Dvoraks „Rusalka sprookje als muziekdrama Opvoering geeft sterke opera-kunst SHER 8 DRAADLOOS AVRO-hestuur recipieerde KRO, VARA en NCRV gingen niet in op uitnodiging CONTACT DR. J. B. M. VERAART: Drie procent bevolking is zwakzinnig Nieuwbouw huize „St.-Jozef' te Heel in gebruik genomen VJ Dorus en „De Luisteren naar: naar: Uitgelezen AVRO- jubileumconcert ;v.v* n Een „geelt je" voor trouivende zus Dronken man oor zaak van hevige vechtpartij Minnekozen leidt tot arrestatie Maandag Buitenland Maandag Dinsdag Dinsdag Buitenland DRY Puerto de Santa Mar;»! 90 -V - -■ v Broeders verdienen een eresaluut" Jonge inbreker betrapt Journalist verdacht van brandstichting sse) Eerste prijs voor Neder landse reclame-films Vanavond MAANDAG 24 JUNI 1963 MGINA 6 Ambivalent DRY SHERRY COQUINERO N 'O&AL-pjie Ontspanning Hoogspanning AMSTERDAM, 22 juni De goede relaties, die de Ned. Opera met Praag onderhoudt hebben ons in dit Holland Festival wederom de opvoe ring van een Tsjechisch werk voor het muziek theater bezorgd, ditmaal dan Dvoraks „Rusalka", een welkome opvoering naast wat men hier reeds gehoord en gezien heeft van Smetana en Janacek. Zo het van 1900 daterende stuk hier te lande al ooit vertoond is, dan toch zeker niet voor de thans levende gene raties. Men heeft een voortreffelijke voor stelling gezien en gehoord van een stuk, waar wh anno 1963 pardoes tegenover geplaatst, ietwat vreemd tegenaan zien. „Rusalka" is een sprookje, op het bekende thema van de watemymf die verliefd wordt op een menselijke man, in casu de prins, met alle tragische gevolgen die zulk een oneigenlijke verhouding on vermijdelijk met zich meesleept. Dat sprookje is, uiteraard naar de stijl van de negentiende eeuw, niet bewerkt op de hoog „sophisticated" manier, waar op het theater van onze tijd zich met mythische stoffen bezig houdt, doch behandeld in de naïeve legendarische en romantische trant, die men toenter tijd beminde. Dit betekent, dat een Nederlands publiek zich plotseling moet omschakelen op een voorstel lingswijze die de onze niet is en boven dien een ietwat oud-modische smaak verraadt. In een wereld als de Oost- Europese, die bij traditie vertrouwelijk omgaat met het mythische Is dat heel gewoon en zal men zich nauwelijks bekommeren over het oud-modische van de voorstelling. Men leeft daar mee en daarin is alles gezegd. Maar een rationeel ontwikkeld Ne derlands publiek, dat op een avond geplaatst wordt tegenover een voort brengsel van het theater, dat zozeer getekend is door zijn heel eigen cul turele afkomst en de tijd van zijn ont staan, voelt zich onwillekeurig verleid om het te bezien als een kinderlijk verhaal, ouderwets en „passé". Daar komt dan nog een andere verwarren de omstandigheid bij. De componist AMSTERDAM, 23 juni In de vorstelijk met fraise anjers versierde Grote Zaal van het Concertgebouw heeft de veertigjarige AVRO met een bloemlezing van Italiaanse operafrag menten een feestconcert gegeven voor genodigden, leden en luisteraars. Was de opera het feestmotief van het concert, de anjer in een ver scheidenheid van tinten was het van de feesttooi, want ook elke gast van het feest werd bij het binnenkomen met deze bloem gedecoreerd. Met twee Italiaanse solisten van we reldfaam, de sopraan Renata Scotto en de tenor Giuseppe di Stefano, maakte de AVRO een primeur. Zij zongen op dit concert voor de eerste maal in ons land. Dit optreden, gevoegd bij de voor treffelijke medewerking van het Groot Omroepkoor en het Radio Philharmo- nisch Orkest onder leiding van Maestro Fulvio Vernizzi, heeft ons van een uit gelezen concert verzekerd in een zeer perfecte uitvoering. Noemen wij als eerste de sopraan Renata Scotto, een jonge zangeres met uitzonderlijke stemkwaliteiten. Zij stu deerde in Milaan en haar debuut aldaar in Verdi's ,Xa Traviata" werd een ecla tant succes. Haar eerste optreden hier heeft ons dit overtuigend duidelijk ge maakt. De smetteloze pracht van haar stem benadert werkelijk de volmaakt heid van het puurste belcanto. Colora tuur, mezza voce, hoge en diepe noten, alles houdt glans en fraicheur en wordt met een natuurlijk gemak in een vol komen ontspannen vorm van zingen ondergebracht. In wezen hoge kunst, die zich manifesteert met een schijn van ongekunsteldheid. Wel gaf zij de indruk dat de opera in concertvorm haar vreemd is, want zy kon het