Kennedy s bezoek brengt ruim anderhalf miljoen Westduitsers op de been President V.S. roept uit: „Kölle Doden in het wegverkeer M franse wapens voor Z.-AFRIKA? Bellen blazen om slib tegen te houden Bibliotheekwerk Feest in Geertruidenberg - 750 jaar stad Ook Axel 750 jaar inTer Wegens roofoverval Surinamer in Vaals gearresteerd Beleg modem - beleg in MAANDAG 24 JUNI 1963 PAGINA 5 UNIE BONN, 24 juni Sinds gister morgen bevindt de Amerikaanse President John F. Kennedy zich in Europa. Zijn vliegtuig landde op het Keulen-Bonnse vliegveld Wahn, het beginpunt van een vierdaags werkbezoek aan West- Duitsland en West-Berlijn. Keu len, Bonn, Hanau, Frankfurt, Wiesbaden en West-Berlijn zijn de steden, die president Kennedy in West-Duitsland zal bezoeken. Paus Paulus VI heeft tijdens het afgelopen weekend een grote activiteit ontwikkeld, waarbij de Romeinen zo gelukkig waren dat zij de nieuwe Opper herder in hun midden hebben gehad, De Paus bracht een bezoek aan de crypte onder de St. Pieter om te bidden bij het voorlopige graf van zijn voorganger, Paus Joannes XXIII (foto boven). Hij gaf voorts zijn zegen vanuit het Vaticaanse paleis aan de op het St. Pietersplein toegestroomde menigte (foto hiernaast) en bracht een bezoek aan het Spaan se College te Rome, waar hij zich bij zijn aankomst omstuwd zag door een enthousiaste menigte (foto hieronder). De Paus was naar het College gekomen om een bezoek te brengen aan de zieke aartsbisschop van Toledo, Enri que kardinaal Pla y Deniel (86), en werd hierbij vergezeld door de aartsbisschop van Santiago de Compostelle, Fernando kardinaal Quiroga y Palacios (foto geheel onderaan) President Kennedy (met rechts op de foto naast hem bondskanselier Adenauer) tijdens de triomfale intocht van het Amerikaanse staatshoofd in Bonn. sident Kennedy. Dat waren er twee duizend minder dan het vorige jaar voor president de Gaulle, die blijk baar als veel gevaarlijker gold. In West-Berlijn zijn 13.000 man verza meld voor het zevenurjge bezoek, dat Kennedy er woensdag zal bren gen. (Van onze correspondent in Bonn) Ruim anderhalf miljoen Keulenaren, Bonners en Bad-Godesbergers hebben hem gisteren een stormachtige ont vangst bereid, die alle soortgelijke evenementen ver in de schaduw heeft gesteld en alle records aan jubelende toeschouwers heeft gebroken, zelfs die Van de Rosenmontagszug aan het eind Van het jaarlijkse carnaval. In Keulen en in Bonn zette president Kennedy zijn naam in het obligate Gouden Boek der steden, zoals hij dat in de komende dagen nog vele malen ?al moeten doen. In Keulen woonde hij in de Dom een Mis bij, die door de Wijbisschop van Keulen werd gecele breerd, aangezien aartsbisschop Jo seph kardinaal Frings nog in Rome Vertoeft. Twee redevoeringen had president Kennedy reeds voor de bevolking van Keulen en Bonn gehouden waarin Wj met instinctieve zekerheid de Rijn landse mentaliteit trof door de Keule- haren te groeten met „Kölle alaaf!", de carnavalsgroet toen hij laat in de middag arriveerde in de residentie Van de Amerikaanse gezant in Bad- Godesberg, die als tijdelijk Witte Huis beter geschikt is dan de ambtswoning Van ambassadeur McGhee en waar President Kennedy zal logeren tot hij dinsdagmorgen naar Hanau, Frank furt en iesbaden vertrekt. President Kennedy is gedurende zijn Verblijf in West-Duitsland voortdurend 1 jn directe telefonische verbinding met het Witte Huis. Overal staan door mannen van de Secret Service bewaak te witte telefoons, die rechtstreeks met het Witte Huis in Washington zijn Verbonden