£sso Pausen mèt en zonder een R in hun naam Opvolging van regelmatig verschillende karakters /ne£ Episcopaat in herderlijk schrijven: De Rots is weer in ons „Paus heeft het recht anders goed te zijn dan voorganger" mi Ongerust Bokma Ambtenaar wordt professor m LEXINGTON LEXINGTON Wervingsvraag- stuk van arbeiders Morgen in alle kerken: „Te Deum laudamus" Parkeergarage in Haagse binnenstad AUTOKAARTEN Grafische exporteurs heraden zich over concurrentiepositie ïn tien jaar omzet verdubbeling mogelijk LEXINGTOI 1EXINGT0N fÊSÊÊÊSSMÊÊ Ambtsaanvaarding in Tilbitrg Hoogewerff-medaille voor prof. dr. M. Tausk Mr. H. J. M. Jeukens ZATERDAG 22 JUNI 1963 PAGINA 5 Vlot door europa met unieke wegengids van europa Nieuwste wegwijzer voor parijs ©vl - Vele honderden Esso dealers heb ben al deze kaarten in voorraad. Met esso bent u beter uiti (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 22 juni. Er zit iets zeer menselijks in het anecdotisch verhaal, dat twee typen Pausen elkaar plegen op te volgen. Zij die een R in hun naam hebben zijn van het Picnische type met een natuurlijke gulheid en vrolijkheid, dit type in meer of mindere mate eigen. De Pausen met de R worden altijd opgevolgd door zonder een R in hun naam. Deze zijn slank, meer introvert, personen van wie minder anecdotes bekend zijn en naar het lijkt strengere en asceti sche figuren. Een open boek Eigen weg S' lEBI il gar ettes Een archieffoto van Giovanni Battista kardinaal Montini, vrijdag ochtend als Paus gekozen, samen met zijn grote voorganger, wijlen Paus Joannes XXIII in het Vaticaan. (Advertentie) (met wegenkaart en routestift: f 2,50) DANMARK AUTOKAARTEN VAN VELE LANDEN (met een schat van informaties: f 1,25) "KSS) I (Mi) BELGIQUE IDEUTSCHLAND BELGIË I (en voor de prachtige omgeving: f 1,25) FRANCE SCHWEIZ I ÖSTERREICH SUISSE svizzeraI SPECIALE KAART VAN NEDERLAND (met tal van toeristische tips: f 0,90) NEDERLAND Uveral in West-Europa ziet U dit embleem. Symbool van Esso service I Speciaal voor toeristen. «Amsterdam, 21 juni De in het V*afisch Exportcentrum verenigde ex- Emteurs van drukwerk en andere gra- taa® Produkten zoeken naarstig naar tedere wegen om de exportpositie te rjuidhaven en te versterken nu door j^alisatie van de lonen in EEG-ver- uSjjdA ons land zijn export niet meer j, 'sluitend op het lagere loonpeil kan jV?Rren. In de gisteren in Amsterdam v "«hden jaarvergadering heeft de t^r^itter van het Grafisch Exportcen- jhr. E. van den Berch van >*Tnstede, namens het bestuur als t^kelykheid geopperd het hanteren t©itnover het buitenland van kwali- sKarantie als commercieel element. Oh''Als we daarin slagen, hebben wij So het buitenland een grote voor- meende de heer Van den t>ew van Heemstede, die kwaliteits- ®en 6ct'e niet mogelijk achtte maar wel OfV Principiële individuele bereidheid O de kwaliteit te beheersen. het"dunks het plotseling wegvallen van ZO Kalorrrnnlro of^flfrvaKiorl Tn.rlAno. de Het toppunt in de omzet van to6l?rafische bedrijven, die in tien jaar tea1 m van een half miljard gulden tot V01 een kwart miljard gulden, is t>eg^hs de voorzitter nog niet bereikt. Vanshnistisch noemde hij de becijfering ^ken ministerie van economische bèflS]1 dat de omzet van de grafische 1,7* vven over tien jaar begroot op °Phi gulden. Hij beloofde dat van een verdubbeling sprake *On. Die R is een aardig toeval en men mag niet verder