acteren nauwelijks laten en had moeite armen en handen passief te houden. Aan haar zingen deed dit echter niets toe of af, evenmin als aan haar zeer muzikale voordracht. De tenor Giuseppe di Ste fano leek aanvankelijk in zijn optreden wat onevenwichtig en niet helemaal in vorm. Zijn lage noten waren soms on beheerst en ook wel eens onzuiver. De beste indruk maakte hij in een duet van Lucia en Edgardo uit de eerste akte van „Lucia di Lammermoor" van Doni zetti en het slotdeel van Desdemona en Otello uit de eerste akte van Verdi's opera. Naar de eclatante successen van deze avond te oordelen heeft de AVRO met dit feestconcert in de roos geschoten. Hartstochtelijke opera-fanatici brachten de zaal in rep en roer. Het „bravo", „bis" en „encora" was niet van de lucht. De Italianen lieten het zich rustig welgevallen, maar bleken voor een toe gift immuun. Daarin hebben zij de spontane Amsterdammers beslist teleur gesteld. Ivo Zidek en Ivana Mixova in „Rusalka". Dvorak heeft dat sprookje behandeld op een ingewikkelde manier, die men ook al weer geheel moet plaatsen in de tijd van deze compositie om haar op de juiste wijze te kunnen waar deren. Enerzijds is hij wijs en kinder lijk als de kinderen van zijn volk, waarmee hij zeer verbonden was, dat zijn. Dit levert volkse muziek op, quate vormen uitgewerkt en talloze dansante rhythmen, poëtische sfeer in aandachtig geschilderde natuurstem mingen, hevige emoties in onvermeng de kleuren weergegeven. Maar anderzijds is diezellde Dvorak in het geheel niet een simpele ziel van het type natuurtalent. Als vakman is hy een cosmopoliet van hoge scho ling, die door de Wagneriaanse wol geverfd is. In zijn jonge jaren heeft hij de_ Wagnercrisis, waaraan zovele van zijn tijdgenoten hebben geleden, volledig en hevig doorstaan. In „Ru salka", tegen het aanbreken van zyn levensavond geschreven, is dat alle maal achter de rug, maar uit zyn aanrakingen met de West-Europese toonkunst heeft hn verworvenheden overgehouden, die zyn styi bepalen. Hij is symphonicus, in zyn opera-oeuvre evengoed als in zyn orkestrale werk, een symphonicus die in zyn melos en rhytmiek de volksmuziek zeer na staat maar in zijn compositorische hand werk tot de knapsten van zyn tyd behoort. In feite is „Rusalka" dus een door- gecomponeerde opera met leidmotie ven en verwerkingen en harmonische en orkestrale facturen, waaraan de persoonlijkheid van de man geenszins ontbreekt maar die toch zonder Wag ner niet denkbaar zouden zijn. Dvorak bouwt zyn acten volgens architecturale structuren, die de scènes in een sym- phonische eenheid vatten, en hy doet het zo knap dat alles wat tot het domein van de volksmuziek behoort er even gemakkelijk zijn plaats in krijgt als talloze andere momenten die een kunstvol behandeld belcanto paren aan hoge muziekdramatische pathetiek. Zowel uit een oogpunt van handwerk gezien als van geïnspireerd kunste naarschap is het uitmuntend, doch dit neemt natuurlijk niet weg dat het een stuk van ambivalente stijl blijft, die de niet traditioneel ermee vereen zelvigde toehoorder een gevoel van on wennigheid verschaft. De simpelheid die het in wezen kenmerkt, wordt rijkelijk aangetast door de grote mu ziekdramatische „Schwung". Die erva ring van innerlyke onevenwichtigheid wordt dan nog versterkt door de om standigheid, dat Dvorak per saldo toch geen groot dramaticus blijkt, in die zin dat hij in zijn muziek karakters zou kunnen scheppen in hun onderlinge tegenstellingen. Hij is een groot lyri cus, wiens melodische bronnen onop houdelijk doorstromen, maar die melo- diek is dan ook altijd van een bepaald karakter: hoge lyriei, niet meer dan oppervlakkig aangepast aan persoon en situatie. Dit wil niet zeggen dat de componist ook niet als theaterman zyn „Genie- blitze" beleeft. Men stelle zich voor, dat de heldin gedurende éen belang rijk dee van het stuk stom is, wat het onmogelijk maakt op het geëigende moment een duet te zingen. De prins zingt derhalve een aria, waar geen antwoord op komt, doch tegen het slot daarvan verschijnt de rivaliserende vrouw, die hem van zijn bruid aftrog gelt, waar deze machteloos by staat. Dat levert dan toch een samenzang op. Zulk een scène echter vertegenwoor digt reeds een hoge graad van „so phistication" en dat moet nu allemaal zyn plaats vinden in een en hetzelfde werk met emotionele muzieken