M ASPRO MILITAIRE CURSUS DUURT TWEE JAAR Meisjes in het Israëlische leger doen meer dan schieten alléén m i Ondanks geweeroefeningen vooral hulptaken als verpleegster en lerares NEDERLANDSE KATOEN-COMPOSITIES ■■MM RIJDEN DOOR ROME IN GEBREIDE RIJ Diepvries voor kamerbewoner Amerikaanse High School kent geen zitten blijvers Doek doet afwas handiger dan ooit! ■ty Nieuw, nieuw, nieuw Bri^f uit Israël Dubbelhoofden Geenhoofd99 mm Verpleegstersflat Voorburg geopend DONDERDAG 21 JUNI 1963 PAGINA 11 Een goed idee. Strips van twee! •ASPRO' is thans verpakt in rose cellofaan in strips van twee tablet ten, de juiste dosering om U snel van Uw pijn af te helpen. Vertrouw cp 'ASPRO' de veilige doeltref fende pijnstiller, want U weet het ...2 'ASPRO's èn... U bent weer fit! hoofdpijn, verkoudheid, griep...? 2 'ASPRO '*-èn.M6nti0eebfit! JERUSALEM, juni. Of het waar is dat de meisjes in het Iraëlische leger met hun geweer slapen? Een nog steeds dikwijls gestelde vraag, waarop ik, geloof ik, het best kan antwoorden door te vertellen hoe mijn eigen twee jaren in het leger zijn afgelopen. L WA - ?- Samen op wacht Kinderverzorgster boutique Korrïgan Hilton Hotel Rotterdam Vous y trouverez toute la collection Korrigan. Les nouveaux ensembles en lainesoft, cantrece, cachemire, soie, sa collection "Boutique et tous les modèles pour hommes. Er is een wonder-afwasdoek op de markt gebracht, die aan de af- wasbezwaren een eind moet ma ken. Op de gebruiksaanwijzing staat: leg de doek onderin de afwas- bak en u kunt er de schone borden en kopjes uithalen. De ervaring van de genen die er mee experimenteerden tvas echter minder goed. De doek werk te wel, althans wanneer er bij het af passen van kopjes slechts weinig suiker in de kopjes was achtergebleven. Was dat wel het geval, dan moest terdege met de doek het kopje uitgewassen Worden. De doek kan dus wel hulp bie den bö een grote theevisite. Maar voor de afwas van een maaltijd geeft zö Weinig extra hulp. (CONSU) CLEOPATRA OP KNOOP. De Egyp tische, legendarische koningin Cleopa tra beïnvloedt nog steeds de mode. Haardracht, hoeden en schoenen heb ben we al gehad; thans is het de beurt aan knopen. Het zön goudkleurige mun ten geworden met haar portret erop. Advertentie) Zo drukt U het tablet uit hel stripje*. Het heeft héél wat moeite gekost, maar nu hebben Israels vrouwelijke soldaten de strijd tegen de mannelijke leg er autoriteiten toch gewonnen. De meisjes mogen binnenkort de baret „een onpraktische en onmodieuze omelette vervangen door een mutsje van het type dat ook wel door stewardesses wordt gedragen. De eerste drie maanden leefde ik inderdaad niet ver van het geweer. Maar dat betekent niet dat ik steeds klaar stond om te schieten. In tegen deel, ik leerde het wapen zó te ge bruiken dat er zo min mogelijk ge schoten moest worden. De meisjes in het leger leren wel schieten, maar al leen maar met de bedoeling dat, als het nodig is, ook zij niet helemaal hulpeloos staan. In de Kibboetzim langs de grenzen, nemen ook soms de meisjes en vrouwen deel aan de echte verdediging, als ze ook nu nog soms worden overvallen. Maar nor maal worden de meisjes opgeleid tot het verrichten van hulptaken: eerste hulp in het veld, verpleegster in de legerziekenhuizen, alle administratie ve functies, en dan nog wat heel belangrijk is sociale werkster en lerares. Wat moet een lerares in het leger? Er zijn daar tocih geen kinderen opge nomen? Geen kinderen, maar wel mensen die leren moeten. Op de eer ste plaats al de jonge nieuwe Immi granten. Als ze het willen, kunnen ze hun diensttijd uitstellen, maar de mees ten kiezen het leger onmiddellijk, want daar hebben ze de beste gelegenheid de taal (van jonge mooie