Stevens grijpt zege in vierde rit K R E M E „DE INDRINGER", meeslepende film over rassenscheiding Agenda voor Haarlem en omóevins Koffie R Thee NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT No. 20800 AUSTIN MO Kenya Leerlingenconcerten in Concertgebouw Minervatheater krijgt grote beurt Ongevallen in Haarlem Plezierige avond bij balletschool van To Venema Onenigheid over reddingsboot Extra busdienst voor Renova-ETO „Die Raeckse" houdt toernooi Strandpacht nog niet omhoog Moordende handen Zorro en de drie musketiers ED KIMMAN Co GROEN Co. Piraten van de Bloedrivier Muiterij op de Bounty Overige films „TOUR DE FLEUR" H.H. Missen in Dekenaat Haarlem Apotheken en dokters diensten Vernieuwing verwar mingsinstallatie Bij tienjarig bestaan Burgerlijke Stand Haarlem In Zandvoort Wethouders contra politie-advies Drie flatgebouwen in Zandvoort Volleybal in Haarlem Frans Hals Rembrandt Lido e/eaafèrc/ce, Meeti- "maff ru&nen Zandvoort wil ISCC subsidiëren Roxy Cinema Palacj Luxor Vrouwenjacht m ATAX-TAXI 135 liter voor f 285.- ZATERDAG 22 JUNI 1963 PAGINA 2 Eêrit in; Cofcouw kijken. ÖSE50' DAGBLAD COBOUW (Het vakdagblad voor de bouwwereld) «jw** Radio Moors, Telefoonnummers Redactie 21544 Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Mededelingen en klachten over bezorging uitsluitend Bi] melding klachten tussen 17.30 en 19.00 uur vindt nog dezelfde avond nabestel ling plaats. Films Muziek N.V. Diversen -abaret T entoonstellingen CENTRALE VERWARMING DUIKER OLIEBRANDERS 1.2.3.4.5 ROUWELS OELKASTEN ONINGINNEWEG 6 16 HAARLEM, 22 juni -Jan de Jong heeft ook in de vierde etappe van de „Tour de Fleur" de Ieidillg in het alge meen klassement weten te behouden. Zijn grote rivalen Rinus Stevens, die na een geslaagde solovlucht de ritzege greep, en Èddy Riethoff sprintwin naar van het peloton om de tweede plaats zijn hem echter heel dicht op de hielen gekomen. Het verschil be draagt derhalve nog maar slechts één punt en de gele trui zit derhalve losjes om de schouders van De Jong. Er ban Ju de resterende ritten dan ook een felle strijd om de leiderstrui worden ver wacht. In de vierde etappe, die door het organiserende .Excelsior" weer in de Velserbroekpolder werd gereden, sloeg Stevens in de vierde ronde op de vlucht en weerde alle aanvallen van het pelo ton kundig af. Zijn achtervolgers kre gen hem niet meer te pakken. Als een dik verdiend triomfator snelde Stevens over de eindstreep. De rituitslag luidt: 1. R. Stevens, de 40 km in 1 uur 2 min. 12 sec.: 2. E. Riethoff, 3. J. de Jong, 4. A. Straver, 5. R. Copier. 6. C. Plus. 7. H. Comelis- se, 8. L. Otte. De pechprijs moest gedeeld worden door Peter de Jong (kopman van Ex- celsior-B) en Van Aalst (De Kampioen- C). Zij kwamen in de zesde ronde ten val en moesten van verder rijden af zien. De prestatieprijs ging ditmaal naar Hans van Steyn. Hij was ook in de val partij betrokken en wist in zijn eentje weer aansluiting te bekomen bij het pe loton. De groene trui voor de meest strijdlustige renner bleef in het bezit yan Tom de Klerk. De stand in het persoonlijk klasse ment is nu: 1. J. de Jong (Bataaf) 27 pnt.2. R. Stevens (Kampioen-B) en E. Riethoff (Kampioen-B) 26 pnt.; 4. C. Plus (Kampioen A) 31 pnt.; T. de Klerk (Kampioen-A) 20 pnt.; 6. A. Stra ver (Kampioen C) 19 pnt.; 7. en 8. D. Schouten (Excelsior-A) en D. Heems kerk (Bataaf) 17 pnt.; 9. R. Copier (Bataaf) 18 pnt.: 10. K. Bijdemast (Ex- celsior-A) 15 pnt. In het ploegenklassement nam „De Bataaf" de leiding weer over van ,.De Kampioen-A". De stand luidt: 1. De Ba- Kathedraal: 7. 8.15. 9.30 H.. 11.15 en -12.30 uur. Sint Antonius Nieuwe Groenmarkt 6.30 7.30 8.30 H. 10 11 en 12 uur. H. Jozef. Jansstraat: 6.30. 7.30, 8.30. 9.30 H„ 11. 12 en 18 uur. O L Vr Rozenkrans: Spaarne: 6 7.301 9 uur. 10.30 uur H. en 12 uur De Goede Herder: Italiëplein: 7.30 9.15 en 11 uur. St. Jan, A'damstraat: 7, 8.15, 9.30 h., 11 en 12.15 uur. H Pastoor van Ars, Parkwijk: 7 30, 8.45 H. 10.30. 11.45 en 18 u. Avondmis. H. Hart, Kleverpark: 6.30. 