wmÊmmmz Wandelbos Groenendaal een verkwikkend oord met veel recreatiemogelijkheden Burgemeester Van Lennep zette dichtader open bij opening in 1913 Gezinshoofd Voortrekkers organiseren vakantie II. van Os doet activiteiten van I.S.CCklaar en duidelijk uit de doeken Zorgen om bejaardenzorg - Attentie voor velerlei noden - Sociaal jaar in Haarlem - Huis voor zwervers 17 JULI 1913 HEUGLIJKE DAG IN HEEMSTEDE SLEUTEL WEG? ity Grondverkoop voor woningbouw S.O.S.-Telefoon Bejaarden TAUNUS 12 M - 17 M Strada-actie Zwervershuis 2 ZATERDAG 23 JUNI 1963 PAGINA HEEMSTEDE, 22 juni De 17de juli van het jaar 1913 staat in de annalen van Heemstede geboekstaafd als een historische datum. Op die dag werd het wan delbos voor het publiek geopend, dat door de gemeente tegen de prijs van 318.000 was aange kocht van de familie Van Meiden. De Heemstedenaren waren er blij mee, maar het meest verheugd van allen was stellig burgemees ter jhr. mr. D. E. van Lennep, die in een gedicht van maar liefst achttien coupletten de lof bezong van het nieuw verworven bezit. Aldus luidde het eerste couplet van burgemeester Van Lennep's berijmde openingsrede. Het dich ten zat hem familielid van de grote schrijver Jacob van Lennep in het bloed. Het is de volgen de maand dus vijftig jaar geleden, dat Groenendaal in gemeentelijk bezit overging. Dit heugelijke feit zal, zoals wij 'reeds eerder meld den, niet onopgemerkt voorbij gaan. Er komt een historische tentoonstelling in Groenendaals Verversingshuis en op de jubi leumdag zullen de muziekkorpsen „St. Michaël" en „Eensgezind- Excelsior" 's avonds in het bos concerteren. Waterpartijen Recreatie ZAADNANDEL JAN R00ZEK ALLES VOOR UW TUIN „DE SLEUTELSPECIALIST' GARAGE „PETERS" W0S jaas ;-.v - Gelijk een dankbaar man, die eenen grooten schat, Die lang verborgen was, in zijnen grond mocht vinden, En vol van blijde vreugd, het ogenblik verbeidt, Dat hij dien grooten schat, mag deelen met zijn vrinden, Zoo voel ik mij vandaag, nu Heemstee Groenendaal Dien pas verworven schat, zijn gasten mag vertonen, En 'k roep U 't welkom toe, verheugd dat gij hier zijt, En dat gij onze vreugd op heden bij wilt wonen. Het Groenendaalse bos, dat een op pervlakte heeft van bijna tachtig hec taren, mag gerekend worden tot de fraaiste vrije wandelbossen van Ne derland. De gemeente Heemstede heeft steeds voor ogen gehouden dat een „open" bos voor de bezoeker het meest aantrekkelijk is en vandaar dat men zonder overal aan paden ge bonden te zijn naar hartelust kan dwalen en genieten van het natuur- Banken rond de vijver noden de be zoeker dit verrukkelijke plekje niet dadelijk de rug toe te keren. Het zoe te gefluit van de vogels Groenen daal is er rijkelijk mee bedeeld weerklinkt door het doodstille bos. De vroege wandelaar loopt kans een dar tel konijntje op zijn weg te ontmoe ten. En hoe schoon zijn niet de klan- Men kan Groenendaal langs vele wegen bereiken, maar wat is gezelliger dan een tochtje te water? De rondvaartboot „Willy", die als gevolg van de afsluiting van de Eendjespoortbrug (helaas) niet meer bij de Grote Houtbrug maar vanaf de Turfmarkt vertrekt, onderhoudt met Groenendaal een geregelde dienst, waar van in de zomermaanden een druk ge bruik wordt gemaakt. schoon, dat Groenendaal heeft te bie den. Dwalend door het bos, ontmoet men er een rijke verscheidenheid aan boomsoorten. Eeuwenoude beuken en eiken blijken de storm der tijden glansrijk te hebben doorstaan. Het schichtige eekhoorntje zoekt er zijn weg en klautert vliegensvlug naar de top van een linde, kastanje, iep of pla taan. Er staan in Groenendaal enkele pracht exemplaren van de uitheemse