Vakantie vooral voor jonge mensen van groot belang 0 D De naakte waarheid op het beeldscherm Vakbeweging in welvaartsstaat LATE T.V.- REPORTAGE VAN DE PAUSKEUZE KIJKEN NAAR: Haken en ogen van vakantiebaantjes commentaar Bonden moeten strijdvaardiger zijn binnen de onderneming Amusante film- comedie van Mario Zampi Vliegverkeer omgelegd Zaterdag Zondag Maandag Zaterdag Zondag Maandag Adviezen van ANWB AMSTERDAMS PROEFSCHRIFT OVER Wrijving tussen hoofd en handarbeiders Wereldomroep gaat 14 programma's in stereo maken Limburgse telefoon district in finan- eieringsmoeilijkheden Landdag kerkkoor dirigenten Vloertegelfabriek Mosa geopend Walter Kous voor de radio in Amerika Vanavond Zondag Buitenland Buitenland Buitenland ZATERDAG 22 JUNI 1963 PAGINA 9 STOKVIS h-jrirQ-rn-aJt (Van een medewerker) paar weken begint ver een paar weken begint de grote trek weer. Wie dan het lef heeft om in Monschau te gaan wandelen, zal op straat ver geefs luisteren naar de Duitse taal, hij hoort er voornamelijk Nederlands. In het Ahrdal zit tussen de grote rijen Nederlandse wagens zo nu en dan ook hog wel eens een Duitse. Als je toch Per se naar Zantvoort wilt, lijkt het aanbevelingswaardig de Duitse taal hog eens wat op te halen. We treffen Fransen in Zwitserland en Zwitsers aan de Belgische kust, Engelsen op de Hondsrug en Amerikanen in Europa. Heerlijke tijd, die vakantie, en je kunt er meer van genieten, als je er aan denkt, hoe kort nog maar de va kantie het gemeenschappelijk bezit is van een groot deel van het volk. Per- soonlijk herinneren we ons nog maar al te goed als jong arbeider mee te heb ben gestaakt, om zegge één dag „va kantie" af te dwingen. En toen we die ene dag hadden gekregen, moest die jj volledig worden gebruikt, om collega's, die die dag gebruikten om stiekem er gens anders te werken, duidelijk aan het verstand te brengen, dat zulks niet het doel was van vakantie houden. Vooral jonge mensen hebben een grotere behoefte aan vakantie dan de man, die volledig met zijn werk is ver groeid. Het schooljaar kent ongeveer veertig weken en dus zitten er in een schooljaar bijna drie maanden vrij. De plotselinge overgang naar fabriek of werkplaats of kantoor, afgepaald door twee weken vakantie en wat versprei de snipperdagen, is bepaald te groot. Terecht streeft de arbeidersjeugd beweging, daarin nu duidelijk ge steund door de organisaties van vol wassenen, naar langere beginvakan- ties, die geleidelijk tot de algemeen geldende proporties kunnen worden te ruggebracht. Te meer pleit hiervoor het feit. dat vele jonge mensen, al thans zij, die het serieus menen met hun toekomst, tijdens het werk onvol doende gelegenheid krijgen voor ver dere verstandelijke ontwikkeling en vakbekwaming, waardoor voor velen de werkdag zich niet beperkt tot kan toor of fabrieksuren, maar wordt ver lengd door avondlessen en huiswerk. Voor deze groepen heeft zich een ont wikkeling ingezet, die nog sterk zal worden gesteund door de op handen zijnde wettelijke vakantieregeling. In de ontwikkeling van de maat schappelijke vooruitgang, waarin steeds duidelijker wordt, dat de mens werkt om te leven en niet uitsluitend leeft om te werken, doen zich evenwel andere verschijnselen voor, die evenzeer de aandacht vragen. De gemiddelde leeftijd waarop de jon ge mens het arbeidsproces instapt, was een halve eeuw geleden (althans voor de arbeidersbevolking) 12 jaar. Offi cieel immers mocht men op die leef tijd de school veriaten en dan was het al heel gauw: een baasje zoeken, waar door een paar kwartjes per week de algemeen gangbare gezinsarmoede wat hielp verlichten. Meisjes mogen nu al niet meer aan het werk voordat hun vijftiende levensjaar is voleind en er ligt een wetsontwerp bij de Tweede Ka mer, waardoor deze bepaling ook voor de jongens binnen afzienbare tijd zal gaan gelden. Maar bovendien: behoor de voorheen de arbeidersjongen die vervolgonderwijs ontving, tot de uit zonderingen, in overwegende mate gaat nu ook het arbeiderskind na het ver laten van de lagere school naar een U.L.O., L.T.S., of andere vormen van voortgezet onderwijs. Ons is geen statistiek bekend van het gemiddelde aanvangsjaar in het arbeidsproces van de arbeidersjeugd. Maar we menen aan de veilige kant te zijn, als we dit stellen tussen het vijftiende en zestiende jaar. Dat bete kent, dat vele tienduizenden jongens en meisjes eerst op zeventien a achttien jarige leeftijd beginnen te werken. Het betekent eveneens, dat deze rijpende jongeren tien a twealf weken per jaar vrij zijn. Vakanties zijn duur en het is volkomen begrijpelijk, dat velen van deze jonge mensen althans een deel van die vrije tijd produktief trachten te maken en zo een vakantiecentje, een bijdrage in de eigen studiekosten of in dat lang begeerde fotoapparaat of fiets, bij elkaar trachten te verdie- hen. Wij hebben heus niet de neiging om overal een probleem van te maken. Maar