Bevrijding uit clichés van de koude oorlog Politieke stoomcursus van KENNEDY slaat aan, ook Vakantietijd WILLEM II fantastica Noordwijkerhout zal moeten uitzien naar geschikt ander terrein President noemde eis van gemeente kras Centrale verzorgingspost SVD-missie in Teteringen Jaarlijks voor meer dan half miljoen goederen Romance astronautique Pionierswerk verricht A ...dan willen wij het beste proeven Drs. Bogaers legt KAB-taak neer Méér steden of grotere steden vrij Schipper randde meisje aan in zijn auto slaags met Duitse politie SNELFIX de snelle lijm"9|^ Ceta-Bever Tivee Nederlandse militairen gewond bij auto-ongeluk August Vörding Onderscheiding Congres Huisvesting en Ruimtelijke Ordening KORT GEDING TEGEN BOER MEILAND In Celle (Did.): DONDERDAG 27 JUNI 1963 PAGINA 5 louter lichte geurigheid 29 CTS BERLIJN, 27 juni Burge meester Willy Brandt heeft gelijk gehad toen hij de aanwezigheid van president Kennedy in Berlijn de kroon noemde op diens tournee door Duitsland. De dramatiek, die zelfs onuitgesproken besloten ligt in de geïsoleerde positie van West-Berlijn, verleende aan dit bezoek een aparte dimensie. Maar er was ook de ontknoping van wat men de politieke thriller van de afgelopen dagen zou kunnen noe men. De vraag was, of de Ame rikaanse president verder zou gaan dan het bevestigen van de Amerikaanse garanties voor de bescherming van West-Europa en of hij het aan zou durven met name de Duitsers ook te verwij zen naar de op zijn minst theore tische kans dat er in de koude oorlog met de communisten bete re mogelijkheden zitten dan al leen de status quo. Hij hééft het aangedurfd en met feilloze zeker heid heeft hij zijn juiste gehoor gekozen: de hoogleraren en de studenten van het vrije Berlijn. Anti-Duits? Erenaam „Berlijner" I 99 7 99 bij de Westberlijners (Advertentie) UTRECHT, 27 juni Drs. P. C. W. ftl. Bogaers, directeur van het weten schappelijk adviesbureau van de KAB, heeft verzocht van deze functie te borden ontheven. Zijn lidmaatschap Van de Tweede Kamer en zijn vele Internationale activiteiten in het kader Van de EEG maken het hem niet moge lijk zich volledig aan zijn taak bij de KAB te geven. De heer Bogaers, die 39 jaar oud is, Ivas sinds 1948 aan de KAB verbonden ®n volgde prof. dr. J. van den Brink op als economisch adviseur van de katho lieke vakbeweging, toen deze minister van Economische Zaken werd. Over zijn opvolging bij de KAB is nog Seen beslissing genomen. ZWOLLE, 27 juni De echtgenote Van de commissaris der koningin in Overijssel, mevr. H. A. Th. de van der pchueren Helmich, is gisteravond het gebouw van het Thomas a Kem- 6js Lyceum begiftigd met het erekruis *ro Ecclesia et Pontifice. De onder- scheiding werd haar door haar echtge noot ir. J.B.G.M. ridder de van der ®chueren opgespeld. Op sociaal terrein heeft mevrouw de Van der Schueren zich in Overijssel °tizonder verdienstelijk gemaakt. Portugal. In Lissabon zijn dinsdag ®en sneltrein en een goederentrein met blkaar in botsing gekomen, waarbij drie Personen om het leven kwamen en 44 berden gewond. (Rtr) (Van onze speciale verslaggever H. J. Neuman) Er is hier de voorafgaande weken in de pers wel geschreven, dat Ken nedy een nekel zou hebben aan Duits land en dat hij omringd zou worden door anti-Duitse adviseurs. Dat is ver moedelijk een overdrijving. Maar het is een feit dat Duitsland tot dusver in het hart van Kennedy nauwelijks warme gevoelens opriep. Per slot van rekening is zijn oudste broer Joseph, die hij altijd zo heeft geëerd en be wonderd, in de strijd tegen de Duit sers gesneuveld. Daar is een politieke