Taxodium, een boomsoort die men in Nederland slechts zelden zal aantref- Deze fraaie opname geeft een sprookjesachtig beeld van de Lelievijver, een van de vele door natuurschoon begenadigde plekjes die men in Groenendaal kan aantreffen. ken van het kloosterklokje wanneer 's middags in het aangrenzende „Bos- beek" eens het woonhuis van de Van Merlen's en „Mariënheuvel" het Angelus wordt geluid. Voor de stil le genieter betekent Groenendaal een oase, een oord van verkwikking, dat bij elk bezoek weer nieuwe verrassin gen prijsgeeft. Uit de tijd dat het buiten door de Öe tijd van de omnibus ligt alweer ver achter ons. In vroeger jaren was er een speciale omnibusdienst GroenendaalHaarlem. De bus maakte een gezellige Rondrit door Heemstede en bracht de Haarlemse bezoekers van het wandelbos weer terug naar het eindpunt aan het Plein. ten. In lang vervlogen eeuwen is Groe nendaal duingebied geweest. Daar waar het bosterrein door heu vels wordt onderbroken, zijn de sporen hiervan nog terug te vinden. Temid den van Groenendaals weelderige be groeiing, waarbij ook bosheesters als de meidoorn, vogelkers en kardinaals hoed veel tot het natuurschoon bijdra gen. wordt het oog van de wandelaar ineens weer getrokken naar een prach tige waterpartij. Rond de „Waterdel" staat de rhododendron in volle bloei. Wie de genietingen van dit paradijse lijke plekje ten volle wil proeven, zal nu zijn kans moeten waarnemen, want de bloeitijd van de rhododendron duurt slechts kort. En welke bezoeker zal niet de Lelievijver weten te vinden? Van Merlen's werd bewoond dateert nog het bekende Molentje bij de her tenkamp, dat in vroeger jaren een stoomgemaal herbergde om het land goed van het nodige water te voor zien. Ook de Belvedère, en het Ver versingshuis, waarin eens het koets huis met de stallen waren onderge bracht, dateren uit het tijdperk van de familie Van Merlen. Voor de bezoeker die zich naast de recreatie in de natuur ook op andere wijze in het bos wil verpozen biedt Groenendaal „voor elck wat wils". Daar is het prachtige dierenpark met kinderboerderij, waar vooral de va ders en moeders met hun kroost niet licht aan zullen voorbijgaan. Op het terras van het Verversingshuis is het na een wandeling goed toeven. Voor de kinderen zijn er dan ook nog de vele attracties in de speeltuin en wie onder hen zal ook niet graag een ritje met de ponywagentjes willen maken? Het fraaie Groenendaalse tennispark neemt bij de sportieve recreatie in Heemstede een belangrijke plaats in. De afgelopen vijftig jaar heeft de gemeente Heemstede zich steeds beij verd om het ongerepte natuurschoon van het Groenendaalse bos voor het nageslacht te bewaren. „Wij zijn zui nig op Groenendaal", zegt de heer A. H. Walet, hoofd van de afdeling bos en plantsoenen. „Het bos vereist veel onderhoud. Het gedeelte langs de He renweg vanaf de Konijnenberg tot aan het Manpad, krijgt nu weer een nieu we boombeplanting, die ter be scherming tegen de zeewinden van een windscherm zal worden voorzien. Erg jammer is 't dat zoveel mensen bij hun bezoek aan het bos een onbe schrijfelijk» papierrommel achterlaten Een heleboel mensen blijken nog steeds niet in te zien hoe zij zich in Groenendaal dienen te gedragen. De papierbussen staan er toch werkelijk niet voor niets. Na een druk bezochte dag kost het de bos- en plantsoenen dienst heel wat werk om die bergen papier weer uit bos te verwijderen". Wat hebben wij hier nog aan toe te voegen? Al degenen, wien het blijk baar teveel moeite kost zich als „heer' of „dame" in Groenendaal te gedra gen zouden wij ter overdenking de woorden willen voorhouden, welke bur