toch hebben we het feit te con stateren, dat zich bij dat vakantiewerk Van jongeren nog al eens toestanden voordoen, die bedenkelijk zijn. Verstan dige ouders zullen hun kinderen terza ke wel adviseren, maar misschien komt het nog vaker voor, dat op een goede of kwade morgen een jongeman thuis mededeelt, dat hij ergens aan het werk gaat. Meerdere ouders stimuleren dat ook alleen omwille van het geld. Het kan hun dan niets, schelen, hoe en Waar iets wordt verdiend, als er maar geld komt. Vaak gebeurt het dat jeugdige stu denten, ook universitaire studenten, hun hele vakantie doorwerken. Dat moet natuurlijk schade doen aan hun studie. De bedoeling van de vakantie is, dat men na afloop daarvan weer fris tegenover de normale taak staat. Maar ook van de andere kant zijn er ongewenste situaties. Een jongen of meisje, dat ongeïntroduceerd in bijvoor beeld een mechanisch bedrijf komt te Werken, loopt allerlei lichamelijke ge varen; dit zou met tal van voorbeelden zijn aan te tonen. aarom is het zo verheugend, dat de direktie voor de Arbeidsvoor ziening afspraken heeft gemaakt met de Gewestelijke Arbeidsbu reaus, om de bemiddeling van vakan- tiearbeid door jongeren zo gezond mo gelijk te laten verlopen. Jongeren en ouderen doen er goed aan te bedenken <iat het hier niet gaat om een stukje DEN HAAG, 21 juni De informa- tiecentrale van de ANWB deelt mee öat door werkzaamheden aan het weg dek op de weg Utrecht-Amersfoort ern stige vertragingen ontstaan tijdens spits uren. De ANWB adviseert het verkeer bomende van de rijksweg 12 zoveel mo- flijk gebruik te maken van de weg Marum-Amersfoort. Op de weg naar ianen zijn gisteren ettelijke autoruiten Gesneuveld door losliggend steenslag na ®sfaltering van het wegdek. Om verdere "Oschadi gingen te voorkomen en levens- Gevaarlijke risico's te vermijden advi- Se&rt de ANWB op dit traject bijzon- or langzaam te rijden. bemoeizucht van de overheid, maar ook om echte zorg voor het welzijn van de jongeren. Het is nog niet zo ver, dat vakantiewerk uitsluitend door middel van bemiddeling van een Ge westelijk Arbeidsbureau tot stand zal komen. Dit zou in strijd zijn met de menselijke vrijheid. Maar we zouden toch wel een dringend advies aan ou ders en jongeren willen geven, een va- kantiebaan uitsluitend te zoeken via de officiële arbeidsbureaus. De werk gevers, waarvan er velen gaarne voor een drietal weken deze scholieren in routine-arbeid aan de gang hebben, nemen als zij dat doen via de bemid deling van een G.A.B. de verplichting op zich niet alleen om aan deze jonge mensen het officieel geldende loon uit te keren, maar ook om zorg te dragen voor een goede lichamelijke en geeste lijke bescherming. Ook is er de af spraak gemaakt, dat niet bemiddeld zal worden voor jonge mensen onder de vijftien jaar en als regel mag de arbeidsduur niet langer zijn dan drie weken, tenzij de vakantie ca. acht we ken duurt, dan mag er voor vier we ken worden bemiddeld. Het is dus al leen maar een goede raad, die wij zouden willen geven: Ouders laat uw kinderen boven de 15 jaar wanneer ze willen gaan werken, alleen een vakan- tiebaan aanvaarden via een bemidde ling van het Gewestelijk Arbeids bureau. (Advertentie) 0 ja, Baas? Hangen er meer dan 1 miljoen Fasto geisers in Nederlandse keukens? Zeker jongen, twee van elke drie geisers in ons land zijn FastoDat wil wat zeggen. presenteert CONTACT veilig comfort voor 't Nederlandse gezin vanaf f 169.50 UW VASTE KEUS'.'N FASTO GEISER AMSTERDAM, 21 juni Aan de uni versiteit van Amsterdam is vanmiddag gepromoveerd tot doctor in de politieke en sociale wetenschappen de heer M. van de Vall, op een proefschrift geti teld „De vakbeweging in de welvaarts staat". «Gastpromotor was prof. dr. J. P. Kruijt, buitengewoon hoogleraar in de sociologie aan de rijksuniversiteit te Utrecht. De heer Van de Vall is sinds 1952 verbonden aan het sociologisch instituut van de rijksuniversiteit te Utrecht. Hij heeft inmiddels een benoeming aan vaard tot hoogleraar in de sociologie aan de State University of New York, Buffalo V.S. Aan de hand van statistisch mate riaal concludeert de auteur dat de hui dige „welvaartsstaat" op een aantal punten verschilt van de maatschappe lijke verhoudingen waarin de vakbon den zijn ontstaan. In economisch op zicht voltrekt zich in plaats van de 19e eeuwse „Verelendungvan het ar- beidsproletariaat thans een nivellering, waarmede een oud vakbondsideaal ge leidelijk in vervulling komt. Hij zegt dat het bedrijfsleven zijn aanvankelijk afwerende houding hiertegen heeft ge wijzigd en dat naast de vakbeweging ook andere maatschappelijke krachten de nivellering stimuleren. Een sociolo gisch verschilpunt is de opkomst van de zg. nieuwe middenstand, waardoor de Europese werknemersbevolking in de naaste toekomst merendeels uit hoofdarbeiders zal bestaan. Nagegaan wordt, in hoeverre hun houding tegenover de