als Ru- salka's beroemde „maanlied", dat ook in een klassieke operette zou kunnen staan. Men ziet: romantisch verhaalde mythestof, naïeve volksmelodiek, hoge kunstmuziek en de laatste in profusie van extatische ontboezemingen, men moest zich al die eigenaardigheden wel scherp voor ogen stellen om het stuk te waarderen en te genieten op zy'n eigen niveau, alsmede in tyd en plaats waarin het gezien moet worden. Het is natuurlyk buiten kyf dat het een grote verdienste is van dit Holland Festival de gelegenheid te hebben geboden om het eens te beleven. En men heeft het voortreffelyk ge zien. De enscenering (regie van Vac lav Kaslik, decors van Josef Svoboda) Het inderdaad veel zien. Men kent hier reeds de styl, waarin onze Tsjechi sche gasten dit zo meesterlyk doen: tn een virtuoze vermenging van realis me en abstraherende stylering, waar door een irrealiteit ontstaat die tege- lyk afstand schept en de fantasie sterk stimuleert. Er waren veel wisselende projecties en er werd ruim gebruik gemaakt van doorschynende scher men, wat in de onderwater-scènes even suggestief werkte als in de tafe relen in de mensenwereld. Beide ble ven sprookjesachtig ver en allegorisch- gobaal in een eigen theater-realiteit. De vloeiende bewegelykheid van het toneelbeeld sloot daarbij heel gelukkig aan op de grote bewogenheid der muziek, terwijl het tevens de lyrische stilstanden, mede met behulp van enige dans (door Sonia Gaske] erin gebracht) overbrugde. Jaroslav Krombholc aan de lesse naar musiceerde met een zeldzaam attent Opera-orkest de partituur met alle gloed en lust die haar meest ont wapenende eigenschappen zyn. En de bezetting was wel niet van sterallure maar gaf goede solisten. Het meest onderscheidden zich de rijke dramati sche sopraan Ivana Mixova als de rivaliserende vorstin en Anny Delorie als heks. Ietwat bleek en niet heel zeker van toon was Jadwiga Wysos- zanska in de titelrol. Men hoorde ver der Ivo Zidek als prins, Eduard Ha ken als Waterman, een behoorlijk klinkend trio van elfen door Mizzi v.d. Lans, Nely Morpurgo en Sophia van Santé alsmede een levendige keu kenjongen van Els Bolkestein in enkele scènes met een boswachter van Rudolf Kat. Het succes was zeer geestdriftig. LEO HANEKROOT (Advertentie) ALLÉÉN voor de waarlijke fijnproevers OP SPECIALE BESTELLING (uitsluitend via Uw slijter-wijnhandelaar!) binnen 48 uur bij U thuis AMONTILLADgï COQUINÜrë Op fles geïmporteerd AMONTILLADO Z^fïiotN (HOOGSTE KWAUTEITS(lLASS0 IMP.: N.V. BREDASCHE WIJNHANDEL BREDA Algerije. Een klein vliegtuig waar in twee Algerijnen en twee Fransen gezeten waren, is zondag bij de Alge rijnse luchthaven Ain-el-Bey neerge stort. Alle inzittenden kwamen om het leven. (Rtr). (Van onze radio- en tv.-redactie) HILVERSUM, 24 juni. De AVRO heeft het afgelopen weekeinde met en kele feestelijke gebeurtenissen de vie ring van het veertig jarig bestaan ge accentueerd. Vrijdagavond werd tij dens een gala-diner op het Kasteel De Hoge Vuursche aan de heren W. Vogt en dr. van Molhuijsen de oorkonde overhandigd, behorende bij het aan hen verleende lidmaatschap van ver dienste. Zaterdagmiddag recipieerde het AVRO-bestuur en de algemeen direc teur, de heer K. de Wolf, temidden van een keur van bloemen m de grote studio in Hilversum. Vele vrienden en relaties hebben van de gelegenheid ge bruik gemaakt hun gelukwensen over te brengen, terwijl ook van binnen de omroep velen aanwezig waren. Op uit drukkelijk verzoek werden geen toe spraken gehouden. Onder de belangstellenden bevonden zich de regeringscommissaris voor het radiowezen, de heer M. van Veen, dr. H. de Koning en ds. E. Spelberg na mens de VPRO, de secretaris van de Federatie van Omroepverenigingen drs. J. Oostindië, verschillende hoof den van de dienst, zoals de hoofdre dacteur van het NTS-journaal, de heer Dick Simons, mr. F. van Wijk, wet houder van Amsterdam, Lo Brunt se- 59 HEEL, 24 juni By de officiële in gebruikneming van het nieuwe instituut voor zwakzinnige mannen en jongens, huize „St. Jozef" heeft de hoofdinspec teur voor de geesfelyke volksgezond heid, dr. J. B. M. Veraart, gepleit voor méér instituuten voor zwakzinni gen. „Liefst drie pet van de Neder landse bevolking is zwakzinnig", aldus dr. Veraart. „Hooguit 0.04 pet van deze groep wordt in instituten verpleegd". De hoofdinspecteur sprak voorts zyn grote waardering