Hartelijke geste van nieuwe Paus tegenover alle Vaticaanse functionarissen „PAULUS VI staat de inspiratie van Joannes XXIII het naast Formateur ziet nog strohalm Toch nog kabinet met liberalen? Spanje en de nieuwe Paus Soekarno bij De Gaulle EERSTE SOLEMNELE PAUSMIS EN KRONING OP FEEST VAN ST. PAULUS KARDINAAL CICOGNANI Timmert u mee NA REGEN ZON mede-erfgenaam Hoofdartikel in Le Monde De 30.000 kuikens moeten sterven 9 Mr. Toxopeus: „De Zwarte Piet teruggespeeld99 Italië heeft een nieuwe regering Geen verschil van mening" (meer..) Kardinaal Alfrink bijzonder gelukkig met Pauskeuze Sovjet-president partijsecretaris BAARS verhuizen Berichten over landingen Cuba tendentieus PEUGEOT SKODA GARAGE VERBEEK N.V. m F elicitatieregisters liggen in Den Haag ter tekening ZATERDAG 22 JUNI 1963 (Van onze Tomeinse correspondent) ROME, 22 juni. Toen het Heilig College zich gistermorgen met de vereiste meerderheid had Uitgesproken over de keuze van de kardinaal-aartsbisschop van Milaan, Giovanni Battista Mon tini, tot opvolger van Joannes Xxm, heeft de jongste kardinaal diaken, de Benedictijn Albareda, de secretaris van het conclaaf mgr. Carpino en de prefect der ceremo niën mgr. Dante met twee cere- moniarii in de Sixtijnse kapel ontboden om getuige te zijn van het gewichtigste moment in het conclaaf. SUèDE - NAPPA VESTEN Paus Paulus VI onmiddellijk na zijn uitverkiezing. O Kardinaal Alfrink knielt neer voor de nieuwe Paus, Paulus VI, na diens uitverkiezing. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM felefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk Zeestraat 50: telet 4790 Bijkantoor en Red lOmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Affectie: W. C. H. Leijdeckers en Mr, W. A. M. van der Kallen. "°o<dredactie; Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millimeter hoogte. Omroepers Ié cents oer m m.-hoogte. De administratie öehoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redener te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week f 2.65 oer maanc., 1 7.90 oer kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avonds tussen 5.30 en 7 uur, tel. 20800. PAULUS VI aanvaardt sereen en rustig zijn uitverkiezing Dit kwam toen de deken, Eugène Tisserant, Kardinaal Montini met lui der stem vroegAcceptable electio- nem de te canonice lactam in summum pontificem?", aanvaardt gij uw wettige keuze tot Paus? Op het moment dat deze met bewogen stem geantwoord "_ad dat hij de keuze aanvaardde, ging Min Opperherderschap in en trad hjj hit de rij van zijn collega's om de hoog ste en eenzame post in te nemen van Vicarius Christi, En op de volgende Vraag: ,,Quo nomine vis vocari?", hoe hilt gij heten?, antwoordde de nieuwe Paus: „Paulus vocabor." Daarop zakten de smalle paarse bal dakijnen boven de kardinaalszetels in de Sixtina, alleen die op de plaats van Papa Montini bleef uitgespannen. Terwjjl de jongste opvolger van St. Petrus zich terugtrok in de kleine kamer links naast het altaar om zich te verkleden in het pauselijk wit met de rode schoudermantel, werd een rood en gouden zetel voor het altaar neergezet. Na enige tjjd kwam de Paus terug, nu ook uiterlijk wèl on derscheiden van de leden van het Hei lig College en hij werd ontvangen met een diepe, welhaast ademloze stilte. Hij zette zich voor het altaar boven zijn hoofd beeldde een Vlaams gobelin de nederdaling van de Heilige Geest uit op Maria en de apostelen en toen naderden hem een voor een de kardinalen om niet meer Jan Baptist Montini, maar Paus Paulus VI, Die naar der Dienaren Gods en bisschop van de Universele Kerk; hun gehoor zaamheid te betuigen. Dan