teruggaan dan Pius IX (Mastai-Feretti) want dan klopt het helemaal niet meer. Stelt men zich echter met ruim een eeuw te vreden dan ziet men de zwaarge bouwde, inderdaad gulle Pio Nono opgevolgd door de slanke Leo XIII (graaf Pecci), wiens opvolger de Paus was, die zo op Pio Nono leek, dat het volk hem deze naam toeriep bij zijn eerste zegen Urbi et Orbi: Papa Sarto, St. Pius X. Dan kwam de kleinste en smalste Paus der laatste eeuwen Benedictus XV (markies della Chiesa) de Vrede vorst, die alleen maar oorlog en oor logsgevolgen in zijn zevenjarig ponti ficaat kende. Papa Ratti, Pius XI, kort en gezet, bekleedde na hem de Stoei van Petrus, maar daarmee houdt ei genlijk de vergelijkende Pausbeschou wing op, want Pius XI, wetenschaps- m en vechter, was zeker geen bon- homme maar een groot magistraat, die korte metten placht te maken, waarlijk een heerser, een gave Gods in zijn zo moeilijke tijd. Het herlezen van zijn encycliek Mit brennender Sorge geeft reeds een beeld van deze man. Na hem kwam de etherische, en bij na doorschijnend slanke Paus Pacelli, ascetisch, hiëratisch, magister angeli- cus, van wie verschillende mensen echter, die het voorrecht hadden met hem werkelijk eens nader kennis te maken, diep onder de indruk waren door zijn fijngevoeligheid en grote liefde. Degene die van alle stervelin gen Pius XII het beste gekend heeft, zijn biechtvader pater Bea, de tegen woordige kardinaal, zei niet lang ge leden dat deze grote figuur voor de buitenwereld zeer moeilijk te door gronden was. Dan zag de wereld een ander feno meen, de zeer pyknische, zeer gulle Papa Roncalli, een open boek, een man die in een verheugeniswekken- de psycho-somatische harmonie leefde, als had de erfzonde hem niet geraakt. De dagboekblaadjes, de re traite-aantekeningen en alle dingen die korte metten placht te maken, nen lezen, laten zien dat deze har monie, in aanzet gegeven, hem niet is komen aanwaaien en dat hij er hard voor heeft moeten vechten in de gehoorzaamheid, die hem vrede en grote innerlijke rijkdom bracht. Mgr. Tondini heeft In zjjn rede over de Pauzekeuze met Latijnse reali teitszin gezegd, dat de Paus, die Jo annes zou opvolgen, een zwaar te tor sen erfenis kreeg. Beter dan iemand ander weet dit Paulus VI Montini. Weer krijgt een slanker en strenger type de tiara te dragen. Als kardinaal aartsbisschop van het reusachtige bis dom Milaan is hij naar al zijn 912 paro chies gegaan. Hij stelde zich niet te vreden met rapporten, verslagen en statistieken, hij wilde de praktijk zien en beleven. Zijn oordeel placht hij niet voor zich te houden of in te kleden in vergoelijkende taal. En de man die als hoogste curiale functionaris door tallozen geëerd werd om zijn „suaviter in modo, sed fortiter in re" kon in Milaan waar nodig een zeer streng rechter zijn. Laten wij die R in de naam voor de anecdote die deze is. De Pauselijke opvolging van de ver schillende mensentypen blijft m grote trekken tekenend. Er steekt iets oer gezonds in, dat in het werkelijk per soonlijke régime der Pausen telkens mannen van verschillende aanleg en karakter elkander opvolgden. Paulus VI is geen Pius XII en geen Joannes XXIH. Hij is zichzelf, hij heeft zijn eigen -karakter en aanleg, zijn eigen 65 jaren leven achter de rug, zijn eigen ervaring en scholing als topfunctionaris in de Curie en als de eerste bisschop na Rome 'in Italië. Hij zal zijn