en zelfs in de autocolonne Van de president reed gisteren een ■Funkwagen" mee, die in staat was bi enkele seconden een radio-telefoni- sche verbinding met Washington tot stand- te brengen. j In totaal zesduizend man politie j Was in het Rijnland op de been ge- bracht voor het handhaven van de orde en voor de protectie van pre- 1 LONDEN, 24 juni (UPI) Volgens j jte Londense „Sunday Citizen" maakt Jte Franse wapenindustrie op het ogen blik overuren om grote geheime or ders voor Zuid-Afrika af te werken. «et blad meldt dat de vliegtuigfabriek Vi— Dassault alleen nog werkt aan op- drachten uit Zuid Afrika voor de «Mystère 3". VAALS, 24 juni. De koninklijke marechaussee heeft zaterdagmiddag «an de grenspost te Vaals een 23-jari- «e Surinamer aangehouden. De man, Tle in gezelschap was van enige vrien- beikwam uit Duitsland en was op t yteg naar Vaals. In verband met een v°rig jaar in Amsterdam gepleegde roofoverval was de opsporing van de ?ban verzocht. In de late avonduren J*ad hij met enkele anderen in de bin- •tenstad van Amsterdam iemand be roofd van een bedrag van f 1500. De De dag van gisteren werd nadat president Kennedy rond vier uren had kunnen rusten en bekomen van de in spanning van de ontvangsten in Keu len en Bonn besloten met een diner voor vijfenzestig personen, dat hem door bondskanselier Adenauer in de Bondskanselarij werd aangeboden. Aangezien president Kennedy slechts formeel een werkbezoek aan West- Duitsland brengt, kon de stad Bonn aan feestelijk- en vermakelijkheden verder niets arrangeren. Dit deed in haar plaats de op de andere oever van de Rijn gelegen stad Beuel, die voor de president een groots vuurwerk af stak. Vandaag gaat president Kennedy op bezoek bij zijn Westduitse ambtge noot dr. Lubke. Vanmiddag zal hij aanwezig zijn bij de stichting van het Westduitse vredeskorps onder de naam „Ontwikkelingsdienst" en vanavond geeft hij voor de leden der Westduitse regering een diner in de Amerikaan se Club in Bad Godesberg. Voor be sprekingen met Bondskanselier Ade nauer zijn vijf uren uitgetrokken. Dat is niet veel omdat alles zal moeten worden vertaald. Belangrijke beslis singen zijn van dit arbeidsbezoek dan ook niet te verwachten. (DPA) In zijn begroetingstoe spraak op het vliegveld had Adenauer verklaard het bezoek van Kennedy als een politieke daad op te vatten. De president had voor de eenheid van wes telijke alliantie niets beter kunnen doen dan het bezoeken van West-Duits land en andere Westeuropese landen. Adenauer herinnerde eraan dat Ken nedy nog onlangs opnieuw heeft be loofd dat de V.S. West-Europa en West- Berlijn zullen verdedigen, waarvoor de Duitsers oprecht dankbaar zijn". BEILEN, 24 juni Op de kruising van de Hijkerweg een de autoweg van Hoogeveen naar Assen is de 68-jarige bromfietser E. Beuving uit Beilen door een auto gegrepen en op slag gedood. De heer Beuving zou geen voorrang aan de auto hebben verleend. De auto, die op de bromfiets van de heer Beuving botste sloeg over de kop, maar de inzittenden liepen slechts on- betekend letsel op. Een scooterrijder, die de van de bromfiets afgerukte ben zinetank raakte en daardoor een val maakte, werd ernstiger gewond en moest in een ziekenhuis worden opge nomen. PURMEREND De 41-jarige me vrouw K. Boots-Velzeboer uit Zuider- woude (gemeente Broek in Waterland) is in een ziekenhuis alhier overleden aan de verwondingen die zjj had opge- lopend toen ze rijdend op de fiets hij Monnikendam door een auto werd aan gereden. Het slachtoffer had acht kin deren, van wie de oudste twaalf jaar is. DEN HAAG Door onbekende oor zaak is een bestelauto op de Nieuwe Parklaan alhier tegen een boom opge reden. De bestuurder, de 25-jarige M. W A. van Dijk uit de van Miereveltstraat, vader van vier kinderen, werd op slag gedood De naast hem zittende 21-jarige mevrouw P. H. T.