Met Lotus Climaxop ere-podium Jim Clark maakt in one-manshow achtervolgers tot figuranten OpZandvoortse Grand Prix rust vloek der verveling Belg Pauwels grijpt de eerste gele trui in Tour Bahamontes verraadt zijn grote plannen mm outers Brabants amateurkampioen WIE WINT BIJ EEN AUTO-RACE, I HET MERK OF DE MENS? I T w DE TOUR in cijfers mm mm -I MET ZEEUW KOSTEN IN ZUN WIELSPOOR VAN LOOYKEURT' ZIJN VRIEND GELDERMANS COOREMANS wint in Baronie Grote Prijs m cijfers Asser sportjeugd in Sinterklaasstemniing MAANDAG 24 JUNI 1963 ZANDVOORT, 24 juni Jim Clark veroverde gistermiddag met een one-man-show in zijn licht groene Lotus in amper twee uur de harten van al die duizenden auto-enthouiasten op le duinen of taluds, op de duur betaalde tribunes of op de clande stien veranda's van de Zand- voortse flats. Meer dan ooit in zijn historie was de race om de Grote Prijs van Nederland de solo van één onweerstaanbare coureur. De Grand Prix 1963 Was de solo van Jim Clark, de zevenentwintig- jarige Schot, frêle als een school jongen in zijn raceprojectiel. Hij was het die gisteren het veld van negentien wagens dirigeerde, van het rood-wit-blauw van de start- vlag tot het zwart-wit van de finishvlag waren de anderen fi guranten in zijn eenakter. Maar EPERNAY, 24 juni De twee grote favorieten Rik van Looy en Jacques Anquetil hebben elkaar in de eerste etappe van de Tour de France zo nauwlettend in de gaten gehouden dat zij in het hartje van het land van de Cham pagne werden verrast door Pau wels en Frederico Bahamontes. Toen Van Looy en Anquetil, moe gestreden na een urenlang ge vecht, in het grote peloton op adem kwamen, sloegen de Span jaard, de Belg, diens landgenoot Sorgeloos en de Brit Ramsbottom hun slag. Binnen tien kilometer na hun ontsnapping had het vier tal een voorsprong van ruim twee minuten, waarvan de groep wel iswaar in de laatste 15 kilometer nog een halve minuut afknabbel de, maar toen Pauwels op de stof fige Le Lard in Epernay zijn vluchtgenoten in de sprint ver sloeg, had hij een winst van 1.28 overgehouden. Met de minuut bo nificatie mee begint Pauwels dus aan de tweede dag in de rit naar zijn vaderland met bijna 2% mi- nuut voorsprong op Van Looy, die alles in het werk had gesteld om zelf de gele trui over zijn lands grenzen te kunnen dragen. Bescheiden h - i (jpfc,.-i.J IHHi Limburgse titel Duitse samenwerking zoals een acteur afhankelijk is van zijn tekst, zo is een coureur dat van zijn wagen. De „Lotus Climax" is de snelste onder de formule-I wagens, dat stond het vorige jaar reeds vast. Gisteren op het zware circuit in de Zand- voortse duinen werd het nog eem bevestigd. Het was meer dan eei symbool alleen, het was het enige passende cedemonieel, dat na af loop Jim Clark met wagen en al op het ere-podium werd gehul digd en dat Colin Chapman, de instructeur, in die hulde deelde Clark: duim omhoog Afvalrace Goede comedie iTmiiiimiimimiiiiiuiiiiiiiiiiHiiiiiniuiiiiiiiiiHUiiHHiiiiiiiiiiiiuiniiiiiiiiiniiiiiiiii muf Een opname van het beslissende gedeelte van de strijd om de Grote Prijs van Nederland op Zandvoort. Op niet mis te Herstane wijze blijft hier Jim Clark al in de eerste de beste ronde zijn concurrent Graham Hill de wereldkampioen en het vorig jaar winnaar, voor. Zij draaien hier beiden de Hunzerug op. (Van onze speciale verslaggever) (Van een speciale verslaggever) De uitslag van de eerste etappe luidt: 1. Pauwels (Belg., de Kimpe) 3.30.03 met bon 3.29.03. 