uit voor de wyze, waarop de broeders van de heilige Jo zef de zorg voor deze mensen ter hand nemen. In de hulde betrok hij ook de zusters van de heilige Jozef, die in Heel een inrichting voor zwakzinnige meisjes en vrouwen, huize „St. Anna" leiden. In beide instituten, zo vervolgde dr. TILBURG, 24 juni De politie heeft zaterdagavond in de omgeving van het industrieterrein-noord, na het lossen van waarschuwingsschoten en met behulp van derden, een achttien jarige textielarbeider kunnen aanhou den die kort tevoren was betrapt in een fabriekskantoor. In dat kantoor trof de directeur van de daar geves tigde fabriek in bakkeryproducten de jongeman aan. De directeur kwam met vrouw en kinderen in het kantoor toen de jongen nog maar zeer kort daar voor op zoek was gegaan naar geld. De textielarbeider, die een mes trok toen het onverwachte bezoek hem sterrde en dit mes op de keel van de directeur zette, zei geld nodig te heb ben om een cadeau van 25,-- te kun nen kopen voor zyn zuster die in het huwely'; zou treden. De jongeman nam, zonder zyn dreigementen uit te voe ren, snel de benen en verstopte zich in de beboste omgeving. Daar heeft de politie hem ontdekt. LEIDEN, 24 juni De politie heeft een 27-jarige journalist aangehouden, die er van verdacht wordt, in de nacht van dinsdag op woensdag brand te heb ben gesticht in het gebouw van de Leidse Courant. Hij heeft tevens een aantal ruiten in de omgeving vernield. tlllllllllllllltllillllllllllllllllltMIIIIIIIIIIinillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllTnIllllllllllllllllllllllllllllliilllllll UTRECHT, 24 juni Ryksuniversi- teit: kand. rechten mej. H. v. Liempt (Eindhoven), mej. K. Zuithoff (Zeist); kand. Zuidafrikaans recht W. v d Gaag (Utrecht); doet. rechten Th. Ma- rynissen (Breda): doet. rechten vrye studier. W. v. Beers (Doetinchem) kand. fys. geogr. W. Stieltjes (Vlissin- gen), J. Dirkx (Roermond), H. Geldof (O. en W.Souburg), J. Boerma (Roo sendaal), mej. M. Laurentius (Leid- schendam), mej. M. v. Ryn (Arnhem), P. Augustinus (Echteld, Gld.); doet. cult, antropol. T. Buwalda (Kampen); kand. Frans mej. dr. J. Schrek tu trecht), H. Roozen (Hilversum); doet. sociale geogr. pater J. Roof, cum laude (De Bilt), J. v. Westrhenen (Huis ter Heide), H. Wissink (Arnhem), J, Neb- beling (Utrecht), K. Battenberg (U- trecht); kand. soc. geogr. F. de Jong (Zeist), L. Bohr (Kerkrade), P. Dave- laar (Utrecht), A. Drosten (Almelo), E. ter Meulen (Enschede), H. Wagen- buur (Utrecht); kand. geneesk. de da mes E. Huigen (Rotterdam), F. Smit- tenberg (Büthoven), E. Lasthuizen (Laren, NH), T. Maarsingh (Soestdyk), M. Westra van Holthe (Assen), de he ren A. Ballieux (Maastricht), W. v. d. Brink (Laren), J. de Bye (Utrecht), W. Gianotten (Hilversum), J. Hoogenhout (Hilversum), B. Jansen ^Rotterdam), J. v. d. Laag (Eindhoven), B. Leliveld (Utrecht), W. Maertzdorf (Schaesberg, L.), J. Merkus (Sittard), D. Oostra (Hilversum), N. de Pyper (Utrecht), H. Schilden-Spel (Rotterdam), M. Stra- tenus (Bloemendaal), J. Treffers (Bun schoten), A. v. d. Veer (Gouda), G. Wentholt (Boxtel), H. Bakker (Utrecht), W. v. d. Bosch (Maarssen), G. v. d. Broek (Geldrop), Y. Dykstra (Breda), J. den Hollander (Soest), W. Jacob (De Bilt), W. Kolsters (Culemborg), J. v. d. Meer (Naarden), J. Mulder (Deventer), H. v. d. Pas (Rotterdam), W. Resch (Rotterdam), J. Servaes (Sittard), M. Springer (Utrecht), A. Tellegen (Voorburg), H. v. Urk (Rot terdam), K. Venekamp (Beesd); kerke lijk examen W. de Greef (Amersfoort), J. Cohen Stuart (Den Haag); semi-arts A- Verhoeven (Utrecht), P. Hendrickx (Echt); arts H. Kiers (Zeist), C. v. Veelen (Utrecht), zuster M. Poot (U- trecht)tandarts R. Copius Peereboom (Rotterdam) D. Kleen (Katwyk a. Z.), B. Mesman Schultz (Wieringerwerf) F Ottergeit (Hilversum), J. v. Overvest (Utrecht)J. Schutter (Heemstede); doet. geneesk. J. Begeer (Rotterdam), mJL' <utrech«. M. Helsloot (Utrecht), M. Kramp (Leiden), P. v.d Swagemakers (Tilb Sluys (Hardinxveld- Giessendam) P Swagemakers (Tilburg), mej. J. Huis man (Strijen), mej. B. de Jong (Maas sluis). LEIDEN, 24 juni Rijksuniversiteit: Doet. rechtei.: P. Sanders, Schiedam en R. van Hövell tot Westerflier, Voor hout. Doet. Godgel. C. Tukker, Rotter dam. TILBURG, 24 jan. De Kath. Econ. Hogeschool.: Kand. soc. wetensch. mej. J. van Meer, Zevenbergen; L. Pynenburg, Tilburg. P. Thys, Maas tricht; A. Struyck, Eindhoven; A. Le- clercq, Gulpen; P. van Overveld, Ruc- phen. Kand Econ.: W. Mathot. Boskoop, H. Mooren, Rotterdam; F. de Bueger, Breda; J. Cremers. Aalst; J. van Weert Breda; R. Monnen, Tilburg; H. Mar tens, Rysbergen; R. de Groof, Tilburg; P. Mertens, Tilburg. