Paulus VI, de 261ste opvolger van Petrus Geen zekerheid over het wettig aantal Pausen Gemiddelde deer van pontificaat 7 jaar Elektronisch spieken SKODA'63 M, Ook Gomulka en Novotny naar O.-Berlijn E E 'V KASKI werkt samen met katholieke universiteit Financiële bliksemactie Amerika rekent op Frankrijk Straatsburg mild voor beleid Hoge Autoriteit Godber opvolger van Profumo Toernooien als weleer Kiss-of-life Ijsberen naar Rhenen Boer Nijmeijer van zijn land verwijderd Wandelend naar Tokio 80 jaar Mastreechter Staar Belg krijgt twintig jaar wegens moord Nederlandse vrouw Hollandsche veld VRIJDAG 28 JUNI 1963 PAGINA 7 ROME, 28 juni In deze da gen wordt weer traditioneel ge schreven over de nieuwe Paus als de (bijvoorbeeld) 261ste opvolger van Sint Petrus. Of moet dit cij fer 263 zijn, 262, 260, 259? We hebben ze alle al gelezen. Hoeveel Pausen zijn er geweest? Telt men de namen op der wettig gekozen Pausen in de lijst, die het Pause lijk Annuarium steeds opent, dan komt men, met Paulus VI erbij, tot 262. De Kataloog is volgens de laatste kritische bewerking van kardinaal Mercati, de in 1957 gestorven bibliothecaris en archi varis der Heilige Roomse Kerk, de man die de bijnaam had van de „laatste der humanistische ge leerden". In een der voetnoten waarschuwt Mercati tegen het tellen en nummeren der Pausen, Reeds het doornemen van de Pauskataloog met de randopmer- kingen laat zien, dat een aantal BUITENLANDSE toom van Frank- rijks verzet tegen KRONIEK het streven naar k y toenemende inte onzekerheden een telling slechts benaderend maken. OMDAT SKODA U VOOR STANDAARD-PRIJS COMPLETE LUXE BIEDT een veilige keuze KWIJNEND ALS EEN BLOEM ZONDER WATER... In die hitte, Tag ik hem komen als een redder, met in zijn handen het bedauwde glas... Gin Tonic, mijn lievelingsdrank, fris en lavend en volmaakt van samenstelling... een tikkeltje bitter, een tikkeltje zuur, onnavolgbaar droog en met de ongrijpbaar heerlijke, iets weemoedige smaak van... „Echte gin!" zei ik verrukt tot mijn gastheer. „Henkes Dry," sprak hij dankbaar en trots, „de enig ware in Nederland!" VQQRHÉN DIE ONDERSCHEID HAKEN (Van onze Romeinse correspondent) Ruim vier jaar geleden heelt Frankrijk zijn vloot in de Middelland se Zee aan het commando van de Noord-Atlantische Verdragsorganisa- tie onttrokken. Parijs beriep zich toen op de eisen van de Algerijnse oorlog. Intussen is die oorlog beëindigd, en een belangrijk deel van de Franse Middellandse Zeevloot is onlangs van Toulon naar Brest overgebracht. Dit had een versterking kunnen bete kenen van de NAVO-zeestrijdmacht op de Atlantische Oceaan en in de Kanaalzone. Maar de Franse rege ring heeft nu plotseling bekend ge maakt, dat zij haar Atlantische- en Kanaalvloot aan het NAVO-com- mando zal onttrekken, zoals dat in 1959 met de Middellandse Zeevloot was gebeurd. Dit f is een nieuw symp- gratie van de NAVO. De maatregel kan bovendien uitgelegd worden als het zoveelste Franse blijk van wantrouwen ten aanzien van Amerika's bereidheid onder alle omstandigheden garant te blijven voor de defensie van Europa. In NAVO-kringen en in Washing ton is men uiteraard weinig te spre ken over dit besluit van de Gaulle. Maar vooral in Amerika neemt men de affaire toch ook weer niet te tra gisch op. Een woordvoerder van het State Department merkte fijntjes op, dat het geval „geen grote militaire