klonk in de Sixtijnse kapel het Te Deum Laudamus en de stembriefjes werden verbrand onder bijvoeging van rookpatronen die dra de menigte op het Pietersplein in witte wolken de keuze en aanvaarding van de nieuwe Paus aankondigden. Nadat de Heilige Vader zijn eerste plechtige zegen aan de Stad en de Wereld gegeven had, ontmoette hij weder de kardinalen, die zich intus sen in hun paarse cappa's, de lange mantel met sleep, gehuld hadden. Na het conclaaf in 1958 gebeurde het het was toen tegen de avond dat de pre laten van het Hof, de leden van de staatssecretarie en anderen niettegen staande strenge verbodsbepalingen het conclaaf binnendrongen om de nieuwe Paus te begroeten, die met een harte lijk gebaar deze verboden en straffen (nota bene excommunicatie!) wegwuif de. Joannes XXIII heeft in zijn aanvul lingen en wijzigingen der constitutie over de Pauskeuze deze rigoureuze re gels geschrapt. Wat was er tegen, als de naaste omgeving de nieuwe Paus geest driftig wilde begroeten? Paulus VI heeft van zijn kant dit ter stond toegestaan en men vertelt, dat het een gedrang van jewelste was en dat een aantal personen een kring om de Heilige Vader moest vormen, een bol- Advertentie) Vraag huis aan huis het spijkerzegeltje bij het doosje. U wordt dan maar 1 maal lastig gevallen. Koopt in de wij-timmeren- mee-winkels. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 22 juni Ook wat Frank rijk betreft geldt dat het conclaaf door he verkiezing van kardinaal Montini diegene heeft gekozen die de communis opinio het liefst als opvolger van Jo annes XXIil had gezien. Volgens de Parijs liberale Monde, ?'e aan de verkiezing gisteravond zijn buitenlands politieke hoofdartikel wijd de, staat het buiten kijf dat onder al degenen die mogelijke opvolgers wa ren Paulus VI de inspiratie van Joan- hes XXIII het naast staat. Het blad Jffrwijst daartoe naar de rouwrede op J juni door kardinaal Montini in de ka thedraal van Milaan uitgesproken.-waar- Ju hij verklaarde: „Joannes XXIII heeft zekere richtingen gewezen en het Jal wijs zijn niet slechts om ons die ffherinneren, maar om ze te volgen, ^'jn dood mag niet in staat zijn om de geest te verstikken, die hij oyer ons "jdperk heeft doen varen". Het blad ®uht het dan ook uitgesloten dat men •hans „een revanche van het integris- JUe" zou meemaken of een onderbre- 2,'Ug van het Concilie. Maar iedere "aus zet nu eenmaal op zijn pontifi caat het stempel van zijn eigen per- ,°ulijkheid. „Door zijn temperament", djdus de Monde, „heeft de nieuwe Paus «leer gevoel voor politiek dan de on- iaUgs overledene. Hij zal ongetwijfeld us zelfde doeleinden nastreven, maar rP een manier die meer brekend is. fUeer beredeneerd ën wellicht zal daar- P'.l aan het beredeneerde inzicht een 'ehvat grotere en aan het hart een iet- wat kleinere plaats worden ingeruimd". En het katholieke dagblad La Croix uerinnert de hoofdredacteur, pater An- ffme Wenger, aan hetgeen hij aan de Jporavond van het conclaaf schreef, na- S^hik dat de Kerk zich slechts een f^aus zou kunnen geven groot door de feest en groot door het hart. Wie be- !