7.45. 9. 10.30 E. en 12 uur. H.H Elisabeth en Barbara P Kruger- ■traat: 6.30, 7.45. 9 H.. 10.45 en 12 uur. H. Liduina, Rijksstraatweg: 6.30, 7.30. 9 H 10 45 en 12 uur. OL Vronw van Vn Smarten. Rijks straatweg: 7, 8, 9.15 H., 10.45, 12 en 18 uur. H.H. Petrus en Paulus: 7 8.30 10 H en 11.45 uur. H. Aoostel Pauius. Duinroosplantsoen, 7, 8.30 H.. 10.30 en 11.45 uur. BLOEMEND AAL: Allerh. Drieëenheid 7.30 9 H. 10 45 en 12 uur H. Sacrament: 7.30 9. 10.30 E en 12 u. AERDE.NHODT; 7.30. 9 H en 11 uur uur ZANDVOORT: H Agatha: 6.30. 7.30. 9.30 H.. 11.30 en 19.30 uur ZANDVOORT-NOORD: Beatrixschool: 8.30 en 11 uur. OVERVEEN: 7 8. 3 H.. 10.30 en 11.30 uur. HEEMSTEDE: H Bavo: 6.30. 730 8.30. 9 40 H., 11 en 12.15 uur. O.L. Vrouw Hemelvaart: 6.45. 7.45. 8.40 H.. 10. 11 en 12 uur SPAARNDAM: 730 en 10 H. BENNEBKOEH: (St. Joseph): 6.45 8.30 H.. 10.30 en 12 uur. Apotheken: ADotheek Krtjnen, Ekster straat 100, tel. 51959; Apotheek Loomeyer en Zoon. Barteljorisstraat 11, tel. 10175: Hildebrand Apotheek, Kleine Houtweg 15, telefoon 10539; Bloemendaalse Apotheek, Bloemendaalseweg 85, telefoon 57903. Doktersdlenst: Indien geen hulp van huis arts belle men fa. Mathót. telefoon 11990 (Ook voor tandheelkundige hulp). Wijkverpleging: Wit Gele Kruis, tel. 13863. Dierenarts: J. Hagedoom, Heemsteedse Dreef 11, tel. 35521. Ziekenvervoer: G. G. D., telefoon 14141. Margriet, Turfmarkt, telefoon 21400. Ambulancedienst Dierenbescherming: Tel. 12823. b. g. g. 008. boodschappendienst. Heemstede en Aerdenhout Apotheken: Zie onder Haarlem. Doktersdienst: J. van Luin, Bronsteeweg 78. telefoon 34445. J Reurink. Aerdenhoutsduinweg 8, telefoon 42962. Bloemendaal Apotheken: Zie onder Haarlem. Doktersdienst: C. Eenhoorn, Bloemendaal seweg 17, telefoon 54003. Overveen Apotheken: Zie onder Haarlem. Doktersdienst: J. Hollander, Zijlweg 17, telefoon 11431. Zandvoort Apotheek; Zandvoortse Apotheek, Haltestraat 8, telefoon 3185. Doktersdienst: C. F. M. Robbers, Koninginneweg 34, telefoon 2813. taaf met 154 pnt.; 2. De Kampioen-A met 149 pnt.; 3. De Kampioen-B met 144 pnt.; 4. Excelsior-A met 115 pnt.; 5. De Kampioen-C met 108 pnt.; 6. Ex- celsior-B met 93 pnt. De vjjfde etappe wordt dinsdagavond verreden en daarin start Jan de Jong opnieuw met de gele trui. HAARLEM, 22 juni In beide zalen van het Concertgebouw traden de leer lingen van Toonkunst en de zangpeda goge Coby Riemersma op in een onnoe melijk aantal nummers, die een indruk moesten geven van hun vorderingen. De muziekschool van Toonkunst rondt zijn cursusjaar altijd af met eni ge leerlingenvoordrachten in de school zelf en daarbuiten. Men zou deze voor drachten eigenlijk kunnen beschouwen als tentamens in de muziek. Met dit verschil, dat de leerlingen er zich vrij willig aan onderwerpen. Het Toonkunst-orkest werd gediri geerd door een leerling uit de directie klasse, die met de nodige bedachtzaam heid de Ouverture „Iphigenie en Auli- de'-' van Gluck leidde. Later speelde deze zelfde jonge man het eerste deel uit het piano-concert in C. gr. terts van Beethoven met sterk beheerste techniek en goede klankkwaliteit. Een violist speelde met fraaie toon een concert van Vivaldi, terwijl twee organisten van zich deden spreken door goed getroffen registratie in een orgel concert van Haendel en een koraal- voorspel van Bach. De Intrada voor 5 koperblazers van Jos. de Klerk werd re delijk uitgevoerd. In verband met onze aanwezigheid in de tuinzaal waar Coby Riemersma met haar leerlingen op trad, hebben wij tot onze spijt de Suite Concertante voor vierhandig piano en orkest van Hans Osieck niet kunnen ho ren. De zangvoordracht van de zeer vele leerlingen van Coby Riemersma moet vanzelfsprekend in een kort overzicht worden besproken, want er was te veel om op te noemen. Bovendien, waren wij ook hier slechts bjj tussenpozen. Er wa ren verschillende leerlingen die reeds jaren op deze avonden optreden, en hun ervaring sprak bij de vertolking een ge ducht woordje mee. Zo traden de vertolkingen van liede ren