gemeester Van Lennep vijftig jaar ge leden bij de opening van Groenendaal uitsprak: Wordt niet 't groene mos ontheiligd Door een vod of vuil papier? Wordt de rust der stille lanen Niet geschonden door getier? Maar zóó zal 't hier niet zijn, Des Scheppers Majesteit wordt in dit bosch gevoeld Wie zou die gaan verstoren? Neen, elkeen zoekt hier rust en passende vermaken, Men ademt dennenlucht en voelt zich als herboren. Het beste in den mensch moet hier tot uiting komen, Ik vrees geen overlast wat men ook mag voorspellen 'k Ben liever optimist en durf in vol vertrouwen Ons Heemstéesch Wandelbosch Voor ieder openstellen. ZANDVOORT, 21 juni Aan de Zamd- voortse gemeenteraad wordt voorge steld de bouwstrook aian de M. Mole naarstraat tussen de dr. C. A. Gerke- straat en de Frans Zwaanstraat voor woningbouw te verkopen a 25 per m2. Aan een vijftal particulieren zal in totaal 1640 m2 worden verkocht en aan de N.V. Bouwfond® Nederiandsehe Ge meenten 1625 m2, voor zeven deelne mers aan dit fonds. Advertentie SPEKSTRAAT i - TELEF 16061 Aan het milde, maar ontegenzeg lijk strakke bewind van de Van Liemts als voorzitters van de Haar lemse Katholieke Vereniging voor het Gezin is een einde gekomen. Vijfenveertig jaar lang hebben drie Van Liemts leiding aan deze unieke organisatie gegeven. Donderdag avond is daaraan tijdens de algeme ne vergadering een einde gekomen. De nieuwe voorzitter is drs. N. van Wersch geworden, een Limburger, die sinds 1956 in Haarlem woonach tig is en als algemeen secretaris aan de Katholieke Land- en Tuinbouw- bond verbonden is. H;j is nog jong. pas negenender tig jaar. Aanvankelijk was hij voor bestemd om de penningmeester van de vereniging, de heer H. Moné op te volgen. Toen echter bleek, dat de heer H. van Liemt, die vijf jaar het voorzitterschap heeft bekleed, om persoonlijke redenen wilde aftreden, verklaarde de heer Van Wersch zich bereid zijn opvolger te worden. Met de keuze van het hoofdbestuur zijn de bestuurderen van de speeltuinen con amore akkoord gegaan. Zij zullen donderdagavond ervaren hebben, dat de katholieke Vereni ging voor het Gezin in de persoon van de heer Van Wersch een voor zitter heeft gekregen, die zich voor al wenst bezig te houden met nieuwe taken. Taken, die verband houden met de specifieke belangen van het katholieke gezin. CK'er deze nieuwe werkzaamheden is onlangs door het hoofdbestuur van de vereniging een rapport opgesteld, dat in 'de loop van dit jaar zal worden gepubliceerd. De heer Van Wersch, die in zijn maiden-speech donderdagavond uiter aard geen beleidsprogramma kon ontvouwen, verwacht veel van zijn nieuwe functie. Hij heeft een prach tige erfenis in handen gekregen: een hechte organisatie, waaraan tiental len medewerkers bestuursleden en opzichters van de speeltuinen, ouders en vele anderen jaren lang hebben geschaafd en gewerkt. Aan hen is het te danken, dat de katholieke Vereniging voor het Ge zin zo'n unieke plaats inneemt in het Haarlemse organisatieleven. De heer Van Wersch is er zich van be wust, dat dit hem bijzondere ver plichtingen oplegt. Voor de stamleden van de „Abbé Pierre"-groep van de parochie van O. L. Vrouw van Zeven Smarten in Haar lem-Noord is het devies „help de an der waar je kan" geen vage belofte, die indertijd bij de installatie gedaan is, maar op den duur nauwelijks in praktijk gebracht wordt. Daar getuigt het getimmer en geschilder meer dere avonden per week -in en buiten het hoofdkwartier aan de Eemstraat van. De stamleden brengen geen hulp in „traditionele" vorm, zoals het bij- harken van tuinen en het hakken van houtjes. Ze zoeken het in een andere richting: deze