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 24 juni By het op brengen van een dronken man heeft de politie in de Keizerstraat te Sche- ve.iingen het moeten opnemen tegen een groot aantal vechtlustigen. De vechtpartij begon zaterdagavond om half elf, toen de politie een be- schonkene naar het bureau wilde bren gen. Twee broers van de man, een van 36 en een van 22 jaar, beiden grondwerkers, verhinderden twee agen ten hun broer in te rekenen. De vechtparty van de vier trok niet alleen belangstelling. Ook andere men sen gingen zich ermee bemoeien. In middels arriveerden enkele politiewa gens, waarvan de bemanning orde ging scheppen in de chaos. Dat was vlu„ gebeurd. Om kwart voor elf kon de politie drie arrestanten 'uit de weer rustig geworden Keizerstraat meene men: de dronken man en zyn twee broers. ALMELO, 24 juni Minnekozen in een bosschage bij een tunneltje heeft hier geleid tot de arrestatie van een 27-jarige man uit Wierden. Hij heeft bekend enkele inbraken te hebben ge pleegd. De man is aangehouden. j^en paartje ontdekte in het struweel by het tunneltje in de Noordbroekseweg aan de rand van Almelo een tas. De jongen en het meisje vonden er zoveel interessante, onbekende en verdachte spullen in, dat zy de tas naar het politiebureau brachten. De politie bx eht opheldering: de spullen vormden het gereedschap van een inbreker. De tas bleef op het politiebureau. De jongelui vertelden waar de vondst werd gedaan. Een politieman hield ter plaat se een oogje in het zeil. Zondag wilde De J. zyn gereedschap uit het bosje ophalen en werd toen gepakt. Hy werd op het politiebureau met de tas geconfronteerd en bekende vrijdag morgen voor een werkster op de vlucht te zyn gegaan, die hem stoorde, toen hij in de Coöperatieve Boerenleenbank aan het werk was. Hij had zich vermomd en joeg met een pistool in de hand de werkster naar de kelder, waar zy een uur later door het bankpersoneel werd aangetroffen. Veraart, gebeuren op het terrein van de zwakzinnigenzorg opmerkelijke din gen. De arbeids- en ontspanningsthera pie geschiedt er op de meest moderne en doelmatige wyze, hetgeen met name gedemonstreerd wordt door de moder nisering en de uitbreiding van huize „St. Jozef". De defaitistische opvatting van vroeger: „er is met de zwakzinni gen toch niets te bereiken", is ver vangen door het streven om de aanwezi ge mogeiykheden ten volle te benutten. Dit blykt onder meer uit de aanwezig heid van een grote, goed geoutilleerde ruimte voor de arbeidstherapie, waar de patiënten geen onzinnige karweitjes meer moeten opknappen, maar zinvolle arbeid leren verrichten. Via een goede organisatie en toepassing van de juiste middelen is het mogelyk om vele gees- teiyk gestoorden in te schakelen in het normale arbeidsproces. In vele gevallen doen hun prestaties niet onder voor die in de normale maatschappy. Zinvolle arbeid voorkomt het plegen ,van a-socia le daden door patiënten, die vroeger niets of weinig te doen hadden. Ledig heid moet in de zwakzinnigenzorg wor den vermeden, aldus dr. Veraart, en derhalve dient veel aandacht te wor den geschonken aan de ontspanndngs- therapie. Ook daarvoor zyn in de nieuwbouw ruime mogelijkheden aanwezig o.a. een fraaie toneel- en filmzaal, artis tiek en kleurryk aangekleed door de Amsterdamse kunstenaar J. Mam men en achter het gebouw een uitgestrekt complex sportterreinen. Belangryk is voorts, zo vervolgde de hoofdinspecteur dat het nieuwe ge bouw een puike medische afdeling bezit en gezellige ruimten, waar de patiënten bezoek van hun familie kun nen ontvangen. Dit laatste is van grote betekenis, omdat het moderne streven erop ge richt dient te zyn, dat de maatschappy leert leven met de psychisch gestoorde mens. Nog beiangryker dan de accommoda tie zyn de verplegenden. Ook op dit punt kan huize „St. Jozef" ten voor beeld worden gesteld. De broeders zyn ipvolle en bekwame verplegers, die begripv zich by zich by hun werk laten bystaan door een uitgebreide staf medische deskun digen. Voor hun werk in Heel, maar ook elders in