®r dan kardinaal Montini beantwoordt ®an deze definitie, zo stelt hij nu. Het conclaaf heeft aan de Kerk de Paus fegeven waarom onze tijd vroeg. Om **et werk van Joannes XXIII voort te dtten heelt het een man gekozen die zeer van hem verschilt. De kardinalen van het conclaaf hebben echter in hem de man gezien in staat, om in daden om te zetten het werk waarvan Joannes XXIII zo volmaakt de geest gedefi nieerd had, te weten de vernieuwing van de Kerk, haar in- en uitwendige hervorming, zoals kardinaal Montini niet vreesde te zeggen, daarbij de zin en de grenzen van die hervorming wel omlijnende. Pater Wenger herinnert on dermeer aan de geestdriftige bijval die de kardinaal Montini op de dag, vol gend op de bekendmaking van Joannes besluit, tot bijeenroeping van een Con cilie, publiceerde in het dagblad Ita lia. En hoewel kardinaal Montini tij dens de eerste zitting van het Concilie slechts éénmaal tussenbeide kwam op 5 december over „de Kerk" deed hij dat op zo duidelijke wijze dat, al dus Antoine Wenger, „het mij verbaast dat de journalisten vóór het conclaaf hebben kunnen schrijven dat de hou ding van de kardinaal raadselachtig is geweest". (Advertentie) BARTEIJORISS1R ".HAARLEM TEL 13439 LLtp^è'SIRAAl i61JKON;NG3PÜ.IN> WjlEBDAM 1E' 7?V^ (Advertentie) Bloemendaalseweg 1-9 Bloemendaal Telefoon 52301 werk om hem te beschermen tegen de opdringenden. Officiéél heeft de Paus het conclaaf pas om 16.30 uur beëindigd en dus geopend. Hij is met de leden van het Heilig College tezamen geble ven en evenals Paus Joannes heeft hij in de eetzaal van het Borgia-apparte- ment met hen het middagmaal gebruikt. Een hartelijke geste was, dat de Paus des namiddags in de Zaal der Para menten alle conclavisten, functionaris sen en dienstpersoneel ontving, tot de handkus toeliet en zich met hen onder hield. Daarop trok hij zich terug, 's Avonds installeerde de Heilige Vader zich in de pauselijke appartementen. Te zestien uur had in de Sixtijnse kapel de tweede plechtige gehoorzaamheids betuiging der kardinalen plaats. De derde voorgeschrevene is heden om tien uur in dezelfde hofkapel. De Paus heeft bepaald dat de cere moniën van de eerste solemnele Paus mis in de St. Pieter en de kroning op het balkon in de facade der basiliek plaats zal hebben op 30 juni, de herin neringsdag aan de marteldood van St. Paulus, de Apostel. Gelijk reeds ge meld heeft de Paus kardinaal Cieogna- ni, staatssecretaris onder Joannes XXIII, in dit ambt herbenoemd. Was vroeger de traditie, dat een Paus maar zelden de staatssecretaris van zijn voorganger overnam, in onze tjjd is de verbindingslijn op het hoogste kerkelijke bestuursniveau gewoonte ge worden. Kardinaal Gasparri bleef on der Pius XI in het ambt, diens volgen de staatssecretaris Pacelli werd zeer grote uitzondering zelf tot Paus gekozen. Mgr. Tardini, pro-staatssecre taris, werd tot staatssecretaris en kar dinaal verheven door Joannes XXIII. Na de dood van deze functionaris volg de kardinaal Cicognani hem op en deze werd heden in zijn ambt bevestigd. De reeds bejaarde Cicognani is de trouwe rechterhand van Paus Joan nes geweest, maar een staatssecre taris heeft ónder de Opperherder zijn eigen grote verantwoordelijkheid, die niet in te denken is zonder een eigen complex uitzichten en denkbeelden. Diens adviezen wegen uiteraard zwaar. Kardinaal Cicognani heeft zo zjjn normale eigen rol gespeeld in hel bewind van de vorige Paus. Kardi naal Montini zei, wjj citeerden hel reeds, onlangs dat de door de vorige Paus ingeslagen weg verder begaan moest worden, want het is ondenkbaar dat zijn erfenis zal besloten worden in zijn sarcofaag. De keuze van kardi naal Cicognani wordt daarom toege juicht. Van tot op zekere hoogte mede-erflater werd deze figuur thans mede-erfgenaam van Joannes' erfe nis. Vanuit het Vaticaan vernemen wij, dat de nieuwe Paus zich ua de zegen Urbi et Orbi een tijdlang heeft terug getrokken in zijn eigen conclaafcel om na de voor hem schokkende gebeurte nissen van het laatste uur met zichzelf en zijn Heer alleen te kunnen zün. Het oordeel van personen die de Paus he den meemaakten, luidde, dat hij sereen en rustig was. DÜSSELDORF, 22 juni. De