zomer willen zij vijf kinderrijke gezinnen uit hun parochie, die anders nooit op vakantie zouden gaan. een veertiendaags vakantie verblijf bereiden in Gaasterland. Voor al om de ouders te ontlasten. Enkele maanden geleden al is de stam onder leiding van oubaas B. van Emmerik aan het organiseren geslagen en men kwam spoedig tot de conclusie, dat er voor een dergelijke onderneming heel wat komt kijken. Niet alleen geld. maar ook initiatieven. De negen leden van de stam weten van aanpakken. Op enkele details na is de orgapisatie thans in kannen en kruiken. Een paar weken geleden heb ben zij een bezoek gebracht aan het vakantie-terrein, in de omgeving van het plaatsje Wyckel. Er staat een grote boerderij, waar de vijf families in totaal >42 personen. -- op geriefelijke wijze zullen worden ondergebracht. De verzorging tijdens het veertien daags verblijf is natuurlijk in handen van de stam. Behalve de organisatoren gaan ook enkele verkenners van de „Abbé Pierre"-groep, de vrouw van de oubaas en de verloofde van een van de stamleden mee. De verkenners om de maaltijden te verzorgen en de twee dames om de kinderen overdag bezig te houden. De ouderparen kunnen de ganse dag doen wat ze willen en er zijn speciaal voor hen tien fietsen ge charterd, zodat zij tochten in de om geving kunnen maken. Ze kunnen 's morgens een lunch-pakketje mee krijgen. De kinderen, die dus overdag zoveel mogelijk in het vakantie-kamp zullen blijven, behoeven zich beslist niet te vervelen. Er staan voor hen allerlei spelen, puzzleritten en tochten, drop pings en een kampvuur op het pro gramma. En als het weer niet mee zit, hebben de stamleden allerlei ver rassingen in petto in de grote 14- master, die naast de boerderij zal wor den opgezet Ook zal daarin met lelijk weer worden gegeten. De reis heen en terug gaat met auto's. Die zijn allemaal gratis be schikbaar gesteld door relaties uit de parochie. Ook de ingrediënten, zoals de tenten, de kookspullen en de veld bedden en dekens, die door de B.B. in Haarlem beschikbaar gesteld zijn, zul len gratis worden vervoerd. Natuurlijk is er nog veel geld nodig. Daarom zijn de leden nu bezig met het maken van propagandaborden, die een plaatsje zullen krijgen bij hun parochiekerk, en zullen zij zondag 7 juli aan de kerkdeur een collecte hou den. Zij twijfelen er niet aan, of het zal daarna financieel „rond" zijn en wanneer de vakantieweek bij de ge zinnen in de smaak zal vallen en in alle opzichten geslaagd blijkt te zijn, zal dat volgend jaar beslist herhaald worden. HAARLEM, 22 juni Tijdens de jaarvergadering van de Interparochi eel Sociaal Charitatief Centrum, die deze week in de aula van het zieken huis Sint Joannes de Deo werd gehou den en waarover wij reeds uitvoerig bericht hebben, heeft de heer H. W. M. van Os voor de laatste maal zijn jaarverslag uitgebracht. Met zijn col lega's Van liemt en Borghouts heeft hij, met de reconstructie van het I.S.C.C. in zicht, zijn mandaat ter be schikking gesteld en wil hij niet meer herkozen worden. Met een zekere wee moed zal hij zijn jaarverslag hebben gecomponeerd, een indrukwekkend stuk werk, waarin de activiteiten van het I.S.C.C. in 1962 klaar en duidelijk uit de doeken worden gedaan. Alle facetten van het katholieke so ciaal charitatief werk in Haarlem en omgeving heeft hij belicht. De meeste waren slechts van intern belang, som migen verdienen een uitgebreidere pu bliciteit, omdat ze meer in de algeme ne belangstelling liggen. Zo memoreer de hij de bouwplannen van de Pius XII- stichting voor een katholiek verpleeg tehuis voor chronische en langdurig- zieken en bejaarden. De snelle en dy