De eerste boodschap van Paulus VI tot de wereld Pauskroning op plein van Sint Pieter Arrestatie moordzaak Evers [falcon regenjassen Paulus VI bezoekt zieke SPAANSE Kardinaal FLE A MORGEN BESLISSING IN FORMATIE VERWACHT Prof. Zijlstra heeft bezwaar tegen socialistische wensen ACCOLADE VAN KHROESJTSJEV Naamskeuze reeds uiteenzetting van een program TSilsnha Timmert u mee Verf met voldoening SCH RAVENDIJK KOFFERS-TASSEN Voor het eerst in geschiedenis ttentie ctie Volksstemming West-Irian „van de baan Met weer- Plaatselijk buien Bedrijfsschool Een fwduKt van da Sikken* Groen Zo zag de op het St. Pietersplein toegestroomde menigte de nieuwe Paus, toen hij vanuit een venster Van het Vaticaan zijn zegen had gegeven. Naast de Paus staat de Belgische kardinaal Suenens, aarts bisschop van Mechélen. VATICAANSTAD, 24 juni (KNP) Voor het eerst in de geschiedenis zal een Paus ge kroond worden in de openlucht van het Sint Pietersplein. Paus Paulus VI tijdens zijn eerste officiële rede. tW'MORRIS "(xifore ijou êtnj! P0L0-PULL0VERS sterk Q150 eek cio INSCHRIJVEN VAN LEERLINGEN DAGELIJKS Telefoon 11805 jr®ag huis aan huis het spijkerzegeltje bjj het doosje. U wordt dan maar Haal lastig gevallen. Koopt in de wij-timmeren- mee-winkels. ROME, 24 juni „Ik geloof, aat ik niet onbescheiden ben, als ik Uwe Heiligheid zeg, dat met grote voldoening Uw naamskeuze van Paulus is ontvangen. Deze keuze is terstond gezien als de uiteenzetting van een program". „Wij staan klaar, de kardinalen die in Rome resideren en de kar-, dinalen die verspreid wonen ovef vijf werelddelen, allen verenigd met de Zetel van Petrus en met Uw persoon, om te gehoorzamen en volledig mee te werken naar dt aanwijzingen van Uwe Heilig heid. Onze huidige felicitaties met Uw naamdag (van St. Jan de Doper) willen tevens betekenen een verklaring van toewijding zonder grenzen. Heilige Vader, ad muitos et beatissimos annos". Letterlijke tekst GROTE HOUTSTRAAT 51 Het best gesorteerde adres voor Vulcan fiber - skai - leder - perion. Een keuze uit 1000 MAANDAG 24 JUNI 1963 87ste JAARGANG No. 31469 iiiiiimiiiiimiiiiiiiiimiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiimiiiiii Paulus VI heeft besloten dat deze Pauskroning zal geschieden op zondag 30 juni, het feest van Paulus gedachte nis, des avonds om 18.00 uur. Paulus VI nam deze ongewone beslis sing omdat de Vaticaanse basiliek niet zoveel mensen kan bevatten daar het grote middenschip nog steeds in beslag wordt genomen door de Concilie-aula. Het kroningsfeest zal door Radio Va- ticana, door talrijke andere radio-sta tions en door de Italiaanse t.v. worden uitgezonden. De Italiaanse uitzending wordt in het Eurovisie-net opgenomen. JACKSON, 24 juni (Rtr.) De 42 laar oude Byron de la Beckwith, een •uu marineman, thans reiziger in ter °ak, is in de nacht van zaterdag op *ondag door de federale recherche 1P.B.I.) gearresteerd. Hij wordt be schuldigd van moord op de negerlei- ver Medgar Evers, die op 12 juni door •en sluipschutter werd vermoord. Byron de la Beckwith behoort tot ve Raad van Blanke Burgers, een in stelling, die de rassenscheiding sterk propageert. Uiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiimiimiiiii Advertentie) BARTELJQRISSTR. HAARLEM TEL. 1343? ItlD&SIRAAT (BIJ KONIMGSPUiu) AMSTERDAM TEL 2Z3S9.6, Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) DE BILT, 24 juni Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige zuid- Westelijke wind. Weinig verandering temperatuur. Morgen: 2on: 4.20-21.04. Maan: 