van Pijper en Poulenc, Delibes ei Mendelssohn (Elfenlied) als het ware uit de reeks voordrachten naar voren, als om te bewijzen, dat het om stem men ging met toekomst. Maar mooi ge zongen liederen van Bach en Honegger vielen eveneens op door de zuiverheid van stijl waarmee gfezongen werd Een gevoelig joods lied maakte veA indruk, terwijl het Engelse lied „Thf Vagabond" van Williams een voorbeel'' werd van duidelijke uitspraak en dictie Na de pauze was het programma ge heel gewijd aan de opera. Als steeds begeleidde de lerares haar leerlingen zelf en deed dit met de nodige flair en routine. G. M. (Advertentie) Voor een gratis proefabonnement COBOUW, POSTBUS 1067, DEN HAAG HEEMSTEDE, 22 juni B en W van Heemstede stellen de raad voor om een lening van 70.500 tegen 4Vi pet rente onder tweede hypotheek te verlenen aan de eigenaar-exploitant van het Minerva-theater. Het geld zal worden gebruikt voor het verbeteren van het interieur van het theater. In de grote zaal zal het plafond worden geschilderd en de zaal- en toneelverlichting zal worden herzien, terwijl er nieuwe to neelgordijnen zullen worden aange schaft. Vloerbedekking en gordijnen in de foyer zullen worden vernieuwd, ter wijl de achterwand wordt gewijzigd. In de hal zal een akoestisch plafond worden aangebracht, terwijl er ventila tie en een roosterplafond in het buffet zullen worden aangebracht. B en W schrijven de raad, dat de eigenaar-exploitant reeds veel verbete ringen zelf heeft doen aanbrengen. Ach terwege blijven van de voorgestelde voorzieningen zou een nadelige invloed kunnen hebben op het theaterbezoek en op de ontwikkeling van het culturele leven. Het college bereidt de raad erop voor, dat de lening mogelijk leidt tot subsidieverhoging aan het theater. HAARLEM, 22 juni. Gistermiddag om half vier struikelde een 42-jarige timmerman uit Haarlemmermeer, toen hij op een steiger achter het sportfond- senbad een laddertje wilde beklimmen. De man vtel en liep waarschijnlijk een hersenschudding op. Hij is met een zie kenauto naar het Grote Gasthuis ge bracht. Eveneens naar het Grote Gasthuis moest een 61-jarige technische ambte naar uit Haarlem, die met zijn brom mer plotseling moest stoppen voor een op de voetgangersoversteekplaats op de Schoterweg overstekende dame. De man viel en liep vermoedelijk een ge broken knie op. De politie zoekt nog naar de overstekende dame. Om 12 uur gistermiddag viel een 13- jarig Haarlems jongetje van het dak 'an de politiegarage aan de Lange Wijn gaardstraat. Hij was er op geklommen om een bal te pakken en toen hij langs een afvoerpijp naar beneden wilde gaan, liet een van de bevestigingsbeugels van de pijp los. De knaap brak zijn linker pols. Een politie-brigadier verbond hem, waarna hij met een ziekenauto naar het Grote Gasthuis werd gebracht. Advertentie) (Advertentie) TEIJSV ISLE - RADIO erkend gediplomeerd f RL'ISSTRA \J 38 HAARLEM Tel 14609 ZaNDVOORT. 21 juni De 50 jaar oude centrale verwarmingsinstallatie van de Karei Doormanschool moet ver nieuwd worden. Voor de kosten ad 29.483 wordt een crediet aan de Zand voortse gemeenteraad gevraagd. HAARLEM, 22 juni Tien jaar be stond dezer dagen de Ballet Studio van Studio van mevrouw To Venema en ter gelegenheid daarvan stelde de leid ster van de balletschool een program ma samen van dansen en balletten die' in de afgelopen jaren door de leerlin gen van het instituut zijn uitgevoerd. Op de leerlingenuitvoering van gister avond beleefden de verschillende pro gramma-onderdelen dus een tweede ver tolking en het publiek in de zaal maakte de indruk daar niets op tegen te heb ben. Het was een allergenoeglijkste avond met de gedanste vertellingen, zo als vrijwel ale nummers gekarakteri seerd konden worden. De kleinste meisjes, soms wat al te onvast in hun balletschoenen, dans ten een eenvoudige fantasie bij een aan tal kinderliedjes, waarbij zü zichtbaar nadachten en elkaar behulpzaam in het rechte spoor hielden. De groteren had den succes met enkele volksdansen uit Israël