betekenis" had, aangezien het vooral Van belang was dat de Franse vloot- strijdkrachten op peil gehouden zou den worden en dat zij beschikbaar zouden zijn voor de verdediging van het Westen ale er een oorlog uitbrak. „De Fransen hebben de NAVO te verstaan gegeven dat men daarop zou kunnen rekenen", aldus de Ameri kaanse woordvoerder. Woorden van gelijke strekking Werden maandag ƒ.1. door Kennedy gebruikt in zijn persconferentie in Bonn. In antwoord op een vraag over deze kwestie zei de Amerikaanse pre sident, tot tweemaal toe, dat het voor al op de conditie van de strijdkrach ten aankwam. „Wij hopen aldus Kennedy, „dat de Fransen hun strijd krachten op topsteikte zullen hand haven, zoals wij dat met de onze doen, en wij vertrouwen, dat generaal De Gatdle als er narigheid komt (een oorlog) zijn verplichtingen zal na komen, zoals hij dat in het verleden gedaan heeft". Kennedy sprak, kenne lijk met opzet, niet over president De Gaulle, maar over generaal De Gatdle, en hij deed een subtiel beroep op Frankrijks hoogste militaire auto riteit meer aandacht te schenken aan de opbouw van een goede bewape ning, dan aan eventuele bezwaren tegen de structuur van de NAVO. Frankrijks wantrouwen tegenover Amerika beantwoordde hij met een Uitdrukkelijke verklaring van Ameri kaans vertrouwen in Frankrijk. Hij had De Gaulle niet beter van repliek kunnen dienen, en de uitdrukkelijke Verwijzing naar de conditie van de strijdkrachten zal in Parijs niet onop gemerkt zijn gebleven. (Advertentie) Het is bijvoorbeeld niet zeker, dat onder de als tegen-Paus geboekte personen niet een of enkele wettige Pausen schuilen. Van het omgekeer de is de onontwarbare knoop rond Benedictus IX het sprekendste voor beeld. Deze, uit de grafelijke roofrid dersfamilie van Tuscolo, werd onder de druk van zijn clan wettig even wel op 15-jarige leeftijd tot Paus gekozen. Elf jaar later wist de te genpartij, die der Crescentii, Rome tot opstand tegen Benedictus te bren gen, die daar overigens aanleiding LAMEGO, 28 juni (UPI) De Portugese leraren zjjn vorige week tot het besef gekomen, dat z(j in deze atoomeeuw op de hoogte die nen te zjjn van de laatste snufjes op elektronisch gebied om het spie ken tegen te gaan. Een middelbare scholier had nameijjk zjjn gebrek aan parate kennis voor een moei lijk wiskundeproefwerk zo kundig op gevangen met zijn wel aanwezige kennis van radio-technische moge lijkheden, dat er een radio-amateur van buiten de school aan te pas moest komen om hem te ontmaske ren. De jongen verscheen op schooi met een verband over zijn oor, zo genaamd omdat hij eraan gewond was. De leraar had medelijden met hem, legde zijn vraagstukken voor en alles ging gesmeerd, totdat een radio-amateur de rector van de school opbelde met de mededeling, dat er op een bepaalde golflengte alsmaar over wiskundesommen werd gepraat. De „gewonde" scholier, Gil Dos Santos Frederico, werd ontboden in de kamer van de rector, waar onder zijn oorverband een kleine radio-ont vanger te voorschijn werd gehaald en aan zijn pols een miniatuur-zen dertje werd ontdekt. Aldus toege rust kon Gil over alles wat hy niet wist overleg plegen met zijn broer Fernando, die zich met een soortge lijke apparatuur en een aantal wis- kundeboeken had geïnstalleerd op korte afstand van de school. STRAATSBURG, 28 Juni Heit Eu ropese parlement heeft in een gematig de resolutie