het land verdienen de le den van de broederscongregatie van de heilige Jozef, alsook de kleine zusters van de heilige Jozef een eresaluut! Dr. Veraart dacht hierby aan de plan nen van de broeders om samen met de zusters een hypermodern kindertehuis in Sterksel te bouwen, alsook aan de plannen om zwakzinnigenzorg te gaan verrichtten in de zgn. diaspora (het bisdom Groningen), waar instituten zul len verryzen in Rolde en Drachten. Broeder Rafaël, de oud-overste van Heel, is daar de stuwende kracht. Méér instituuten voor zwakzinnigen, zo betoogde de hoofdinspecteur voor de geestelijke volksgezondheid, zyn nodig, omdat maar liefst 3 pet van de Ne derlandse bevolking zwakzinnig is. De eerste stoot voor de zwakzinnigenzorg is niet uitgegaan van de medische we reld, maar van het BLO, dat via een net van byzondere scholen de zorg voor een grote groep zwakzinnigen op zich heeft genomen. Dr. F. Houben, commissaris van de koningin, verrichtte de openingscere monie. De bisschop van Roermond, mgr P. Moors, die 's morgens een pontifi cale hoogmis had opgedragen en het ge bouw had ingezegend, feliciteerde de broeders, evenals de burgemeester van Heel de heer P. Bongaarts. HILVERSUM, 24 juni Op het inter nationaal festival voor reclame-films te Cannes heeft het Cine-Centrum te Hil versum In de rubriek reclamefilms de eerste prys gewonnen met zyn „Gloei lamp" en „De transistorradio". Deze films werden vervaardigd in opdracht van de N.V. Philips te Eindhoven. HILVERSUM, 24 juni. De geza menlijke kerken presenteren om half acht de rubrieken „Logboek" en Ken merk" Na het NTS-journaal en een uitzending van de politieke partijen om half negen een tweede aflevering van de film „Mensen in Japan". De film van vanavond is getiteld >'4® naakte waarheid", met onder meer o® acteur Peter Sellers. Na het twe®r? NTS-journaal ook nu weer een extra filmverslag over de vandaag verreden tweede etappe in de Tour de Franc5l Deze uitzending begint om vijf °ve half elf. De NCRV-radio zendt om tw'n over acht een hoorspel getiteld stond niet op" uit, dat is gebaseerd op de gelijknamige roman van os- Martin Luther King. Via de andere zender concerteert het Radiokameror- kest onder leiding van Charles »x Wolff. De uitzending begint om vu over acht. Indonesië. Volgens het Indonesi sche persbureau Antara zal president Soekarno tijdens zijn wereldreis waa schijnlijk een bezoek brengen aa" West-Duitsland. Hij zal trachten va" dit land 48 miljoen mark te lenen voo de bouw van hoogovens in Zuid-Suma- (Rtr) cretaris van de KNVB, Henri Arends, dirigent van het NPhO. en Max Tak, die speciaal uit New York was overge komen. De besturen van de omroepvereni gingen, te weten van de KRO, de VA RA en de NCRV, hadden in antwoord op de invitatie voor dez- receptie la ten weten niet aanwezig te zullen zijn. Dit als gevolg van de wijze waarop de AVRO enige weken geleden deze omroepen had ingelicht over de door he te voeren nieuwe politiek. De be trokken omroepen hebben zich geheel afzijdig willen houden van de feestelijk heden. Ook het jubileumconcert in het Amsterdams Concertgebouw is door hen zondagavond niet bijgewoond. Wel hebben deze omroepen in een brief aan het AVRO-bestuur hun grote waar dering uitgesproken voor het belang rijke werk dat door de AVRO de afge lopen veertig jaar is verricht. tra. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii»111111""1 bezoek van president Kennedy aan Keu len. De Duitse televisie had daarbu waarachtig geen halve maatregel geno men. Zy had de zaken grondig voorbe reid en het viel op, met hoeveel onge wone zekerheid de rydende camera I13--. werk deed. Een enkel ingelast filmPJ® grArie Kleywegt een ietwat sarcas tische commentaar in de mond, maar hy sprak die op verzoenende toon ult' dat wel. Overigens moet gezegd wor den dat zyn toelichting op enig suk kelen met een brug over de Rijn na van uitstekende kwaliteit was De K.R.O. bracht zondagavond we„ een Nederlands stuk: „De Opstand" va» Klaas Smelik. Een zwak geschreven ée~ val, gesitueerd op een Nederlands Koop- vaardij-schip, vlak nadat de Duitser» ons land hadden bezet. Het heston» hoofdzakelijk uit een langgerekte en var- moeiende discussie onder de bemanning over de vraag of er nu „voor Eng®" land gevaren" moest worden of niet. Frits Butzelaar, die de regie voerd® had er kennelyk nog het beste van