en Yoego-Slavië, terwijl een met allure gebracht Schots matrozenballet- je een opmerkelijk frisse uitvoering kreeg. De drie matroosjes kregen daar bij een goede accordeon-begeleiding van Rob den Boer. Veel waardering bij de toeschouwers kreeg „Summertime", een impressie bij de bekende compositie van Gershwin. Een der oud-leerlingen van de ballet school, Tom de Graaf had zich ter ge legenheid van het jubileumprogramma weer in de rij der leerlingen geplaatst en toonde zijn beste kunnen als Pierrot, de man met het droevige lot van steeds de verkeerde mensen met attenties te willen overladen. De kleurige costuums, waarvan de kerstman-achtige pakjes van het ijs- ballet het bijzonder goed deden, maak ten de avond vooral tot een plezierige gebeurtenis. Aan het slot van de avond werd mevrouw Venema door haar leer lingen gefeliciteerd en onder bloemen bedolven. Ook Ineke Don en Han de Vries, die voor de begeleiding zorgden, werden met een boeket bedacht. BEVALLEN van een zoon: 20 juni H. A. B. van Leeuwen-Willemsen, C. J. van Batenburg-de Gunst; 21 juni: J. F. H. Stevens-van Eijnhoven, K. C. wo- ries-Mejjer. BEVALLEN van eén dochter: 20 ju ni: E. A. R. Beumken-SIootmans; 21 juni: M. E. Jansen-van Haeringen, C. A. Rens-Kempers. ONDERTROUWD: 21 juni: H. Jansen en J. B. van den Bos: J. W. Valenteijn en S. L. Hommels: P. Hoebeke en Y. van der Ent Braat, G. van der Lee en R. I. de Bock. T. Plantenga en G. Jonkhof. GETROUWD: 21 juni: A. J. v.d. Mark en M. Wieringa, J. P. J. v. Steenber gen en A. J. Mulder, P. N. v. Wijk en C. Krikke, H. Verver en J. H. A. Kaart. C. N. A. Groenendaal en M. T. S. C. Verlaan, J. Janssens en J. M. M. Peters. R. A. Schreuei.s en H. Groen. OVERLEDEN: 18 juni: B. C. Pessel- Waller. 84 j.. Kamperlaan: 19 iuni: M. J. Andeweg-Dubbeldam. 64 j., Gasthuis- vest: 20 juni: W. J. Bloemink, 67 j., Gasthuisvest. ZANDVOORT, 21 juni Dinsdag avond moet de Zandvoortse raad beslis sen over de aanschaf van een reddings boot ten behoeve van het strand-deta- chement van de politie. Voorgesteld wordt voor 1200 een Rana-boot 12 aan te schaffen. De politie beschikt nog over een aanhangmotor en een wagen tje voor het vervoer van de boot, zo dat deze niet behoeven te worden aan geschaft. Verleden jaar heeft de Zandvoortse politie een vol jaar geëxperimenteerd met een Catamaran-speedboat, die men van de fabrikant in bruikleen had ont vangen. Deze speedboat heeft zo voor treffelijk voldaan, dat de politie aan haar collega's in Katwijk geadviseerd heeft ook zo'n Catamaran aan te schaf fen. Drie drenkelingen konden dank zij de snelheid van de Catamaran vorig jaar in Zandvoort op het laatste nip pertje worden gered. Kort geleden heeft de gemeente Katwijk dan ook zo'n Ca tamaran aangeschaft. Uiteraard heeft de Zandvoortse politie ook aan B. en W. van Zandvoort geadviseerd zulk een Catamaran voor eigen gebruik aan te schaffen. De voorzitter van het College van B. en W. van Zandvoort is van oordeel, dat de politie de boot moet hebben die zij zelf het best meent te zijn, derhal ve een Catamaran. De wethouders voel den hier echter weinig voor. Zij heb ben verschillende reddingsbrigades ge raadpleegd en deze achten de Catama ran voor gebruik op zee voor reddings doeleinden minder geschikt. Toen de burgemeester verleden week op vacan- tie was, besloten de wethouders de raad voor te stellen niet een Catama ran, maar een Rana 12 aan te schaf fen. De burgemeester kon het met deze gang van zaken uiteraard niet eens zijn en vanmiddag zou het College opnieuw bijeen komen om deze kwestie te be spreken. HAARLEM, 22 juni Voor de be slissingswedstrijd tussen Renova en ETO, waarvan de winnaar overgaat naa. de derde klasse en die vanavond om 6.45 uur op het terrein van NAS in Halfweg gespeeld wordt, heeft de NZH een extra busdienst ingelegd. Het i vertrek is bepaald om tien voor zes 'No^rd- 'en" Zuidhoilandse Katholieke hedenmiddag in de Tempeliersstraat. Zangersbond. ZANDVOORT, 21 juni Aan de Wes terduinweg te Zandvoort, bij de