het beleid van de Hoge Au toriteit der Kolen- en Staalgemeen schap beoordeeld. Eerder had het een socialistisch voorstel voor een scherp veroordelende uitspraak verworpen. In de goedgekeurde resolutie, die de stemmen kreeg der christendemocra ten, liberalen en gaullisten, wordt er bij het Luxemburgse gezagsorgaan op aan gedrongen, gebruik te maken van al zijn bevoegdheden om een oplossing voor de dringende vraagstukken van de kolen- en staalmarkt te vinden en dui delijk aan te geven, waar de verant woordelijkheid ligt als een bepaald pro bleem ondanks zijn inspanning niet wordt opgelost. Frankrijk Vier gewapende en ge maskerde mannen hebben zich donder dag bij een overval op een onderneming in Marseille van loonzakjes met in to- tau1 ongeveer 100.000 frank meester ge maakt. (AFP). genoeg toe gegeven had. Hij vlucht te, Silvester III volgde hem op, maar dra keerde Benedictus gewapen derhand terug. Toen hij zich toch niet kon handhaven, verkocht hij voor veel geld de Pauselijke Stoel aan merkwaardigerwijs een tot in verre landen gezien en geëerd, heilige priester, die de naam Gregorius VI aannam. Daarom van verschillende zijden gevraagd, riep de Duitse kei zer in 1046 de Synode van Sutri bij een en liet èn Silvester èn Gregorius afzetten. De bisschop van Bam berg werd Paus, Clemens II, maar hij regeerde nog geen jaar. Het is niet onmogelijk, dat hij door de Tus- coli vergiftigd werd. Poppo, bisschop van Brixen, werd dan door de Keizer aangewezen tot Paus. Intussen had Benedictus zich weer van Rome meester gemaakt. Bij het naderen der keizerlijke troepen nam hij de vlucht. Hij stierf in 1055. Damasu^s II is slechts 23 dagen Paus geweest; bij zijn dood gingen weer ge ruchten, dat de Tuscoli hierin de hand zouden hebben gehad. Eerst met de Heilige Leo IX, die in 1049 Paus werd, hebben we weer vaste historische grond onder de voeten. Zo geven de jaren 1032-1049 de volgende lijst: Benedictus IX, Silvester III, Benedictus IX, Gre gorius VI, Clemens II, Benedictus IX, Damasus II. Het is heden niet meer achterhalen welke van deze perso nen wettig de Stoel van Petrus be kleedden, maar de legitimiteit van al le zeven in hun successie is uitgeslo ten. De voetnoten in de Kataloog zet ten dan ook achter de namen vraagte kens, alhoewel allen op de traditionele Hjsten en in het Liber Pontificalis voor komen. Gaat men nu voor het totale aantal Pausen met bijtellen en vermin deren schattend te Werk, dan komt men tot een tentatieve som van 255 a 260. De gemiddelde duur van een Ponti ficaat is dus ongeveer zeven jaar. De legende, waaraan overigens de histo rische gronden ontbreken, wil, dat Sint Petrys na zeven jaar de Kerk van Antiochië bestuurd te hebben, vijfentwintig jaar zijn zetel te Rome gehad heeft. Elke nieuwe Paus wordt toegewenst, dat hij de jaren van Petrus moge overtreffen. Tweemaal is deze wens in vervulling gegaan. Pius IX regeerde 31 jaar en 8 maan den, zijn opvolger Leo XIII 25 jaar en 5 maanden. Aan het langste Pontifi caat der Kerkgeschiedenis herinnert een in mozaïek uitgevoerd portret van Pius IX boven het bronzen Pausbeeld van Sint Petrus in de Va ticaanse Basiliek. Zeven Pausen ver der hebben 20 jaar of langer de tiara gedragen. Het zijn Pius VT met 24 jaar en 6 maanden (18de eeuw), Adri- anus I 23 jaar en 11 maanden (8ste eeuw), Pius VII 23 jaar en 5 maanden (19de eeuw), Alexander III