eigen weg gaan, en wij kunnen ons op goe de gronden daarvan een prognose vormen: Montini was jarenlang de vertrouweling van Paus Pius XII. Hij was ook de vriend van Joannes XXIII, die hem zijn „prima creatura", de eerste kardinaal van zijn pontifi caat, maakte. Joannes' lijn zal hij uiteraard op ei gen wijze voortzetten, dat heeft hij zelf gezegd, zoals de overleden Paus op diens eigen wijze, zo zei kardinaal Bea, een kroongetuige, heeft voortge bouwd op Pius' magisterium en in ne derig pogen met zo gelukkige resulta ten pastoreel de verworvenheden van Pius' pontificaat tot gemeengoed en praktijk onder de mensen heeft weten te brengen. Als wij het proberen te benade ren, heeft het Heilig College in Papa Montini de man gezien, die beider erfe nis naar leer en leven verder, en verrijkt met eigen inzicht en oriëntering, zal uitdragen en ontwikkelen. De nieuwe Paus zal zijn eigen weg gaan. Hij noemde zich niet Pius XIII, niet Joannes XXIV, maar Paulus, naar de grote missionaris, de grote le- raa der oudste Kerk, een naam voor al, die met Gods hulp een oecumeni sche belofte inhoudt. Van de menselijke, maar daarom niet minder werkelijke kant heeft de nieuwe opperherder een allesbehalve benijdenswaardige taak in de opvol ging van Paus Joannes, die met zijn tot vlees en bloed geworden nederig heid, zijn spontaniteit en zijn ontwa penende goedheid, gepaard aan een werkelijk profetische visie, allen voor zich won. Paulus VI weet het ook, dat zijn eerste regeringsjaar een uiterlij ke verkilling kan betekenen in affec tieve bindingen. Het doet er niet toe; dat alles komt weer terecht. Van de andere kant zal, naar de mens gespro ken, het pontificaat deze Paus wellicht relatief het minst zwaar vallen van de andere, als papabiies genoemde kar dinalen. Montini's hart hing aan Ro me en aan het centrale bestuur van de Kerk. Een pontificaat ambiëren (Advertentie) AMERICA AMERICA'S BESTTOBACCOS CIGAR ETTES AMERICA'S BE ST TOBACCOS CIGAR ETTES AMERICA'S BEST TOBACCOS wij schreven dit reeds bestaat he den ten dage niet meer. De last is te groot, de ascese bijna bovenmense lijk. Maar bij de huidige Paus is dan tenminste zijn pontificaat gebouwd op zijn zin en verlangen de Kerk te mo gen dienen in de Romeinse centrale. En Paus Joannes heeft het geschre ven: „Een gezond mens in zijn spiri tuele en lichamelijke totaliteit kan zich in. gehoorzame aanvaarding zelfs in het pausschap inwerken „alsof hij nooit anders gedaan had" en er een gelukkig mens in zijn. TILBURG, 20 juni Bij het aan stellen van personeel moet men dezelf de deugdelijke rentabiliteitsberekening maken als in het geval van investerin gen in kapitaalgoederen. Allen op deze wijze is het mogelijk met de toekomst van de arbeiders, ook op langere ter mijn, rekening te houden. De bedrijfs economische theorie heeft te lang met de verouderde hypothese gewerkt, dat de kosten van de factor arbeid vana bel zijn. Er is evenwel een arbeids markt, die structureel krap is, en bo vendien wil elk bedrijf een constant sociaal beleid voeren. Daaruit resul teert de conclusie, dat arbeidskosten, en daarmee de wervingskosten, vast zijn a hetzelfde karakter krijgen als een uitgave voor kapitaalgoederen. Dit zei dr. P. A. Verheijen vanmid dag in de openbare les, die hij gaf bij de aanvaarding van zijn ambt als lec tor aan de katholieke economische ho geschool in Tilburg. Dr. Verhei jen is