog hoop voor Gel dermans. (Van onze speciale verslaggever) PARIJS, 22 juni Zenuwachtig ver drongen vele journalisten zich voor een deur in het Pare des Princes waar achter tourdokter Dumas, Jacques An quetil en zijn ploegleider Geminiani wa ren /erdwenen: „Start Anquetil of start hij niet", daarover zou nu worden be slist. Na bijna een kwartier kwam het drietal naar buiten. Anquetil met de boerd nog los na het onderzoek en een geheel tevreden Geminiani. Van zijn gezicht kon men de beslissing wel af lezen: Anquetil was op zijn aanvanke lijke besluit teruggekomen en zal mor gen als kopman van de ploeg aan de vijftigste Tour de France gaan deelne men. Voor de weinige Nederlandse toe schouwers bij dit tafreeltje was er echter een bittere pil. Het was al een uitgemaakte zaak geweest, dat, als Anquetil toch zou meerijden een van de Fransen Ignolin en Thelling of de Zeeuw De Roo zou afvallen. Het was een grote teleurstelling, dat Geminiani al blijkbaar voor het onderzoek het besluit had genomen: Jo de Roo werd geëlimineerd. Daardoor is het aantal Nederlandse deelnemers aan de Tour de France teruggebracht tot vier: Gel- KAUHAVA. 22 juni De Finse polsstokhoogspringer Pentti Nikula heeft met een sprong van 5.01 meter een nieuw Europees record polsstok- hoogspringen gevestigd tijdens inter nationale atletiekwedstrijden in Kauha- va. Het oude rekord stond met 5 me ter eveneens op naam van de Finse atleet. DEN HAAG, 22 juni De uitslagen van de wedstrijden gespeeld voor de zomercompetitie van de KNZB luiden: Hoofdklasse dames: ZIAN 1 De Rob ben 1 0-2, AZPC 't Gooi 3-5. Hoofdklasse heren; ZIAN 1 HZPC 1-3, AZPC Robben 11-5. Ie klasse B: RZC UZSC 3-0, SVH 't Y 0-1. I tiegrond in handen van de overheid, in voor twee aan de Watersportlaan. Na afloop défilé op de Rooigemlaan. Hoewel slechts bij tijd en wijle van het kunsteiland in het Haringvliet enig gerucht tot de buitenwereld doordringt, woedt de slag in deze voorste gelederen van het Del. tafront onverminderd voort. Honderden mannen werken daar aan een betonen bolwerk tegen de zee, een moderne schans van een formaat zoals Neder land nog nooit gekend eeft. Het a land nog nooit gekend heeft. Het aardi ge van het project is, dat het zonder enige toeristische bijbedoeling wordt verricht, en dat is dan vermoedelijk de reden waarom een bezoek aan dit wa terbouwkundige avontuur altijd de moeite loont. En moeite, och, daarvan is nauwelijks sprake. Om te beginnen kunt u op ale stations van de N.S. kaarten kopen voor een dagtocht naar Hellevoetsluis met bezoek aan het ei land (tocht numer 22). In de Rose- straat te Rotterdam, net over de brug gen op de zuidelijke Maasoever, ver trekt dan het trammetje van de R.T.M. elke twee uur, vanaf half zeven 's mor gens brengt een schip u in een half een rit van anderhalf uur. die een attractie op zichzelf is. Bij het eindpunt belast de stichting ,Hadex" zich met het opvangen van de bolangstelenden. U kunt een kijkje nemen op de exposi tie „Deltaschouw' en er wordt een instructief filmpje gedraaid. Vervol gens, rechtstreeks naar Hellevoetsluis, uur naar het eiland, waar een rondlei ding met deskundige explicatie wordt gehouden, eveneens een kwestie van een half uur. Alles samen duurt het bezoek aan Hellevoet ongeveer uur, en de kosten zijn ƒ3.25, kinderen onder 15 jaar ƒ2. Voor automobilisten onder u zij vermeld, dat de boten in juni en september afvaren om 10.30, 12.30, 14.30 em 16.15 uur, in juli en augustus ieder uur tussen 10.30 en 16.30 uur, Ook de werken ter afdamming van de Lauwerszee, om nog even in de waterbouwkundige sfeer te blijven, zijn al rijp voor „en be zoek. In Oostmahom, het steunpunt van de Rijkswaterstaat vor deze ope ratie, is een expositie ingericht op het haventerein bij het Bootsgat. Om op het werkeilamd te komen is aan te ra den dat u tevoren even contact op neemt met de stichting „Lamdaanwin- ndngsbelangen Noorcr-Friesland", tel. 05114400, Van Soheltingalaae 9 te Kol- lum, die de mogelijkheden graag zal toelichten. In het algemeen is geen be zoek toegestaan .gedurende het week einde. Hebben de Deltawerken de toe ristische belamgsteling zoals die vroeger de Zuiderzeewerken gold, overgenomen, toch zou het on juist