beslis sing over het lot van dertigduizend uit Nederland naar West-Duitsland gesmokkelde kuikens is tenslotte een regeringszaak geworden en de rege ring van Noord-Rijn-Westfalen heeft geen genade voor recht kunnen laten gelden: de kuikens zullen voortijdig moeten sterven. Zo luidt de gisteren genomen beslissing. Protesten van verenigingen van dierenbeschermers, diergeneeskundigen en regeringsver tegenwoordigers, die de diertjes zo graag nog wat leven hadden gegund, alvorens zij in de braadpan of aan de grille terecht zouden komen (de smokkelaar had de kuikens vermoe delijk aan mesterijen willen leveren), hebben niet mogen baten. Voor de Duitsers, die met het lot der kuikens zo begaan zijn, zal het wellicht een troost zijn te weten dat de dieren op „zachte wijze" ter dood zullen worden gebracht. iiiiiiimiiiiiiiiiiimiiuiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHimiiiii (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT, 22 juni Zeer warme lucht, in Noord-Spanje 28 graden Cel sius, breidt zich naar Frankrijk uit, waar Parijs gisteren 25 graden noteer de. Langs de koele en de warmere lucht loopt een storingsfront, dat van- daa veel bewolking en wat lichte re gen bracht. Het wordt gevolgd door zonnige perioden, waarbij het morgen overwegend droog blijft. De zwakke wind blijft nog westelijk, zodat de warmte uit Frankrijk ons nog niet be reikt. Wel zullen de middagtemperatu- ren door het zonniger weer geleidelijk wat hoger worden. Aan zee. Morgen op de meeste plaatsen droog met opklaringen. Zwakke tot matige 7 W. wind. In de middag ongeveer 18 4 19 graden, zeewater 15 graden. Voor uitzichten: ook aan het. strand is een langzame verbetering te verwachten. C (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 22 juni. Dr. De Kort heeft, zoals afgesproken, vandaag de koningin zijn tussenrapport uitge bracht. Hij deed dit na gisteren met mr. Toxopeus een gesprek van twee uur te hebben gehad waarin hij een laatste strohalm meent te hebben ge vonden om de VVD alsnog mee te krijgen in een vier-partijenkabinet zon der socialisten. Wanneer hein dit lukt, betekent het een knap staaltje van on derhandelen over een zaak waarvan iedereen overtuigd was dat zij ais ver loren moest worden gezien. Dr. De Kort zal de mogelijkheden ertoe tij dens het weekeinde nader bestuderen. Mr. Toxopeus kreeg, zoals hij het uitdrukte, gisteren de „Zwarte Piet" handen, in de vorm van een diplo matiek briefje van dr. De Kort, waar in deze hem eraan herinnerde dat hij niet concreet had gezegd of hij het program van de formateur kon aan vaarden: alle andere fractieleiders hadden dat al wèl gedaan. Dat briefje wilde dus zoveel zeggen als: wanneer gij niet antwoordt, schakelt gij uzelf uit. „Vandaag heb ik de Zwarte Piet teruggespeeld", meende gisteravond de liberale fractievoorzitter. In een brief, die hij dr. De Kort zelf is gaan brengen, heeft hij herhaald: ik wil alleen over het program praten wanneer ik weet wie ik tegenover mij krijg; u moet dus uw keuze eerst maken. Inmiddels heeft mr. Toxopeus toch twee uur gesproken, zij het alleen met de formateur. Wellicht heeft deze hem duidelijk kunnen maken, dat de libe rale leider zich om niets zo heeft op gewonden en dat de keuze heus wel wordt gemaakt, wanneer hij maar ovei de brug komt met zijn concrete antwoord. Mr. Toxopeus zal vermoe delijk iets minder vaag zijn geweest en de formateur ziet nu wellicht nog een kans de WD mee te krijgen. Dat hij zich hiervoor zo beijvert zal wel mede verband houden met de sterke verlangens die bij de andere partijen leven, naar voortzetting van de struc tuur van het kabinet-De