Races en voetbal VERKEER IN EN ROND HAARLEM KAN VLOT WORDEN AFGEVOERD STUDIECENTRUM Bedrijfsresultaat NZHVM in 1962 bevredigend goed hè die nylons t- t45 en Muzikaal rendez-vous op Zangersdag in Haarlem Het geestelijk portret van André van der Vossen- H Agenda voor Haarlem geving Personeelstekort en verkeers moeilijkheden dé grote zorgen Programma op goed niveau Goede prestaties van leerlingen van Aad en Jan Plas Overzichtstentoonstelling moest herdenkingstentoonstelling worden Slap muziekje bij kinderoperette Politie forceert auto's om babies te bevrijden Iets hogere koersen Fa. B. ENGELENBERG 1 45 1 95 „Jongensdorp" aan Vondelweg Bromfietser rijdt tegen motorrijder op Burgerlijke stand Haarlem Burgerlijke Stand Heemstede Krediet gevraagd voor pompinstallatie Op Heemsteedse sport velden en tennisbanen Nationale Ballet in Openluchttheater Verkeers moeilijkheden Personeelstekort Tweede zomerconcert van N.Ph.O. Openluchtconcert door „Die Haer- lemse Musyckcamer Genootschap Kunst liefde houdt tentoonstelling Herdenking Uitkomst Eerste succes van de drumband Schalkwijk Onderlinge V.K.D.- competitie Eindexamens Jac. P. Thijsselyceum Kleuterleidsters geslaagd Eindexamen Gym nasium ,Sancta Maria' Aad Bogaard sprint naar de zege in eerste zomerrit Winkeliers inBakkum organiseren geen feesten voor gasten De beurs vandaag: MAANDAG 24 JUNI 1963 PAGINA 2 Staalborstels - Schrabbers een beslissende voorsprong heeft de man die diploma's kan laten zien. Veei mensen die dat beseffen, studeren bij het Studiecentrum. Waar om juist daar? Omdat het Studiecentrum werkt volgens een voor ons land unieke, zeer effectieve methode: schriftelijke lessen, desgewenst aange vuld met gratis mondeling onderricht tijdens speciale studie-weekends. Vraag vrijblijvend de volledige studiegids met nuttige informatie over de meer dan 100 cursussen bij: CULEMBORG '"Gold" nylons satijn-zacht, perfekte afwerking. 19 en I y ."Teenager" nylons de besta kous voor elke dag I j en I y Internationale modekleuren. Verkrijgbaar o.a. bi] uw kruidenier Films Muziek Cabaret T entoonstellingen millllIIIIIIIHIIIIIHIIIIIIIumillllUlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllMIIIIIHIIIIIIIIIII HAARLEM, 24 juni De gemeente- polities van Haarlem, Heemstede, Bloe- mendaal en Zandvoort hebben gisteren weor met een gecombineerde verkeers regeling de grote stroom van belangstel lenden voor de Grand Prix-wedstrijden in Zandvoort in toom weten te houden. Het was minder druk dan met de races op Tweede Pinksterdag, aangezien het geen uitgesproken strandweer was. Daarom kon het Zandvoortse verkeer in betrekkelijk vlot tempo afgevoerd worden. Om half zes gisteravond waren de races afgelopen en om kwart voor acht kon de gecombineerde verkeers regeling al worden opgeheven. Gebruik makend van de ervaringen Op Tweede Pinksterdag heeft de politie gistermiddag de Spanjaardslaan in één richting voor alle verkeer gesloten ver klaard. Daardoor kon het verkeer dat via de westelijke Randweg uit Zand voort kwam in twee rijen over de Span jaardslaan rijden. Via aanwijzingsbor den werden de bestuurders er opmerk zaam op gemaakt, dat het verkeer voor Amsterdam op 't kruispunt van de Span jaardslaan, de Fonteinlaan en de Zuider- houtlaan linksaf moest slaan, terwijl het verkeer voor Roterdam, Den Haag en Utrecht daar rechts af moest. Op de Spanjaardslaan kon men dus al vóór- «orteren. Een onverwachte complicatie was fisteren de voetbalwedstrijd Haar- enVSV in Heemstede, die enorm veel publiek trok. Tussen half twee •n kwart over twee trok alles zuid waarts naar Heemstede en tussen half Vijf en kwart over vijf ging het weer noordwaarts in de richting Haarlem. Anders dan vorige week tijdens de eerste wedstrijd HaarlemVSV nam het publiek nu niet de Westelijke Rand. weg, maar de route door de stad. De drukte was zo groot, dat de auto matische verkeerslichten op het Hout plein en het Verwulft moesten wor- Advertentie) Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 13232 OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN HAARLEM, 24 juni Er Wökt voor de deelname aan de bouw van het Jongensdorp op het terrein bij de witte boerderij aan de