2. Sorgeloos (Belg. Driessens) 3.30.03 met bon 3.29.33. 3. Ramsbottom (G.B., De Muer) 3.30.03. 4. Bahamontes (Sp., Remy) z.t. 5. Van Tongerloo (Belg., Driesseru:) 3.31.26. 6. Van Looy (Belg. Driessens) 3.31.3L 7. Beheydt (Belg., De Krimpe). 8. Gilbert Desmet (Belg.. De Krimpe). 9. Graczyk (Fr., Remy) 10. Van Geneugden (Belg., Dnes sens). 11. Wouters (Belg. Naeye). 12. Le- langue (Belg., Naeye). 13. Van Aerde (Belg., Naeye) 14. J. Groussard (Fr., De Muer) 15. Gentina (It., Milano). 16. Daems (Belg., Plaud). 17 Derboven (België, Driessens) 18. Ludo Janssens (België, Dries sens). 19. Simon (Belg., Plaud). 20. Aeren- houts (Belg., Driessens). 26. Jan Jansen (Ned.. De Muer) allen dezelfde tijd als Van Looy: 3.31.31. 40. Dick Enthoven (Ned., De Muer) 3.31.31. 61. Ab Geldermans (Ned., Geminiani) z.t. 65 Huub Zilverberg (Ned., Driessens) z.t. De prijs voor de strijdlustigste renner werd toegekend aan de Spanjaard Baha montes. De premie voor de ongelukkigste renner werd niet uitgereikt. PUNTENKLASSEMENT 1. Pauwels, 25 pnt. 2. Sorgeloos, 20 pnt. 3. Ramsbottom 16 pnt. 4. Bahamontes, 14 pnt. 5. Van Tongerloo, 12 pnt. PLOEGENKLASSEMENT 1. Driessens 10.33(0. 2. 3 en 4 De Muer, De Krimpe en Remy allen 10.33.05 5. Ex aequo alle overige ploegen met 10.34.33. Is het tweetal Pauwels en Bahamon tes door de hoofdfiguren onderschat? Het ziet er wel naar uit. Zij hadden echter beter moeten weten. In de laatste Dauphiné Libéré, door Anque til gewonnen, zijn Pauwels en Baha montes de grote figuren in de bergen geweest. Bovendien, Pauwels heeft de gele trui al meer verdedigd. Nog opval lender was gisteren echter de strijdlust van Bahamontes, die ruim '20 km voor het einde in een lange afdaling aan zijin vluchtmakkers heeft trachten te ontsnappen. Dat hij kansloos zou zijn In een eindsprint wist de Spanjaard immers maar al te goed. Bahamontes, die in 1959 zijn eerste Tourzege be haalde, wil, nu hij met zijn 35 jaar het einde van zijn wieier carrière voelt naderen, nogmaals zegevierend in het Pare des Princes binnenrijden. De passieve coureur, die zich meestal tevreden stelde met de grote Bergprijs heeft thans hogere aspiraties. Dat zijn plannetje gisteren met lukte, doet niets af aan liet verrassende element, die zijn greep naar de macht in deze jubileumronde heeft gebracht. Zonder medelijden zullen wij hem met de bajonet in de hand aanvallen. Met deze bedreiging van Van Looy wist Anquetil waaraan hij toe was toen hij twee dagen voor de start, na wekenlang aarzelen, besloot torih in deze Tour te starten. Van Looy heeft het niet bij woorden gelaten. In de eerste honderd kilometer van deze betrekkelijk korte openinigsetap- pe waren of zijn ploegm akkers of Van Looy zelf in de aanval. Het enige tastbare resultaat van het strijdgewoel was een enorm hoog tem po gemiddeld ruim 43 kilometer. Ondanks een val na 23 kilometer waaraan Anquetil'een hevig bloedende rechterarm overhield, kon de Frans man het persoonlijke duel „onbeslist" houden. Al