lector in de toepassing van wiskunde en statistiek op economische en econo metrische onderwerpen. In zijn beschouwingen over een eco nometrisch model, onder de titel „Het wervingsvraagstuk van arbeiders scheidde dr. Verhei jen de grootheden voor berekeningen voor een produktie- plan in bekende en onzekere. Bekend zijn de beginzetting en het aantal dagen, dat gewerkt kan worden. Ontslag, ver zuim en produktiviteitsontwikkeling wor den door het toeval beïnvloed en han gen samen. Rekening houdend met het toevalsele- ment en de samenhang is het volgens dr. Verhel jen mogelijk met behulp van statistische technieken de grenzen te berekenen, waartussen de verwachte meerproduktie per honderd te werven V"beiders zal liggen. Vele berekeningen zijn hiervoor noodzakeijk en zij kun nen vrijwel alleen met elktronische re kenmachines worden uitgevoerd. De re sultaten van de berekeningen zijn sta tistisch en moeten worden aangevuld met een goede economische benadering. Zodoende is een plan voor de werving van personeel weer te geven in een wervingsmodel. Breidt men zo'n wer vingsmodel uit tot een personeelsmodel, dan zal, volgens dr. Verheijen, blijken, dat het niet meer mogelijk is de pro- duktie-, investerings- en personeelsmo- dellen los van elkaar te zien, en dat er een dynamische wisselwerking ont staat tussen produktieresultaten en pro- duktief actoren. Jemen. Canada en Joegoslavië zijn overeengekomen eenheden te le veren voor het korps waarnemers van de VN in Jemen. Joegoslavië zal een verkenningseenheid van ongeveer 110 man leveren, Canada een eenheid luchtmacht en omstreeks 50 officieren en manschappen. (Rtr.) UTRECHT, 22 juni (KNP) Ter gelegenheid van de keuze van de nieuwe Paus heeft het Nederlands episcopaat zich met het volgend her derlijk schrijven tót de gelovigen ge richt: Broeders en Zusters in de Heer. „Habemus Papam „Wij heb ben een Paus". Deze tijding, door moderne communicatiemiddelen ons zo snel gebracht, werd over geheel de aarde bij tallozen blij ontvangen. Hebben we immers niet ervaren welk een rijkdom het voor Kerk en wereld kan zijn een Paus te hebben? Wij zijn allen nog onder de indruk van het vele persoonlijk-goede dat we in de mens Angelo Giuseppe Ron calli hebben ontdekt toen hij Paus Joannes XXIH was geworden; toch idden heeft de nieuwe Paus er recht op weer anders goed te zijn dan hij. Zijn er wel twee mensen die als twee druppels water op elkander gelijken? Een nieuwe Paus, een nieuwe „mens", maar geen nieuw Pausdom. Wij geloven dat dezelfde H. Geest de zelfde Kerk van Christus weer zal lei den, zij het dan door een andere dienaar'. Wij geloven dat de bijzonde re taak die Petrus onder de twaalf apostelen had, is overgaan op Paus Paulus VI en daarom verheugen wij ons. De Rots is weer in ons mid den. De zichtbare steenrots, die ons allen houvast geeft en daardoor onze eenheid bewerkt. Wij geloven dat Hij namens Christus Diens schapen en Lmmerer. weidt. Dikwijls is er reeds gedacht dat een vorige Paus moeilijk zou zijn te vervangen. Achteraf blijkt dan vaak dat de Heer der tijden Zijn instru menten wist te kiezen, die wonder wel bij elk tijdsgericht pasten. Wij hebben vertrouwen dat Gods Geest ons in Paulus VI een Paus gaf die de nodige gaven zal bezitten ons te leiden in de dagen die ons nu te vachten staan. Met uw bisschoppen zult u het al len passend vinden dat in alle ker ken en kapellen