Vondelweg in Haarlem Noord tijdens de aanstaande schoolvakantie nu reeds grote belang stelling te bestaan. Aanmelding kan (ook schriftelijk) geschieden op het bu reau van de Haarlemse Raad voor de Jeugd aan de Kleine Houtweg 47, da gelijks van acht tot twaalf uur en van twee tot vijf uur. Het telefoonnummer is 12375. De inschrijving staat open voor jongens van acht tot en met dertien jaar. ELOEMENDAAL, 24 juni Op de hoek van de Zomerzorgerlaan en de Rrederodelaam is gisterenavond om on geveer half elf een 26 jarige monteur uit Amsterdam met zijn motor door een bromfietser aangereden. De bromfietser een 19 jarige militair uit Grave zou te hard hebben gereden en de bocht te ruim hebben genomen. De monteur werd met een hersenschudding, de mi litair met verwondingen aan zijn benen In het Marinehospitaal opgenomen. Een 14-jiarig meisje, dat bij de mili tair achterop zat, liep enkele builen en schrammen op. Zij werd in het Marine- hospitaal verbonden en bon toen naar huis gaan. BEVALLEN van een zoem: 19 gini: Spie- Klap- M. T. C. Wassenberg-de Rosa rings, G. IJlstra-Langenbeng, J. Postma; A. de Vries-Wiersma. BEVALLEN van een dochter: 18 juni G. M. E. Smit-Stoeken; 19 juni: E. Feenstra-van Rhee, A. van T wuif ver- Blom; 20 juni: S. IJ. van der Linden- Taekema; I. A. de Wind-Wessels. ONDERTROUWD: 20 juni: D. Tel en W. van der Linden; A. van der Lin den en P. Zegeling; P. M. de Wit en A. C. W. de Ruiter; L. Hooftman en M. Scheffer; A. Proost en A. Fiktorie; W. Beilenhof en H. Dekker; G. A. Meijer en J. van der Veldt. OVERLEDEN: 18 juni: P. Bot, 40 L Mrt. v. Heemskerkstr.; M. v. der Werff-van Wort, 81 j., Hazepatersiaan; E. Verhagen, 84 j., Gasthuis vest; 19 ju ni: A. w. M. Wiehk, 68 j„ Gasthuis- vest; J. Portegies, 3 j., Gasthuisvest; N. Simons-Koningstein, 71 j., Hazepater laan. GEHUWD: 20 juni: P. Stokman en T. M. Turkenburg; D. Habes en A. C. Ket; H. V. A. M. Maseland en H. F. BorghoutsJ. W. A. Kooien en C. F. Jonker; J. de Keijzer en J. A. Ham huis; B. G. v. Wooning en M. J. v. Haren; J. G. Groot jen en M. A. STout- hart; F. J. C. M. B. M. Veldkamp en E. Matron. ONDERTROUWD: P. J. M. Veenboer •n A. G. Huisman, R. A. J. van Straa- ten en E. J. Pijst, Th. P. M. van Em- pelen en M. D. Loeffen, J. J. W. M. van Schde en Th. C. M. van Wieririgen. GETROUWD: T. H. van der Staafl en F. N. Prins, N. Catino en A. H. M. Cobelens GEBOREN: d. v. B. J. van Ewjjk en H. C. van der Pols, z. v. C. M. van der Prijt en J. G. Pollé, z. v. J. H. Soeserwij en B. J. van Schendelen, z. V. A. van Stejjn en A. A. Buren, z. v. Th. M. Westerveld en G. W. van Kes- teren, d. v. J. I. van den Bout en H. W. van den Bos. OVERLEDEN: J. Th. A. Lubsen, 77 jr.; W. J. de Vries, 90 jaar. den uitgeschakeld en het verkeer met de hand moest worden geregeld. Op verschillende andere kruispunten moes ten eveneens verkeersregelaars worden ingezet. Nauwelijks was deze drukte voorbij, toe) rond half zes de eerste wagens uit Zandvoort arriveerden. Het sloot prach tig op elkaar aan en men heeft vrijwel geen last gehad met het verwerken van de drukte. Via de Zeeweg zijn gisteren ongeveer 8000 wagens Zandvoortwaarts getrokken en ongeveer 6500 wagens ko zen deze route voor de terugweg. Over de Zandvoortselaan reden ook ongeveer 8000 motorvoertuigen in de richting Zand voort, maar ongeveer 11.000 namen de ze route terug. (Advertentie) EEN Nederlands Schriftelijk Erkend door de I.S.Q., met medewerking van het Ministerie van Onderwijs TOONKUNST. Op 28 juni en 12 Juli, 's avonds om 8 uur, zullen de leerlingen van Piet Vincent uitvoerin gen geven in het schoolgebouw van Toonkunst, Nieuwe Gracht 41. Het pro gramma vermeldt werken van J. S. Bach, D. Scarlatti, Cl. Debussy, M. Ra vel, B. Bartók, O. Messiaen e.a. HAARLEM, 24 juni Het jaarver slag van de Noord-Zuid-Hollandse Ver voer Maatschappij NV maakt gewag van een bevredigende exploitatie in 1962. Het voordelige exploitatieresultaat steeg met zes ton van 2,9 miljoen gul den in 1961 naar 3,5 miljoen in het afgelopen jaar. Na aftrek van afschrij vingen belasting, reserveringen en der gelijke bedroeg de uiteindelijke winst 1.360.964,68 tegen ƒ1.159.542,49 in 1961. Hierdoor is de NZH in