vakbonden ver schilt van die der handarbeiders, waar bij schrijver concludeert, dat de positie van de vakcentralen bij de errtployé's in het bedrijfsleven voornamelijk wordt aangetast door hun afweer jegens elke organisatievorm, doch bij de ambtena ren meer door de grotere aantrekkings kracht der zg. categorale organisaties. In psychologisch opzicht komt dr. v.d. Vall tot de gevolgtrekking, dat het 19e eeuwse klassebewustzijn in de werk nemersbevolking geleidelijk voor een groeiend zelfbewustzijn, plaats maakt, waarbij het gevoel van collectieve soli dariteit vervangen wordt door een ge richtheid op de individuele positie in het bedrijf. Tegenover deze sterkere gerichtheid op de individuele problematiek bij de na-oorlogse werknemers, vertoont de werkzaamheid van de vakbonden ech ter de tegenovergestelde tendentie. Zo heeft het vakbondswerk zich van de plaatselijke afdeling steeds meer naar de landelijke centrale verplaatst en wor den de cao's niet meer per onderne ming, doch per landelijke bedrijfstak afgesloten. Het zijn deze veranderingen in maatschappij en vakbeweging die te zamen de achtergrond vormen van het internationale vakbondsprobleem van „leiding en leden". Dit manifesteert zich in een onvol doende binding, in de toegenomen fre quentie van de wilde stakingen als een uiting van geringe discipline en in de geringe activiteit van de leden welke haar democratisch karakter bedreigt. Het feit, dat 34 pet der beroeps bevolking vakbondslxd is, kan voor namelijk verklaard worden uit een sterke behoefte aan individuele zeker heid in de arbeidssfeer. Ondanks de „human relations" is de moderne on derneming voor vele werknemers een bevelssituatie, waarin zij zich vaak weerloos weten tegenover de macht van de managers. Opmerkelijk ls, dat de toegenomen sociale zekerheid deze behoefte eerder heeft versterkt dan verzwakt. Een andere conclusie is, dat het beeld van de vakbond bij de jongere genera ties sterk aan inhoud verliest. Als mid del daartegen bepleit dr. v.d. Vall een hernieuwde introductie van het beleid en van de functies van de vakbond in de concrete ervaringswereld van de in dividuele werknemer. De schrijver geeft een grondige analyse van de democratische struc tuur der vakbeweging. Aan de hand van onderzoek bij 22.000 vakbondsle den gaat htj na, hoe het vrijwillige bondswerk steeds meer in handen van de hoofdarbeiders komt en hoe dit één van de redenen is waarom de handarbeiders zich uit de vrijwillige functies terugtrekken. Naar mate de bedrijfstaksgewljze re organisatie hand- en hoofdarbeiders va ker in eenzelfde bond tezamen brengt, zullen psychologische verschillen tussen beide groepen, in sociale omgang en in maatschappelijk inzicht, de kans op wrijving vergroten. Uit een motivatie-onderzoek over het ledenverloop constateert dr. v.d. Vall dat vele jongere werknemers weinig geïnteresseerd zijn in het vakbonds werk en dat iets oudere leden voorna melijk door de vakbond teleurgesteld zijn in zijn rol van conflictverzekering in de arbeidssfeer. Een van de conclusies die men op verschillende plaatsen in zijn studie aantreft is dan ook dat de na-oorlogse vakbond strijdvaardiger moet zijn op het laatste terrein waar de klasse- strijd nog heerst, nl. binnen de mu ren van de onderneming. De laatste van de twaalf stellingen die dr. M. van de Vall aan zijn proef schrift heeft toegevoegd luidt „Het ver dient aanbeveling om de nieuwsberich ten van 13.00 uur een kwartier te ver vroegen.". De heer Van de Vall deelde het ANP desgevraagd mede dat deze stelling is gegrond op resultaten van een tiental enquêtes die hij voor de VARA heeft gehouden over kijk- en luis tergewoonten van de Nederlandse be volking. Daaruit is o.m. gebleken dat het nieuws van 13.00 uur de meest be- 1' -terde uitzending is van het gehele dagprogramma. Voorts is gebleken dat van het middagnieuws, op de werkda gen, ruim een half miljoen luisteraars meer dan nu het geval is kennis zou- d kunnen nemen als de uitzending daarvan een kwartier werd vervroegd. Zo groot is n.l, het aantal werkende mannen in ons land die om één uur juist onderweg zijn of zich op weg moe ten begeven naar hun werk. BUSSUM, 22 juni De NTS brengt maandagavond „The Naked Truth" op de Nederlandse beeldschermen, een Britse filmcomedie van de regisseur Mario Zampi, waarom men vaak sma kelijk kan lachen. De humor neigt ech ter nog al eens naar het kolderieke en beweegt zich nu en dan tè sterk op het terrein van de moord en zelf moord, zonder de macabere zin van deze begrippen voldoende te compense ren. De betrokken scènes zijn namelijk wel eens te „zwaar" uitgevallen om ze zonder meer als grappig te kunnen accepteren. De man, die in de film met de onthulling van „De Naakte Waarheid" dreigt, is een, uiterlijk althans, niet eens zo onprettige verschijning, die door het leven gaat onder de naam Nigel Dennis (Dennis Price). Hij schrijft, naar