ergernis bijgekomen toen Kennedy het Witte Huis betrok en Bondskanselier Adenauer zich opstelde in de rij van grijze eminenties, die het idealistisch verlangen van de jonge president om de impasse van de koude oorlog te doorbreken, met scepsis bejegenden. Kennedy heeft dat verlangen intussen behouden, al hebben de Cubaanse en een aantal binnenlandse kwesties hem weerhouden dat uit te spreken. De lof die hij bij tijd en wijle van Adenauer ontving voor zijn standvastig heid, beviel hem maar matig. De West- duitse ambassadeur Grewe, die hem naar zijn oordeel te dikwijls aan boord kwam met vertogen over de juridische onaantastbaarheid van de status quo, heeft hij weggehoond. En toen dr. Aden auer het oor begon te lenen aan presi dent De Gaulle van Frankrijk, die al sinds jaar eri dag in elegante zinnen de Amerikaanse verdragstrouw beledigt, toen was de maat vol. Niet uit sympa thie, maar uit politieke noodzaak is Kennedy naar Duitsland gekomen. Het was, wat de Amerikanen zelf noemen, een fence-mending operation". Gister avond, toen zijn toestel boven Tegel ver dween, op weg naar Ierland, was het dui delijk dat de noodzaak van zijn bezoek hem was meegevallen en dat hij een begin van sympathie begon te voelen. Voor de Duitsers in het algemeen. Niet in het bijzonder voor Adenauer, met hoeveel vastberadenheid de 87-jarige tij dens deze gehaaste dagen ook heeft ge tracht het tempo van de jonge president bij te houden. Want de bondskanselier is nog steeds de man die hem na zijn aankomst op het Keulse vliegveld tracht te vast te nagelen op die passages van 99 99 (Van onze correspondent) ARNHEM, 27 juni. Het Provincie huis kreeg gisteren 350 gasten uit de hele wereld. Zij zullen zich drie dagen lang bezighouden met de vraag wat het beste is: de bestaande steden laten uitgroeien tot kolossale opeenhopingen van mensen of dit verschijnsel tegen gaan door het bouwen van nieuwe, kleinere steden, waarin het landschap niet verder wordt aangerand. Die vraag is nl. het thema van het gouden jubileumcongres van de Internationale Federatie voor Huisvesting en Ruimte lijke" Ordening. Onder de gasten zijn dertig Japanse architecten en planolo gen. Minister mr. J. van Aartsen heeft het congres woensdagmorgen officieel geopend. Hij zei, het te betreuren, dat de discussie tussen overheid en stede bouwkundigen over problemen van ruimtelijke ordening dreigt te vervlak ken tot een vriendelijk gesprek, nu het pionierswerk van doorgaans buiten staanders is overgenomen. De eerste inleider van het jubileum congres, de Engelsman Sir Frederic J. Osborn, zei, dat er in het na-oorlog- se Engeland op twintig plaatsen een begin gemaakt is met nieuw wonen in nieuwe steden. Hij achtte dit expe riment sociaal en financieel geslaagd. De grote moeilijkheid is echter de po litieke haalbaarheid. Sir Frederic wees verdere uitbouw van bestaande steden categorisch af. Het verleden bewijst, dat die uitbreiding te geweldig is ge weest. De les voor de toekomst is dus, daar niet mee voort te gaan. Men zou b.v. met het verkeer in de knoop ko men. Zelfs een stad als Los Angeles, met de meest volmaakte verkeersver bindingen mag geen voorbeeld voor de toekomst zijn. Sir Frederic bestreed de opvatting als zouden kleinere ste den cultureel minder kunnen bieden en wel op grond van de ontwikkeling van de verkeers- en communicatieme dia. zijn rede van 10 juni jl, die min of meer in Adenauers kraam te pas kwa men; hij was ook de man die strak voor zich uitkeek toen Kennedy giste ren in zijn toespraak voor het Schöne- berger Rathaus even preludieerde op wat hij later