8.43-23.58. (Advertentie) D«» wak Voor week-end en vakantie. Kreukvrij snel gewassen C. I (Advertentie) (Advertentie) (Van onze Romeinse correspondent) Toen de kardinaal-deken Tisserant zjjn ..felicitatie zaterdagmorgen in de Sixtijnse Kapel had uitgesproken en alle kardinalen, deze maal bezien door het scherpe oog der camera's en televisie, de nieuwe Paus voor de derde keer hun gehoorzaamheid had den betuigd, nam Paulus VI voor het eerst het woord, dat vanuit de beslo ten vergadering in de Vaticaanse Hof kapel door de moderne telecommuni catie over de hele wereld doorgege ven werd. Mgr. Dante, de opperceremoniarius, stond met de tekst van de Latijnse rede in de hand, maar de Paus, iets voor over leunende, zijn gezicht strak, on eindig ernstig en bezorgd onder de hoge mijter, begon in het Italiaans zon der opzien, zonder tekst als het ware voor zich uit te praten. Hij knoopte aan bij de woorden van de kardinaal-deken. En niet de Heilige Vader Paulus, als Paus de zesde, in de onvoorstelbare hoogheid van zijn ambt sprak. Zonder protocollaire plichtpleging uitte zich (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 24 juni De Sixtijnse Kapel was zaterdagmorgen nog in dezelfde vorm als tijdens het Conclaaf. Slechts de paarse baldakijnen boven de kardi naalszetels waren neergelaten, alleen één baldakijn overhuifde een lege plaats, daar waar het naambordje Montini stond. Verder waren er vier plaatsen onbezet, die van de ook tijdens net Conclaaf afwezige kardinaal Mlnd- szenty, om de bekende redenen, en van de Zuidamerikaan De la Torre wegens zware ziekte en thans van de zieke kerkvorst Chiarlo,. die koste wat kost de keuzevergadering had willen bijwo nen, en van de Spaanse primaat Pla y Deniel, de 86-jarige aartsbisschop van Toledo. Deze liep tijdens het Concl een acute bronchitis en griep op. Het wordt hier als een bijzonder hartelijk en duidelijk gebaar van de nieuwe Paus beschouwd, dat hij reeds zaterdag het Vaticaan verliet om de kardinaal in het Spaans priester college aan zijn sponde te komen bezoeken. In politicis christianis had kardinaal Montini Spanje nog niet lang geleden gevraagd om het vonnis aan de communistenleider Grimau, die wegens zijn houding tijdens de burgeroorlog in 1936 alsnog door een militaire rechtbank ter dood veroor deeld was, niet te voltrekken. De Spaanse primaat meende toen niet te kunnen interveniëre"Er is in Ma drid onder andere tegen de aarts bisschop van Milaan, kardinaal Mon tini., gedemonstreerd. Montini's chris telijke overtuiging is duidelijk. Maar Paus Paulus VI heeft in de caritas, die zijn voorganger zo kenmerkte, niet een politiek régime, maar aan de miljoenen Spaanse katholieken zijn hand en zegen willen geven. Intussen is, geheel per ongeluk, deze eerste tocht van de Heilige Vader aan leiding geworden tot een enorme ovatie. Aan 's Pausen chauffeur, die voor het eerst de zwarte Mercedes SCV I reed, lukte het niet de zware wagen veilig op de binnenplaats van het oude paleis Altemps te brengen. De straat voor het gebouw in het hart van Rome achter de Piazza Navona is zeer smal en de draai mislukte na herhaald pogen. De auto reed dan achterwaarts terug naar het belendende St. Apollinarisplein en de Paus stapte daar uit en ging de laat ste honderd meter te voet. Waar de volksmenigte vandaan kwam, weet nie mand, de motor- en andere politie konden de orde handhaven, maar het hield niet over, zodat de Paus omstuwd werd door de mensen en omringd door heen en weer springende