Zand- voortselaan, zal de N.V. Strokenbouw te Nieuw Loosdrecht drie flatgebouwen stichten. Voor één daarvan zal binnen kort rijksgoedkeuring worden verleend. In verband hiermede zal de gemeente Zandvoort de wegen en andere openba re werken aanleggen voor dit flatcom plex. De kosten daarvan worden ge raamd op 120.000. Aan de raad wordt voorgesteld, daartoe over te gaan mits de N.V. Strokenbouw dit bedrag tevo ren in de gemeentekas heeft gestort. HAARLEM, 21 juni Op het EDO- terrein wordt zondag voor de tweede maal het „Zilveren Schakel "-volleybal toernooi, georganiseerd door Die Raeckse, gehouden. Vorig jaar legde de organiserende vereniging zelf beslag op de wisselprijs en het zal clubs als het Amsterdamse Armada en het Alkmaarse Octopus zeker niet gemakkelijk vallen deze prjjs in dit toèrhööi', waarbij de resul taten van dames- en herenteams voor de einduitslag bij elkaar worden geteld, van de Haarlemmers over te nemen. De wedstrijden beginnen om half elf en als alles naar wens verloopt, zal de laatste van de 42 ontmoetingen om on geveer half zes beëindigd worden. Bij ongunstige weersomstandigheden zal het toernooi worden gehouden in de zaal van het „Sancta Maria" lyceum. ZANDVOORT, 21 juni De Zand voortse strandpachters hebben een voorlopig succes geboekt met hun verzet tegen het voorstel van burge meester en wethouders om de strand- huur met 25 pet. te verhogen. De strandpachtersvereniging heeft aan de gemeente uitvoerige gegevens verstrekt ten bewijze van haar stelling dat deze verhoging de rentabiliteit van de strand- bedrijven zal aantasten. Aangezien be studering van deze gegevens de nodige tijd vraagt en het seizoen inmiddels reeds vrij ver is gevorderd, vinden bur gemeester en wethouders het juister de beslissing omtrent de verhoging op te schorten en de strandhuur dit jaar nog op de oude bedragen te handhaven. Na afloop van het seizoen zal het gemeente bestuur zich beraden omtrent een voor stel aangaande de strandhuur in 1964 en latere jaren. De opgehitste menigte dreigt de jonge neger die ervan verdacht wordt een blank meisje te hebben aangerand, te lynchen. Een treffend beeld uit de film „De indringer" van de Amerikaanse regisseur Roger Corman. Midden in de roos van de actuali teit schiet de film „The Intruder", die onder de Nederlandse titel „De Indrin ger" m vertoning wordt gebracht. De beroeringen in Alabama en de moeite die wordt gedaan om de onlusten tus sen blanken en negers in het zuiden der V.S. tot bedaren te brengen, vin den in deze film, die op een authentie ke gebeurtenis berust, een afspiege ling. In 1958 namelijk stond de naam John Kasper op de voorpagina's der Ameri kaanse bladen, omdat deze twijfelachti ge segregationist de blanken op uiterst geraffineerde wijze tegen de negers poogde op te hitsen. Zijn levensgeschie denis werd verwerkt in een roman,,The Intruder" van Charles Beaumont, die n udoor Roger Corman, een regisseur van tot nu toe alleen griezelfilms, werd verfilmd. John Kaspar, die hier Adam Cramer heet, komt als afgevaardigde van de Patrick Henry Society naar Caxton om daar de rassenscheiding te bevorderen. In die plaats heeft de rechter juist bevolen, dat negers op scholen der blanken moeten worden toegelaten. Het is frappant de opnamen van deze film te vergelijken met die, welke men nu bijna dagelijks uit Amerika te zien krijgt. Er is weinig overredingskracht van Cramer, die een bijzonder handige demagoog is, voor nodig om de blanken op te zetten tegen „de negervloed, die hen dreigt te overspoelen". De hoofdredacteur van een plaatse lijke krant is de enige, die duidelijk te gen scheiding van negers en blanken is, nadat hij heeft gezien, hoe na een opruiende speech van Adam een neger- familie in een auto bijna de dood werd in gedreven. Zelf wordt deze hoofdre dacteur nu het slachtoffer van de ter reur, die tegen de negers losbarst en die een hoogtepunt vindt, als een door Cramer in scène gezette aanranding van een blank meisje door een jonge neger dreigt uit te lopen op een