is Anquetil dan, zoals hij zelf nog steeds beweert met grote tegenzin aan het avontuur begonnen, hij is toch ook niet van plan zich zo maar door Van Looy te laten slachten. Van de vier Nederlanders is alleen de naam van Zilverberg twee naai door „Radio-Tour" genoemd. De ster ke Brabander, die door ploegleider Diessens in reserve wordt gehouden voor het spel in de bergen, leverde toen zijn bescheiden bijdrage in de kracht toeren van zijn ploeg. Geldermans, ge plaagd door een heel lichte keelaan doening, was er alleen bij op het mo ment dat Anquetil zijn makkers rond zfoh verzamelde om het peloton naar de gevluchte Van Looy toe te sleuren. „Het gaat wel goed met die keel. In de tweede helft van de etappe heb ik er helemaal geen last meer van ge had." Janssen, debuterend in het milieu dpr allergrootsten en Enthoven waren in het geheel niet In het strijdgewoel ge weest. Janssens, op wiens spurtcapaci- teltem de weinige Nederlandse volgers hun hoop hadden gesteld voor een eer volle klassering, kwam aan de zijde van Enthoven een beetje verbijsterd met het grote peloton binnen. „Wat een tempo, het leek wel een amateur- koers", verzuchtte hij. Enthoven klaagde niet: hij kent het métier nu al lang genoeg. De amateur Cooremans gaat zegevierend over de eindstreep van de Omloop van de Baronie. De kopgroep achter hem ligt nog in volle sprint. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiitiiirniiiiiiiiiiiiiimiiiiimiiiiimiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii! ■.•«.■Oiv.W.'.Wl.VAiWW/.-.iWO-nïW'.iu De Belgische favoriet voor de zege in de Tour de France, Rik van Looy, onderwerpt hier gijn vriend, de Nederlander Ab Geldermans ploeggenoot van Van Loop's grote rivaal Anquetil, aan een medischekeuring. (Van onze sportcorrespondent) PRINSENBEEK, 24 juni Brabant heeft een nieuwe amateur kampioen: de in Baarle eHrtog wonende Rik Wouters. Hij reed een bijzonder over tuigende koers tijdens de wielerkam pioenschappen voor Brabant en Zee land, die gecombineerd te Prin senbeek werden gehouden. Zeeuws kampioen werd in deze wedstrijd Dies Koster, die als tweede eindigde. Na 25 kilometer bleken de gelederen al aanmerkelijk uitgedund: 22 man had den de pijp aan Maarten gegeven. Met nog vijftig kilometer voor de boeg vormde zich een kopgroep, onder wie Van Ginniken, Deykers, De Jong en Dies Kosten. Aanvankelijk was Rik Wouters hier niet bij, want op het meest kritieke moment brak hij een pedaalclips. Hij moest een paar keer repareren, maar toen hij zijn cadans te pakken had, reed hij een prachtige achtervolging. Hij haalde niet alleen de kopgroep in, maar ging in één ruk door en Bet sterke makkers als Van Ginni ken, Van Tilburg en Deykers zijn wiel zien. De einduitslag: 1. Rik Wouters, Baerie Hertog, 168 km in 4.23.15; 2. Dies Kosten, Kapelle, op 1 min. 27 sec.; 3. H. de Jong, St. Wilebrord; 4. R. van Ginniken, Het Schijf; 5. G. Dey kers, St. Willebrord; 6. J. Pieterse, Oude Tonge; 7. A. van Tilburg, Breda op 6 m. 50 sec. 8. Th. Rutten, Leen de; 9. P. Cooremans, Breda; 10. M. de Jong, Breda. De Brabantse me- dailies waren voor Wouters, De Jong en Van Ginniken, de Zeeuwse medail les voor Kosten, Töhoek en Moerdijk. BREDA De Omloop van de Baronie, een