het voorbeeld van be paalde Amerikaanse journalisten, schendartikeltjes. Wanneer zijn slacht offers allen bekende en geziene figu ren niet binnen veertien dagen tien duizend pond op tafel leggen, zal hij hun levensbeschrijving afdrukken naast een verhaal over de misdaden en com promitterende handelingen van de heer, mevrouw, of mejuffrouw X. De lezers zullen dan zelf wel het verband leggen tussen beide publicaties. Naar het oor deel van de advocaten, die zijn slacht offers zich aanschaffen, kan de schrij ver der artikelen niet verantwoordelijk worden gesteld voor deze conclusies en dus blijft hij buiten schot. Een oude man kan niet tegen de chantage op, een jongedame (Shirley Eaton), mannequin van professie, wil er eveneens tussenuit knijpen en een (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM, 22 juni De Wereld omroep zal volgende week beginnen met het opnemen van stereofonische radioprogramma's. Dat deelde drs. L. F. Tijmstra, directeur van de Wereld omroep, gisteren mee bü gelegenheid van de officiële ingebruikneming van de nieuwe studie 11 die speciaal is afge stemd op muziekprogramma's. De stereoprogramma's zullen niet di rect worden uitgezonden maar worden vastgelegd op platen of op de band om deze dan later in Amerika te versprei den. In de VS zqn enige honderden sta tions „gestereofoniseerd". Tot nu toe le verde men slechts gewone muziekseries maar te beginnen dit jaar zal de We reldomroep veertien programma's van elk een kwartier in een oplage van 200 250 exemplaren naar deze stations zenden. De serie is ontworpen door dr. Jos Wouters en bestaat uit Nederlandse fol kloristische muziek. Dewerken zullen worden uitgevoerd door leden van het Concertgebouw Orkest, het Nederlands- Kamerkoor en tal van solisten, het ge heel o.l.v. Felix de Nobel. BUSSUM, 22 juni Eerst om vijf uur gistermiddag besteedde de Neder landse televisie aandacht aan de Paus keuze in Rome. Men kreeg toen een kleine reportage met een vrjj gebrek kig commentaar te zien van hetgeen zich uren tevoren op het St. Pieters plein had afgespeeld en daarna een soort „levensbeeld" van kardinaal Montini Paus Paulus VI dat gis teravond laat werd herhaald. Men vraagt zich inmiddels af of het nu echt niet tot de mogelijkheden heeft behoord dat er een rechtstreekse reportage werd verzorgd van een gebeurtenis, die toch werkelijk wel van mondiale beteke nis kan worden genoemd. Bq evene menten van aanzienlijk mindere bete kenis doet men over het algemeen aan zienlijk meer zjjn best. Wonderlijk. In het avondprogramma kon men kijken naar een ongewoon boeiende aflevering van „Attentie", de actua- (Van onze Limburgse idacteur) MAASTRICHT, 22 juni Het aantal telefoonaansluitingen in het district Maastricht (praetisch geheel Lim burg) is in negen jaar tgd verdubbeld en gestegen tot 60.000. Afgaande op de reële behoefte verwacht de directie, dat nog vóór 1970 de honderdduizend ste aansluiting zal zyn bereikt. De di rektie betwijfelt evenwel in sterke mate of dit inderdaad het geval zal zqn, daar zich financieringsmoei1 kheden voor doen, die ontwikkeling van het tele foonverkeer in Limburg ongunstig be ïnvloeden. UTRECHT, 22 juni (KNP) - Op 7 juli organiseert de Nederlandse Sint Gregonusvereniging de vijfde landdag voor kerkkoordirigenten in Esplanade te Utrecht. Namens het episcopaat zal drs. J. W. M. Bluyssen, hulpbisschop van Den Bosch, aanwezig zijn. Na een H.Mis in de ochtenduren is 's mid dags de officiële opening, waarna een demonstratie over de dirigeerpraktijk volgt. Hierna houdt pater dr. Brink- hoff OFM, secretaris van de liturgi sche federatie, een causerie waarin hij het standpunt zal uiteenzetten, dat is ontstaan uit het gezamenlijk over lag tussen de Ned. St. Gregoriusver- emgingen de Liturgische Federatie t.a.v. de plaats van de kerkmuziek in de li turgie. liteitenrubriek van de NCRV. Prof. Berkhouwer, protestants hoogleraar, die o.m. als gast-toehoorder het Con cilie heeft bijgewoond, werd daarin ondervraagd naar zyn indrukken over de verkiezing van de nieuwe Paus. En hq gaf daarbij o.m. te kennen dat het z.i. geen twijfel lqdt dat het Con cilie nu zal worden voortgezet. Hij acht de keuze van kardinaal Montini „een wpze beslissing" en meende de mogeiykheid aanwezig van een voort zetting van het beleid van „grote open heid" zowel als van een nieuw beleid „van grote voorzichtigheid." In „Attentie" werd verder ruime aandacht besteed aan het verscheiden van Hans Kaart, naar aanleiding waar van o.m. David Koning bqzonder tou- chanite woorden sprak en ook had Jules Huf een wei interessant vraaggesprek met Otto van Habsburg. Van de uitzending getiteld „Niberco's school voor goochelaars" kon men zoals te verwachten viel byzonder weinig leren, maar wel zag men de heer Nic. Niberco zelve enige frappante trucs vertonen. Tenslotte was er een niet al te indrin gende documentaire over vyftig jaar Ne