Rapport over Amsterdamse Universiteit Voor medische Universiteit 60 ha geen terrein faculteit 16 maar nodig Nieuw terrein hoogbouw of splitsing in faculteit Regering wil voortzetting van contacten LEXINGTON Rust in bestuur Kromhout volledig teruggekeerd Reorganisatie werpt nu al enkele vruchten af Ontslag voor 34 man? FELLE OPPOSITIE hij Hollandia Kattenburg Geen reden tot optimisme AANTAL KOOPLUSTIGEN VERDRIEVOUDIGD ANNEBIEGEL 25 jaar redactrice van De Tijd-pers „CLOSE-UP"- AFFAIRE wereldmerk Aanvoer van aardbeien volgende week groter? DE Hongarije en het Vatic Samenwerking tussen A.VR.O. en Televizier? Sluispersoneel nam fooien aan Ruim 19 miljoen voor aanschaffing metro-rijtuigen De helft der Amsterdamse automoblisten kwam op bezoek Certificaten moeten DHC nu redden R. Oxenaar directeur Kröller-Müller mmmmwim Werkregeling voor derde kerstdag Xerxes bij Spartathuis' Interimdividend als situatie verbetert Prof. Vondeling: men moet risico aandurven R.A.I.-expositie van personenauto's: Geurtsen naar DWS Mens, dier en natuur Francis Durbridgo ft/j JUNI 1963 AMSTERDAM, 27 juni Alle eerder gemaakte prognoses in zake de ruimte, benodigd voor de bouw van een nieuw medisch cen trum voor de Universiteit van Amsterdam, zijn weggevaagd door een rapport, dat thans bij het college van curatoren van de universiteit op tafel is gekomen. Was de programcommissie van 1958 van mening dat een acade misch ziekenhuis van 1600 bed den met de pre-klinische labora toria kon worden gebouwd op een terrein van 16 ha (het oude ter rein van het Wilhelminagasthuis van 10,5 ha plus 4,5 ha te saneren woningen in de Van Lennepbuurt en 1 ha afbraak aan de Helmer straat), het nieuwe interimrap port van de Programmacommis sie Academisch Ziekenhuis (de zgn. commissie-Schoorl) spreekt van 30 40 ha voor het acade- misch ziekenhuis en 10 a 20 ha voor de pre-klinische laboratoria. In totaal dus 40 a 60 ha tegen over 16 beschikbaar zijnde of te zijner tijd ter beschikking komen de ha in het oude Amsterdam West. Het College van Curatoren en met hem het college van B. en W. van Amsterdam zowel de bur gemeester van Amsterdam, mr. G. van Hall als de wethouder voor onderwijszaken, dr. P. J. Koets maken deel uit van het hoogste bestuurscollege van de universi teit staan thans voor de vraag welke richting men zal moeten kiezen om uit deze impasse te ge raken. De bouw van de nieuwe medi sche faculteit zal minstens 15 jaren en een bedrag van 180 mil joen vergen waarbij de kosten der pre-klinische laboratoria niet zijn medegerekend. Een kolossale in vestering dus, die in Amsterdam reeds tot vele geschillen heeft ge leid. Super-specialismen Maximum-aantal studenten I GA RE TT ES RICA'S BEST TOBACCOS 'iiMkèJ FROM AMERICA'S BEST TOBACCOS „DE SILVEREN SPIEGEL" door PAUL VLAANDEREN r^/mST (Van een verslaggever) BOEDAPEST, 27 juni (KNP) De Hongaarse regering heeft te kennen ge geven, dat zij er prijs op stelt spoedig het gesprek met het Vaticaan voort te zetten, dat tot dusver zonder resultaat is gebleven. Onmiddellijk na de keu ze van Paus Paulus VI zochten leden van de Hongaarse ambassade in Rome contact met het Vaticaan zij het nog particulier terwijl in Boedapest zelf journalisten, die nauw contact onder houden met regerings- en partijinstan ties, van deze bereidheid van de Hon gaarse regering melding maakten. De regering in Boedapest schijnt, om dit gesprek niet bij voorbaat onmoge lijk te maken, een getemperde politiek ten