wielerkoers over 174 kilometer in de Baronie van Breda, werd een moordende slijtageslag. Na 28 kilometer waren er precies 28 achterblijvers, die vele minuten achterlagen bij het peloton. Tenslotte beek aan de eindstreep de strijd macht van 84 uitgedund tot 29... De wind in de eerste kilometers door het open polderland in de Noordwest hoek, had dus zijn werk wel gedaan. Van de 29 aankomers bleef een kop groep over van 12 man. P. Coore mans uit Breda was de rapste sprin ter van die twaalf. Hij had zijn kan sen goed berekend. Hij was er namelijk niet bij toen, na honderd kilometer, even achter Zun- dert, Van der Kloot een bres wist te slaan. Samen met zijn ploeggenoten Braspenning en Leyten was Van der Kloot weggesprongen. In het gezel schap van deze drie voegden zich Van Veen, Mertens, Liebregts en Klooster man. Toch werd dit sterke gezelschap, vijftig kilometer voor de finish, te Nieuw Ginniken ingelopen. Nauwelijks was die hergroepering een feit, of Van der Kloot sprong opnieuw weg. Er vormde zich een kopgroep van vijftien man, waaruit door pech luttele kilo meters voor de finish nog verdwenen Braspenning en Leyten. De uitslag: 1. Cooremans, Breda, 174 km in 4.12.10; 2. Van Dongen, Made; S. Den Hartog, Zuidland4. Karstens, Leiden; 5. Van Tilburg, Breda; 6. Van der Kloot, Zundert; 7. De Jager, Den Haag; 8. Van Veen, Werkendam; 9. Van de Klooster, Rot terdam; 10. Brugel, Zevenbergen. BEEK De amateur Evers uit Linne is zaterdag op het bekende Adsteeg circuit Kampioen van Lim burg bij de amateurs geworden. Evers zegevierde in de eindsprint van de 152 kilometer lange wedstrijd over een grote groep renners, van wie Gerrits uit Oploo tweede werd en Basting (Voerendaal) als derde eindigde. De uitslag luidt: 1. Evers (Linne) 4.05.36, 2. Gerrits (Óploo), 3. Basting (Voeren daal), 4. Doek (Heerlerheide), 5. Hesen (Geleen) BRUGGE Jaap Kersten uit Sie- bengewald werd gisteren in een inter nationale wegwedstrijd voor profs dei> de De 100 kiiomter lange nt leverde in 2.19.59 een zege op voor de Zwitser Pfenninger vóór zijn landgenoot Mau- rer. Van der Ven was vierde. BOORTMEERBEEK De Belg Scrayen won zaterdag een wegwed strijd voor profs in de sprint van een groep van acht renners, van wie de Nederlanders Van der Klundert (4e), Groeneweg (5e), Piet van Est (7e) en Wim van Est (8e) deel uitmaakten. De tijd van Scrayen over de 215 km was 5 uur en 24 minuten. HANNOVER Twee Nederlandse amateurs, Braspennincx en Van der Vleuten, hebben zich zaterdag in een sterk bezet internationaal wielercri- terium in Hannover uitstekend ge weerd. Toen na 31 van de 50 af te leggen ronden drie Duitse amateurs, Boelke, Rueschoff en Henke een de marrage plaatsten, waren slechts de beide Nederlanders in staat deze sprong te beantwoorden. De Duitsers buitten hun numerieke meerderheid echter handig uit. Boelke werd win naar, hoewel Braspennincx steeds weer had getracht weg te komen. NEURENBERG De Amsterdam mer Koel won zaterdag een internatio nale afvalwedstrjjd over 6800 meter. Zijn tijd bedroeg 8 minuten en elf se conden en hij bleef daarmee de Duit ser Herold en de Oostenrijker Buchelle voor. In Wildervank is zaterdag en zondag een internationaal waterpolo-toemooi