Quay. Dr. Vondeling heeft naar aanleiding van deze ontwikkeling verklaard, dat hij het vreemd zou vinden, wanneer zi' partij, die het met het program op een enkele uitzondering na (finan ciering van de -sociale zekerheid) ge heel eens is, niet zou worden uitgeno digd en de WD, die allerlei bezwaren heeft (woningbouw, commerciële tele visie, belastingverlaging. kinderbij slag etc.) wèl. Ook dr. Vondeling zei echter een verzoening tussen forma teur en WD in het verschiet te zien. „Ik vermoed dat beiden na de onenig heden van de afgelopen week er nu wel wat Brabants zand over zullen strooien", merkte hij op. In liberale kring gelooft men echter niet, dat dr. De Korts pogen nog succes zal hebben. ROME, 22 juni (UPI) De voor zitter van de Italiaanse Kamer van Afgevaardigden Giovanni Leone is premier van een nieuwe Italiaanse re gering geworden. De regering bestaat vrijwel uitsluitend uit christendemo craten en is een noodoplossing voor Itaüë's regeringscrisis van 36 dagen. De nieuwe regering zal zaterdag worden beëdigd en zal optreden als gastvrouw voor president Kennedy van de Verenigde Staten, wanneer deze op 30 juni naar Italië komt. De regering zal dan nog wel geen vertrouwensvo tum van het parlement hebben gekre gen, als ze dat al krijgt. Wordt de re gering in het parlement verslagen, dan bestaat er kans dat president Segni Kamer en Senaat zal ontbinden en nieuwe verkiezingen uitschrijven. Min der dan twee maanden geleden zijn verkiezingen gehouden, en de commu nisten boekten toen grote winst. Er zijn slechts twee nieuwe minis ters in deze regering, die volgens waar nemers als een zakenkabinet wordt be schouwd in afwachting van het congres van de Nermi-socialisten in oktober a.s. De nieuwe ministers zjjn die van Fi nanciën Mario Martinelli en in dustrie Giuseppe Togni. De socia listen moeten op hun congres uitmaken of zij nieuwe pogingen om tot eeh links centrum-regering te komen zullen steu- nen. T> (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 21 juni Kardinaal Montini is een der bisschoppen en kardinalen geweest, die niet lang geleden nit eigen christelijke en menselijke beweging aan de Spaanse dictator Franco een ver zoekschrift richtten om de Spaanse com munistenleider uit de lang vervlogen burgeroorlog Grimau gratie te schen ken. De petities hielpen niet, zoals be kend en de man werd doodgeschoten. Wij hoorden dat de studenten in Ma drid toen mochten demonstreren onder meer tegen kardinaal Montini met op schriften: „Bemoeit u met uw eigen za ken". Nu deze zelfde kardinaal Mon tini tot Paus werd gekozen proberen de Spanjaarden, althans de ware of for mele aanhangers van het régime, de weg terug te vinden. De Caudillo heeft in warme maar eigenlijk weinig zeg gende bewoordingen de nieuwe Paus in gehuldigd. De Spaanse ambassadeur bij de Heilige Stoel hield gistermiddag een toespraak voor Radio Vaticana om ieder een, het Spaanse volk en zichzelf, dui delijk te maken, dat er tussen de nieu we Heilige Vader en hem geen spoor van enig meningsverschil in wat ook bestaat. ROME, 22 juni (KNP) „Ik voel mij bijzonder gelukkig met de keuze va*- kardinaal Montini tot Paus. Maar ik geloof, dat ik daarmee eigenlijk evenzeer de mening uitdruk van allen die hier zijn en van allen in Neder land". Dit verklaarde kardinaal Alfrink gistermiddag toen hij met zijn secre taris om vijf uur uit het Conclaaf te rugkeerde. De kardinaal, die er ver moeid uitzag, verzekerde dat het ver- bliji in het Conclaaf goed was geweest. Ook zijn accommodatie in een der „departement! de servizio", zoals hij de vertrekken van het huispersoneel noemde, was hem zeer