zou gaan zeggen in de binnen hof van de vrtje universiteit. Wat hij daar gezegd heeft, was niet zo'n geweldige sensatie. Want de wes- sentie heeft hij ruim twee weken gele den, aangemoedigd en geïnspireerd door Paus Joannes XXIII, al uitgespro ken voor de American University in Washington. Toen deed hjj zijn grote beroep, op zowel zijn landgenoten als de communisten, om de vicieuze cirkel te doorbreken en niet langer de gevan genen te blijven van de cliché's van de koude oorlog. Hg heeft gisteren in Berlijn wel een paar nieuwe accenten aangebracht, zoals de nauwelijks ver hulde suggestie tot de communisten om de draad weer op te vatten, waar die vele jaren geleden is afgebroken, toen Oost-en Midden-Europa weigerden of moesten weigeren de economische hulp van het Marshall-plan te aanvaarden. Maar het voornaamste was dat hfö dat allemaal zei in West-Berlijn: weliswaar niet tot de menigte op de Rudolph Wil- deplatz, met een grimmige Adenauer en een grimmige generaal Clay aan zjjn zijde, maar toch in West-Berlijn, in een stad die alle neurosen heeft opgedaan, die men in een belegering van achttien jaar maar kan krijgen. Het bijzondere by dit alles was, hoe de president gis teren zijn herhaalde oproep tot beëin diging van de koude oorlog heeft we ten aan te kleden en acceptabel te mar ken voor juist dit publiek. In Keulen, Bonn en Frankfurt had hü de Duitsers er, geloof ik, allang van" overtuigd dat Amerika zijn beloften je gens Berlijn en jegens de Bondsrepu bliek zal nakomen. In Keulen en Frank furt heeft hjj er nog eens op gewezen, dat de Amerikaanse macht in Europa onvervangbaar is, dat het Westen slechts baat kan hebben bij 'n nauwe samenwer king tussen Amerika en een oprecht verenigd Europa en dat de weg van een naar binnen gekeerd nationalisme dood loopt. In Berlijn heeft hij uiteengezet waarvoor de garanties van de V.S. en de westelijke samenwerking moeten dienen. Niet Amerika is veranderlijk, maar de communistische stelsels in Oost- Europa. De wind van de verandering waait achter het IJzeren Gordijn. En om daar het volle profijt van te kun nen trekken moet de vrije wereld tel kens opnieuw haar eenheid bevesti gen, haar kritische zin beproeven op overgeleverde waarheden en onver poosd streven naar een sociale en eco nomische perfectie. De vier dagen, die Kennedy in Duitsland heeft doorge bracht, zjjn uitgedraaid op een poli tieke stoomcursus. De Duitsers, en vooral de Berlijners, hebben oplettend geluisterd. Kennedy op zijn beurt was kennelijk ingenomen met zijn leerlingen. Hij heeft hen be loond mét citaten van Goethe en met de verklaring, dat hij het een erenaam vindt Berlijner te worden genoemd, achteraf heeft hij er misschien zelfs spijt van dat hij niet net zoals De Gaul le een Duitse oudoom bij de hand heeft. In de zomerse temperatuur, die hier gisteren heerste, heeft het bezoek van Kennedy soms een gemoedelijk karak ter gedragen. Het was een massale pick nick langs de straten van een zich snel vernieuwende stad. De geestdrift op de Rudolph Wildeplatz was zo groot dat zelfs Adenauer een open doekje kreeg. In de Kongresshalle overhandigde de voorzitter van de Duitse Bouwvakarbei dersbond, Georg Leber, een boeket bloe men aan de president, dat de nacht tevoren uit Oost-Berlijn zou zijn aange komen. Misschien had men verwacht dat de belangstelling tijdens de door tocht van de presidentiële karavaan wat onstuimiger zou zijn. Maar er is van Duitsers wel eens gezegd dat ze zelfs geen revolutie beginnen als ze daarvoor het gras in de openbare plantsoenen moeten betreden. En zo groot is het succes