fotografen. De ge legenheid was helemaal ongeënsce neerd en ongezocht. De Romeinen, die wonderlijkerwijs een heel goed en menselijk oordeel hebben over de man, die toch in de Eeuwige Stad een typisch curiale autoriteit was, hebben de nieuwe Paus een geweldige hulde gebracht, die recht uit hun hart kwam De Heilige Vader bezocht tevens een 91- jarige en bedlegerige prelaat, die als hulpbisschop het diocees Milaan mee bestuurd had en tenslotte in Vaticaan stad de eveneens zieke Oekraïnse primaat, mgr. Slipyi, niet lang ge leden uit een zeventienjarige gevan genschap in Rusland ontslagen en thans inwoner van de Citta del Vati- cano. Het oordeel van een Romeinse ver keersagent was prachtig en de hemel weet hoe profetisch: „Zelfs paus Joan nes heeft ons niet zo snel aan het werk gezet. Toch ging hij door voor de meest dynamische der Pausen. Wat Heeft zijn opvolger voor?" Toen Papa Roncalli voor wat is geworden de laatste maal in zijn Pontificaat een der randpa- rochies van zijn bisdom bezocht, een parochie in het Romeinse Schevenin- gen, Ostia, liet hij zich na dit bezoek met een flinke omweg langs het nieuwe intercontinentale vliegveld Fiumicino rijden. Daar stapte hij uit en bezag enkele minuten het bedrijf in deze grote luchthaven. „Voor verre vliegtochten", zei- de Paus, „ben ik helaas te oud geworden, maar ik zie het aankomen, dat mijn opvolger van de huidige be wonderenswaardige technische midde len zal gebruik maken om zich mis schien over de hele wereld te ver plaatsen". Zullen Paus Joannes XXIII en de Romeinse verkeersagent gelijk krijgen? (Advertentie) deze eerste maai de mens Montini. die tot het Pontificaat geroepen werd. Hij sprak in de ik-vorm. Hii bedankte het Heilig College, dat het zoveel vertrou wen in hem gesteld had om hem tot Paus te kiezen. Maar hij was zich de beperktheid van zijn gaven, zei hij, pijn lijk bewust, terwijl zijn verleden amb ten in de Kerk hem hadden geconfron teerd met de immense noden en de dramatische vraagstukken, die heden be staan en waarin de Kerk haar zending moet vervullen. De discrepantie tussen zijn gaven en hetgeen van een Paus ge- eist werd, voelde de nieuwe opperher der op dat ogenblik zo, dat het was als een scherp lichamelijk lijden. Men had het idee, dat de Paus zich ternauwernood ervan bewust was, dat iedere trek van zijn gezicht, elke into natie van zijn stem via radio en televi sie scherper misschien dan door de kar dinalen, door heel de Kerk, heel de bui tenwereld gezien en gehoord werden. Hij herhaalde de dank voor het vertrou wen in zijn persoon, omdat hij wist. dat de Hee- ook me! de eenvoudigste in strumenten Zijn doel in de heilsorde weet te bereiken. Maar voor Papa Mon tini was het betoonde vertrouwen tege lijkertijd de verzekering der beloften, dat de kardinalen, de bisschoppen en heel de Kerk hem zouden bijstaan en helpen in zijn ambt met raad, daad en gebed. De eerste ceremoniemeester, wiens taak het nu eenmaal is de Paus te dienen, ook waarschuwend in materiële zin, bijvoorbeeld in die van de tijd, stond duidelijk klaar met de tekst van de officiële rede, hii hield die de Paus zelfs op een ogenblik voor. Maar Paulus VI maakte zijn zinnen en gedachten eerst af en de blaadjes nemende zei hij: A dvertentie ,,En dan is nu het ogenblik gekomen, dat ik mijn denkbeelden en gevoelens op de meer officiële wijze, die dit ogen blik vraagt, ga zeggen." In zijn eerste toespraak tot de wereld dan ontvouwde de nieuwe Paus als het ware het programma, dat hij tijdens zijn pontificaat