aanzien van de kerk te voeren. Radio, televisie en kranten hebben gro te aandacht besteed aan de pauskeuze, aan de persoon van de nieuwe Paus en aan diens eerste toespraken. Bijzondere belangstelling genoten hier bij de uitspraken van Paulus VI over het behoud van de wereldvrede en over de sociale rechtvaardigheid, maar de passage over de onvrijheid van de kerk in de communistisch geleide landen bleef onvermeld. Ook mgr. Hamvas, voorzitter van de Hongaarse bisschoppenconferentie in plaats van kardinaal Mindszenty, heeft tegenover de pers verklaard, dat de Hongaarse regering graag een regeling wil treffen om de hangende problemen de toekomst van kardinaal Minds zenty en de verhouding tussen kerk en staat in het algemeen tot een oplos sing te brengen. (Van onze radio- en t.v.-redactie) HILVERSUM, 21 juni In kringen van het radio- en t.v.-weekblad Tele vizier blijkt grote belangstelling te be staan voor de plannen van de AVRO met betrekking tot het tweede t.v^net. Gerucht als zouden reeds officiële be sprekingen tussen Televizier en AVRO hebben plaats gehad, worden evenwel tegengesproken. „Tussen het AVRO-be- stuur en de representant van Televi zier, de hoofdredacteur P. A. G, de Ru we, is over een vorm van samenwer king niet gesproken", zo deelde een woordvoerder van de AVRO mee. Wel is het mogelijk dat suggesties in deze richting zijn gedaan en dat deze op een ander dan het bestuurlijke ni veau zouden zijn uitgewisseld. Gelet op de instelling van Televizier, waarvan de hoofdredactie streeft naar een onafhan kelijk Nederlands programma op het tweede net, en de ontwikkeling die de AVRO zich voorstelt is het begrijpe lijk, dat Televizier alle activiteiten in deze richting nauwlettend volgt, zo meende de AVRO-woordvoerder. APELDOORN, 21 juni De heer R. W. Oxenaar is met ingang van 1 juni tot directeur van het rijksmuseum Kröl ler-Müller op de Hoge Veluwe, als opvol ger van prof. dr. A. M. W. J. Ham- macher, benoemd. De heer Oxenaar werd in Den Haag feboren op 25 november 1925. Hij stu- eerde kunstgeschiedenis aan de rijks universiteit te Leiden en aan de „Har vard University" in Amerika. De heer Oxenaar was acht jaar werkzaam aan het gemeentemuseum in Den Haag, al vorens hij begin 1961 werd benoemd tot conservator van het rijksmuseum Kröller-Müller. DR. P. J. KOETS Do keuze kan vallen, zei vanmorgen dr. Koets, op een scheiding van het academisch ziekenhuis en de pre-klini- sche opleiding. Hoewel de medische fa culteit bijzonder op een concentratie der beide instituten op één terrein is ge steld, zal dit, gezien de nieuwe eisen niet meer mogelijk zijn. Zelfs echter bij een splitsing zal voor de bouw van het nieuwe academische ziekenhuis veel meer terrein in de omgeving van het Wilhelminagasthuis moeten worden vrij gemaakt, dan aanvankelijk was begroot. De ruimte-berekeningen zijn gebaseerd op een bouw in 5 1 bouwlagen. Het is niet ondenkbaar, zei dr. Koets, dat men veel hoger zal gaan. De lucht vaart heeft daar geen bezwaren tegen. Wel een aantal hoogleraren. De vraag is bovendien of hoogbouw werkelijk ruimtewinst zal opleveren. Men kan de torens niet dicht naast elkaar zet ten. De mogelijkheid is ook niet uitge sloten dat het gehele WG-pIan van de baan gaat en toch de „sprong naar buiten" wordt gewaagd. Het vroegere raadslid, dokter Sajet en met hem vele deskundigen hebben reeds tien jaren voor deze oplossing gepleit. Voorshands bleek niet uit de woorden van dr. Koets dat