Bedrijven maken veelal te weinig gebruik "van TNO Industrie moet meer worden betrokken bij speurwerk V MISLUKTE FORMATIE m m vegjjgptQ veslifgHeic» gordel Utrechtse politie op de plaat Leidse traditie InlonSië Breda weer bierstad Songfestival „Vijf" BRONWATERS Vrije sprekerstribune Grafsteen van prof. dr. H. J. M. Weve- Dubbel (ruiter)feest y iff*; ^31 Bekende Belgische acteur naar ons land Prof. dr. Alex v. Royen het best ventilerende schuifdak Besmet de maan niet Mgr. J. J. van Rossum Officier O. Nassau Eeuwfeest Insula Dei PROF. TROOST TOT ONDERNEMERS: PANAM wil tarief éénderde verlagen Geregelde vrachtdienst sedert eeuwen een der meest gerenommeerde voor uw gezondheid en voor uw genoegen SPA CITRON SPA ÓrvHutafa*. Vakcentrales steunen studentenvakbeweging mm DONDERDAG 27 JUNI 1963 PAGINA 7 want... een literfles aan voordelige prijs, cpegofceC, wanL.vervaardigd met O* i 1 'li fe ifli Vil jte jgjfl 4 i BRUSSEL, 27 juni Prof. dr. Alex 'an Royen, een vooraanstaande Vlaam se acteur heeft een contract getekend •het Karei Guttman om het volgende seizoen op te treden in het Nederlandse gezelschap „Ensemble". Alex van Royen is afkomstig van het Neder lands Kamertoneel in Antwerpen en beeft de rol van, prof. Higgins ge speeld in de Vlaamse versie van „My Fair Lady". Hij is hoogleraar aan het noger instituut voor toneel in Brussel en doctor in de rechten. Alex van Royen begon zijn toneel loopbaan als leerling bij de Vlaamse Jogisseur Ast Fonteyne. Hij behaalde Pet einddiploma van het Koninklijk Vlaams Conservatorium in Gent. Laarnaast doceerde hij ook in de rechten. In 1954 debuteerde hij voor oe Vlaamse televisie in de „Gevaarlijke bocht" van Priestley. Kort daarna Werd hij verbonden aan de Koninklijke Vlaamse Schouwburg in Brussel. Voor- ?at Van Royen de hoofdrol vervulde 'h „My Fair Lady" was hij directeur 'an het Antwerpse Nederlands Kamer toneel. Grootse successen boekte hij in ».Wrok om gisteren", „De vernederden «n de gekrenkten", „Voorlopig vonnis" ®n natuurlijk in „My Fair Lady". iA'iverten tie) ZEIST, 27 juni De Groothertogin van Luxemburg heeft benoemd tot offi cier de l'Ordre de Mérite van het Groothertogdom de heer G. Haitsma- Mulier, consul honoraire van Luxem burg, te Zeist. (Advertentie) WASHINGTON, 27 juni. (Rtr.) Een commissie van het Amerikaanse Congres heeft gezegd dat het mis lukken van het „Ranger-programma van maan-ruimtevaartuigen onder meer te mijten is aan buitensporige ontsmet!' r van deze vaartuigen. De maarische ;sn werden ontsmet om te voorkomen dat de maan zou worden besmet. Geen van de vijf „Ranger"- ruimtevaartuigen heeft echter de maan bereikt omdat de hitte waaraan zij ter ontsmetting werden blootge steld, mankementen aan instrumenten heeft veroorzaakt, aldus de commissie (Van onze correspondent) ARNHEM, 26 juni Tijdens de offi ciële viering vaon het 100-jarig bestaan van de stichting „Insula Dei" te Arn hem heeft burgemeester C. Matser vanmorgen mededeling gedaan van de benoeming van mgr. J. J. H. van Ros sum, voorzitter van het bestuur en deken van Arnhem, tot officier in de orde van Oranje Nassau. Namens kardinaal Alfrink was de wijbisschop van Utrecht, mgr. Th. G. A. Hendriksen, bij de eeuwfeestviering aanwezig. Van veie zijden ontving het bestuur gelukwensen en geschenken uit erkente lijkheid voor wat deze, sedert honderd jaren door de Tilburgse zusters van Liefde geleide instelling heeft gedaan op het gebied van katholieke bejaarden zorg, onderwijs aan schipperskinderen, opleiding