van Kennedy's reis geweest, dat nu premier Khroesjtsjev op zijn beurt aan een „fence-mending operation" be gint, zelfs nog twee dagen eerder dan hij in zijn eerste opwelling van plan was geweest. (Advertentie) DEN HAAG, 27 juni Voor mr. J. Slotemaker, president van de Haagse rechtbank, diende gisteren een kort ge ding, dat door de gemeente Noordwij kerhout tegen boer J. W. Meiland uit De Zilk was aangespannen over een stuk grond. De veehouder oefent daar al jarenlang zijn bedrijf uit. maar de gemeente wenst het stukje grond nu te gebruiken voor een parkeerterrein bij het sportveldencomplex van de voet balvereniging ,,Van Nispen". Mr. Slote maker heeft de gemeente Noordwijker hout geadviseerd naar een ander stuk grond voor gedaagde uit te zien, zodat boer Meiland zijn bedrijf, dat hij an ders zou moeten opgeven, tijdelijk kan blijven voortzetten. Tot en mej maandag krijgt de ge meente gelegenheid naar een Oplossing te zoeken. Mocht zij er niet in slagen een ander terrein te vinden, dan zal de president onmiddellijk tot een vonnis- wijzing komen, die, zoals hij verklaar de, niet ten gunste van de gemeente zal uitvallen. De president kwam tot deze conclusie op grond van het feit, dat de gemeente Noordwijkerhout. die al geruime tijd bepaalde plannen met het 25-are groot stukje grond voorhad, de veehouder eerder had moeten berich ten waar de zaken op stonden en dat het terrein mettertijd parkeerterrein moest worden. Dat de veehouder door de gemeente gedwongen was binnen tweemaal 24 uur het stukje grond prijs te geven, waardoor het bedrijf niet meer exploitabel zou zijn en het gezin met acht kinderen brodeloos zou worden, noemde de president „vrij kras". „Ook al heeft de gemeente misschien juri disch alle recht op het stukje grond," aldus mr. Slotemaker. Mr. L. v.d. Tas uit Amsterdam, op tredend namens de veehouder, kon zich geheel verenigen met de visie van de president. Ook hij vond de gemeente lijke aanzegging, het terrein op stel en sprong te ontruimen een onmogelijke eis en vergeleek de houding van de ge meente in deze met de evacuatie-be velen van de Duitsers eertijds. Mr. v. d. Tas memoreerde hoe zijn cliënt en- AMSTERDAM, 27 juni De politie alhie - heeft vannacht in de Westerdok- straat een 36-jarige schipper van een rondvaartboot, aangehouden in zijn auto Pfl hm 1 \AT\T Q Ij k* pl'C waarin hjj zich probeerde te vergrijpen 1 1 CU DU U W d.IVIVCl aan een 24-jarige Canadese studente. De man weigerde uit de auto te komen en verzette zich zo hevig toen de politie hem naar buiten trok, dat deze hem met de gummistok tot bedaren moest bren gen. Het meisje was totaal overstuur. Broeders van de intussen gewaarschuw de GGD brachten haar naar het poli tiebureau Raampoort waar zU er na enige tjjd in slaagden haar te kalme ren. De schipper is. op het hoofdbureau ingesloten. KEULEN, 27 juni. Een gerechts hof in Düren (Westfalen) heeft gis teren een arrestatiebevel uitgevaar digd tegen drie Nederlandse bouwvak arbeiders, die maandag zijn betrokken geweest bij een gevecht met de poli tie. Volgens de politie heeft een Neder landse bouwvakarbeider een politie agent aangevallen die proces verbaal opmaakte, van een auto-ongeluk waar bij de Nederlander was betrokken. Toen de agent hulp kreeg van colle ga's kwamen ook twaalf Nederlandse bouwvakarbeiders hun collega te hulp. De politie slaagde er tenslotte in met behulp van omstanders vijf personen te arresteren. Drie politiemannen en enige Neder landse arbeiders liepen lichte verwon dingen op. Amerika In de haven van Yar mouth op nieuw-Schotland is woensdag brand uitgebroken