deze oplossing hem helder voor ogen staat. Hij bepleitte een centrale ligging van het medisch centrum „om talrijke redenen". Overigens heeft zelfs dr. Sajet de enorme toeneming van de eisen der faculteit niet kunnen voor zien. Hjj heeft steeds over 20 ha ge sproken. Dr. Koets volstond met het opsommen der mogelijkheden en gaf daarbij de verzekering, dat met alle macht aan een snel en definitief besluit zal worden gewerkt. Verwerping van het WG-plan zou geen verlies van het daar reeds geïnvesteerde miljoenenbedrag tot ge volg hebben, zei hij, want de gebouwde ruimten zijn nog voor vele doeleinden bruikbaar. De aanzienlijke verschillen tussen de prognoses van 1958 en de huidige weet dr. Koets vooral aan de storm achtige groei van de medische spe cialismen en super-specialismen. De cardiologische afdeling, bij voorbeeld, die in 1954 nog niet bestond, telt thans 44 man wetenschappelijk- en hulpper soneel. Volgens de prognose zal deze afdeling, die nu een oppervlak be slaat van 960 vierkante meter in de toekomst het drievoudige behoeven. De ruimtebehoeften der pre-klinische laboratoria zijn van 1954 tot 1963 ge stegen van 35.700 vlerk, meter vloer oppervlak tot 82.000 vierkante meter. Voor de wetenschappelijke staven en hulppersoneel houdt men rekening met een groei van 52 pet in de klinie ken en 26 pet bH de pre-klinische af delingen. De commissie-Schoorl, waarin me dici, het hoofd van de Technisch Eco nomische Dienst van de Universiteit en experts van het raadgevend bureau Bosboom en Hegener zitting hadden, heeft zich bij de prognoses o.m. ge baseerd op de wensen van de hoogle raren en op vergelijking met andere universitaire centra. Opmerkelijk was dat bij de prognose van 1958 in geen enkele vorm met het verkeer, en voor al met het parkeren, was rekening ge houden. In een minderheidsrapport van enkele oude rapporteurs, die ook in de nieuwe commissie zitting heb ben onder wie o.m. de directeur van het Wilhelmina-gasthuis, dr. A. P. van der Weij wordt handhaving van dit principe bepleit. De overige commissieleden hebben echter dit as pect wel in de berekeningen betrok ken. Het nieuwe rapport baseert zich op een norm van 200 eerste-jaars studen ten in de medicijnen en 120 co-assisten ten in het ziekenhuis. Dit aantal wordt het maximaal aanvaardbare geacht. Thans is de aanmelding van eerste jaars al niet ver van de 200 verwij derd. Men houdt er rekening mee dat bij een voortgaande groei een deel naar de nieuwe medische faculteit van de Vrije Universiteit zal afvloeien, -n dat op den duur misschien een tweede me dische faculteit aan de universiteit in Amsterdam zal moeten worden gesticht. Opmerkelijk is ook dat in het minder heidsrapport van dr. Van der Weij c.s. het argument van de ernstige hinder, die de bouw- en verbouwingswerkzaam heden op het W.G.-terrein veroorzaken, wordt tegengesproken. Daaruit blijkt dat dit bezwaar bij het merendeel van de rapporteurs zwaar heeft gewogen. Geheel zeker is dit niet, want het rap port van de commissie-Schoorl is niet aan de pers verstrekt. Dr. Koets heeft slechts mededeling gedaan van een aan tal cijfers uit het rapport. Advertentie! AMSTERDAM, 27 juni In het be stuur van Kromhout Motoren Fabriek D. Goedkoop Jr. is de rust volkomen weergekeerd en zal zeker ook na de mutatie in de raad van commissaris sen voortduren. Eendrachtig heeft men gewerkt aan de reorganisatie, welke reeds belangrijke resultaten heeft afge worpen. Dit werd na afloop