zal trachten uit te voe ren; een ondubbelzinnige verklaring, dat hij het grote werk van Joannes XXin in alle punten wil continueren: 1. Voortzetting van het Concilie; 2. Herziening van het Kerkelijk Recht: 3. Oplossing van de sociale proble men en arbeid voor de vrede en de eenheid en de eenheid der christenen. Tot zover onze Romeinse correspon dent De letterlijke tekst van 's Pausen eerste radioboodschap luidt, in de ver taling van het K.N.P.. als volgt: Eerbiedwaardige Broeders en gelief de Zonen in de gehele wereld! Op deze dag die gewijd is aan het H. Hart van Jezus en waarop wij het ambt overnemen, de kudde des Here te weiden een ambt dat volgens de woorden van de H Augustinus voor al les een „ambt van liefde" is en dat in vaderlijke liefde tot allen, die verlost zijn door het kostbaar Bloed van Jezus Christus, moet worden uitge oefend. Op deze dag is de eerste ge dachte, welke met vele andere in ons hart opwelt, het gevoel van een vast vertrouwen op de almachtige hulp van de Heer. Hij heeft ons door Zijn aanbiddelijke wil door de overeenstem ming van onze eerbiedwaardige broe ders. de vader van het kardinaalscol lege, aangewezen en heeft ons de zorg en de verantwoordelijkheid voor de H. Kerk toevertrouwd. Hij zal ook ons hart, dat voor de grootte van de opge legde taak bevreesd is, de kracht, de waakzaamheid, de onvermoeibare dienst aan Zijn eer, en de missionaire geest voor de open. duidelijke en overtuigen de verkondiging van het Evangelie in de gehele wereld geven. Bij het begin van ops Pontificaat her denken wij in liefdevolle dankbaarheid onze voorgangers die ons een eervolle, geestelijke erfenis hebben achtergela ten: Pius XI met Zijn onverschrokken zielekracht; Pius XII die de Kerk met het licht van een leer vol wijsheid ver vuld heeft; en tenslotte Joannes XXHI die de gehele wereld het voorbeeld van Zijn unieke goedheid gaf. Heel in het bijzonder echter zouden wij graag in bewogen eerbied de gestalte van de gestorven Joannes XXIII wil len herdenken, die in zijn korte maar rijkgevulde Pontificaat door zijn onver moeibare zorg, door Zijn oprechte goed heid jegens de eenvoudigen en door het zo duidelijke zielzorgelijke karakter van zijn arbeid, de harten der mensen, ook van hen die ver staan, aan zich heeft gebonden, eigenschappen waarmee zich de zo betoverende menselijke gaven van zijn grote hart verbonden. Zijn richtingwijzing, die op allen uitstraalde en die de mensen zozeer aantrok, ge leek een verterende vlam, die van dag tot dag sterker oplichtte en aan het einde van zijn leven dat hij in de kracht van zijn hart God wijdde, bewoog de gehele mensheid, zodat allen zich rond zijn ziekbed schaarden en door hem in een enkelvoudige beweging van deelne ming, van verering en van gebed „één hart en één ziel" werden. De erfenis die wij uit de handen van onze voorgangers overnemen, toont ons de gehele zwaarte van het ambt waar voor wij staan. „Wanneer wij" dat zijn woorden van onze voorganger de H. Paus Leo de Grote „Onze arm zalige zwakheid zien en de grootte van de taak die ons is opgelegd dan moeten wij ook het woord van de Profeet spre ken: „Heer ik heb Uw Woord gehoord en ik ben bang geworden; ik heb Uw werken gezien en ik heb gesidderd.... maar omdat wij de steeds blijvende voorbede van de Almachtige en Eeuwi ge Priester aan onze zijde hebben, Die gelijk aan ons en den Vader gelijk, de Godheid tot de mensen vernederd heeft (Vervolg op pagina 7) (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 24 juni