gehouden, dat overwinningen opleverde voor DSC uit Düsseldorf en UZSC. De Fransen, de van internationale sport bezeten Fransen, hebben Clark vergeleken met Stirling Moss. Dat ging vooral om zijn soepele manier van rij- den, om het gemak waarmee hy zijr wagen er haast mee vergroeid doo de bochten stuurt. Wjj waren gelukkig met die vergelijking ook al omdat e. nog meer Overeenkomst was, dat wil zeggen scheen te zjjn. Stirling Moes is nooit wereldkampioen geworden. Te vaak na. hij te veel risico's en reed hij „stuk". Jim Clark scheen voor hetzelfde lot geboren. Het vorige jaar nog, in een dramatische, laatste race in het Zuid afrikaanse Durban, ontglipte hem de wereldtitel door pech. Dezelfde pech die hem het hele jaar achtervolgd had. Maar de solo van gisteren was reeds de twee de van dit seizoen. Ook veertien dagen geleden in Francorchamps stond Jim Clark op he'. podium, staarde hij geluk kig glimlachend naar de vlag in de mast, terwijl het „God Save The Queen" door de speakers kraste. In Zandvoort zou het andiers zijn. Daar zou het hem niet zo gemakke lijk afgaan. Zandvoort telt te veel bochten voor Jim Clark. Hij moet er te veel schakelen, dat zou nooit goed gaan. Daarvoor is hij te zeer een „wil debras". De experts waren eensgezind in hun meningen. Maar toen kwam de training. Graham Hill ging het snelst, geheel volgens de plannen en de gepubliceerde prognoses. Dat was vrijdag. Zaterdag kwam Clark naar voren en gisteren spotte hij met alles wat over hem en zijn kansen was be weerd. Hij regeerde alle tachtig ron den lang. En kijk eens naar zijn suc cessievelijke achtervolgers. Zij waren het die teveel risico's namen, zij kre gen pech. Een voor een verschenen zij aan de pitch. Perscommunique's (waarom in het Engels?) vertelden ons dan later dat er iets met de versnellingsbak, het koelsysteem of de koppeling aan de hand was geweest. Gevolgen van een geforceerde jacht op die lichtgroene Lotus van Clark? Het zal altijd een vraag blijven. Helaas, voor de eerste plaats was dat allemaal niet belangrijk. Jim Clark bleef onbereikbaar, voor iedereen. Hij reed plichtsgetrouw zijn laatste rondjes en eigenlijk zat iedereen op of langs het circuit stilletjes te wachten dat hij door pech gedwongen de mannen in de groe ne overalls te hulp zou moeten roepen. Maar Clark stak alleen maar de duim op, telkens wanneer hij langs kwam. Neen, de „pitstops" waren dit keer voor anderen. Voor Bruce Mclaren bijvoor beeld reeds na twee ronden. De leider in het klassement om het wereldkampi oenschap, bekend om zijn bekeken rij den en altijd tot het bittere einde in de strijd, kwam niet meer terug. Jim Clark in de krans met zijn trofee. Met zyn uitvallen was de afvalrace ingezet. Alle anderen volgden. Brabham, tot dan toe derde na een min of meer spannend gevecht met Graham Hill; de wereldkampioen zelf, juist toen hy nog de enige .vas die met Clark In dezelfde ronde lag; Gumey, die nadat zyn „baas" Brabham was afgevallen de nieuwe, ver rassend goede stal. de punten ging be zorgen. Alleen Surtees zag men niet aan de pitch. Toch kwam hij ook één ronde achter. Later verspeelde hy met een pi rouette nog de tweede plaats. Hy werd direct gepasseerd door de teruggekomen Gurney en