staat opnieuw 8 pet dividend aan aandeelhouders uit te keren, terwijl 100.000 wordt overge boekt naar de algemene reserve en ruim veertigduizend gulden onverdeeld bijft. Gebouwen, terreinen en andere activa staan voor zes miljoen gulden op de balans, de 321 autobussen voor twaalf miljoen, de beschikbare liquide middelen beroepen ruim elf miljoen gul den. De NZH vervoerde in 1962 56.874.399 reizigers, van wie 33.927.195 op de inter lokale ijnen, 19.458.935 op het Haarlem se stadsnet en 3.488.269 op de stads- Hjnen in Leiden. In het voorafgaande jaar werden in totaal 55.728.180 reizi gers vervoerd. De vervoersopbrengsten klommen van 14,8 miljoen gulden in '61 naar 16 miljoen guden in 1962. Hierbij moet men wel bedenken dat dit resul taat werd beïnvloed door de opening van de nieuwe buslijn Den Haag - Was senaar - Leiden, waarvan de resultaten evenals een in 1961 van kracht gewor den tariefswijziging pas in het afgelo- (Advertentie) HEEMSTEDE, 24 juni B en W van Heemstede stellen de raad voor een bedrag van dertienduizend gul den beschikbaar te stellen voor de aankoop van twee pompinstallaties voor de tennisbanen en de Heemsteed se sportparken. De pompinstallatie op de tennisbanen vertoont ai geruime tijd allerlei gebreken. Ook is onlangs de installatie op de Sportparken in tót ongerede geraakt. De installaties zijn dermate versleten, dat zij niet meer gerepareerd kunnen worden. Het is in het belang van de gravelbanen en de sportvelden, dat op korte termijn wordt over gegaan tot de aanschaf van nieu we pompinstallaties. BLOEMENDAAL, 24 juni De voor stelling van het Nationale Ballet in het kader van het Holland Festival, welke kader van het Holand Festival, weke oorspronkelijk was vastgesteld op vrij dag 21 juni, moest door de weersge steldheid worden uitgesteld tot vrijdag 28 juni om kwart over acht 's avonds. Door een vergissing was door het Bal let eerst abusievelijk vermeld dat de voorstelling tot 25 juni zou worden uit- lemse School via de 16e t/m 19e eeuw gesteld. Bijzondere collectie werken van Frans Hele pen jaar volledig doorwerkten. De ge middelde reisafstand op de interlokale lijnen daalde echter van 11,3 naar 10,7 km. Vooral door de uitbreiding van het lijnennet stegen de exploitatie van het lijnennet stegen de exploitatie kosten met bijna vijf procent. De bus sen van de NZH legden ten gerieve van die bijna 57 miljoen reizigers in totaal 23.730.513 kilometer af, 839.793 meer dan het jaar daarvoor. ging direeti Die kilometerproduktie gens niet op röletjes. De overl- etie van !e NZH legt er in haar jaarverslag de nadruk op, dat de steeds toenemende verkeersintensiteit de normale uitvoe ring van de dienstregeling ernstig dreigt te benadelen. De te Leiden ondervonden moeilijkheden worden met name ge noemd. De directie spreekt tenslotte haar vertrouwen uit, dat van overheids wege alle maatregelen getroffen zulen worden om het bedrijf in staat te stel len het openbare personenvervoer re gelmatig te doen verlopen. De NZH boerde bijzonder goed met haar rondritten door Amsterdam en Kennemerland. Het aantal deelnemers aan de toer door de Amsterdamse tuin steden steeg van dertienduizend naar ruim zeventienduizend, terwijl elfdui zend reizigers een rondrit door Zuid- Keimemeland maakten (in 1961 waren dat er 7700) De in het jaarverslag aan het perso neel gewijde passages zijn minder roos kleurig. Niet omdat het niet goed ge werkt zou tóbben - integendeel: de directie uit haar waardering voor de medewerking welke ook onder moeilijke omstandigheden werd verleend om de dienstregeling naar behoren uit te voe ren - maar omdat het ai enige jaren bestaande ernstige personeelstekort nog steeds voortduurt. De NZH heeft nu 1116 man in dienst. Een jaar tevoren waren het er nog 1175. Met name bij de Vervoersdienst daalde het aantal per soneelsleden van 883 naar 854. De ach teruitgang bij de Technische Dienst van 203 naar 176 kan nog beschouwd wor den als een gevolg van de reorganisatie van het vroegere trambedrijf tot een volledige busonderneming. De woning nood vormt een van de belangrijkste beletsels voor de aanwerving van nieuw personeel. Behalve in Haarlem-Schalk wijk, waar de NZH