van de jaar vergadering op vragen van de pers meegedeeld. Van het indirect produktie- ve personeel zijn 18 mensen ontslagen. Een aantal van de 32 nog overgeble- ve.. personeelsleden van deze afdeling is tewerk gesteld in de produktieafde- Iingen. Behalve de teruggekeerde rust, welke de nieuwe directeur de heer Van der Pas de belangrijkste factor voor Kromhout noemde, weet het bedrijf zich gesteund door een uitstekend produkt. Op het ogenblik geldt evenals bij de KLM het advies: „verkoop is nummer één". Zowel de Nederlandse verkoopaf deling als de exportafdeling is zeer be langrijk versterkt. Speciaal bij de export heeft dit al vruchten afgeworpen. De orderportefeuille groeit dan ook. De reparatie-afdeling is tot aan de nok toe bezet tegen zeer behoorlijke prijzen. Er bestaat een dringende be hoefte aan arbeidskrachten. In de VLISSINGEN, 27 juni De minster van Verkeer en Waterstaat is van plan 34 man sluispersoneel in vaste dienst in Wemeldinge en Hansweert te ont slaan, wegens hef aannemen van fooien ondanks het verbod om dit na 1 ja- nua 1963 te doen. Vijf sluisknechten op arbeidscontract zijn reeds ontslagen. E- personeelsleden in vaste dienst hebben zes dagen de tijd gekregen om zich te verantwoorden. DEN HAAG, 21 juni. De staats secretaris van sociale zaken en volks gezondheid de heer B. Roolvink heeft in verband met het feit, dat dit jaar de Kerstdagen op een woensdag en donderdag vallen, een algemene ver gunning verleend waarbij is toegestaan vrijdag 27 december 1963 door over werk te doen inhalen. Deze algemene vergunning, die is verleend op advies van de stichting van de arbeid, geldt voor werknemers van 16 jaar of ouder in fabrieken of werkplaatsen en pakhuizen en voor werknemers van 18 jaar of ouder in de daarbij behorende kantoren. Het inhalen dient te geschieden in de pe riode 2 december 1963 tot 16 januari 1964. In die gevallen waarin bij toepas sing van een 5-daagse werkweek nor maal op zaterdag niet wordt gewerkt, mag het inhalen ook op deze dag ge schieden: de werktijd mag dan niet meer dan 49V» uur per week bedragen. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM, 28 juni Xerxes zal het komende seizoen zijn thuiswedstrij den op het terrein van Sparta spelen. Xerxes, dat niet meer op zijn eigen terrein terecht kan, wegens de aanleg van een nieuwe rijksweg, heeft na rijp beraad besloten de voorkeur aan Span gen te geven. Eerder was er sprake, dat Xerxes naar het terrein van Ex celsior zou trekken. AMSTERDAM, 27 juni In een lang durige, rommelige en vrij slecht gelei de jaarvergadering hebben de aandeel houders van Hollandia Kattenburg ten slotte de jaarstukken met 1299 tegen 580 stemmen goedgekeurd. Dit kon eerst gebeuren, nadat de president commissaris, de heer A. J. Brandt, had beloofd dat indien de situatie van de onderneming het in het lopende jaar toelaat er een interimdivïdend zal wor den uitgekeerd. Bovendien stemde hij er in toe, dat er door directie en com missarissen geen tantièmes zuilen wor den getoucheerd, voordat de stille en open reserves weer op het oude peil zijn gebracht. Overigens bestaat er ook dit jaar geen aanleiding tot te optimis tische verwachtingen over de resulta ten in het lopende boekjaar. De directie ging uitvoerig in op de kritieken die in de pers naar voren waren gebracht en die tijdens de ver gadering nog eens werden onderstreept. Het belangrijkste bezwaar was niet zozeer de slechte resultaten op zich zelf, maar het