op een week na 22 jaar (12de eeuw)Clemens XI ruim 20 jaar (18de eeuw) en onge veer dezelfde tijd de H. Silvester (4de eeuw) en de H. Leo I (5de eeuw) De kortste Pontificaten waren die van Urbanus VII (1590) en van Marcellus II (1555), namelijk dertien dagen. Bonifa- cius VI regeerde in het jaar 896 slechts vijftien dagen, Theodorus II het daarop volgend jaar twintig etmalen. Het Pon tificaat van Leo XI duurde in 1605 zesentwintig dagen. Twee bijzondere gevallen zijn nog die van de Romeinse priester Stefanus, die in 752 tot Paus gekozen werd, maar na drie dagen overleed en wel vóór zijn „consecratio", waarmee in die tijd canoniek het Pontificaat inging. Stefa nus is dus nooit Paus geweest, maar in een aantekening houdt de Paus kataloog de gedachtenis aan hem en aan zij goede wil levendig. En het an dere geval is dat van een zekere monnik Phalippus uit het jaar 768. Na de dood van de H. Paulus I probeerden twee vorsten zich van de Romeinse bis schopszetel meester te maken. De her tog van Nepi stelde zijn broer, een leek, onder de naam van Constantmus II aan, de koning der Lombarden zijn kandidaat Philippus. Maar de clericus was verstandiger dan de laïcus en „eo- dem die electionis ad suum revertitur monasterinm", schrijft de kroniek droog: op de eigen dag van zjjn verkie zing keerde hij naar zijn klooster terug. TOKIO, 28 juni. (ANP) Kanischi Fujita, een 84-jarige Japanse snelwan delaar, wil deelnemen aan de Olympische Spelen. Hij heeft zich bij voorbaat in geschreven voor de speciale „veteranen wedstrijden", die volgens hem moeten worden ingesteld. Filippo Gagliano, een 27-jarige bar man uit Catania, houdt ook van wan delen. Zijn liefde voor de wandelsport gaat zelfs zo ver dat hij naar Tokio wil lopen om daar de Olympische Spelen te gaan zien. gaan zien. Hij hoopt de afstand af te leggen in ruim een jaar. Advertentie verwarming, rolhoes, lichtsignaal - schakelaar, binnen- en buitenspiegel, 2 kleerhaakjes. 3 asbakjes, spons- rubber kussens, slaapbanken etc. behoren tot de standaarduitrusting. Geheel compleet -v.a. f 5250,- Octavia Combi - v.a 6475,- H. ENGLEBERT N V. DOBBEWEG - VOORSCHOTEN - TEL. 01717-2010* DEALERStFa. H. BROUWER, 2e Jan Steenstraat 46, Amsterdam, tel. 726842 Garage VERBEEK, Bloemendaalseweg 5-7, Bioemendaal, tel. 52301 Rayon Hilversum-Baarn: Garage J. H. IESBERTS, Loosdrechtseweg 24, Hilversum, tel. 45100 Rayon Naarden-Bussum: KOUDIJS' Autobedrijf, Gattenhagestraat 45, Naarden, tel. 13486 v. d. GUN's Autobedr. N.V.» B, Ruloffstraat 5, Amsterdam, tel. 738022 LONDEN, 27 juni (AFP, Rtr, UPI) Joseph Godber, minster van staat voor buitenlandse zaken, is benoemd tot minister van oorlog. Hij komt in de plaats van de vorige Engelse minis ter van oorlog, Joh Profumo, die drie weken geleden aftrad nadat hij had toegegeven, dat hij in het Lagerhuis onwaarheid had gesproken wat zijn betrekkingen betreft met het Londense fotomodel Christine Keeler. De nieuwe minster van oorlog deed in 1951 zijn intrede in het Lagerhuis. Sinds 1960 is hij verbonden aan het ministerie van buitenlandse zaken, toen hij werd benoemd tot onderstaatssecre taris. Een jaar later volgde zijn bevor dering tot onderminister. Hij leidde re gelmatig de Britse delegatie bij het ont- wapeningsoverleg en de kemstopcon- ferentie in Geneve. (Advertentie) Ddt moet u 'ns horen spelen I Het (miniatuur) fanfarecorps van