de bouw van een veertigtal woningwetwoningen finan cierde, werd nu ook in Leiden frnanci- veel deelgenomen aan die bouw van twintig flats, welke door personeelsle den werden betrokken. HAARLEM, 24 juni Het tweede Zomerconcert van tót Noord Hollands Philharmonisoh Orkest vindt plaats op donderdag 27 juni in het Haarlemse concertgebouw. Het concert staat on der leiding van Henri Arends en wordt geopend met de Ouverture Egmont van Beethoven. De pianist Hans Dercksen speelt hierna het derde pianoconcert van dezelfde componist. Het concert wordt gesloten met de vierde symfonie van Tschaikowski. HAARLEM, 24 juni Het is lang zamerhand traditie geworden, dat „die Haerlemsche Musyckcamer" jaarlijks haar derde, als afsluiting van het sei zoen dienende, donateursconcert in de openlucht geeft. De binnenplaats van het Frans Halsmuseum noch die van het stadhuis, waar reeds geconcerteerd werd, leverde de Ideale plaats op voor deze concerten. Dit jaar be sloot het bestuur het openluchtconcert te geven op de binnenplaats van de Kloveniersdoelen In de Gasthuisstraat bij de Botermarkt op vrijdagavond 28 juni om half negen. Het programma vermeldt werken van Joh. Kaspar. Ferd. Fischer, Hasse, Mozart, Stamitz en Vivaldi. Solistische medewerking verlenen de fluittist Edo wilod Versprille en de fagottist Joep Terwey. De uit de zeventiende eeuw daterende gevel van de Klovemiers- doelen vormt een imposante achter grond voor dit muzikaal gebeuren.Het concert is ook toegankelijk voor niet- donateurs. OVERVtEE'N, 24 juni Zoals wij vorige week reeds berichtten, heeft het „Comité Tentoonstellingen Bloemen- heuvel" de tentoonstellingsagenda voor de komende maanden vastgesteld. Le den van het Genootschap Kunstliefde Anno 1807 uit Utrecht exposeren hun werken in Huize Bloemenheuvel van zondag 30 juni tot en met zondag 21 juli. Huize Bloemenheuvel is dan dagelijks geopend van 10-5 uur, 's zondags van 2-5 uur. De voorzitter van Kunstliefde, de heer mr. J. H. des Tombe, zal de officiële opening van deze tentoonstel ling verrichten komende zaterdagmid dag 29 juni, om drie uur. HAARLEM, 24 juni. Het Haar lems Concertgebouw was zondag middag een verzamelplaats van een groot aantal koren uit Noord- en Zuid-Holland. De reden van dit vo caal rendez-vous was de zangersdag 1963, die de bond van r.-k. zangver enigingen uit bovengenoemde pro vincies had georganiseerd. De deelnemende koren konden optre den in een zogenaamde verplichte sector, welke bestond uit het zingen van een verplicht werk en een stuk naar eigen keuze, of in een zogenaamde vrije sector met werken geheel naar eigen keuze. Beide groepen werden beoordeeld door een jury, welke bestond uit twee gere nommeerde koordirigenten, te weten Frans van Amelsvoort uit Den Bosch en Hans Ponten uit Utrecht. Een opmerkelijk feit was, dat alle ko ren, welke onder meer uit Den Helder, Zwaagdijk, Naaldwijk, Hoorn en Schie dam kwamen, een programma uitvoer den, dat artistiek bijzonder verantwoord was Daar tegenover stond, dat de stilis tische realisatie van de polyfone muziek door de geringe toepassing van de tactus dit is een bewegingseenheid de soepele melodische lijn miste. Ook de kleur in de koorklank liet nog wel eens te wensen over. Het zou te ver voeren alle deelnemen de koren afzonderlijk te bespreken, maar in onze herinnering blijft de voortreffe lijke vertolking van vijf chansons van Paul Hindemith door het Schiedams Ge mengd Koor en de uitvoering, welke de winnaar van de bondswisselprijs, het koor „De Verenigde Westfriese Zangers" HAARLEM, 24 juli De muziekuit voering door de leerlingen van het muziekpedagogen-echtpaar Aad en Jan Plas heeft zaterdagavond volkomen aan de gestelde verwachtingen beantwoord. Viel er eens een bescheiden technisch deraillementje, ten gevolge van zenu wen te constateren, over tót algemeen waren de muzikale uitingen van gede gen gehalte. Pianospel in composities o.a. van Schubert, Mendelssohn, Debussy en Ju- riaan Andriessen vielen zeer te waar deren. Onvermeld mogen zeker niet blij ven de duo's en trio's uit werken van Vivaldi, Defesch en Gretchaninoff voor strijkers en piano. Na de pauze werd er uitstekend werk geleverd, zowel door