tijdstip van bekendma king hiervan. Het bestuur meende dat een tussentijdse mededeling over de te genvallende resultaten met te rijmen viel met het commerciële belang van de onderneming, een argument dat door de vergadering als vrij zwak werd aangemerkt. Ook het feit, dat de weersomstandigheden de voornaam ste oorzaak van het teruglopen van de omzet in plastic regenjassen was, kon door aandeelhouders niet als volkomen juist worden geaccepteerd. Opge merkt werd, dat plastic regenjassen, vooral voor dames, niet flatteus zijn en dat aan deze omstandigheid een grotere betekenis moet worden ge hecht. Ook werd het bestuur verwe ten, dat men de omslag in de vraag naar het belangrijke artikel niet te voren had zien aankomen. De scherpste kritiek kwam van de aandeelhouder die zich met 576 stem men tegen de jaarstukken keerde. Hij sprak van misleiding van aandeelhou ders door de directie. Toen de debacle een feit was (in september van het vo rige jaar) had men de aandeelhouders moeten inlichten. Hij vond het opval lend, dat andere regenkledingbedrijven wel een gunstig 1962 achter de rug had den. Hij noemde het produkt van Hol landia Kattenburg uitstekend, maar de levertijden zijn niet naar de zin van de winkeliers, de winstmarges van de kleinhandel zijn te laag en men komt te laat met nieuwe modellen. De aan deelhouder beweerde, dat het bedrijf niet dynamisch wordt geleid en dat er teveel personen zijn, die het voor het zeggen hebben. Het bestuur kon deze punten niet naar de zin van de betreffende aandeelhou der weerleggen. Hij bleef tegen de jaar stukken. Wel werd gezegd, dat eerst enige tijd na het verstrijken van het boekjaar de voorraden per balansdatum worden gewaardeerd naar de situatie op het nieuwe tijdstip. Voor plastic regenjassen bleek de situatie niet veel verbeterd. Omschakeling op andere ar tikelen, zoals sportjackets, waarvan een proef goed geslaagd is, vergt tijd, evenals de overige reorganisatiemaat regelen. Van regenkleding uit textiel- stoffen was de afzet zeer bevredigend en ook de voororders voor dit najaar zijn niet onbevredigend te noemen. (Advertentie) Tel. 246589 - Kattegat 4 - Amsterdam VOOR UW RECEPTIES EN INTIEME DINEETJES 's ZONDAGS GESLOTEN maanden maart en april kon in de be hoefte voorzien worden door personeel uit de utiliteitssector. Dat ig nu niet meer mogelijk omdat deze laatste af daling eveneens goed bezet is. Voor dit jaar wordt geen belangrijke omzetstijging verwacht. Wanneer de re sultaten toch wat beter zijn dan komt dat door een teruggang in de kosten. Nu de afwerking van enkele belangrijke produkten voltooid is zal de research afdeling ietg minder kosten vragen. Ook de personeelskosten zullen minder zijn, gezien de ontslagen. Toch zal de bespa ring hierop matig zijn in verband met de toename van het kostenpeil. De nieuwe motor (snelloper-serie in V-vorm), waarvan men de eerste eind 1963 hoopt te kunnen afleveren, zal in 1964 zeker vruchten afwerpen. Op de schaarse vragen, die door aan deelhouders werden gesteld werd o.m. gezegd, dat de reserve diverse belan gen ad 671.431 een vrije reserve is en dat er geen achterstallige pensioen verplichtingen meer zijn. Als nieuwe commissarissen werden bij acc'amatie gekozen de heren prof. dr. D. A. A. Kooien en mr. F. Ie Coultre. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 27 juni Ook prof. Von deling, voorzitter van de socialistische fractie, heeft vanmorgen een persconfe rentie gegeven naar aanleiding van de mislukte formatie. Hij zei, in antwoord op de brief van dr. De Kort dat de be zwaren tegen punten die niet tot het program behoren, door hem om die reden niet konden worden aanvaard. Dan blijft dus alleen over de financiering van de sociale voorzieningen. Prof. Vondeling had na het uitvoerig overleg hierover met dr. De Kort, de stellige overtuiging, dat ook de forma teur wel degelijk een praktische oplos sing in het vooruitzicht had gezien. Het bedrag van f 250 miljoen zou, wanneer het over 4 jaar zou worden uitgesmeerd, slechts f 65 miljoen per begrotingsjaar hebben betekend. „Men moet natuurlijk enig risico durven nemen", aldus de socialistische fractievoorzitter. ROTTERDAM, 28 juni De ge meenteraad heeft gisteren zijn goed keuring gehecht aan een voorstel van B. en W. om voor de aanschaffing van 32 gelede metro-rijtuigen een krediet van 19,3 miljoen gulden beschikbaar te stellen. Het aan te schaffen rollend materi aal voor de metro zal van geheel Ne derlands fabrikaat worden. Het eerste rijtuig zal, naar men verwacht, eerst veertien maanden na het verstrekken van de opdracht worden opgeleverd. Een metro-trein, die in verband met de lengte van de perrons uit maximaal vier van deze rijtuigen kan bestaan, zal met een maximum snelheid van 60 km per uur, ongeveer 1.000 passagiers kunnen vervoeren. AMSTERDAM, 24 juni Van de 371.200 bezoekers aan de in februari gehouden RAI-tentoonstelling voor per sonenauto's kwam 41 pet met koop plannen. Vergeleken met de RAI-expo- sitie in 1958 betekent dit een verdrie voudiging van het aantal kooplustigen. De prijsklasse 5000 - 6000 gulden springt er b j de gekozen auto's met 39 pet uit. Van alle op de RAI gekochte auto's heeft 56 pet een prijs van beneden f. 6.000. Dit is gebleken uit een door de Ne- de.landse stichting voor de statistiek in opdracht van de RAI onder 1578 bezoe kers gehouden enquête. De bedoeling van het onderzoek was o.m. wat meer te weten te komen over het bezoek en de bezoekers, zoals geografische sprei ding, beroep en functie e.d. De steek proef wordt door de statistici als rede- Hik representatief aangemerkt vöor het totaal aantal RAI-bezoekers, van wie 82 pet mannen was. De stichting heeft uitgerekend dat een vijfde (130.000) van alle Nederland se automobilisten de laatste RAI heeft b. zocht. Van de Amsterdamse automo bilisten kwam zelfs de helft. Amster dam leverde 23 pet van de bezoekers, de randstad Holland 73 pet, maar daar rijdt dan ook 55 pet. van het Neder landse wagenpark. O merkelijk was volgens de stichting BEVERWIJK, 28 juni Donderdag was de aanvoer van aardbeien gelijk aan de dag tevoren. Er waren ook nu weer een 2000 manden. Maar de vraag was groter en de prijzen stegen. Het was vooral de eerste soort die vlot wegging en tot 5,30 per slof kwam. Maar ook de tweede soort was heel goed te verkopen. Hier varieerde de prijs van 3,20 tot 4,90 per mand. Het valt te begrijpen dat deze kwantums aardbeien geheel door de binnenlandse handel worden afgenomen. Toch mag men verwachten dat volgen de week de aanvoer, vooral nu het weer even zachter gaat worden, iets groter zal worden. AMSTERDAM, 27 juni. (ANP) Frans Geurtsen, de middenvoor van het Utrechtse Velox, zal het volgend jaar voor de Amsterdamse Eredivisieclub DWS uitkomen. Het transferbedrag zou f 75.000,- bedragen. DELFT, 28 juni De Eerste Divi sieclub DHC heeft gisteravond in een vergadering haar financiële moeilijkhe den behandeld. Tijdens