aan boord van een circusschip. Alle opvarenden en vrijwel alle dieren konden worden gered, voor dat de 1100 ton metende „Fleurus" zonk. Alleen een zebra en een paard kwamen om. Het circus was afkomstig uit St. Petersburg in Florida. (Rtr). Omstreeks twee uur vannacht wan delde het meisje met een 19-jarige Canadese student in do Raadhuis straat. Daar kwam hen een Volkswa gen terzijde. De bestuurder, de schip per in zijn uniform, sprak hen aan. Hi) zei ,,van de politie" te zijn en hen op het politiebureau even te wil len ondervragen. Aanvankelijk weiger den zij en wilden weglopen. Tenslotte stapten zij toch in. Het meisje achter in, de jongen naast de chauffeur. On derweg vertelde de schipper <iat hij zich had bedacht en dat hij hen naar hun hotels zou brengen. Na de jongen aan zijn hotel te hebben afgezet, gaf hij het meisje geen gelegenheid ook even uit te stappen, doch reed meteen met grote vaart door. De terstond gewaarschuwde 5x8 kreeg even later een telefoontje van iemand die in de Haarlemmerstraat een kleine auto had zien passeren met een hevig gillend meisje. Een groepssurveil- lancewagen vond toen vrp snel de ge zochte auto in de Westerdóks* at. (Advertentie) TETERINGEN, 27 juni De Missie- procuur S.V.D. heeft hier gisteren een nieuw kantoor geopend, dat de effi ciënte centrale vormt voor de materi ele voorzieningen van de Nederlandse S.V.D.-missionarissen, die voor het merendeel in Indonesië werkzaam zijn. Per jaar wordt voor meer dan een half miljoen aan goederen verzonden en mgr. A. Thijssen S.V.D., bisschop van Larantuka op Flores, gaat binnen kort een boot van tweehonderd ton aanschaffen om de stroom van zendin gen naar zijn eiland te kunnen opvan gen. De S.V.O.-missie. die in totaal drie duizend missionarissen telt, bedient zich van alle verworvenheden van de techniek en heeft o.a. vijf eigen vlieg tuigen. Deze sparen niet allen tijd maar ook geld: zij kosten tachtig gul den per vlieguur, maar bereiken in dat uur plaatsen waarvoor men anders veertien dagen lang een karavaan van dragers moet onderhouden, hetgeen meer dan vijfmaal zo kostbaar is. Daarbij komt dan nog het risico dat de hele zending met karavaan en al verdwijnt, wat in het verleden her haaldelijk is voorgekomen. Ook voor een snelle medische hulpverlening zijn de vliegtuigen van enorm belang. Teteringen is de centrale verzor gingspost voor de 328 Nederlandse S.V.D.-missionarissen, van wie er - 200 in Indonesië werken. De procuur, die onder leiding staat van pater J. Hoeijmakers, fungeert als bank, veem, inkoopcentrale, expeditie en zelfs verzekeringsbedrijf. Sinds acht jaar houdt men de ver zekering van de goederen in eigen hand en in die periode heeft men de borgstelling al afbetaald en bovendien nog 50.000 kapitaal in kas gebracht. Wat de inkoop betreft werkt men nauw samen met de Duitse procuur: artikelen die in Duitsland goedkoper zijn, worden van daar verstuurd en omgekeerd. Men hoopt ook te kunnen gaan samenwerken met de V.S., zodat men nog meer kan profiteren van prijsverschillen. De artikelen, die uit Teteringen worden verzonden, variëren van kleur potloden en kerstkaarten tot dames broches en singlets. De goederen wor den betaald uit gelden die missionaris sen op vakantie voor hun missiegebie den hebben ingezameld; uit de uit keringen van de Pauselijke Werken aan de missiebisschoppen; uit subsi dies en giften en uit de opbrengst van het S.V.D.-orgaan, dat jaarlijks oen ton in het laatje brengt. Gelden, die door of voor bepaalde missionarissen zijn ingezameld, worden uiteraard besteed voor het gebied waarvoor ze geschon ken zijn. De „vrije gelden" worden jaarlijks door het generaalbestuur over de diverse S.V.D.