Hill. Even scheen die stryd om de tweede plaats enige echte scher mutselingen te gaan opleveren. Het bleek spoe lig een droom toen Hill op de Hunzerug zyn chassis brak. Neen, deze Grand Prix mocht geen „gevecht" wor den. Dat was iedereen wel duideiyk. Er rustte de vloek der verveling op. De ze ge van Clark kreeg er heel wat minder glans door. Goede comedie was de race voor de sportwagens. De groene Lotus van Hil- debrand was in de training per ronde zeker een vijftal seconden sneller dan de Porsche Carrera van Pon. Deson danks streden Pon en Hildebrand, met wisselend succes, om de leidersplaats. In de laatste fase van de strijd liep Hilde brand toch nog van zyn tegenstander weg. Eerlijker was de strijd geweest van de toerwagens. rieidendahl die lange tijd in tweede positie achter de DKW-junior van Jonker had gelegen, werd als win naar afgevlagd, doordat Jonker in de voorlaatste ronde wegens motorpech uitvieL ASSEN, 24 juni. De voorzitter van het Koninklijk Nederlands geleidehon denfonds Assen en omstreken, de heer H. Timmer, heeft in het openluchtthea ter „Tivoli" in de Drentse hoofdstad acht geleidehonden voor blinden in ontvangst mogen nemen. Iedere hond droeg om zijn halsband een geldbui del, waarin een bedrag van 500 gul den. Zowel de honden als het geld waren cadeaus van de Asser sport jeugd. De uitslag van de Grote Prijs van Neder- land luidt: 1. Jim Clark (G.B.) met Lotus de 335.44 km in 2 uur 8 min. 13.07 sec. (gemiddeld 156.957 km/u.). Op één ronde: 2. Gurney (V.S.) met Brabham-Climax. 3. John Sur tees (It.) met Ferrari. 4. Innes Ireland (G.B.) met BRP/BRM. 5. Richie Ginther (V.S.) met BRM. Op twee ronden: 6. Scar- fiotti (It.) met Ferrari. Op drie ronden: 7. Joseph Siffert (Zwits.) met BRM. 8. Jtm Hall (G.B.met BRP/BRM. Op vijf ronden: 9. Ca rel Godin de Beaufort (Ned.) me) Porsche. Op veertien ronden: 10 Trevor Tay lor (G.B.) met Lotus. Op 24 ronden: 11 Joe kim Bonnier met Cooper. STAND WERELDTITEL Na de grote prijzen van Monaco. Belgi en Nederland luidt de stand in de competi tie om de wereldtitel: 1. Clark, 18 punten. 2 Ginther, 11 pnt. 3 Mc Laren (Nw. Zeeland) en Gurney beiae: 10 punten. 5. Hill, 9 punten. 6. Surtees. 7 punten. 7. Ireland, 4 punten. 8. Maggs er. Bonnier beiden 2 punten. 10. Carel Godin de Beaufort, Trevor Taylor en Scarfiott allen 1 punt. SPORTWAGENRACE De uitslag van de race voor sportwagen en specials luidt: (18 ronden, 74,8 km). 1 Hildebrand, (Lotus) 23 33.13.6 (gem 136 083 km/u.). 2. Pon, (Porsche Carrerc Abarth) 33.20.7 3. Anderson (Lotus i) 33 21.2. 4. Van Zalinge (Hirondelle junior) 33.57.2. 5. Deken (Ataf Porata) 34.14.1. Op één ronde: 6. Groen (Porsche Super 90) Gl. van Lennep (Lotus 7). 8. Blonk (Porsche Super 90). 9. Landers (BMW Special) U Ruska (Porsche Carrera). Snelste ronde Hildebrand 1.45.4 (gem. 143.214 km/u.) TOERWAGENS 850-1300 cc.: 1. Heidendahl (Alfa Romec 30 min 11.6 sec. (gem. 116.652 km/u.) r Keller (Austin Cooper) 30.12.0. 3. Woltering (Austin Cooper) 30.57.8. 4. Nerden (Morris Cooper) 31.33.3. Snelste ronde: Hetdendah: en Keiler in 2 min 72 sec. (gem. 118.669 kI600-850 cc: 1. Immink (DKW-Jun.) 31.35.2 (gem. 111.507 km/u) 2. Linders (BMW 700 S) 31.36.4. 