meisjes) te J. - Comtm.ereh en variëren is deze zomer de slagzin. Met gestreepte en ejjen katoen •haakte de Nederlandse ontwerper Peter Jongmans deze pakjes, het linker met rok, het rechter met broekrok. leren, en als ze uit primitieve landen komen, kunnen ze tot en met het gym nasium worden opgeleid. Anderen kun nen ook technische vakken leren, zo dat ze niet helemaal „verloren" zijn als ze later in de burgermaatschappij komen. Hier zijn dus ook de leraressen nodig. Verder hebben die nieuwe im migranten altijd problemen van socia le aard, en heel vaak kunnen ze die dan makkelijker aan een meisje uit leggen dat met hen in het leger leeft, dan aan een deftige dame uit Tel-Aviv. Als voorbeeld kan ik vertellen hoe het bij mij die twee jaren gelopen is. Tan eerste moet ik zeggen dat ze in derdaad voorbij gegaan zijn, een feit dat ik de eerste dagen niet wou gelo ven. Ze zijn zelfs heel snel afgelopen, en ik zag ze, achteraf, als een heer lijke gelegenheid dingen te beleven .die ik nooit anders zal kunnen meemaken. En dit hangt helemaal niet met het geweer samen, maar met de mensen. Waar anders zou ik de gelegenheid gehad hebben vier uur achter elkaar te staan praten met een Marokkaanse jongen die nog geen week eerder er gens in Marokko zat in een hut zon der water. Wij stonden samen op wacht je mag dan niet praten, maar ja toen het avond werd waren wij al diep in gesprek. Ik vroeg hem wat hij het vreemdste vond toen hij naar Israël kwam. „De zon", zei hij. „Bij ons in Ma rokko gaat de zon op een heel andere plaats onder". „Hebben jullie dan geen westen?" Advertentie ge kli Zoals in Nederland zön vele jonge ezinnen in Frankrük tegenwoordig ein behuisd. Wanneer de eerste spruit zich aankondigt, vragen de jonge ouders zich zorgelijk af: hoe kan er nog 'n wieg en een aankieedtafel in onze slaapka mer bij! Een Franse fabrikant wierp zich op dit probleem met als resultaat: een opvouwbare aankleedtafel-kinder- bad. Tussen twee opvouwbare ver chroomde schragen hangt een ongeveer tachtig centimeter langp en dertig cen timeter brede en hoge doos van zachte kunststof, die met water gevuld kan worden: het badje. Na het bad kan moede- met een ritssluiting een deksel ook al weer van zachte kunststof op het bad aanbrengen en de aankieed tafel staat er. Als baby weer veilig in zijn wiegje ligt, haalt moeder het deksel er weer af, leegt het badje, vouwt de schraag- poten tezamen en rolt de kunststof er om heen. De hele sta-in-de-weg aan kieedtafel is teruggebracht tot een rol, tachtig centimeter lang en nog geen tien centimeter breed, die gemakkelyk in de kast gezet kan worden. VEILIG-VERKEER-PARAPLD. In ons regenland zal de volgende vondst zeker opgang maken. Een Engelse firma komt met volkomen doorzichtige paraplu's die het uitzicht niet belemmeren als men hem schuin houdt om tegen de storm op te tornen. Een veilig-verkeer- paraplu dus. LANGE JUPON. Vanwege het feit dat men in Parys lange, gemakkelöke zittende huiskleding (gastvrouw-japon nen en televisie-dresses) een goede toe komst voorspelt, zön er thans al on- derkleding fabrikanten die jupons ma ken tot op de enkel. Ze hebben een met kant gevoerd split tot op da kuit. vroeg ik. Alleen in de steden", ant woordde hij. Andere herinneringen van mezelf op wacht hebben wel met het geweer te maken, maar dan toch niet bepaald in militair opzicht. Ik hield bijzonder v.eel van de uren lange wacht, vaak alleen 's nachts, langs het hek van ons kamp. Een van de redenen was, dat het op wacht staan mij toen bevrijdde van het snurken van mijn vrouwelijke kameraden in de barak. Het was trouwens ook de heerlijke stilte die mij tot de nachtwacht aantrok. Het was eigenlijk een heel luide stilte. Er was