op zondag 23 juni a.s. een „Te Deum Laudamus" wordt gezongen. Dank en smeekgebed zijn in die lofzang innig vervlochten. Als we de Heer hebben gedankt om zijn wederkomst, vallen we allen op de knieën „Te ergo quaesumus" en vra gen dan met aandrang blijvend tot Zijn Rijk te mogen behoren. Wie God dankt voor ontvangen weldaden, geeft te kennen dat hij ze in de toe komst ook gaarne ontvangt. Wie God vraagt om nieuwe weldaden, toont zich dankbaar voor hetgeen hij reeds van Hem mocht ontvangen. Danken we God voor onze nieuwe Paus en geven we Paus Paulus VI tegelijkertijd de onmisbare steun van ons aller gebed. Want zwaar zijn on getwijfeld de taak en de verantwoor delijkheid, op zijn schouders gelegd. Zonder de hulp van de beloofde Hel per, de H. Geest, zou niemand het aandurven deze last te mogen dra gen Hij moge daarom kunnen reke nen op ons aller biddend meeleven, nu speciaal, maar ook gedurende ge heel zijn pontificaat, opdat hij als Christus' plaatsbekleder, gedreven door diens H. Geest, een goede Paus moge zijn, een goede Herder, een wijs bestuurder en heilige priester. „De Heer beware hem en houde hem in het leven". In vertrouwen op God gaan we de toekomst tegemoet en zingen aan het slot van ons Te Deum „Op U, Heer, hebben we ons vertrouwen gesteld: in eeuwigheid zullen we niet be schaamd worden". Utrecht, 2t juni 1963. DEN HAAG, 22 jund. De voorzit ter van de Stichting Hoogewerff-fonds, prof. dr. ir. J. W. H. Uytenbogaert, heeft de gouden Hoogewerff-medaille uitgereikt asm prof. dr. M. Tausk. Prof. Tausk is voorzitter van het col lege van directeuren van Organon te Oss. Hij heeft deze medaille verwor ven vanwege zijn uitstekende werk op het gebied van de fabricage van ge neesmiddelen. De Hoogewerffprijs wordt eens in de vijf jaar toegekend aan diegene, die naar het oordeel van het bestuur uitnemend werk heeft ver richt op chemisch-technisch gebied. DEN HAAG, 21 juni Maandag wordt het eerste beton gestort voor de funderingsplaat van een parkeergarage voor 400 auto's in de binnenstad. De bouwkosten zijn geraamd op 2,75 mil joen gulden. Verwacht wordt, dat de garage volgend jaar gereed is. Op- en afritten leiden naar tien boven elkaar gelegen parkeervloeren. Het project wordt gebouwd in opdracht van een oliemaatschappij. Bij de garage komt een service-station met automa tische wastunnel en een snackbar. De inhoud van het pand is 33.000 kubieke meter. Gisteren trof ik in de. krant een bijzonder intri gerende kop aan: „Moet Delfts blauw ook Delfts zijn?" Deze vraag werd, zo las ik nader, voorgelegd aan een civiele kamer van het Haagse Gerechtshof dat in hoger beroep uitspraak moest doen in een gerezen conflict tussen een Delftse en 'n Goudse fabriek. Het hoge college heeft haar min of meer, maar vooral meer, bevestigend beantwoord. Gelukkig. Want in het andere geval was de volgende vraag allicht geweest: „Moet Delfts blauw ook blauw zijn?" Niettemin, er blijft reden tot enige ongerustheid. Want wat lees ik? Dit: Het Hof overwoog, dat de aandui ding „Delfts blauw" een herkomstaan duiding is, die ook tot een soortnaam is afgezwakt." Deze overweging zet veel op losse schroeven, dat moet het Hof wél even begrijpen. En ik wil niet aan sporen tot een nieuw conflict, maar het zou mij niet verbazen als men binnenkort in Delft op grond van deze vingerwijzing zou overgaan tot de aanmaak van originele Goudse pij