meegevallen. Vooral de korte duur van het Conclaaf had kardinaal Alfrink verrast: hij had gerekend op een moeilijke keuze. De kardinaal wilde niet spreken over zijn persoonlijke vriendschappelij ke betrekkingen tot de nieuwe Paus. He' is echter bekend, dat kardinaal Montini in november kardinaal Al frink naar Milaan heeft uitgenodigd o... een voordracht te houden over de katholieke pers. De nieuwe Paus waar deert kardinaal Alfrink zeer en heeft tijdens diens verblijf in Milaan lang, hartelijk en diepgaand met hem van fedachten gewisseld over de hangen- e vraagstukken, vooral over het Con cilie, dat toen reeds aan de gang was. DEN HAAG, 22 juni. In verband met de verkiezing van Paus Paulus VI bestaat tot woensdag gelegenheid de felicitatieregisters te tekenen aan de Pauselijke Internuntiatuur, Carne- gielaan 5 te Den Haag. Daartoe zal de nuntiatuur van 's morgens 9 tot 's middags 6 uur geopend zijn. PARIJS, 22 juni (UPI) President Soekarno van Indonesië en president de Gaulle van Frankrijk hebben gis teren tijdens een lunch van 45 minu ten „een veelheid van Aziatische vraagstukken" besproken, aldus is uit Franse regeringskringen vernomen. Voor de lunch op het Elysée was aan vankelijk maar een half uur uitgetrok ken. President Soekarno is op weg naar Pakistan voor een staatsiebezoek aan president Ajoeb Khan. MOSKOU, 22 juni (Reuter) Presi dent Leonid Brezjnev van de Sovjet- Unie is gekozen tot secretaris van het Centrale Partycomité, evenals Nico- lai Podgorny, die lid is van het presi dium van de Opperste Sovjet. Eerste partijsecretaris is, zoals bekend, pre mier Khreesjtsjev. President Brezjnev was al lid van het partijpresidium. Het Centrale Par- tijcomité besloot voorts tot uitstoting van het kandidaat-lid Sergëj Varent- sov, gewezen maarschalk van de ar tillerie, die bevriend was met de te rechtgestelde spion Penkovsky. Even eens uitgestoten werd het kandidaat- lid Salkeon Daljenov, gewezen pre mier van de Sovjet-republiek Kazak stan. Hem zijn schending van de par- tijethiek, ruwheid en nationalisme ten laste gelegd. President Brezjnev is 57 jaar oud. Premier Khroesjtsjev en hij kennen elkaar al 30 jaar goed. Podgorny is 60 jaar en partijleider in de Oekraïne Advertentie) Ntf nn IIU Raam vest 29 - Tel. 14810 Uw verhuizing wordt met zorg uitge voerd. Vraagt vriiblijvend prijsopgave. BERGPLAATS VOOR INBOEDELS WASHINGTON, 22 juni (Reuter) Een woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard dat de donderdag door de te Miami zetelende Cubaanse re volutionaire raad verspreide berichten over landingen in Cuba „in hoge ma te gekleurd en onjuist" zijn. Gemeld was dat vijfhonderd en zelfs driedui zend tegenrevolutionairen op Cuba aan land waren gezet. Docb de woordvoer der verklaarde dat slechts kleine groepjes tegenrevolutionairen aan land waren gegaan en dat de g 'zamenüjke sterkte hiervan niet meer dan vijftig man bedroeg. Deze groepjes hebben vermoedelijk in de afgelopen twee tot drie weken de Cubaanse bodem betre den. Geen der landingsoperaties is vanaf Amerikaans grondgebied uitgevoerd. De woordvoerder va" het „State De partment" wees er ook nog op dat het verspreiden van onjuiste berichten als de hiervoor genoemde het moreel kan ondermijnen van de Cubanen die te gen het bewind van Fide] Castro zijn gekant. schillende stromingen van de christen- j democratische partij opgenomen. Hoe- j wel het niet op de steun van grote groepen in het parlement zal kunnen rekenen, is het toch zo samengesteld dat het niet op een vijandige houding van de voormalige links-centrum-meer derheid zal stuiten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1