lynch partij. Dan volgt de ontmaskering van Cramer als oplichter, bedrieger, vrou wenjager en leugenaar. Het is een zwak punt van het sce nario dat het de zaken alleen regis treert, maar niet verklaart. Boven dien zijn de handelingen van de in dringer zelf in feite weinig relevant, hoewel ze juist in de film naar voren worden geschoven. Met het heengaan van Adam Cramer immers is er in de harten van de blanken niets ver anderd. Een volgende oproerkraaier, die wat handiger is, zal deze mannen en vrou wen tot nog grotere haatgevoelens te gen hun zwarte-medemensen kunnen opzwepen. De gronden, waarop deze haat is gebaseerd, komen al evenmin bloot te liggen; het lijkt meer iets, dat men met zich meedraagt als een besmette lijke ziekte. Ook de oppervlakkige schets van de persoon van Adam laat veel vraagte kens achter, maar desondanks is „De Indringer" een film, die men niet on beroerd ondergaat. Het gemak, waar mee de sentimenten worden bespeeld door deze louche oproerkraaier, de uit angst geboren passiviteit van de neger bevolking die de gewelddaden van hun medebewoners en vooral van de Ku Klux Klan zonder verweer ondergaat, de stille haat die bij oud en jong tegen de negers smeult, krijgen een indrin gende verbeelding. De massascènes zijn vakkundig opge nomen en dat Corman zich ervan heeft weten te weerhouden de gewelddadige scènes uit te buiten, is een groot plus punt voor zijn eerste schrede op het pad van de serieuze film. Het is juist deze soberheid, die „De Indringer" tot een interessante, zij het niet geheel ga ve, en van begin tot eind meeslepende film maakt. 14 j. Frans Hals. In Rembrandt wordt onder de titel „Moordende handen" een vrij lugubere geschiedenis vertoond over een pianist, die bij een vliegtuigongeval zijn handen ernstig verwond. Hij stelt zich voor, dat een chirurg hem nadien de handen van een geëxecuteerde wurger heeft gegeven. Hij duikt onder in een louche hotelletje in Marseille, wordt gechan teerd door een misdadige cabaretier, die hem in contact brengt met een danse resje. Uiteindelijk loopt alles behalve voor het danseresje en de cabaretier nog goed af. De geëxecuteerde wurger blijkt achteraf onschuldig aan de hem ten laste gelegde moorden en de pia nist wordt van zijn obsessie bevrijd. Edmond Greville heeft de film met veel gevoel voor sfeer en voor de ang stige obsessie van de pianist geregis seerd, zonder overigens werkelijk diep gang aan het verhaal te geven. Voor al de scènes in Marseille geven van het goede wel wat te veel. In de hoofd rol ziet men Mel Ferrer. 18 jr. De Musketiers zijn oude getrouwen van het filmdoek. Deze week zijn ze weer present in de film „Zorro en de drie musketiers", welke in Lido draait. Ze hebben dus nu gezelschap gekregen van Zorro, eveneens een held van uit zonderlijke klasse. Hier gaat het om de door de Fransen gevangen gehou den dochter van de Spaanse koning. Die moet natuurlijk bevrijd worden, waarvoor haar minnaar, een graaf, zich inzet. Achteraf blijkt die graaf niet zo'n betrouwbaar sujet. Hij is een verrader. Maar dat komt pas uit, wan neer Zorro's hoofd bijna gevallen_ is op het schavot. Hij heeft het meisje ge red, maar wordt later beschuldigd van spionage. Gelukkig zijn er nog de drie musketiers. Zij redden alles ten goede. En dat ze hun mannetje staan, is intussen genoegzaam bekend gewor den. Een film, die iedereen kan gaan zien. CINEMA PALACE: Muiterij op de Bounty, 14 Jaar. Dagelijks 2 en 8 uur. FRANS HALS: De indringer, 14 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 2 en 8 uur. LIDO: Zorro en de drie musketiers, 14 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: Vrouwenjacht in Kenya, 14 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. REMBRANDT: Moordende handen, 18 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ROXY, t/m zo.: De piraten van de bloed rivier, 14 jaar. Ma. t/m do.: Het monster In dr. Jekyll, strikt volw. 2.30, 7 en 9.15 u. Zondag: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. STUDIO: Vivre sa vie (2e week), volw. 2.15, 7 en 9.15 uur. Zondag: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MINERVA: Maandag en dinsdag 8.15 uur; Za- en zo. 7 en 9.15 uur: Als 2 druppels water, volw. Woensdag 2.30 uur en zo. 2 en 4.15 uur: Op verboden terrein, alle leeftijden. Wo. en do. 8.15 uur: Grafin Maritza, a. 1. Zondag 23 juni. Concertgebouw. 