meer te horen 's nachts dan er overdag te zien is, want het oor gaat dan verder dan het oog. Er was de zee. als een verre achter grond, versierd door de stemmen van kindertjes die nog niet naar bed zijn. Later namen de honden het over, en de wind verdeelde hun blaf fen tussen het gejank van de laffe jakhalzen in de omringende planta ges. En dan plotseling stemmen van mensen, late afwasgelujden, deuren die vanzelf dicht gaan en sterren die ruzie hebben wie van hen een nacht op aarde mag doorbrengen. En de aarde zelf, geduldig ademend. Na een ronde balanceerde ik dan mijn geweer op twee stenen en ging daarop zitten. Er was geen groot ge vaar. Anders zouden ze mij daar zeker niet geplaatst hebben. Toch kon het gebeuren dat een Arabische „sluiper" zoals ze diegenen die, in vredestijd van een Arabisch land uit voor sabo tage gestuurd worden, bij ons noe men binnen het kamp probeert te komen, zonder aanmelding. Daarom luisterde ik ook met één oor naar ie der geritsel onder de struiken In mijn omgeving. Zo zittend op mijn geweer, was ik eens diep in nachtelijke dagdromen, toen een duidelijk geluid van iemand tussen de struiken tot mij doordrong. Ik sprong zo hard op dat ik haast het geweer kapot brak, en voor ik wist wat ik zei, riep ik: „Pas op! het veld ligt vol mijnen!" ,,'t Is O.K. Ik ben binnen de schutting", antwoordde mij een mannestem, in het Hebreeuws. Ik was onmiddelijk opgelucht, niet omdat een Hebreeuws sprekende Arabier minder gevaarlijk kon zijn, maar om dat het de stem van mijn vriendje was. A Is er een rij is bij de bushalte, /I mogen bij ons de toeristen uit de Z~L rijen eerst instappen. Toeristen, zwangere vrouwen en gewone in validen, zoals ze zeggen. Behalve deze drie categorieën mogen ook zusters, dokters en sociale werksters voor hun beurt instappen, enfin - de aparte rij voor de bevoordeelden is tenslotte gro ter dan de gewone rij. Tegenwoordig zie je helemaal niet meer de uren lange slangen van mensen, zoals een jaar of vijf geleden. Alleen op zondag, als vooral de studenten terugkeren van hun weekend thuis, moet je nog wel eens een half uurtje wachten en dan vormt zich ook weer de „aristocraten- rij" zoals sommige jaloerse mensen het noemen. Aan de bushalte naar Jeruzalem, is een van de zogenaamde aristocraten de man met de twee hoeden. De e~n- stige JeruZalemmers noemen hem „Dubbelhoofd", terwijl de lichthoofdi- ge Tel Avivers hem kennen als „Geen hoofd". Hij, als bedelaar is een van de weinigen die het zich kunnen permit teren het hete seizoen in de heuvels van Jeruzalem door te brengen en de harde winterwinden in Tel Aviv te vermijden. „Hij is blijkbaar schizo phreen", zegt iedereen met een we tenschappelijke knik, en inderdaad is de ziel van Dubbelhoofd „verdeeld ov: Jeruzalem en Tel Aviv", een bruine hoed en een grijze hoed, en tussen werk en kunst Want hij bedelt niet zomaar; hij speelt viool. Het merkwaardige is, dat hij altijd de nieuwste hits speelt. Niemand weet hoe hij ze leert kennen. Deze popu laire muziek speelt hij voor geld. Dan neemt hij een van zijn hoeden cf en legt deze als een doos op de j?rond. Maar als zijn ziel pure kunst van hém vraagt, legt hij beide hoeden neer, de ee boven op de andere, en daarop legt hij een blaadje muziekpapier. Op eer. dag heeft de wind dit blaadje weggewaaid. Dubbelhoofd stopte even, zette beide hoeden weer op zijn hoofd en speelde verder vanaf het punt waar hij werd gestoord. Chawa Aronson Tja, vriendjes dat is de hoofdpijn van vele moeders die hun dochters naar het leger zien gaan, want na de opleidende cursus, komen de meisjes in hun functies in algemene kampen, sa men met jongens terecht. Alleen de slaapkamers zijn gescheiden. Maar met de tijd werd