g0* maakt. En ook zag men aardige typ0" tjes van Lex Goudsmit en Jan Blaaser- H. Hn. BUSSUM, 24 juni Zaterdagavond zag men voor de laatste maal in dit seizoen Dorus in zyn „St. Germain des Prés". Hy liet wat gefilmde succesnum mers uit zijn vorige shows zien, maar hij kwam óók met iets nieuws: een ver haal over een stelletje even argeloze als Amsterdamse „gangsters", die „De Nachtwacht" in het Ryksmuseum gaan stelen. Een nogal rumoerige sketch, die by tyd en wyle slechts écht leuk was door het optreden van Dorus zelf als „bendeleider". Enfin, Tom Manders kan zich nu gaan voorbereiden voor iets nieuws in het volgende seizoen. In „Ach ter het nieuws" wordt het steeds meer de gewoonte dat de presentatoren ste kelige, maar meestal flauw uitvallende frapjes lanceren. Dit keer had Koos 'ostema het over de heer Toxopeus, die zo graag minister van justitie zou willen worden en dat zou dan wy citeren „de eerste minister van jus titie zyn die zélf ook in Breda woont". Wat een onzinnige en dus niet ter zake doende constatering genoemd mag wor den. Zondagmorgen zag men een uitvoe rige rechtstreekse reportage van het HILVERSUM I, 402 m. NCRV: 18.00 Pop. orgelbespeling. 18.30 Klass. gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Lichte gram. v d. teenagers. 19.30 Radiokrant 19.50 Militair ork. 20.20 Rosa stond niet op, hoorspel. 21.55 Negro-splrltuals. 22.00 Par- lem. comm. 22.15 Pianorec.mod. Ne derlandse muziek. 22.30 Nws, en SOS- ber. 22.40 Avondoverd. 22.55 Boekbespr. 23.05 Zangrec.Mod. Franse lied. 23.35 Lichte gram 23.55-24.00 Nieuws. HILVERSUM II, 298 m VARA: 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. 18.30 Licht ens. 18.50 Openb. kunstbezit. 19.00 Pari. overz 19.15 Uegeringsuitz.De Radiozil- vervlóot, gepresenteerd door Elisabeth Mooy en Herman Stok. 19.30 Lichte gram 20.00 Nws. 20.05 Kamerork.klass. muziek. 21.30 Klankb. over de Akademie voor Expressie te Utrecht. 22.00 Western Time. 22.30 Nws. 22.40 Dansork. met zangsol. 23.10 Op de praatstoel. 23.30 Lichte gram. 23.55-24.00 Nieuws. ENGELAND, BBC Home Service, 330 m.18.00 Nws. 18.15 In the South-East. 19.00 Ballades. 19.30 Lichte muz. 20.30 Hoorspel. 22.00 Nws. en ber. 22.30 Zang 22.45 Pal. overz. 22.59 Weerber. 23.00 Nws. 23.02 Voordr. 23.15-23.45 Klassieke gram. ENGELAND, BBC Light Progr.. 1500 en 247 m.: 18.33 Sportoverz. en uitsl. races. 18.45 Hoorspel. 19.00 Nws. en jour naal. 19.25 Sport en cricketuitsl. 19.31 Ge varieerd progr. 20.00 Hoorspel. 20.30 Nws. en act. 20.40 Twee piano's. 21.00 Hoor spel. 21.30 Gevar. muziek. 22.31 Sport- nws. 22.35 Jazzmuziek. 23.55-24.00 Nieuws. NDR/WDR, 309 m.: 19.00 Nws. 19.30 Operafragm. 21.45 Nws. 22-15 Jazzmuz. 22.30 Amus. muziek. 23.00 Gevar. muz. 24.00 Nws. 0.20 Dansmuz. 1.00 Weerber. en gevar. muziek. (Om 2.00, 3.00 en 4.00 Nieuws.). FRANKRIJK Hl, 280 en 235 m.: 18.05 Kamermuz. 19.00 Nws. 19.20 Gevar. muz. 20.00 Klass. en mod. muziek. 23.10 Ka mermuziek. 23.35 Gevar. muziek 23.53- 24.00 Nieuws BRUSSEL, 324 m.: 18.00 Nws. 18.03 Lichte muz. 18.18 Paardesportber. 18.20 V. d. sold. 18.45 Rep. 19.00 Nws 19.40 In en om de opera. 20.00 Lichte muz. 20.30 V. d. jeugd. 21.00 Show Time 22.00 Nws. 22.15 Volksdansen en -zangen. 22.35 De zeven kunsten. 23.00 Nws. 23.05 Kamermuz. 23.55 Nws. 24.00-0 45 V. d zeelleden. BRUSSEL, 484 m.: 18.45 Lichte muz. 19.30 Nws. 20.00 Hoorspel. 22.00 Wereld- nws. 22.15 Jazzmuziek. 22.65 Nieuws. 13.40 Interv. 14.00 Schoolradio. 15.00 Rep. tenndswedstr. 15.15 Hoorspel. 15.45 Verz. progr 16.30 Rep. tenniswedstr. 16.45 Praatje. 17.00 V. d. jeugd. 17.59 Weerber. ENGELAND, BBC Light Progr., 1500 en 247 m.: 12.00 Pop. gram. 12.31 Gram. v. d. arb. 13.00 Volksmuz 13.30 Nws. 13.36 Uitsl. cricket. 13.45 V. d. kinderen. 14.00 V. d. vrouw, 15.00 Gevar m»zieK' 15.31 Lichte muz. 16.15 Dagboek, 16-31 Uitsl. races en cricket. 16.35 Gram. v. d. jeugd. 17.00 Licht ork. muziek. 17.31 Gevar. progr. NDR, WDR. 309 m.12.00 Pianospel met zang. 13.00 Nws. 13.15 Klass. muz. 16.00 Kamermuz. 17.00 Nws FRANKRIJK III, 280 en 235 m.: 12.00 Nws. 12.10 Klass. en mod. muziek. 13.40 Gevar. muziek. 14.15 Kamermuziek. BRUSSEL, 324 m.12.00 Nws. 12.03 Lichte muz. 12.30 Weerber. 12.35 Lichte muziek. 12.50 Beursber. 13.00 Nws. 13.15 Kamermuz. 14.00 Nws. 14.03 Gevar. mu ziek. 15.00 Casinomuziek. 16.00 Nws. 16.03 Beursber. 16.09 Duitse les. 16.24 Kamer muziek. 