3. Valkenet (Saab) 31.48.9. Snelste ronde: Linders in 2 min 12.3 sec. (gem. 114.095 km/u). ydens de voordagen van de Grand Prix in Zandvoort heb ik wat rondgelopen in het ren nerskwartier. Het had daar iets van de stallen in een circus. Dat klinkt onvriendelijk maar het is zeker niet zo bedoeld. Wél is het waar dat de machine er minstens evenveel aandacht krijgt als de mens. Wanneer het al niet méér is. Ik was even te gast in de „pit" van de BRM, het hoofdkwartier van een fenomeen als Graham Hill. En ik mocht daar even een blik werpen in het innerlijk van een raceauto. Ik acht dat nauwelijks minder gecompliceerd dan het inner lijk van een menselijk wezen. Maar toen ik goed stond toe te kijken, trad een geheel in een oranje overall gehulde man op my toe, pakte mij bij de schouder en leidde mij naar de reeds openstaande deur. Hy zei: „Please sir'1. Waarschijnlijk verdacht hy my ervan, dat ik fabrieksgeheimen stond te ontdekken. Dat ik op zoek was naar de heer Graham Hill zelve scheen hem minder te interesseren. Ik zei hem dat, maar hy wuifde mijn denkbeeld weg. „He's not here", zei hy achteloos. En hy verwees my naar een cou reur, die precies op het punt stond in zyn wagentje te klimmen. „Chris Amon", zei hy met een bijna sardonische glimlach. Het ging om een knaap aan wie men in ieder fatsoenlyk Amsterdams café een glas bier zou weigeren. Maar nader hand hoorde ik, dat hy een of ander baanrecord had gebroken. Gewoon maar tijdens de training. eet u wat ik Graham Hill, of Chris Amon had willen vragen? Dit' „Wat dénkt een coureur nu, ais hij met een vaart van, pak weg, honderdvijftig Het „hart" van de wagen. kilometer over het circuit scheurt?" Ik heb de gelegenheid dus niet gekregen. Maar, met enige fantasie, kan ik het antwoord toch wei forrnu leren. Hy denkt nergens aan. Hy is een benydenswaardig mens. Mis schien heeft hy ergens in zyn ach terhoofid enige gedachtes aan vtouw en kinderen. En aan winnen? Wie wint by een „Grand Prix". Het merk of de mens? Ferrari of John Surtees, BRM of Graham Hill? Ik heb die vraag in Zandvoort voorgelegd aan een toeschouwer, aan een duidelijke liefhebber. Wat denkt de coureur, wat denkt de man, die hem by zyn vliegensvlugge ver richtingen gadeslaat? Hy zei: „Nou kfjk eens, ik houd van de hele sfeer. Je kunt haar ruiken: olie en benzine, u ként dat wel. En het razen van de motoren." „Is er sprake van een eerlijke krachtmeting?" vroeg ik. „Alhcht", antwoordde hy, „wie het hardste gaat, die wint. Zie nou eens, wat een bochtentechni ek Ons gesprek speelde zich af aan de rand van een reeks van balen stro, die de organisatoren op be dreigde plaatsen* hebben laten aan brengen. Wie schoot daar voorby? Jim Clark? Of zijn Lotus? „Maar de ene wagen is toch beter dan de andere", vroeg ik. „Natuurlijk", antwoordde hy, „maar wat wil je dén?" „Dat ahe coureurs dezelfde kan sen, dat wil zeggen dezelfde merken hadden", zei ik. „Tja", antwoordde hy, „maar er moet toch gèld verdiend worden". Na zo'n Grand Prix" in Zandvoort wat aange keken te hebben, ben ik geneigd te vragen: „Waar om eigenlyk?" [llll„llllllllllilllH,liHltHIHIIIIII„IIIHnHHW1ll,IHIIHIIIII.lHlll..».llllll'l.lllll"l"i"!"""IHIHIIIIIIIIII

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 9