steeds duidelijker dat in het algemeen de omgang tussen de meisjes en jongens moreel niet la ger was dan „buiten". Ongewenste voorvallen gebeuren haast alleen maar met meisjes die vaak uit religieuze redenen thuis veel vastgehouden werden en nu ineens in het leger zoge naamd vrij gelaten werden. Maar ook hiervoor zijn mensen; hun taak is het, diegenen die zichzelf in moeilijk heden kunnen brengen,, te hulp te ko men. Meestal zijn dat dan vrouwelijke officieren. Hier moet ik nog zeggen dat meisjes die op religieuze grond helemaal niet naar het leger willen, vrijgesteld worden. Getrouwde vrou wen hoeven ook niet te dienen. Wanneer ik een bepaald beroep had gehad, dan zou ik dat na de cursus uit geoefend hebben; als secretaresse, ver pleegster, kapster, chauffeuse, kokkin. Maar omdat ik niets had behalve een indrukwekkende bril, werd ik naar de culturele afdeling gestuurd. Hier had ik een krantje te verzorgen, en was ik natuurlijk samen met anderen bezig met het oprichten van het jeugdorkest dat in Nederland op het Wereldmuziekconcours in Kerkra- de, twee keer de eerste prijs voor jeugdorkesten won. Het is namelijk zo, dat de jongens en meisjes op school ook een bepaalde militaire opleiding krijgen, meer praktische sport en zon der wapens. Vanuit deze jeugdgroepen is het orkest samengesteld. Toch moest ik vaak tijdens deze „culturele maanden" twee keer per week op wacht staan, want wij zaten im een groot kamp in een eenzame omgeving. Deze culturele bezigheden hielden plotseling op een winterdag op, toen de regering het leger opriep haar met de nieuwe immigranten te helpen. Veel van de meisjes gingen toen als lera ressen naar de nieuwe dorpen. Ik zelf hoorde tot een groep die een kamp oprichtte voor kinderen die gewoon „te veel" voor hun ouders waren en die de harde winter niet gezond bij hun ouders konden doorbrengen. Zo was ik plotseling verzorgster geworden. Wij hebben de kinderen allemaal maar eerst grondig gewassen, met allerlei afweermiddelen besproeid en hun lui zenkopjes geschoren. Na afloop waren wij heel trots op onze blinkende kin dertjes. Alleen was er iets waar we met op gerekend hadden: we konden al de geschoren hoofden niet meer uit elkaar houden. Trouwens, wij vonden het helemaal zo zielig dat ze gescho ren moesten worden, en zo vonden we ons zelf, aan het eind van hun eerste dag bij ons, huilend samen met hen. Maar binnen enkele dagen werd het een gezellige kinderkolonie, in feite zo gezellig dat de ouders die op bezoek kwamen er haast niet meer weg te krijgen waren. Zo bracht ik dus mijn twee jaren van de militaire cursus door, met de ellende van arme mensen, en met de cultuur. Steeds weer andere mensen, waarvan ik veel kon leren en daarom zie ik ook deze twee jaren als een heel belangrijke en ook mooie tijd. CHAWA ARONSON Zo liet con 7na.7ni6QV.iTi zich doov Rome Tijd67i orn het deux pièces vqti gebreide zij te tonen. Ontwerpster Lida di TrepuzzL De kamerbewoner is altijd het zor genkind van de levensmiddelen industrie geweest. Het diepvries concern Iglo denkt nu definitief een oplossing te hebben gevonden voor hen die altijd „even gauw hier of daar eten". Er zön hele maaltpden in diep vries op de markt gekomen, verpakt in een soort schaaltje, met verschillende vakjes, waar de maaltijd ook uit gege ten wordt en dat daarna kan worden weggegooid. De maaltöd wordt opge warmd in de oven. Er is wel rekening gehouden met het feit, dat vele kamer bewoners geen oven hebben. Voor hen is er een speciale pan geconstrueerd, met dubbele wanden, die op een gas vlam gezet kan worden. Er is dus aan alles gedacht, men heeft echter ver geten, dat de meeste kamerbewoners maar over een klein budget kunnen be schikken. Voorlopig