12 uur: Concoiu-s van de (Advertentie) •STADHOUDERSKADE 100-101 AMSTERDAM TEL. 79097S - 79096ii ZIJLWEG 35 HAARLEM TEL. 11906-11905 Zondag 23 juni. Kathedrale basiliek St. Bavo, Leidsevaart. 3 uur: Rondleiding. Adam en Eva, Raamvest 5. Iedere avond vanaf 8 uur. Cabaret van 9 tot 11 uur. Waagtaveerne, Damstraat Iedere avond 8 1 uur internationaal programma door Cobi Schreijer en Ronnie Potsdammer. - Frans Halsmuseums Werken uit de Haar- temse School van de 16e t/m 19e eeuw Byzondere collectie werken van Frans Hals Dag van 10—5 u. Zo. 15 uur. Teylers Museum: Schilderijen 19e en 20e eeuw Tekeningen Nederlandse, Italiaanse en Franse 6Chool. 16e t/m 19e eeuw Fos sielen. natuurkundige Instrumenten Ge opend op werkdagen, behalve maandag, van 113 uur. Eerste zondag van de maand van 13 uur Bisschoppelijk Museum: Jansstraat 76: Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken. Van 10 12.30 en van 1.30 5 uur, (behalve maandag). Zon- en feestdagen van 2 5 uur. Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heilig land. Expositie van oude bijbelse gravures van Jan Luyken. Geopend van 10—5 uur. In t Goede Uur", Nieuwe Kerkspleln. Tentoonstelling van tekeningen van Henk Broer, t/m 30 juni. Geopend 10-18 uur en 20 22 uur. Vleeshal. Tentoonstelling van wandtapijten, schilderijen, tekeningen en grafiek van Marlo Prassino. Beeldhouwwerken van Jacques Lipchitz. Geopend van 105 uur en 8.30—10.30 uur. Zondag 3—5 uur. (Tot en met 15 Juli) Vishal. Tentoonstelling Keltische kunst, bodemschatten uit Salzburg. Geopend dage lijks van 105 uur. Zo. - feestdagen 1—5 uur, iedere vrijdagavond 810 uur. Tot 1 juli Museum Van Looy: Herdenkingstentoon stelling André van der Vossen, schilderijen, tekeningen, grafiek, postzegels, metaal plastieken en collages. Dagelijks van 105 uur. Zon.- en feestdagen van 15 uur. (Tot en met 7 juli). (Advertentie) BLOEMENDAAL - TELEF. 54855 -ZANDVOORT, 21 juni De stichting Interparochieel sociaal charitatief cen trum te Haarlem heeft per 1 juni j.l. te Zandvoort een maatschappelijk werk ster aangesteld. Naar aanleiding van e door deze stichting gedaan verzoek stellen burgemeester en wethouders van Zandvoort de raad voor, deze stichting te subsidiëren met een bedrag gelijk aan 40 pet. van de wedde van de maat schappelijk werkster. Het rijk subsi dieert met 30 pet. De financiële com missie heeft de hoop uitgesproken, dat er een nauwe samenwerking zal ontstaan tussen het parochieel centrum en de gemeentelijke dienst voor sociale zaken. Burgemeester en wethouders hebben daarin alle vertrouwen. AALSMEER, 21 juni De onlangs gehouden jaarlijkse inzameling voor het Roode Kruis heeft een bedrag van 4.098,92 opgebracht. Dit is 380,81 meer dan een jaar geleden. Er wordt weer danig op los getim merd in de film „Piraten van de Bloed rivier". Spannende acties en schok kende gebeurtenissen worden ons in het vooruitzicht gesteld, maar de be zoeker ervaart, dat hij de zogenaam de spannende acties" al zoveel maal heeft gezien in zopeel soortgelijke pr°' dukties, dat de spanning al heel gauw plaats maakt voor verveling. Een schokkende gebeurtenis is de vertoning wel, schokkend dan wel te verstaan om de verregaande fantasieloosheid waarvan de makers in kleuren en in Megascope blijk geven. (14 jaar). Vanaf maandag draait in deze bioscoop een nieuwe verfilming van het beroemde verhaal van Dr. JekyU en mr. Hyde, onder de titel: „Het mon ster in Dr. Jekyll". Het is een vru gladde verfilming geworden van de lugubere geschiedenis van de man dis zichzelf opsplitst in een goede en een kwade ik. (Str. volw.). Ondanks de vele verbluffende staal tjes van massaregie, ondanks de soms