van kwekelingen en sociaal werk. (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 27 juni Speur- en ont wikkelingswerk is een essentieel punt in de industriële ontwikkeling, van groot belang voor de continuïteit in de onderneming. Prof. ir. L. Troost, voor- zitler van de Nijverheidsorganisatie TNO, die in de gistermiddag gehouden j, arvergadering van de Vereniging Ne derlands Fabrikaat sprak over het be- la van het toegepast-wetenschappelijfe onderzoek, zei zich af te vragen of vooral het kleine en middelgrote bedrijf dit wel voldoende beseft. Naast steun van i overheid moet TNO ook voldoen de daadwerkelijke belangstelling van de inuustrie zelf ontvangen. Niet dat het daa".,an ontbreekt, maar wel moet vol gen., prof. Troost worden gezegd dat die belangstelling en steun per bedrijfs tak sterk verschillen en er nog veel bedrijven zijn, die van de mogelijkheden door TNO geboden, niet of nauwelijks gebruik maken. Elk jaar wordt een speurwerk programma samengesteld, dat de vol gende twee jaren in uitvoering moet komen. De overheid geeft een basis subsidie om de continuïteit van dit speurwerk te garanderen. Het streven is om het belanghebbende bedrijfsleven financieel steeds meer bij het speur werk te betrekken. Andere inkomsten van de verschillende tot TNO behorende instituten worden gevormd door be taling voor individuele opdrachten. De opdrachtgever krijgt het recht de ver kregen resultaten onder bepaalde voor waarden geheel voor zichzelf te houden. Er worden ook keuringen gedaan ten behoeve van consumentenorganisaties, waarover nogal eens controversiële meningen en misverstanden bestaan. TNO meent zich niet buiten het ver gelijkend warenonderzoek te moeten houden omdat het belang van de Ne derlandse industrie veelal vraagt, <iat een objectieve en niet-commerclële in stelling een uitspraak doet. Wel dient een strenge reglementering te voorko- men, dat conflicten met de fabrikanten over keuringsmethoden en de daaraan te ontlenen conclusies uitbreken. Daar om zal TNO de fabrikanten steeds be trekken in het vooroverleg over de methode die bij het onderzoek zal wor- d gevolgd. Zij zal zich verder beper ken tot een interpretatie van de ver kregen meetgegevens en zich onthouden van de uitspraak of voor een consument een bepaald produkt onder gegeven omstandigheden al of niet het beste is. In d_ instituten van de TNO-organisa- tie zijn bij elkaar bijna 1700 man, onder wie 260 academici, werkzaam. De tota le begroting voor het lopende jaar beloopt 32,6 miljoen gulden, waarvan ruim de helft of 17 miljoen personeels kosten zijn. Er is een bedrag van 8 mil joen aan opdrachten en 2,25 miljoen aan büdragen. Aantal en omvang van opdrachten en bijdragen bewegen zich in voortdurend stijgende lijn. Voor de nieuwbouw en de daarbij behorende instrumentatie van instituten heeft TNO een programma, waarvan de kosten in de vorm van een bouw- subsidie geheel door het rijk worden gedragen. Dit jaar komt een bedrag van rond 10 miljoen ter beschikking. Onder die nieuwe behuizing valt o.m. het complex Zuidpolder in Delft, dat momenteel in aanbouw is en voor een gedeelte reeds in gebruik werd geno- NEW YORK, 27 juni (UPI) Pan American World Airways heeft gisteren plannen bekend gemaakt voor de instel ling van een nieuwe goedkope klasse in het luchtverkeer naar Europa die meer dan een derde goedkoper zal zijn dan de huidige passagetarieveu. De nieuwe tarieven zullen echter door andere ^belanghebbende luchtvaartmaat schappijen en de