zal het eten van diepvriesmaaltöden dus nog beperkt blö- ven tot het begin van de maand. Onafhankelijk Algerije heeft zijn eerste haute-coutureshow achter de rug. Yasmina, een jonge Al gerijnse, die oud-leerlinge heet van een der grote Paröse couturiers, presenteerde vorige maand haar eigen collectie in een groot hotel te Algiers. De lijn was geïnspireerd op de arons kelk en op het traditionele kostuum van de vrouwelöke bevolking. VUGHT, 25 juni Het Psychiatrisch ziekenhuis „Voorburg" heeft gisteren zön riante verpleegstersflat geopend. De kapitale inrichting van dit grote woonpand is indrukwekkend. Bö de officiële ingebruikneming van deze hypermoderne luxe modelflat met een accommodatie van 168 verpleeg sters en 22 huishoudassistenten, waren ondermeer mgr. W. Bekkers, bisschop van Den Bosch, de hoofdinspecteur voor de Geestelijke Volksgezondheid, de heer I. B. M. Veraart en mej. A. Tilman, voorzitster van de „Godshuizen" in Den Bosch, aanwezig. Mgr. Bekkers benadrukte bö deze ge legenheid nog eens de zeer zware taak van de verpleegster in een psychiatrisch ziekenhuis. ,,De psychiatrische verpleging brengt bözondere moeilijkheden met zich mee. Men verwacht van de vrouw in dit be roep, vakkennis, zekerheid, maar nog meer is van belang dat in deze functie haar mens-zijn, haar vrouw-zijn naar voren komt, door haar hartelijkheid en de totale inzet van haar persoon". Dr. J. Veraart, deelde mee dat na deze aanwinst nieuwe uitbreidingsplan nen op het programma staan. (Advertentie) LenLnx Zitmeubelen, waarin UUw gasten gerief lijk ontvangt. LEVERING UITSLUITEND VIA DE DETAILHANDEL - TOONKAMERS TE UTRECHT EN BLEWCK ff LOS ANGELES, juni In Neder land hebben de studenten eerder en langer vakantie dan de leerlingen van lagere en middelbare school, waar schijnlijk, omdat men uitgaat van de veronderstelling, dat de eersten, ge bukt onder zware „kopzorgen", lan ger ontspanning niodig hebben. Niet aldus in de V.S. Hier krijgt ieder, die leert, in bewaarschool of aan de uni versiteit zij worden ook allen „stu dents" genoemd midden juni voor drie maanden vrijaf van school. Deze regeling, waartegen zich steeds meer stemmen, vooral van uitgeputte moe ders en geïrriteerde buren beginnen te verheffen, stamt nog uit de tijd, toen de farmers gedurende de druk ke zomermaanden elk extra paar han den, hoe klein ook, konden gebruiken. Het afscheid van Senior High School, dat te vergeleken is met ons eind examen van een middelbare school, maar dat hjer „Commencement" wordt genoemd, is altijd een gewich tige gebeurtenis. Eerst op school, waar twee middagen aan deze plechtigheid worden gewijd. De vertrekkende klas heeft voor het laatste semester een daarbö behorend bözonder kleding stuk. Zo noemde zich de klas, waar van ik de commencement exercises on langs meemaakte, „Loch Lomond", als wapenrok een vuurrode blazer met de geborduurde initialen L. L. dragend. De eerste middag verzamelden de jongelui zich, onder de goedkeurende en trotse blikken van ouders en vrien den, om diverse prözen in ontvangst te nemen. De eerste serie, uitgereikt door de school zelf, ging voor een deel naar de leerlingen, die in de af gelopen drie jaar het minst absent waren geweest! Daarop volgden prö zen beschikbaar gesteld door plaat- selyke verenigingen, voor de meest uiteenlopende prestaties; toen ontvin- door toespraken, korte schetsen, zang en dansnummers. Op de tweede middag namen de jongelui, nu in „cap and gown" ge huld, hun diploma in ontvangst. Zo als ik reeds vroeger vertelde krügen zö allen, zonder uitzondering, dat einddiploma. Aangezien er geen eind examen is zyn er ook geen gezakten, evenmin als er ooit iemand zitten bljjft. Alleen zö, die verder willen stu deren, moeten een toelatingsexamen voor college ot universiteit afleggen. 