-van W. uit de Ruys- daelstraat werd ernstig gewond over gebracht naar het ziekenhuis Zuidwal. KATWIJK Op het kruispunt Goo- weg - Langelaan onder Noordwjjkerhout is een personenwagen in botsing geko men met een truck met oplegger. De 26-jarige H. L. uit Hillegom die naast de bestuurder van de personenauto zat, werd uit de wagen geslingerd en kwam onder de achterwielen van de oplegger terecht. Het slachtoffer, dat ongehuwd was, werd op slag gedood. De 28-jarige bestuurder van de personenauto, even eens uit Hillegom, werd met een her senschudding naar het ziekenhuis ver voerd. (Advertentie) N.V. Internationale Beleggings Unie „InteruniePostbus 617, Den Haag Hier liggen de delen van de twee buizen nog op de aan elkaar gekoppelde dek- I schuiten. Ieder deel is vijftig meter lang. Zodra de lichte en zeer buigzame buis ibijna is gezonken wordt een volgend deel aangekoppeld. Ook de kettingen waarmee de buizen verzwaard zijn, zijn zichtbaar op de foto. Het op diepte houden van havens kost ieder jaar tonnen gelds. Dag en nacht is een vloot bag- gervaartuigen in de weer om het met de getijstromen mee komen de slip naar buiten te werken. Het ge meentelijk havenbedrijf van Rotter dam dat het standpunt „voorkomen is beter dan genezen" huldigt, heeft lange tijd uitgezien naar een metho de om het slib te verhinderen binnen te komen. Een artikel in een Duits vaktijd schrift deed de Rotterdammers een licht opgaan. In het artikel werd uit eengezet hoe men door lucht in stil staand water te blazen kan voorko men, dat er zout water toestroomt. In Rotterdam heeft men de ervaring, dat het slib vaak met de zoute onder stromen meekomt. De vraag was nu: zou men ook de in het water zwevende zanddeeltjes en dergelijke met lucht bellen ktunnen tegenhouden. Het is duidelijk, dat de schepen hier niet de minste hinder van ondervin den, sterker nog: met het blote oog zijn de belletjes in het woelige wa ter niet eens te zien. e Katholieke Openbare Leeszaal en Bibliotheek in Utrecht be staat 45 jaar. Zij heeft daar mee niet de oudste brieven, want de eerste katholieke bibliotheek werd in het begin van de eerste we reldoorlog al te Amersfoort opge richt. In die dagen achtte men een neutra le leeszaal nog erger dan openbaar onderwijs, omdat bij het laatste an dere meningen geëerbiedigd werden door er over te zwijgen, terwijl in In de oprichtingsvergadering van de Utrechtse instelling vond een der aanwezigen, een zekere heer Van Lent, de doelstelling te negatief en hij wilde goede boeken verstrekken om door meer kennis het geloofsle ven van de katholieken te versterken. Hoe dan ook, 17 juni 1918 werd in een huis aan de Muntstraat een lees- en studiezaal geopend, waar eerst 1 oktober begonnen werd met boeken uit te lenen. Een particulier, de heer P. van der Pluym, nam de verbouwing van het pand geheel voor zijn rekening en de katholieke studentenvereniging „Ve ritas" schonk zevenhonderd boeken. Thans bestaat het boekenbezit uit 52.000 banden. Als eerste directrice trad op mej. C. Klemann, een onderwijzeres, die voor deze taak geschikt werd geacht, omdat zij zoveel las. Tegenwoordig is er voor opleiding een katholieke cur sus van twee jaar in Nijmegen, Sit- tard en Breda. Er bestaan