17.00 Nws. 17.15 V. d. kind. 17.40 Lichte muz. BRUSSEL, 484 m.12.30 Gevar. progr. en act. 14.03 Gevar. muziek. 14.45 Koor zang. 16.08 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.15 Klass. muziek. HILVERSUM I, 402 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Morgengebed. 7.16 Ouverture, radio voor vroege mensen. 7.55 Overw. 8.00 Nws 8.15 Lichte gram. 8.50 V. d. huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.10 V. d. kleuters. 10.25 Klass. gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Lichte gram. 11.50 Volaan... vooruit, praatje. 12.00 Mid dagklok-noodklok. 12.04 Licht instrum. kwartet en zangsol. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Pop. gram. 12.55. Kath. nws. 13.00 Nws 13.15 Platennws. 13.30 Metrop.ole-ork. en zangsol. amus. muziek. 14.10 Amus. muziek. 14.35 V, d. plattelandsvrouwen 14.45 Gevar. gram. 15.30 Fragm. uit Italiaanse, Franse en Russische opera's. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Ziekenlol. 17.00 V. d. padvinders. 17.15 V. d. jeugd. 17.45 Beursber. 17.50 Regeringsuitz.Aruba eiland van toeris me en industrie, door H. Dennert HILVERSUM H, 298 m. -AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgym. 7.20 lichte gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws 8.15 Beiaardconc. 8.20 Lichte gram. 9.Ó0 De Groenteman. 9.05 Klass. kamermuz. 9.40 Morgenwijd. 9.55 Boekbe spreking. 10.00 Lichte gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 V. d. zieken. 12.00 Licht ens m. zangsol. 12.20 Regeringsuitz.: Uitz v. d. landb. 12.30 Meded. tb.v. land- en tuinb 12.33 Amerikaanse voca listen. 13.00 Nws. 13.15 Meded. event, act. oJ gram. 13 25 Beursber. 13.30 Or gel en zang. Uchte muz. 14.00 Viool en plano: Mod. muziek. 14.40 Schoolradio. 15.00 Bas-bariton en plano: klass. en mod. muziek. 15.26 Voordr. 15.45 Lichte muz. 16.30 V. d. Jeugd. 17.25 New York cal ling. 17.30 Lichte CVK. IKOR, RKK: 19.30 Logboek- Jeugdprogr. over de Bijbel. 19.45 Ken- Merk, interkerkelijk magazine. NTS: 20.00 Journaal en weeroverz. 20.20 Zendtijd po litieke partijen: P.v.d.A. 20.30 Mensen van Japan, film. 21.00 De naakte waar heid, speelfilm. 22.30 Journaal. 22.35- 22.45 Filmverslag v. d. Tour de France. DUITSE TELEVISIE PROGR, 18.10-18.15 Nws. (Reg. progr.: NDR: 18.15 Nordschau en progr. v. d. kinderen. WDR: 18.30 Hier und Heute, Journaal- NDR: 19.09 Nws. 19.03 Act. WDR: 19-12 Nws. 19.15 Ber. NDR: 19.19 Jedermann- strasse 11. WDR: 19.20 Onbekende we reld. 19.45 Onze dieren. NDR: 19.59 Pro- gramma-overz.) 20.00 Journ. en weer overz. 20.15 Report., fllmprep. 21.00 All® meine Tlere: Die Party, een familiege schiedenis. 21.45 De filmprijswinnaars V; d Bondsrepubliek 1963. 22.30 Journaal en weeroverz. 22.50 Rep. v. h. bezoek v. d. Amerikaanse president a. d. Bondsre publiek. 23.50 Rep. v d Tour de Fran ce. TWEEDE DUITS PROGR. 18.40 Nws. 18.45 Terugblik o. d. Wm- 19.15 Er was eens..., sprookje. 19.30 Nws. en act 20.00 Dagboek: Uit de protes tantse kerk. 20.15 Muziek v. d. Oude We reld, doe. 21.00 Klettermaxe, speelfiinj- 22.20 Nws. 22.25 Rep. v. h. bezoek v. d- Amerikaanse president a. d. Bondsrepu bliek. FRANS-BELG. TELEVISIEPROGR. 18.30 Ber. 18.33 V. d. kinderen. 19 «u Engelse les. 19.30 Sportultz. 20.00 Nws. 20.30 Eurovisie: Filmverslag v. d. T°ur de France. 20.40 Toute la chanson. 21.»" Zwitsers-Belgische week: literaire uitz- 22.35 Journaal VLAAMS-BELG. TELEVISIEPROGR. 19.30 Cult act. 19.45 Franse les. 19-»' De weerman 20.00 Nws. 20.20 Filmve slag v. d. Ronde van Frankrijk 20.3 Panorama: De week ln beeld. 21-00 ri en contra, amus. progr. 21.55 De vrien die een vijand was, politiefeuilleton. 22. Nieuws. ach te gram. v. d. jeugd. ENGELAND, BBC Home Service, 330 m.12.00 Klass. en mod. ork. muziek. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Hoogte punten uit het bekende discussleprogr. DUITSE TELEVISIEPROGR. 10.45-11.45 Rep. v. h. bezoek v.»' Amerikaanse president a. d. Bondsrp 15.30-18.00 Rede van president Kennedy in de Paulskirche te Frankfurt. TWEEDE DUITS PROGR. 10.45-11 45 Eurovisie: Rep. v. h.J>ejL v. d. Amerik. president a. d. Bondsr P (Eveneens om 15.30-18.00). FRANS-BELG. TELEVISIEPROGR^ 16.30 Eurovisie: Rep. v. d. Tour France. VLAAMS-BELG. TELEVISIEPROGR,. Tussen 16.00 en 17.00 Rep. v. d. T°u de France.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 6