namische groei van de verpleegkundi ge en medische opvattingen bij de be handeling en reactivering van langdu- rig-zieken noopten bestuur en architect tot een min of meer principiële wijzi ging van het bouwplan. Het plan is in middels besteksklaar gekomen, de mi nisteriële ziekenhuiscommissie in Den Haag betuigde haar instemming en het wachten is nu op de definitieve toe stemming om met de bouw van het tehuis in het Duinroosplantsoen te be ginnen. van het I.S.C.C. stelde een onderzoek in en zocht naar een opleidingsmoge lijkheid voor bejaardenhelpsters en be jaardenverzorgsters. Gesteld werd, dat de moderne bejaardenverzorging een adaequate opleiding van verplegend personeel vraagt. In de verzorgingste huizen wordt een groot tekort gecon stateerd aan gekwalificeerd personeel. In de toekomst zal het tekort ver scherpt worden door de gedwongen uitbreiding van het bedden-aantal we gens veroudering van de bevolking. Voorts vraagt de hogere gemiddelde leeftijd van de opgenomen bejaarden meer verzorging en dus meer verzor gend personeel. Rekening dient ook te worden gehouden met de afneming van het aantal religieuzen als verzorgend personeel. De mogelijkheid tot beroeps opleiding vergroot de wervingskracht in de personeelssector. Er is daaromtrent een gesprek ge voerd met het bestuur van de huis houdschool. Deze school verklaarde zich in principe bereid voor het jaar 1963-1964 een cursus voor bejaar denverzorging op te zetten. Vergun ningen daartoe zullen worden aange vraagd, een onderzoek naar het be hoefte-element bij de geïnteresseerde tehuizen zal volgen. De heer Van Os gewaagt in zijn jaar verslag uiteraard ook van de Katho lieke Migratie Stichting (Kamis), die door haar werk voor de alleenstaande kamerbewoners reeds van zich heeft doen spreken. Bij een onderzoek is wel een drang naar gezelligheid buitens huis gebleken. Huisbezoeken wezen uit, hoe gebrekkig soms woning, voeding en gezelligheid voor de alleenstaanden zijn. Men kreeg gegevens binnen over wantoestanden betreffende prijzen, meubilering, wasgelegenheid enzo voort. De zondagmorgen-koffiebar heeft intussen zijn nut bewezen. Uitvoerig vertelt het jaarverslag ook van de S.O.S. Telefonische Hulpdienst, die tot een verbluffende activiteit is gekomen ten profijte van de medemens, die in nood verkeert. Het laatste half jaar van 1962 de eerste werkperio de kwamen er 619 aanvragen binnen. In 282 gevallen werd voor de eerste maal hulp gevraagd, de overige 337 wa ren een vervolg op een vorig gesprek of een brief. LANGE V EERSTRAAT 10 - TEL. 11403 De meeste aanvragen hadden betrek- De bejaardenzorg blijkt vele zorgen te geven. Dat een tekort aan verzor gend personeel in de bejaardentehui zen zich pijnlijk doet gevoelen, is een algemene klacht. Een speciale sectie (Advertentie) H. W. M. van Os: laatste jaarvergadering. king op psychische moeilijkheden en op moeilijkheden, veroorzaakt door ge- zins- huwelijks- en opvoedingsproble men. Het hoogste percentage aanvra gen (18) kwam op woensdag binnen, het laagste (11) op zondag. Vroeg op de avond, tussen 7 en 8 uur. werd het meest om hulp gevraagd: 179 gevallen. Het laatste uur, van 11 tol 12, noteerde slechts 40 gevallen. Schriftelijk kwa men er 23 aanvragen. Wekelijks wer den door een deskundigen-team binnen gekomen gevallen besproken en advie zen voor de telefonisten opgesteld. Aan predikanten en katholieke geeste lijken werd verzocht namen en adres sen op te geven van personen, die be reid en geschikt waren ais telefonist (e) op te treden. De alinea's, die in het jaarverslag gewijd zijn aan de Hulpdienst door Jon geren, getuigen van het grote