Dr. De Kort heeft besloten zijn formatiepogingen voort te zetten. Hij heeft dit besluit ge nomen na zijn bezoek aan HJM. de Ko ningin, met wie hij zaterdag een lang onderhoud heeft gehad. Hij heeft de Koningin daarbij ook een tussenrapport overhandigd. De formateur wil nu zo spoedig mogelijk de volgende knoop doorhakken en een vier partijenkabinet trachten samen te stellen van Jez elfde structuur als het demissionaire kabinet- De Quay. Hij zon dus zijn definitieve Sovjet-premier Khroesjtsjev in een hartelijke en vaderlijke omhelzing met 's werelds eerste vrouwelijke ruimtevaarder, ,Valja" Teresjkova. Links op de foto, die op het terras van het Lenin-mausoleum op het Rode Plein in Moskou genomen werd, salueert een stram in de houding staande Bykovsky, die even later de Khroesjtsjeviaanse accolade zal ontvangen. Op de achtergrond staan Sovjet-partijen regeringsfunctionarissen. keuze hebben bepaald op het meedoen van de VVD en niet de PvdA. Dr. De Kort heef; zijn besluiten ge nomen zonder opnieuw met de liberale fractieleider, mr. Toxopeus, overleg te hebben gepleegd. Hij heeft zich vooral laten inspireren door overleg met de andere partijen die in het huidige ka binet vertegenwoordigd zijn. En met name door wat de demissionaire mi nister van Financiën, prof. Zijlstra, hem heeft voorgehouden, met wie hij zaterdag in Breda nog een lang onder houd heeft gehad. De opvattingen van prof. Zijlstra kunnen als volgt worden weergege ven: Wanneer de socialisten het thans doen voorkomen, dat er geen moei lijkheden meer voor hen zijn in het regeringsprogram van de formateur, dan stappen zij met bedenkelijke ge makzucht heen over de kern van de zaak: de financiering van hun sociale verlangens. Dr. Vondeling wekt de schijn als of dit slechts een kwestie van bijschaven zou zijn, maar het is juist hét grote probleem. Prof. Zijl stra heeft de formateur ernstig ge waarschuwd, dat er onder socialis tisch mederegeren van de opzet van het kabinet-De Quay op financieel ge bied uitgaven binnen de perken houden van de staatsinkomsten niet veel terecht kan komen. Dr. De Kort heeft vandaag de fractie voorzitters op de hoogte gesteld van zijn conclusies en hen verdere voorstel len gedaan. De fracties zullen zich daarover moeten beraden alvorens de formateur zijn iefinitieve koers kan be palen. Dinsdagavond zal de uitslag be kend zijn. s (Advertentie) DJAKARTA, 24 juni De Indonesi sche minister van inlichtingen Ruslan Abdulgani heeft zondag na zijn terug keer van een inspectietocht door West- Irian gezegd, dat het vraagstuk van een in 1969 te houden volksstemming voor de bevolking van West-Irian, waarop de koloniale autoriteiten zo krachtig heb ben aangedrongen, volledig van de baar is. **EAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM ■•tefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 jjjjkantoor Beverwijk. Zeestraat 50: telef. 4790 wjkantoor en Red Dmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 ^octle: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. •°©fd redactie; Drs. H. v. RUN enW. Severin. NIEUWE HAARLEM COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich bet recht voor advertentiën eventueel zonder oogave ven redener te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week 2.65 per maanc., 7.90 pei kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avonds Kissen 5.30 en 7 uur, tel. 20800. Paus zal het grote werk van zijn voorganger voortzetten

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1