de laatste ka dervergadering was een commissie ge vormd, waarin naast DHC-leden ook enkele ambtenaren van de gemeente zitting hadden. De besprekingen in deze commissie hebben tot resultaat gehad dat 'an B. en W. een voor el zal wor de gedaan om het huurcontract voor het veld in het sportpark te wijzigen. Ie vergadering besloot te trachten voor het einde van dit jaar duizend cer tificaten van drie honderd gulden per stuk te verkopen. De opbrengst zal no dig zijn om spelers aan te trekken ten einde een driejarenplan uit te voeren, binnen welke termijn men DHC in de Eredivisie hoopt te brengen. Volgende week dinsdag zullen reeds enige spelers benevens een trainer-manager worden gecontracteerd. Als de opzet niet slaagt, is de kans groot dat DHC zal worden opgeheven. dat in vergelijking met 1958 minder directeuren en zelfstandigen (29 pet tege.. 44 pet), doch veel meer arbeiders (18 pet), technische employé's (18 pet) en administratieve employé's (14 pet) naar de RAI-expositie kwamen. Bij de categorie niet-automobilisten (34 pet) was het aandeel van de typische werk- nemersgroepen overwegend. Ruim de helft van de bezoekers bleef onder een jaarinkomen van 10.000. Uit de in een omvangrijk rapport verwerkte resultaten van de enquête blijkt voorts, dat 66 pet van de onder- vr .agden volledig de beschikking had over een personenauto (in 1958 60 pet). Van de privé-auto's wordt 60 pet over wegend zakelijk gebruikt. De gemiddel de leeftijd van de auto's van de RAI- bezoekers was 3.6 jaar. Het C3BS be rekende de landelijke leeftijd op 4,6 jaar. Afwijkend zijn ook de jaarlijkse afgelegde kilometers, die bij de RAI- bezoekers in 1962 rond 24.000 km be droegen en in 1960 18.700 km voor alle personenauto's en 16.000 voor privé- auto's. Verrassend was ook dat 93 pet van de ondervraagden reeds voor de opening van de tentoonstelling van plan waren naar de RAI te gaan. De rest besloot daartoe pas na de opening. In deze publicatie zijn de voor drachten gebundeld, die op de laatste jaarvergadering van de Katholieke Centrale Vereniging voor Geestelijke Volksgezondheid zijn fehouden door respectievelijk prof. r. F. J. J. Buytendijk, prof. dr. S. Stasser en prof. dr. Han Fortman. Het thema: „Mens, dier en natuur" is meer oriënterend behandeld dan uitputtend. Uiteraard is het werk van de geestelijke gezondheidszorg voor namelijk op de mens gericht, maar men mag niet vergeten, „dat deze mens deel uitmaakt van een vee] gro ter seheppingstotaal en dat hij samen met planten, dieren, aarde en kosmos (de levenloze „natuur") in één groot geschapen landschap zijn bestaan leidt. „Daarom is zfln relatie tot, zün houding tegenover en zijn beheer van de hem omringende schepping van groot belang. Men moet zelfs de vraag stellen, of het voor velen verloren gaan van de menselijke om gang met de natuur en de dieren niet een verarming of zelfs een vermin king van hun wezen betekent. Een gezond menselijk bestaan hangt, zegt men, af van zijn verhouding tot de medemens en de samenleving. Geldt dit ook van zijn verhouding tot de natuur? Welke betekenis heeft de om gang van het kind met het dier? Prof. Buytendijk gaat hier uitvoerig op in. Is er een wisselwerking tussen cul tuur en natuur? Dat tracht prof. Stras- ser te verduidelijken. Is een weten schappelijke, louter technische of „verbruikers-" houding tegenover de natuur de juiste? De sacrale en lu mineuze benadering van de natuur, die wjj kennen van de primitieve