-missies verdeeld. De procuur in Teteringen levert niet alleen bestellingen af, maar stuurt ook Eakketten aan de missionarissen die un persoonlijke verzorging maar al te vaak in de verdrukking laten komen. Ook doet men veel aan het opvangen van de missionarissen die op vakantie komen, niet alleen door het verstrek ken van contanten en kleding, maar ook door het organiseren van inleidin gen. Missionarissen, die zeven jaar of langer niet in Nederland zijn geweest, staan dikwijls volkomen vreemd tegen over de situatie die ze hier aantreffen. Dat is duidelijk gebleken uit de reac ties van de veertig missionarissen, die sedert januari zijn teruggekeerd uit In donesië. kele jaren geleden geheel te goeder trouw het stukje grond van een weduwe uit Bloemendaal gepacht had. die er vroeger op had gewoond. Tot 1961. toen het stukje grond in handen van de ge meente overging, had de weduwe het recht van bewoning, dat echter niet, zoals zij aangenomen heeft, het recht tot verpachten gaf. Daarbij komt, dat de weduwe niet heeft geweten, dat het stuk je grond haar in 1961 door de gemeen te was afgekocht. Ook boer Meiland was hier onkundig van gebleven. Door allerlei misverstanden was ook de Grondkamer in de veronderstelling, da» hij het pachtcontract, dat boer Meiland enkele jaren geleden met de weduwe voor de tijd van twaalf jaar afsloot, gerust kon goedkeuren. Daarom dacht de veehouder, toen hem twee weken geleden door de gemeente verteld werd. dat hij het stukje grond moest prijs geven. met het pachtcontract een troef in handen te hebben. Zodra bleek, dat het contract door allerlei onvermoede omissies waarde loos was, heeft boer Meiland zich op onmacht beroepen. De gehele kwestie werd er niet gemakkelijker op, doordat de gemeente Noordwijkerhout, als eige nares, de weduwe door een administra tieve vergissing grondbelasting op het terrein had laten blijven betalen. „Boer Meiland mag niet de dupe worden van verkeerde interpretaties en administra tieve fouten van anderen en die bo vendien buiten hem om zijn gegaan," zei mr. v.d. Tas, die zelfs betwijfelde of het door de Grondkamer goedgekeur de pachtcontract wel zo illegaal was, zoals door de tegenpartij nadrukkelijk wordt voorgespiegeld. Volgens de raads man kan de veehouder niet gedwongen worden ztjn bedrijfje op het terrein aan kant te zetten en zijn vee tegen lagere prijs dan hem bijvoorbeeld in het na jaar geboden zou worden te verkopen. „Deze eis druist tegen alle normen van goed bestuur in." Mr. E. G. Sprey uit Leiden, die na mens de gemeente Noordwijkerhout op trad, noemde het verblijf van de vee houder op het stukje grond juridisch volstrekt onrechtmatig en betwijfelde of boer Meiland door het terreinver- lies gedwongen wordt zijn bedrijfje ge heel op te heffen. Achter de tot boer derij omgebouwde woning zou nog ruim te genoeg zijn. Ook voerde mr. Sprey aan, dat de gemeente tot voor kort niets geweten had van een pachtcon tract. De gemeente Noordwijkerhout had alle redenen voor een snelle ontrui ming van het terrein: elke dag kost het wachten van de bulldozers en drag lines van de Nederlandse Heide Maat schappij, die in opdracht van de ge meente de werkzaamheden op het stuk je grond zal uitvoeren, de gemeente vijfhonderd gulden. Dat de gemeente Noordwijkerhout de heer Meiland om trent de gemeentelijke plannen met het stukje grond niet eerder had bericht, weet mr. Sprey aan het feit, dat de rijksgoedkeuringen, enkele maanden eerder dan verwacht werd, afkwamen. Kortgeleden