MADURO0AM Sohavaningm Zangers, vrolijke lieden als zij doorgaans zijn, houden wel van een feestje. Met name de leden van het in binnen- en buitenland vermaarde mannenkoor de „Mas- treechter-Staar." Met de luisterrijke festiviteiten bij gelegenheid van het vijf en zeventigjarig bestaan nog vers in het geheugen, gaan zij thans het tachtigjarig jubileum van hun Konin klijke Zangvereniging vieren. Dit gebeurt zondag onder meer met een feestelijke herdenkingszitting, ge volgd door een receptie en avondfes- tjji met zang van bekende „stars" in het naar de jubilerende vereni ging genoemde Staargebouw te Maas tricht. Zaterdag 6 juli is aldaar te vens een jubileumconcert van „de Staar" en het Limburgs Symfonie Orkest. In de wereld van de mannenzang is „de Staar" een begrip geworden. Het koor telt 193 leden en is daarmee ver reweg de grootste zangvereniging van Nederland. Van verenigingsmoeheid BERLIJN, 28 juni (UPI) De lei ders van de Poolse en Tsjechoslowaak- se communistische partijen, Vladysslav Gomulka en Antonin Novotny, zullen zich naar Oost-Berlijn begeven om zon dag samen met Khroesjtsjev de 70ste verjaardag van de leider van de Oost- duitse communistische partij, Walter Ulbricht, te vieren, aldus bericht het Oostduitse persbureau ADN. Aanvankelijk was slechts gedacht dat Khroesjtsjev naar Oost-Berlijn zou ko men als tegenwicht voor de door Ken nedy's bezoek aan het westelijk stads- deel in het leven geroepen indrukken. kvL Maar het schijnt dat Khroesjtsjev bo- ^orerPin actie Koekei- onder de leden heeft „de Maastreech- ter Staar" geen last. Het ledenaantal neemt met het jaar toe en wat bij zonder opmerkelijk is, veel jongeren treden toe. Verleden jaar niet minder dan vijftig. De leeftijden van de zan gers variëren van 18 tot 78 jaar; de gemiddelde leeftijd is 23 jaar. Van de „Staarzangers" wordt veel gevergd. Dirigent Martien Koekelko- De Koninklijke Zangvereniging „Mas treechter Staar" is het enige koor, dat in het bezit is van de ere-medaille in zilver voor Kunst en Wetenschap van de huisorde van Oranje. Sinds 1903 onderhoudt de „Staar" nauwe relaties met het koninklijk huis. Wijlen koningin Wilhelmina was van dat jaar tot en met 1948 beschermvrouwe en sindsdien is dit koningin Juliana. Clubhuis Te Werve" bestaat veer tig jaar", is een mededeling die maar gedeeltelijk op waarheid berust. Vandaag is het veertig jaar geleden dat het Clubhuis van de Sportvereniging van de BPM werd geopend. Maar „Te Werve" in het Zuid-hollandse Rijswijk is al enkele jaartjes ouder. „Te Werve" is een landgoed van zesentwintig hectare waarop vroeger e~n kasteel heeft gestaan dat naar oude afbeeldingen doet denken aan het stadhuis van Rotterdam. In die vorm is het een bezit geweest van Jan Ruychrock, de vermogende schatbewaarder van Jacoba van Bei eren. De eerste bezitter van het kas teel die met name bekend is, Floris van de Werve, wordt in archieven van 1232 genoemd. Wie thans het landgoed Te Werve bezoekt, vindt niet veel meer van de trotse burcht van vroeger dan een enkele muur, de duiventoren en de gracht. En een groot wit-gepleisterd landhuis zonder toren dat tot over maat van ontluistering bedekt is met ee nooddak, doordat enige tijd gele den een felle brand op de bovenver dieping heeft gewoed. Maar wel worden op „Te Werve" als in de tijden van weleer toernooi en gehouden. Op allerlei gebied wor den