betrokken regeringen moeten worden goedgekeurd omdat zij een internationale lijndienst betreffen Juan T. Trippe, president van de Panam, zei dat de voorgestelde tarie ven voor een enkele reis over de atlan- tisohe Oceaan 160 dollar zou bedragen, d.i. 103 dollar of 39 procent minder dan de huidige „economy class". De prestaties van de Utrechtse Politie Muziek Vereniging, die nu ruim vijftig jaar bestaat en sinds 1961 speelt in de hoogste afdeling van de vaandelafdeling der kon. Nederlandse federatie van harmonie- en fanfare korpsen, hebben de aandacht van de handel getrokken. Een grammofoon- platenfabriek te Heemstede heeft een EP-plaat uitgebracht met een viertal marsen, door dit korps onder leiding van Mas Bakker met gloed gespeeld. Het traditionele jaarlijkse zomer- evemement dat het „Breda Bierfestival" al haast is gewor den, is dit jaar van 1 tot en met 15 augustus. De „Bierstad" zal weer zijn opgebouwd op het Chassé-terrein. In verband met de enorme toeloop van vorig jaar is het stadje .groter en Is er bij de tweeduizend vlerkante meter grote feesthal een muslc-hall geplaatst van ongeveer duizend vier kante meter. Niet alleem's avonds, maar ook 's middags zijn er voorstel lingen, de laatste speciaal voor de jeugd. De biervorst Cambrinus zal per helikopter op de openingsavond neerdalen, worden ontvangen en de feestelijke ouverture van het festival inzetten. Nederlandse en buitenlandse artiesten zullen proberen de tiendui zenden bezoekers vrolijk bezig te hou den. In het kader van dit festival zal in Breda ook op verschillende andere plaatsen feest worden gevierd, zoals op de oude Havermarkt, waar een oud-Nederlandse „botermert" te zien zal zijn. oor het internationaal Brabants songfestival „Vijf", dat zater dag 6 en zondag 7 Juli in Oister- Advertentie) Sinds „De Turk" (van 1870) ver huisde, miste de Breestraat in* Leiden haar terrasje. De tradi-\ tie in het zonnetje naar voor-' bijgangers kijken ln Leidens oudste straat was verdwenen. Aan het terrasloos tijdperk is woensdag een eind gekomen door de opening van een naar Franse motieven, door de; architect ir. J. Kirch ontworpen ter rasje vóór het restaurant-theehuis van de firma Van der Heyden. Voor de Sleutelstad werd deze opening zo. belangrijk geacht, dat het college van B. en W. bijna voltallig bij de ope ning aanwezig was. De verbreding van het trottoir en de invoering van het eenrichtingsverkeer maakten de Bree-, straat rijp voor een vrij breed ter ras. De „sprekershoek" in het Wai- kartpark te Zeist zal 5 juli voor. de zesde maal beginnen. De belangstelling voor dit vrije' sprekersgestoelte is in de afgelopen jaren geen enkele maal verflauwd, tenzij de weersomstandigheden» zoals vorige zomer, eens al te slecht waren. Die durende en groeiende belangstel-! ling voor dit democratisch evene ment, enig op het vasteland van Euro pa, heeft het bestuur van VW-Zelst doen besluiten uitbreiding te gevent aan de gelegenheid tot spreken en daardoor ook nog meerderen de mo gelijkheid te verschaffen hiervoor naar Zeist te komen om te spreken1 of te luisteren. Behalve de tot nu toe: gebruikelijke vrijdagavond zal de' sprekershoek dit jaar ook op zater dagmiddag worden gehouden. dag w«k UTRECHT, 27 juni In het Over- 'egorgaan van de drie vakcentrales r0fdt de ontwikkeling van een studen- J®nvakbeweging met belangstelling ge- '°lgd. Besloten werd dat de drie vak centrales, KAB, NW en CNV gezamen- ?Jk 5000 aan de nieuwe beweging zul- 6u geven om van de grond te komen. Wanneer