plannen voor stichting van een driejarige bi bliotheekschool in Amsterdam en Gro ningen, met een algemeen karakter. Er is echter een groep, die wil vast houden aan een specifiek katholieke opleiding. De tegenwoordige directeur in U- trecht, de heer A. P. F. M. Kemme, die de doelstelling van het bibliotheek werk omschrijft als een activeren tot deelneming aan onze nationale cul tuur, acht het goed, dat tijdens de opleiding contact met andersdenken den wordt onderhouden. Zijn stand punt is ook, dat de lezer voor zijn lectuur verantwoordelijk blijft en niet de leiding van de bibliotheek. Het aantal abonnees van zijn biblio theek is van 779 in 1918 uitgegroeid tot 6630. In 1952 kwam men pas bo ven de 2000 uit. Een speciale service wordt aan bejaarden gegeven door boeken thuis te bezorgen en een nieuw initiatief is het verschaffen van boe ken in hun taal aan Italiaanse ar beiders. Het St. Bonifatius Lyceum is reeds in de interesse-sfeer van de bi bliotheek betrokken en binnenkort wordt ook contact opgenomen met de lager scholen. Verder bestaan er, goed verspreid over de stad, vijf filia len. Tegenwoordig is de zetel op de Kromme Nieuwe Gracht, doch reik halzend zien bestuur (voorzitter dr. H. Wouters) en directie uit naar 1966, wanneer een reeds lang geleden ge kocht pand op het Janskerkhof vrij komt. begroeten. Hij raakte in zijn redevoe ring wederom de ontwikkeling van de stad aan, nu echter in ruimer ver band in samenwerking met omliggen de plaatsen. Als een voorname taak zei hij ook de restauratie van de vele historische gebouwen te zien. et een plechtige openbare raads vergadering in de Marktkazer- ne en een akademische zitting zaterdagmiddag in de bijzonder fraai versierde oude Gertrudiskerk heeft Geertruidenberg op waardige en stijlvolle wijze het gedenkwaardi ge jubileum zevenhonderdvijftig jaar stad gevierd. De officiële viering ten minste, want van 10 tot 18 augustus staat er nog een grandioos feestpro gramma te wachten met openlucht spelen, sportevenementen, concerten en een grote Biesboschstertocht voor motor- en zeiljachten. De raadsvergadering werd muzikaal naard'uit handeiT van de hur- opgeluisterd door het Geertruidenbergs £aa™ vail ae.L Diïhhpimnnnpnkwartet ..Con Amore" gemeester, de heer M. K. van Dyke, een proclamatie waarmee zij in de ver sierde straten, waar van huis tot huis Ook Axel is zaterdagmorgen be gonnen met de viering van het 750-jarig bestaan. Om negen uur 's morgens ontvingen zes herau- ahderen waren al aangehouden, maar Jte Surinamer, die een vast adres heeft p Rotterdam, was nog spoorloos. Hij op transport gesteld naar Amster- jRERLIJN, 24 juni Het dertiende i ^ternationale filmfestival is hier geo- j?hd met de wereldpremière van de Jijtee bijdrage „Uitstel te Mariënborn". 1 v-yhkele der filmsterren die het festi- bri. bijwonen zijn Sidney Poitier, Elisa- pry1 Bergner, Eddie Constantine, Horst oohholz en Daliah Lavi uit Israel. Ojdens het festival, dat tot 2 juli zal zullen films uit veertig landen i °riiem vertoond. een leeszaal alles werd aangeboden. In het Waterloopkundig Laborato- iiiiiiiiiiiiiimiimiiimiiiiMiimiiiiiiiHiinmiiiiiiimimiiiiiiiiimiiiumiMimiiiimimmHiimiiimiHiiiiiiiiMimiiii<m.iiim rium in Delft werden de eerste proe ven genomen. Uitgezocht werd hoe het best een gordijn van luchtbellen op getrokken zou kunnen worden en hoe dit gordijn de stroom beïnvloedt. Ook bracht men het systeem op kleine schaal in de praktijk in een kleine rivierhaven bij Maassluis. Vooral de resultaten van deze laatste proef wek ten