succes, dat deze dienst reeds heeft geboekt. Ve le jongeren hebben zich aangemeld en knappen vele karweitjes op. „Ofschoon de groeistuipjes aldus het jaarver slag de Hulpdienst nog niet verla ten hebben en de leertijd in de sociale levenskunst nog niet geheel volbracht is, is het toch verheugend, dat op het eind van 1962 het aantal aanvragen (Advertentie) TELEFOON 38058 - HEEMSTEDE 163 bedroeg, waarvan er 150 konden worden afgewerkt". In verband met deze jongeren-actie signaleerde de heer Van Os een enigs zins gelijksoortige actie, de zogenaam de Strada in de kathedrale parochie. Deze vorm van dienstverlening is uit gedacht en uitgewerkt door de bisschop van Brugge en bestaat voornamelijk hierin, dat er in elke straat van de parochie een contactpersoon is, die zich bereid verklaart voor de bewoners van zijn straat, indien nodig, klusjes op te knappen. Strada is de afkorting van Straat-Dienst-Apostolaat. Zijn de con tactpersonen zelf niet in staat de ge vraagde hulp te verlenen, dan zullen zij trachten buren of kennissen in te schakelen. Uit het jaarverslag kwam nog een ander nieuwtje naar voren, namelijk de pogingen om te komen tot een „sociaal jaar" naar analogie van het „diokonaal jaar" bij de protestanten. Deze actie wil ziekenhuizen, bejaar dentehuizen, revalidatiecentra enzo voort helpen aan vrijwillige arbeids krachten, die zich hiertoe tegen een bescheiden zakgeld voor één jaar beschikbaar stellen. Tenslotte komen ook wij terug op de suggestie, die Deken Zijlstra destijds heeft gedaan, namelijk om in Haarlem te komen tot de oprichting van een zwervershuis. De heer Van Os spreekt er weer over, omdat in het jaarver slag van het Haarlems Medisch Maat schappelijk Consultatiebureau voor Al coholisme opgemerkt wordt: „Een vraagstuk, dat steeds nijpend is ge weest, doch dat de laatste jaren weer sterk naar voren komt. is het gebrek aan een tehuis, waar tijdelijk onderdak kan worden gevonden. Het is ons niet precies bekend, hoe de situatie elders is, maar we hebben de indruk, dat Haarlem een van de weinige grote ste den in ons land is, waar een dergelijk huis ontbreekt. Vaak wordt gedacht, dat het Leger des Heils hier een tehuis heeft of dat een andere organisatie hiervoor zorgt, doch in Haarlem zijn wij aangewezen op logementen, die vooral voor alcolholisten. geen goede omgeving vormen". De heer Van Os voegde daaraan toe, dat het werk on der deze „hotelgasten" bepaalde weer standen oproept. Maar echte naasten?- liefde en juiste mede-menselijkheid moeten hieraan voorbij zien. Flirt-lief dadigheid op fancy-fairs is uiteraard een leukere vorm van charitas-beoefe- ning. Indertijd is de weinig attractieve sug gestie onder tafel geveegd met de op merking, dat aan een dergelijk tehuis in Haarlem geen behoefte bestaat. „Eenzelfde apodictisch geluid hebben wij indertijd óók gehoord, zo zeide hij, inzake het aantal katholieke alleen staanden in Haarlem. Nu weten wj) zoetjes-aan wel beter. Zou er geen se rafijnse promotor-assessor als „pa troon voor hopeloze zaken" hiertoe in Haarlem te vinden zijn?" tiih- loed- :«hok- s in be- i.arn- naal pro- eauw Een jning taan £hein b. in deze van 'skyl' «ion- vrtf de die een taal* de a 70 ver- de da- pty een i en wer- ntio- belt een Spre- iagdf •acht iling jtein erde zeil* en ring aden na- min- n in ge- kü- eba- iver- zijn ■sten 5un het :akt, aben nty- oloP ;o:nt uwe- dra- 'rou- ïter- <en- met uit :aat. ver mar van iaaf itige eten icht- vart echt nke- hun ter- land van ïwe- sepii i 'n not' smi' wei- fve- ?en9 ïoti- ven- in- isclt ore. de de een ele- ■nde inig

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 3