hier, wel niet ten overstaan van de kasteelheer met zijn gade, maar van de directeuren van Shell en BPM, wedstrijden gehouden: voetbal hockey, volleybal, athletiek, rugby, tafeltennis, basketball, schermen en bridge. De sportvereniging „Clubhuis te Werve" viert morgen met een luisterrijk tuin feest het feit dat het clubhuis veertig jaar geleden kon worden geopend dank zij de aankoop die de BPM deed voor de lichamelijke ontspanning voor haar personeel. vendien met leiders uit de sateïlietlan den wil confereren over de te volgen gedragslijn hij het geschil met de Chi nese volksrepubliek. Russische en Chi nese vertegenwoordigers zullen, zoals bekend, 5 juli te Moskou besprekingen beginnen over het Ideologische geschil tussen de twee landen. BRUSSEL, 28 juni (ANP) Het hof van Assisen in Luik heeft donderdag de 37-jarige Belg René R. veroordeeld tot 20 jaar dwangarbeid. Hij werd beschul digd van moord op zijn Nederlandse vrouw, de 29-jarige Maria P. De jury antwoordde donderdagavond, na enkele uren van beraadslagingen, bevestigend op de vraag of R. schuldig was aan het doden van zijn echtgenote met voorbedachten rade. De uit Heerlen afkomstige Maria P. was op jeugdige leeftijd met R. ge trouwd. Het huwelijk kende echter tal van moeilijkheden, die er toe leidden, dat zij haar man en haar twee kinderen verliet. Op 9 okt. van het vorige jaar ontmoette zij haar man opnieuw in het huis van haar schoonouders in Villers- lez-Bouillet, waar zij haar persoonlijke bezittingen was komen ophalen. Na een woordenwisseling bracht R. haar door wurging om het leven. Het proces trok in België grote aan dacht, waarbij veel sympathie bleek voor de dader. Er was bij het hof een petitie ingediend, waarin het Neder landse slachtoffer werd beschuldigd van ontrouw en waarin werd verklaard dat R. „niet anders had kunnen handelen". ren. ruim vijftien jaar de bezielende leider van het machtige koor, houdt twee repetities per week. Dit mag ook wel, want „de Staar" heeft op de vele concerten in binnen- en bui tenland een naam op te houden, on verschillig of dit nu een concert is voor een select gezelschap van nog geen vijftig toehoorders of voor een massaal publiek van 20.000 luisteraars in de Utrechtse Jaarbeurshallen. De faam van het koor is zó groot, Naar 0ude afbeeldingen doet „Te Werve" S?a concertaanvragen in de denken aan het stadhuis van Rotterdam. honderden loopt. De,Staar" kan onmo gelijk aan al deze aanvragen voldoen. Gelukkig zijn de grammofoonplaten- maatschappijen het koor te hulp „ge sneld". Diverse liederen uit het om vangrijke Staarrepertoir (meer dan 25 werken) zijn op de plaat vastge legd. Drie keer verwierf „de Staar" een gouden plaat. Een onderscheiding voor telkens honderdduizend in Ne derland verkochte platen. De vierde gouden plaat in een tijdsbestek van v"jaar schijnt niet al te lang meer op zich te laten wachten. Over onderscheidingen gesproken. r zijn de laatste jaren praktisch iedere winter jonge ijsberen ge boren in Ouwehands Dierenpark op de Grebbeberg. Helaas ble ken zij niet levensvatbaar; deze dier soort is over het algemeen in dieren tuinen moeilijk of helemaal niet groot te brengen. Ouwehands paar (vrouw 16 en man 12 jaar) zal nu langs an dere weg worden aangevuld met jon- Advertentie •1. N t07.1tC.125 (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 28 juni Het ligt in de bedoeling