prachtige natuuropnamen in I" mm Panavision, is de nieuwe ver filming van de geschiedenis van de muiterij op de Bounty, die uit 1787 da teert, geen filmartistiek succes geworj den. Deze „Mutiny on the Bounty van Lewis Milestone, waarvoor een speciaal nieuw schip werd gebouwd en de opnamen ter plaatse in Tahiti wer den gemaakt, bezit zoveel conventio neels en is zo commercieel in de slech te zin van het woord, dat men van een spektakelfilm zonder meer moet spre- ken. Milestone is er niet in geslaagd, het verhaal werkelijk spankracht mee te geven. De eindeloze herhaling van de wreedheden van kapitein Bligh, de overigens boeiend getruceerde opnamen van het prachtige zeil schip in volle zee bij tij en ontij el1 vooral de veel te uitvoerige schildering van de vrouwelijke Tahiti-schoonheden zelf, maken de duur van deze film, na melijk drie uur, veel te lang. Trevor Howard speelt deze Bligh min der pompeus dan Charles Laughton i" 1935. Milestone heeft 't accent meer ge legd op Marlon Brando die, nors ki)- kend zoals altijd, met brede cliehégeba- ren van achteloosheid en trotse onver schilligheid door de film loopt tot zü" nare doodsbed toe. Milestone, die todh een „lm Westen nichts Neues" en „Walk in the Sun heeft gemaakt, is nu helemaal naar het conventionele spektakelstuk afgezakt, bij alle respekt, die men kan hebben voor de wijze, waarop hij deze Bounty- geschiedenis als scheepsfilm volop heeft benut. Maar psychologie komt aan dit oppervlakkige gedoe nauwe lijks te pas. (14 jaar) Een vrij conventioneel driehoeksdra ma speelt zich af in „The Lion" (Vrou wenjacht in Kenya) tegen de achter grond van een natuurreservaat in Ken ya. Daar leeft een jachtopziener met zijn vrouw en dochtertje, afkomstig uit haar eerste huwelijk met een advocaat. Als de eerste echtgenoot ten tonele ver schijnt, laait hun gevoel voor elkaar weer op. Temeer, omdat de vader van het kind meer begrip toont voor haar innige vriendschap met een reusachtige leeuw dan zijn opvolger. De conflicten lopen uit op een breuk, als de jacht opziener de leeuw, het symbool van Afrika, waaraan het kind zozeer gehecht is, uit noodweer doodt. Het oorspronke lijke echtpaar vertrekt dan met hun kind naar de beschaafde wereld, ter wijl de verliezer dieper het binnenland intrekt. Jack Cardiff ontleende de stof van dit mengsel van documentaire en huwe lijksdrama aan de roman van Joseph Kessel. Zijn regie geeft blijk van n zekere onmacht om dit conflict te wor telen in het onderhavige wildernisrru- lieu. Hij gaf het drama bovendien wei nig of geen diepgang, zodat de drijfve ren der handelende personen nergens een bevredigende psychologische moti vering krijgen. De rest van „Vrouwen jacht in Kenya" wordt gevuld met in teressante opnamen van een exotisch décor, jachtavonturen en negerfolklore. Het meest boeien de beelden van d® vriendschap tussen het meisje en d® leeuw. Maar het ontbreken van een synthese tussen de onderscheiden ele menten, doet aan de samenstellende delen afbreuk en tast het geheel zodanig aan, dat het vlees noch vis werd. 14 jaar. Minerva brengt tot en met dinsdag avond een reprise van de recente Ne derlandse film „Als twet druppels wa ter" van Fons Rademakers. Het is eeh spannende verzetsfilm met een scherp psychologische tekening van het dub belslachtige karakter van de hoofdper soon. Volw. Morgen- en zondagmiddag wordt hier de western „Op verbode" terrein" vertoond, een boeiende geschie denis over de strijd van ranchers tegeh een cavalerie-officier die de paarde" in het leger door tanks vervangen wn- A.l. Woensdag- en donderdagavond ka" men de grootscheepse operettefü"1 „Grafin Mariza" van Emmerich Kaj* man met Rudolph Schock in de hoofd rol gaan zien. Al. Studio prolongeert h®1 mislukte experiment „Ik leef mijn ven", .vaarin het leven van een prosti- tuée in beeld wordt gebracht. Volw. (Advertentie) Mobilofoon service daf!'en nacht (Advertentie) K MET GRATIS AANSLUITING OP UW LICHTNET

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 2