er een algemene organisatie stand zou komen, zal aansluiting bij der vakcentrales moeilijk zijn. In jriaorie is het echter mogelijk dat een vergelijke vakbond een bestuurder der vakcentrales achtte het be- te spreken van een sociale organi- «atie zich bij' een vakcentrale aan- «uit. nen.gek-- viduelen, die zich voor het lustrum songfestival hebben opgegeven, ko men uit alle delen van Nederland. Het is inmiddels definitief geworden dat de vocalisten Gert Timmerman en Rob de Nijs, die deei uit zullen maken van de Nederlandse ploeg voor Knok- ke, in Oisterwyk als gast zullen op treden. De andere gasten zyn: Conny van Bergen, Koos Huisman, Willy Schobben, Hans Boekhout van Sohnge, Cees Schilperoort, Ben Amoury (Bel gië) en de orkesten Jo Budie, The Lords en The Twinliners (Belgie). Deze gasten zullen het lustrumbal tijdens de demi-finale op zaterdag avond en/of de feestelijke show op zondagavond tijdens de finale op luisteren. Dit jaar viert de rijvereniging Wilhelmina te Gilze in Noord- Brabant het 65-jarig bestaan. Daarmee is „Wilhelmina" naar de mening van voorzitter P. van Poppel de oudste landelijke rijvereni ging in Nederland. Reden te over dus om met een groots ruiterfestijn dit jubileum op grootse wijze te vieren. Maar er is nog meer: de bond van landelijke rijverenigingen viert het zevende lustrum. En aan „Wilhelmi na" is de eer voor 7 juli te Gilze het lustrum-concours van de bond te or ganiseren. De rijvereniging Wilhelmina werd in 1898 opgericht ter gelegenheid van de kroning van koningin Wilhel mina. et mijn eigen ogen zal ik Godi mijn Zaligmaker aanschouwen",' de tekst op het graf van een befaamd oogspecialist: prof. dr H. J. M. Weve, vorig jaar januari over leden. Op zijn graf op de katholiekef begraafplaats aan de Utrechtseweg te- Zeist staat sinds enkele dagen deze geheel in brons gegoten zerk in hoog- reliëf, een werk van de Nijmeegse- beeldhouwer Ernst Voorhoeve. Heit embleem aan de rechteronderzijde is dat van de Orde van het Heilig Graf, tot de ridders waarvan prof. Weve behoorde. AMSTERDAM, 27 juni. De „Thamrin" van de Djakarta Lloyd zal donderdag 13 augustus Amsterdam aanlopen yoor het innemen van lading voor Indonesië. Hiermede wordt een geregelde vrachtdienst onder Indonesische vlag tussen Nederlandse en Indonesische havens geopend. Regelmatige afvaar ten zullen volgen. De Djakarta Lloyd wordt te Amsterdam en Rotterdam vertegenwoordigd door de firma Vinke en Co. (Vervolg van pagina 1) Drie weken is de voorzitter van de Tweede-Kamerfractie van de K.V.P. bezig geweest om te trachten een ka binet samen te stellen, dat verzekerd zou kunnen zijn van een ruime meer derheid in de Tweede Kamer. Dr. De Kort was onbedreven in de praktijk van het formeren, al had het werk zjjn voi le belangstelling. Hjj had het voordeel dat een uiterst bekwaam staatsman hem als „informa teur" was vooraf gegaan. Prof. Rom- me had „bouwstenen verzameld voor zUn opvolger. In een situatie zoals na de verkiezingen was ontstaan, met een verlies van vijf zetels voor de in grootte tweede partij, de P.v.d. A„ en een ver sterking van de K.V.P., was een infor matierapport wel een onmisbare grond slag om iets te kunnen ondernemen. Maar dr. De Kort had ook de uiterste perfectie van het werk van prof. Rom- me tegen. Hjj trad in het voetspoor van een meester, omdat hij moeilijk an ders kon, maar dat voetspoor eindigde niet bij een afgerond doel. Romme had een leidraad gemaakt, waarvan dr. De Kort een programma moest maken. Hij was