's Avonds volgen de feestelijkheden, waar de jongens en meisjes het feit, dat zij scholier-af zijn, meer naar eigen smaak vieren. Vaak gebeurt dit voor het laatst in school-verband. waarbij aangestipt mag worden, dat de gemiddelde High School elk se mester drie tot zes honderd ge gradueerden aflevert. De laatste ja ren is het steeds meer gebruikelijk geworden, dat dit feest de nacht door, ja soms zelfs tot de volgende mid dag duurt. Een zwaar korvee voor de ouders, die chaperonneren ja, dat doet men hier nog! en hier voor dan ook gewoonlijk elkaar in ploegen aflossen. Op een typische graduation party, die strikt „non-alcoholic" is, wordt eerst gedanst tot een uur of twee; daar na gaat men enkele uren zwemmen, terwyl voor hen, die het zwembad 's nachts te koud en te nat vinden, allerlei spelen, zoals tafeltennis, af wisseling bieden. Anderen weer trek ken er in een lange sleep auto's op uit en voeren in de naburige straten een soort nieuwerwetse polonaise-op- wielen uit. Omstreeks zes uur is het töd voor een hartig ontböt om krach ten op te doen voor weer nieuwe acti viteiten, bövoorbeeld een tocht naar het strand. Boven deze openbare festiviteiten geven veel ouders de voorkeur aan een meer besloten viering ia eigen woning. Jammer genoeg zag de poli tie van Los Angeles zich vorig jaar genoodzaakt deze ouders, via de kran ten, te waarschuwen voor het steeds toenemende euvel der party crashers. (Advertentie Party crashing, het binnendringen van ongenode gasten, daar waar een feestje wordt gevierd, is al tientallen jaren in zwang in de V.S. Oorspronkelijk waren de overtre ders bekenden van de jonge gastheer of gastvrouw, die zich „gepasseerd" voelden, modat zij niet waren geïnvi teerd en op deze wöze aan hun boos heid uiting gaven. Het getuigde hoog stens van gebrek aan manieren en fevoel van eigenwaarde, maar was in e grond een onschuldig vermaak. Tegenwoordig evenwel zön het vaak volkomen vreemden, die in groepen langs de straten schuimend, huizen traenten binnen te dringen, waar een party in volle gang is, er sterke drank binnensmokkelen en zich in het alge meen op hoogst ergerlijke en onbeta melijke wöze gedragen. Wanneer hui» met sterke hand de toegang wordt ontzegd, koelen zö hun wraakgevoe lens op de vensterruiten en de ge parkeerde auto's van de gasten. Dat dit alles gewoonlijk tot een algemene vechtpartij leidt is niet te verwonde ren. Ontstellend echter is, dat hierbij soms verscheidene gewonden en zelfs enige doden zijn gevallen. Het Califor- nische Congres heeft dan ook onlangs een speciale wet aangenomen om de politie uitgebreider bevoegdheid te ge ven om tegen deze party crashers en potentiële misdadigers op te treden. Dit fenomeen is overigens in alle sta ten van de Unie geconstateerd en doet zich evenzeer voor in welgestelde, als in minder gegoede buurten. Niet voor alle teenagers echter be tekent de zomervakantie een drie maanden lang gezapig nietsdoen. Dui zenden zoeken een tijdelijke, betaal de betrekking, daarin bijgestaan door adviseurs van hun eigen school en spe ciale jeugdafdelingen van de plaatse lijke arbeidsbureaus. Voor hen, die In bepaalde vakken te kort zijn ge schoten en hiermee niet tevreden zyn, of die iets willen leren, waaraan zö in de normale schooltijd niet toeko men, bestaat de mogelykeid zes- weekse zomercursussen in de meest uiteenlopende vakken te volgen. Jeugdverenigingen van allerlei scha kering trachten de rest van de jon geren van de straat te houden door ze op allerlei manieren passende be zigheid en afleiding te verschaffen. Louise Burgfaardt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 11