strijkers als door pianisten. Bijzonder op vallend was de verrassend goede stijl opvatting van de muziek. Met lof noe men wij de zeer knap gespeelde concert étude van Godard. Een geslaagde ensem ble-uitvoering besloot deze voor Aad en Jan Plas succesvolle leerlingen demon stratie. et was in Parijs, in het stedelijk museum voor schone kunsten, bij een bezoek aan de tiende Salon des Réalité's nouvelles, dat ik 3 collages zag van 'n man die ik mijn buurtgenoot wist en die ik al leen maar van naam en hoedanigheid kende. Hij werd daar kennelijk als gelijke geaccepteerd en hing er onder een hoog patronage weliswaar tussen zeer bekende kunstenaars. Dit was, in 1955, mijn eerste kennis making met André van der Vossen. Zijn geïsoleerde abstracte collages zeiden mij weinig. Naderhand zag ik van hem een ontwerp voor textiel en achtereenvol gens zijn bekroonde Europa-zegel en de nieuwe 4-eents postzegel met een land schap van de mijnstreek naar zijn ont werp. De gelijktijdigheid van volledige abstractie en een zeer leesbare figuratie zoals in de postzegel in de figuur van één kunstenaar heeft mij als verschijnsel zeer getroffen, al leek zij mij voor de gemystificeerde figuur van Van der Vos sen uitermate passend. Op het moment dat Van der Vossen uit de schemer van de legende zou treden en in tót licht der openbaarheid verschijnen, stierf hij. Hij heeft zich waarschijnlijk niet willen laten kennen voordat hij zichzelf duide lijk gezien had. CINEMA PALACE: Muiterij op de Bounty, 14 jaar. Dagelijks 2 en 8 uur. FRANS HALS: De indringer, 14 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. .Dinsdag 2 en 8 uur. LIDO: Zorro en de drie musketiers, 14 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. LUXOR: Vrouwenjacht in Kenya, 14 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. REMBRANDT: Moordende handen, 18 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. ROXY: maandag t.m. do.: Heit monster in dr. Jekyll, strikt volw. 2.30, 7 en 9.15 u. STUDIO: Vivre sa vie (2e week), volw. 2.15, 7 en 9.15 uur. MINERVA: Maandag en dinsdag 8.15 uur; Za- en zo. 7 en 9.15 uur: Als 2 druppels water, volw. Woensdag 2.S0 uur: Op verboden terrein, a.l. Wo. en do. 8.15 uur: Grafin Maritza, a.l. Dinsdag 35 juni Grote odf St. Bavo Kerk. 8 uur: Orgel concert door Klaas Bolt. Adam en Eva, Raamvest 5. Iedere avond vanaf 8 uur. Cabaret van 9 tot 11 uur. Waagtaveerne, Damstraat. Iedere avond 8 1 uur internationaal programma door Cobl SchretJ er en Ronnie Potsdammer. Frans Halsmnseiun: Werken alt de Haar- Dag van 105 u Zo 1—5 uur. leylers MuseumSchilderijen 19e en 20e eeuw Tekeningen Nederlandse Italiaanse en Franse school. 16e t/m 19e eeuw Fos sielen, natuurkundige instrumenten Ge opend op werkdagen, behalve maandag, van 11—3 uur. Eerste zondag van de maand van 13 uur Bisschoppelijk Museum: Jansstraat 76: Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken. Van 10 12.30 en van 1.30 5 uur, (behalve maandag). Zon- en feestdagen van 2 5 uur. Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heilig land. Expositie van oude bijbelse gravures van Jan Luyken. Geopend 9)an 105 uur „in 't Goede Uur", Nieuwe Kerksplein. Tentoonstelling van tekeningen van Henk Broer, t/m 30 juni Geopend 10-18 uur en 20 - 22 uur. Vleeshal. Tentoonstelling van wandtapijten, schilderijen, tekeningen en grafiek van Mario Prassino. Beeldhouwwerken van Jacques Lipchitz. Geopend van 10—5 uur en 8.3010.30 uur. Zondag 35 uur. (Tot en met 15 juli). Vlshal. Tentoonstelling Keltische kunst, bodemschatten uit Salzburg. Geopend dage lijks van 10—5 uur. Zo. - feestdagen 1—5 uur, iedere vrijdagavond 810 uur. Tot 1 juli. Museum Van Looy: Herdenkingstentoon stelling André van der Vossen, schilderijen, tekeningen, grafiek, postzegels, metaal plastieken en collages. Dagelijks van 10—5 uur. Zon.