derlandse militaire luchtvaart. Men kon digde aan de zaak „in vogelvlucht" te zullen behandelen. Maar wy hebben zo de indruk dat een vogelvlucht wel wat meer belangryke details had toegela ten. Het ging, dunkt ons, meer om een sneltreinvaart. H.Hn. AMSTERDAM, 22 juni. De rond vierduizend bezoekers van het popu laire concert in de Amsterdamse RAI, gegeven in het kader van het Holland Festival, hebben vrijdagavond geen last gehad van vliegtuiglawaai. Öp verzoek van de organisatoren, de RAI en de Nederlandse Orkestvereniging had de Rijksluchtvaartdienst de vlieg routes tijdens het concert verlegd, wat betekende dat ongeveer twintig vlieg tuigen hun koers enigszins hebben moeten wijzigen. Dat zal ook vandaag het geval zijn als het concert wordt he. naald. (Van onze Limburgse redacteur) MAASTRICHT, 22 juni In de scha duw van de reeds tachtig jaar bestaan de porselein- en tegelfabriek Mosa is een nieuwe vloertegelfabriek Mosa is een nieuwe vloertegelfabriek gebouwd, die gisteren op feestehjke wyze in ge bruik werd gesteld. De fabricage van vloertegels door Mosa dateert van na de laatste oorlog, toen een grote vraag naar dit produkt ontstond. schrijfster, die net de „Eerbaarheids- prys" heeft gekregen, vindt het leven op aarde plotseling ook zo leuk niet meer. Lord Mayley (Terry Thomas) kan de schande evenmin verdragen noch afkopen en de televisie-ster en quiz-master" Sonny MacGregor (Pe ter Sellers) zit in hetzelfde onprettige schuitje. De slachtoffers ir> spe beramen aan slagen op de schurk, die óf mislukken óf waarvan ze zelfs de dupe worden. Dan slaan ze de handen ineen. Meer dan driehonderd lieden, die de moge- lyke prooi zijn van de „nieuwsgier", verlenen assistentie by de uitvoering van het plan om Dennis uit de weg te ruimen. Het wordt een onzinnige geschiede nis, waarin leuk de draak wordt ge stoken met de moderne uitwassen op het gebied van de publiciteit. Peggy Mount maakt van de schryfster Ran- son een bijzonder grappig type en Pe ter Sellers loopt in allerlei gekke ver mommingen rond. Mario Zampi heeft met „De naakte waarheid" een amusante film afgele verd, waarin de humor echter soms wat „overdone" is. Men moet dan ook 18 jaar zpn geweest, om hem op de juiste Waarde te kunnen schatten. AMSTERDAM, 22 juni. Walter Kous, artistiek leider en regisseur van hc' toneelgezelschap Centrum, die op uitnodiging van de Nederlandse rege ring een oriënterings (-studie)- reis maakt in de Verenigde Staten, zal als gast van de W.N.B.C. deelnemen aan het bekende radioprogramma „What do you think?" Deze rubriek, waarvan Ann Fre- mantle de gastvrouw is, bestaat sinds 25 juli 1962. In een wekelijkse uitzen ding worden bekende persoonlijkheden gewetensvragen gesteld over hun be roep en levenshouding. In de volgende uitzending ontmoet Waiter Kous, die momenteel aan de „Actor's Studio" werkzaam is, de Amerikaanse actrice Joan Chandler en de criticus Alan Price Jones. De dis cussie zal gaan over de tegenstelling commercieel- en repertoire theater en is getiteld: „Should the actor be fixed or floated?". HILVERSUM, 22 juni In de serie Vrije Nieuwsgaring om half acht een nieuwe aflevering die is getiteld „Af scheid van Dora". Na het NTS-journaal leidt Tom Manders als Dorus voor de laatste maal in dit seizoen de kijkers binnen in zqn Saint Germain des Prés cabaret. Daar treft men o.m. Cor Steqn. Berry Kievits, Gerard Walden, Annie de Reuver en Sylvain Poons. Achter het nieuws begint om tien over negen waar na om vöf over half tien „Guitarada" dat Thom Kelling samenstelde en waar in de guitaar een belangryke plaats in neemt. De quiz wereldwijs van Theo Eerdmans komt om vpf over tien op het scherm. In het radioprogramma van de VARA kan men om half tien luisteren naar een cabaretprogramma dat is samenge steld en wordt gepresenteerd door de on langs geslaagde leerlingen van de klein- kunstcursus van de NRU. HILVERSUM, 23 juni In het zon dagmiddagprogramma om kwart over vier een directe reportage uit Zand- voort van de tweede helft van de Grand Prix. Om half negen 's avonds het spel „De Opstand" van Klaas Smelik, dat speelt aan boord van een Neder lands koopvaardpschip in de meidagen van 1940. Paul Godwin en Nap de Klijn zpn solisten bö het Amsterdams Kunst- maandorkest dat om tien over half tien Mozart speelt. De filmimpressie over een bedevaart getiteld De Gave wordt om kwart over tien uitgezonden gevolgd door het tweede NTS-journaal en een extra uitzending gevrijd aan de Tour de France. West-Duitsland. Vrijdag is door de Bondsdag het budget voor 1963 goedgekeurd. De begroting heeft de record-omvang van 57 miljard mark. De defensiekosten maken 18,4 procent van het totaal uit. (Rtr.) HILVERSUM I, 402 m.KRO: 18.00 Sunstkron. 18.30 Lichte muz. 18.50 V. d. deuters. 19.00 Nws. 19.10 Act ,19.22 Sportperiseoop. 19.30 Licht instrum. ens. 19 50 Gram. 20.00 Holland Festival 1963: Residentie-ork., zangsol. en mannenkoor class, werken. 