mocht ik er in deze rubriek de aan dacht op vestigen dat wij de intrede van het vrouwe lijke element in de steedi in intensiteit toenemende burger-ruimtevaart niet mochten onderschatten. H Nauwelijks is de drukinkt opgedroogd of ik verneem geruchten, die willen dat Valentina Teresjkova zich gaat verloven met een collega- astronaut, annex kosmonaut. En dat de verwikkelingen zo spoedig zouden optreden had ik óók niet gedacht. Nu heeft Valentina op een perscon ferentie in Moskou de geruchten noch gedementeerd, noch bevestigd. Zij hééft slechts verklaard dat de „lief ste persoon" die zij op de aarde had achter gelaten, haar moeder was. En dat sieihaar. Maar het een sluit het ander nu eenmaal al sinds mensen heugenis niet uit. De kosmonaut in kwestie is Adrian Nikolajef, die het vorig jaar 64 om wentelingen om de aarde heeft ge maakt. En ik weet niet meer hoeveel omwentelingen Valentina precies heeft gemaakt, maar ik hoop dat het ver schil geen wettelijk huwelijkbeletsel vormt. Een mens kan per slot van rekening niet beneden zijn stand trou wen. Maar goed, misschien is er ook in het geheel niets aan de hand. Er zijn ech te wel twee verschijnselen, die al thans wijzen in de richting van een astronautische romance. Op de eer ste plaats is daar het feit dat Valen tina drie dagen wég bleef, ofschoon er slechts één dag was gepland. En ik weet niet hoe dat in het astronau tische ligt, maar naar aardse maat staven gemeten vraagt men zich dan ai gauw af: waarom eigenlijk? Op de tweede plaats is er de schram op de neus van Valentina. Zij heeft op reeds aangeduide persconferentie óók nadrukkelijk verklaard dat zij die niet in de ruimte heeft opgelopen. Dat zal. dan wel zo wezen. Nu wil ik niet ophitsen tot jalou- zi en zeker niet stoken in een even tueel te sluiten astronautisch huwe lijk, maar als ik Nikolajef heette, dan zou ik kameraad Bykovsky toch wel even goed in de gaten houden. En hij kan nóg beter weten dan ik dat Sovjet-Russen slim genoeg zijn, om een eventueel geslaagd ruimtelijk ren dezvous achteraf toch nog in de mist te hullen. Enfin, Adrian, je ziet maar. P.S. Inmiddels wordt het wél tijd, dat ook de Amerikanen eens een da rn. de ruimte laten nemen. Ik denk in dit verband bijvoorbeeld aan Jane Mansfield. CELLE, 27 juni. Gisteren zijn twee militairen in Duitsland in de om geving van het plaatsje Celle met een jeep tegen een boom gereden. Beiden werden gewond naar het algemeen zie kenhuis van Celle overgebracht. De 35-jarige gehuwde sergeant van 102 technische dienst bataljon A. Vijge uit Arnhem werd ernstig gewond. Hij kreeg een schedeldakfractuur. De 21-jarige reserve sergeant van 11 technische dienst bataljon J. A. Klab- bers uit Heumen (Gld) liep een her senschudding op. Advertentie) Elke OLVEH polis is winstdelend. j ugust Vörding, een bekeyd /I figuur in de kringen van /i de beoefenaars van de kerkmuziek en koorzang, zal- zondag 14 juli zijn veertig jarig jubileum vieren als diri gent van het mannen- en jon genskoor van de St. Lambertus- kerk te Hengelo. Bij die gele genheid zullen zijn verdiensten voor het muziekleven in Neder land in het licht worden gesteld. 