- en feestdagen van 15 uur. (Tot en met 7 juli). KAB-BEDEVAART Zondag 30 juni zal er voor de Haarlemse leden en hun huisgenoten gelegenheid zijn deel te nemen aan de grote jaarlijkse bedevaart naar het Mariaoord te Heiloo. Evenals andere jaren verwacht het bedevaart comité weer een groot aantal deelnemers. Bij gelegenheid van zijn 70ste ver jaardag was een overzichtstentoonstel ling in voorbereiding; kort vóór de opening ervan bleek dat het een her denkingstentoonstelling zou zijn. Zelfs deze droevige samenloop van omstan digheden past in het patroon van het kunstenaarsleven van André van der Vossen, een patroon dat door zijn hele loopbaan is af te lezen uit zijn geëxpo seerde oeuvre. We zien er de begaafde jonge graficus aan het begin van zijn loopbaan bü zijn goede, maar brave illustraties in hout snede uit de jaren rond 1930; we nemen zijn onvrede met de eigen si tuatie waar en bespeuren vervolgens zijn aspiraties om lijn en kleur vrij te maken van beeldassociatie; tenslotte, in de laatste jaren, als hij heeft ingezien dat een vlucht uit de eigen dispositie zinloos is, zien wij hoe zijn levenscirkel zich sluit met een tweetal voortreffelijke postzegelontwerpen op internationaal ni veau en een aantal krijttekeningen en linosneden, die getuigen van een verba zingwekkend samenspel tussen de gege ven eigen mogelijkheden en de grafi sche, niet-illustratieve expressie, die hij buiten zijn eigen geaardheid om heeft trachten te verkrijgen in de abstracties tussen de jaren '46 en '58. Zijn geloof in dat onbestemde gevoel achter zijn handen en zijn onrust, omdat herri niet wilde gelukken in klare taal zijn droombeelden te realiseren, tóbben vele jaren van strijd gekost. Pas toen deze werd opgegeven was het milieu ge rijpt voor een kunstenaarschap waarin het artistieke visioen zich volledig kon manifesteren. Het wonderlijke is evenwel, dat de ja ren van schijnbaar vruchteloos zoeken, tót rusteloos bezig zijn met vooral ma teriaal-technische thema's zonder dat dit ooit direct en in zichzelf tot een afge rond resultaat leidde, van wezenlijk be lang zijn geweest voor de uitkomst, die de laatste jaren hebben opgeleverd. De muze, die voor het geweld van de over meestering wegvluchtte, heeft zich ge willig betoond bij de deemoedige over gave. Deze tentoonstelling van André van der Vossen is voor mij meer dan een samenvoeging van een aantal afzon derlijke werken met elk hun eigen hoedanigheden. Samenhang en chro nologische opbouw leveren mij tót geestelijk portret van een man, die een leven in dienst heeft moeten stel len van het visioen, dat hij pas in zijn laatste jaren in visuele werkelijkheid heeft mogen weergeven. De overzichtstentoonstelling, thans tot herdenking van de Overveense gra ficus André van der Vossen, vindt tot 8 juli plaats in het Museum Van Looy. L.T. uit Wognum, onder leiding van J. Stam gaf van het „Ecce quomodo moritur" van Alph. Diepenbrock. Het was opvallend, dat behalve tót koor „Da Pacem" uit Santpoort de koren uit Haarlem en omgeving op dit festival verstek lieten gaan. Het gemengd koor „Da Pacem" gaf onder leiding van Lou Tervoort een bijzonder sympathieke ver tolking van het motet „Laudate pueri" van Pergolesi, waarin de sopraansoliste Rieneke Comelisse die overigens over een stemsoort beschikt, welke meer naar het mezzo-type neigt haar diverse aria's op veelbelovende wijze vertolkte. Het programma van dit zangersfestijn, dat vele hoogtepunten uit de koorlitera tuur vermeldde, werd besloten met de populaire hymne „Land of hope and glory" A. Krt. HAARLEM, 24 juni In het kader van de muziekschooluitvoeringen, die de leerlingen van het Haarlems Muziekin stituut deze weken verzorgen, stond za terdagavond een kinderoperette op het programma. Het was „De pruik van de koning", waarbij een zekere J. A. Tj. van der Wal een bijzonder slap stukje muziek schreef. Wanneer men jonge kin deren met muziek confronteert, dan moet men wel bedenken, dat de eerste klap een daalder waard is. Op het ge bied van de kinderoperette bestaat uit stekend materiaal, men denke bijvoor beeld aan de componiste Saar Bessem, die in haar zangspelletjes „De nieuwe kleren van de keizer" en „Zwaan, kleef aan" (welke zijn ontstaan in de prak tijk van het Montessori-onderwijs), een moderne stijl toepast. Niettemin is Anton de Beer er in ge slaagd om het geheel een acceptabel gezicht te geven.. De kinderen heb ben met veel succes geacteerd en gezon gen. Een vermelding verdienen de bal letten van mevrouw Venema, die gelijk als bij een