20.50 Kamermuz. 21.00 Snipperavond: lichte muz. 21.40 Prome- iade-ork. en zangsol.operettefragmen- :en. 22.20 22.25 Boekbespr. 22 30 Nws. 22.40 WIJ luiden de zondag in. 23.00 Franse kamermuziek, 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM U, 298 m. - VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Promenade- irkest: amus. muziek. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Vrijzinnig Chris tendom in Oost-Europa, reisindruk. 19.45 Kam.muz. (gr.). 19.55 Deze week, praatje. VARA20.00 Nws. 20.05 Disco Festival. 21.15 Soc. comm. 21.30 Van Onderen, Cabaret. 22.05 Lichte gram. 22.30 Nws. 22.40 Zo maar een zaterdag... tn juni, cabaret. 23.10 Ramblers Hit Parade. 23.40 Klass. gram. 23.55-24.00 Nieuws. ENGELAND, BBC Home Service, 330 m.. 18 Oo Nws. 18.15 Sportprogr. 18.45 Pari. overz. 19 00 Gevar. muziek. 19.30 Ge var. progr. 20.30 Hoorspel. 22.00 Nws. 2210 Boekbespr. 22.45 Avondgebeden. 23.00 Nws. 23.02-23.45 Kamermuziek ENGELAND, BBC Light Progr., 1500 en 247 m.18.00 Muz. wereldreis. 18.31 Gevar, progr 19.00 Nws. en Journaal. 19.18 Sportjoum. 19.31 Lichte muz. 20.30 Nws. en sportber. 20.40 Gram. uit het ver leden. 20.50 Lichte muz. 22.00 Latijns- Amerik. muziek. 23.15 Gevar. muz. 23.55- 24.00 Nieuws NDR, WDR, 309 m.19.00 Nws. 20.10 Dansmuz. 21.15 Dansmuz. 21.45 Nws. 22.10 Klass. muziek. 22.45 Gevar. muz, 24.00 Nws. 0.10 Jazzmuz. 1.00 Gevar muziek. 2.00 Weerber. en gevar. muziek. (Om 3.00, 4.00 en 5.00 Nieuws.). FRANKRIJK III, 280 en 235 m.: 12.00 Nws. 12.10 Klass. muziek. 14.40 Kamer muziek. 15.45 Hoorspel. 18.05 Gevar. muz. 18.45 Mod. muz. 19.45 Hoorspel. 21.10 Nws. 23.40 Kamermuz. 23.53-24.00 Nws. BRUSSEL, 324 m.18.00 Nws. 18.03 Koorzang. 18.28 Paardesportber. 18.30 V. de soldaten 19.00 Nws. 19.31 BBC Light Progr.Muziekfestival 1963. 20.30 Gevar. muziek. 20.50 BBC Light Progr.muz. Festival 1963 22.00 Nws. 22.15 Sterretijd: gevar. muziek. 23.00 Nws. 23.05 Dans muziek. 23.55 Nws. 24.00 Einde. BRUSSEL, 484 m.19.30 Nws. 20.00 Hoorspel. 22.00 Wereldnws. 22.15 Jazzmu ziek. 22.55 Nws. 23.00 Gevar. muziek. 23.55 Nieuws HILVERSUM I, 402 m. KRO: 8.00 Nws. 8.15 Oude kamermuziek. 8.25 Inl. Hoogmis. 8.30 Hoogmis. NCRV9.30 Nws en waterst. 9.45 Samenzang: Geestelijke lied. IKOK: 10.00 Muziek v. d. zondag. 10.15 Venster op de Wereldkerk, lezing. 10.20 Inl o. d. kerkdnst. 10.30 Herv. Kerkdnst. 11.30 Vraag en antw. 11.45 De kerk in de spiegel v. d. pers, lezing. NCRV: Vocaal ens. KRO: 12.15 Lichte gram. 12.25 De springplank. 12.50 Buiten lands comm. 13.00 Nws. en meded. 13.10 Bei Canto-progr. m. toelichting. 13 45 Mo derne gram 14.00 Pianoduo en slagwerk mod. muziek. 14.30 Muzikale aspecten, muz. lezing. 15.00 Zondagmiddagklanken lichte gram., afgewisseld m. sportrep., comm. en uitslagen. 16.30 God koos zich een volk, Godsd. uitz. CONVENT VAN KERKEN: Geref. kerkdnst. NCRV: 18.30 Viool en orgel. 19.00 Nws. u. d. kerken. 19.05 Geestelijke lied. 19.30 Gesprekken over de Heidelberger, lezing. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Miss Dangerfieid antwoordt... 20.15 Holland Festival 1963: Liederen- voordr.: Oude en klass. lied. 21.00 Een avond in Oostenrijk: lichte muz. m. comm 22.25 Boekbespr. 22.30 Nieuws. 22.40 Avondgebed. 22.50 Lichte gram. 23.20 Retourtjes, veertiendaags-, terugblik o he programma. 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM 11, 298 m. VARA: 8.00 Nws., postduivenber. en soc. strijdlied. 8.18 V h. platteland. 8.30 Weer of geen weer, 'gevar. progr. 9.45 Geestelijk leven, toespr. 10.00 Klass. pianokwartet. 10.30 Binnenste buiten: zelfportretten van be roemde of minder bekende mensen (2e aflevering). 11.00 Zondagmorgen zonder zorgen: lichte gram. AVRO: 12.00 Beiaard concert. 12.05 Pop gram.platen. (plm. 12.30 mogelijke afgelastingen v. wedstrij den). 13.00 Nws., daarna event, postdui venber. 13.07 De toestand in de wereld, lezing. 13.17 Meded oi gram. 13.20 Op de plaat rust... strijdkr. progr. 14.00 Boek bespreking. 14.10 Kamerork. en solist: Moderne en klass. muziek. 15.10 Spoken te koop, hoorspel. 15.40 AVRO 40, feest- fUtsen. 15.50 Dansork. m. zangsol. 16.30 Sportrevue. VARA: 17.00 Discobal. 17.30 V. d. jeugd. 17.50 Nws., sportuitsl. en sportjournaal. VPRO: 18.30 Korte Re monstrantse kerkdnst. IKOR: 19.00 Kin- derdnst. 19.30 De Open Deur, veertien daagse rubriek. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Klass. gram. 20.15 Jubileumconc.' door het Radiophilharm. ork. m. zangsolisten: Italiaanse operaconcert. In de pauze (plm. 21.10-21.35)Voordr. 22.30 Nws. 22.40 Act. en meded 23.00 Licht instrum! trio. 23.20 Licht ork. m. zangsolist. 23.55- 24.00 Nieuws. ENGELAND, BBC Light progr., 1500 en 247 m.12.00 Verz. progr. 13.31 Amus. muziek. 14.00 Gevar. progr. 14.30 Gevar. muziek. 15.00 Filmkron. 1600 De top twenty en de beste nieuwe gram.platen. 