dan ook verplicht na te gaan of in de praktijk nog mogelijk was wat prof. Romme theoretisch had aangegeven: een kabinet van vijf partijen. Dit vijf-partijenkabinet was eigen lijk geen realiteit, maar er moest toch net gedaan worden alsof het erin zat. Waarom dit spelletje? Omdat de eerste adviezen na de verkiezingen aan de koningin het noodzakelijk maakten deze zaak serieus te onder zoeken. Voor velen zou een vijf-partijenkabi- net een ramp zijn geweest, vooral on der de huidige omstandigheden, waaron der een sterke oppositie m het parlement meer dan ooit gewenst lijkt. Men den- ke slechts aan de vele splinterpartijtjes, die weer in de Tweede Kamer binnen dringen. Er zijn echter enkele Kamer leden, die het een prachtige basis vin den voor goede verhoudingen. Men zou dan kritiek op de regering kunnen ge ven zonder partij-politieke bijbedoelin gen. Men zou slechts over zakelijke mé rites oordelen. Een dergelijke theorie houdt echter geen rekening met het uitgesproken „politieke" karakter van het parlement, waarin juist dit karak ter bij de beoordeling van alles wat van enig belang is boven komt drijven. Een parlement leeft zich pas echt uit wanneer het principiële achtergronden kan verdedigen. Dit is de taal van de partijen, die hun beginselen tot gel ding willen brengen. Men kan het parle ment dat karakter nooit ontnemen. Zodoende is dr. De Kort na min of meer een lijdensweg van drie weken, kortgeleden pas tot de conclusie ge komen dat het er niet in zat. Hij heeft daarna grote moeilijkheden ge had doordat de V.V.D. hem te vlug af was. Deze partij ging de uiterst voorzichtig opererende formateur in eens voor de voeten lopen. Men ver moedde, wellicht door formatiekoorts, bevangen, dat men werd uitgespeeld tegen de P.v.d.A. Had de V.V.D. zich beheerst, dan zou de keuze van de formateur zeker ook op haar zijn gevallen. Nu had het de schijn alsof dr. De Kort door de knieën was gegaan, hetgeen hem veel prestigeverlies heeft bezorgd. Voor mi nister Toxopeus was het een waarde volle stunt. De V.V.D. werd door velen, die de finesses niet kennen, geprezen om haar voortvarendheid. Wij hebben destijds al voorspeld dat deze stunt de formatie wel eens zou kunnen doen mislukken. De Amerikaanse president is gisteren op Amerikaanse manier in West-Berlijn ontvangen: met een confetti-regen. Kennedy, burgemeester Brandt en bondskanselier Adenauer (v.ln.r.) werden letterlijk bedolven onder papiersnippers. De ouden van dagen uit Polsbroek, die gisteren een uitstapje maakten naar Soestdijk, brachten voor de koningin een produkt uit de eigen streek mee: een grote boerenkaas. „Verrukkelijk", zei de koningin tegen mevouw E. Ver moeiende Bie (80) en de heer C. de Ruyter (85). Ter gelegenheid van het eeuwfeest van de Stichting Insula Dei (Congregatie van De Zweedse kolonel Wennerström, die de Zusters van Liefde van Tilburg) te Arnhem, it de voorzitter, deken J. J. H. het van Rossum, gisteren benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau, welke vliegveld van Stockholm aanwezig bij onderscheiding door de burgemeester van Arnhem, de heer Chr. Matser, werd £f. °a^iVJ!nti,Va^eV^nRh^nfk"bncht uitgereikt. taire delegatie, die een bezoek bracht aan Zweden. Bij Detmold in West-Duitsland is gisteren een Belgisch militair transportvliegtuig neergestort, waarbij de bemanning en 33 inzittende valschermjagers werden gedoodVan het toestel bleef slechts een nauwelijks herkenbare ravage over.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 7