echte opera, een onmisbaar onderdeel vormen van het gezongen to neelstuk. A. Krt. auspiciën van het Amsterdams Speel tuin Verbond door de drumband „Cen traal" van de speeltuinvereniging Droog bak was georganiseerd. Er namen 15 drumbands aan deel. De drumband van de Stichting Schalkwijk heeft in de derde afdeling de eerste prijs behaald met 182 punten. Bovendien kreeg zij een eerste prijs voor de tambour-maitre met 43Vi pnt. Dit is een leuk succes voor de nog jonge band. HAARLEM, 24 juni Met nog en kele te spelen partijen zal de onderlinge competitie van VKD afgesloten kunnen worden. Afgelopen week zijn gespeeld: G. FaaüW. Sweijen 2-0, V. Andringa Th. Kok 0-2, H. RumpR. Kok 2-0, V. AndringaH. Rump 0-2, H. Rump W. Sweijen 1-1, Th. KokW. Sweijen 2-0, Th. SmakmanV. Andringa 2-0, W. SweijenF. Visser 0-2, W. Sweijen Th. Smakman 2-0, R. KokP. Hessel- man 2-0, D. RumpeR. Kok 1-1. Het eerste tiental bestaat nu uit: P. Hollenberg met 26 punten uit 17 par tijen, G. Faaij met 24 uit 17, Tb. Kok met 23 uit 15, Tb. v. Wort Sr. met 23 uit 17, H. Rump met 22 uit 16, A. Mas- teling met 22 uit 1, F. Visser met 21 uit 17, R. Kok met 18 uit 16, J. Luéas met 17 uit 16 en Th. Smaikman met 17 uir 17 partijen. Hieruit blijkt dat Th. Kok nog kans maakt P. Hollenberg voorbij te gaan en dus voor het eerst kampioen te wor den. D. Rump heeft met 15 punten uit 16 partijen de mogelijkheid gelijk te ko men met Th. Smakman. Indien dit ge beurt moet er alsnog gespeeld wor den voor een plaats in het eerste tien tal. OVERVEEN, 24 juni Aan het Jac. P. Thijsselyceum in Overveen slaagden voor het eindexamen Gymnasium A: Mej. M. Bogtman, mej. C. H. W. Buve, de heer K. Fabius, de heer W. R. van Gulik. de heer J. W. Oolders, de heer J. L. de Reede, mej. H. A. Tiesinga, de heer J. Walter. Gymnasium B: De heer F. Anker, de heer W. Bodegom, mej. M. J. Pieterse, de heer G. van Rhijn. Afgewezen: 1 alpha, 2 bèta. HAARLEM, 22 juni Bij de deze week gehouden eindexamens van de r.-k. Vormschool voor kleuterleidsters „Laetare" slaagden voor de akte A de volgende dames: E. Aalders, M. Bag- gen, M. Blansjaar, C. Blokland, G. Bolland, R. Buijs, A. v. Delden, W. Donkers A. Ettema, R. Geerlings, R. Goes, M:. Hoogervorst, W. Keesom G. Kok, I. Leijdeckers, T. Obdeijn, H. Out, M. Quik, M. Raaphorst, A. Rozemeijer, M, Scholte, C. Schouw I. Schulte, T. Spierings, A. Vissers. Voor de hoofd akte: de dames J. Bouwman, E. Da- zert, H. v. Dijk, P. Gofferjé, J. Huikes- Servula, Schrama, hoven, E. Oosterveer G. Pennings, V. Pronk, E. Stals, W. v. Wakeren. HAARLEM, 24 juni Aan de Kenne- mer Streekschool voor opleiding van kleuterleidsters te Haarlem zijn ge slaagd voor tót examen ter verkrijging van de akte b (akte hoofdleidster kleu teronderwijs) A. Baremdregt, Bever wijk; E. Teeboom, Nieuw Vennep; N. v.d.Kolk, Wijk aan Zee; H. Kettmann, Driehuis; J. v.d.Mjje. Zandvoort; G. Crum, E. de Droog, E. Mandaat, L. Nieuwenhuis, M. F. te Nuyl, F. Stap, aRen Haarlem; G. Drenth, R. Janszem, E. de Jong, E. Keur, A. Lindhout, allen IJmuiden; A. Giebels, C. Herme net, C. Klimbie, allen Heemstede; P. Greebe, J. Plate, beiden Amsterdam. HAARLEM, 24 juni Aan het meis jeslyceum „Sancta Maria" slaagde voor tót diploma gymnasium alpha: Vik Brinkmann. De examens zijn geëindigd. Afgewezen een kandidate. HAARLEM, 24 juni De eerste rit van de zomercompetitie, die zondag door het Haarlemse „De Kampioen" over een afstand van veertig ronden in het „Van der Aartsportpark" werd ver reden, heeft een overwinning opgeleverd voor de rappe finisher Aad Bogaard. Hij bleef in de eindsprint met 'n volle lengte verschil de baas over vijf vlucht- makkers. Zij hadden het peloton op 'n ronde of meer achterstand gereden. Toen Aad Bogaard, Chris Plus. Rinus Stevens, Cor Baars. Huub Uttien en Leo Ofte in de tiende ronde wat ste viger op de pedalen duwden, kwam er mede omdat Bram Schenk en Tjirk van Seijst in een valpartij betrokken wer den een afscheiding in tót aanvanke lijk 24 man sterke pel r on. De zes de- marranten gingen hard door en bekroon den hun ontsnapping met tót behalen van rondewinst. Vooral Uttien bleek fel belust op de overwinning en probeerde tweemaal met een demarrage zijn vluchtmakkers te verrassen. Zij hielden de rebel echter in toom. Een eind sprint moest tenslotte de beslissing brengen en daarin toonde Bogaard zich weer eens de rapste. De uitslag luidt: 1. A. Bogaard, 2. C. Plus, 3. R. Stevens, 4. C. Baars, 5. H. Uttien. 