pen. HOLLYWOOD, 22 juni (UPI) De Amerikaanse acteur Danny Kaye heeft een uitnodiging aanvaard om als gast aanwezig te zijn op het derde inter nationale filmfestival van Moskou, dat van 7 tot 21 juli wordt gehouden. Kaye zei dat hij een week eerder naar de Sowjet-Ume zal gaan om er bezoeken te brengen aan kindertehui zen, weeshuizen, klinieken, en scho len. Advertentie Oude genever Bessenrood Citroen jenever i chte A 13 tlL Bir chter zijn bureau in kamer van het ministerie van Binnenlandse Zaken slijt H. J. M. Jeukens de laatste maanden van zijn ambte lijk bestaan op dit departement. Op 1 oktober verwisselt hij de departementale bureaustoel met de katheder in de collegezaal van de katholieke Economische Ho geschool in Tilburg. Met ingang van het nieuwe studiejaar is deze ,ambtenaar-van-huis-uit" benoemd tot gewoon hoogleraar aan de Tilburgse hogeschool met als leeropdracht het doceren van het Nederlands staatsrecht en vergelijkend staatsrecht. Hij is de opvolger van het lid van de Raad van State prof. mr. L. A. de Block, die wegens drukke werkzaamheden het ambt pon hoogleraar heeft neergelegd. Mr. Jeukens begon zijn loop baan in 1946 op het ministerie van Binnenlandse Zaken op de afdeling ambtenarenzaken. Het was niet wat hij altijd graag had gewild. Na zijn eindexamen in '37 aan het Aloysiuscollege in Den Haag had hij bestuursamb tenaar in het toenmalige Neder- lands-Indië willen worden. De Tweede Wereldoorlog stuurde deze plannen echter in de war. In de oorlogsjaren studeerde hij zo goed en zo kwaad als dat ging rechten en slaagde in 1946 voor het doctoraal-examen Nederlands recht aan de Rijksuniversiteit in Leiden. Dat mr. Jeukens in dat jaar ambtenaar werd op het ministerie van Binnenlandse Zaken vindt de nieuwe professor een vanzelfsprekende zaak. In de eerste plaats trok het ambtelijke hem. Bovendien was zijn vader ambtenaar op Binnen landse Zaken. „Het lag dus in de lijn," aldus mr. Jeukens, „dat ik met mijn belangstelling dezelfde weg koos." In 1955 bereikte hij een van de hoogste posten op het ministerie en were hij benoemd tot juridisch adviseur. Intussen zette mr. Jeukens onverdroten Hjn studie voort. In 1959 werd zijn volharding bekroond met een promotie bij de Leidse professor mr. C. Polak op het proefschrift „Burgerlijke open bare dienst, beschouwingen over de grondslagen van het Nederlandse ambtenarenrecht." Op zijn werk bij het ministerie van Binnenlandse Zaken kijkt nj me: zeer veel genoegen terug. „De behandeling en bestudering van de jur problemen van het ambtenarenrecht," zegt hij, „heb ik ervaren s een ongelofelijk plezierige specialisatie met evenzovele uitlopers ate raakv. Enerzijds is er de staatsrechtelijke kantterwijl het anderzijds tegen arbeidsrecht aanleunt." Maar ondanks dat alles verheelt mr Jeukens r. dat hij graag naar Tilburg gaat. Voor deze geboren Bosschenaar it het een terugkeer naar het goede Brabant. Hoge verwachtingen heeft de nieuwbenoemde professor van zijn hoog leraarschap. al staat hij er volkomen vreemd tegenover. De eerste 1 d. meent hij, zal het nog een kwestie van aftasten zijn. Mr. Jeukens va. - taak als hoogleraar zeer ernstig op. De Tilburgse studenten ken en er rekenen geen onvoorbereide professor in de collegezaal aan te rre r uitgangspunt van mr. Jeukens is, dat Tilburg goede juristen gaat afleveren

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 5