's Morgens tijdens de plechtige Hoogmis zal de jubilaris met zijn koor de e-moll mis van Bruck ner uitvoeren. Daarna volgt een receptie in het Concertgebouw. In 1901 geboren in het West- faalse bedevaartplaatsje Egge- rode, voelde de heer Vörding Zich al vroeg tot de kerkmuziek aangetrokken. Zijn opleiding ge noot hij aan de Kerkmuziek- school in de oude universiteits stad Munster. Mgr. Lilie, direc teur van dit instituut en tevens directeur van het domkoor was hier een van zijn belangrijkste leermeesters. „Van hem heb ik veel geleerd," zegt de heer Vör ding. „Nooit was bij mij de ge dachte opgekomen dirigent te worden. Het interesseerde mij niet. De piano en vooral het kerkorgel hadden mijn grote liefde." In de oorlogsjaren '14-T8 waren in Münster veel organisten onder de wapenen. In die jaren bespeelde hij regelmatig in een twaalftal kerken het orgel. Het opluisteren van de ere dienst in de Dom werd daarbij wel als een bijzondere eer beschouwd. De heer Vörding deed in die jaren als organist grote ervaring op. De inflatie in Duitsland na de eerste wereldoorlog maakt het hem helaas onmogelijk na het behalen van het einddiploma van de Kerkmuziekschool hogere studies te volgen. Na korte tijd als organist in het Duitse grensgebied te hebben gewerkt, vestigde hij zich in 1903 te Hengelo, waar hij organist werd aan de St: Lambertuskerk. Na enkele jaren ging hij over tot de oprichting van een jongenskoor en traden zijn kwaliteiten als dirigent al spoedig aan het licht. Weldra werd hem ook de directie van het mannenkoor toevertrouwd. Met grote tact, energie en doorzettingsvermogen gaf hij zich aan zijn nieuwe taak. Hij stapte af van de gangbare liedertafelstijl en bouwde een repertoire op van goede klassieke en moderne polyfonie. Zijn voorbeeld werd elders in Twente en daarbuiten gevolgd. Het St. Lambertuskoor kwam tot steeds grotere artistieke prestaties. Het is geenszins overdreven te zeggen dat August Vörding pionierswerk heeft verricht op het gebied van de kerk- en koorzang. Dat veronderstelt moed en aan moed heeft het hem nooit ontbroken. Dat bewijst onder meer het feit dat het St. Lambertuskoor voor de tweede wereldoorlog een der eerste kerkkoren in het. land was, die met speciale toestemming van de kerkelijke autoriteiten bij de eucharistieviering de zware e-moll mis van Bruckner uitvoerde. Deze mis wordt nog jaarlijks uitgevoerd en trekt dan van heinde en ver belangstellenden naar Hengelo. Van moed getuigt oolc de lange lijst van klassieke en moderne werken, die hij in de loop der jaren door het St. Lambertuskerk- en andere koren liet uitvoeren. Op verschil lende plaatsen in Nederland en Duitsland is de heer Vörding met zijn koren opgetreden. Vele malen was het St. Lambertuskoor voor de radio te beluisteren. Op zijn jongenskoor heeft hij meer dan duizend jongens opgeleid. Hij bracht hen niet alleen kennis en liefde bij op het terrein van zang en muziek maar oefende ook grote invloed uit op hun persoonlijke vorming. Daarnaast zag hij nog kans zich verdienstelijk te maken op ander terrein. Hij was jarenlang een gewaardeerd medelid van het Koninklijk Zangers Verbond en van tal van andere commissies. Voorts maakt hij al vele jaren deel uit van het bestuur van de Katholieke Dirigenten- en Organistenvereniging, terwijl regelmatig zijn advies wordt gevraagd in allerlei zaken. Reeds voor de oorlog verwierf hij het Nederlands staatsburgerschap. Sinds 1955 is hij als muziekleraar aan het r.-k. lyceum „De Grundel" verbonden, waar hij met het schoolkoor en het schoolorkest eveneens opmerkelijke prestaties heeft weten te bereiken. Het Twents Kamerkoor is onder zijn leiding ge groeid tot een koor van betekenis. En al dit werk deed August Vörding onopvallend, zoals zijn figuur onopvallend is. Bescheidenheid is een van zijn vele goede karaktertrekken, die hem bij iedereen die met hem in aanraking kwam, bemind heeft gemaakt. Enkele jaren geleden werd hij vanwege zijn grote verdiensten benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 5