vol keren, heeft haar tijd gehad. Maar is dat een echte winst? Prof. Fort man zegt hierover zeer behartens- waardige dingen, die men graag be aamt. Dier en natuur zfcn geen door de mens te „exploiteren wingewest". Hun betekenis voor de mens is heel wat groter dan louter „gebruiksvoor werp te zijn. De drie voordrachten van de bij uitstek deskundige spre kers maken duidelijk, dat de verhou ding van de mens tot natuur en dier stellig niet onverschillig is. Deze uit gave van de Vereniging voor Geeste lijke Volksgezondheid is niet alleen zeer leerzaam, maar ook uitermate interessant, omdat ze onze aandacht vestigt op zaken, die als regel bui ten onze aandacht liggen. De gebun delde voordrachten zpn uitgegeven in de bekende brochurenreeks van de Vereniging voor Geestelijke Volksge zondheid door het Spectrum te Utrecht Het bestuderen hiervan verdient alle aanbeveling. L. heeft op algemene en nóg belangrijker onderwerpen dan lichaamsverzorging, kleding en huishoudelijkheden, name lijk op de plaats van de vrouw in de moderne samenleving en in de Kerk en dus ook op haar taak in het apos tolaat en de oecumene. Toen Anne Biegei in 1938 bij de krant kwam, schreef zij aanvankelijk over bloemen en planten; spoedig volgden reisverhalen over Noorwegen, dat nog steeds haar liefde heeft, waarna haar belangstelling uitwaaierde over die on afzienbare veelheid van onderwerpen waarover zij sindsdien geschreven heeft Vermeld dient te worden, dat haar deskundige en kritische beschou wingen over het kloosterleven van vrouwen in die kringen als baanbre kend worden gewaardeerd. Vermeld dient ook te worden, dat haar artikelen over de mode door op dat terrein bevoegden worden geroemd om de goede smaak waarvhn zij getuigen. Geen obligate „stukjes" in een be paald vrouwelijk taaleigen, maar kor date en kritische stufeken op niveau. Haar persoon en dus ook haar werk wordt gekenmerkt door eigenschap- AMSTERDAM, 28 juni Op 1 juli zal het vijfentwintig jaar geleden zijn, dat mejuffrouw Anne Biegei als redac trice verbonden werd aan De Tijd en daarmede ook aan ons blad. Door de directie van onze bladen zal haar des wege een receptie worden aan geboden in „Die Port van Cieve" te Amsterdam van vier tot zes uur op maandag a.s. Anne Biegei verzorgt de wekelijkse vrouwenpagina in ons blad daarin bijgestaan door bekwame medewerk sters en behandelt het belangrijke modenieuws alsmede andere wetens waardigheden» uit het domein van de vrouw. Het bijzondere van haar is ech ter, dat zij haar levendige belangstel ling van meet af aan tevens gericht pen als: enthousiasme, vooruitstrevend heid en ontvankelijkhei feministe,' maar blijft ieid. Zij is geen zich wel bij voortduring afvragen, waarom onze maatschappij in wezen nog altijd een mannenmaatschappij is. Toen Anne Biegei bij onze bladen in dienst trad, had zjj een vorming achter de rug als maatschappelijk werkster. Zij had haar opleiding ontvangen aan de school voor maatschappelijk werk te Amsterdam. Korte tijd is zij bij de kinderbescherming werkzaam geweest. Het is aannemelijk, dat haar opleiding mede de basis heeft gelegd voor haar ruime belangstellingssfeer. Jarenlang heeft zjj medegewerkt aan het blad Christofoor en (ais redactrice) aan De Nieuwe Eeuw. Op het ogenblik is zij nog vast medewerkster van het week blad „Beatrijs". 77 EN DflflR GRRN JULLIE K0ST5RKEBE W'JZEN FUNK OMHOOG, GOED ZO. HANDEN OMHOOG.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 13