17.00 Reisrep 17.45 Rep. internat, zwem- wedstr West-Duitsland—Groot- Brittan- nië. 18.00 Zang. 18.31 Gevar. progr. 19.30 Nws 19.35 Ouderwetse dansmuz. 20.31 Godsd. samenzang. 21.00 Gevar. muziek 22.00 Lichte ork. muziek en zang. 23.00 Zuid-Amerik muziek. 23.30 Lichte muz. 23.30 Avondgebeden en gewijde muziek. 23.55-24.00 Nieuws. NDR, WDR, 309 m.: 12.00 Klass. muz. 13.00 Nws. 13.10 Operettemuziek. 14 45 Amerikaanse en Duitse amusementsmuz. 16.30 Dansmuziek. 18.20 Klass. muziek. 19.00 Nws. 20.00 Amus. muziek. 21.45 Nws. 22.15 Gevar. muziek. 2315 Lichte muziek. 24.00 Nws. 0.15 Klass. muziek. 1.00 Weerber. en gevar. muziek. (Om 2.00, 3.00 en 4.00 Nieuws.). FRANKRIJK Hl, 280 en 235 m.12.00 Nws. 12.10 Klass. en mod. muziek. 13.35 Hoorspel. 15.50 Chanson Gitane, operet te. 17.45 Klass. muziek. 21.30 Mod. mu ziek. 22.30 Gevar. muziek. 23.00 Gevar. muziek. 23.53-24.00 Nieuws BRUSSEL. 324 m.12.00 Nws. 12.03 Harmonie. 12.30 Weerber. 12:35 Amus. muziek. 12.50 Progr. overz. 13 00 Nieuws. 13.15 V d. soldaten. 1400 Nws 14.03 Opera en Bel Canto concert. 15.30 Amus. progr. 18.00 Nws. 18.03 Pianomuz. 18.30 Godsd uitz. 19.00 Nws. 19.30 Lichte mu ziek. 20.00 Amus. progr. 22.00 Nws. 22.15 Dansmuz. 23.00 Nws. 23.05 Gevar. muz. 23.55-24.00 Nieuws. BRUSSEL, 484 m.12.30 La chanson en marche. 13.00 Nws. 17.00 Nws. 19.30 Nws. 20 00 Gevar. muziek. 22.00 Wereld nws. 22.15 Le forum de la chanson. 22.55 Nws. 23.00 Jazzmuziek. 23.55 Nws berichten. 17.45 Gram. 17.50 Regerings uitzending: Surinamejoumaal door H. v. Boheemen. HILVERSWM H, 298 m. VARA: 7.00 Nws, 7.10 Ochtendgym. 7.20 Soc. strijdlied. 7.23 Klaarwakker: lichte gram. rep., meded. en comm. 8.06 Nws er. soc. strijdlied. 8.18 Lichte gram. 9.00 Ochtendgym. v. d. vrouw. 9.10 Klass. gram. VPRO: 10.00 Maandagmorgenover denking. VARA: 10.20 Muziekmemoires 11.05 Voordr. 11.25 Promenadeork. 12.00 Mod. pianomuziek. 12.30 Meded. tb.v. land- en tuinb. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Orgelspel: lichte muz. 13.00 Nws. 13.15 V. d. middenstand. 12.30 Licht in strumentaal sextet. 13.45 Modern Oost- Afrika, lezing. 14.00 NederL ork. werken. 14.25 Moderne kamermuz. 14.40 Avances in het apenhuis, hoorspel. 16 00 Zestig minuten voor boven de zestig. 17.00 Oude liedjes. 17.15 Licht ork. 17.50 Militair comm. HILVERSUM 1, 402 m. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Dagopening. 7.20 Klass. gram. 7.45 Radiokrant. 8.00 Nws. 8.15 Gewijde muziek. 8.30 Lichte gram. 9.00 V. d. zie ken 9.35 Waterst. 9.40 V. d huisvr 10.10 Klass. gram. 12.25 Voor boer en tuinder 12.30 Meded. tb.v. land- en tuin bouw. 12.33 Gram., event, act. 12.40 Trip tiek vakantietips 13.00 Nws. 13.15 Licht Instrum. ens 13.45 Lichte orkestmuziek. 14.05 Schoolradio. 14.30 Moderne orkest werken. 15.35 Gram. 16.00 Bijbeloverden king. 16.30 Koperens.mod. muziek. 16.50 Klass. gram. 17.00 V. d. kleuters. 17.15 V. d. jeugd. 17.30 Jazzmuz. 17.40 Beurs- ENGELAND. BBC Home Service, 830 m 12.00 Klass en mod. orkestmuziek. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Gevar. muziek en comm. 13.40 Schoolradio. tê.OO Rep. tennlswedstr. 15.15 Hoorspel 6.15 Progr. voor oudere luisteraars. 16.45 Rep. tenniswedstr. 17.00 V. d. Jeugd 17.55 Weerber. ENGELAND. BBC Light Progr. 15 en 247 m.: 12.00 Pop. gram. 12.31 Geva: muziek 13.30 Nws. 13.35 Uitslagen cric ket. 13.45 V. d. kind. 14.00 V. d. vrouw 15.00 Dansmuz. 15.31 Muz. b. h. werk 16.15 Dagboek. 16.31 Uitsl. races en Tic ket. 16.35 Gram. v. d. jeugd. 17.00 Gevar muziek. 17.31 Gevar. progr. NDR. WDR. 309 m: 12.00 Jazzmuz. 13.00 Nws 13.15 Dansmuz. 16.00 Amus. muziek. 17.00 Nws. 17.45 Gevar. muz. FRANKRIJK IH, 280 en 235 m.12.0- Nws. 12.10 Mod. muziek. 14.30 Hoorspel 16.00 Nwe gram. BRUSSEL 324 m.12.00 Nws. 12 03 Lichte muz. 12.30 Weerber. 12.35 Land- bouwkroniek. 12.42 lachte muz. 12.50 Beursber. 13.00 Nws. 13.15 Kamermuz. 14.00 Nws. 14.03 Amus. progr. 14.55 Or- gelrec. 15.30 Kamermuz. 16.00 Nws. 16.02 Beursber. 16.09 V. d. zieken 17.00 Nws. 17.15 Zang met pianobegeleiding. 17.45 Franse les. BRUSSEL, 484 m.: 12.30 Gevar. pro gramma en act. 14.03 Operettemelodieën. 16.08 Lichte muziek. 17 00 Nws. 17.15 Werken van Belgische componisten. VARA: 19.30 Vrije nieuwsgaring Afscheid van Dora. TV-film. 19.55 Reac tie op reacties. NTS: 20.00 Joum VARA: 20.20 Een avond in Saint Germain des Prés, gevar. progr. 21.10 Achter het nws. 21.35 Gitaarmuziek. 22.05 Wereldwijs, quiz. NTS: 22.45-22.50 Journaal. DUITSE TELEVISIEPROGR. 18.15-18.30 Voor de 50e keer Tour de France, doc. rep. (Reg. progr.: WDR.: 14.0C Die Woctie Hier und Heute weekjournaal. 18.30 Hier und Heute, jour naal. NDR: 18.30 Sprong uit de wolken. 19.00 Nws. 19.03 Act. 19.10 Liedjes uit het prieel WDR; 19.12 Nws. 19-15 Ber. 19.20 Alles draait om moeder. 19.45 Heeft u dat verwacht? NDR: 19.59 Progr. overz. 20.00 Journaal en weeroverz. 20.15 Bingo, Bingo. amus. spel. 21.45 Journaal en weer overzicht Daarna: Het Woord v d. zon dag. 22.15 Voetbalrep. 