6. L. Otte. 7. H. Kiekens op 1 ronde, 8. W. Fieohter, 9. J. Hen- sen, 10. R. Sweers. Bjj de C-klassers, die een rit over twintig ronden reden, zegevierde Adrie de Ruyter in de eindsprint van een acht man sterke kopgroep. De uitslag luidt: 1. De Ruyter. 2. Lissenburg, 3. Van der Pijl, 4. Van Krimpen, 5. Stut, 6. Van Keulen. 7. Snijders, 8. Visser, 9. Hoogveld, 10. Blom. Uitslag jeugdklasse: 1. Kokkelkoren, 2. Van Berkel, 3. Bakker, 4. Handgraaf, 5. Sdhenk, 6. De Ridder, 7. R. Krom. UTRECHT, 24 juni Op de Oude gracht bij de Lange Viestraat hoorden voorbijgangers zaterdagavond om streeks kwart over zeven hevig ge schrei van een baby uit een daar ge parkeerde auto. De politie werd erbfl gehaald omdat werd gevreesd dat het land in ademnood verkeerde. Een agent heeft met een schroeven draaier het rechter scheerrampje van de auto geforceerd. Juist toen de kleine eruit zou worden gehaald, kwamen de ouders aanlopen, die in een naburig res taurant hadden gedineerd. Het kind mankeerde niets. De auto had er ander half uur gestaan. ROTTERDAM, 24 juni Twee en een half uur heeft een drie maanden oude baby liggen huilen in een auto, dis de ouders - Zwitsers op de St. Jacobsplaats alhier hadden gepar keerd en afgesloten. De buurtbewoners waarschuwden tenslotte de politie. Een zijraampje werd geforceerd en het kin uit de wagen gehaald. Twee uur later meldden de ouders zich op het hoofdbureau. BAKKUM, 22 juni De winkeliers vereniging „Bakkums Belang" zal dit jaar geen ontspanningsbijeenkomsten organiseren voor de zomergasten. Naar verluidt zouden de hoge kosten een bezwaar vormen. Bovendien bestaat de vereniging volgend jaar vijf jaar en dat feit wil men op grootse wijze gaan vieren. Het geld van dit jaar zal daarvoor worden gereserveerd. TUINLIEDEN De onderlinge tuin liedenvereniging „Aerdenhout en Om streken" houdt woensdagavond 26 juni in hotel Het Wapen van Heemstede" een ledenvergadering. Tijdens deze bij eenkomst zal de heer N. de Wit spreken over „vorstschade in de siertuin". De heer H. Biesbroek houdt een causerie over het onderwerp „bloementeelt te Runsburg". Op 12 juli organiseert de vereniging weer een lathyrusavond. AMSTERDAM, 24 juni. De beun kenmerkte zich vandaag door een betere stemming. De grondslag daartoe vormde Wall Street, welke beurs vrijdag een gunstige houding aan de dag legde. De Nederlandse Intern, fondsen waren er prijshoudend tot iets hoger. Hierop aan sluitend konden vandaag op onze beun verdere lichte koersverbeteringen wor den geboekt. Philips en Unilver openden f 2 boven het vorig slot en Kon. Petro leum is f 1,50 opgelopen. Verder waren Hoogovens 9 pnt beter. AKU was slechts 1 pnt hoger. Van de scheepv. aandelen konden HAL en Kon. Boot enig ter rein winnen. De cultures waren prijs houdend. De cultures waren prijshou dend. De staatsfond dend. Ui Ned. i960 Ui Ned. 1961 VI, Ned. 19631 VI, Ned. 1963 n 4 Ned 1961 4 Ned. 1962 Staffel 1947 B.N.G. Won. bouwl. 6 Ned. Handel MijCert. Amsterdam Rubber H.V. A. AK. U. Berkel Patent Calvé-Delft Cert Dell-Mi). Fokker Ford van Gekler Hoogovens Mtlller Co. Ned. Kabel Philips Gem. Bex. Unilever Wilton-Filenoord Billiton 2e Dordtsche Petr. gew Kon. Petroleum '50 Holt Amerika Lijn Java Ch. P. L. K.L.M. Kon. Ned. Stoomb. M£ Stoom v. Mij. Nederland van Nievelt van Ommeren Rott Lloyd Ned.Scheepv Unie In terunie Robeco Unltas Ver. Bezit Rentespaarbrieven "57 Rentespaarbrieven "98 214 Amsterdam '56 I 2% Amsterdam '68 O ty, Amsterdam '56 HI 2(4 Amsterdam '69 214 Rotterdam '91 Beyn Kt obi Philips (stocks) goed prijshou- Vorig opening Slot 24/8 10144 99 li 99 i* 9914 99H 97% 9714 92% 107% 371 119% 119% 146V - 1467* 471 472 251 830 131.20 390% 919% 279V', 603 612 320% 478 see 163.70 166,90 168.8V 170,70 288% 420 750% 164 195,50 119% 120% 59.1" 167 157% 169 115V. 110*/* 38! 137% 138% 137% 194 223 134.50 142% 123% 94% 95 93%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 3