de verwachting, dat het systeem van luchtbellengordijnen inderdaad op grote schaal toegepast kan worden. Zaterdagmorgen is voor het eerst een Rotterdamse haven, de Tweede Petroleumhaven, van een luchtbellen- gordijn voorzien. Maar ook hier be treft het nog niet meer dan een expe riment. Men heeft voor het „neerla ten" van het gordijn de haven hele maal schoon gebaggerd. Over een jaar zal men pas kunnen zeggen of de op stijgende luchtbelletjes inderdaad het slib buiten hebben kunnen houden. Is dit zo, dat zullen ook de overige Rot terdamse havens een dergelijke instal latie krijgen, die niet alleen veel goed koper in het gebruik is dan het bag- germateriaal, maar ook veel effectie ver werkt. Overigens zal men de bag germolens en sleephopperzuigers niet helemaal aan de kant kunnen zetten, want men zal nooit de aanslibbing he lemaal kunnen voorkomen. Dat staat nu reeds vast. Het aanleggen van het bellengordijn bleek zaterdagmorgen heel wat min der spectaculair dan men aanvanke lijk gedacht had. In de ruim 250 me ter brede en 13 meter diepe haven mond liet men eenvoudig twee aan elkaar gekoppelde dekschuiten twee uit vijf delen bestaande met an kerkettingen verzwaarde lichtgewicht buizen in het water zeikken. De bui zen werden ongeveer dertig meter uit elkaar gelegd en vervolgens op een paar compressoren aangesloten, die de lucht in het buizencircuit blazen. Door zeer kleine gaatjes in de bui zen ontsnapt deze lucht onder water en borrelt in kleine belletjes omhoog. Dubbelmannenkwartet „Con Amore' en de zitting werd van fraaie muziek voorzien door wederom het kwartet en het Brabants Kamerorkest o.l.v. Evert van Tright. Tijdens de raadsvergadering, die o.m. werd bijgewoond door de stede lijke notablen en afgevaardigden van organisaties, verenigingen en instellin gen, deed burgemeester air. J. Faure een beroep op de ingezetenen eensge zind en hard te werken aan de toe komst van de plaats. Een telegram van trouw en aanhankelijkheid werd verzonden aan koningin Juliana. De heer W. Mulders, oud-hoofd van de lagere school, die zich bijzonder verdienstelijk heeft gemaakt op maat schappelijk en cultureel terrein, o.m .oprichter van de stedelijke oud heidkamer werd het ere-burger- schap van Geertruidenberg aangebo den. Hij ontving de zilveren stadspan- ning. In hem wil het gemeentebestuur ook de vele anderen eren, die zich voor de gemeenschap grote verdien sten hebben verworven. Bij de zitting in de Gertrudiskerk kon burgemeester Faure ook vele bur gemeesters uit omliggende gemeenten de vlaggen wapperden, de burgers en burgeressen van deze rtad het begin van de festiviteiten aankondigden. Burgemeester Van Dijke las in een feestelijke bijeenkomst van de gemeen teraad, het oudste archiefstuk van de gemeente voor, waarin Keizer Karei V bevestigt dat in 1213 door Johan na van Constantinopel en Ferdinand van Portugal, gravin en graaf van Vlaanderen, aan Axel stadsrechten werden verleend. Burgemeester G. van Waeg van Westdorpe bood in middeleeuwse dracht 150 florijnen aan, zijnde het van oudsher jaarlijks door zijn ge meente verschuldigde bedrag, omdat door de Axelse fortificaties ook zijn ge meente werd verdedigd tegen de vij and. 's Avonds heerste er op het markt plein een middeleeuwse sfeer, toen daar een wagenspel werd opgevoerd, dat de verlening van de stadsrechten in 1213 in beeld bracht. Het spel werd vertolkt door een aantal Axelse to neelamateurs in middeleeuwse dracht. WEEKEND VAN PAUS PAULUS VI

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 5