23.15 Eurovisie: Europese kamp. ballroomdancing voor amateurs te Knokke. 23.45 Overz. v. d progr. v. d. komende week. TWEEDE DUITS PROGR. 18.00 Rep. uit Duitsland. 18.40 Nws. 18.45 De heren van de politie, verhaal. 19.15 Vergissing voorbehouden: Bent u een goede ooggetuige? 19.30 Nws. en act. 20.00 In Sachen Hinkelmann, tv-spel. 21.00 Finale om de Duitse voetbalkam pioenschappen. 21.50 Nieuws. FRANS-BELG. TELEVISIEPROGR. 18.30 Ber. 18.33 Le fils du cirque, feuiU. 19.Ou Records. 19.30 De wereld v. d. die ren 20.00 Journaal. 20.30 Le colonel est de la Revue, speeivilm. 22.05 Prototype 63, wedstrijdspel. 22.50 Journaal. VLAAMS-BELG. TELEVISIEPROGR. 19 00 V. d. jeugd. 19.30 Moderne beroe pen voor meisjes, gefilmd progr 20.00 Nws. 20.20 Sport. 20.25 Margie, tv-feuilie- ton. 20.50 't Is maar een woord, quiz- programma 21.25 Echo. 21.65 Luiz Bon- fa: de bekende Braziliaanse gitarist en componist. 22.15 Rep. v. d. Europese kampioenschappen salondansen voor ama teurs te Knokke 22.45 Nws. kaanse president a_ d. Bondsrepubliek Aankomst te Wahn. Reis naar Keulen en Bonn .17.30 De gouden eeuw Auto races van de 20er jaren. 180 0 P»ep v. d. reporters v. d. windrose. 18.30 Sport journaal. 20.00 Journaal, en weerover- zicht. 20.15 Reportage over het bezoek v. d. Amerik. president a. d. Bonds republiek. 21.00 Aufstieg und Fall der Stadt Mahagonny, opera. 23.30 Nws. en weerber.. 23.40 EurovEuropese kam pioenschappen ballroomdansen v. ama teurs te Knokke. 0.10 Rep. v .d .Tour de France. TWEEDE DUITS PROGR 13.45-17.30 Eurovisie: Rep. v. h. bezoek v .d. Amerik .president aan de Bonds republiek. 17 30 Rep. v. d. Interlandwed strijd zwemmen: Duitsland—Groot-Brit- tannië te Frankfurft-Hochst. 18.50 Sport ber. 19.00 De kerk i. h. gesprek discus sie. 19.30 Nws-, act. en sportber. 20.00 Lady Frederick co.medie .21.45 Nieuws. 21.50 Rep. over het bezoek van President a .d .Bondsrepubliek .17.30 Rep. v. d. Interlandwedstr. zwemmenDuitsland tegen Groot-Brittannië te FranklurL 18.50 Sportber. 19.00 De kerk in het ge sprek discu,ssie. 19.30 Nws., act e.n sport berichten. 20.00 Lady Frederick, come die. 21.45 Nws. 21.50 Reportages over het bezoek v .president Kennedy a. d. Bonds republiek. FRANS-BELG. TELEVISIEPROGR 15.00-18.00 Le dimanche en pantoufïes, ge :vai. progr .19.,speilfe iODéfJm20.003 gevar. progr. 19.30 Défi, speelfilm. 20.00 Journaal. 20.30 Eurovisie: Filmverslag v. d. eerste etappe v. d. Tour de France. 20.40 C'est arrivé èl Sunrise, speelfilm. 2130 Zwitsers-Belgische weekNight club: amus. progr 22.20 Zwitsers-Belg. week: Les Nombres en couleurs ren 23.05 Nieuws. VLAAMS-BELG. TELEVISIEPROGR. 11.00-11.40 H. Mis. 13.45 Rep. v. d. aankomst v. president Kennedy in de Bondsrep. 16.00 Rep. v. d. Tour de Fran ce Daarna: Eurovisie: Rep uit Zand- voort v. d. Grote Prijs v Nederland. 17.15-17.35 V. d. kleuters. 19.00 Safari, filmrep. 19 30 Aangename kennismaking met Sint-Truiden. 20.00 Nws. 20 20 Rep. v. d. Tour de France. 20.30 De suppor ters, speelfilm. 21.55 Sportact. 22.15 Rep. v. d. Europese kampioensch. salondan sen in Knokke. (Eurovisie). 22.45 Nws. ENGELAND, BBC Home Service, 330 m.: 12.10 Kritieken. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Klankb. 13.40 Praatje. 14.00 Wenken v. d. tuin. 14.30 Klass en mod. ork. muziek. (In de pauze: lezing). 16.15 Ballades. 17.00 V. d. jeugd. 17.55 Weerber. 18.00 Nws. en journaal. 18.45 Lichte ork. muziek. 19.30 Brief uit Ame rika 19.45 Godsd. progr. 20.25 Liefdadig- heidsoproep. 20.30 Hoorspel. 21.30 Liede ren. 22.00 Nws. 22.10 Interv. 22.50 Epi loog. 22.59 Weerber. 23 00 Nws. 23.02- 23.45 Pianospel. NTS: Eurovisie: In de loop van de middag: rechtstreekse rep. v. d. toe spraak van president Kennedy te Keu len. (De juiste tijd zal via de pers be kend gemaakt worden). 16.15-17.15 Euro visie: Autosport: rep. wedstr. om de Nederlandse Grand Prix te Zandvoort. 19.30 Weekjourn. 20.00 Sport in beeld. KRO: 20.30 De opstand TV-spel. 21.40 Amsterdams Kunstmaandork en solisten klass. muziek. 22.15 De gave, filmim pressie over een bedevaart. NTS: 22.30 Journaal. 22.35-22.45 Fllmverslag v. d. Tour de France. DUITSE TELEVISIEPROGR. 11.00 E.T.L.F.missiezender Addis Abe ba ,rep. 11.30 Weekjourn. 12.00 Internat, borreluurtje .12.50 Overz. v. d progr van de lopende week 13.15 Engelse les. 13.45 Rep. v. n. bezoek v. d. Ameri- NTS: 1660-17.30 Eurovisie: Persconfe rentie van President Kennedy op het Duit se ministerie van Buitenl. Zaken te Bonn. DUITSE TELEVISIEPROGR. 16.30-17.30 Rep v. h. bezoek v. d. Amerikaanse president a. d. Bondsrepu bliek. TWEEDE DUITS PROGR. 16.30-17.30 Eurovisie: Rep. v. h. bezoek v. d. Amerikaanse president a. d. Bonds republiek. VLAAMS-BELG. TELEVISIEPROGR. 12.00 Rep. v. d. Tour de France. Tus sen 16.00 en 17.00 Rep. v. d. Tour de France (Eurovisie).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 9