van het Katholiek Sociaal- Kerkelijk Instituut (KASKI) voor diep gaande studies, die specialismen eisen, nauwe samenwerking te zoeken met de Sociologische faculteit van de katholie ke universiteit. Een van de hoofd assistenten van prof. Leemans is al opgenomen in de staf van het KASKI. De waarnemend-directeur, drs. W. J. J. Chisters heeft er ten volle begrip voor, dat by opdrachtgevers over het ontbreken van een fundamenteel onder zoek wel eens ontevredenheid is ont staan. Voor het verkregen van een dieper inzicht in een bepaald pro bleem werd niet altyd voldoende aan dacht besteed aan de achter liggende vraagstukken. Gewooniyk is het im mers zo, dat het ene probleem het andere oproept. Voor een verdere stu die ontbraken meestal geldmiddelen en tüd. Eén grote studie zo deelde de heer Custers mee kost reeds een ton. Alleen voor het verwerken van de ge gevens, erkregen uit een ondervra ging van 2500 personen omtrent kijk en luistergewocoiten speciaal tijdens het weekeinde met welk televisie- en radio-onderzoek het KASKI thans bezig is, moet reeds 70.000,- betaald worden. In de vyftien jaar van zijn bestaan heeft het KASKI bijna 500 studies en onderzoekingen verzorgd ten behoeve van de kerkelijke en wereldiyke over heid op nationaal, regionaal en plaatse lijk niveau. De toepassing van de so ciale wetenschap ten dienste van de zielzorg was in het begin vooral gericht op ruimtelpke planning, met het oog op de bouw van kerken in uitbreidings plannen. Vooral voor de westelijke bis dommen nog altijd een belangrijke taak. die langzamerhand steeds meer ook voor andere bisdommen wordt ver richt. De laatste maanden gaat de be langstelling vooral naar Limburg uit. Teneinde de zware financiële lasten, die op het wetenschappelijk werk druk ken, te verlichten, doet het KASKI een beroep op de offergezindheid van de Nederlandse katholieken. Hiervoor wordt zondag een financiële actie ge voerd georganiseerd door de heer A. M. Bergers in de vorm van een collecte aan de kerken, waaraan een attractie is verbonden. Er worden kaarten uitgereikt, waar van vijftig stuks door notaris mr. M. J. Meyer ingevoegd een afwijking vertonen. Des avonds tussen 22.20 en 22.25 maakt de K.R.O. bekend, wat die afwübing is. Bezitters van zo'n kaart dienen zich telefonisch te melden. Maandagmorgen zal notaris Meyer dan tussen de vijftig „kanshebbers" vier Lourdes-reizen en vier Rome-reizen verloten. De pastoors van de parochies, waar een collecte wordt gehouden (90 pet) hebben reeds meegedaan in een verloting van geldpryzen ten bate van net werk in hun parochie. Er waren 13 prijzen, lopend van ƒ1000, tot ƒ100,-. De eerste prüs van duizend gulden ging naar de Martinuskerk in Noorden (Z.H.). Met de tweede prüs van ƒ800,- werd pastoor Beynen in Zevenbergse- hoek gelukkig gemaakt. Fortuna is deze parochie erg goed gezind, want daar viel onlangs een woonhuis van de actie „Gezonden voor zieken", zorg- de_ SUS voor de bouw van een Jeugd huis en bovendien voor een reisje van meneer pastoor met de kinderen uit zijn parochie per Sabena naar Brussel. Proef met nieuwe methode. en klein, handig apparaatje van gummi vormt net nieuwste stuk „gereedschap" voor de leden van de Wegenwacht, en dient om bewustelozen gemakkelijker via de mond-op-mond-beademingsmethode te kunnen helpen. Proefondervinde- iy„ is gebleken dat bp de mond-op- mond methode de