zijn onze aandacht uitsluitend te richten op de spectaculaire ondernemin gen die momenteel onderhanden zijn. Trouwens, de Zuiderzeewerken zijn niet voltoid zolang de inpolderingen nog aan de gang zijn, visueel niet bar op windend, toegegeven, maar er zijn toch wel zaken, verband houdende met die droogleggingen, die uw interesse gaan de kunnen maken. Bijvoorbeeld het ar- Onder de naam „Trampo Safe" zijn de strandattracties van Bloe- mendaal sinds kort uitgebreid met een trampolinecentrum, het eerste dat op het strand is inge richt. Er zijn tien toestellen naast el kaar en volgens de eigenaren waar borgt de geheel nieuwe constructie een grote mate van veiligheid. Staat u ook te trampeien van ongeduld? Van sprongen op de trampoline naar „sprongen in het ongewis se". Want zo heet 'n kleine bro chure die het Verbond voor Vei lig Verkeer heeft samengesteld ten behoeve van automobilisten die Euro pa willen doorkruisen. De auteurs, mr. J. C. Hooftman en Joop Blok, hebben hierin een groot aantal afwijkende ver- keersbepalingen verzameld in de meest „gebruikelijke" landen van ons werelddeel. cheologisch museum op het voormalige Schokland, gedeeltelijk ingericht in het waterstaatskerkje dat nog gespaard is gebleven. Schokland maakt nu deel uit van de Noordoostpolder, zodat het ge makkelijk te bereiken is. Een prachtig doelwit voor een dagje uit. En meteen zij hier aangestipt dat het Zuiderzee museum in Enkhuizen tot november een collectie tekeningen en prenten uit het eige bezit herbergt onder het mot to: „de Zuiderzee zwart op wit'. orgen, zondag, staat Gent in het teken van de reuzenoptocht. On der begeleiding van twintig mu ziekkapellen en diverse folklo ristische groepen zullen de Reuzen van Vlaanderen door de stad marcheren, Er zijn heel hoge heren bij, zoals de vaantjesboer uit Halle (5.50 m.), een even hoge Sint Niklaas uit de gelijkna mige gemeente en Jan Soldaat (4 m.) uit Leopoldsburg. Honderd reuzen doen er aan mee, en de start is om kwart Veertig beeldende kunstenaars zul len volgende week vrijdag en za terdag markt houden in Nijme gen. Daar wordt dan, op de Grote Markt, de vijfde kunstmarkt ge houden. Er is, zelfs een Duitse artiest bij. Ook iets om eens naar toe te gaan, dachten wij zo. En anders is daar altijd het Zeeuws- vlaamse Axel nog, dat van 22 tot en met 29 juni alle zorgen opzij zet om zich in de feesten ter gelegen heid van zijn 750-jarig bestaan te storten. Een dei hoogtepunten is het optreden van de dansgroep Zespol Wi- dowiskowy Polonia. In dit gezelschap heeft een groep Poolse oudstrijders, die nu in Breda wonen, elkaar gevonden. De 8000 inwoners van Axel hebben een bijzondere binding met de Polen, aan gezien militairen van dit land hun stad van de Duitsers hebben bevrijd. Andere programmapunten; feestmarkt met standwerkersconcours (22 juni), grote historische optocht en Breugheliaanse maaltijd (27 juni), demonstratie door een stuntteam straaljagers van de ba sis Woensdrecht (28 juni) en een re prise van optocht en maaltijd alsmede een concert door een Belgisch militair orkest, met tot besluit groot vuurwerk (29 juni). Allemaal omdat in het jaar 1213 een zekere gravin Johanna van Konstantinopel en haar gemaal (zoals dat heet) Ferdinand van Portugal Axel stadsrechten verleenden en daarmee ge lijkstelden met de rivaal Gent. Reuze! Een laatste bericht in het kader van de Zuiderzeewerken: op de kop van de Afsluitdijk aan Frie se zijde zal binnenkort begonnen worden met de bouw van een hotel. En ongeveer halverwege de dijk komt een bescheiden kampeergelegenheid. En over kamperen gesproken. In haai- jaarverslag over 1962 noemt de stichting Nederlandse Kampeer- raad het maar een zorgelijke toe stand, dat over enkele tientallen jaren voor drie miljoen kampeerders binnen onze grenzen ruimte gevonden moet worden. Een vooruitziend planologisch beleid is noodzakelijk om te voorkomen, dat de prijs van grond door speculanten te ver wordt opgedreven. Eigenlijk, zo meent de raad, behoort dergelijke recrea- Het archeologische museum op het vroegere Schokland, waar een deel van de opgravingen in de Zuiderzee wordt bewaard. (Advertentie) Longljfe

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 17