uitademing van de helper, die twee a drie maaT zo diep inademt als normaal, meer dan ge noeg zuurstof bevat om het slacht offer voldoende zuurstof toe te voeren e- het koozuurgas te verwijderen. Voor de wegenwachters, die meer malen in aanraking komen met be wusteloze slachtoffers van het ver keer of drenkelingen, is deze metho- d weinig appetijteiyk, omdat, bloed, modder en braaksel de mond van het slachtoffer kunnen verontreinigen. Het adem-masker heft dit bezwaar op. Bovendien is er nog een apparaat je aan toegevoegd, met behulp waar van de luchtpijp van het slachtoffer kan worden leeggezogen. De mond- op-mond methode heeft in de prak tijk al vele malen goede resultaten opgeleverd vandaar, dat alle wegen wachten in de kunst van het „beade men" zijn opgeleid en een maskertje hebben gekregen. Zij zün nu klaar om waar nodig de „kiss-of-life" te kunnen geven, zoals de Engelsen dat noemen. iiiiitiiiiiimiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiimimiiiimmiiiiiimiiiiiiiiiiii ge dieren en wel rechtstreeks uit de Noordpool. Van de Noorse regering kreeg de directie van het dierenpark e - speciale vergunning tot het van gen van twee jonge ijsberen in de omgeving van Spitsbergen. Enkele Noorse vissers zijn al onderweg naar de pool en wanneer de tocht met suc ces wordt beloond zal de nieuwe aan winst omstreeks begin augustus van uit de Noorse haven Bergen kunnen worden verscheept naar Holland. De heer Ouwehand zou het liefst een p -.rtje hebben, maar of dat zal ge lukken is nog maar de vraag. Hoe het otk zij, de ïjsberenstand in het Rhe- nense dierenpark zal in elk geval wor den verjongd. Daarenboven blijft men op de Grebbeberg hopen op een ge slaagde gezinsuitbreiding van het al tien jaar in het park verblijvende ijs- berenpaar. Éénmaal (in 1939) is het ge lukt. Maar dat ouderpaar kwam tij dens de laatste oorlog om. HOOGEVEEN, 28 juni. De land bouwer B. Nijmeijer, één van de drie boeren die begin maart in Holland sche Veld uit zijn bedrijf is gezet op vordering van het Landbouwschap, la gisteren door de politie van rijn vroe gere land verwijderd. Hij was op een weiland aan het hooien, toen hij aanzegging kreeg het werk te staken en van het land af te gaan omdat hij zich op verboden grond bevond. Donderdagavond zette de heer Nijmeijer het werk voort, waarbij hij werd geholpen door onder anderen Klaas Hartman, de landbouwer, wiens boerderij tijdens de relletjes is ver brand. Ditmaal greep de politie niet in. In de loop van de middag ie de voorzitter van de boerenpartij, de heer H. Koekoek uit Bennekom. zich van de gang van zaken in Hollandsche Veld op de hoogte komen stellen. Naar aanleiding van de deze week gepubli ceerde verklaring van het Landbouw schap, dat hypotheekhouders weigeren mee te werken aan de uitbetaling van de koopsom (bij de griffie van de rechtbank in Assen gedeponeerd) voor de betrokken boerderijen, zei de heer Nijmeijer, dat deze verklaring onwaar is. „Mijn hypotheekhouder, een particu lier", aldus de heer Nijmeijer, „is zelfs nog nooit door het Landbouw schap hierover benaderd". NIJMEGEN, 28 juni Kath. Univer siteit, doet. theol.: J. Jespers, Breda; en J. Oude Rengerink, Nieuwkuyk; doet. rechten: jkvr. C. de Kuyper, 's-Hertogenbosch en de heren J. Cre- mers, Velp; C. Ficq, Grave en Fh. baron de Loë, Maastricht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 7